DE# HAVENLOODS 'Moeilijk om jongeren voor mannenkoor te interesseren' Verontrust over de toekomst binnenstad' 25.-I Meubelfabriek jyt Oisterwijk kontaktlenzen vrijblijvend SCHIEDAM Schiedams Christelijk Mannekoor naar Vienne Stichting Binnenstad opgericht Noorse qroep Saluki in TVnpel Geloogd Massief Europees Eiken van de Meubelfabriek Oisterwijk op maar 10 plaatsen te koop: SLAAPKAMERS Gevleugelde9actie* Thoraxcentrum Feestweek succes MODIEUZE Ruige Coltrui B'JONS AQ- SLECHTS W. Even naar Jamin voor Volkorenbiskwie DONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 26e JAARGANG NO. 40 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170 editie p :V - SCHIEDAM - „Onze stad heeft erg veel koren, maar de gemeen te en de kerk vergrijzen. Dat heeft tot gevolg dat het bestand waaruit we onze leden kunnen betrekken, ook veigrijst. We hebben verschillende malen on dervonden, dat jonge mensen die in Groenoord wonen, twee jaar bij ons zongen en dan weer weg gingen. Het is daarom een erg fijn verschijnsel, dat de jeugdkoren het zo goed doen. We hebben in onze stad onder andere The Young Voices en de Happy Generation Koren waar van de leden vanuit hun levens beschouwing het moderne gees telijke lied zingen. Eigentijdse geestelijke muziek met bege leiding van een combo. Zo we ten ze op vrij populaire en sym pathieke wijze de jeugd te boei en. Wij nemen ook uit dat re pertoire wel eens nummers over. Jeugdkoren zijn spontaan; wij dragen vaak een masker. Ik hoop dat door de bloei van de jeugdkoren de animo in het zingen wordt aangewakkerd, zo dat men later zegt: ik vind het toch interessant om weer te gaan zingen". Het bestuur van de Stichting Binnenstad SCHIEDAM Afgelopen maan dag is na een jaar voorbereiding de Stichting Binnestad Schie dam opgericht. De stichting, die bestaat uit vertegenwoordigers van ondermeer bewoners en ondernemers, wil als gespreks partner van de gemeente funge ren om zo de ontwikkeling van de binnenstad te stimuleren. "Het streven van de stichting is het bundelen van verlangers Stedelijk Museum SCHIEDAM- Op donderdag 10 no vember organiseert het Stedelijk Museum Schiedam een diskussie- avond over zijn aankoopbeleid. Aan de hand van een kleine tentoonstel ling,waarin de aankopen uit de jaren 1975 tot en met 1977 geëxposeerd worden in samenhang met de eigen kollektie, zal Hans Paalman, direk- teur van het Stedelijk, een toe lichting geven op de wijze van ver zamelen en vragen beantwoorden. Het motto van de informatie-avond is: Kunst-zinnige aankopen Toegang tot de avond is gratis. SCHIEDAM - De aangekondigde le denvergadering van 1 en 14 novem ber van de PvdA, afdeling Schiedam komen beide te vervallen. In plaats daarvan wordt op vrijdag 4 november een ledenvergadering gehouden in de grote zaal van Irene, Nieuwe Haven 155. van de gebruikers van de bin nenstad", aldus voorlopig voor zitter P.C. Prins, "en die te ver dedigen bij de uitwerking van de plannen die de gemeente in petto heeft. Wij wensen een nauwe samenwerking met de gemeentelijke overheid; wij zijn geen pressiegroep. Onze stich ting is verontrust over de toe komst van de binnestad en ziet op korte termijn geen verbete ring." Het bestuur van de Stichting Bin nenstad Schiedam bestaat uit ver tegenwoordigers van bewonersvereni ging Schiedam-centrum, winkeliers vereniging City Centrum, Kamer van Koophandel, Raad van Grootwinkel bedrijf, Maatschappij voor Nijverheid en Handel, aannemers Consumenten bond en Historische Vereniging. De stichting stelt zich grofweg drie punten ten doel: het versterken van de verschillende elementen van de binnenstad; het bundelen van acti viteiten, organisaties, bedrijven en particulieren die bfj het functione ren van de binnenstad zijn betrokken en ondersteuning van die activiteiten die de aantrekkingskracht van de binnenstad verhogen. Onderzoek "We gaan eerst onderzoeken wat er is, wat de wensen zijn en wat er gerealiseerd kan worden", aldus Prins. "Binnen een half jaar moe ten bepaalde comclusies op tafel kunnen liggen." De Stichting gaat dit doen door middel van werkgroepen die onderzoek gaan doen op het ge bied van wonen, werken, parkeren en vervoer. Met nadruk stelt de heer Prins dat de nieuwe Stichting geen winkeliersorganisatie is. "Wij wil len nadenken over het beleid ten aanzien van de binnenstad. Wij ho pen op een tegelmatige samenwer king met het college. Het gemeente bestuur houdt misschien toch wel te weinig rekening met bepaalde groe pen, met de mensen die moeten wo nen, werken en leven in de binnen stad. We hebben geen politieke doel stellingen: men moet ons zien als een constructieve stichting," aldus Prins. Bazar ten bate van Foster Parents-plan SCHIEDAM - Op 18 en 19 novem ber wordt in het bejaardencentrum Thurlede een grote jubileum-bazar gehouden. Beide dagen van 14 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur. Aan de bazar is een loterij verbonden waar voor nu al loten verkrijgbaar zijn. De prijzen worden op zaterdagavond 19 november bekend gemaakt. Uit de opbrengst van de bazar en de loterij wordt een fonds gevormd, uit de rente waarvan het Foster Parents Plan geholpen zal worden in een ont wikkelingsland één (en liefst meer) kind(eren) financieel te adopteren. De bevolking van Schiedam kan door een bezoek aan d,e bazar en door het kopen van loten meehelpen dit plan te doen slagen. Aan het woord is de heer W. Groe- neweg, voorzitter van het Schiedams Christelijk Mannenkoor. We praten met hem aan de vooravond van het vertrek van het koor naar Vienne in het kader van de internationale uit wisseling tussen Schiedam, Vienne en Esslingen. Dat bezoek is inmid dels weer achter de rug; elders in deze krant gaan we daar nader op in. We praten met de heer Groeneweg, die acht jaar voorzitter is geweest van het koor en onlangs na twee jaar onderbreking de voorzittershamer weer heeft opgepakt, over het bloeiende koorleven van Schiedam en de problemen waarmee koren te kampen hebben. „Schiedam heeft inderdaad een bloei end koorleven", beaamt Groeneweg. „Dat blijkt uit de concerten van de Schiedamse Gemeenschap. Om alle koren aan bod te laten komen, heb je twee avonden nodig. Ik dacht dat die bloei te maken heeft met de kerkelijke schakeringen in Schiedam. Maar je hebt ook te maken met een golfbeweging. Bij ons grote jubile umconcert in 1970, dat een hoogte punt was, heb ik gezagd dat we er rekening mee moesten houden dat het minder zou kunnen worden". Grote vlucht Groeneweg: „Je hebt te maken met een grote vlucht van jonge mensen uit Schiedam. Daarom proberen we ons koor wat meer bekendheid te geven in Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland. We zijn altijd uitgegaan van het standpunt dat we zingen voor ons eigen genoegen en ons publiek. En dat publiek was van dusdanige afmetingen dat wij alle koren in Schiedam sloegen. We had den een stnke binding met onze Matthijs van, Noort qua zang vooruit gegaan. Hij zoekt het wat meer in het eenvoudige geestelijke lied. Maar wij zingen ook werk van Verdi. We be schikken over een bijna onbeperkt repertoire: niet alleen Johannes de Heer-muziek, maar ook negro-spi- rituals en Engelse geeste'ijke liede ren. We hebben nooit gegrepen naar één of ander geweldig stuk". Het Schiedams Christelijk Mannen koor telde aan het begin van de zes tiger jaren honderd leden. Toen de heer Groeneweg in 1966 lid werd, was hfj lid nummer negenenzestig. Thans telt het koor ongeveer veer tig leden. „Toen tien jaar geleden de televisie opkwam, heeft het hele culturele leven daar onder geleden. Onze concerten zijn altijd redelijk bezocht geweest en we hebben al tijd met een vrij goed programma naar buiten kunnen, treden. Zestig a zeventig leden zou ideaal zijn. Wer kelijk jonge mensen krijg je moei lijk in een mannenkoor. Die zeggen: moeten we dan een zwart pak aan en staan we dan tussen al die ouwe ke rels? De leeftijdscategorie van twin tig tot vijfendertig jaar stelt haar toe komst veilig:: die werkt aan studie of carrière. Onze meeste leden zijn tussen de vijfendertig en zestig jaar. Een aantal is zelfs veertig jaar lid", aldus-Groeneweg. Eigen stijl "Ik geloof dat ons koor een eigen plaats en stijl heeft", zegt Groene weg. „Wij zijn niet voor niets een christelijk mannenkoor, ont staan in de jaren dertig en oor spronkelijk sterk gericht op het zingen tijdens de kerkdiensten. Ons wervingsgebied is wat be perkt, omdat de letter „C" voor de naam van het koor staat. Er is een enorme concurrentie van kerkko ren. Toch hebben we verschillende mensen gehad, die niet kerkelijk wa ren. Als je de doelstelling en het programma van het koor onder schrijft ben je welkom. We hebben in de tijd van de musical Yesterday en The West Side Story op ons pro gramma gehad. Wel hebben we steeds de nadruk gelegd op die letter „C"; we traden regelmatig op in ziekenhui zen en bejaardentehuizen". Toen de heer Groeneweg lid werd, werden de- concerten van het koor nog gegeven in zaal Arcade. Inmid dels is het koor verhuisd naar de Magnalia Dei Kerk, een ruimte die uitstekend akoestische kwaliteiten heeft. „Toen ik voorzitter werd", vertelt Groeneweg, „waren we in Ar cade uit ons jasje gegroeid en wij zijn toen op zoek gegaan naar een andere gelegenheid. Toen wij spraken over de Magnalia Dei Kerk was er een zekere schroom of je daar wel alles zou kunnen zingen. Maar dat hebben alle koren gehad: we zijn al lemaal wat opener geworden". MAASSLUIS - Evenals voorgaande jaren zullen alle meisjes, die dit jaar elf jaar zijn geworden of nog zullen worden, een op roep ontvangen om zich te laten inenten tegen rubella (rode hond). Voor deze inenting bestaat slechts éénmaal de gelegenheid en wel op woensdag 16 no vember a.s. van 09.00 tot 10.30 uur in het gebouw van Interkruis, Frans Halslaan 36. Indien er meisjes zijn die vóór 1966 gebo- it ontvingen, dan kunnen zij zich alsnog SCHIEDAM - De Noorse rock-funk groep "Saluki" treedt op zaterdag 5 november op in open-jongerencen trum De Tempel, Cverschiesestraat 42. Deze groep is momenteel op toer- nee in Nederland, terwijl gelijktijdig haar nieuwste LP hier wordt uitge bracht. Saluki bestaat uit Freddy Dahl, gitarist en zanger; Peter Berg Nilsen, saxofonist, slagwerker en zanger; Sverre Beyer, basgitarist en zanger; Kjell Rónningen, pianist en zanger en Björn Jensen, drummer. Amsterdam, Berkel (ZH), Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo (O), Oisterwijk, Utrecht, Valkenburg (L) en Zuidlaren. Berkel (ZH), Moordei ndseweg 116, tel. 01891-4670 ma t/m za 9-18 uur, vrij tot 21 uur unicon b.v, wetenschappelijk instituut I voor kontaktlenzen aangesloten bij de A.N.V.C. SCHIEDAMSEWEG 73 - VLAARDINGEN TEL.:010-346374 daoeliiks aeooend Steenstraat 16, Leiden, tel. 071-141166 sgeopeno Schoutenhoek 158 Zoetermeer.tel 079-31930C UNICON HEEFT ALLEEN KONTAKTLENZEN in,ormatie Er is meer QQG OOG en de iuiste KONTAKTLENS ZE IJ ALGEMEEN SCHIEDAM - De feestavond die afgelopen vrijdag ter afslui ting van het eerste lustrum van dienstencentrum de Vier Mo lens gehouden is, is een gran dioos succes geworden. ,.We schatten dat we zoiets van drie honderdvijftig bezoekers gehad hebben; het was bomvol. Ieder een had het reuze naar zijn zin" aldus Boukje Köhler, één der organisatoren van de feestweek. Het dienstencentrum kijkt met te vredenheid terug op de feestelijkhe den van de afgelopen week. „Alles had dubbele belangstelling", zegt me vrouw Köhler. „Een hoop mensen zijn naar me toe gekomen, zo van: het is een erg gezellige week geweest. Iedereen was er erg bij betrokken en had ook het gevoel dat die de hele week feest had. Zo'n bingo, die an ders honderd mensen heeft, trok veel meer belangstelling: je kon gewoon geen stoelen meer aangesleept krij gen. Misschien was de hele week iets te overladen. Het cabaret van maan dagavond, de vrijdagavond en de jaar markt waren hoogtepunten. Maar wat voor mij eigenlijk hét hoogte punt was, was de inzet van de vrij willigers. Vooral van de lustrumcom missie: die is de hele week aanwezig geweest en heeft alles opgevangen. Een stuk of vijftien vrijwilligers is alle dagen geweest en daarom heen hadden we nog zo'n veertig vrijwil ligers". Afgelopen donderdagavond was de Ziekenomroep Schiedam present in dienstencentrum de Vier Molens voor een quiz-avond met ploegen van de Vier Molens en dienstencen trum de Woudhoek. Het was de der de keer dat de ZOS zo'n quiz orga niseerde en er werd dan ook enthou siast gestreden om het bezit van de wisselbeker die reeds in het bezit is geweest van beide dienstencentra. Deze keer bleek de Woudhoek met de sterkste ploeg gekomen te zijn. de ZOS had de avond in verschillen de onderdelen verdeeld, waaronder een tien-minutenquiz, een geheugen spelletje, „wie van de drie" en een pantomime-quiz. Daartussendoor trad de „Schiedamse Heintje" Henny van Buren tweemaal op. Helaas was de Vlaardingse organist Jil v.d. Doel wegens een zwaar auto-ongeval ver hinderd. Jammer was het dat Henny zijn toevlucht had genomen tot een play-back optreden, wat nogal in de gaten liep. Ook van de geluidsinstal latie van de ZOS mag men een bete re kwaliteit verwachten, dan er don derdagavond uitkwam. Niettemin bleek de quiz-avond een gezellige en spannende activiteit die ongetwijfeld nog vele malen herhaald zal worden.- SHETLAND HERENTRUffN MET V-HALS 70% WOL EN 30% ACRYL IN ALLE MODEKLEUREN SPOT KOOPJE 60% WOL HCf/o ACRYL. HEERLUKWARM OVERAL aBr rVolkorenbiskwie 2 pakken 3&Ü 2.25 ,„rzn. I Speculaas pak /iKK'1™ I Belgische bonbons q/v Aanbiedingen geldig 250 gram4£5r Q „o" van 3 ym 9 november VCVDT.

De Havenloods | 1977 | | pagina 1