HAVENLOODS Raad na marathon-debat akkoord met Woudhoek 'De VOS is ervoor iedere huisvrouw' Pyrrusoverwinning voor Zijdeveld ZOS zaterdag live in Nolet mm- Ca 2500 gegadigden voor woningen a. Twee PvdA-ers mond gesnoerd? hetJ-icD Geloogd Massief Eiken van de Meubelfabriek Oisterwijk: op maar ÏO plaatsen te koop. Meubelfabriek H Oisterwijk SLAAPKAMERS HET GEHEIM VAN SOESTDIJK f%v.d.elst Groot en kleingoed opgelet. Daar komt de Sint met overheerlijk banket. JAMIN ■DONDERDAG 1 DECEMBER 1977 26e JAARGANG NO. 44 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170 SCHIEDAM Treurigheid troef in debuut Vlaardingse dichter ..«Win ik mKA SCHIEDAM Met de stemmen van negen CDA'ers, één PvdA'er en de PPR tegen, is de gemeenteraad dinsdag akkoord gegaan met de bouw van 1900 woningen in Woudhoek-noord. Dat gebeurde na een marathondebat van twee avonden, waarbij weinig nieuwe za ken in dit langzamerhand uitgekauwde onderwerp aan de orde kwamen. Kenmerkend voor de discussies waren een lawine van moties en wijzigingsvoorstellen - in totaal veertien - en een bomvol le tribune op maandagavond. Tijdens die eerste zitting maakte het nieuwbenoemde PPR-raadslid Herman Noordegraaf een flitsende entree met een boeiend, doortimmerd en hier en daar bijzonder komisch betoog. ne Siljee. In dit voorstel wordt een inspraakprocedure toegevoegd aan de gang van zaken bij uitwerkings plannen. Dit amendement werd ook ondersteund door wethouder Zijde veld: „Ik geloof, dat inspraak in een parlementaire demonstratie de posi tie van die organen die het volk ver tegenwoordigen, kan versterken." Een ander wijzigingsvoorstel, dat hoge ogen gooide, werd ingediend door PvdA-raadslid Nikolai Diele- mans. Dit voorstel, ondersteund door VVD en CDA maar afgewezen door de wethouder, pleit ervoor de strook tussen Woudweg en de zuidelijker ge legen grens met Midden-Delfland de bestemming agrarische doeleinden te geven in plaats van groendoeleinden. De zak in Nikolaj Dielemans, die er in de PvdA- fractie ten aanzien van Woudhoek een afwijkende mening op na houdt, oogstte applaus met zijn op rijm ge stelde (dertigste) bezwaarschrift van Sint Nicolaas. „Dus neemt de Sint zonder franje dit plan mee de zak in naar Spanje", aldus dit gedicht. Die lemans verweet de wethouder een starre houding in de kwestie van de grens met Midden-Delfland. Een grens die zoals bekend door Woudhoek- Noord loopt en ten noorden waarvan de zogenaamde reconstructiecommis sie gaat uitzoeken wat daar moet ko men. Ook vond Dielemans dat er in het bestemmingsplan niet duidelijk wordt stelling genomen tegen de aan slag van rijksweg 19. Het eerste bouw plan verdiende volgens hem niet meer dan „een magere vijf', terwijl hij het kopiëren van een bestaande wijk in Hoorn „een brevet van onvermogen" noemde. „Een gemiste kans, waarbij het argument dat dat tijdbesparend zou werken, inmiddels is achterhaald" aldus Dielemans. Rosman (CDA) zei gezien het aantal woningzoekenden uitstel uiterst on plezierig te vinden en wilde via wijzi gingsvoorstellen een aantal knelpun ten uit het plan halen. Deze hadden betrekking op toegankelijkheid voor invaliden en een goede financiële ga rantie voor steun van het Ministerie bij het ondertunnelen van de spoor lijn bij de Nieuwe Damlaan. „De toezeggingen zijn tot nu toe zeer te gengevallen", aldus Rosman. Volgens de wethouder hadden ze echter een hard karakter, waarbij de hoogte van het bedrag pas bekend wordt wan neer de plannen zijn uitgewerkt. Rosman vond ze uiterst vaag, te wei nig concreet en onvoldoende. Op het punt van inspraak vond hij dat niet het juiste beleid was gevoerd. Niet overweldigend Ook Van Tilborg (VVD) vond de toe zeggingen ten aanzien van steun bij ondertunneling, openbaar vervoer en de ontwikkeling van sociaal-recrea tieve voorzieningen niet bepaald hard en overweldigend. Hij meende dat de inspraak beter moest en diende een motie in over de eventuele aanleg van rijksweg 24 ten noorden van Schiedam Poels (CDA) noemde de brief van het Ministerie over ondertunneling „een toezegging in principe, maar ook niet meer dan dat", terwijl zijn partijge noot ,Poot kritiek had op de bouw van de eerste driehonderd woningen ten noorden van het Faassenplein. „Slechts weinigen staan te juichen bij dit bouwplan", aldus Poot. Hij kon- Bakkers (VVD) vroeg zich af of niet veel bezwaarschriften (in totaal zijn er negenentwintig ingediend) hadden voorkomen kunnen worden. Hij vroeg om een verfijning van de loka- tiesubsidie en soepeler erfpachtsvoor- waarden. Aan beide zaken werd vol gens wethouder Scheeres al gewerkt. Onvoldoende Noordegraaf (PPR) tekende voor de langste, puntigste en grondigste toe spraak waarbij hij vijf moties en Elders op deze pagina gaan we in op de discussies van dinsdag; we beper ken ons hier tot de redevoeringen die op maandag door een tiental raads leden werden afgestoken en het ant woord van de wethouder. Ondanks deze stortvloed van toespraken, die een zware wissel trokkjn op de pu blieke tribune, kwamen er weinig echt nieuwe zaken over tafel. Het belangrijkste wijzigingsvoorstel, on dersteund door alle partijen, werd ingediend door PvdA-raadslid Yvon- amendementen indiende. „In de PPR- visie ligt de nadruk op stadsvernieu wing en niet op stadsuitbreiding", zei hij. „Stadsvernieuwing is een voor waarde voor de verbetering van het woon- en leefmilieu. Ons programma is: forse stadsvernieuwing en matige uitbouw." In zijn verdere betoog ging Noordegraaf uitgebreid in op inspraak de verhouding tussen huur- en koop woningen, de rijkswegen 19 en 24, het gebied ten zuiden van de Woud weg, opspuitingen met giftig haven- slib, stadsverwarming en de toegan kelijkheid voor gehandicapten. Hjj vond dat er onvoldoende besef was, wat inspraak zou kunnen inhouden gezien de tot nu toe gevolgde pro cedure en het commentaar op de be zwaarschriften. Hij vond dat de ont wikkeling naar meer koopwoningen kritisch moest worden bezien. „Uit het standpunt van de gemeenschap omdat er geen eerlijke keus mogelijk is en gezien het financiëel voordeel bij koopwoningen voor de hogere inkomensklassen", aldus Noorde graaf. Kaartenhuis Wethouder Zijdeveld (stadsontwikke ling) zei in zijn beantwoording dat tot nu toe al vijfentwintighonderd mensen belangstelling hebbengetoond voor een woning in Woudhoek-Noord Hij wimpelde de meeste bezwaren weg en rekende voor dat een verschui ving van de plangrens naar het zuiden een verlies van 150 tot 200 woningen zou betekenen. „Dat betekent dat wat er aan toezeggingen ligt, als een kaar tenhuis in elkaar valt", hield hij de raad dreigend voor. SCHIEDAM - Zaterdag 17 december zul len in de Aula van de Scholengemeenschap „Spieringshoek" de vieringen van het Leger de Heils plaatsvinden. SCHIEDAM - Ook dinsdag avond kwamen er tijdens de be handeling van het bestemmings plan Woudhoek-noord in twee de en derde termijn weinig nieu we argumenten op tafel. De raad besloot met 23 stemmen voor de bouw van 1900 wonin gen in Woudhoek-noord. Speciale aanbieding bontjasjes Zeer grote kollektie rokken Zuidplein Hoog 572 Korte Lijnbaan 10 Ook in Amsterdam en Utrecht SCHIEDAM - „Er zijn veel vrouwen, die de buurtpraatjes zat worden en hun interesse ook nog 'wel eens naar iets anders uit willen laten gaan. Kom dan naar de cursus Vrouwen Oriën teren zich in de Samenleving (VOS). De (VOS) is een cursus waar je ont zettend veel van leert, waar je een beetje zelfbewuster wordt en je inte resse opgewekt wordt", aldus één der deelneemsters aan de deze week beëindigde VOS-cursus. Afgelopen dinsdagochtend waren de zestien deelneemsters voor de twaalf de keer bijeen in clubhuis Sint Joris Doele. De jongste cursist was zesen twintig en de oudste zesenzestig. Alle cursisten bleken enthousiast over de cursus. Sommigen wilden zelfs een vervolgcursus waarin dieper op de onderwerpen als voeding, op voeding enz. kan worden ingegaan. Over de interesse van de echtgenoten in de cursus bleken de meningen ver deeld. „Een hoop ouderwetse man nen hebben het idee dat wij vrouwen willen opstaan", aldus een cursiste. „Ik heb kennissen die niet op de cursis willen, omdat ze bang zijn wat hun man ervan zou zeggen. Die man- SCHIEDAM Het actualiteitenpro gramma „Zos op zaterdag" van de Ziekenomroep Schiedam wordt a.s. zaterdag live uitgezonden vanuit de hal van het Noletziekenhuis. Sint Ni colaas zal bij deze uitzending aanwe zig zijn met twee Pieten en geschen ken uitdelen op de kinderafdeling. De bekende smartlap zanger Jack Rose treedt op alsmede de Vlaarding se zangeres Marjan Schep. Daarnaast staat het optreden van een jeugdige ianiste op het programma. >e Ziekenomroep roept familie en bekenden van patiënten op om de cadeaus die de Sint thuis heeft be zorgd, op zaterdagochtend naar het Nolet te brengen en zelf aan hun zieke familielid te overhandigen. Verder deelt de ZOS mee, dat zij geen stiefkinderen maakt. Afgelopen zaterdag was ZOS op zaterdag bij de kinderafdeling van het Gemeente ziekenhuis met twee Pieten en cadeautjes. De Pieten waren die dag in Schiedam aangeko men met de Sint en zijn toen vanaf het Stadhuis door ZOS-medewerkers „ontvoerd" naar het Gemeente- eersteklas eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen gemaakt in eigen werk plaatsen 12 jaar garantie op de houtkonstruktie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland verkoop uitsluitend in onze eigen tien toonzalen. i t/m za 9-18 uur, nen zeggen, dat het niet nodig is dat wij wat weten. Mijn man zei altijd: als jij gaat werken, dan blijf ik thuis. Maar toen ik problemen kreeg, nadat de kinderen het huis uit waren, zei hij: ga alsjeblieft wat buitenshuis doen. Ik heb altijd in een kringetje geleefd." „Ik heb altijd een beetje drempel vrees gehad", merkte een andere cur siste op. „Ik heb ervaren, dat je door de cursus bewuster wordt. Ik durf nu veel meer en ga op dingen af." „Je moet niet thuis blijven zitten omdat je kleine kinderen hebt", merkte een deelneemster op. „Je moet je niet verstoppen achter het huishouden. Je moet niet verslonzen in het huis houden. Als de kinderen naar school zijn, weet jet niet meer wat je moet doen. Blijf onder de mensen." Een andere cursiste sloot hierop aan met „Ik ben vrij eenzaam en ik zou echt nog wel eens een cursus willen mee maken. Ik wil graag horen hoe an dere vrouwen denken. Ik heb veel aan deze cursus gehad. Je hoort bij voorbeeld dat mensen vreselijk kunnen tobben met hun kinderen. Daar hoor je hier over, maar ik heb er nooit stil bij gestaan." De volgende VOS-cursus start in januari. Deelnemingskosten bedragen f. 35,-. Er is een kindercrèche aan wezig. Inlichtingen bij Truus Verwey, telefoon 260847 of Annie Renskers, telefoon 709604. „De naam VOS ^egt sommige mensen zo weinig", zei eén der deelneemsters afgelopen dinsdag. „De VOS is voor iedere huis- wandmeubeien, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen JndusUjegebouw^Joudsesinge^e^dan^^Mn^J^^^^^^^ a.s. zaterdag in Het Vrije Volk „Het geheim van Soestdijk" een nieuwe aflevering in de serie 3e aflevering: Een gouden wieg in het yolk van ellende EXCLUSIEF! Als ook u dit wilt lezen vraag dan onmiddellijk om een gratis proefabonnement. Telefoon: 14 74 00 tst. 234. De enigen die nog roet in het eten kunnen gooien - en dat ongetwijfeld zullen doen zijn de indieners van 29 bezwaarschriften, want aan de meeste bezwaren is nauwelijks tege moet gekomen. De felicitaties die wethouder Zijdeveld na afloop van de debatten in ontvangst mocht ne men, lijken daarom meer op geluk wensen met een Pyrrusoverwinning. Aan de raadsvergadering ging overi gens een zeer geëmotioneerde frac tievergadering van de PvdA vooraf. Daarbij moesten de dissidente raads leden Dielemans en Siljee het ontgel den. De gemoederen liepen zo hoog op dag ze de eerste vjjftig minuten van de raadsvergadering elders in het Stadskantoor vertoefden om tot rust te komen. Volgens PvdA- fractieleider Joop de Jong was hen niet de mond gesnoerd, maar „ble ken er enige misverstanden te zijn gerezen over in het verleden ge maakte afspraken. Verklaring mogelijkheden: Bulgersteyn 3 bij C&A centrum Rotterdam tel. 133440, Brielselaan 108-110 tel. 847463. „Een aantal fractieleden heeft gezegd, dat Dielemans geen wijzi gingsvoorstellen had mogen indienen op maandagavond", aldus De Jong in een verklaring na afloop van de verga dering. Volgens De Jong was het frac- tieberaad zeer geëmotioneerd verlo pen, terwijl een aantal ooggetuigen verklaarde, dat Dielemans en V.d. Veer (een groot tegenstander van Dielemans) „schuimbekkend van woede" het fractieberaad verlieten. Siljee zou „in tranen zijn uitge barsten". Van de stortvloed van moties en wij zigingsvoorstellen werden er tien aangenomen. De beide wijzigings voorstellen van Dielemans, waarin voorgesteld werd Midden-Delfland te ontzien, werden met de stemmen van VVD, CPN en de PvdA met uitzonde ring van Dielemans en Siljee tegen verworpen. Unaniem schaarde de raad zich achter moties voor meer in spraak, een goede toegankelijkheid voor invaliden, tegen de aanleg van de Rijksoverheid. Verworpen Het belangrijke voorstel van Rosman, waarin de medewerking van het Rijk voor de ondertunneling van de Nieu we Damlaan vaag werd genoemd, werd met de stemmen van PvdA en VVD tegen verworpen. Belangrijkste argument was daarbij de onwil van wethouder Zijdeveld om „als hofnar weer naar het Ministerie te gaan". Volgens Zijdeveld zou het aanne men van dit voorstel de woningbouw plannen vertragen. De moties over herziening van de erfpachtsvoorwaarden, een antispecu- latiebeding bij de gronduitgifte voor de koopwoningen, tegen het opspui ten van havenslib en voor de nood zaak van een doelmatig energiege bruik werden met een duidelijke meerderheid aangenomen. Nog evenen elke Jamin-winke! is als vanouds weer: banketwii Met overheerlijk banket te over. Bovenstebeste boter- banket. Vers van de oven. Rijkelijk gevuld met o zo zachte amandelspijs. Mmmm! Niet voor niets dat w straks zingen: 't heerlijk avondje is gekomen 25ügrarp Niet duur wel heerlijk.

De Havenloods | 1977 | | pagina 1