ctazo zeeg H uitverkoop kortingen van 20 tot 60% Wat moet je doen? juwelier Reinier v.d. Berg Ut HAVENLOODS DONDERDAG 24 NOVEMBER 1977 ALGEMEEN- Het is ontzettend wann in de grote winkel. Warm en vrese lijk vol. Heel veel grote mensen, maar nog veel meer kinderen staan in een lange rij te wachten tot de l deur opengaat en ook zij naar binnen mogen. Jeroen staat er ook. Samen met zijn zusje, zijn vriendje Martijn en zijn vader. Ongeduldig wipt hij van het ene op het andere been. „Mogen we nou Sinterklaas een handje geven papa", vraagt hij wel voor de tiende keer. „Natuurlijk", zegt zijn vader, ook voor de zo- veelste maal. ..Maar je moet even wachten, er zijn nog een heleboel andere kinderen ook hè". Jeroen knikt. Ja natuurlijk, dat is waar. Sinterklaas is maar één middag in hun dorp. Dat kan ook niet anders, hij moet naar zo verschrikkelijk veel kinderen toe. Uiteindelijk zijn ze aan de beurt. Sinterklaas zit op een grote stoel en naast hem staan wel tien Pieten. Vroeger, toen hij zo klein was als zijn zusje nu, was hij altijd een beet je bang voor die zwarte gezichten. Toen heeft zijn moeder hem verteld dat zwarte Pieten juist heel erg aardig zijn. Trouwens, in zijn klas zit nu ook een leuk donker jongetje. Die maakt steeds grapjes. Daar moet Jeroen altijd erg om lachen. „Zo jongen", zegt Sinterklaas, „ik vind het leuk dat ik je weer zie. Jij hebt dit jaar goed je best gedaan op school en daarom zal ik mijn Pieten vragen vannacht een mooi cadeau in je schoen te stoppen". Jeroen moet weer doorlopen. Achter hem wachten wel honderd kinderen. Als hij de deur uit stapt, ziet hij nog net hoe een kleine Piet met een stapel van wel tien. dozen door de zaak loopt zonder dat ze vallen. Tjonge, denkt Jeroen, wat moet je knap zijn, om een zwarte Piet te worden. Het is zes uur en buiten is het al helemaal donker. Sinterklaas staat op uit zijn grote stoel en wuift naar het laatste meisje dat de deur uit gaat. De Pieten volgen de Sint, die snel naar buiten stapt, zijn schimmel staat al te wachten. Sinterklaas heeft haast. Zo snel als hij kan galoppeert hij in de richting van de haven, waar zijn stoomboot vrolijke rookwolken de lucht in blaast. Als Sint-Nicolaas aan boord is, rennen al zijn knechten naar het grote ruim. Daar liggen wel honderd zakken vol met speelgoed. Grote dozen staan er ook en er is een aparte hoek met cadeau tjes voor vaders en moeders. De knechtjes zoeken de cadeautjes uit. Natuurlijk kun je nooit alles krijgen wat je hebben wilt, maar Pieten doen altijd hun best voor iedereen iets heel leuks te vinden. De zwarte Pieten werken heel hard Ge kunt je niet voorstellen hoe snel dat gaat) en daarom ook misschien hebben ze helemaal niet in de gaten dat er een knechtje ontbreekt. Eén Pietje, die vanmiddag wel bij Sinter klaas in de winkel was... Kleine Pedro, een van de jongste zwarte Pieten, die door zijn vriendjes altijd een beetje ge plaagd wordt omdat hij zo nieuws gierig is, staat in de grote winkel. Sinterklaas is al weg. Hij moet op schieten, want straks moet hij weer cadeautjes gaan uitzoeken en daarna nog rondbrengen ook. Het is best leuk om zwarte Piet te zijn, maar zo vlak voor 5 december is het wel moeilijk. Vooral als je nog zo klein bent als hij. Pedro heeft al een hele boel geleerd. Hij kan nu erg goed op zijn handen lopen en als hij boven op de daken klimt is hij hele maal niet bang. Soms haalt hij heel gevaarlijke kunstjes uit. Dan krijgt hij op zijn kop van de grote Pieten. Het allerleukste vindt hij eigenlijk nog om aan de schoorsteen te luis teren. De verhalen die hij dan soms hoort! Soms moet hij zo verschrik kelijk lachen, dat hij bijna naar beneden rolt. Maar een enkele "keer is hij ook verdrietig. Wanneer er beneden een ziek kind is de mensen ruzie hebben. Pedro denkt aan dat alles, terwijl hij vlug de deur uit stapt. In de Verte hoort hij de andere Pieten nog praten. Er vlug achter aan denkt hij, maar dan ziet hij een deur die half open staat. Als hij naar binnen gluurt, ziet hij een heleboel pakken en dozen en achter in die grote zaal staan wel tien glimmende race-fiet sen. Pedro vergeet opeens wat hij allemaal nog doen moet en loopt naar binnen. Zo'n fiets zou hij wel willen hebben. Een glanzend rooie, met wel zes versnellingen. Hij heeft hem op zijn eigen verlanglijstje ge zet, helemaal bovenaan, maar ja, of hij zo'n duur cadeau krijgen zal? Pedro loopt weer verder, want hij ziet nog veel meer. Grote sleeën staan op een rijtje tegen de muur. Hij kijkt er verbaads naar. Wat zijn dat nou voor dingen. Bij hem in Spanje heb je die niet. De zaal is heel groot. Nog véél groter dan het ruim van hun eigen schip. Hij loopt verder en verder langs alle rekken die van boven tot onder met spullen gevuld zijn. Daar ziet hij een hele stapel vol feesthoedjes en gekke neuzen. Hij zet er eentje op en moet er hard om lachen, terwijl hij zijn eigen gezicht niet eens ziet. Dan bedenkt hij opeens dat hij de andere Pieten kwijt is. Hoe lang zou hij hier zjjn? Hij rent terug, langs alle rekken, pakken en dozen, naar de deur, maar die is nu dicht... ...Jt m ,:l i Pedro blijft verbluft staan. Dan pakt hij de deurknop met allebei zjjn handen beet en drukt zo hard hij kan. De deur blijft dicht. Hij rent de hele ruimte door, naar de andere kant. Misschien is daar ook een uitgang. En ja, ook daar zit een deur, Pedro rukt er aan; die is ook op slot. Pedro begint te roepen. Heelhard, zo hard als hij nog nooit geschreeuwd heeft. Hij bonst met zijn vuisten op de deur. „Help, help, ieke vast, ieke Pedro, help, help". Heus, Pedro kan verschrikkelijk hard roepen en bonzen kan hij ook als de beste, maar niemand kan hem horen. Alle lichten zijn al uit in de grote winkel en alle mensen zijn naar huis, maar dat kan Pedro na tuurlijk niet weten. Daarom blijft hij roepen en bonzen en trappen tegen die dikke deur, die maar niet open wil. Na een tijdje begint hij bang te worden. Misschien is iedereen weg denkt hij, dan moet ik hier voor altijd blijven. O, was ik maar weer niet zo nieuwsgierig geweest. En dan denkt hij verder aan de pakjes die hij klaar moest maken. Aan alle kinderen die nu helemaal niets in hun schoen zullen krijgen. Pedro is altijd een hele flinke Piet, maar ja, ook Pieten kunnen bedroefd zijn en nu stromen de tranen over zijn wan gen. O, wat zal Sinterklaas kwaad zijn en wat zullen de kinderen ver driet hebben. Dat is allemaal zijn schuld.. J.Heroen kan die avond maar niet in slaap komen. Hij woelt in zijn bed en als zijn vader het hem niet zo streng verboden had, zou hij zeker naar beneden gelopen zijn, om eens in zijn schoen te kijken. Je krijgt een mooi cadeau, had Sinterklaas gezegd en hij had er zo vriendelijk bij ge lachen. Als Jeroentje eindelijk in slaap gevallen is en droomt van Zwarte Pieten die boven op het dak een rondedansje doen, lopen er door de straten van zijn dorp donkere mannen met zware zakken op hun rug. Het zijn de knechten van Sint- Nicolaas en ze brengen overal een cadeautje. In de wachtende schoenen naast de verwarming leggen ze de mooiste dingen. Ze gaan steeds ver der, want een nacht is maar kort en er zijn zoveel mensen en kinderen. Zo brengen de Pieten samen met Sinterklaas pakjes in alle huizen van het dorp. Maar vreemd, een paar straten worden overgeslagen. De kin deren die daar wonen krijgen hele maal niets. Zouden die allemaal heel stout geweest zijn. De volgende morgen, als een klein en waterig zonnetje net boven de daken kijkt springt Jeroen zijn bed uit. Hij rent naar beneden. Daar staat zijn schoen, maar die is leeg... Grote tranen schieten in zijn ogen. Sinterklaas had het hem echt beloofd en nu... dat is helemaal niet eerlijk. Hij gaat naar boven waar zijn ouders nog slapen en huilend vertelt hij het verhaal van zijn lege schoen. Ze kunnen het niet geloven. Sinterklaas doet toch immers altijd wat hij belooft. Maar als ze gaan kijken zien ze dat alle schoenen leeg zijn en dan begrijpen ze er ook niets meer van. Iedereen is erg teleurgesteld en héél verbaasd. Jeroen's mama heeft een goed idee. „Weet je wat, het is van daag zondag, we gaan gezellig naar de dierentuin, die is ook in de winter heel mooi", zegt ze. Jeroen mag zijn vriendje Martijn meenemen, dat is dubbel leuk. Hij rent naar buiten, zijn vriendje halen, maar natuurlijk kan hij zijn lege schoen nog niet vergeten. Zie je, daar is de grote winkel, waar Sinterklaas gisteren nog gezegd heeft... „Help, help. ieke vast", hoort hij dan opeens. Waar komt dat geluid vaqdaan? Jeroen luistert nog eens heel goed. Hij snaapt er niks van. Dan ziet hij twee zwarte handen achter een klein kelderraampje omhoog steken. Dat is een zwarte Piet denkt hij. Wat doet die daar nou? Veel tijd om te denken heeft Jeroen niet. Hij moet het raam Open maken, maar hoe? Dan doet Jeroen iets wat eigen lijk verschrikkelijk gevaarlijk is. Hij pakt een grote steen en smijt die dwars door de ruit. Rinkeldekinkel, hij hoort de scherven vallen en dan ziet hij weer die handen. Nu voor het grote gat. Jeroen pakt ze, en trekt zo hard hij kan. Kleine Pedro staat weer buiten. „Jij mij helpen", zegt die. „Jij mijn vriend". „Ben je een échte Piet", vraagt Jeroen, een beetje verlegen. „Ja" knikt Pedro. „En ieke benne hiel erg verschrikke lijk dom". Dat durft Jeroen niet tegen te spreken. Pedro moet nu snel terug naar de boot, maar Sinterklaas zal vast heel erg boos op hem zijn. „Ieke durve niet", zegt hjj, maar Jeroen geeft hem gewoon een duwtje en samen gaan ze naar de haven. Gelukkig, de boot ligt er nog en Jeroen mag mee aan boord. Na tuurlijk krijgt Pedro een flink maar eigenlijk is iedereen veel te blij dat hij weer terug is, om écht kwaad te zijn. Jeroentje wordt bij Sinterklaas ge- VOOR BEDRIJVEN gedrukt geleverd binnen dagen phiht holise roepen. Die zegt hem dat hij een flinke jongen geweest is (al was het wel heel gevaarlijk om een ruit in te gooien) en dan krijgt Jeroen tóch zijn cadeaus. Een nieuwe locomotief voor zijn trein en een échte duikbril. Hij is er stil van, maar het allermooi ste vindt hij nog dat hij nu weer een vriendje heeft die een échte zwarte Piet is, en dat hebben maar heel weinig kinderen. CORRIE VAN HAASTEREN Jullie hebben de laatste weken de krant misschien al doorgebladerd op zoek naar onze jaarlijkse grote kleurenplaat. Hier staat hij dan! Je weet waarschijnlijk wel wat je met deze plaat moet doen: kleu ren natuurlijk en wel zo mooi als je maar kunt, want je kunt er een mooie prijs mee winnen.. Maar er moet nóg meer met deze tekening gebeuren. Bekijk hem maar eens goed. Zie je dat er ergens een lege plek is? Op die plaats mag jij zelf iets heel leuks maken. Je kunt daar iets tekenen natuurlijk (en weer kleuren) of iets plakken, of, of..., nou ja, dat moet je zelf maar verzinnen. Als je er maar iets leuks van maakt. De kleurenplaten moeten uiterlijk donderdag a.s. bij ons binnen zijn. Dan gaat een jury proberen er de allermooiste uit te kiezen, die dan een prijs krijgen. Je kunt de teke ning in een gesloten enveloppe, met een postzegel van 55 ct. er op op sturen naar de redaktie van De Havenloods, Postbus 1980 te Rot terdam. Je mag hem ook inleveren bij het kantoor vah het Zuiden aan de Dordtselaan 139/141 in Rotterdam of bij het kantoor van De Havenloods, Prins Hendrikka de 14 te Rotterdam (2e verdie ping). Natuurlijk moet je niet ver geten om je naam, adres en leef tijd in te vullen. Wij hebben, om het zo eerlijk mo gelijk te maken, vier leeftijdsgroe pen ingesteld. Groep A is voor kinderen tot en met 5 jaar. Groep B is voor kinderen van 6 en 7 jaar, Groep C is voor kinderen van 8, 9 en 10 jaar en groep D is voor kin deren van 11 en L2 iaar. Voor de mooist gekleurde platen zijn er per groep vier prijzen be schikbaar. Er is een hoofdprijs van f.50,-, een tweede prijs van f,25,- en een derde prijs van f.20,- en een vierde prijs van f.15,-. Of je iets gewonnen hebt kun je lezen in de krant van donderdag 8 decem ber, dan maken wij namelijk de prijswinnaars bekend. Veel succes met je kleurplaat. En vergeet je lege plek niet? Na de brand en waterschade hebben wij besloten tot een totale De Kamer van Koophandel heeft ons hiervoor toestemming verleend. Periode: 21 oktober 1977 t/m 31 januari 1978 Onze gehele voorraad gouden en zilveren sieraden, klokken, horloges en vele geschenkartikelen bieden wij aan met West Kruiskade 51-53- Rotterdam-Tel. 125608 Plaats Adres Leeftijd

De Havenloods | 1977 | | pagina 17