De Doelen bijna vol voor 'Thorax-vrienden echte supporters ia 2 - Stichting telt ruim duizend donateurs elke week '?i nieuwe leesmap Twee van de zes ótee m tjeó keilt Minder zelfverzekerdheid, meer vertrouwen DE HAVENLOODS DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977 ÏALGEMEEN- Slechts zo'n 100 van de 2500 plaatsen in De Doelen in Rot terdam zijn nog onverkocht voor het unieke concert dat zes pianisten morgenavond, vrijdag 18 november, geven in het ka der van de aktie „Harten Zes". De opbrengst van dit concert is bestemd voor de financiering van een gamma-camera voor het Thoraxcentrum van het acade misch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam. Met deze camera kan bij patiënten met een vers hartinfarct het beschadigde deel van de hartspier snel zichtbaar worden gemaakt. Verder kan bij een patiënt wiens klachten over pijn op de borst wijzen in de richting van een infarct met be hulp van de camera worden vastgesteld of er inderdaad van een hartaanval sprake is. Eén van de drie patiënten die voor opname worden aangeboden, behoeft dan niet meerdere da gen op de hartbewakingsafde- ling te worden verzorgd. In dit laatste geval wordt de „patiënt" snel gerustgesteld en kunnen nodeloze uitgaven worden voor komen. De verwachting is dat De Doelen vrijdagavond volledig uitverkocht is. Alwin Bar. Gérard van Blerk, Louis van Dijk, Frédéric Meinders, George van Renesse en Daniël Way en- berg - internationaal beroemde Nederlandse pianisten - werken belangeloos en met veel plezier) mee aan het bijzondere concert. Het slagwerk wordt verzorgd door Arno van Nieu- wenhuize. Op het programma staan werken voor één, twee en zes piano's, onder andere van Albeniz, Chopin, Van Dijk. Liszt, Mozart, Rachmaninov en Van Renesse. De laatste heeft een belangrijk aandeel gehad in de samenstelling van het pro gramma. Artistiek adviseur is mr. Hans Oudenaarden uit Rot terdam, notaris, pianist en pre sentator van radioprogramma's waarin de vleugel centraal staat. Op het podium van de grote zaal van De Doelen zullen zes piano's staan, prachtige Stein- way-vleugels. Een kostbare col lectie voor een kostbaar doel. Het concert zal ongeveer 40 mille opleveren. Het bedrijfsle ven zegde al 25 mille toe. Een charitatieve instelling heeft be loofd de opbrengst op een ton te brengen. Verder komen bij de Stichting Harten Zes, opge richt op initiatief van mevrouw B. Feith uit Rotterdam, via giro 660122 (Harten Zes, R'dam) veel giften binnen van particu lieren. Na afloop van het concert zal het dan beschikbaar gekomen bedrag voor de gamma-camera op het podium worden overhan digd aan prof. P.G. Hugenholz (hoofd afdeling cardiologieen dr. G. Ilenneman (hoofd afde ling nucleaire geneeskunde) van het academisch ziekenhuis Dijk zigt. De grote zaal van De Doe len wordt bloemrijk aangekleed door de Nederlandse Vereniging Bloemisterij. De bloemen gaan zaterdag naar het Thoraxcen trum. Dit is-ie dan: de gamma-camera. „Wij vormen een supportersvereniging, maar dan in de oude bete kenis van het woord", zegt voorzitter J. Peterson uit Veere van de Stichting Vrienden van het Thoraxcentrum-Dijkzigt. De stichting, die momenteel ruim 1000 donateurs telt, werd opgericht op 18 november 1974. Aardig is dat het concert voor de actie Harten Zes precies drie jaar later wordt gegeven. De heer Peterson ver woordt het „waarom" van de oprichting: „De patiënten willen wat terug doen. Wij zijn onder de indruk van de teamgeest in het Thoraxcentrum en de inzet van de mensen die er werken. De tijd dat de patiënten bij ontslag uit het ziekenhuis de verpleegsters met taartjes verrassen, ligt nu wel achter ons. Wij moedigen de Thorax-mensen aan en helpen waar dat in ons vermogen ligt. Als echte supporters". Tot de initiatiefnemers behoren prof. P.G. Hugenholz (hoofd cardiologie), drs. R.G. Boerkamp (psycholoog), de oud-patiënten A.H.M. Grosveld. Elke week 10 tijdschriften bij u thuis: Panorama,Nieuwe Revue, Margriet, Weekend, Dummy, Jaguar, Diane, Story, Libelle, Kuifje, Petra (1 x p. mnd.). 'n Vast abonnement op 2 wille keurige bladen kost veel meer. 10 van de beste tijdschriften gratis thuisbezorgd vanaf slechts 1.90 per week. Elke nieuwe abonnee 4 mooie pockets kadol Vraag ook naar onze stripalbums. Bel of schrijf naar: 'LEESKRING LE NOBLE' Antwoord- Tel. 85.47.77 Uni gordijnstof voor een unieke prijs.... Nu koopt u bij ter meulen prach tige uni-gordijnstof van een soepe le ribstof (80/20 viscose/nylon) voor een uniek prijsje. Breedte 120cm in 7 prachtige kleuren: Donkerbruin, oranje, donkergroen olijfgroen, beige, cognac, of goud kleur. Van 8,50 door Rien Frölich Alwin Bar De jonge Nederlandse pianist Al win Bar behoort tot de meest ta lentvolle van zijn generatie. Voor al de laatste jaren heeft de nu 31- jarige pianist grote faam verwor ven op zeer uiteenlopende terrei nen: als Ravel-vertolker bij als Schuman-interpreet en als ver tolker van eigentijdse muziek, ge tuige het feit dat hij in 1976 win naar werd van het Internationaal Arnold Schoenberg Pianocon- Aan deze veelzijdigheid is zijn op leiding niet vreemd. Hij studeerde piano bij Hans Osieck, Piet Vin cent en - voor moderne muziek- Hartsuiker. Zijn talent werd on derkend door grote pianisten als Eduardo del Pueyo, de helaas te vroeg gestorven Gaza Anda en de 72-jarige Franse meesterpianist en pedagoog Vlado Perlemuter. Dank zij Perlemuter kreeg Alwin Bar zijn informatie over Rave! als het ware uit de eerste hand: Perlemu ter speelde met Ravel diens gehele piano-oevre door en ontving van hem waardevolle aanwijzingen voor de interpretatie van zijn mu ziek. Daarbij blijft het overigens niet wat de veelzijdigheid van Alwin Bar aangaat. Hij blijkt een geraffi neerd Chopinvertolker en binnen kort is hij via de NCRV te beluis teren in een drietal vroeg Schu- bert-sonates dié onvoltooid bleven en die door Bar werden voltooid. Dat hij bovendien grote affiniteit tot de Spaanse muziek bezit moge blijken uit het feit dat hij volgend jaar een aantal recitals zal geven waarop hij de complete Iberia van Albéniz op één avond zal spelen. Tijdens dit Harten Zes-festival brengt hij daaruit het deel Malaga ten gehore. Alwin Bar maakte twee grammo foonplaten. Op de eerste, uitge bracht door de Stichting Jonge Solisten onlangs het licht deed zien, bevat werken van Schumann, waaronder de Fantasie op 17. Gérard van Blerk Gerard van Blerk werd geboren in Tilburg. Daar ook werd de eerste hand gelegd aan zijn muzikale op leiding. Zijn talent voor de piano manifesteerde zich al vroeg en werd tijdig ontdekt. Als kind al gaf hij concerten in zijn geboorte stad. Gérard van Blerck (links en Alwin Bar. Na eindexamen gymnasium te hebben gedaan, ging Gerard van Blerk studeren aan het Amster dams Conservatorium bij Willem Andriessen. In drie jaar tijd be haalde hij het einddiploma met onderscheiding. Hij rondde zijn piano-opleiding af met een studie van twee jaar bij de vermaarde Franse pianist Yves Nat in Parijs. Sindsdien heeft Gerard van Blerk zich een unieke reputatie verwor ven. Hij is evenzeer een succesvol piano-solist als een voortreffelijk begeleider en mag met recht tot de toonaangevende Nederalndse pianisten worden gerekend. Gerard van Blerk speelt regelmatig soloconcerten met alle grote or kesten met dirigenten als Bernard Haitink, Eugen Jochum, Willem van Otterloo, Hein Jordans, Jean Fournet, Wolfgang Sawallisch. Dean Dixon en Roberto Benzi. Hij geeft recitals en begeleidt vele ver maarde Nederlandse en buiten landse instrumentalisten en zang ers. In de Doelen was hij onder meer te horen als begeleider van de sopraan Anne Haenen en de bariton Bernard Kruysen. Daarnaast is Gerard van Blerk een uitstekend kamermuziekspeler. Hij vormt een vast duo met cellist Anner Bijlsma. Gerard van Blerk is buiten zijn concertpraktijk hoofleraar voor piano aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Onlangs maakte hij enkele grammofoonplaten voor de mer ken BASF en Telefunken. door BERT CATTEL Peterson, D. Verboom, C.M. de Boer en mevrouw E. Vervaart-Walter, echt genote van een overleden hartpatiënt. De bestuursleden van de stichting worden bij voorkeur gerecruteerd uit oud-patiënten met het oog op hun directe betrokkenheid. Ook mensen zonder hartaandoening kunnen in het bestuur worden opgenomen. Bin nenkort is de benoeming te verwach ten van mevrouw B. Feith uit Rot- terdan, die de stoot gaf tot de op richting van de stichting Harten Zes, die de organisatie van het piano festival in De Doelen in handen heeft. Dijkzigt heeft een verzorgingsgebied van 2,2 miljoen inwoners. Het is vrij wel uitgesloten om regelmatig alle vrienden bij elkaar te krijgen. Om die reden werd besloten van de organisa tie een stichting (met donateurs) en geen vereniging (met leden) te ma ken. Het bestuur, dat zichzelf perio diek vernieuwt, kan dan snel hande len. Doel van de Stichting Vrienden van het Thoraxcentrum is ook het op vangen van patiënten nadat zij uit het Thoraxcentrum zijn ontslagen. De heer Peterson, oud-Rotterdam mer licht toe: „Als je thuis komt, beginnen de problemen pas. Fr rijzen heel wat vragen. Bijvoorbeeld: kan ik straks weer aan het werk gaan? En: kan ik weer mijn hobby of sport gaan bedrijven. Maar ook: word ik thuis nog wel voor vol aangezien? Voor be geleiding op dit gebied kan het zie kenhuis niet zorgen. Daarom probe ren wij zoveel mogelijk te helpen". Hulpdienst De vriendenstichting heeft daarom een telefonische hulpdienst in het le ven geroepen, „Luisterend Oor", die geleid wordt door de heer H.W. Me taal uit Schiedam (tel. 010- 703104). Patiënten met psychische moeilijkhe den kunnen bij bestuursleden hun hart uitstorten wanneer er problemen ontstaan. „Wij gaan zelfs naar de mensen toe als een telefoongesprek niet voldoende helpt. Het is vooral de bedoeling dat de stichting naar de arts toe drempelverlagend werkt, daarbij houden wij nauw contact met psycholoog Boerkamp. Opvallend is het dat oud-patiënten doorgaans meer vertrouwen stellen in ons dan in maatschappelijk werkers. Wij kunnen er over meepraten omdat wij weten wat het is, zo rederenen zij. De pro blemen hangen in omvang trouwens af var. de functie die vóór het infarct in het dagelijks leven werd vervuld. Voor iemand die lééfde voor zijn werk en er vrijwel niets naast had, kunnen de psychische gevolgen het grootst zijn". De vriendenstichting wil ook het Thorax centrum leefbaarderma ken door het treffen van wat voor zieningen. In wachtkamers kwamen plantenbakken en een aquarium. Fr werden drie tv-toëstellen voor de pa tiënten aangeschaft. Daar hebben wij ook driftig voor gespaard met onze donateurs. De tv's zijn vooral bestemd voor die patiënten die min der bezoek krijgen, 't Is nu eenmaal moeilijk om enkele malen per dag van bijvoorbeeld Zeeland naar Dijkzigt te reizen om er een familielid te bezoe ken. En vergeet natuurlijk ook de buitenlandse werknemers niet". De stichting heeft het ook mede mo gelijk gemaakt dat een hoofdver pleegkundige („senior-nurse") zich in andere hartcentra kon oriënteren. Geprobeerd wordt verder in de direc te omgeving van Dijkzigt kamers te „arrangeren" voor verpleegkundigen. Een andere (voorname) activiteit is het project in wijkgebouw „De La- renkamp" in Rotterdam-Zuid. Sinds twee jaar kunnen daar oud-patiënten voor niets naar binnen. Om te praten, om hobby's te bedrijven maar ook' om hobby's te „leren". Projectleider is de heer G.A. Kwist uit Barendrecht (tel. 01806- 4415) die regelmatig over deze activiteiten lezingen voor de Nederlandse Hartstichting geeft. Er blijkt nu ook belangstelling in ondermeer Alphen, Leiden en Arn hem te bestaan voor het starten van een dergelijk project. De heer Peter son, oud-directeur van een Rotter dams havenbedrijf en in 1973 door een hartinfarct getroffen: „De men sen zien dan: er zijn er meer dan ik. Het is daarbij natuurlijk niet de be doeling elkaar de put in te praten". En dan stelt hij met nadruk: „Hartpatiënten kunnen nog ontzet tend veel doen. Wij moeten voorko men dat anderen, zoals familieleden ons het etiket „valide" opplakken. Als ik uit de trein stap en een me vrouw met een zware koffer help, zal zij die hulp weigeren als ze weet dat ik hartpatiënt ben. Wij zijn tot veel in staat, maar zwijgen vaak lie ver over onze lichamelijke conditie". De vriendenstichting werkt nauw sa men met de Stichting Cardio-revali datie van Djjkzigt, die zich na het ontslag van de patiënten voor verbe tering van de conditie inzet. Vrijdag, de dag van het concert, wordt de nieuwe sporthal van de Rotterdamse hockey- en jtennisclub Victoria aan de Kralingseweg in Rotterdam geo pend. Deze hal is ook geschikt voor revalidatie van 50 a 60 hartpatiënten. U itzendbureau De heer Peterson: „Beide stichtingen onderhouden een uiterst vriendelijke relatie. Er wordt hard gewerkt om voor de Cardio-revalidatie erkenning te krijgen. Met de dan te ontvangen subsidie willen de stichtingen samen een uitzendbureau voor minder-vali- den oprichten. Via dit bureau kunnen meer mensen in het arbeids proces worden teruggebracht. Met tijdelijke krachten lopen de werk gevers geen gevaar. Natuurlijk moet deze gedachte goed worden onder bouwd, omdat wij niet de sociale uitkeringen van de patiënten op de tocht willen zetten". INBRAAK-BRAND EN BEDRUFS- BEVEIUGINGSSYSTEMEN Installatie- en Adviesgroep Batenburg BV, Rotterdam, 010-136500 U kunt als particulier ook een finan ciële bijdrage leveren als u het piano concert in de Doelen niet wilt of kunt bijwonen. Er is een speciale re kening geopend: giro 660122 t.n.v. Stichting HARTEN-ZES te Rotterdam 2M I Josefien bleek zwanger. Neen, niet van de behanger En ook niet van de huisbaas J Of van de timmerman. Neen, zo was ze niet. Josefien was in verwachting Van d'r eigen vrindjé Piet. Gewoon legaal. En Piet zei, dat is geweldig, kolossaal! Meid, 't is toch een feit Dat jij en ik, dat wij Zo heel veel van mekander hou- I Op het bordes van het stadhuis Zei eén zure blauwkous veel te luid „ik vind 't maar niks, 't is vast een m motje" het bruidspaar lachte zich een rotje I LEEN DE ZWART Geweldige aanbieding... Maatsysteempanties(bekend neder- lands merk) met ingezet kruisje of tussenstuk. Sandaalhiel, broekje en been vormen een doorlopend geheel zonder aftekening. 30 en 20 denier. Maten 36 t/m 50 in diverse mode kleuren.Normaal 3,95 en 4.95 Ook grotere maten Filosofisch Centrum is verhuisd naar Delftweg 52, Rotterdam VOOR BEDRIJVEN gedrukt geleverd binnen dagen priht hoüse Ter overweging „Hè, wat zie je er weer onverzorgd uit", verzucht mevrouw van Tilborg tegen haar zoon. Hans reageert niet. Alles aan hem getuigt van een grote onverschillig heid. Zijn ogen zeggen niets. Zijn gebaren zijn traag. Hij is niet bij wat hij doet. Zijn kleding onderstreept zijn onverschilligheid. Af en toe zie je dat hij onrustig wordt. Alsof hij gaat leven. Zo ook nu. Hij heeft een boterham en thee naar binnen gewerkt. Ineens worden zijn blik en bewegingen gehaast. Hans denkt aan zijn vrienden. Ze gaan een magazijn met elektrische appa ratuur leeghalen. Zij hebben geld nodig. Veel geld. Want zonder geld kun je niet spuiten en is het leven zwart en uitzichtloos. Mevrouw van Tilborg heeft al weer spijt van de door haar gemaakte opmerking. Weer voelt zij de haar wan hopig makende onmacht om haar zoon te bereiken. Maar onmiddellijk denkt ze ook: niet toegeven aan dat gevoel van wanhoop. Sinds kort is zij in aanraking ge komen met een oude dame, de moeder van haar dok ter. Deze had haar aangeraden eens met haar te gaan praten. Het bleek een verstandige vrouw te zijn. Me vrouw van Tilborg had de verslaving van haar zoon, de verwaarlozing van zijn studie en zijn onverschilligheid niet kunnen verwerken. Het had haar radeloos, verdrie tig en opstandig gemaakt. Zij had zich vaak laten gaan in huilbuien. Zij werd dan hysterisch uit schaamte en opstandigheid. Zij dreigde er onderdoor te gaan. goed gek te worden. De dokter had haar kalmeringsmidde len gegeven, maar die hielpen niet echt. Zij maakten haar slechts lusteloos en somber. In de gesprekken met mevrouw van Hees, - zo heet de moeder van de dokter ontdekte ze de waarde van de woorden. GEEFT HET NU MAAR OVER. Zij pro beert sindsdien op te houden zich te vertillen aan de uitzichtloze toestand van haar zoon. Ze probeert zich niet te laten beheersen door haar schuld- en schaamte gevoelens. Zij probeert zich niet te laten verlammen door haar gevoel van wanhoop. Zij vecht. Zij wil niet de narigheid van haar af. Zij geeft het drinken. Zij in godsnaam Tilborg is een vi et alle maal te veel geworden is. Haar zoon is ook zo iemand. Hij en vele andere jonge mensen kunnen het leven de dag van vandaag-niet meer aan. Ze „zien het niet meer zitten". De huidige ontwikkelingen in onze maatschap pij „vliegt" vele mensen „aan". Voor de een is het de werkeloosheid of onzekere sfeer op het werk ten ge volge van een fusie, voor de ander de onzekere toe komst voor zijn kinderen in een wereld met een drei gende atoomoorlog, overbevolking, honger, terrorisme ik houd maar op de lijst langer te maken. Waar gaat het naar toe? Wij durven er niet aan te denken. We onverschillig. We doen vaak luchthartig. rijn af er ij kunne it het. el bang. En sc migen vi i nu twee houdingen aannemen. En we zien dat ook om ons heen gebeuren. Wij kunnen in paniek koortsachtig oplossingen zoeken. Ja, wij kunnen t oplossingen die het niet eens flink aanpak- en. Of: geef de on- r gezond :e angst zelfs bezv\ ze moeten de ir desnoods de doodstraf ir te maken en laat de vakbonden ophouden eisen, en: er moet maar een iemand naar voren komen die orde op zaken brengt, liefst niet al te zachtzinnig; al dat halfzachte begrip voor alles en iedereen in onze maatschappij Deze oplossingen helpen echter hoogstens tijdelijk af van onze stukken in onze maatschappij e niet. Ze schermen ons verwarring. De vraag- i het leven van alledag ""lm., en „cel vaan groot voor ieder van ons. We zijn niet in staat ze te beantwoorden, laat staan te torsen. En zo komen we tot een geheel andere houding, dië we kunnen aannemen. Wij kunnen ook onder ogen zien, dat we op het ogenblik geen antwoord weten. Dat de toekomst duister is. En in plaats van in verwar ring te raken, kunnen we HET OVERGEVEN. We zul- il bang zijn, maar de angst krijgt gek. De'rr er in zijn greep. Hij maakt 01 tilijkheden zijn nu eenmaal voi jms te ingewikkeld. i niet m r ons gewo- Het in paniek raken en ten onder gaan aan onze angst is wellicht het gevolg van de zelfoverschatting, bijzon der van de twintigste-eeuwse mens. Hij meent voor at- |es een oplossing te hebben, ja te moeten hebben. Dat 'an „geseculariseerde" mens. maatschappij en leven aan r nodig hebben. De hoort ook bij Om de moeilijkheden te kunnen mag hij God niet moderne mens is de mondige mens. Toch merkt de J 3 dat het zwaar kan zijn om deze ver- i ondraag- machtig. antwoordelijkheid te dragen. De last kan lijk worden. Het wordt hem dan allemaa hij raakt van de kaart. Hij moet dan leren het i geven, te vertrouwen. Hij moet leren aanvaarden, dat hij nog geen oplossingen heeft en zelfs dat ze mis schien niet gevonden worden. Misschien wordt de aarde wel nooit een aards paradijs. Ook dan moeten we het overgeven. Ook dan moeten we blijven ver trouwen. Dat wil niet zeggen, dat we niet moeten blijven vechten en zwoegen om aan een betere wereld te bouwen. Maar wanneer we in vertrouwen leven, on$ niet gek laten maken door de vele moeilijkheden, dan treden we ontspannener het leven tegemoet. We wer- J~ i oplossingen. Ja. juist ken dan ook doeltreffender at i niet al te afhankelijk vi len zijn, bereiken v slagen meest. Het maar overgeven, het blijven vertrouwen, ook al zien wij geen licht, heeft alles te maken met de uitno diging van het evangelie om te geloven. De gebeurtenis sen van het leven kunnen ons wel in de war brengen, maar de verwarring en angst zullen ons niet de baas worden. Wij laten ons niet gek maken door de proble men van het leven. Wij kunnen het uiteindelijk over geven. Een mens bewaart dan zijn gemoedsrust en wordt er rijper van. Hij wordt weliswaar misschien wat MIN DER ZELFVERZEKERD, maar hij wordt wel iemand met MEER VERTROUWEN' PAUL VAN DAM, DOMINICAAN.

De Havenloods | 1977 | | pagina 15