n Lezers blij met De Havenloods en Het Zuiden Uniek onderzoek naar De Havenloods,/Het Zuid geen mens kan ze missen in Groot Rotterdam Tickets voor trip naar New York ter mi „Bereikbaarheid centrum van optimaal belang" Pro/ dr. LBak: „Meer begrip voor MKB. van overheid" óteentjeó keilen termèoien Algemene conclusie Mffim,,,... 'V r> Vechten tegen de bierkaai DE HAVENLOODS DONDERDAG 8 DECEMBER 1977 i® ALGEMEEN- Nederland telt een groot aantal huis-aan-huisbladen. die veelal eenmaal per week verschijnen in een beperkt geografisch gebied. Hun aantal wordt geschat op ongeveer vierhonderd titels. Een kwart van de totale oplage van circa acht miljoen exemplaren wordt uitgegeven door Wege ner's Couranten Concern N.V waartoe ook de in Rotterdam en wijde omgeving verschijnen de huis-aan-huisbladen De Havenloods en Het Zuiden be horen. Wegener is daarmee de grootste uitgever in Nederland op dit gebied. Het streven van Wegener is er op gericht haar huis-aan-huisbla den dragers van relevante lokale informatie te doen zijn. Presi dent-directeur G. Spanhaak be klemtoont: Willen deze bladen hun informatiefunctie goed ver vullen. dan vraagt dat een ge kwalificeerde redactionele aan pak. We zijn er trots op dat we die aanpak hebben De Havenloods en Het Zuiden, tweemaal per week verschij nend, hebben in de vele jaren van hun bestaan een hechte po sitie opgebouwd in de mediawe reld c.q. bij de lezers. Zij hebben een gezamenlijke opla ge van 516.760 exemplaren. Wegener heeft dit voorjaar een uitgebreid onderzoek laten in stellen naar het gebruik van en de waardering voor huis-aan- huisbladen in het algemeen en De Havenloods/Het Zuiden in het bijzonder. Het is de eerste maal, althans in Nederland, dat een uitgever van huisman-huis bladen een onderzoek met een brede doelstelling heeft laten uitvoeren. Het onderzoek werd opgezet en uitgewerkt door de Stichting voor Research en Mar keting te Heerlen, waarbij het ..veldwerk" werd verricht door het N. I.P. O De resultaten werden onlangs gepresenteerd tijdens een druk bezochte bijeenkomst in zaken centrum Engels in Rotterdam. Voor de landelijke mediawereld gebeurde dat eerder in het Okura-hotel in Amsterdam. De bevindingen publiceren wij in hoofdlijnen op deze pagina. De presentatie werd omlijst door de heer G.E.J. ter Meulen, voor zitter van de Kring van Groot winkelbedrijven in Rotterdam en door prof. dr. L. Bak, direc teur van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf, die eveneens met belang wekkende informatie kwamen. Ook aan beide toespraken schenken wij aandacht. De Uitnodiging voor het bijwonen van de presentatie van de resultaten van het grote kwalitatieve onderzoek van De Havenloods/Het Zuiden ging vergezeld van een andere invitatie: verwoording van de reden van de komst. De fraaiste (origineelste) motivatie zou een achtdaagse, geheel verzorgde reis voor twee personen naar New York, een andere havenstad, opleveren. De prijs werd gewonnen door de heer T.A. Swart, hoofd van de afdeling public relations van de Dienst Gemeentelijke Musea in Rotterdam. Hij schreef„Ik kom omdat ik mijn publiciteit graag in veilige haven loods". Op de foto worden hem de tickets overhandigd door een charmante vertegenwoordigster van de KLM. 30 gulden voordeel per meter.. Een mooi nylon tapijt van een uiter mate degelijke kwaliteit, dat door de gefixeerde polyamide garens niet snel platgelopen of vuil wordt. In vier fraaie all-over dessins: groen, cognac, bruin en beige. Breedte 400 cm. Per meter van 111,--voor Er werden in Groot-Rotterdam 1.338 personen ondervraagd, van kijken, gebruiken hierbij vaker een wie 634 gezinshoofden, 640 huisvrouwen en 64 alleenstaanden huis-aan-huisblad dan andere infor- resp. hoofdkostwinners/huisvrouwen in onvolledige gezinnen. Doel 'natiebronnen. van het onderzoek was nader inzicht te verkrijgen in de volgende punten: de interessevelden van de Groot-Rotterdammer in het al- De lezer van De Havenloods/Het gemeen en de lezers van De Haven,oods/He, Zuiden in he, bijzon- 2 der, de functie van het huis-aan-huisblad in het algemeen en daar- nummer van (één van) deze bladen. binnen de plaats van beide onderzochte bladen als informatiebron D,at betekent een gemiddelde lees- van de bevolking, het gebruik van en de waardering voor De Ha venloods/Het Zuiden en dat laatste mede in relatie met andere bin nen het verspreidingsgebied verschijnende dag- en weekbladen. De belangrijkste resultaten van dit eerste grote kwalitatieve onderzoek in Nederland naar huis-aan-huisbladen publiceren wij hieronder puntsgewijs. 'ii ccn gcrmiuucfucr «tea- F? 7 JT 1 duur van bijna twee minuten per KJ.tl.d. l€T MEHuCTI'. pagina. Dat is zeker niet minder dan - de gemiddelde leesduur vo De gehechtheid van zowel de hoofdkostwinners als de huisvrou wen in Groot-Rotterdam aan HL/ H7. is groot. Dit blijkt overduidelijk uit de volgende conclusies: 9 wanneer HL/HZ eens een keer niet Tweederde van de hoofdkostwin- het gemiddelde voor geheel Groot- ners en bijna driekwart van alle huis- Rotterdam. Dit geldt ook voor de vrouwen in Groot-Rotterdam is advertenties, niet alleen van waren- (He77uXfmi mzP6 Havenloods/ hu™n supermarkten maar ook zouden worden"bezorgd; dan'zou er net zuiden in Lm/.). vanuit andere branches. Zij vinden in negen van de tien gevallen waarin Het gemiddelde bereik van HL/HZ dat de meeste van een elftal genoem- dit voorkomt moeite worden gedaan is hoger dan dat van de drie in het de branches evengoed passen in een om alsnog het betreffende exemplaar Rotterdamse gebied verschijnende huis-aan-huisblad als in een regionaal te verkrijgen: dagbladen tezamen. dagblad. mwanneer HL/HZ in het vervolg niet •Als men zich in kranten oriënteert meer zou worden bezorgd maar wel over het uit gaan dan komen gratis verkrijgbaar zouden zijn in de HL/HZ op de tweede plaats: andere „winkel om de hoek", dan zou (de traditionele) huis-aan-huisbladen tweederde van de lezers bereid zijn spelen hierbij nauwelijks een rol van wekelijks De Havenloods resp. Het betekenis. Zuiden te halen: OHL/HZ worden door vrijwel elke man en vrouw in Groot-Rotterdam gelezen, ongeacht leeftijd, gezins grootte of welstand. Zij hebben een brede belangstelling voor een veel voud van onderwerpen. Deze interes se ligt in vrijwel alle gevallen boven INBRAAK" BRAND EN BEDRIJFS- BEVEILIGINGSSYSTEMEN Installatie- en Adviesgroep Beveiligingssystemen Batenburg BV, Rotterdam, 010-136500 Huisvrouwen in Groot-Rotterdam mwanneer HL/HZ in het vervolg niet oriënteren zich voornamelijk via meer gratis zouden worden bezorgd huis-aan-huisbladen met betrekking maar als abonnement, dan zou bijna tot dokters- en apothekersdiensten, eenderde van de lezers bij handha- gebeurtenissen in de eigen woonom- ving van de huidige verschijnings- geving, het voorzieningenniveau en frekwentie (tweemaal per week) be over prijzen van consumptie-artike- reid zijn zich te abonneren. Die le ien. Hoofdkostwinners die wel eens zers hebben daar dan best ongeveer personeeladvertenties lezen of be- drie kwartjes per nummer voor over „Het hele leven is minder persoonlijk geworden. De middenstander van wel eer speelde een heel persoonlijke rol. Hij kende zijn klanten, hoorde nieuws en vertelde nieuws. Hij was méér dan leverancier van goederen, méér dan ondernemer. Dat type middenstander s j ,n daarmede zijn imago. zakken, maar mechanisch verpakte standaardartikelen uit de fabriek. Geen geldtellende klanten meer voor de toonbank, maar rijen voor de check out. En weinig geld meer tellen, want de bankcheque maakt iedereen zij het tijdelijk - rijk. Geen vragen stellen de klanten meer, maar zelfbewuste zelfbediening. Hoogstens hier en daar een bescheiden bordje: als u hulp no dig heeft, vraag gerust. Andere klanten ook. Zelfverzekerd, welvarend en zeker ook kritischer. Rotterdam is daarvan het voorbeeld bij uitstek. Het bebouwd gebied is nu wel het drievoudige van dat in de jaren '30. Maar afstand ontbindt ook relaties. De binnenstad is niet meer het vanzelfspre kende enige koopcentrum. Tientallen winkelcentra zijn gebouwd, w.o. hele grote als Zuidplein en IJsselmonde en de ontwikkeling gaat voort, straks weer in Rotterdam-Oost. Schaalvergroting ook in koopkracht Bijna onvoorstelbaar dat onze reële koopkracht in 25 jaar verveelvoudigd is. Schaalvergroting in de zaken: steeds minder kleine hoekwinkeltjes, steeds grotere eenheden. Schaalvergroting he laas Welke maatschappelijke dynamiek hebben we te wachten. Wat betekent dat voor het midden- en kleinbedrijf? Vanzelfsprekend voor het gehele mid denkleinbedrijf in Nederland en daar binnen voor Rotterdam. De inzet van die vraag is kolossaal. Rotterdam telt ver over de 7000 vestigingen in het midden- en kleinbedrijf: detailhandel, ambacht met winkel, horeca en dienst verlenende bedrijven. Gezamenlijk met 1 miljoen m2 bedrijfsruimte en vele tienduizenden arbeidsplaatsen. Met een jaaromzet van rond 4 miljard gulden en een geheel of gedeeltelijk verzorgende functie voor ruim 1 miljoen mensen in Groot-Rotterdam Dat zijn immens belangrijke getallen omdat zij aangeven van welk belang het midden- en kleinbedrijf is voor de stad. Voor de koopkrachtstromen, voor de werkgelegenheid, voor het ruimtegebruik en last but not least voor de levendigheid van de stad. Wordt dat belang voldoende onder kend? Ik meen van niet. De te geringe aandacht en waardering die het M.K.B. krijgt, valt toe te schrijven aan ver schillende faktoren. In de eerste plaats omdat iedereen het M.K.B. zoiets van zelfsprekend vindt: dat hoort er nu eenmaal bij. Dat betekent ook dat als een industrie met 300 man zijn poorten sluit iedereen ach en wee roept, maar dat men niets hoort als 100 middenstandsbedrijven sluiten met eenzelfde werkgelegenheidseffect. Een tweede faktor schuilt in de alge mene beoordeling van het onderne mersschap. De ondernemer past niet in het moderne welzijnsdenken. De welvaart leek immers een vanzelfspre kende en gegarandeerde zaak. Dan is de ondernemer een lastige en onbe trouwbare schakel in de samenleving. Hij wordt slapend rijk, doet misschien zijn personeel wel te kort en hij maakt het leven duur. Hij is de kwade genius achter de konsumptie-maatschappij. Belangrijke veranderingen manifesteren zich vervolgens in de spreiding van de bevolking. De bevolking is steeds min der geconcentreerd in de oude centrale steden. De bevolking in de oude stads kernen loopt hard terug, de aangroei vindt plaats aan de stadsrand in nieuwe woonwijken en in verder weg gelegen dorpen en stadjes. Deze ontwikkeling houdt voor de meeste grote steden als totaal bevolkingsverlies in. De gemeen te Rotterdam leek even op weg te zijn De consequenties van deze ontwikke ling voor de distributieve sector zijn overduidelijk. De kernwinkeiapparaten moeten hun klanten steeds verder aan trekken. Bij dat proces ondervinden ze echter de konkurrentie van andere winkelapparaten: nieuwe winkelcentra in de stadsdelen én kernwinkelappara- ten in andere steden. De ondernemers zullen moeten oefe nen op solidariteit.Dat is niet eenvou dig voor mensen die geleerd hebben hun eigen zaakjes op te knappen. Toch is die solidariteit nodig. Samen is men sterker dan alleen. Overleg en organisa- betere gesprekspart- tie maken hen ner met de overheid. En daar voor een belangrijk deel om. heid op rijks- en gemeentelijk niveau zal méér begrip moeten krijgen voor het M.K.B. en waar mogelijk ook met terdaad helpen. Gebruik de media om de identiteit als groep te versterken. Naar mijn smaak spelen daarin de huis-aan-huisbladen een grote rol. Het door De Havenloods en Het Zuiden uitgevoerde lezerson derzoek onderstrepen dat alleen maar". ale knooppunt acvititeiten, waarin bij uitstek die func ties zijn geconcentreerd, welke voor de gehele stad en zelfs voor het grote regionale gebied waarvan de stad de voornaamste concentratie vormt, van algemeen belang zijn. Typisch functio nele elementen van een stadscentrum: het bestuurlijke centrum, een hoog ontwikkeld winkelcentrum, een zaken centrum, vooral gericht op ontmoeting en informatie; het culturele centrum, inclusief geestelijk leven; het amuse- mentsleven. inclusief horecavoorzie- ningen. Noodzakelijke, c.q. aanvullen de elementen zijn: wonen, kantoren, mits zij een publieke relatie onderhou den; sociale diensten, inclusief algeme ne gezondheidszorg: bijzondere vormen van middelbaar en hoger onderwijs en congressen. De eerste groep elementen bevordert een breed bezoek vanuit de regio (ge west); de tweede verlevendigt de sa menbundeling en levert door de direc te verwevenheid met het binnenstads- gebeuren een direct arsenaal op van frequente gebruikers van de binnen stad. De levendigheid en ambiance van het stadscentrum vormen op zich een aantrekkingskracht, die voor een breed publiek, vooral ook voor jongere be zoekers. van betekenis kan zijn. Hoe wel deze bijzondere ontmoetingsfunc tie van het stadscentrum niet persé direct van belangrijke economische be tekenis voor dat centrum behoeft te zijn, versterkt zij de levendigheid en kan zij leiden tot meer geregeld cen- trumbezoek en daarmede de basis vor men van toekomstige economische be- Grote kantoren en diensten die van minder betekenis zijn voor de bezoe kersfrequentie horen in het centrum niet thuis. Muziekcentrum-schouw burg, bioscopen en horecaondernemin- gen kunnen helpen voorkomen dat de door-de-weekse levendigheid van de stadskern in de avonduren tot sterven Van fundamentele betekenis voor het stadscentrum is een optimale verbon denheid yan dat centrum met de gehele regio, waarvan bereikbaarheid de dwingende consequentie is. Die omvat alle middelen van verplaatsing, derhalve niet alleen het openbaar vervoer, maar ook alle particuliere vervoersmiddelen. Onder deze vervoersmiddelen kan en mag der betekenis van de auto niet wor den gebagatelliseerd. Het Centraal Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf heeft in het blad Openbaar Vervoer 1977 een artikel ge publiceerd onder de titel: Winkelgedrag en openbaar vervoer. Uit het onder zoek blijkt hoe zwak de relatie is tussen openbaar vervoer en winkelge drag. Op werkdagen b.v. is de aanvoer- wijze van lokale ingezetenen bij bezoek aan winkelcentra van 20.000 tot 50.000 met als volgt: 22 proc. te voet, 39 proc. per fiets en bromfiets, 34 proc. per motor en auto en 5 proc. met het openbaar vervoer. Op zaterda gen is het aandeel van het openbaar vervoer nog geringer. De activering van de belangstelling voor openbaar vervoer is echter bij hel winkelend publiek geen eenvoudige zaak. Het ten opzichte van de auto ge voerde ontmoetingsbeleid. onder meer geëffectueerd in een beperking van de bereikbaarheid van de binnenstedelijke winkelconcentraties, kan leiden tot een vermijden van deze binnenstedelijke winkelconcentraties. Ik geloof dat we mogen stellen dat wij ons in Rotterdam, in vergelijking met andere steden, nog gelukkig kun klanten die goede bereikbaarheid. Zeker zo belangrijk is de bereikbaarheid met de auto. We moeten ons realiseren dat vooral op vrijdagavond en zaterdag een groot percentage van de klanten met eigen vervoer naar de centra komt. Deze percentages lopen van winkelge bied tot winkelgebied uiteen van 40 proc. tot 70 proc. Als grootwinkelbedrijf zijn wij ver heugd dat B. en W. van Rotterdam zich inzetten voor de verlevendiging van de stad. Het is niet alleen voor het groot winkelbedrijf van belang dat het terug lopen van de inwonersaantallen af neemt. Wij zijn van mening dat de slechte publiciteit, die Rotterdam in binnen- en buitenland krijgt, o.a. vanwege het milieu, omgebogen zou moeten worden. Dat is ook weer niet alleen het belang van het grootwinkelbe drijf, maar van het gehele bedrijfsleven. In samenwerking met de gemeente Rotterdam, de WV, Blijdorp, Euro mast. Spido, Bouwcentrum en Ahoy' geeft het grootwinkelbedrijf elke drie jaar een financiële bijdrage om die ne gatieve image om te vormen met be hulp van TV-spots, affiches e.d. En ik vind het van groot belang dat het gehe le bedijfsleven in het Rijnmondgebied zich hiervoor inzet". Multinationals noemt men wel giganten Want ze zijn groot. Soms schenken ze stiekem hier Gigantische bedragen aan geld- graaiers B Die jagen naar nóg meer nullen Achter hun vermogen Soms doen ze openlijk iets Voor de modale Jan Een personeelsfeest bijvoor- n beeld. jj Ik was bij zo 'n feest. I Het bleek een vreetfeest. m Knappe koks die van kleuren en combinaties I Afwisten hadden lange tafels op schragen Bedolven onder schalen vol Brokken, plakken, schijven Fruitjes, uitjes, meloenen, B citroenen Ananas, kreeft, krab en kaviaar m Paling, zalm, makreel. En weet ik veel B Er was een korte toespraak, m Daarop werd de hapklare weel- 5 de bestormd. Enkele gecultiveerde kozen B met zorg. De meesten gristen en graaiden onbesuisd. Een stond er kaviaar met zoute pinda 's te mixen. Iemand prakte oesters door de rauwe andijvie. Een dikke dame probeerde een volledige ananas In een plastic zak te proppen., voor thuis Maar een verontwaardige kok Met een stem van de sterrecla- Men noemde het feest geslaagd. De hoge kosten waren fiscaal aftrekbaar. Iedereen was tevreden. Misschien nog tevredener dan de Geldgraaiers met hun overtolli ge miljoenen Anoniem op de bank in een naburig land En in de Sahellanden faalde de regen En verzengde de zon het laatste sprietje gras Zodat er weer hongersnood De hete woestijnwind droeg flarden Van kindergeschrei Naar de akelig blauwe hemel... Leen de Zwart Milieu vriendelijk. Klok wasmiddel (fosfaat arm) voor zowel de witte- als de bonte was. Zuinig in 't gebruik. Deze doos met l>4 kg waspoeder en do seringsvoorschrift. DE@I HAVENLOODS AUMND.N OMM.K*,, HET^EUIDBN ZWUNORECHT EN OMSTREKEN MK TAItl.O RlHxi gastheer 'nXwaZurXIl Ter overweging „Wat zal ik me druk maken, ik kan de wereld toch niet veranderen". en„oorlog is er altijd ge weest en zal er altijd blijven". „Denk je dat je invloed kunt uitoefenen op de politiek?" „Ik wordt misselijk van dat politiek gesjacher in Den Haag. Al langer dan een half jaar zijn ze bezig. En nu formeren ze een kabinet waarvoor de meerderheid van het Nederlandse volk niet gekozen heeft". Zo hoor je mensen nogal eens praten. Kortom: een gevoel van machteloosheid. De wereld wordt beheerst door economische en politieke krachten waar je als gewone mensen geen enke le invloed op kunt uitoefenen. Er zit blijkbaar niets anders op dan te doen wat de mensen in de tijd van Noach deden: gewoon doorgaan met eten en drinken - in de hoop dat het onze tijd nog wel zal uitduren. Na ons de Zondvloed. Een veel gehoorde en in praktijk gebrachte pessimistische levensvisie die verlammend werkt. Het lijkt wel of er maar twee mogelijk heden zijn: „Gods water over Gods akker laten lopen óf komen tot wanhoopsdaden". Beiden gebeuren. En toch zolang er mensen zijn op aarde, zolang hebben er mensen neen gezegd tegen de bestaande wanorde. Honderden jaren voor onze jaartelling zei de profeet Jesaja al tot een hand vol ballingen:,.volkeren zpllen hun zwaarden omsmeden tot ploegijzers, hun speren tot sik kels. Geen volk zal nog het zwaard trekken te gen een ander, en niemand zal er nog oorlog voeren". Deze ballingen hebben, noch de han den moedeloos in de schoot gelegd, noch wan hopig een einde aan hun bestaan gemaakt. Er is nog een andere weg - en die hebben ze ge kozen: net zolang knokken tot ze weer „thuis" waren in hun eigen land. De hele wereld hebben ze niet veranderd, oorlogstuig is nog steeds niet omgesmeed tot landbouwtraktoren, ze hebben wel een stukje vrijheid veroverd en daarmee de hoop op méér levend gehouden. En zo gebeurt het nog steeds. In verschillende oude wijken in Rotterdam is aktie gevoerd tegen de neutronenbom. Haalt zoiets wat uit? Mijnheer Carter zal er niet wakker van liggen. Jozef Luns ook niet. De illusie dat ze met zo'n beperkte aktie de hele wereld veranderen, zul len de aktievoerders ook niet hebben. Wel zijn er mensen die anders gaan denken. Mijn heer Pietersen ziet dat zijn overbuurman óók een pamflet voor zijn raam heeft en de me vrouw die haar handtekening komt plaatsen, knoopt met de aanwezigen een gesprek aan over de onzin van atoombewapening. Er ge beurt wel wat! Als je vraagt aan bewoners waarom ze in een buurtgroep zitten en aktie voeren, krijg je te horen: „De oude wijken zijn lang genoeg mond dood gehouden, we moeten onze stem laten ho ren". Resultaten? „Kijk maar", wijzend naar nieuwbouwwoningen. „Je moet niet overdrij ven", zegt een ander, „betaalbare huren hebben we er niet (nog niet) uitgekregen, dan zou je de hele economie moeten veranderen". „We gaan wel door". Een bewoonster uit weer een ande re buurt: „Zie je die modderpoel daar?" We hebben drie jaar geknokt om een oude bouw vallige garage weg te krijgen. Nu is er ineens weer geen geld om het toegezegde groenplanne tje uit te voeren". „Het is vechten tegen de bierkaai, je loopt iedere keer vast op de bureaukratisché ambte narij. Toch, als je doorgaat, bereik je iets, al is het met horten en stoten. Geloofden alle men sen uit de straat er maar in". Een klein aantal mensen knokt er samen om hun wijk leefbaar te maken. Ze buiten de klei ne marges uit en proberen deze, waar het maar enigszins mogelijk is te verschuiven. Je hoort hen niet zeggen: wij zullen de wereld wel eens eventjes veranderen. Zij doen het veel bescheidener, beginnen in hun eigen omgeving. Taaie doorzetters zijn het wel! Zij hebben tus sen „de hele wereld veranderen" en „passief onmachtig toekijken" de kleine speelruimte dicht bij huis gekozen. Die speelruimte buiten zij uit, al lijkt het ook daar dikwijls vechten tegen de bierkaai! Ik denk dat Jesaja aan zulke mensen dacht toen hij het had over, het omsmeden van zwaarden tot ploegijzers. Zo droomde hij van een betere wereld. En gelukkig zijn er nog steeds mensen bezig deze ideale toekomst een stapje dichter bij te brengen. q. VAN WIJK

De Havenloods | 1977 | | pagina 4