sas# „Wij kopen moderne kant van moderne kunst aan" Tentoonstelling tropische- en bastaard vogels in Arcade Huisvrouwen vieren feest in Passage Schiedamse afdeling NVH bestaat zestig aluminium PRODUCTIE—MEDEWERKERS a. meerman b.v. I Fibbe opent Rijnmond MTS lp REGIO- Paalman verdedigt aankoopbeleid Stedelijk "i - Ik wil niemand iets aanpraten: je hoeft het niet mooi te vinden, maar ik blijf er bij dat het een goed schilderij is, dat je niet kunt afdoen met: allemaal flauwekul". VIER POTEN Die zijn nieuwe figuratie, systemati sche kunst, abstract-expressionisme en de fundamentele schilderkunst. „Je moet één ding goed voor ogen houden", zei Paalman. „Door al onze aankopen loopt een soort draad. Alle aankopen hebben verwantschap met elkaar. „Paalman toonde zich overi gens een voorstander van een lande lijk aankoopbeleid met bijdragen van de rijksoverheid. „Het landelijk be leid is er op gericht dat de moderne musea de financiële zorg zijn van de lagere overheden. Ik vindt het onaan vaardbaar dat de gemeente Schiedam de kosten van een museum, dat een regionale functie heeft, op zich moet nemen. Niettegenstaande ons aan koopbudget van vijfendertigduizend Schaken - Het ..Schiedam" won met 6-4 van Hillegers- berg. Acht partijen eindigde- se. Alleen Reitsma en Van hun partij. AUTOSPORT - De Vlaardingse equipe Dick Kattestaart Peter de Jong haalde de eindstreep van de voor het Nederlands kampioenschap meetelende BAC-rally niet. Vóór de zandproeven hadden zt hun klasse een opmerkelijke derde plaats, maar tijdens deze klassementsproef moes ten ze op driehonderd meter voor de fi nish met een defecte versnellingsbak naar de kant. Kattestaart De Jong rijden op d mde Christobar-rally. n 19 november ir SCHIEDAM- De afdeling Schiedam van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers or ganiseert aanstaande vrijdag, za terdag en Zondag een tentoon stelling van vierhonderd negen vogels in Arcade, Lange Haven 71. Onder de inzendingen be vinden zich niet alleen huis- tuin- en keuken kanaries, tropi sche en bastaardvogels, maar ook de Geelkop Kahariki en de Crested. Deze laatste kanarie, een zogenaamde Engelse pos tuur kanarie, is momenteel erg in opkomst in Nederland. Voor de beoordeling van een postuur kanarie telt alleen de vorm en het postuur en niet de kleur. „Het is een vrij moeilijke kweek", aldus afdelingssecreta ris G. Droge. „Ze zijn moeilijk op standaard proporties te brengen en ze planten ook moeilijk voort". De afdeling Schiedam van de Neder landse Bond van Vogelliefhebbers is in 1949 opgericht. De afdeling telt hondervijf leden, waaronder negen keurmeesters. ■Wat zijn de activiteiten van de vereniging? Droge: „Het kweken van diverse soorten. We hebben onder andere Japanse nachtegalen gehad. Iedere tweede dinsdag van de maand hebben we een contactavond in Arcade. We hebben dan lezingen met dia's en een enkele keer een film. Die lezingen worden vaak gegeven door keurmeesters. Ze gaan over diverse soorten vogels of bijvoorbeeld over zaden. De avonden worden gemid deld door vijf-en-veertig man bezocht. Hier en daar doen onze leden verder mee aan tentoonstel lingen". „Onze meeste leden houden hoofd zakelijk vogels uit liefhebberij", zegt de heer Dröge.„Om uit de ver veling te komen. Veel mensen zijn lid geworden omdat ze in een flatje wonen en een stukje natuur in huis wilden halen. Diverse leden gaan vreselijk diep in hun hobby op. We hebben zuivere wedstrijdmensen, maar ook leden die niet persé voor wedstrijden kweken. De meeste leden zijn begonnen met één a twee stellen. Als je pas begint, vind ik, kun je beter klein beginnen". De landelijke vereniging telt tweeën veertigduizend leden. De vereniging organiseert op districts en landelijk niveau wedstrijden. In december zijn er weer districtswedstrijden in Leid- schendam, terwijl de landelijke wed strijden in januari in het Turfschip in Breda worden gehouden. In 1979 vinden daar ook de wereldkampioen schappen plaats, waaraan in theorie vierentwintig landen kunnen deelne men. Bij de wereldkampioenschap pen die in de Rivièrahal in Blijdorp werden gehouden zo n tien jaar gele den waren er zelfs deelnemers uit de Verenigde'Staten en Brazilië. "De Bond is momenteel bezig met het Ministerie van CRM om een vergun ning te krijgen voor wildzangvogels zoals de Putter, Kneu, Goudvink en Merel", vertelt de heer Dröge. Deze vogels zijn namelijk beschermd en mogen alleen gehouden worden wan neer de eigenaar daarvoor een vergun ning heeft. Daartoe krijgt de vogel een vaste voetring en de eigenaar een eigendomsbewijs. Dröge: "Duizenden vogels, niet alleen wildzangvogels, zijn door landbouwvergif gestorven. Wij willen proberen om die rassen te behouden en het bestand op peil te houden. Daarom wil het Bondsbe- stuur opnieuw een vergunning ver krijgen. Die vogels staan enorm in de belangstelling vanwege hun kleur en hun zang en om er mee te gaan kweken. TENTOONSTELLING. De tentoonstelling in Arcade is op vrijdag geopend van acht tot tien uur ;s avonds, op zaterdag van tien uur 's ochtends tot tien uur 's avonds en op zondag van tien tot zeven uur. Voorafgaand aan de tentoonstelling worden de vogels op woensdag gekeurd. De tweeënveertig inzenders kunnen onder andere het Bondskruis en zes Bondsmedailles winnen. Daar naast zijn er prijzen voor de kampioe nen stammen, enkelingen met en zonder rood, tropische vogels, zaad eters en vrucht- en insecteneters. Tenslotte is er een klassement ver deeld in de categoriën kleurkanaries, tropische vogels en postuur kanartes. De tentoonstelling wordtopgefleurd door bloemstukjes en planten uit de gemeentetuinen: dit deel van de ten toonstelling wordt verzorgd door de Dahliavereniging. Het bestuur van de Schiedamse afdeling van de NVH. SCHIEDAM - De afdeling Schiedam van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen viert dit jaar haar zestigjarig ju bileum. Morgenavond wordt dit heugelijke feit met een feest avond in het Passage theater herdacht en 's middags biedt het gemeentebestuur de jubile rende vereniging een receptie aan. Tijdens de feestavond wordt de revue "Kom en kijk" door het theater- en revuegezel schap "Mengelmoes" van de Delftse zusterafdeling opge voerd. Daarnaast verlenen een volksdansgroep, het Schiedams Politie Muziekgezelschap. Tam boers en Majorettes van "Harpe Davids" en de Vocal-groep" de Kolibri's "hun medewerking. „Het moet een avond worden waarover nog lang gepraat wordt", zegt mevrouw J.A. van der Most-De Rooij, voorzitter van de jarige afdeling. "Het wordt een avond die echt bij Schiedam hoort." De afdeling Schiedam van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen werd .op vrijdag 23 november 1917 opgericht. Dit gebeurde vijf jaar na- - dat de landelijke vereniging was op gericht. Tijdens de oprichtingsver gadering werd er door een inleidster op gewezen, dat de positie der huis vrouw gewijzigd is en dat die meer kennis van zaken eist die vroeger o- verbodig leken, "kennis der hygiëne wettenkennis, warenkennis, inzicht in pedagogische vraagstukken, coöpe ratie, warenkennis, inzicht in pedago gische vraagstukken, Coöperatie, ken nis van woningbouw en woningin richting, geld- en belastingwezen, be grip van haar verhouding van Staat en gemeente, het onderwijs, de loon- standaard, de verhouding tussen werkgeefster en werkneemster, en nog veel meer," aldus de inleidster. Blijkbaar sloegen al deze zaken aan, want zowel de landelijke vereniging als de Schiedamse afdeling groeiden als kool. De afdeling Schiedam begon met zesentwintig leden en had er na de Tweede Wereldoorlog, toen de vereniging verboden was, honderd. Thans telt de afdeling een kleine vijf honderd leden. Educatief Het doel van de vereniging is tweeër lei en omvat aducatieve en verstrooi ende activiteiten. Onder de noemer "educatief" vallen de vele cursussen die door de afdeling worden georga niseerd. "De talencursussen gaan het best", aldus vice-vooizitter mevrouw G.S. Olthof-Visscher. "Vooral voor Engels bestaat veel animo. Handwer ken gaat er een beetje uit en ook naaien en koken is bij ons niet zo in trek. We hebben daarnaast een grote bridge- en tennisclub. Vorig jaar zijn we met bowling gestart; we hebben een heel enthousiaste groep. Boven dien hebben we nog een kegelclubje. Ons gymclubje is elk jaar vol." "Al onze activiteiten vinden overdag daats", voegt mevrouw G.E.C. de 'ater-Van Etten, penningmeester van de afdeling, daaraan toe. "We probe ren de cursussen en bijeenkomsten zoveel mogelijk onder schooltijd te laten vallen." Naast cursussen en sportclubs omvat het programma van de afdeling een maandelijkse spel- en pntspanningsmiddag tijdens de win termaanden en tweemandelijkse bij eenkomsten met een vormend en voorlichtend karakter. Onlangs werd bij voorbeeld een discussieochtend over het onderwerp de mondige pa tiënt georganiseerd, terwijl voor vol gend jaar een discussie-bijeenkomst Europese bewustwording op het programma staat. Ook wordt aan li teratuur aandacht besteed. Vorig jaar draaide een cursus moderne litera tuur. De bekende schrijfsters Hella Haasse, Marga Minco en Henriëtte Frezer werden eerder uitgenodigd om over hun werk te komen stel len; dit jaar komt Wim Zaal. Voorts wordt elk jaar een buitenlandse reis gemaakt. Zo gingen de huisvrouwen in voorgaande jaren naar Wenen en Luxemburg en volgend jaar gaan ze naar Engeland. Ook op een andere manier is men actief in het buitenland. Zo heeft de afdeling een weeskind in een Por tugees S.O.S. -dorp geadopteerd. Tijdens de Sint-Nicolaasviering wordt hiervoor een loterij zonder nieten georganiseerd. DEze loterij moet ten minste vijfhonderd gulden opbrengen Daarnaast gaat de afdeling volgend jaar meedoen aan de landelijke actie "Bouwen voor morgen" en zal zij in het kader van die actie een project in de Derde Wereld adopteren. Heterogeen De afdeling Schiedam van de vereni ging vormt een heterogeen gezelschap De leeftijd der leden varieëert van eenentwintig tot tachtig jaar. Veel' leden zijn alleenstaand, terwijl het merendeel niet buitenshuis werkt. Meestal wordt men pas lid als de kinderen naar school gaan. De receptie en feestavond van mor gen vormen overigens niet de enige jubileum activiteiten. In mei organi- seerd de afdeling een bazar ten bate van geestelijk en lichamelijk gehandi capten. Daarnaast is er een bridge drive, een mode-show een tennis toernooi en een e n helpen aan de uitbouw van ons dynamisch bedrijf. - goede beloning - 20 dagen vakantie - opname in pensioenfonds - reiskosten regeling. - 8 pet. vakantie-toeslag. Op onze boekhoudafdeling is plaats PART-TIME MEDEWERKSTER SAMBRON (met mogelijkheid tot uitbreiding tot 3 n over voldoende administratieve ervaring beschikken. vlaardingen - tel. 010-35 0611 - postbus 1S1 - energieweg 48 46-574 SCHIEDAM Vorige week donderdag heeft Museumdirec teur Hans Paalman tijdens een bijeenkomst in het Museum zijn aankoopbeleid van de afgelopen drie jaar verdedigd. „Het is niet waar dat er door het Museum eenzijdig wordt aangekocht", zei hij daarbij, „maar we kopen wel de moderne kant van de moderne kunst. En we schake len over op een andere richting, als degene die we begonnen zijn te financieren, niet meer te be talen is. Dat doen we ook als we denken dat een nieuwe richting in de beeldende kunst aankno pingspunten heeft met wat we al verzameld hebben". De bijeenkomst in het Museum, be- Njet iedereen is even gelukkig met de aankoop van het schilderij Bruin over bruin over bruin van Johan van den Berg. zocht door amper veertig mensen, was georganiseerd op initiatief van de Vereniging Vrienden van het Stede lijk Museum. Bedoeling van de avond was het aankoopbeleid van de afgelo pen drie jaar toe te lichten. In ver band daarmee is ook een expositie ingericht waarin een doorsnede wordt getoond van die aankopen. Zo als te verwachten was, werd er door één der aanwezigen kritiek gespuid op de recente aankoop „Bruin over bruin over bruin" van Johan van den Berg. „Een bruine plank", aldus de lieeT Van Woerkom. „Dat schilderij zegt me totaal niets. Er wordt teveel naar één kant gekocht en geëxpo seerd. Wat heb ik als Schiedammer aan dit Museum? Als ik hier kom. loop ik geifriteerd rond". Paalman erkende dat het schilderij nogal wat tongen heeft losgemaakt. Maar hij zei: „Het is geen verlakkerij, het is een eerlijk gemeend kunstwerk. Van den Berg probeert met eenvoudige middelen als linnen en verf aan te ge ven dat je daarmee iets van een be paalde emotie kunt oproepen. Hij houdt op waar een ander begint. Hoe langer je er naar kijkt, hoe meer je ziet dat het niet een kwestie is van even met een grote borstel kwasten. gulden wijs ik de gemeente toch niet met de vingèr na. Uiteindelijk neemt de gemeente met het Museum een vrii grote financiële zorg op haar schouders. Ik vind dat de gemeente raad zich bijzonder loyaal opstelt. Schiedam stelt zich bijzonder aardig op tegenover het Museum. De ge meente mag er trots op zijn dat zij het Museum vanaf 1899 heeft helpen groeien. Het Schiedams museum stijgt ver uit boven het stedelijk ni veau, het is iets om trots op te zijn". STEMPEL Hans Paalman: „Ons tentoonste- llingsbeleid is er op gericht voor elk wat wils te organiseren. We proberen een zo geschakeerd mogelijk beeld te laten zien. Het is natuurlijk zo dat de directeur van het Museum zijn stem pel op de aankopen drukt. Daarom is het goed dat je gestimuleerd en ge corrigeerd wordt door de Museum commissie en het College van Burge meester en Wethouders" SCHIEDAM- Het nieuwe van de Rijn- Rijnmond. Na de gebruikelijke toespra- Op 19 november staat een reünie van mond-MTS aan de Schiedamseweg in ken vindt een rondleiding plaats door oud-leerlingen op het programma en op Blijdorp wordt op vrijdag 18 november het gebouwencomplex en om half vijf 25 en 26 november zullen er feestavon- officieel in gebruik genomen. Dat ge- houdt het bestuur een receptie waarop den voor de leerlingen worden georgani- beurt in een besloten bijeenkomst met belangstellenden van harte welkom zijn. seerd. Tenslotte is er op zaterdag 26 no- genodieden door de heer J.W.Fibbe, 's Avonds is er een feest voor bestuur, vember de gehele dag "open huis" in het voorzitter van het Openbaar Lichaam directie, docenten en overig personeel, nieuwe schoolgebouw. DE HAVENLOODS DONDERDAG 17 NOVEMBER 1977

De Havenloods | 1977 | | pagina 7