Draadloze zender helpt alleenstaanden 15?° 3498° 149?° Het praktijkvoorbeeld van Sadat óteeHtjeó keilen Voor n toupet of pruik el\e wee'n. nieuwe leesmap Erasmus Universiteit start politicologie Ar Politi cologie in Rotterdam Oh kom er eens kijken... Dat is pas een knots van een trac tor! Uitgevoerd met stevige trappers extra brede terreinwielen, een toetertje en koplampen. Van 19,95 voor Coloniaal eethoek... Rustieke eethoek, waar het goed aanzitten is. Een geweldige eethoek in Coloniaal style in don kerbruin hout. Tafel 0 I05cm. plus 4 stevige stoelen Elke week 10 tijdschriften biju thuis: Panorama.Nieuwe Revue, Margriet.Weekend, Dummy, Jaguar, Diane, Story, Libelle, Kuifje, Petra (1 x p. mnd.). 'n Vast abonnement op 2 wille keurige bladen kost veel meer. 10 van de beste tijdschriften gratis thuisbezorgd vanaf slechts 1.90 per week. Elke nieuwe abonnee 4 mooie pockets kado! Vraag naar onze stripalbums. I Bel of schrijf naar LEESKRING LE NOBLE' Antwoord nummer 287, Rotterdam Tel. 85.47.77 Nieuwste uitvinding van A.J. Grollee -IjjpALlitMElN- Wie twee jaar geleden tegen de heer A.J. Grollee uit de Lambertusstraat in Rot terdam gezegd zou hebben dat hij nog eens in een Oekomenische werkgroep zou zitten en dat hij daardoor aan het uitvinden zou slaan had waarschijn lijk het etiket „fantast" opgeplakt gekregen. Edoch, Gods wegen zijn ondoorgrondelijk. Heer Grollee zit nu inderdaad in een Om alle stormachtige ontwikkelingen rond de heer Grollee en zijn uitvin dingen nog eens op een rijtje te zet ten moeten we terug naar begin 1976 Door een actie voor een afscheids cadeau voor een vertrekkend arts leert Grollee, gepensioneerd vracht wagenchauffeur, een dominee uit de buurt kennen. De dominee, onder de indruk van Grollee's organisatorische capaciteiten, nodigt Grollee uit om eens een avondje bij een gespreks groep te komen zitten. Grollee: „Ik dacht, nou, dat kan geen kwaad dus ik er naar toe. Kom ik daar binnen en wie zater er? Domi nees, een pastoor en een pater en dat terwijl ik helemaal niet godsdienstig ben". Om een lang verhaal kort te maken: alle eerwaarde vaders bleken na het eerste bakje koffie best aardige men sen te zijn die maar één doel voor ogen hadden: Het „menselijker" ma ken van de wijk. Men vond dat er meer gedaan moest worden voor de eenzamen en hulpbehoevenden. Grollee: „Toen ik dat hoorde dacht ik ineens aan een oud plannetje van me. Ik had namelijk een paar keer in de krant gelezen dat mensen zomaar zes weken dood in hun huis konden liggen zonder dat iemand daar achterkwam. Ikvond dat daar iets aan gedaan moest worden en na lang piekeren kwam ik tot de conclu sie dat iedere alleenstaande eigenlijk een alarminstallatie moest hebben zo dat als hij of zfi zich niet lekker voelt door middel van een alarm de buren kan waarschuwen. Enfin, ik vertel dat zo en iedereen meteen enthou- Alarm-licht Na enig geknutsel komt Grollee met het alarm-licht. Door middel van drukschakelaars op het toilet en in de slaapkamer ging er een rood licht aan de buitendeur branden. Een prachtige vinding. Kosten f 10.- in clusief montage, maar het werd geen doorslaand succes omdat de meeste mensen nogal huiverig van een rood lichtje aan de buitengevel waren om dat dat een „walletjeseffect" zou ge ven. Grollee en zijn gespreksgroep, inmiddels omgedoopt in Oecome- nische werkgroep Oud Kralingen, zonnen op een ander alarm-systeem. Vorig jaar augustus voegde uitvindei Grollee een zoemer aan het rode licht toe en verving de drukschake laars voor trekkoorden tot op de De prijs voor deze vernieuwde alarm installatie bleef redelijk, f 30.-, inclusief montage, en tot ieders op luchting sloeg de alarm-zoemer aan. Als een alarm geïnstalleerd werd dan verspreidde Grollee onder de bu- van het „beveiligde pand" brie ven waarip stond waar de zoemer en de lamp/voor waren. Bij de „klant" werd op een duidelijk zichtbare plaats een envelop opgehangen met daarin de adressen van de huisarts, de familie en andere informatie die nuttig is in geval van nood. Kat De zoemer werd zo'n succes dat er op een gegeven moment een wacht tijd op was van zes weken. Het alarm werkte ook uitstekend getuige de op loop die in de Oostmaasstraat ont stond nog geen zes minuten nadat een zoemer in werking trad. Gelukkig was er niets aan de hand. De kat van de daar wonende alleenstaande had in een speelse bui aan het alarm- koord getrokken!' Grollee was echter nog niet tevre den. Hij vond dat dit systeem niet voldoende was voor mensen die last hebben van epileptische aanvallen. Wanneer die in de huiskamer onwel zouden worden dan hadden de koor den in de slaapkamer en op het toilet weinig zin. Grollee sloeg dus weer aan het piekeren en ja hoor, ook voor dit probleem vond hij de op lossing: de alarm-zender. De zoemer en het lampje bleven maar de trek koorden verdwenen. In plaats daar van kwam een zender. Deze zender is zo klein dat iedereen het ding altijd bij zich kan dragen. Met een druk op de knop van die zender gaat het alarm over. Geen patent Grollee: „De installatie wordt nor werkgroep en hield kort geleden zijn laatste uitvinding te doop. Eigenlijk is deze vinding een verfijning van een eerder gedane uitvinding. Na het alarm- licht en de alarmzoemer heeft Grollee nu de alarm-zender in elkaar geknutseld ten behoeve van mensen die last hebben van epileptische aanvallen. terijen kunnen nooit leeg raken want ze laden zichzelf op. Op dit alarm ben ik uitermate trots. De ontwikke ling ervan was nooit zo snel gegaan' als ik niet de hulp en het advies had gehad van de zoon van een winkelier in elektrische artikelen, meneer Van Geet". Hoewel het prototype van dit nieuwe alarm nu klaar is zal het nog wel even duren voordat deze installatie in ge bruik genomen kan worden. Eerst moet nog zendvergunning bij de PTT aangevraagd worden en moet er een fabrikant gevonden worden die de alarm-zenders gaat fabrice- A1 deze zaken zullen echter niet lang meer op zich laten wachten. Grollee: „Dan pas kan ik ook vertellen wat dit alarm gaat kosten. Patent aange vraagd? Nee hoor, van mij mag iet^er- een dit soort alarminstallaties gaan maken. Je helpt er immers een mede- MARIJKE VAN OVERBEEKE Voor intensief gebruik... Een oerdegelijk merktapijt(100% acrylan) dat bij uitstek geschikt is voor veel belopen ruimtes. In een mooie berberkleur. Nu per meter bijna 50 gulden voordeel. Breedte 400 cm.^ Van I99,-- p.m i voor Wie een alarm aangelegd wil hebben kan bij de volgende adres sen terecht voor inlichtingen: H. de Bruin, Palmweg 4, Schie- broek, tel. 186110. Buurtwinkel, Gaffelstraat 27, Oude Westen, tel. 36170ty Walenburg, Walenburgerweg 31, Blijdorp, tel. 671531 Dienst.c.Overschie. Ameidestraat, Overschie, tel. 370010 Dienst.c. Alexander, Springerstr. Pr. Alex .polder, tel. 205223 Uitvinder Grollee met zijn alarm-zender. In zijn linkerhand de lamp en de zoe mer die aan de voorgevel van het huis gemonteerd worden. In zijn rechterhand de draadloze zender die het alarm in werking stelt. Op de tafel de ontvanger die de impuls van de zender opvangt. maal op het lichtnet aangesloten. de hand want dan nemen batterijen Valt de stroom uit dan is er niets aan de stroomvoorziening over. Deze bat- Het alarm van Grollee wordt niet alleen in Rotterdam gebruikt. Ook in Schiedam, Vlaardingen, Den Haag, Utrecht en zelfs in de Beem- ster is zijn vinding al geinstal leerd. September 1978 start aan de Eras mus Universiteit het studieprogram ma politicologie. Rotterdam wordt daarmee de vierde Nederlandse universiteit (na de beide Amsterdam se en de Nijmeegse) met een volledig politicologie-programma binnen de studierichting van de sociaal-culturele wetenschappen. In het zuidwesten van Nederland ontbrak tot nu toe de mogelijkheid van deze studie. Lande lijk neemt het aantal politicologie- studenten toe. In de toekomst wordt een toenemende behoefte aan goed opgeleide politicologen verwacht. De Rotterdamse sociale faculteit is van het begin af aan sterk gericht geweest op problemen vpn bestuur en beleid. Voor de sociologie-opleiding en het bijvak-onderwijs aan de Eco nomische Faculteit en de Faculteit der Rechtsgeleerdheid is reeds een kern van politicologen aan de E.U.R. verbonden. Het studieprogramma voor de sociologen valt in belangrijke mate samen met dat van de politico logen. Na het eerste jaar is een over stapje (vanuit twee richtingen) moge lijk. In het eerste studiejaar kan het pro gramma ook 's avonds worden ge volgd. Het zal echter van de belang stelling afhangen of avondstudie vanaf het tweede jaar mogelijk blijft. Het studieprogramma neemt voorals nog vijf jaar in beslag. De avondstu denten moeten rekening houden met 1000 gulden kosten (college- en in schrijfgeld en boeken). De totale kos ten voor de dagstudie bedragen bijna 9000 gulden. Politiecolegie in Rotterdam Rotterdam De sociale facul teit van de Erasmusuniversiteit Rotterdam-krijgt volgend jaar september eaj> studierichting bolitiecologie./Tot nu toe ont brak deze^tudiemogelijkheid uyHMd.wgjftN ederland. Voor de uitbreiding hoeven geen extra kosten te worden gemaakt. Nieuwe docenten zijn ook niet nodig, omdat de huidi ge ruime ervaring hebben op het gebied van beleid en be stuur. Het studieprogramma van sociologen valt in belang- mathamen met dat van fcolitiecologNjL Hierdoor is het wij eenvoud^ om van het ene ojNieLaBCkfe programma over te stappen. Na de beide universiteiten in Amsterdam en de katholieke universiteit van Nijmedgen is de Erasmusuniversiteit de vier de in on^^ahd rapteen studie- richtin(p)oliticologi£w Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM - Aan de Eras mus Universiteit kan vanaf sep tember 1978 het volledige politi cologie-programma worden ge volgd. Dat zal gebeuren aan de Faculteit der Sociaal-Culturele Wetenschappen. Rotterdam wordt daarmee de vierde Ne derlandse universiteit met zo'n p-ogramma. In Zuidwest-Neder- ïand ontbrak tot nu toe de mo gelijkheid om politicologie te studeren. De Rotterdamse sociale facul teit kan de opleiding zonder ex tra financiële middelen of meer personeel beginnen. Er is ten behoeve van de sociologie-oplei- ö'ng en het bijvak-onderwijs aan de Economische Faculteit en de Faculteit der Rechtsgeleerd heid al een kern van politicolo gen. De Sociale Faculteit in Rot terdam is vanaf het begin af aan sterk gericht geweest op problemen van bestuur en be leid. De Sociale Faculteit is bo vendien betrekkeiiik klein. De Rotterdamse dagbladen moeten duidelijk nog wennen aan de spel ling van de nieuwste studierichting van de Erasmus Universiteit: poli ticologie. Het Rotterdamsch Nieuwsblad (links) maakte het wel erg bont. Aan het slot van het bericht gaat het per ongeluk wel goed. Het Vrije Volk had moeite met het nieuwe woord. Op het laatste mo ment kon de „e" nog worden weggehaald, getuige de spatie tussen de stukjes woord. Geeft niet hoor, 't went wel. Nieuw- Zeeland r WARM OVERWINTEREN IN BLIJDORP! Unieke presentatie van dieren en planten uit Australië, Nieuw Zeeland en Nieuw Guinea. Kom 't zien... die verbazing wekkende flora en fauna van Notogaea, het 5e werelddeel. In het Rivièra-hal complexGeheel overdekt. Lekker warm. Uit héél Rotterdam, 't Zou jammer zijn als Open dagelijks van9.00-17.00 uur. NEEM EEN WINTER- ABONNEMENT VOOR EEN TIENTJE komen kijken Diergaarde Blijdorp iVan Aerssenlaan 49. Rotterdam leeg Wat doe je Vroeg mijn kleindochter acht Die mij betrapte met een vel papier Waarover ik te staren zat. Oh. ik moet wat schrijven voor de krant Maar ik weet niet wat, zei ik. En mij vertel je altijd verhaaltjes Van haasjes en kabouters en elfjes Dan schrijf je dat toch, zei ze. Weet je watzei ik Schrijf jij maar eens een verhaal. Goed hoor, zei ze, dat kan ik best hoor. Eén tijdlang was ze stil Toen kwam ze voor de dag Met haar verhaal, ik las: „Het was nacht Lambik lag in bet Hij hoorde, ik ben er niet Oo goed, zei Lambik Hee kale, waar is je geld? Ik ben niet kaal, ik hep zez hare Waar is je geld? Oo, in me jas bij de kapstok Hee wacht is efe Lambik ging ze bet uit pakten zein geweer en zei Gaa bij die kast weg Want daar zitte mijn kogels in Oo dan gaan ik Nou je komt er toch niet uit De boef wou de deur doorlope Maar Lambik gooide zein geweer En de boef fiel Lambik kleede zich aan En bracht de boef naar de polietsie... Dat schrijft een meisje van acht, dacht ik Ik kan mijn elfjes, mijn kabou ters en mijn haasjes maar beter opbergen, dacht ik. LEEN DE ZWART XXL panties met een goede pasvorm, geschikt voor de maten 46 t/m 52. Naadloze panties met een groot tussen stuk in het verstevigde broek je, in middengrijs, camel of Misty. Nu voor «MIE INBRAAK-BRAND EN BEDRIJFS- 1 BEVEILIGINGSSYSTEMEN "Landelijke Installatie- en Adviesgroep Batenburg BV, Rotterdam, 010-136500 E.U.R. vertoont film over Whyl- kerncentrale In de Erasmus Universiteit (Woude- stein, collegezaal B2) vertoont don derdag 1 december het Studium Ge nerale de film „Liever vandaag aktief dan morgen radioaktief" van Nina Gladitz. De film belicht de verande ringen die de kerncentrale en de strijd er tegen voor het westeduitse plaatsje Whyl hebben gebracht. De bevolking, eigenlijk conservatief van aard, blijkt door die strijd tot dingen in staat die ze zelf daarvoor onmogelijk had gehouden. Verder bleek de grens tussen West-Duitsland en Frankrijk als sneeuw voor de zon te verdwijnen. De film is voor iedereen gratis te zien. Aanvang 16.30 uur Ter overweging Het is toch wel enorm, dat we het „historische" bezoek van Sadat aan Jeruzalem zo maar in onze huiskamers konden meemaken. Hier is veel bewonderenswaardig improvisatie-talent ge toond. Oftewel: de jongens hebben hun best gedaan. Helaas is in de berichtgeving maar wei nig informatie gegeven over het religieuze kader waarin Sadat zijn bezoek heeft willen zetten. Alle schijnwerpers waren gericht op de aktuele politiek, maar daarvoor zijp-juist de diepere achtergronden naar mijn mening van groot be lang. Sadat kwam op de Mohammedaanse gedenkdag van Abrahams offer. Abram is de „vader" van Islamieten, Joden en Christenen. Hij kreeg van God bevel zijn zoon Izaal te offeren (kinder offers aan „Moloch" waren in zijn heidense om geving aan de orde van de dag). Maar God nam dit bevel terug. Hij maakte duidelijk dat hij niet de God is van geweld en van „bevel is bevel". Hij wil alleen mensen-offers, die uit liefde voor de medemens vrijwillig worden gebracht. Is het tot de kijkers doorgedrongen dat de Moskee van Omar met de wereldberoemde goudgele koepel, die Sadat bezocht, gebouwd is boven de plaats waar Abraham op een rotsachtige verheffing dit offer had zullen brengen? In later eeuwen is op deze plek op een geweldig plein de Joodse tem pel gebouwd en op dit rots stond het Joodse brandofferaltaar. Sadat op de Joofde offer plaats! Maar die is verwoest en het Mohamme daanse heiligdom kwam er voor in de plaats. Toch is ook vandaag nog het tempelcomplex een Joodse offerplaats, want vlak voor de Klaagmuur aan de buitenkant en in de onder aardse gewelven ziet men tafels staan met de wetsrollen van Mozes, waaruit de Joden leren hoe hun leven een liefde-offer voor God en de mensen kan zijn. Beter dan alle dieroffers uit vroeger eeuwen. Vanaf het tempelplein was het maar een straat verder naar de Heilige Graf kerk, die èn het graf van Jezus èn Golgotha, de plaats van het Kruis, overkoepelt. De plaats waar God zelf het grote liefdesoffer bracht. Daarna ging Sdat naar Jad Vaschem, het ge denkteken voor de zes miljoen door het nazi dom omgebracht Joden. De demonische kari katuur van wat God met het offer van Abraham bedoelde. De opeenstapeling van geraamtes en doodskoppen is onvergetelijk luguber. En toen de rede zelf. De Joodse voorzitter opende de vergadering met een voorlezing uit de profeten. Een vredesprofetie. Ter verzoe ning begon Sadat en eindigde hij met de ver klaring, dat hij zijn stap meende te moeten doen uit gehoorzaamheid aan God, die vrede en gerechtigheid wil. Voor hem was Jeruzalem niet de stad, waar „toevallig" het Israëlische parlement vergaderde. Jeruzalem was voor hem de stad van drie nauwverwante wereld-gods diensten, die alle drie tot Abraham proberen te rug te gaan. Zou dit ook niet een sleutel kunnen zijn tot de oplossing van de grootste politieke moeilijk heid in het conflict tussen Joden en Arabieren: de politieke status van Jeruzalem? Zou men bij het tempelcomplex kunnen beginnen en zeggen: de plaats van de verwoeste Joodse tem pel en de Klaagmuur kunnen vandaag niet Arabisch grondgebied zijn. En de plaats van de Aksa-moskee en de „Moskee" van Omar kun nen vandaag geen Joods grondgebied zijn. (Gelukkig is het graf van Jezus „toevallig" geen politiek probleem). Laten we samen dit stukje grond een eigen politieke vredesstatus geven. En het tempelgebied radicaal ontnationaliseren. (Zoals b.v. het Vaticaan midden in Rome en Italië een geheel eigen politieke status heeft). Het zou een moedgevend teken zijn van het prijsgeven van een stuk nationale eigenwaarde. Jeruzalem betekent Goddank „stad van de vrede" Als zij en wij maar „rechtvaardigen" zijn. Ook wij. We hebben in het hele drama van onze Nederlandse kabinetsformatie helaas iemand als Sadat gemist. We zien wel partij leiders, maar geen staatslieden, die het eigen partijkader te boven en te buiten durven gaan. De enige moedige daad leek de aanvaarding van de formule 7-7-2 door Van Thijn. Daarvoor leek hij zijn hoofd inxte politieke strop te steken. Maar dit offer moest dan ook dubbel en dwars door de andere partij worden terugbetaald. En niemand heeft door een moedige daad de muur van wantrouwen doorbroken. Vandaar die Ook voor onz$. persoonlijke conflicten heeft Sadat duidelijk een praktijkvoorbeeld gegeven hoe je proberen moet conflicten op te lossen. Wij zeggen: „Het kan niet van een kant komen. Nu moet er eerst maar een beslissende stap van de andere kant komen". Wie heeft de moed eerst zichzelf bloot te geven en zelf een stap in het duister te doen, ter verzoening? En vol te houden. Ook al krijg je „stank voor dank?" Dr. KJ. KRAAN

De Havenloods | 1977 | | pagina 15