:eM van ons iw f ,w f 'rtyfc -vr 'tf H* DE HAVENLOODS DONDERDAG I 7 NOVEMBER 1977 Want zo zit dat met de gemeentebegroting. Het gaat om het geld van ons allemaal, van alle Schiedammers van klein tot groot en van arm tot rijk. Het gaat om het geld dat de stad Schiedam jaarlijks ontvangt en weer uitgeeft ten behoeve van de hele gemeenschap. Daarvoor wordt eenmaal per jaar de begroting, be handeld en vastgesteld tijdens een serie van vijf raads vergaderingen. Gedurende die avonden gaan de raads leden een levendige diskussie aan met het college van Burgemeester en Wethouders over de inhoud van de begroting. Dat is zo in de wet geregeld. Jaarlijks dienen B en W een overzicht van de te ver wachten inkomsten en uitgaven te geven aan de ge kozen vertegenwoordigers van de bevolking. Aan de gemeenteraad dus. Aan die begrotingsbehandeling gaat het één en ander vooraf. Maandenlang wordt gewerkt aan de uit werking van gegevens, aan het vaststellen van priori teiten voor het komende jaar en aan het afwegen van belangen. Daarbij dient het beleid voor het komende jaar te worden geformuleerd. Want daar wordt bij de be grotingsbehandeling vooral naar gevraagd. Het gaat dan niet alleen om de reeksen cijfers die maar liefst drie lijvige boeken vullen, maar om het beleid achter die cijfers. In die begroting tonen Burgemeester en Wethouders als dagelijkse bestuurders van de stad hun visie op de manier waarop het beschikbare geld be steed moet worden. Welke zaken voorrang verdienen en welke minder of helemaal niet. Want geld - dat weten we allemaal - kan maar eenmaal worden uitge geven en de hoeveelheid is niet onuitputtelijk zodat aan lang niet alle wensen en verlangens tegemoet gekomen kan worden. Hogere uitgaven in 1978 Het is duidelijk dat de voorbereiding van de begroting een zaak is van wikken en wegen. Ondanks dat en on- danks alle zuinigheid zijn de uitgaven voor 1978 hoger uitgevallen dan de verwachte inkomsten. Er wordt voor het volgend jaar een tekort verwacht van 756.000 gulden, dat gelukkig uit enige reserves die de gemeente nog in petto heeft kan worden opge vangen. Het bekijken van de cijfers van de begroting gebeurt voornamelijk in de verschillende kommissievergade ringen die aan de begrotingsbehandeling vooraf gaan. Daar wordt hoofdzakelijk gesproken over het beleid. Elk voor zich geven de raadsfrakties hun oordeel over dat beleid in de 'algemene beschouwingen', waarop de leden van het college dan weer antwoord geven. Bij de algemene beschouwingen gaat het vooral om het aangeven van 'rode draden' in het bestuurlijke ge beuren in het komende jaar. Om het geven van een visie. In het algemeen denkt het gemeentebestuur voor 1978 ruim 135 miljoen nodig te hebben voor het handhaven van een redelijk verzorgingspeil van de in woners van Schiedam. Dat is niet gering, maar het grootste gedeelte van dit geld gaat op aan de 'vaste lasten'. Tenslotte moeten de salarissen van bjjna twee duizend ambtenaren worden betaald, evenals het onderhoud van allerlei openbare voorzieningen, moeten rente en afschrijving van vroeger uitgevoerde zaken worden voldaan en kosten de vele taken die door het rijk aan de gemeente zijn opgedragen zoals onderwijs, politie, brandweer en sociale zorg ook het nodige. Er blijft op die manier natuurlijk betrekkelijk weinig geld over waarmee de gemeente naar eigen verkiezing kan handelen. Zuinigheid is dan ook geboden. Inkomsten Uit het Gemeentefonds fl. 67.567.000,- 50 procent De gemeente ontvangt dit bedrag van het rijk. Het is een 'algemene uitkering', wat betekent dat de ge meente met dit bedrag mag doen wat ze nodig vindt. Van het rijk en de provincie fl. 28.675.000,- 21,2 procent Dit bedrag krijgt de gemeente voor onder meer de po litie (9,7 miljoen) en voor het onderwijs 15 miljoen). Uit gemeentelijke heffingen fl. 17.840.000 13,2 procent Hieronder vallen o.a. de opbrengsten van de on roerend goed belasting, de precariorechten, haven gelden, leges, de hondenbelasting en noem verder maar. Overige inkomsten fl. 20.233.000,- 15 procent. Waaronder uitkeringen van de bedrijven,beschikking over reserves en terug ontvangst van uitgaven. Het begrotingstekort fl. 756.000,- 0,6 procent Dit tekort kan opgevangen worden uit de reserves, waarover de gemeente nog beschikt. Uitgaven Voor algemeen beheer fl. 20.924.000,- 15,5 procent Dit zijn de kosten van het bestuurlijk en ambtelijk apparaat, tevens de bijdrage aan Rijnmond. Voor de openbare veiligheid fl. 16.442.000,- 12,2 procent Hiervan worden politie, brandweer en delgelijke be kostigd. Voor de volksgezondheid fl. 3.608.000,- 2,7 procent Voor de volkshuisvesting fl. 8.850.000,- 6,5 procent Hieronder vallen de kosten van het bureau huis vesting, het bouw- en woningtoezicht en de bijdragen voor verbetering van particuliere woningen. Voor openbare werken fl. 26.912,- 19,9 procent Voor aanleg en onderhoud van wegen, verkeersvoor- zieningen, parken, bruggen enzovoort. In dit bedrag is ook de Havendienst (fl. 3.772.000,-) begrepen. Voor het onderwijs fl. 26.375.000,- 19,5 procent Voor alle vormen van onderwijs zoals kleuter-, basis-, voortgezet- en buitengewoon onderwijs. Voor kuituur, rekreatie en sport fl. 10.774.000.- 8 procent Met inbegrip van de zwembaden en de oudheid kundige zorg. Voor sociale zorg en maatschappelijk werk fl. 15.396.000,- 11 4 procent Overige uitgaven fl. 5.790.000,- 4,3 procent Wie de begroting wil inzien die kan terecht op de sekretarie-afdeling Financiën in het Stadskantoor (eerste etage). Maar daar niet alleen zijn exemplaren van de begroting in te zien. Ook in de Centrale van de Openbare Bibliotheek en in alle bibliotheekfllialen liggen de boeken van de gemeentebegroting. Daar kunt u dus eveneens terecht. Ook 's avonds. Wie de begroting wil hebben kan haar kopen op de afdeling Financiën van het Stadskantoor. Een komplete set van drie boeken kost fl. 40,-. Daarvoor krijgt u dan de 'Begroting van in komsten en uitgaven', de 'Begroting van de takken van dienst en de 'Nota inzake de aanbieding van de begroting'. Deze aanbiedingsnota, waarin de belangrijkste ge gevens uit de begroting en vooral de wijzigingen ten opzichte van het jaar 1977 staan vermeld, is ook af zonderlijk verkrijgbaar voor fl. 10,-. KOM LUISTEREN Naar wat de gemeenteraad over de begroting te zeggen heeft. Gedurende vijf avonden wordt er druk gepraat over wat we met het geld - ons geld - gaan doen. De vergaderingen beginnen allemaal om acht uur 's avonds. De data zijn: maandag 21 november, dinsdag 22 no vember, woensdag 23 november, vrijdag 25 november en maandag 28 november. De vergaderingen zijn uiteraard voor iedereen toe gankelijk en de publieke tribune is voor deze vergade ringen extra ruim gehouden. Kom eens langs. Voor koffie en frisdrank is gezond. i j' tfV v/' 5-, i f9 H

De Havenloods | 1977 | | pagina 3