Uniek gebouw dankzij jongeren behouden r< w- Overblijven voor school kinderen op lager pitje Zeefdrukken van Bierman Meubelfabriek Oisterwijk 25ct SCHIEDAM Cafe Goudsbloem geopend Vreselijk leuk geen mens kan ze missen in Groot Rotterdam" Vertrossing in Passage Goede wil PvdA programma rond termeulen SLAAPKAMERS Geloogd Massief Eiken van de Meubelfabriek Oisterwijk: op maar ÏO plaatsen te koop. MTS SOCIALISTEN VERGRIJZEN PvdA op zoek naar jong talent 'Splinter' in Teerstoof termeulen HET GEHEIM VAN DONDERDAG 12 JANUARI 1978 27e JAARGANG NO. 2 V DElfjii HAVENLOODS editie p BUIDBIV HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170 SCHIEDAM Afgelopen vrijdag is café de Goudsbloem aan de St. Anna- zusterstraat geopend. Dit betekent niet alleen dat een nieuw café is toe gevoegd aan de Schiedamse horeca- wereld, maar ook dat een uniek ge bouw, dat vijf jaar geleden nog op de nominatie stond om afgebroken te worden, dankzij de inspanningen van een aantal Schiedamse jongeren be houden is. Een gebouw ook, dat te zamen met de Noordmolen ernaast, gezichtsbepalend is voor het stuk je Schiedam dat bekend staat als Schienoko-gebied, waar het ge meentebestuur de afgelopen vier jaar gruwelijk is tekort geschoten om dit gebiedje nieuw leven in te blazen. De voormalige mduterij de Gouds bloem neemt een belangrijke plaats in in het rijtje van panden, die de laatste jaren dankzij het particulier initiatief behoed zijn voor verval. Misschien heeft het opknappen van het Zakkendragershuisje aan het eind van de zestiger jaren wel de stoot ge geven tot meer initiatieven in de bin nenstad van Schiedam. Leed het plan om de Brandersbuurt te behouden nog schipbreuk op onwil van het ge-, meentebestuur: in de laatste jaren is een groot aantal panden weer in ere hersteld. Hosman vestigde zich op de hoek Korte Dam - Nieuwe Sluis straat, Maasbach restaureerde de Havenkerk, aan het begin van de Lange Haven kwamen café Quibus en restaurant de Kleine Visser, in Musis Sacrum kwam een bowling baan, naast de Kleine Visser werden woningen gebouwd in een historisch pakhuis, aan de Schie kwam de gere formeerde sociëteit *t Paxhuis en Een charmante bediening onlangs werd een specialiteiten res taurant geopend in een drietal fraai gerestaureerde panden op de hoek Lange Haven-Vismarkt naast een al eerder gerestaureerd pand van Otterboer. Allemaal restauraties, uitgevoerd door particulieren, en dat feit is wellicht tekenend voor het beleid van het gemeentebestuur. Een gemeentebestuur dat zich bepaald niet op de borst kan kloppen, want de Lindenhof en het Proveniershuis schreeuwen er nog steeds om aange pakt te worden. Mouterij de Goudsbloem is in 1972 ontdekt door een groepje jongeren, dat zich in de werkgroep Schiedam actief bezighield met de binnenstad van Schiedam. Het gebouw was vrese lijk vuil, er huisden nogal wat duiven en het was bepaald niet winddicht. In die begintijd hebben heel wat scho lieren van het Spieringshoeklyceum hun vrije uurtjes gestoken in het af- bikken van de muren, schoonmaken en afsteken van de binten. „Het ge meenschappelijk iets doen was een belangrijke drijfveer" vertelt Bertus Notenboom, één van de eigenaren van het café. „Het was in het begin vreselijk leuk om met zijn allen te werken. Over de functie die het ge bouw zou kunnen krijgen werd wel gefilosofeerd, maar niet ernstig nagedacht. We hebben destijds de sleutel van het pand gehad van wet houder Bolmers. We waren toen op zoek naar een pand dat we konden beetpakken, opknappen en een functie geven". SCHIEDAM Chiel Montagne pre senteert vanavond in het Schiedamse Passage Theater zijn Tros Losse Groeven Show. Met daarin uiteraard het Tros Losse Groeven Shevw Orkest en verder De Zangeres zon der naam, De Kermisklanten, Saskia en Serge, Rob de Nijs en Imca M.a- rina. De kaarten zijn 10, 12.50 en 15 gulden, aanvang 20.15 uur. Binnen staat een echte telefooncel. het clubgebouw van Martinit is er op don derdag 12 januari een onderlinge spelre gelwedstrijd onder leiding van Harry Lak- Max-Tailleur-actie SCHIEDAM - De inzamelactie van gedragen kleren van de Max Tailleur Stichting (in Schiedam vorig jaar) heeft twee Schiedamse Rheuma- patiënten in staat gesteld van de zo mer op vakantie te gaan. Uiteindelijk bleven er van de ruim zeventig man, die in het begin in het pand werkten, vijf mensen over. Het pand was toen inmiddels al van De Koning overgegaan in handen van de gemeente. Na twee jaar voorberei dingen sloten die vijf een huurcon tract met de gemeente. Ook kwam het pand op de Monumentenlijst. De afgelopen vijf maanden was het werk uitsluitend gericht op het inrichten van het café. Dat behelsde ondermeer het aanleggen van riolering, C.V., elektriciteit en water, metselwerk, een nieuwe vloer leggen, glasdicht maken, brandwerend materiaal aan brengen, een sanitair blok bouwen en zeven nieuwe binten leggen. Zo ont stond een café-ruimte, waarover de bezoekers van de openingsreceptie unaniem erg enthousiast waren. Een ruiipte die de sfeer van het verleden oproept en door hot lage plafond en het vele hout warm en gezellig aan doet. SCHIEDAM Het programma van de PvdA voor de gemeente raadsverkiezingen van dit jaar is rond. Vorige week dinsdag en donderdag heeft de afdeling Schiedam tweemaal vergaderd om honderdzesentwintig wijzigingsvoorstellen op het concept-verkie zingsprogramma door te werken. Slechts in negen gevallen werd het pré-advies van het bestuur om een bepaalde wijziging al dan niet aan te nemen, niet gevolgd, terwijl het bestuur in zes gevallen tijdens de vergaderingen een bepaalde tekst wijzigde. Van het om vangrijke programma komt tegen de verkiezingen een populaire versie uit. Donderdag lukte het bestuurslid Wil Kraan niet de ledenvergadering warm te krijgen voor de eisen van de actie groep l ijd voor School. De vergade ring besloot de formulering van on- derwijsconsulent Lex Tigges in het programma op te nemen, die aan zienlijk zwakker is dan de oorspron kelijke eisen. Zoals bekend streeft ..Tijd voor School" naar een over blijfmogelijkheid op elke school, het gelijk opengaan en sluiten van kleu- Modern en decoratief... Kamerhoge gordijnstof (50/50 katoen/viscose) mei rietstengel motief. Hoogte 280 cm. In ivoor met groen bedrukt. ter- en lagere scholen én het vermij den van vrijgeven aan schoolkinde ren bij cursussen voor het onderwij zend personeel, alsmede bij ziekte. Die eisen werden ondersteund door het bestuur van de PvdA. Lex Tigges had evenwel een amendement inge diend, waarin .stond dat de PvdA dient te streven naar aanpassingen van lesroosters en het realiseren van overblijfmogelijkheden in school en/r of wijk. Dit in verband met het op heffen van belemmeringen voor vrouwen, die een actieve rol in de maatschappij willen spelen. Onder wijswethouder Posthoorn kwam met een voorstel, dat het midden hield tussen beide andere. Onmogelijk „H?t is leuk om in je verkiezings programma op te nemen", aldus Tigges, „dat je streeft naar een over- Er wordt gesuggereerd dat op grote schaal wordt vrijgegeven. Dat is pertinent onjuist. Voor her- en bij scholing van onderwijzend personeel zijn extra uren beschikbaar Ook bij ziekte worden de leerlingen alleen in uitzonderlijke noodgevallen naar huis gestuurd". Posthoorn vond, dat het PvdA-be- stuur een aantal onmogelijke dingen vroeg. Hij noemde een overblijfmoge lijkheid op elke school een zaak van de heel verre toekomst. Gelijk sluiten van kleuter en lagere scholen vond hij een probleem en bewerkelijk. Voorts meende hij dat bij ziekte al zoveel mogelijk geprobeerd wordt de leer lingen op school op te vangen. Bestuurslid Wil Kraan noemde de wij zigingsvoorstellen van Tigges en Post hoorn „ontzettend vrijblijvend". Wat de actiegroep „Tijd voor School' voorstelde, waren geen wereldschok kende veranderingen maar eenvoudi ge verbeteringen voor alle ouders. Secretaris Hans Bakker ondersteunde haar warme pleidooi met: „Het gaat erom het onregelmatig thuiskomen van kinderen te voor komen. Het mocht allemaal niet haten. De ledenvergadering besloot Tigges 'formulering in het verkie zingsprogramma op te nemen wandmeubeien, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen industriegebouw, Goudsesingel 66, Rotterdam, tel.J)10j_12j>4j>1.__ Het gemeentebestuur was niet aanwe zig op de openingsreceptie; het was ook niet uitgenodigd. Waarom" eigenaren, „die hebben bijgedragen tot de totstandkoming. Individuele ambtenaren hebben wel hun best gedaan, maar het gemeentebestuur heeft geen speciale medewerking ver leend. Het heeft vreselijk langzaam gewerkt." „Je kunt best spreken van een stukje wanbestuur", meent Bertus Notenboom. „We hebben twee jaar gewacht op een huurcon tract en een half jaar op éen bouw vergunning, louter op formele gron den. Ik zou denken dat de gemeente en wij hetzelfde wilden en dat je zoiets dan snel kon afhandelen. Maar de keren dat wij op het Stadskantoor zijn geweest, zijn niet te tellen. De gemeente is nu bezig met een restau ratieplan voor het pand. Maar we horen er niets van. Het is heel vaag of we ooit geld terugkrijgen. De ge meente heeft nooit toezeggingen ge daan. Wel heeft het er ooit eens naar uitgezien dat we hulp zouden krij gen bij ramen en deuren. We hebben gemerkt, dat de gemeente van goede wil is, maar de procedure is vertraagd op formele gronden". ..Wij mikken op een zo gemêleerd mogelijk publiek", zegt Hans de Ruiter. „Omdat, wij ook overdag open zijn, verwachten we dat er hier in de ochtenduren mensen koffie komen drinken die in de buurt werken. Maar ik vermoed dat het publiek 's avonds hoofdzakelijk jong zal zijn, vooral op vrijdagavond'wan neer we bandjes en jazzgroepen wil len laten optreden. Maar het blijft' een groot duister gat waar je in springt. Je hebt geen aanloop; je moet het echt hebben van mensen die hierheen willen." Tot slot van het gesprek wil Hans de Ruiter nog kwijt, dat het de bedoeling is, dat er binnen een jaar een werkplaats --kamt op de eerste verdieping van het pand. Daarnaast merkt hij op „Wat wij heel belangrijk vinden is, dat de huidige bestemming industriedoel einden voor dit stukje grond wordt, gewijzigd in bijzondere bebouwing. De huidige bestemming maakt een heleboel dingen onmogelijk." De Goudsbloem is op weekdagen geopend vanaf tien uur 's ochtends en op zaterdag en zondag vanaf twee uur. Er is een kleine keuken. De consumpties zijn goedkoop. En het meest opvallende: Je kunt er te lefoneren in een onvervalste PTT-telefooncel. Amsterdam, Berkel (ZH). Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo (O), Oisterwijk, Utrecht Valkenburg (L) en Zuidlaren. SCHIEDAM - Kees Bier man exposeert van vrijdag (morgen) tot 19 februari zeefdrukken in het Schie dams gemeentelijk museum (Hoogstraat 112). Op de fo to een zeefdruk van Bier man 's hand. SCHIEDAM - SAYIN TURK VELIRERINE. 16 Peak 1978 pazar günü asagidaki adreste Hollanda'nin orta egitimi hakkinda türkce bilgi verilecektir. Cocuklarinizin gelecegi icin önemli olan bu toplantiya katilmanizi rica ederiz. Saat: 14.00TURK OGRETMENTELI Adres: Prof. Dr. Ph. Kohnstammschool, Fahrenheitstraat 4, Schiedam. SCHIEDAM - „waarom Komen de mensen niet op de ledenver gaderingen?". Dat vragen vijf PvdA-leden zich in een brief aan alle leden van de PvdA-Schiedam af. Zij nodigen in die brief daar om de leden uit om op maandag 16 januari in de fractiekamer van de PvdA in het oude stadhuis aan de Grote Markt bijeen te- komen om zich over die vraag te buigen. De vijf initiatiefnemers zijn be stuurslid Wil Kraan, opbouw werker Jos van der Lugt, Trech ter-medewerker Hans Verlinde en twee redacteuren van het PvdA-blad Voorwaarts, t.w. Ineke Gomes en Simon de Rtddei De vijf Wijzen dte leden er in hun brief op, dat er in Schiedam éen afbouw en ver grijzing onder de bevolking plaatsvindt. „Dit verschijnsel heeft ook de Partij van de Arbeid niet onge moeid gelaten", aldus de brief: „En verder: „Aan de hand van de ledenlijst komt men tot de con clusie dat slechts tien procent van de leden jonger is dan dertig jaar, wat neerkomt op zo'n tach tig personen. Dat hieraan iets verandert dient te worden, zal iedereen duidelijk zijn. Om een zo goed mogelijk resul taat te bereiken tijdens de ver kiezingen is de inzet van de le den echter van nog groter be lang. Om hier iets dieper op in te gaan. hebben wij een bijeen komst georganiseerd." De bijeen komst begint om acht uur. De vijf initiatiefnemers hopen op een grote opkomst. SCHIEDAM - Op vrijdag 13 en za terdag 14 januari treedt theatergroep "Splinter" op in zoldertheater In de Teerstoof. Deze zesmansgroep brengt hel programma "Splinternieuw". Hierin neemt de groep verschillende kanten van samenleven en van relaties onder de loep en laat die van de ab surde kant zien. Muziek is daarbij het uitgangspunt. De groep maakt ge bruik van een geluidsband, omdat daarmee grappen kunnen worden uit gehaald die met een combo onmoge lijk zijn. De voorstelling in de Teerstoof be gint onf negen uur. Toegangsprijs bedraagt negen gulden; CJP-houders en 65-plussers betalen 7 gulden vijftig. Reserveringen via het VVV Schiedam tel. 266000, vrijdagavond en zaterdag vanaf één uur via het theater, tel. 269455. SCHIEDAM Op zaterdag 14 janu ari treedt in zoldertheater In de Teerstoof het poppentheater van Mayke Heéssels op met het program ma "Froe-Froe en de Zeeblubbels". De voorstelling begint om half drie. Dansavond geslaagd SCHIEDAM De eerste dans avond in 't Paviljoen aan de Adm. de Ruyterstraat met als gastheei oud-Happy Heart Club voorzittei Jan van Essen is een groot succes geworden. Afgelopen zaterdag wa ren zo'n honderd mensen in 'l Paviljoen om daar op muziek var het combo De Smurfen te dansen Gastheer Jan van Essen zegde d< aanwezigen reeds tijdens de avonc toe, dat de dansvloer, die enigszin: aan de krappe kant bleek, ver groot zal worden. Tevens zei hij een betere regeling voor de garderobe te zullen tref fen. De volgende dansavond is niei op zaterdag, maar op zondag Aanvang acht uur. 1Q01 mogelijkheden... met deze handige aanbouwbakjes, waarmee u een ideale verdeling maakt in uw laden en kasten. Ge maakt van praktische kunststof in een scala van kleuren o.a.:wit, beige, appelgroen en oranje. Maat 8x8 cm slechts 15x8 cm slechts45 cent 23x8 cm slechts50 cent 30x8 cm slechts55 cent 38x8 cm slechts70 cent 23x15 cm slechts60 cent 30x15 cm slechts90 38x15 cm slechts a s. zateTdag in Het Vrije Volk weer een riiieuwe aflevering in de serie „Het geheim van Soestdijk" j EXCLUSIEF! Als^jf wili'St lezen vraaq dan pr spleen gratis piuciduonnement. fJefoon: 14 74 00 tst. 234 erkend verh Sh

De Havenloods | 1978 | | pagina 1