'Verpleeghuis niet per definitie eindstation' Gemeente put uit financiële reserve Londen al vanaf Potatosticks zout of paprika Hans van der Wilk gaat naar Pandora Pantalons kontaktlenzen SLAAPKAMERS SCHIEDAM Zo zoetjes aan de lekkerste zoutjes. JAM IN WO/ PvdA wil de wijken in Drs. Vissers bij opening dames Spot HUUR op z'n best f168,"" gaat z'n eigen weg Windmill eindelijk eerlijk schoorsteen bron ergenis Geen extra verhoging aantal tarieven DONDERDAG 27 OKTOBER 1977 26e JAARGANG NO. 40 editie d HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170 *°30 0H39^3K SCHIEDAM - Oud-wethouder Hans van der Wilk neemt per 1 november de dagelijkse leiding van de Stichting Pandora te Amsterdam over van me juffrouw Treeske Blase. Pandora houdt zich bezig met het bestrijden van voorordelen tegen ex-psychia- trische patiënten. Zo heeft de Stich ting bekendheid verworden met René van Nie's film „Kind van de Zon" die in eerste instantie in opdracht van Pandora is gemaakt. Ook de spiegel- poster met tekst „Ooit een normaal mens ontmoet? Enbeviel *t?" trekt nog steeds veel belangstelling. Pandora organiseert excursies naar psychiatrische inrichtingen en geeft daarnaast voorlichting aan ondermeer middelbare-schoolleerlin- gen. Deze voorlichting wordt gegeven door een team van ex-psychiatri sche patiënten. Hans van der Wilk (39) is ongeveer twaalf jaar werkzaam geweest in het club- en buurthuiswerk in Den Haag en Rotterdam. Hij is in Schiedam van september 1974 tot oktober 1976' wethouder voor welzijnsaangelegen- heden geweest en is thans raadslid voor de PPR. Van der Wilk vervult enkele bestuurlijke functies op uit eenlopend maatschappelijk gebied en dit j^ar verschenen van zijn hand enige artikelen in de Nieuwe Linie over de krankzinnigenwet en de patiëntenregistratie. Van der Wilk maakte enige jaren deel uit van het voorlichtersteam van Pandora en is sinds december 1976 als vaste mede werker aan de stichting verbonden. SCHIEDAM Tijdens de jaarverga- lering van de PvdA, afdeling Schier lam heeft mevrouw Krikke-Hein de uggestie gedaan raadsleden egelmatig een spreekuur in de wijk e laten houden. PvdA-raadslid tuurd v.d. Veer sloot zich hierbij an door op te merken dat „het een >oging waard zou zijn om zo meer nensen bij het werk te betrekken", /.d. Veer denkt daarbij ondermeer an klachten op het gebied van huis- esting en verkeer die nu niet altijd Ie partij bereiken. "ijdens de jaarvergadering ontstond nige discussie over de eisen te stel en aan raadsleden, zoals geformu- serd in het afdelingsblad Voor- vaarts. Mevrouw Krikke vond dat aadsleden vroeger veel meer door de nensen naar voren werden geschoven lan tegenwoordig nu ieder PvdA-lid :an „solliciteren". Ook andere leden toorden zich aan de nogal hoge eisen lie aan raadsleden worden gesteld. Jeze eisen vond men in tegenspraak net een andere publicatie in de voorwaarts waarin gesteld werd dat .leeftijd, kennis, een rappe tong, teniale ideeën allemaal veel minder belangrijk zjjn dan bijvoorbeeld enthousiasme, enig doorzettingsver mogen en tijd". Tijdens de rondvraag vroeg PvdA- fractieleider Joop de Jong of het nieuwe bestuur zich niet eens wilde buigen over het toenemend gebruik van het oude Raadshuis aan de Grote Markt voor actie- en werkgroepver- gaderingen. „Geen versluierde subsi diëring", vond De Jong. „Dat is on eerlijke concurrentie met de mid denstand die zalen verhuurt. Daarbij komt dat het oude Raadhuis een historisch pand is zonder professio neel toezicht". SCHIEDAM - „Het is nood zakelijk dat verpleeghuizen zich niet isoleren, maar juist rela ties opbouwen met ziekenhui zen en de extra-murale voor zieningen. Ik wil er de aandacht op vestigen, dat er onvoldoende duidelijkheid bestaat in de functie van het verpleeghuis en de categorie patiënten die voor opname in aanmerking komen", aldus drs. F.A. Vis sers, tijdelijk voorzitter van de Nationale Ziekenhuis Raad en voorzitter van de sectie ver pleeghuizen van de NZR, tijdens de opening van het nieuwe verpleeghuis „Driemaas- stede" in Woudhoek (Schie- dam-noord). Drs. Vissers verving Mr. A. Vrolijk die oorspronkelijk de opening ver richt zou hebben, maar verhinderd was in verband met de kabinets informatie. Een opening waarbij kos ten noch moeite gespaard waren om die vlekkeloos te laten verlopen en die via de interne radio door alle patiënten gevolgd kon worden. Drs. Vissers noemde in zijn openings toespraak de realisering van de Drie- maasstede (de definitieve naam voor het verpleeghuis dat tot nu toe be kend stond als Nieuwe Waterweg- Noord) een mijlpaal. Hij memo reerde dat het tekort aan plaatsen voor geestelijk gestoorde bejaarden in sommige delen van Nederland bijzonder groot is. SCHIEDAM De eerste dag van de feestweek van dienstencentrum de Vier Molens is een groot succes ge worden. Vanaf tien uur zaterdag toen de deuren van het dienstencentrum opgengingen, bezocht een groot aantal mensen de Jaarmarkt. Deze had tot doel geld bijeen te krijgen voor het financieren van de feest week. Tegen het eind van de middag zag het inderdaad naar uit dat dit doel bereikt was. „We springen eruit, het lukt gewoon wel dankzij de hulp van alle vrijwilligers", aldus een te vreden mevrouw Kohier, organisatri ce van de jaarmarkt. Zaterdag bleken vooral de rommelmarkt, het Rad van Avontuur en de handwerkstand de grote trekpleisters te zijn. A Wereldmerk Cabana zuiver scheer wollen jersey en kamgaren In div. modekleuren, maten 38 t/m 48. i Overal vanaf f 109.- •e complex „Driemaasstede" kan bijna 300 patiënten herbergen. „Het optimaal functioneren van het verpleeghuis en het verhogen van het niveau zijn van het allergrootste belang voor de patiënten", aldus Vissers. „Het is van grote betekenis dat de dagbehandeling sinda 1 juli in het AWBZ-pakket (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, red.) is opgenomen. Daar heeft onze sectie jarenlang op aangedrongen. Ik zou er voor willen pleiten bijzondere aan dacht te besteden aan de leefbaarheid en de privacy van de patiënten. Sfeer en goede verhoudingen zijn belang rijk. Een verpleeghuis is niet der definitie een eindstation". Vervol gens onthulde Vissers het naam bord van het verpleeghuis. Eerder had de heer G. Broekhuis, voorzitter van de Stichting Verpleeg huis Nieuwe Waterweg-Noord, plan ning een urgent probleem genoemd. „Het bestuur acht het noodzakelijk op korte termijn een inzicht te krij gen in de behoefte van de regio", aldus Broekhuis. Hij memoreerde de voorgeschiedenis en noemde onder andere het slaan van de eerste paal op 24 januari 1975 en de ingebruik neming op 4 april van dit jaar. Namens de werkers aan het pand overhandigden de architect en aan nemer een cheque ter waarde van ruim drieëntwintigduizend gulden voor de aanschaf van een patiënten busje. Ook werden een aantal inzen ders van namen voor het nieuwe ver pleeghuis in het zonnetje gezet. De eerste-prijswinnaar die de naam „Driemaasstede" had gesuggereerd, was daarbij niet aanwezig omdat die naam anoniem was ingestuurd. Een delegatie van het personeel overhandigde de directie een eigen vlag. Na de openingsplechtigheid be zichtigden de aanwezigen, waaronder de burgemeesters van Vlaardingen en Maassluis en de loco-burgemeester van Schiedam, het pand. Momenteel zijn circa honderdvijftig patiënten in de Driemaasstede huisvest en in april hoopt men geheel vol te zijn: dan zullen er 279 patiën ten zijn. Het personeelsbestand, mo menteel 210, zal dan circa 350 be dragen. Het verpleeghuis, dat aan de modernste eisen voldoet, is ontwor pen door architectenbureau Leng- keek uit De BUt en heeft een totale investering van ruim vijfendertig miljoen gulden gevergd. De bouw is gerealiseerd door I.B.B -Kondor uit Leiden. Het verpleeghuis neemt patiënten op uit Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis. Tweehonderd zeventien bedden zijn bestemd voor lichamelijke zieken. Eind mei zijn de patiënten en personeel van het ver pleeghuis Soenda uit Vlaardingen op genomen, terwijl begin 1978 de af deling van dertig geestelijk gestoorde bejaarden van Het Zonnehuis in Vlaardingen overkomt. Begin 1978 hoopt men tevens een afdeling dag behandeling in gebruik te nemen ROTTERDAM: Hoogstraat 192 Wereldmerk in herenkonfektie! Wij wisten beslag te leggen op een partij scheerwollen In vele modellen en kleuren. Maten 46 t/m 56. ok /'t en gtemaben Overal vanaf f 369.- i ons slee met recht van koop unicon b.v. wetenschappelijk instituut 1 voor kontaktlenzen aangesloten bij de A.N.V.C. SCHIEDAMSEWEG 73 - VLAARDINGEN TEL.:010 - 346374 dagelijks geopend UNICON HEEFT ALLEEN KONTAKTLENZEN intormatie Er is meer QQG voor uw QQQ en de juiste KONTAKTLENS Ze zijn er weer! Verse Olau-Line Specials naar Londen. Uiteraard naar ons eigen' vertrouwde Tower Hotel aan de Thames 3 dagen - lekker luxe - hoeft niet meer dan f 168,- te kosten. Vertrek - in november en december - vrijwel dagelijks. Aparte serie van 81 BONUS 1 op de 50 deelnemers kan bovendien zijn reis terugwinnen. Aardig vi Olau-Line. En er is meer.. Uwreisburo weet^ ervan. VLAARDINGEN - Wat journalisten jarenlang uit de mond van ENCK - en later Windmill vertegenwoordigers hebben moeten trekken wordt nu eindelijk -volmondig in een persbe richt van het bedrijf toegegeven. De tachtig meter hoge toren is een bron van overlast geweest. Reden voor de ontroerende eerlijkheid van de kunst- mestproducent is het feit dat het stankuitstotende en horizonvuliende gevaarte eindelijk tegen de grond gaat. In het persbericht wordt verder uit de doeken gedaan dat de Wind mill inmiddels zo veel technische voorzieningen heeft getroffen dat de stankpijp overbodig is geworden. De eerlijkheid van de Windmill gaat helaas niet zo ver dat gemeld wordt dat die voorzieningen er zijn geko men dankzij het wapperen met Hin derwet vergunningen en een ver scherping van de milieuwetgeving. SCHIEDAM - Wethouder Scheeres (financiën) verwacht niet gek veel problemen meer wanneer hij met het College van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland gaat praten over de ge meentebegroting 1978. Deze begroting vertoont sinds de af gelopen raadsvergadering een tekort van meer dan een mil joen gulden. Hij zal GS er op wijzen dat een maximale stij ging van vijf procent van de tarieven, zoals opgelegd door de overheid, bij het maken van de begroting niet te voorzien Zoals bekend vertoonde de Schie- damse gemeentebegroting 1978 in eerste instantie een tekort van ruim zeven ton. Onder druk van de ge meenteraad heeft het college twee weken geleden echter een aantal tariefsverhogingen en verhoging van de onroerend-goedbelasting moeten terugschroeven. Als gevolg daarvan steeg het begrotingstekort tot ruim één miljoen gulden. „De consequen tie van dat raadsbesluit is dat we meer geld moeten onttrekken aan de saldi-reserve", aldus Scheeres. „Maar je kunt niet een onbeperkt beroep doen op de saldi-reserve. Wij zijn ge bonden aan richtlijnen van GS van 1976. Die hebben een paar jaar ge leden gezegd dat per jaar niet meer dan een miljoen onttrokken mocht worden en ze gaan ervan uit dat die onttrekkingen een dalend verloop hebben. GS vindt dat er een zekere bodem in moet blijven en GS wil niet dat we structureel geld onttrekken aan de saldi-reserve." Ondanks deze richtlijnen is Scheeres ervan overtuigd dat GS ditmaal wel akkoord zullen gaan met het tekort ruim een miljoen. Hii wijst er daarbij op dat de maximale tarief stijging van vijf procent, zoals voor geschreven door de overheid., bij het maken van de begroting niet te voor zien was. Een stijging van 7 1/2 pet. leek toen redelijk gezien de inflatie. „We hebben bij deze begroting geen drastische bezuinigingen hoeven toe te passen", aldus Scheeres. „We zit ten wat ruimer in ons jasje en we kunnen weer eens wat gaan doen. De ruimte om wat te doen, met een hogere opbrengst van de onroerend- goedbelasting dan tot nu toe was geraamd, een grotere uitkering van het Rijk in verband met de bijzon dere sociale structuur van onze stad en een extra uitkering uit het Ge meentefonds. Deze drie meevallers, tezamen met een fors batig saldo van het gasbedrijf en een restitutie van de bijdrage aan Rijnmond, hebben al geleid tot een aanzienlijke meevaller in de uitkomst van de be groting over 1976. Geschat was toen een tekort van 1,1 miljoen, terwijl feitelijk een voordelig resultaat van 1.4 miljoen werd geboekt. Hierdoor steeg de saldi-reserve (financiële buffervoorraad) tot ruim elf mil joen. Uit die elf miljoen wordt het aandeel van de gemeente Schiedam in de aanloopverliezen van de Afval Verwerking Rijnmond betaald, zodat negen miljoen overblijft. Gezien de hoogte van dit bedrag was de raad twee weken geleden dan ook niet be reid hogere tariefsstijgingen toe te passsen dan de overheid heeft voor geschreven. houder Scheeres tijdens een toelich ting op zijn begroting moeilijk zeg gen. „Uit het oogpunt van beleid is de meerjarenbegroting veel interes santer", aldus Scheeres. „Ik had het liefste gehad dat die tegelijk met de begroting was uitgekomen, maar we hebben wat tegenspoed gehad. Mis schien lukt het volgend jaar wel. Bij andere gemeentes heb je bureaus meerjarenplanning. Die hebben wij niet. Als het blijkt dat je goed kunt werken met een meerjarenbegroting, is het nodig hiervoor iemand aan te trekken. Een meerjarenbegroting bevat overigens geen keiharde plannen voor vier jaar. Je werkt ei plannen in uit voor de eerste twee jaar. Elk jaar worden de komende vier jaar opnieuw bekeken". wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen ^J^dustriegebouw^Goudsesinge^MTdarr^e^^t^^^^^^^^ i

De Havenloods | 1977 | | pagina 1