Thoraxcentrum gamma-camera 'hart' nodig Tl?5 Particuliere actie voor geldinzameling Pianofestival met zes 'toppers' in de Doelen Twee van de zes HARTEN-ZES-BON Meen tjeó ke zn Wat heeft een gezin nou voor zin? alleen de patiënten met een „vers" hartinfarct komen. Boven het - DE H A VEN LOODS DONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 Op de Coolsingel ligt een man. Roerloos. Een ambulance van de GG en GD, de gemeentelijke gezond heidsdienst, ijlt naar de plek des onheils. „Hartinfarct" luidt de spontane diagnose. De man wordt voor verder onderzoek naar het Academisch ziekenhuis „Oijkzigt" gebracht. Het zoveelste slachtoffer van de epidemie die „hart- en vaatziekten" heet. Het volgende slachtoffer komt er aan Het Thoraxcentrum („thorax" betekent borst) verwerkte vorig jaar ruim duizend spoedopnamen: in 1971 waren dat er nog maar 157. „Dijkzigt" wordt overbelast. De Coronary Care Unit, de hartbewakingsafdeling voor ernstig ste patiënten, heeft acht bedden en die zijn permanent bezet. Voor de oplossing van dit nijpende pro bleem ligt geen toverformule klaar. Wel kunnen veel onrust en verdriet, maar ook veel geld, worden be spaard als Dijkzigt voor zijn hartcentrum de beschikking krijgt over een gamma-camera. Eén op de drie mensen die er met spoed worden opgenomen, kreeg ook inderdaad een hartinfarct. De anderen draaien de eerste dagen „gewoon" mee. Een particulier initiatief heeft dit jaar geleid tot de oprichting van de stichting „Harten Zes". Deze stelt zich ten doel om gelden in te zamelen voor de aanschaf van een gamma-camera. Als belangrijkste middel wordt daartoe een pianofestivalin de grote zaal van De Doelen georganiseerd. Daaraan verlenen zes befaamde pianisten hun medewerking: Daniël Wayenberg, George van Renesse, Fré- déric Meinders, Louis van Dijk, Gérard van Blerk en Alwin Bar. ALGEMEEN - door BERT CATTEL Voor dit concert, dat vrijdag 18 no vember wordt gegeven, worden spe ciale werken voor zes vleugels gecom poneerd. Een muzikaal gebeuren dat een uniek karakter draagt. De baten, bijeengebracht door - zo hoopt de stichting - een volle zaal van ruim 2000 mensen, zijn uiteraard geheel voor het Thoraxcentrum bestemd. De kaarten kosten f.12,50 -f.17,50 - f.22,50 en f. 30,- en zijn vanaf vrij dag 4 november aan de kassa van de Doelen in voorverkoop te verkrijgen. Lezers van De Havenloods en Het Zuiden hebben wij inlevering van de Harten-Zes-Bon, elders op deze pa gina afgedrukt, voorrang. De mond- reclame heeft al tot grote belangstel ling geleid. Deze week ontvouwen wij de hoofdlijnen van de actie. De ko mende twee weken werkerf wij deze verder uit, waarbij vooral het werk in Dijkzigt's Thoraxcentrum centraal zal staan. Terug nu naar het Dijkzigt-ziekenhuis. Waarom nu juist een gamma-camera? Ter inleiding wat algemene informa tie, de toelichting volgt. Dijkzigt be strijkt een verzorgingsgebied van on geveer 2,2 miljoen mensen, dat Zuid west-Nederland omvat. Het Thorax- centrum behandelde vorig jaar 2500 hartpatiënten, van wie er 1000 uit de stad Rotterdam afkomstig waren. De cardiologische specialistische kennis in de Maasstad werd in 1971 gebun deld in een aparte afdeling van het academisch ziekenhuis, het Thorax- centrum dus. (Onlangs werd een nieuwe samenwerkingsunit geopend: Het Integraal Kankercentrum). 'Slokop •öi7 is-ie dan, de gamma-camera (rechts) met stuurunit en beeldscherm. leidt tot „Thorax" vergde een overheidsinves tering van dertig miljoen gulden, her- jaarlijkse begroting van Grootbloemige struikrozen. Ver edelde rozenstruiken vanaf 3 tak, reeds gesnoeid voor het voorjaar. In de kleüren: rood, rose, wit, geel, oranje, lichtblauw.of dubbelkleu rig. Van 2,95 Veronica Armstrongi (Hebe) in pot. Oranje-bruin struikje met witte bloemen. Bloeitijd juni-juli. Groen- blijvend. Normaal f. 3,48 Vuurdoorn (Pyrachanta Orange Glow) in pot. Een klimmer die in de herfst en winter massa's oranje-rode bessen geeft. Normaal f. 3,48 George van Renesse George van Renesse begon zijn le ven in Zaamslag in Zeeuws Vlaan deren als zoon van een medicus. Over de 5-jarige cursus van het Am sterdams Conservatoium deed hij 3 jaar en hij was 19 toen hij de Prix d'Excellence behaalde als leerling van Ulfert Schults. Ricardo Vines in Parijs en Leonid +Kreutzer in Berlijn legden de laat ste hand aan de vervolmaking van het talent Van Renesse. Daarna begon voor de inmiddels in Bussem gevestigde pianist een rijk concertleven. Hij trad op in vele landen van Euripa, maakte een toer nee door Italië tijdens welke hij ook met Willem Mengelberg concerteer de en gaf recitals in Londen, Wenen en Berlijn. Ook als kamermuziekvertolker en als begeleider verwierf George van Renesse zich een grote reputatie. Hoogtepunten in zijn carrière vor men o.a. de recitals met Jehudi Me- nuhin, door wie hij in 1948 werd uitgenodigd voor toernee's door de Daniël Wayenberg Daniël Wayenberg werd in 1929 in Parijs geboren. Hij studeerde bij Ary Verhaar in Den Haag en bij Ma- guérite Long in Parijs. In 1949 won hij als jongste deelnemer aan het Concours Marguerite Long-Jacques Thibaud de 'Grand Prix de la Ville de Paris'. In 1951 bracht hij op het Festival van Besangon onder leiding van Ra fael Kubilik de wereldpremière van het pianoconcert van Stallaert. Na zijn Amerikaans debuut in 1953 -in Carnegie Hall- met het New York Philharmonic Orchestra on der leiding van Dimitri Mitropoulos maakte hij verscheidene toernee's door de Verenigde Staten en Cana da. Sindsdien speelt hij in alle be langrijke muziekcentra van de we reld. Door zijn toernee's door Europa, de Sovjet Unie, Afrika, Tsjechoslowa- kije. Polen en Scandinavië zowel als Phillipijnen, Mexico en Zuid-Ame- rika. Later, in 1967, vroeg het Ama- deus Kwartet hem voor uitvoerin gen van het Forellenkwintet van Schubert in Amsterdam, Parijs en München. Georg van Renesse maakte een con certreis door het toenmalige Neder lands Oost-lndië en bezocht vier maal de West. Hij concerteerde met tal van grote orkesten onder be roemde dirigenten, waaronder het Concertgebouworkest. Twee grote liefdes kent George van Renesse als het om muziek gaat: die voor de componist Franz Schubert, van wie hij vrijwel het gehele piano- oeuvre op het repertoire heeft, en de improvisatie. Van dat laatste gaf hij blijk in een groot aantal geestrij ke improvisatie-programma's voor de A VRO, die tot ver over onze grenzen werden beluisterd. Beide liefdes brengt hij tijdens het Harten Zes Piano festival tot elkaar: hij zal er o.a. improviseren over mu ziek van Schubert. door Rien Frölich door zijn deelname aan belangrijke festivals als de Berliner Festwochen, de Festivals van Athene, Bordeaux, Strasbourg en het Holland Festival verkreeg Daniël Wayenberg grote bekendheid. Hij maakte talrijke grammofoonpla ten en zag zijn opnamen vijfmaal bekroond met een Grand Prix du Disque (voor Brahms-, Ravel-, Gers hwin-, Rachmaninow- en Jolivet- vertolkingen. Ook werd hem een Edison toegekend. In 1962 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, in 1967 ontving hij de Franse onderscheiding Chevalier des Arts et des Lettres' Daniël Wayenberg speelde met tal van beroemde dirigenten, zoals Eu- gen Jochum, 'Kart Böhm, Hans Schmidt-lsserstedt, Rafael Kubelik, André Cluytens, Jascha Horenstein. Bernard Haitink, Jean Fournet en Edo de Waart. Tegen inlevering van deze bon aan de kassa van De Doelen in Rotterdam krijgen de lezers van De Havenloods/Het Zui den recht van voorbespreken bij de verkoop van de kaarten voor het PIANOFESTIVAL van de'Stichting Harten-Zes voor de gamma-camera in het Thoraxcentrum van het Dijk zigt-ziekenhuis. Deze bon geldt voor twee personen. De plaatsen kosten f.12,50, f.17,50, f.22,50 en f.30,- per per soon. ongeveer 1,8 miljoen. De grote „slok op" is de hartchiruigie. Jaarlijks worden zo'n 400 hartoperaties in Dijkzigt verricht. Een capaciteit die - bepaald door overheid, geld en het aantal beschikbare personeelsleden - overigens veel te laag is. Veel geld moet verder worden aangewend voor het in stand houden van de drie ca- thederisatiekamers, waar door het in brengen van slangen in de bloedsom loop hartafwijkingen (voor en na de operatie) worden vastgesteld en ge- *Op deze afdeling, de Coronary Care Unit, moeten (verstelbare) bed hangen twee infuusflessen met geneesmiddelen; het kastje daaronder regelt de ingestelde dosering Daarnaast de bewakingseenheid voor het bewaken van de bloeddruk en de hartslag; deze gegevens worden op een scherm zichtbaar gemaakt. maal functionerende deel van de hartspier. Het beschadigde deel, waar het infarct zich ontwikkelt, werkt niet normaal en neemt deze stof niet op. Het gedeelte dat de stof niet op neemt is oj> de foto (de „hartscan") als gat afgebeeld. Via dit onderzoek kunnen patiënten voor de hartbewa kingsafdeling snel worden geselec teerd. De anderen (u weel wel: twee van de drie) kunnen gerustgesteld naar huis of naar een andere afdeling van het Dijkzigt-ziekenhuis. Deze procedure voorkomt ook nodeloze uitgave en dat is voor het toch al zo arme Thoraxcentrum natuurlijk ook belangrijk. Patiënten met vernauwingen van de kransslagaderen hebben veelal last van aanvallen van pijn op de borst bij lichamelijke inspanning (angina pec toris). Behalve met de gamma-camera kunnen deze vernauwingen uitslui tend door middel van een hartcathe- derisatie worden vastgesteld, hetgeen een veel ingrijpender en kostbaarder onderzoek is. Eén op de zeven pa tiënten kan dan een cathederisatie worden bespaard. Met de gamma-ca mera kunnen ook films worden ge maakt van de wijze waarop het bloed door het hart wordt rondgepompt, onder meer nodig om te bepalen of een chirurgische ingreep noodza kelijk is. Wij hopen dat dit (eerste) verhaal duidelijk is. Het Thoraxcentrum heeft de gamma-camcra hard nodig. Om de hartinfarct-patiënten snel en doeltreffend te kunnen behandelen, om de anderen leed te besparen en om geld dat „nodeloos" wordt be steed voor nög betere doeleinden te kunnen aanwenden. Duidelijk is ech ter ook dat van de rijksoverheid, dat zo haar eigen medische beleid voert, geen financiële steun te verwachten is. Daarom kreeg een particulier ini tiatief gestalte. Er wordt een onge twijfeld uniek pianofestival georga niseerd dat vermoedelijk veertig mille oplevert. Er is veel meer nodig: zo'n 2 1/2 ton. U kunt als particulier ook een finan- piële bijdrage leveren als u het piano concert in de Doelen niet wilt of kunt bijwonen. Er is een speciale re kening geopend: giro 660122 t.n.v. Stichting HARTEN—ZES te Rotterdam Van het resultaat van deze actie hou den wij u de komende weken nauw keurig op de hoogte. Wij geven u de ze gedachte in overweging: geef 2 1/2 gulden om te bereiken dat niet na 2 1/2 dag maar al na 2 1/2 uur een hartinfarct kan worden vastgesteld door een gamma-camera. Het Thoraxcentrum ziet geen kans om uit „eigen" middelen de zo drin gend noodzakelijke gamma-camera, die vier ton kost. te financieren. De rijksoverheid springt niet bij. De uni versiteitsklinieken in Amsterdam en ScleCtlO Utrecht werken wél met deze appa ratuur. Dijkzigt beschikt wel over gamma-camera's maar die kunnen al leen voor andere doeleinden dan hartonderzoek worden gebruikt Wij schreven het al in onze aanhef: één op de drie mensen die met een vermeend hartinfarct in het Thorax centrum worden opgenomen, lijdt inderdaad acuut aan een afwijking aan de kransslagaders. Om dat nu met zekerheid te kunnen vaststellen is een uitgebreid onderzoek nodig, dat zeker twee dagen in beslag neemt en dat ondermeer bloedproeven (voor het opsporen van dood hart spierweefsel) en een electrocardio gram (hartslagregistratie) omvat. Een gamma-camera doet er enkele uren over. Anders geformuleerd: 2 1/2 uur in plaats van 2 1/2 dag. uantet wayenberg (links) en Oeorge van Renesse. Het speelgoedje kostte een hele gulden. Hoe dat nou kon? Dat zouden we moeten r Het kindje werkte twee zachte vingertjes omhoog om te laten zien hoeveel jaar ze geworden was en dat is héél moeilijk wanneer drie andere vingertjes aan hetzelfde handje ook mee willen doen. Overigens bleek de jarige bal- lorig beu van de slobberzoenen van onbekende tantes moe en met nog geen begrip voor de vele cadeau 's die zich stapelden tot een grote welvaartshoop. Mijn cadeau'tje van een gulden was een bontgekleurd trechter achtig toetertje of toeterachtig trechtertje en wanneer je op een knopje drukte sprong er- ping - een wit ballet je uit helemaal tot aan het plafond - Het kind was verrukt. Iedereen moest in touw om het balletje steeds weer te rug te brengen en weer in het kokertje te doen 's Avonds moest het speelgoed je mee naar bed. Met een gelukzalige glimlach sliep de kleine in, het speelgoedje binnen handbe reik naast zich, op het hoofdkussen. Begrijp je zo'n kind nou, zei den de tantes. Ik begreep het wel. Geluk is vrijblijvend Het hangt zich niet aan veel of duur. Het geluk vliegt en die het grijpt heeft het. Soms is het geluk te vangen... voor één enkele gulden. LEEN DE ZWART. Zeer sportief... deze 100/6 acryl herenpullover met kraag en V-hals. In grijs/zwart, ca mel/zwart of bruin/brique. Maten S.M.Len EL(48t/m54], Van 18,95 voor jnque. ividien Ter overweging Je probeert dan natuurlijk wel je verantwoordelijk heid voor je vrouw en kinderen als een man te dragen door in de eerste plaats voor inkomsten te zorgen en door je -1-— -- te houden, i Vooral niet als je, net als ik, de neiging hebt om erg in je werk op te gaan en in allerlei activiteiten buiten dat werk waarin je, net als in dat werk, een stukje idealisme probeert kwijt te raken. Omdat je meestal moe bent als je in je gezin bent, en hard toe aan ontspanning krijg je de neiging om je gezin vooral te ervaren als een plaats waar je tot rust moet kunnen komen om, als je je weer een beetje fit voelt, met nieuwe energie de wereld in te duiken. Mijn vrouw kwam hiertegen fel in opstand; ze vond het gewoon onrechtvaardig dat ik thuis altijd moe was, en dat precies als ik weer opknapte, als het weer leuk begon te worden.... dan ging ik weg. Van mijn kant kon ik dat moeilijk begrijpen, want ik vond dat wat ik in de 'wereld' probeerde te doen erg belang rijk was, en dat het niet verantwoord was erg veel tijd en energie te steken in dat kleine kringetje van Tenslotte wachten er zoveel wereldproblemen op een oplossing, en zijn er zoveel misstanden te bestrij den dat je eigenlijk geen sekonde kunt verliezen. En, in plaats van een 'thuisfront' dat vierkant achter me stond, kreeg ik te maken met een thuisfront dat bi| monde van mijn vrouw en van mijn kinderen in op stand kwam! Wat heeft een gezin nou voor zin, als het zo moet gaan? Gelukkig kwamen we nog op tijd tot de ontdekking dat we op de verkeerde weg waren en dat er iets moest veranderen. Ik zal proberen uit te leggen hoe wij dat zagen. Als je probeert na te gaan wat je nu eigenlijk het gevoel geeft dat je leven zin heeft, dan zit hem dat niet in één of ander hoger doel of zin die je kunt beredeneren. Voorzover wij konden nagaan heeft dat gevoel van zin steeds zijn oorsprong in een onberedeneerbare waarde die je ervaart in je betrek- kingen met mensen,dieren,de natuur, of met God. In de meeste gevallen heeft dat zin-gevoel tof het ont breken ervan) direct te maken met de relaties die je hebt met de mensen om je heen. Vanuit die relaties worden je idealen voor de hele mensenwereld ge vormd en gevoed (als het goed is Maar, als je dan met een aantal andere mensen in ge zinsverband samenleeft I of in een ander soort ver band, dat maakt in principe niet uit) dan kun je het niet maken je idealen te realiseren ten koste van de mensen waar je het meest dichtbij mee samenleeft. Want, is het niet erg ongeloofwaardig om tegen uit buiting in de wereld te zijn als je elkaar als man en vrouw min of meer zit uit te buiten? En denk je dat je kinderen je geloven als je zegt dat je wil vechten voor een wereld waarin de mensen tijd en ruimte voor elkaar over hebben, als je zelf geen tijd en ener gie voor ze over hebt? Stellen je idealen dan wel iets meer voor dan een soort morele zelfbevrediging? Het is fundamenteel fout als de relatie met de mensen dicht om je heen in een soort concurrentieverhou ding komen te staan met de relaties die je naar de 'buitenwereld' legt.Maar, hoe los je dat nu praktisch We hebben in dit verband een paar dingen uitgepro beerd die ons achteraf goed bevallen zijn. Ik wil er iets van vertellen omdat een ander zich er misschien in herkent, en dat kan stimulerend en verhelderd Om te beginnen hebben we naar een activiteit ge zocht die we samen konden doen. Het kwam zo uit dat we toen samen jeugdouderling werden, en on danks het feit dat we soms met enorme problemen werden geconfronteerd, en dat het lang niet ideaal liep, we het toch als een verrijking ervaren hebben dat we een stukje idealisme in de praktijk met elkaar konden delen. Toen ik ophield met fulltime werken hele verbetering. Kennelijk is het voor je zingevoel heel goed als je in de relaties met de mensen waar je nauw mee samen leeft samen een taak naar de wereld toe ziet en uit voert, en dat je ook samen het corvee opknapt. Bovendien heb je dan onderling niet meer zo'n vaste rolverdeling; je kunt voor elkaar invallen, taken van elkaar overnemen.Je gaat meer ervaringen met elkaar delen en daardoor kun je beter met elkaar praten en van elkaar houden. Oit geldt ook heel duidelijk naar de kinderen toe. Ik hebt ontdekt dat het eigenlijk een heel voorrecht is als je intensief met jonge kinderen kunt samenleven. Iets wat kinderen bijv. sterk bezig houdt zijn ver schijnselen zoals macht en geweld. Omdat dit nu juist de zaken zijn die in de wereld de grootste pro blemen veroorzaken is het belangrijk om ook in het gezin te leren hoe je met de agressiviteit en het ge weld van ouders en kinderen om moet gaan. J e kunt kunt van daaruit ook heel goed met je kinderen over de problemen in de wereld praten. Ik herinnner me hoe mijn zoon, toen hij vier of vijf was een foto uit knipte van een Israëlische en een Egyptische generaal samen even blij mee. In die situaties blijken ook de rollen van opvoeder en kind verwisselbaar te zijn. Mijn kinderen hebben een belangrijke bijdrage tot mijn opvoeding geleverd. Ik ben nu al zover dat ik denk dat je een kind niet eens goed kunt opvoeden zonder je tegelijk door dat kind op te laten voeden. Het zijn misschien al oude waarheden die ik hier zit op te schrijven. Maar, kennelijk had mijn gezin toch veel zin voor het weer ontdekken ervan! En dat is toch wel iets om even bij stil te staan GEORGE LENGKEEK.

De Havenloods | 1977 | | pagina 15