Kerstfeest in een verpleeghuis 8J% 89?° KIWI'S ter mi Velours Een doel het feest moet slagen term Gewestelijk Orkest in Vlaardingen en Rotterdam let Kasbiljet aan toonder van Bank Mees Hope. Kerstviering voor schippers in de Doelen Minder treinverkeer tijdens feestdagen ternremen Stichting Mensen in Nood zoekt nieuwe sponsors FIJN! DANSLES! Dansschool C.F. WUYSTER «Jteent/e keilen term wMmrnKsammmm Voort» toupet of pruik De kunst van het f eest-vieren I)t HAVENLOODS DONDERDAG 22 DECEMBER IV/, Kerstkoopje... Een pracht van een veloursV-hals sweater van 100% katoen. In zes schitterende kleuren: zwart, écru, bruin, flessegroen, marine en bor deauxrood. Maten 36 t/m 44. Nu als kerstkoopje van 29,75 i te zien vanaf KERSTMIS RIVIERAHAL Europa s grootste overdekte dierentuincomplex INOTOGAEA $jj tfA tentoonstelling uffll.A 56 werelddeel DIERGAARDE BLIJDORP I0i ALGEMEEN Aan het slot van het gesprek zegt ds. C.J. Honig, predikant van het tijd doen die kerels dat met blijde ge- Rotterdamse verpleeghuis „De Rustenburg„De meeste mensen wondTrenswaardi^146 woorden' Be" in een verpleeghuis zien erg op tegen de kerstdagen. Vaak wordt lg kerst voor hen juist een echt feest. Er is een grotere openheid voor Reizend circus het evangelie. Je ziet dan beter wie Jezus is, als de omstandigheden je tegen zitten. Daarnaast doet het deze mensen meestal geweldig theemvaer gronde ^mensen dte® zich goed om te ervarenhoe anderen zich voor hen inzetten. Dat enorm inzetten voor de bewoners van brengt hen er ook toe om ook voor zichzelf van deze dagen echt het verpleeghuis. Dat komt ook weer iets te maken. Ze trekken zich daaraan heel erg op!" Opvallend is de inzet van heel veel mensen om de patiënten in het ver pleeghuis goede kerstdagen te be zorgen. Ds. Honig vertelt over de voorbereidingen die worden getrof fen. Van de technische dienst die er voor zorgt dat op elke afdeling het materieel aanwezig is voor de versie ring; van de kok die weken van te vo ren de menu 's voor de feestdagen aan het uitkienen is; van hemzelf, hoe hij van oktober af allerlei zang- en mu ziekgroepen aan het charteren is om in het hoofdgebouw of in één van de andere panden van de instelling mu sische omlijsting aan de kerstviering te geven. Maanden is men met deze voorbereiding bezig. „Voor iedereen betekent dit heel veel werk. Denk maar eens aan onze kok. Hij moet natuurlijk met iets fijns komen. Maar niet alleen voor de patiënten die alles mogen eten: ook voor mensen die geen zout of geen suiker of geen dit of dat mogen heb ben. Het eist enorm veel creativi teit om voor iedereen iets smakelijks te bedenken. Maar dat kan hij. Daar voor kreeg hij zelfs eens de eerste prijs". „Niet alleen de mensen die bij ons hun beroep vervullen, zijn lang van te voren in de weer om van de kerst iets te maken; ook de patiënten zelf zijn daarvoor aan het werk. Op de bezig heidstherapie - tegenwoordig activi teitenbegeleiding genoemd - maken ze allerlei kerstversieringen. Daar naast moet ik de Rustenburg-werk groep noemen, een groep kerkelijke jongeren die er anders elke zondag voor zorgen dat de patiënten in de kerkzaal komen en verder met hen wandelen of boodschappen met hen doen. In deze tijd van het jaar ma ken zfj voor elke patient een corsa ge". Thuis Ds, Honig is zo enthousiast over de kerstfeestviering in het verpleeg huis, maar: vieren de patiënten dit feest niet liever daar dan thuis? Deze gedachte wijst ds. Honig zondermeer af: „Voor de mensen gaat niets bo ven thuis kerst vieren; thuis of bij de kinderen. Het hoeft zelfs niet bij eigen kinderen te zijn. Als het maar in huiselijke kring kan. Als voorbeeld mag ik noemen het werk van een dia- konie uit de buurt van Rotterdam. Die diakonie heeft één van onze afde lingen geadopteerd. Ze doen van alles voor deze patiënten. Het hele jaar door. Met kerst halen ze allerlei pa tiënten naar hun plaats toe om met hen thuis en in de kerkelijke gemeen te het feest te vieren". Het is natuurlijk een geweldige orga nisatie om alle mensen voor wie het mogelijk is, naar een huiselijke kring te vervoeren. „Groot respect heb ik", zegt dr. Honig, „voor de mensen van bijvoorbeeld de A.A.R. en ambulan cediensten. Je kunt je niet voorstel len, wat voor moeite het soms kost een patiënt ergens twee of drie hoog naar voren wanneer hij vertelt over de kerstfeestvieringen in het hoofdge bouw en in de verschillende afdelin gen in andere panden van deze instel ling. Men heeft niet een paar kerst dagen, maar een kerstweek. Laten wij ons beperken tot de zaterdag voor kerst en de eerste kerstdag zelf. Dan vermelden wij niet wat het Leger des Heils en de Gereformeerde Jeugdor ganisatie van Delfshaven in het kader van deze vieringen doen; maar dat is anders. Zaterdagmiddag vin- te krijgen via steile trappen. En al- den eefst) achter elkaar>- op twee af delingen plaats. Medewerking wordt dan gegeven door het meisjeskoor en door het jeugdkoor onder leiding van Elisabeth de Jong-Geluk. „Het is geweldig wat deze jongeren doen. Wij zijn die dag haast een rei zend circus. Als ze 's middags twee keer gezongen hebben, gebruiken ze heel vlug een broodmaaltijd oin daarna 's avonds, maar dan vergezeld van twee trompettisten, verder te gaan. Drie keer in verschillende pan den! Vaak onder heel moeilijke omstandigheden zingend, in smalle gangen met gedeeltelijk nog op trap pen; hollend van het éne naar het an dere huis. Zeer vermoeiend voor deze jonge mensen, maar elk jaar doen ze het weer met het grootste plezier", aldus ds. Honig. Originele Shetland... U zit er warmpjes bij met de kerst als u nu deze behaaglijke Shetland vesten(100% zuivere scheerwol) koopt. In beige, grijs, camel of zwart, maten S M L en XL 4§ 50 52 54 Nu met 'n tientje voordeel Van 39,95 voord*"" En dan de kerstdag zelf. Nadat om ha!f zeven de mensen in één van de afdelingen zingend zijn gewekt, ge beurt dat om zeven uur in het hoofd gebouw. De nachtploeg blijft dan en de dagploeg voegt zich er bijsamen vormen zij dan een massaal koor, dat door heel het gebouw kerstliederen doet horen. „Ontroerend!" zegt ds. Honig. Nadat 's morgens een kerk dienst met muziek is gehouden, 's middags het kerstdiner door de mensen is genuttigd (als het enigs zins kan met elkaar als mensen van een afdeling in een versierde zaal of gang) wordt om vier uur in de na middag een kerstfeest met familie leden gehouden. Daarna wordt dan medewerking verleend door twee Su- vioüsten. Het Gewestelijk Orkest zal dit jaar de kerstconcerten, die vorige seizoenen alleen in Delft en Leiden werden ge houden, voor de eerste keer ten ge hore brengen in Vlaardingen en Rotterdam. Deze concerten worden itgevoerd met medewerking De Buddy's te Delft, het Toonkunst koor Leiden en het kamerkoor van het Collegium Musicale. Het Gewes telijk Orkest heeft voor een program mering van deze concerten geko; waarin zowel orkest en koor een langrijk aandeel leveren. Bach. Mo/art. Kramer. Honegger en Strawinsky. Het Gewestelijk Orkest staat onder leiding van de Argentijnse gastdirigent Jorge Rotter, momenteel eerste dirigent van het "Siegerlandor- chester" in West-Duitsland. Joop Schets, de vaste dirigent van zang- Het programma vermeldt werken Het concert wordt vrijdag 23 decem- be- ber gehouden in Vlaardingen (Grote Kerk, 20.15 uur) en zaterdag 24 de cember in Rotterdam (de Doelen, van 14.30 uur). -/?/// In deze tijd is een goed cadeau-idee altijd bruikbaar Heeft u weieens aan de Kasbiljetten van Bank Mees Hope gedacht? Ze zijn aan toonder; met alle voordelen van dien. Zonder administratieve bijkomstigheden kunt u ze cadeau doen. De rente is bijzonder aantrekkelijk. Bij een looptijd van 1 jaar 6Vi%, bij 2 jaar 7J4%, bij 5 jaar 8 en bij 8 jaar zelfs Aankoopbedrag f941,10 f869.30 I'680.50 f530,30 Looptijd Bank Mees Hope nv Rotterdam.Coolsingel 93, lel. 010 63 29 11. Rotterdam, Bcijerlandselaan 204, tel. 010 - 19 27 II. Rotterdam, 's-Gravendijkwal 108, lel. 010-36 36 00 Rotterdam, (Kantoor Erasmus Universiteit). Burg. Oudlaan 50, tel. 010-14 12 33. Opvarenden van Rijn-en binnenvaart schepen zijn vaak moeilijk te berei ken. Ook voor elkaar. Daarom wordt voor hen jaarlijks het schipperskerst- feest georganiseerd. Het feest wordt gehouden op Tweede Kerstdag, maandag 26 december, in de Doelen in Rotterdam. Er zijn aparte programma's voor groot en klein. Het thema is "Christus, mens onder de mensen". Aan het programma, dat om 17 uur begint (zaal open vanaf 16.30 uur), werken mee het gemengd koor en kinderkoor "Progeza" uit Vlaardingen onder lei ding van Henk de Jong, Teün Kalk man (trompet). Herman Frank (ac teur), Eva den Hartog van het Leger des Heils (Bangladesh) en de schip- perspredikanten ds. Brouwer en ds. De Jong. Toegangskaarten, uitsluitend voor va renden, zijn gratis af te halen donder dag en vrijdag van 10 tot 20 uur en zaterdag van 10 tot 16 uur aan het schipperscentrum "Veilige Haven", Heemraadssingel 231 in Rotterdam. Giften van „de wal" zijn hard nodig. Voor wie alsnog een financiële bijdra ge wil leveren is dit het gironummer: 29.03.48 t.n.v. Schipperskerstfeest- Rotterdam. „Het is zo belangrijk dat de mensen, die niet naar huis kunnen, op deze dag huwelijkspartners, kinderen en kleinkinderen om rich heen hebben. Gelukkig is dat ook veelal het geval. Juist wat kleinkinderen dan voor opa en oma meebrengen, kan zoveel ge luk inhouden. Al is het maar een sim pele tekening. Stralend wordt zoiets in ontvangst genomen". Geruststellend „Zeker, het betekent voor de mede werkers van ons verpleeghuis een ont zaglijke inspanning. Zij moeten volle dig klaar staan voor de mensen, die in ons tehuis blijven. En ook nog voor een deel dat naar de familie gaat. Te gen allerlei mensen wordt gezegd: Neem vader en moeder maar thuis; gaat het niet, dan halen wij hem of haar direct op. Dat werkt enorm ge ruststellend, maar het gebeurt ook als het nodig is. Maar ondanks al deze moeiten en zorgen heb ik alle jaren, dat ik in de Rustenburg werk nog nooit iemand van het personeel ho ren mopperen; ze kennen allemaal maar één doel: het feest moet sla gen!" De Rustenburg is één van de vele ver pleeghuizen. Ook in andere zal haast hetzelfde gebeuren! Een enorme ont plooiing van medemenselijkheid en liefde. Ds. Honig vóór „De Rustenburg": „kerstfeest in verpleeghuis ontroerend Eerste Kerstdag zal de treindienst vang. Dat betekent dat in een aantal drastisch worden ingekrompen en gevallen de normale kwartierdienst daarmee worden aangepast aan de op tot een halfuurdienst wordt terugge- die dag te verwachten vervoersom- bracht en dat op die lijnen waar nor maal elk half uur een trein rijdt met één trein per uur wordt volstaan. De dinsdag na Kerst zal worden gere den als op maandag, dus met een uit gebreid aantal forensentreinen. Week endretours zullen ook zondag 25 de cember verkrijgbaar zijn en daardoor ook geldig zijn op Tweede Kerstdag. Die dag zullen ook de meermanskaar- ten vóór 9 uur gebruikt mogen wor den. Op Oudejaarsavond zal de treinrei ziger vóór acht uur op de plaats van bestemming moeten zijn. Behalve en kele internationale treinen en die welke voor directe doorvoer van rei zigers niet gemist kunnen worden zullen na acht uur geen treinen meer rijden. NS zet daarmee een traditie voort: op Oudejaarsavond is het aan tal reizigers vrijwel nihil en met de genomen maatregel worden belang rijke kosten bespaard en krijgen bo vendien tal van spoormannen de gelegenheid de jaarwisseling in fami liekring door te brengen. Dit is het... In een ommezien maakt u slag room met deze Tefal slagroom spuit, die bovendien geschikt is voor het maken van sausjes. De slagroomspuit werkt op hoge druk-patronen, bovendien is de slagroom langer houdbaar. Deze kerst-tip f— met 5 patronen Van 56,-- voor 5 losse patronen voor 3,80 lV--ï£H» DAMESCURSUS ZELF VERDEDIGING In de sporthal Kralingen (Gerdesia- weg) start de dienst voor Sport en Recreatie 9 januari met een cursus conditietraining/zelfverdediging voor dames. Voor beginners is de sporthal op de maandagochtenden gereserveerd van half elf tot half twaalf, terwijl gevorderden er een uur eerder terecht kunnen. De kosten voor de beginnerscursus bedragen f 40,- en voor gevorderden f 50,-. Een sportkeuring is niet ver plicht. Deze cursussen van tien weken zijn bedoeld als voorbereiding op eventuele effectieve sportbeoefe ning door dames. Enerzijds wordt de conditie op een hoger peil ge bracht, anderzijds wordt het reac tievermogen vergroot. Dit laatste kan zeer van pas komen in overwachte en ongewenste situaties. Voor inschrij ving: Sport en Recreatie, Weena 760. Vier jaar geleden startte de stichting nu reeds bijns 4 miljoen gulden Mensen in Nood met een hulppro- besteed, gramma voor kinderen in de derde wereld onder de naam: "Neem een kind voor uw rekening". Dit program ma wordt nu ondersteund door meer dan 8000 sponsors die allen een kind voor hun rekening nemen en samen De kerstactie van de Stichting Men sen in Nood richt zich op de werving van nieuwe sponsors. De K.R.O. zendt op Tweede Kerst dag een reportage uit van Marga Kerk- AANVANG NIEUWE LESSEN IN ONZE AFDELINGEN NOORD-ZUIDOMMOORD IJSSELMONDE SPIJKENISSE Inlichtingen en inschrijvingen tel. 66 72 75 - 65 78 86. zorgdragen voor meer dan 70 projec- laan (Ned. II, 21.55 uur) over ten voor het welzijn van vele kinde- van de projecten van het sponsorpro- ren in de. derde wereld. Hiervoor is gramma: het Senden Home in Manil la, een tehuis waar straatjongens vei ligheid en geborgenheid vinden en een goede begeleiding en vorming voor hun toekomstige taak in de maatschappij. De titel van deze repor tage is: "Maandag loop ik toch weg." Degenen die belangstelling hebben voor het sponsorprogramma en er zelf over denken een kind voor hun rekening te nemen, kunnen gratis de speciale krant bestellen die door de Stichting Mensen wordt uitgegeven. Men kan schrijven naar: Sponsorpro gramma Stichting Mensen in Nood, Antwoordnummer 10, Den Bosch (postzegel niet nodig). Keuzepakket De kinderen op school Krijgen reeds lang Geen cijfers meer En niemand blijft meer zitten Het schoolrapport Stipt de kwaliteiten an En wijst het kind dan Wat het kan En zo ontstaat een plan Dat het kind dan volgen kan Zo gaat dat dan. Ter voorbereiding op De harde maatschappij Die vraagt om mensen Die iets kunnen. Ieder kind drijft Geselekteerd en goed geleid Naar dat eigen kunnen toe. Het moderne onderwijs Is wijs. Hoewel. in de bouw Blijkt een groot tekort Aan fijne vakbekwame timmerlieden En een onrustbarend overschot Aan mannen die wat minder bieden. Je vraagt je af Hoe zit dat dan? Wat wees het onderwijs dan an? Wat kozen al die kindertjes dan? Is dat moderne onderwijs Nou wel zo wijs? Want het zijn niet alleen die timmer lieden Helaas Vakkennis in het algemeen. Wordt schaars. LEEN DE ZWART. Een goede nachtrust.... begint op een goed matras. Dit polyaeter matras van zeer goede kwaliteit garandeert een ge zonde nachtrust. Dikte ca. 13cm en S.G. 30. Kleur blauw. Uit de prijsseries van f.119,50 tot f.239,50 Nu 80x190 van f.119,50 voor 90x190 f109,80 90x200 f.119,80 120x190 f. 149,80 130x190 f. 159,80 140x190 f. 179,80 140x200 f199,80 Matrasdekken v.a. f. 8,35 voor extra beveiliging Veren hoofdkuss 1.14,80 ;V - VS Ter overweging Feest vieren is een kunst. Er zijn mensen die daarin grote artiesten zijn; die het in hun vingers hebben om een goed en leuk feest op te zetten. Over het algemeen zijn wij als Nederlan ders in die kunst slecht geoefend, omdat onder ons zuinige ernst vaak hoger aangeslagen is dan royale vreugde. Dat is tot ons nadeel. Het is zo belangrijk om echt goed feest te kunnen vieren. Feesten tillen je uit boven het alledaagse grau we bestaan; doen je lachen naar het leven als iets dat de moeite waard is. Daarom is het zin vol om hier een poging te doen om iets over de kunst van het feestvieren te schrijven. Misschien leren wij er daardoor iets van. Dat is bij elke kunst en ook bij deze mogelijk. Feestvieren is in ieder geval zeker iets van de entourage. Het is iets van je beste pak aantrek ken, je uiterlijk goed verzorgen en de kamer versieren met licht, groen en bloemen. Alter natieve jongeren en bepaalde christenen maken hier volgens mij een grote vergissing. Het is nogal in overeenstemming met kerst om het hardop te zeggen, dat de wereld anders moet worden, en te protesteren tegen al het oude en te hunkeren naar het nieuwe! Maar waarom dan een oud werkpak aan en niet een nieuw feestkleed? Dat laatste is het echte alter natief! Het is nogal in overeenstemming met kerst om feest in je hart te vieren over het heil dat geko men is. Maar alleen in het hart vieren zoiets kan en zoiets mag niet. Echte blijdschap van binnen wil uitstralen naar buiten. Van die gedachte staat de bijbel vol. Feestvieren is ook altijd iets van het royale. De laatste jaren is nogal veel geageerd tegen het ve le eten en drinken met kerst. Van overdaad is geen goed woord te zeggen. Ik kom daarop straks nog wel even terug. Maar bij een feest hoort een overvloedige tafel; met eten, dat de gezinsleden lekker vinden, en dranken die ze appreciëren. Dat is bijbelser gedacht dan met elkaar zuurkool met spek gaan eten, tenzij dat juist de gezinslekkernij is. Op het laatste moet je bij een feest mikken. Feestvieren is ook altijd iets van het ongedwon- gene. Liever zeg ik nog: het is tegen het dwangmatige; tegen het dwangmatige niets durven èn tegen het dwangmatige alles willen; tegen het krampachtige en tegen het gulzige. In dit verband is het woord „vieren" zo illustra tief. Een touw laat je vieren Je laat dan het touw gaan, maar ondertussen houd je het wel in de hand. Feesten vier je en je kiest de ruimte en de vrijheid; je durft je eens te laten gaan, maar je houdt jezelf deksels goed in de hand. Als het feest uit de hand loopt, wordt het de grootste sof. Jammer dat dit juist tegenwoor dig zo vaak gebeurt, omdat allerlei mensen menen, dat ze het feest uit de fles moeten halen en tegenover die fles geen vrij man zijn. Hier zijn wij terecht gekomen bij het meest eigenaardige van een werkelijk feest: de vrij heid blijft altijd in de ruimte van de blijheid. De goede feestganger zal daarop steeds letten. Feestvieren is ook altijd iets van toekomst zien. Christenen vieren met kerst feest, omdat zij in Christus een nieuwe wereld met vrede zien komen, ondanks alle ellende die er vandaag is. Voor het vieren van feest is moed en ver trouwen nodig. In het begin schreef ik het reeds: Je lacht naar het leven als iets dat de moeite waard is. Zo moet het dan wel voor je gevoel wel zijn. Anders ga je in plaats van feest vieren vluchten in de roes van alcohol of andere drugs, om maar te vergeten. Ik hoop dat u een echt kerstfeest viert. A.J. JANSSENS

De Havenloods | 1977 | | pagina 4