Kunstgebit dat met pasta op plaats wordt gehouden' Details overheersen bij beantwoording iaminL kontaktlenzen "Bij ouderparticipatie ouders niet op stoel leerkracht zetten' editie p SCHIEDAM Verhulsdonk tijdens beschouwingen over college: Zijdeveld „Begrotingsbehandeling folkloristisch" SLAAPKAMERS HUUR HET GEHEIM VAN SOESTDIJK Slcent 99S DONDERDAG 24 NOVEMBER 1977 26e JAARGANG NO. 43 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170 Gemeente stoot oude meesters af en koopt moderne kunst aan. Intocht van een rode tobbert. „Schaken is net zo spannend als voet bal". Vereniging Turkse werknemers opge richt. SCHIEDAM - De algemene be schouwingen van de gemeenté- raad naar aanleiding van de be groting 1978 afgelopen maan dagavond in het Stadskantoor waren de meest saaie en slaap verwekkende sinds jaren PvdA- fraktieleider Joop de Jong filo sofeerde over de toekomst van Schiedam alsof hij een klas lage re schoolkinderen toesprak en CDA-fractieleidster Rietje Ta verne hield een nog langer be toog dat veel weg had van een verlanglijstje voor Sint Nicolaas. Gerard Verhulsdonk (VVD) zorgde weer voor menige komi sche noot en noemde het colle ge "een slecht kunstgebit dat met veel kleefpasta op zijn plaats wordt gehouden". PPR'er Hans van der Wilk tekende voor de kortste toespraak; hij noem de het onzin om beleidsdebat ten te houden over een begro ting zonder dat tegelijkertijd wordt aangegeven wat het col lege precies wil. De Jong stelde in zijn toespraak drie zaken aan de orde. In de eerste plaats noemde hij de toekomstverwachtin gen voor Schiedam somber. Hij wees daarbij op het dalend inwoneraantal, de toename van het aantal bijstands trekkers en werklozen en een lage woningkwaliteit zowel in oude als in nieuwe wijken. In de tweede plaats stejde hij vast dat de aktiviteiten van het gemeentebestuur de afgelopen ja ren duidelijk zijn toegenomen. Daar bij noemde hij coördinatie van de ambtelijke diensten en de wisselende samenstelling van zowel raad als col lege belangrijke knelpunten. Hij vond dat de raad zich minder met details en meer met "echte grote politieke vraagstukken" diende bezig te hou den. Hij vond wel dat een aantal knelpunten waren opgelost en noem de de totstandkoming van het Stads kantoor; nieuwbouw VROM, brand weerkazerne en politiebureau, kan toorgebouw 's-Gravelandseweg en plannen voor nieuwbouw GTB. "Men bedenke: dit alles in een periode van ongeveer tien jaar", aldus de Jong. unicon b.v. wetenschappelijk instituut I voor kontaktlenzen aangesloten bij de A.N.V.C. SCHIEDAMSEWEG 73 - VLAARDINGEN TEL.:010-346374 Jagelijks geopend UHICON HEEFT ALLEEH XQHTAXTLEtlZER Er meer QQQ voor uw QQG i»*e KONTAKTLENS In de derde plaats deed De Jong en kele suggesties voor de toekomst. "Naar mijn mening moet het tempo van de renovatie in de komende tien jaar drastisch omhoog", betoogde hij. Hij dacht dat een verdere daling van het inwonertal vermoedelijk nog eni ge jaren zal voortduren en pleitte- omdat een deel van de oorzaken daarvan elders liggen- voor goede contacten met andere overheids lichamen. Voorts wees hij op de si tuatie in Groenoord. "Deze flatwijk lijkt momenteel meer een camping waar gezinnen gedurende korte tijd hun vakantie komen doorbrengen", aldus De Jong. Concluderend pleit-' te De Jong voor nieuwbouw, ver nieuwbouw en uitbouw van de wel- zijnvoorzieningen. Over de financie ring. Over de financiëring van één en ander had hij zijn twijfels:"Het is duidelijk dat ons nog slechts zeer be perkte mogelijkheden openstaan om financiëringsmiddelen te verwerven." Mevrouw Taverne constateerde dat de Schiedammers zich bedreigd voe len in hun veiligheid.Zij pleitte daar om voor versterking en verbetering van het politieapparaat en de brand weer. Zij wilde een beter verkeers beleid en vroeg om een rampenplan. Daarnaast vroeg ze om een actievere bijdrage in de werkloosheidsbestrij ding. Regentenmentaliteit "Ten aanzien van de renovatie is er bitter weinig gebeurd", zei mevrouw Taverne en over de binnenstad merk te zij op: "Wat is daarvan terechtge komen? Niets. We hebben de moed al bijna opgegeven". Ze betreurde het dat aan investeringen voor invaliden geen hoge voorrang wordt gegeven en zei dat haar fractie grote waarde aan een goed opgezet volwassen on derwijs. Ze vroeg om een welzijns- plan en hekelde de weinig elegante en democratische manier van werken rond de oprichting van een regionale muziekschool. Voorts spuide ze kri tiek over de gang van zaken op het gebied van sport en recreatie, maat schappelijk werk, volksgezondheid, inspraak in het gemeentebeleid en het functioneren van enkele gemeen tediensten. "De inspraak van burgers is niet optimaal", aldus Taverne. "Naar onze mening heerst er nog te veel een regentenmentaliteit." Daar bij brak ze een lans voor een afspiege lingscollege op basis van een pro gramma. Verhulsdonk betichtte het college van "dadeloosheid" Hij sprak van een wegwerpcollege en toonde aan de hand van het samenwerkingsprogram 1974-1978 van de PvdA en PPR aan dat het college een lange reeks van miskleunen op zijn geweten heeft. "Het is om te huilen", aldus Verhuls donk. "Dit samenwerkingsprogram zijn de kleren van de keizer geweest. U houdt te veel rekening met de ge talssterkte van uw partijgenoten in de raad en te weinig met de welge meende adviezen van andersdenken den." Verhulsdonk somde op wat wethouder Collé allemaal beloofd had en niet had gedaan. Van Post hoorn vond dat die het gevecht voor vrede, welzijn, macht en millieu had verloren. Evenals Taverne hekelde Verhulsdonk het personeelsbeleid van de gemeente en constateerde dat vele taken in de binnenstad zijn blij ven liggen. Kruiswoordpuzzel Van der Wilk noemde de bewering van B en W dat uit de begroting visie spreikt, misleiding. Wat het collegi Joop de Jong sombere toekomst SCHIEDAM - Het college heeft dinsdag heel gedetailleerd de kri tiek die tijdens de eerste ronde van de algemene beschouwingen was geuit, weerlegd en vragen beantwoord. Met uitzondering van wethouder Collé, die in een donderspeech de VVD de pan uitveegde, waren de betogen van de overige wethouders langdradig en overheerste de details. De wethouders Scheeres, Posthoorn en Zijdeveld waren het eens met PPR'er Hans van der Wilk die de avond ervoor had betoogd dat een begrotingsbehandeling niet de eerste beste gelegenheid voor beleids debatten is. Scheeres voelde meer voor algemene beschouwingen aan de hand van de meerjarenbegrotingsbe handeling „folkloristisch". Wethouder Collé (sociale zaken) was het felst in zijn beantwoording. In antwoord op verwijten van Verhuls donk (VVD) erkende hij, dat hij be loften gedaan had. „Dat is juist, maar het lukt niet altijd die waar te ma ken", aldus Collé. Hij verweet de VVD kameleonspolitiek en vroeg zich vervolgens af of de VVD eigen lijk wel een politiek voert: „In het hele betoog van Verhulsdonk ben ik niet tegengekomen wat de VVD wil". 'Goede zaak' Wethouder Zijdeveld (stadsontwik keling) onderschreef de wens van PvdA-fractieleider Joop de Jong dat het tempo van renovatie omhoog moet. Evaluatie van leefstraten en «vandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen indujtriegebouw^Goudsesinge^ee^Rldam^Tel^l^^lZMJjJ^^^^^^ woonerven, waarom CDA en VVD hadden gevraagd, noemde de wet houder in principe een goede zaak. „Maar dat kan pas, als ze een poosje gefunctioneerd hebben", aldus Zijde veld. Verhulsdocks opmerking dat hij niet te spreken is voor de burger had hem pijn gedaan. Zijdeveld vroeg om voorbeelden. Ook van Tilborgs verwijt dat hij een starre houding aanneemt tegenover actiegroepen en insprekers wimpelde hij weg: „Ik heb wel eens moeite met het gevaar dat de groep mensen, dié een briefje schrijft of aan een ambte naar iets vraagt, door andere groepen onder de voet wordt gelopen. Ik ben niet tegen inspraak. De dagelijkse praktijk in mijn protefeuille geeft blijk van het tegendeel. Ik zal niet bestrijden dat er meer inspraak over de plannen voor Schiedam-Noord had kunnen plaatsvinden. Bij de ver dere uitwerking zal er meer inspraak mogelijk zijn dan tot nu toe heeft plaatsgevonden. Ook kritiek op zijn binnenstadsbeleid wimpelde hij weg. „Ik heb de neiging als antwoord de notulen van eerdere vergaderingen voor te lezen, maar dat zou een flauwe grap zijn", aldus Zijdeveld. Over de relatie met pro- jektontwikkelaar Empeo zei Zijde veld: „Er is een onterechte opmer king gericht aan mijn fractie dat die koste wat het kost weigert een con tract met Empeo te sluiten. Ik geloof dat de PvdA-fractie zich niet zou ver zetten, als de gemeente bepaalt wat gebouwd zou worden. Kogelvrije vesten Tenslotte sloot burgemeester Lems de rij van sprekers. Evenals mevrouw •Taverne wilde hij de werkweek van de brandweer terugbrengen tot zestig uur. Over de politie merkte hij op dat hij weigig heil zag in versterking van het politieapparaat. Wel zei hij bin nenkort te komen met voorstellen voor de aanschaf van kogelvrije ves ten en vertelde hij, dat er op zijn bureau een rapport lag over de intro- duktie van politiehonden in het Schiedamse korps. met recht van koop ZATERDAG begint een nieuwe serie in Het Vrije Volk, getiteld „Het geheim van Soestdijk". Zaterdag de eerste aflevering: De woede van de koningin over de uitSDraken van Van Riel. EXCLUSIEF! Als ook u dit wilt lezen vraag dan onmiddellijk om een proef abonnement. Telefoon: 14 74 00 tst. 234. Chris Zijdeveld ..folkloristisch. 2 zakken van3.70089 voordo uw voordeel Niet duur w*1 heertijk. Een overzicht van de Schiedamse raad tijdens de Algemene Beschouwingen van het college kenschetste hij met de woorden pragmatisme, konformis- me en burocratie. Tenslotte sloot VVD'er Cor van Tilborg de rij van sprekers CPN'er Aad de Wolf was wegens ziekte verhinderd met een be toog over het beleid van Zijdeveld. Hij verweet de wethouder een stugge houding en noemde zijn beleid ang stig, onzakelijk en niet slagvaardig. "Dit college is, als het sprak over maximale realisering van het program waarop het stoelde, niet geslaagd. Dit resultaat is het niet waard, dat bijna de helft van de vertegenwoordigers van de Schiedamse bevolking buiten spel zijn gezet en gehouden", aldus van Tilborg. Verschillende beroepen... staan er op deze porseleinen kop en schotels. Het kopje is wit met een bruine schotel. Nu per 6 stuks van I7,70_ voor „Ik ben van mening dat de openbare school de eerste school was waarin ouderparti cipatie werd toegepast. Dat woord is veel ouder dan toen het werd uitgevonden. We vin den hel al in de Lager-Orider- wijswet van 1920. Je moet bij ouderparticipatie voorzichtig zijn en de ouders niet op de stoel van de onderwijsge venden gaan zetten. Omge keerd moet je de leerkrachten niet op de stoel van de ouders neerzetten." Dit zei de heer Van Veen, hoofdbestuurslid van de Vereniging voor Open baar Onderwijs (V.O.O.) vo rige week donderdag tijdens een bijeenkomst van de V.O.O., afdeling Schiedam en de gemeenschappelijke school raad in de recreatiezaal van het Stadskantoor. De bijeenkomst in het Stadskantoor werd door ruim vijftig ouders en de leden van de schoolraad bijge woond. Thema van de avond waren de onderwerpen ouderparticipatie, oudercommissies en schoolraad. Van Veen begon zijn\betoog met een kort historisch overzicht. Hij vertelde hoe in de Lager-Onder- wijswet van 1920 al stond dat openbare lagere scholen een ouder commissie dienden te hebben. Om dat de taken ervan niet beschreven werden, beperkten deze zich in de praktijk tot koffie zetten tijdens ouderavonden en behulpzaam zijn tijdens schoolreisjes en Sint-Nico- laasvieringen. Dat gaf geen proble men tot 1934 toen de Tweede Ka mer onder de financiële druk van de crisisjaren besloot ruim drie honderd lagere scholen op te hef fen. Toen bleek dat de ouders en leerkrachten op die beslissing geen enkele invloed konden uit oefenen. Pas in de zeventiger jaren kwam onder Minister Cals een enigszins acceptabele rege ling tevoorschijn. Zo werd ge regeld dat ouders scholen kunnen aanvragen bij de gemeente (dit kon altijd al voor een bijzondere school) en het hoofd der school alsmede één leerkracht werden als adviserend lid aan de ouder commissie toegevoegd. De ouder commissie, evenals de schoolraad, kreeg als opdracht de groei en bloei van de openbare school te bevorde ren. Driehoek „We leven nu in 1977", aldus Van Veen, „en ik constateer dat de ouders de school niet kennen. Het is een wezenlijk probleem in het onderwijs dat de ouders heel wei nig van de school weten. Je moet proberen in elke school dat pro bleem vanuit de driehoek leer lingen, leerkrachten en ouders te benaderen. Ik ben ervan over tuigd dat een oudercommissie een levendige taak heeft en als je die goed uitvoert bewijs je de leer- SCHIEDAM - Bewonersvereniging Schiedam-Zuid houdt op donder dag 24 november haar jaarvergade ring in de school Zwartewaalsestraat. Op de agenda staan het verslag van de secretaris, penningmeester en kascon trolecommissie, alsmede de keuzte van het bestuur. Na de pauze wordt het onderwerp „een gezondheidscen trum in zuid?." aangesneden. lingen van de school een grote dienst." De heer Van Veen noemde vier ta ken voor de gemeenschappelijke schoolraad: adviseren bij de be noeming van hoofden, het bestu deren van leerplannen, de organi satie, valn het openbaar onderwijs in veïftand met uitbreiding en sanering en het adviseren bij het vaststellen van het bedrag per leer ling. Rode draad door dat alles het gezamenlijk behartigen van de be langen van het openbaar onderwijs. „Ik ben van mening", zei Van Veen „dat het wat specialistisch is als je over deze zaken spreekt. De ou ders hebben in de schoolraad de meeste macht: de wetgever heeft bewust meer verantwoordelijk heden bij de ouders gelegd." voorzichtig Van Veen vond dat je met ouder participatie heel voorzichtig dient te zijn. „Je moet uitgaan van de driehoek leerlingen, leerkrachten en ouders. Je moet eerst gespreksgroe pen van ouders en leerkrachten op zetten om te kijken welke kant je opgaat. Belangrijk bij ouderpartici patie is dat het onderwijs een goede voortgang heeft en dat de rust in het totale programma niet door broken wordt. Mijn advies als je begint is dat je de stelling voorzich tigheid beslist moet hanteren. Wees voorzichtig met ouderparticipatie. Ik kan me voorstellen dat je een aantal zaken met de ouders kunt doen en een aantal niet. Ik ben niet voor of tegen, maar ik benader het erg voorzichtig." Tijdens de korte discussie die op Van Veens betoog volgde, vroeg één der ouders of de VOO er niet voor moet zorgen dat ouders meer zeggenschap in de school krijgen. Van Veen antwoordde dat ouder commissies geen bevoegdheden hebben, maar ,je kunt wel con structief adviseren; je hebt wel het recht je via de schoolraad of recht streeks tot het schoolbestuur te wenden". Hij pleitte daarbij voor kadervorming van oudercommissies, maar stelde zich nogal gereserveerd op ten aanzien van meer invloed van ouders in de school „Je moet ervoor oppassen dat de openbare school geen bijzondere school wordt", aldus Van Veen tot besluit.

De Havenloods | 1977 | | pagina 1