9 Verbeter Image KvK9 Amerika wij (nog) ai 'glasfalt', container nieuwe Doelen Frans Halsema show in (kleine) kortingen van 20 tot 60% uitverkoop "^22?5 «>teeM tje* - keilt en termeulen juwelier Reinier v.d. Berg r~ VLUGKOMERSBON I Hoe zij er tegenaan kijken Na de brand en waterschade Renteloze lening eigen huis hoger Minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft een wijziging bekend gemaakt van de Beschikking Bezits vormingsfonds eigen woningen, die vanaf 1 januari 1978 zal gelden. Om voor een renteloze lening van f.2.400,- uit dit fonds in aanmerking te komen mogen per die datum de verwervingskosten niet meer bedra gen dan: f.75.000,- voor een al eer der bewoonde woning, of f.113.000,- voor een nieuwe woning. Tot 1 januari 1978 waren deze gren zen respectievelijk f.70.000,- en f.102.000,-. De renteloze lening kan worden verstrekt aan meerderjarigen, die jonger dan 35 jaar zjjn en in 1975 of 1976 (dit naar keuze van de aan vrager) een belastbaar inkomen had den van maximaal f.32.700,-. respec tievelijk f.36.600,-. Met inkomen is hier bedoeld het belastbare inkomen; in geval man en vrouw beiden een in komen hadden: het gezamenlijk be lastbare inkomen. In Ahoy' gesteente- en mineralenbeurs Hay, zei zij Hoy, zei hij Ik vind jou tof! Hou jij van mij? En zij zei Nou en of! Ik ben stapel op En toen zei hij Wat let ons dan? Jij, schatje! We huren toch ee Samen wonen Samen delen Samen spelen Het leven is een spel En of we zullen i Dat zien we later wel! We gaan het eerst proberen! We gaan een huwelijk leren! En zo geschiedde En eigenlijk zo gek nog niet wanneer je 's om je henen DE HAVENLOODS DONDERDAG 5 JANUARI 1978 /Ê3& ALGEMEEN Prachtige velours sweaters van fijn dragende 80/20 katoen/polyamide. Keuze uit vijf uni-kleuren; zwart, marine, donkerbruin beige of camel Maten S,M 48 50 52 Van Keroruin Deige or camel. bent, want driemaal vijfhonderd plaatsen is niet zo heel veel. Daarom is er voor hen die er vlug bij willen zijn onderstaande „Vlugkomersbon". waarmee twee dagen voor de normale bespreekperiode al kaarten kunnen worden gekocht voor alle drie voor stellingen by gebruikt worden zijn aanwezig. De liefhebbers van schelpen en kora len zullen weer aan hun trekken ko men. De toegangsprijs is f.2,- voor volwassenen en f.0,50 voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Voor inlichtingen tel. 010- 845639. Vrolijk gekleurd en gedessineerd... Versiering èn bescherming van uw ttekbed dankzij deze vrolijk gedessi neerde dekbedovertrekken van 100% katoen. In diverse kleuren en dessins. 135x200 cm n 39,95 vo. 200x200 cm van 59,95 voor 39,95 De belangstelling voor de Nationale Woonmamfestatie Binnenhuis '78, die van 17 tot en met 26 februari in Ahoy' wordt gehouden, is zo groot dat de beschikbare standruimte reeds geruime tijd is volgeboekt. Een groot aantal aanvragen is op de wachtlijst geplaatst. Binnenhuis zal maandag t/m zaterdag geopend zijn van 11 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur, zon dag van 11 tot 17 uur. De toegangs prijzen bedragen f6,- voor volwasse nen en f 3,- voor kinderen t/m 12 jaar. In Amerika is een nieuwe en be langwekkende methode ontwik keld cyn glasafval opnieuw te verwerken. Bij wijze van proef werd onlangs een parkeerterrein geasfalteerd met een nieuw soort asfalt dat voor een belang rijk deel bestaat uit fijngemalen glaskorrels. Deze vervangen het kalksteen dat doorgaans in as falt wordt gebruikt. Aange toond werd dat het „glasfalt" niet schadelijk is voor de auto banden. Volgens de heer D.W. Hinse, van de N.V. Vereenigde Glasfabrieken te Schiedam kan dit systeem nog niet in Nederland worden toegepast. „In ons land is nog steeds de vraag naar afval- glas groter dan het aanbod. Wij ge bruiken voor het maken van nieuwe flessen en potten vooral scherven uit eigen fabriek. Helaas komt het eenmalige verpakkingsglas vaak in het afval op de vuilnisbelt terecht. Zo lang er niet genoeg afvalglas is voor de produktie van nieuw glaswerk zal er zeker geen glasfalt in Nederland komen". Statiegeld Toen in Nederland het statiegeld op de meeste verpakkingen werd af geschaft en de meeste fabrikanten over gingen op eenmalige verpakkin gen, groeide de hoeveelheid glas in het huishoudafval sterk (van 5 tot 13 procent). Dagelijks verdwijnen veel potten en flessen in de vuilnis zak, nu zeker na de feestdagen. Wat is er nu zo milieu-onvriendelijk aan glas? Het unieke van glas is juist dat het niet vervuilt, niet uit gevaarlijke stoffen bestaat. Toch heeft het een aantal bezwaren. Het neemt bijvoor beeld erg veel ruimte in. En aange zien het grootste deel van het afval op belten in het landschap gestort wordt, zal een grote hoeveelheid glas in het afval meer stortplaatsen en dus sterkere aantasting van de toch al schaarse natuurgebieden betekenen. Glas wordt gemaakt van zand, soda, kalksteen en glasscherven, waarvan de eerste drie bestanddelen zeker niet schaars zullen worden. Toch zit juist hier een groot bezwaar. De heer Hin- ze: ,.Niet alle zand is geschikt voor glasfabricage. Zo halen wij zand uit België en uit de Maas. Maar het komt ook voor dat voor zandwinning na tuurgebieden moeten worden afge graven. Verder kost het vervoer enorm veel energie, evenals de fabricage van soda. Hierop zou dus allemaal bespaard kunnen worden". Van veel kanten hoor je de laatste tijd stemmen opgaan voor het weer invoeren van het statiegeldsysteem. 'Ovenklaar' Voor een aantal artikelen zoals bier, frisdranken en melk is dit inderdaad een goede oplossing. Maar voor een groot aantal andere artikelen (.jam, mayonaise e.d. wegen de voordelen van grondstoffenbesparing niet op tegen de nadelen: opslaan, sorteren, schoonmaken, vervoer; zaken die energie of schoonmaakmiddelen kos ter.. Maar: eenmalig glas hoeft geen weg- werpglas te zijn. Een verantwoorde manier om dit eenmalige glas te verwerken is het gebruik van glas containers. Zij worden geplaatst bij winkelcentra en andere druk bezoch te punten en geleegd en opgehaal" door een grote glasfirnia. Deze ver wijdert de metalen delen, verbrijzelt het glas en levert het als „ovenklare" scherven af bij de glasfabrieken. Proe ven hebben uitgewezen dat men voor het maken van nieuw glas 80 in plaats van 20 procent scherven kan gebruiken zonder dat er kwaliteits verlies optreedt. Dit betekent dus een forse besparing van grondstoffen. Nu nog geen glasfalt, maar misschien rijden we over tien jaar toch nog over eigen augurkenpotjes. Zijn nieuwe programma heet „Ik, ik en nog er's ik" en daar moet u verder niets achter zoeken. Of wel? Bekijk het maar en zorg dat u er vlug bij Heerlijk warme damespyjama's i» diverse modieuze streepdessins ei kleuren. Maten S(38/40), M(42/44) en L(46/48). Nu twaalf gulden voordeel. Van 19,95 voor Ir. B. Wilton is mr. J.R.H. van Schaik opgevolgd als voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en de Beneden-Maas. Hij is blij met deze benoeming. „De Kamer is een organisatie die een belangrijke po sitie inneemt in het gehele veld van maatschappelijke krachten in de regio en die daarbij op een rijke historie kan bogen". De heer Wilton is eerder voor zitter van de Vlaardingse Kamer van Koophandel geweest en zorgde voor een belangrijke inbrenging bij de fusie-besprekingen tussen de KvK's van Rotter dam en Vlaardingen. Zaterdag 7 januari van 10 tot 18 uur wordt in de glazen zaal van Ahoy' weer de gesteente- en mineralenbeurs gehouden. Driehonderd meter tafel zal dan weer gevuld zijn met alle soorten mineralen. De deelnemers komen met een uitgezochte collectie. Ook de machines die bij deze hob- Frans Halsema heeft al heel wat ge daan in ons Nederlandse cabaret wereldje. Pianist bij Lurelei, later ook als solist in de cabaretgroep, twee jaar in het ensemble van Wim Kan, de .Music Hall"programma 's met Adèle Bloemendaal en Jenny Arean en.... Gerard Cox, die een belangrijke rol in zijn carrière zou gaan spelen. Bezig met de voorbereidingen voor een eerste, eigen programma met Adèle Bloemendaal ontmoette hij Gerard, die de beschikking had over het Lurelei Theater in Amsterdam, dat tegenwoordig Klein-Bellevue heet. Op het moment dat iedereen riep dat „het cabaret dood" was kwam dit tweetal tot een „fusie" en „Gaven met blijdschap kennis...." Het werd een absolute kraker en effende de weg voor een tweede duo programma, maar eerst was er nog de musical „En nu naar bed" van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink, waarin Frans Halsema de enige man nelijke hoofdrol vervulde. Terug in Klein-Bellevue lanceerde Frans samen met Gerard het pro gramma „Wat je zegt dat ben je zelf' dat drie maanden in Theater Carré stond en vijfhonderd uifverkochte voorstellingen haalde. Kortgelegen stond Frans Halsema opnieuw in Klein-Bellevue. Een mijl paal. hij lanceerde er zijn eerste one- man-show tegen een muzikale back ground van twee vleugels en in een verrassend decor van Ad Werner. Deze vernieuwde kennismaking met Frans Halsema komt deze maand driemaal in de kleine zaal van de Doelen in de serie „Kleinkunst in de kleine zaal": op 16, 23 en 30 januari, telkens om kwart over acht. West Kruiskade 51-53 - Rotterdam-Tel. 125608 Eenmalig glas niet in de vuilniszak maar voor hergebruik in de container. Deze bon geeft 500 vlugkomers recht op voorbespreking van plaatsen voor Frans Halsema's one-man-show „Ik, ik en nog er's ik" op 16, 23 en 30 januari van zaterdag 7 januari af aan de kassa van de Doelen. De normale kaartverkoop begint op maandag 9 januari. De kassa is op zaterdag (en andere dagen) open van 10 tot 16 uur, 's zondags van 12 tot 16 uur. Prijzen f 7,50, f.10,-, f.12,50 en f.15, Zij wilden best praten, Hürsit öskal en Hasan özerdil, de twee Turken met wie ik epn gesprek had over hun ervaringen, onder ons. Hürsit heeft een reisbureau en Hasan werkt bij een groot Rotterdams bedrijf, waar hij deel uit maakt van de ondernemingsraad. Hij is lid van het C.N.V. Hasan woont 12 jaar in Nederland (en in Rotterdam); Hürsit is al 15 jaar hier. Beiden hebben jonge kinderen, die hier een lagere school bezoeken. Het gesprek had in het bijzonder tot doel er achter te komen hoe zij als moslims in onze samenleving gevaren zijn. Wisten ze bij hun vertrek uit Turkije destijds dat ze hier geen godsdienstige voorzieningen zouden aantreffen? Met welke verwachtingen daarover kwamen ze hier? Hasan: „Toen ik 15 jaar geleden als een van de eerste buitenlandse werknemers naar Nederland ging wist ik, dat in Den Haag een moskee was en dat ik daarop aangewezen zou zijn". Hürsit: „Er waren in die beginperiode nog zo weinig moslims in Rotterdam dat we zelf wel begrepen niet op voorzieningen als thuis te kun nen rekenen. Op onze islamitische feestdagen gingen we naar de moskee in Den, Haag. Daar bleef het bij". Ontvingen ze voorlichting over Nederland, de christelijke kerken? Wie informeerde hen en kregen ze ook advies om als moslims hier hun weg te kunnen zoeken? Hasan: „We moesten alles zelf uitzoeken. Van geen enkele instantie kregen we inlichtingen of adviezen. Ik wilde zelf wel weten waarin ik te recht zou komen en kon een klein boekje be machtigen waarin toeristische informaties ston den. Holland was beneden de zeespiegel gele gen, in de winter liep je de kans dat je oren be vroren. Ik ging. naar het land van koeien, kaas en molens". (Het gesprek vond plaats in het reisbureau van Hürsit öskal en er kwamen telkens mensen bin nen om een Turkse krant te kopen. Sommigen kwamen er bij zitten, luisterden mee en onder streepten het verhaal van Hasan. Hasan moest zich nogal eens met zijn klanten bemoeien). Ik herhaal mijn vraag over wat zij afwisten van het christendom en of moslimse buitenlandse werknemers daarover ooit geïnformeerd zijn ge worden. Hürsit: „Op de lagere school in Turkije werd ons wel het een en ander over het christendom verteld, vooral dat het zo verdeeld is. Maar de mensen die voor werk naar West-Europa gin gen hebben als zodanig geen enkele begeleiding ontvangen voor wat betreft hun ontmoeting met christenen, de christelijke cultuur en derge lijke dingen". Welk beeld hebben ze nü van de kerken en de christenen? Hasan: „Ik vind het erg goed dat de kerken godsdienstonderwijs aan kinderen geven. Die horen dan, net als bij ons, van God. En dat is erg nodig. Op het werk hoor ik wel eens ge sprekken aan tussen gelovige christelijke Neder ladners en ongelovigen. Ik heb de indruk dat goed en slecht zijn in beide groeperingen voor komt. Het maakt niet zo veel verschil. Er is wat dit betreft eigenlijk ook geen verschil tussen moslims en christenen". Hürsit: „Mijn kinderen mogen van mij gerust op school ingelicht worden door christelijke onder wijzers over het christelijk geloof. Maar in het algemeen hebben Turkse ouders hiertegen be zwaren". Is er een zaak, een vraag, die ze bij voorrang aan christenen zouden willen voorhouden? Indien ze in een gesprek met christenen slechts over één zaak zouden kunnen praten, wat zouden ze dan ter sprake brengen? Hürsit: „We hebben er veel moeite mee dat de vestiging van een moskee bij de bevolking op grote bezwaren stuit. Van de christenen die we kennen hebben we echter veel begrip en steun ontvangen. Dat is fijn. Van gelovige christenen ervaren we in het geheel geen last. Ik denk ook dat we elkaar een beetje nodig hebben". Hasan: „Ja, want we moeten als gelovigen sa men voor de gerechtigheid vechten. In de sa menleving. En, als ik het zeggen mag, ik heb moeite met de vererende aandacht van christe nen voor zelfs het portret van Isa, de profeet. Alleen Gód kan helpen". We nemen afscheid met het gevoel dat we als moslims en christenen over'die laatste dingen eigenlijk nog maar net in gesprek gekomen zijn: de gemeenschappelijke verantwoordelijk heid voor de gerechtigheid en het diepgaande verschil rond de persoon van Isa (Jezus). P. REEDIJK. wat meer de aandacht op het ^erk van de Kamer te vestigen. Uit de his torie van de Kamer blijkt dat de enige constante factor in het leven de verandering is. De Kamer moet leven en werken in déze tijd. Het is deels de eigen schuld van de Kamer dat naar buiten toe haar werk onbe langrijk lijkt. Ingetogenheid leidde tot een verkeerd beeld. Daaraan moet de Kamer zelf iets doen. Het gaat niet om de leeftijd maar om de repu tatie". „De Kamer zal niet nalaten de grauw sluier van opportunistische politiek en van onzekerheid via het juiste wasmiddel te lijf te gaan. Zfj ver wacht daarbij echter dat de overhe den open staan voor advies en over* leg. Dan zal men versteld staan van de vitaliteit van deze 175-jarige", al dus de nieuwe KvK-voorzitter. De Kamer van Koophandel heeft ons hiervoor toestemming verleend. Periode: 21 oktober 1977 t/m 31 januari 1978 Onze gehele voorraad gouden en zilveren sieraden, klokken, horloges en vele geschenkartikelen bieden wij aan met Die samenwerking is, zo zei hij in zijn nieuwjaarstoespraak, dinsdag, voot alle partijen positief gebleken. „De Kamer voor Rotterdam en de Bene den-Maas staat klaar voor de mogelij ke en wenselijke bestuurlijke herin deling van ons land, die aan de Ka mers zeker niet voorbij zal gaan. De Kamers kunnen het zich als represen tanten van alle bedrijfstakken in hun regio niet veroorloven te wachten op de dingen die bestuurlijk gaan ko men. Zij dienen zich tijdig te her structureren. Wil het instituut Kamer van Koophandel zijn grote nut be houden dan zullen ook andere fusie- gesprekken die momenteel worden gevoerd met een positief resultaat moeten worden afgerond". De benoertling van ir. Wilton voltrekt zich in een jubileumjaar: de (Rotter damse) KvK bestaat 175 iaar. „Het geeft me de ongevraagde gelegenheid

De Havenloods | 1978 | | pagina 5