Oost-West sneltram op straatniveau HeartCM,,op stap dan vrouwen Voetbalveld, zwembad of ijsbaan? «0OGOG kontaktlenzen geen mens kan ze missen in Groot Rotterdam" COMMENTAAR Schiedams college van h en w: termeulen SLAAPKAMERS HET GEHEIM VAN SOESTDIJK NK 11430 KONINGSHOF DONDERDAG 5 JANUARI 1978 27e JAARGANG NO. 1 HOOFDKANTOOR PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170 editie p SCHIEDAM DEI§I HAVENLOODS J stopt zullen met gang van dit nieuwe jaar niet m worden geschreven door vaste me dewerker en voormalig hoofdre dacteur Evert J. Mathies. Per 1 april Vorig jaar legde hij zijn func tie van hoofdredacteur van De Ha venloods neer in verband met zijn benoeming tot „Haags" redacteur van de Stichting Pers Unie, sai werkingsverband van een aantal regionale dagbladen. De heer Mathies gaat zich in Den Haag nu volledig toeleggen op het journa listiek verwoorden van het parle mentaire en departementale ge beuren. Vanuit een positief-kritische stelling en zorgvuldig formulerend liet „E.J.M." zich in zijn comi taren leiden door het persoonlijke motief dat in deze woelige sai leving problemen sneller door overleg dan door polarisatie tot een oplossing kunnen worden ge bracht. Uit reacties is ons geble ken dat deze benadering door velen werd gewaardeerd. Het gaat Evert Mathies goed in het Haagse Bedankt! Dia-serie SCHIEDAM Vanavond komt de Ziekenomroep een dia-serie verto nen in dienstencentrum de Vier Molens, Nieuwe Damlaan 766 over de molen „De Vrijheid". De avond begint om acht uur. Op dinsdag 17 januari is er een Thé-Dansant in het dienstencen trum. Er wordt gedanst op muziek van grammofoonplaten. Aanvang Op donderdag 19 januari is er een lezing over alcohol en drugs. Deze begint om tien uur. Alle geïnteres seerden zijn van harte welkom. Het januari-programma van het dienstencentrum wordt besloten op dinsdag 24 januari met een filmmiddag. Aanvang twee uur. SCHIEDAM/VLAARD1NGEN Het College van B en W heeft een voor keur voor het op straatniveau door trekken van de Rotterdamse oost west sneltramlijn naar Schiedam- noord en Vlaardingen met een uitlo per naar Woudhoek/Spaland. Deze sneltram zou op de Broersvest en bij het toekomstig winkelcentrum Kethel langzamer moeten rijden. Voorts vindt het College de bouw van een NS-station aan de spoorlijn Delft- Rotterdam ter hoogte van Kethel gewenst. Het College meent dat min stens één buslijn tussen Schiedam- noord en het zuidelijk stadsdeel moet worden gehandhaafd, alsmede een De mening over de uitbouw van het openbaar vervoersysteem, die het College nu inneemt, komt overeen met die van het Dagelijks Bestuur van Rijnmond, maar is regelrecht in strijd met de conclusies van de raadscom missie voor de ruimtelijke ordening. Deze commissie heeft in december 1976 namelijk gepleit voor een verbe tering van het spoorweg- en busnet. De commissie, die ervan uitging dat een sneltramlijn in Schiedam niet ondergronds wordt aangelegd, meen de dat het Rotterdamse sneltramtype T (een rijtuig, dat sterk opeen metro rijtuig lijkt) niet op doelmatige wijze in Schiedam is in te passen. Dit in verband met het feit dat een sneltram- baan veel ruimte vraagt en het stads beeld behoorlijk ontsiert. Zo moet een sneltram over een tien meter brede baan rijden die voorzieh is van een afscheiding. De maximumsnel heid bedraagt zeventig kilometer. Voorwaarden De perrons worden negetig meter lang en één meter hoog. Belangrijk is voorts dat fietsers en andere voer tuigen met smalle banden de baan alleen maar haaks kunnen oversteken in verband met de brede groeven van de rails. Eén en ander zou vooral op de Koemarkt en Broersvest tot grote problemen leiden. Het College heeft eind vorig jaar toch zijn voorkeur uitgesproken" voor het Rotterdamse sneltramtype en een route door Schiedam op straatniveau. Hierbij spelen budgettaire overwegin gen een rol, en het College denkt dat een baan op straatniveau een betere oriëntering geeft op het eigen stads centrum. Wel heeft het College een aantal voorwaarden gesteld: de tram moet op de Broersvest direct ten oos ten van de westelijke bomenrij rijden, er mag daar geen volledig afgeschei den trambaan komen en de halte plaatsen zullen circa vijftig meter lang dienen te zijn. Verder mag de boogstraal bij de Koemarkt maximaal zestig meter zijn Verder is het College een voorstander 'van de bouw van een NS-station Kethel en een afsplitsing van de snel tramlijn naar Woudhoek/Spaland en dat staion. Het College vondt het ook gewenst, dat minstens één buslijn tus sen Sehiedam-noord en het zuidelijk stadsdeel wordt gehandhaafd, alsme de een buslijn tussen Schiedam-noord en Vlaardingen-noord. Op maandag 23 januari zal deze gehe le problematiek op de agenda van de raadscommissie van de ruimtelijke ordening staan. Realisering van een eventuele sneltram wordt niet voor het eind van de jaren tachtig verwacht Jan van Essen: ^Mannen gaan gemakkelijker afscheid Happy w w SCHIEDAM - Aan de voora vond van het tweejarig bestaan van de Happy Heart Club heeft voorzitter Jan van Essen deze club voor alleenstaanden vaar wel gezegd. Aanstaande zater dag 7 januari begint hij met Ka- rel Heine, eigenaar van 't Pavil joen aan de Adm. de Ruyter straat, met het organiseren .van dansavonden in diens zaak. Ditmaal niet uitsluitend gericht op alleenstaanden en gescheiden mensen: iedereen die van dan sen houdt, is welkom in 't Pa viljoen. Tan van Essen heeft op het gebied van dansavonden zo langzamerhand wel zijn sporen verdiend. Twee jaar geleden was hij voorzitter van de club „23-40" in de Bethelkerk en in janu ari 1976 richtte hij tezamen met Joop van Kempen en Wilma van Kat wijk de Happy Heart Club op. De club draaide afwisselend in Arcade en Chr. Sociale Belangen en verhuisde in oktober van dat jaar naar dancing de Cosmopoliet aan het Nieuwlandplein. - Waarom een speciale club voor al leenstaanden, vroegen we Jan van Essen. Van Essen: „In Schiedam had je he lemaal niets voor alleenstaanden en gescheiden mensen. In Rotterdam en Vlaardingen waren er al clubs. De toeloop was buiten alle verwachtin gen. Het bleek dat wij goed in de roos hadden geschoten. Er was in Schiedam een enorme behoefte aan. Als er een 'band speelde hadden wij gemiddeld honderdtwintig mensen en de disco-avonden trokken zo'n tachtig a negentig bezoekers. Alleen staanden en gescheiden mensen heb ben behoefte om uit te gaan. Vooral de vrouwen die na een scheiding de kinderen houden, zitten week in, week uit thuis. Die hebben behoefte om te praten. Ze krijgen het idee dat ze niet meer mee tellen in de maat schappij. Daarom hebben wij die club opgericht; om alleenstaanden in con tact te brengen met andere mensen en hun eenzaamheid op te lossen. Als je alleen thuis zit, kom je in de ver leiding om je toevlucht tot de drank te nemen om zo je eenzaamheid op te lossen. Mannen gaan gemakkelijker op stap. Die kunnen overal binnen stappen, maar een vrouw heeft over het algemeen drempelvrees. Als in Nederland een vrouw alleen in een café komt, wordt ze al gauw met de nek aangekeken. In België is dat bi bij voorbeeld heel anders. Mannen hebben het voordeel dat ze gemak kelijker weg kunnen komen." Kritisch - Heeft een scheiding tot gevolg, dat je wantrouwend wordt en wat moei lijker contacten legt Vair Essen- ..Hoe sta je zélf tegenover je scheiding? Je moet eruit: de stoute schoenen aantrekken en in contact komen met andere mensen. Als je een huwelijksleven achter de rug hebt, kijk je terdegen uit watje doet. Je trapt er niet zo gauw meer in. Mis schien heb je een beetje angst om weer te trouwen. Het grootste pro bleem van alleenstaanden is, dat je na een paar jaar kritisch wordt. Dat geldt zowel voor de man als voor de vrouw. Je weet wat je hebt meege maakt, je hebt een leerschool achter je en je kijkt er daarom goed voor uit om in herhalingen te vervallen. Je kijkt de kat uit de boom. Een dansje en een praatje, maar je houdt de boot af. Je hebt geleerd en bent niet zo gauw geneigd te zeggen: hier ben ik. De Happy Heart Club was vanaf het begin een enorm succes. We wilden mensen erbij betrekken, zodat ze uit hun eenzaamheid kwamen. Ik vind, dat die mensen uit hun isolement moeten worden verlost. De Happy Heart Club was pertinent geen huwe lijksmarkt. We wilden alleen maar- gezellige avonden organiseren. In de twee jaar dat ik bij de club zat, is er maar één stelletje getrouwd en zijn er enkele verhoudingen ontstaan." Getrouwden Van Essen: „In Schiedam was n staanden gepresenteerd. Het heette toen een club voor mensen die van dansen houden. Waarom? Van Essen: „Getrouwden zitten ook in een bepaalde hoek. Waar moet je naar toe. wat voor mogeüjkheden heb je? Naar een discotheek in Rot terdam: daar ben je te oud voor. En de bioscoop heb je thuis. Waar kun je gezelüg dansen, een beetje kletsen en een borreltje drinken? Toen ge trouwde kennissen 'van mij vroegen of ze ook mochten komen dansen, >r alleenstaande:i heb ik ja gezegd. En ik heb er nooit spijt van gehad." - Kregen echtparen toen de overhand en wat voor leeftijdscategorie van al leenstaanden bezocht vooral de Happy Heart Club? Van Essen: „Alleenstaanden behiel den de overhand en daarin de catego rie veertig- tot zestigjarigen. Dat is in andere clubs ook zo. Jongere vrou wen zitten veel met kinderen. De ca tegorie twintig- tot veertigjarigen zoekt misschien andere uitgaansmo gelijkheden". Praktisch... zo'n passeerzeef, voor het malen van rauwe en gekookte groentes en vlees. Ideaal voor dieet- en ba byvoeding. Inklusief drie verschil lende roosters. In oranje. Van 7,95 voor Sneeuwneger in "feerstoof SCHIEDAM Op zaterdagmiddag 7 januari geeft het poppentheater "De Kleinste Komedie" van Bart Cordu- wener een voorstelling van het pro gramma "Het sneeuwnegertje" in zol dertheater In de Teerstoof. Dit pro gramma werd al begin december met veel succes in de Teerstoof opge voerd; reden waarom het ditmaal her haald wordt. De voorstelling begint om half drie. Toegangsprijs bedraagt twee,gulden vijftig. Reserveringen tot en met vrijdag via het VVV, tel. 266000; vrijdagavond en zaterdag vanaf één uur via het theater, tel. 269455. Hollandse Beton verbouwt Margriet SCHIEDAM - Zes bouw- en aanne mingsbedrijven hebben zich aange meld door middel van een prijsopga ve - variërend van 1.8 miljoen tot 2,7 miljoen - voor de verbouwing van de Margriet sporthal. Het stich tingsbestuur van het zwembad zal na overleg met het gemeentebestuur ver moedelijk aan de laagste inschrijver (Hollandse Beton Maatschappij) de opdracht geven. Ms de weergoden onder nul graden duiken is de kans groot dat het on dergespoten voet bald veld aan de Maassluisedijk weer een ijsbaan wordt. Zo niet, dan kan er ditmaal waterpolo gespeeld worden, omdat, in tegen stelling tot voor gaande jaren, het doel niet is weg gehaald. ht de zomer wordt er bedrijfsvoetbal ge speeld. Palviljoen Op tweede kerstdag heeft Jan van Es sen afscheid genomen van de Happy Heart Club. Na drie jaar belangeloos ieder weekend een dansavond organi seren, vond hij het welletjes. Daar naast leidde strubbelingen in het bestuur tot zijn vertrek. Na ette lijke telefoontjes van leden kwam hij evenwel tot de conclusie dat hij niet zomaar mocht stoppen. Karei Heine, eigenaar van 't Paviljoen aan de Adm. de Ruyterstraat, bood hem toen de gelegenheid dansavonden in zijn zaak te organiseren. Aanstaande zaterdag 7 januari van acht tot twee uur is Jan van Essen daarom gastheer tijdens een dansavond, waarbij de muziek wordt verzorgd door De Smurfen. Toegangsprijs bedraagt zes gulden en men behoeft geen üd te worden. Daarna kan men wekelijks terecht in 't Paviljoen. Wanneer er gedanst wordt op de mu ziek van grammofoonplaten, be draagt de toegangsprijs drie gulden. Verder is het plezierige van 't Pavil joen, dat de consumpties redelijke prijzen hebben en dat er zomers, wanneer het weer het toelaat, ook buiten gedanst kan worden. unicon b.v. wetenschappelijk instituut voor kontaktlenzen aangesloten bij de A.N.V.C. SCHIEDAMSEWEG 73 - VLAARDINGEN TEL. 010-34.63.74 Steenstraat 16, Leiden, tel. 071 -14.11.66 dagelijks geopend Schoutenhoek 158, Zoetermeer, tel. 079 -31.93.00 UNICON HEEFT ALLEEN KONTAKTLENZEN Er is meer OQG voor uw QQG en de juiste KONTAKTLENS Tussen maandag 16 en woensdag 25 januari 1978 wordt in Maassluis de tweede fase van het bevolkingsonder zoek op baarmoederhalskanker uit gevoerd. Alle vrouwen die geboren zijn in de jaren 1925, 1928, 1934, 1937, 1940 en 1943, ontvangen een oproepkaart. Wie in één van deze ja ren geboren is en geen oproepkaart ontvangt, wordt verzocht zich in ver binding te stellen met de afdeling be volking van de gemeente-secretarie Govert van Wijnkade 30, tel. 19111. Wie op het tijdstip, waarop zij is op geroepen verhinderd is, kan op werk dagen tussen 09.00 en 12.00 uur een andere afspraak maken met de Ge meentelijke Geneeskundige- en Ge zondheidsdienst in Vlaardingen, tel. 010-345555. toestel 12. Het onderzoek gebeurt in het wijk- gebouw van de Vereniging Interkruis Haven 22, ingang Zandpad. r een nieuwe aflevering in de serie EXCLUSIEF! Als ook u dit wilt lezen vraag dan onmiddellijk om een gratis proefabonnement. Telefoon: 14 74 00 tst. 234. A W Uiverlaan 20 Maassluis. ^MTngSoF^ telefoon V<j»V" 01899 - ONTMOETINGSCENTRUM vergaderingen concerten personeelsfeesten exposities lunches enz. congressen toneelavonden verkoopbeurzen recepties diners enz. Capaciteit der zalen 10-800 personen.

De Havenloods | 1978 | | pagina 1