Weer meer bezoekers aan Visserijmuseum Derde Wereldwinkel grondig verbouwd 'Ouders betrekken bij maken van plannen' uitverkoop kortingen van 20 tot 60% WE5ÏMNDM ppinsnm MASSIEF EIKEN MEUBELEN juwelier Reinier v.d. Berg Onderwijzers krijgen voorlichting over nieuwe wet Cursus archiefonderzoek voor adspi rant-gesch iedschri j vers Gunstige invloed Avro-rally De „adspirantgeschiedsdrijvers bestuderen Na de brand en waterschade Rechtstreeks uit handen van de meubelmaker, dan heeft u voor gewone prijzen wel hee! wat anders in uw huis. Bezoekt onze uitgebreide toonzalen en ontdek deze waarheid. Kon. Wilhelminahaven z.g. Nieuwe Haven N.Z. 27 VLAARDINGEN middenbruin issins^met bruin of goud- 120 cm breed. Elastisch. Deze minipanties voor een mi- niprijsje. Maten 36 t/m 44. In middengrijs, donkerbruin, mis- VLAARDINGEN Het Visserij museum heeft in haar vijftiende bestaansjaar weer meer bezoe kers ontvangen dan het jaar er voor. Ondanks moeilijkheden met de personeelsbezetting, min der tentoonstellingen en ongun stige weersomstandigheden steeg het bezoekersaantal vorig jaar met 8,7 procent tot 25.273. Al leen in 1973, toen Vlaardingen 700 jaar bestond, werd met ruim 28.000 een hoger bezoe kersaantal gescoord. Helemaal reëel zijn de cijfers niet. De stijging van het bezoekersaantal wordt namelijk geheel veroorzaakt door 2250 deelnemers van de AVRO-rally, die een controle-post in het museum aandeden. Wanneer de AVRO-rally buiten beschouwing zou worden gela ten, zou het bezoekersaantal zelfs met 227 zijn gedaald. Overigens wor den in het bezoekersstaatje ook de mensen die om één of andere reden Een model van de motorkotter .Eendracht" werd vorig jaar aan de collectie van hel Visserijmuseum toegevoegd. De belangrijkste expositie in het Vis serijmuseum was ongetwijfeld „Een sociale zaak". Deze tentoonstelling gaf een beeld van de opkomst en ont wikkeling van de vakbeweging in de Nederlandse zeevisserij van 1890 tot In 1976 werden de museum verzame lingen uitgebreid met 221 voorwer- P?n e" 936 bibliotheekstukken. De uitbreiding van het voorwerpenbezit werd grotendeeld veroorzaakt door het aanvaarden in langdurig bruikleen van een omvangrijke collectie histo rische kleding van de gemeente Vlaar dingen. Andere belangrijke aanwinsten waren modellen van de motorkotter UK-152 „Deo Duce", de zijtrailer VL 84 „Jan Senior" en de motorkotter HD 47 „Eendracht". Na het overlij den van voorzitter ir. A.L. Backer is burgemeester Kieboom deze maand benoemd tot voorzitter van het Vis serijmuseum. VLAARDINGEN - De Vlaar- dingse wereldwinkel in de Hoogstraat 39 heeft onlangs een grondige verbouwing ondergaan. Door een doelmati ger indeling is in de winkel nu een zitje annex vergaderruimte gecreëerd. Daarnaast zijn de ar tikelen en het informatiemate riaal op overzichtelijke wijze in speciale stellingen onderge bracht. De Wereldwinkel geeft informatie over de armste lan den in de wereld en verkoopt produkten uit die landen. Zo veel mogelijk wordt getracht om de winsten die eventueel op die artikelenverkoop worden ge maakt rechtstreeks ten goede te laten komen aan de bevolking. Zo wordt er in de Wereldwinkel kof fie verkocht die rechtstreeks van een Indiase coöperatie wordt betrokken. Door uitschakeling van de tussen handel krijgen de boeren veel meer geld voor hun produkt. De Wereld winkel verkoopt produkten uit o.a. Bangla Desh, Peru, Mexico, Kenya, Tanzania, Brazilië, de Philippijnen en Quatemala. Bij diverse artikelen ver strekken de medewerkers een sten- ciltje, waarin informatie wordt gege ven over herkomst en produktieom- standigheden. Volgens de medewer kers van de Wereldwinkel is het de bedoeling dat binnen niet al te lange tijd alle produkten van een stencil worden voorzien. De Wereldwinkel geeft ook infor matie op scholen en in kerken. Bij diverse kerkdiensten is de Wereld winkel met een stand vertegenwoor digd. Bij de scholen ligt de nadruk veelal op discussies en lezingen. gelijk gericht is, bestaat dringend be hoefte aan meer medewerkers, die wellicht nieuwe ideëen kunnen over dragen. Overigens, om misverstanden die vaak leven uit de weg te ruimen: De Wereldwinkel is aan geen enkele politieke richten of geloofsovertui ging gebonden. In de overtuiging dat het er uiteindelijk om gaat om de bevolking in de armste landen van de wereld een plekje onder de welvaarts- zon te gunnen, blijken rechts- en linksge- aarde mensen heel goed in een We reldwinkel samen te kunnen werken. De Wereldwinkel is geopend op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur, vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur en 14.00 tot 17.00 uur. Niet gebonden Op het ogenblik bestaat het mede werkersbestand van de Vlaardingse wereldwinkel uit ca. 15 mensen. Me de omdat door puur toeval de ach tergrond van de medewerkers nnoal Drie-in-één Een doordacht model kinderstoel, dat uit elkaar kan en dan als los tafeltje en stoeltje gebruikt wordt. Een stabiele kinderstoel van P.V.C. beklede buis, met plastic zitting en rugleuning, in 5 dessins^met for- Inschrijving voor premie koopwoningen SCHIEDAM Op 14 april van dit jaar is in Schiedam de stichting Individuele Woningbouw Schiedam opgericht. Deze stichting stelt zich het realiseren van circa tweehonderd koopwoningen in de premiesector tot doel. Daarbij wordt ook gestreefd naar woningen voor onvolledige ge zinnen, kleine huishoudens en ge handicapten. Vooruitlopend op de ontwikkelingen in Schiedam-Noord wil het bestuur geïnteresseerden in de gelegenheid stellen zich op te geven als eventuele gegadigden voor zo'n premiekoopwoning. Inschrijfformu lieren zijn op aanvraag verkrijgbaar bij de secretaris van de stichting M.H. Rebers, Nieuwe Damlaan 499 telefoon 706538. Verdere informaties zijn verkrijgbaar via één van de volgende telefoon nummers 743859 en 703906. Arbeidersdichter De Vries in Sokkel VLAARDINGEN Op zaterdag 5 november wordt er in sociëteit de Sokkel, van Maerlantlaan 4 (Zuidbuurt), een avond georganiseerd waarop aandacht geschonken wordt aan de poëzie van Vim de Vries. Dit zal gebeuren doordat hij zelf enkele van zijn ge dichten komt voordragen, tevens wil hij als er vragen zijn. naar aanleiding van een van zijn gedichten, hierover van gedachten wisselen. Wim de Vries heeft al enige gedich tenbundels gepubliceerd waarvan er nu enkele ook in andere talen worden vertaald. Zijn poëzie wordt meestal ondergebracht bij de zgn arbeiderspoëzie. Ze aanvang van de avond is om 21.00 uur. The Getaway in sociëteit QT SCHIEDAM- In plaats van de be stelde film Turks Fruit wordt aan staande vrijdag de film The Getaway in sociëteit „Q.T.?" gedraaid. Dit is een film thriller van Sam Peckinpah met in de hoofdrollen Steve McQueen en Ali Macgraw. In deze film zien we hoe een gespecialiseer de bankrover samen met zijn sexy vrouw Carol een bankroof uit voert. Bij de verdeling van de buit van één miljoen doller blijkt er een complot te zijn gesmeed. Aanvang van de filmvoorstelling is acht uur. Sociëteit „Q.T.?" is gevestigd in gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12. Expositie Baar in de Noordmolen SCHIEDAM— Op zaterdag 5 vember wordt in restaurant de Noordmolen, Noordvest 38 een expositie geopend van etsen en pen tekeningen van Willibrord Baar. De tentoonstelling is tot 3 december te bezichtigen. Openingstijden van de Noordmolen zijn: maandag tot en met vrijdag van twaalf tot tien uur 's avonds en zaterdags van vier uur tot elf uur. je Alle Kuiten Laar Van Heuoform. I leliojitrm Bekijk De Nieuwe Kollektie Bij VOFTKOMFORT SCHOFNPN SCHIEWEG 97 TEL. 66S912 MAANDAGMIDDAG GEOPEND SCHIEDAM- Op zaterdag 5 november van 10.00 - 16.00 uur vindt in de basis school de Woudhoek en in de kleuter school 't Floddertje een herfstfeest plaats. Uit de ontvangsten van het herfstfeest wordt een elektronische stencilvervaardi ger bekostigd. hebben wy besloten tot een totale De Kamer van Koophandel heeft ons hiervoor toestemming verleend. Periode: 21 oktober 1977 t/m 31 januari 1978 Onze gehele voorraad gouden en zilveren sieraden, klokken, horloges en vele geschenkartikelen bieden wij aan met West Kruiskade 51-53 - Rotterdam -Tel. 125608 J Afgelopen maandagmiddag zijn zo'n tweehonderd personeelsle den van de openbare scholen in Schiedam in de aula van scholen gemeenschap "Schravelant" voorgelicht over het bij de Tweede Kamer ingediende ont werp van wet op het basisonder wijs. Op deze bijeenkomst voer den de heer W.F. Pardieck, be leidsambtenaar van het Ministe rie van Onderwijs en de heer A. Kappenburg, medewerker van het Algemeen Pedagogisch Studiecentrum het woord. In verband met deze bijeenkomst hadden alle leerlingen van de openbare scholen voor kleuter, lager en buitengewoon onder wijs maandagmiddag vrij. In maart 1977 werd een ontwerp van Wet op het basisonderwijs bij de Tweede Kamer ingediend. Hieraan was inmiddels een uitvoerige discus sie voorafgegaan. Naar verwachting zal het parlement zich eind 1978 over het wetsontwerp buigen en zal de wet in 1983 in werking treden. De nieuwe wet komt in de plaats van de uit 1920 daterende Lager-Onder-1 wijswet en de uit 1955 daterende Kleuter-Onderwijswet. Uitgangspunt van de nieuwe wet is een geheel nieuwe onderwijsvorm voor leerlin gen van vier tot en met twaalf jaar. De heer W.F. Pardieck zei over de twee huidige wetten dat die al te lang het onderwijs frustreren. Hij wees ,De Zeeman" object van onderzoek VLAARDINGEN - De komen de winter organiseert de Ge meentelijke Archiefdienst Vlaar dingen een cursus voor mensen die graag de studie van een stuk je plaatselijk verleden bij de kop zouden willen pakken, maar die niet weten hoe dat moet. Omdat historische archieven een papier massa vormen waarin heel moei lijk valt door te dringen zonder de nodige kennis van antieke ad ministratie ve bescheiden en een beetje praktijkervaring vooraf. Die kennis en die ervaring wil gemeen tearchivaris Theo Poelstra bijbrengen. Dit in de vorm van een onderzoek naar de geschiedenis van een oud Vlaardings huis, om precies te zijn de uit de zeventiende eeuw stammende tabakswinkel „De Zeeman", in de Hoogstraat, die dit jaar zo fraai is ge restaureerd. De bedoeling is dat de deelnemers aan de cursus zelf leren de daarvoor nodige documenten op te sporen, uit die documenten te halen wat voor de studie relevant is en daar vervol gens een verhaal van te maken. De cursus zal worden gehouden op tien dinsdagavonden tussen begin de cember en eind april 1978. De deelne mers moeten daarnaast ook nog af zonderlijk of in groepjes het Gemeen tearchief bezoeken om wat ze in de aan kennis opdoen in de prak tijk te ervaren en toe te passen. Daar voor moet worden gerekend op zeker tussen vijf en tien archiefbezoeken van een paar uur elk. Voor bezoekers is overigens de studiezaal van de Ar chiefdienst, buiten de normale kan tooruren, ook op donderdagavonden geopend. Dat lijkt allemaal erg veel tijd. Maar wie bereid is hard te werken, kan ont dekken dat praktische geschiedbeoe fening heus geen veld behoeft te zijn waarvan alleen valhistorici kunnen oogsten. Trouwens, het voornaamste doel van de Cursus is om in Vlaardin gen een proces van geschiedkundig onderzoek op gang te brengen, een proces dat uiteindelijk moet resulte ren in goede artikelen, met name voor het Historisch Jaarboek Vlaardingen. De kosten van deelneming aan de cursus historisch onderzoek zijn 40 gulden. Gegadigden kunnen zich tot 15 novembèr 1977 opgeven bij Ge meentelijke Archiefdienst Vlaardin gen, Plein-Emaus 5, Vlaardingen, met vermelding van naam, adres en tele foonnummer. Deze opgaaf moet, voor de goede orde, schriftelijk worden ge daan. Het aantal deelnemers is be perkt, plaatsing gaat volgens het be ginsel van wie eerst komt eerst maalt. Alle inschrijvers krijgen in ieder geval voor 20 november bericht of ze al of niet kunnen worden geplaatst. Voor nadere inlichtingen kan archivaris Poelstra worden gebeld (342972). zijn gehoor erop dat de functie van het lager onderwijs veranderd is. "Oorspronkelijk was het lager onder wijs eindonderwijs voor brede lagen van de bevolking", aldus Pardieck. Daarbij wees hij op een aantal pro blemen in het huidige onderwijs zoals de overgang van kleuter naar lager onderwijs met allerlei aanpassings moeilijkheden voor de leerlingen, de onduidelijke grenzen tussen lager en buitengewoon onderwijs en de hui dige structuur van de school die te weinig rekening houdt met de moge lijkheden van de leerlingen, waaron der ook de kleine groep van begaaf de leerlingen. Pardieck beklemtoonde dat de ouders betrokken moeten worden bij het maken van plannen. "Je moet nooit met je plannen over de ouders heen- walsen", zei hjj. "Die hele heisa rond experimenten in het onderwijs ont staat, doordat men niet goed weet wat onderwijs-experimenten inhou den." Pardieck pleitte vooreen voor zichtige en open benadering; "Dat gene wat je morgen wilt realiseren, moet je bereid zijn tot overmorgen uit te stellen om te overleggen. Bij eenkomsten als deze zou je ook met de ouders moeten beleggen." Ook de heer Kappenburg meende dat geen enkele verandering in de school mag worden ingevoerd zonder de ouders in te lichten. "Ik ben van mening dat deze veranderingen begeleiding behoeven, als wij de zaken grondig willen aanpakken", aldus Kappen burg. "Ouders en onderwijsgevenden hebben de verantwoordelijkheid zich te bezinnen over de inhoud van het onderwijs en over de stappen en snel heid waarmee er een nieuwe basis school komt". Zeeman waarin Joop en Mietje Slighter hun tabakswinkeltje drijven. Chique velours hoeft niet duur te zijn! Een eerste keus 100% katoenen chenille velours, waarmee u uw interieur verfraait en warmte schept. In ivoor met groen, oranje, bruin of goud kleur bedrukt. 120 cm breed. Per meter ^Qö slechts 44-572 DE HAVENLOODS DONDERDAG 3 NOVEMBER 1977 REGIO

De Havenloods | 1977 | | pagina 4