[Bsvüivsq ïSSïó®55® ÏÏÏÏ12222. JfÖÏÏ^DM,oon Boer enger ief bosjes blijken waardevolle monumenten ^v^Bij-Pollen Bij-Polleri fmmmm imsmiRWHRMain nu 169.75 ESrunott Onderzoek geluidhinder. Kwart vanNederlanders heeft last van geluid S. redactie-secretaresse \LUOl>ö DÜinDEkuaG 26 JANUARI 1978 j) ALGEMEEN Speciale aanbieding grote zaanlander Fraaie noten houten uitvoering, 8-daags lopendsolide uurwerk met slagwerk, volledige garantie. van 245,- BINNENWEG 45 - ROTTERDAM TELEFOON 11.66.15 Koopavonden geopend De tijd gaat snel... gebruik hem wel! Deze Grasslin syn- chroon-schakelklok schakelt elek trische apparaten automatisch aan en uit op het door vastgestelde tijdstip. Vele gebruiksmogelijkheden zoals: radio/TV, aquarium, elektri sche sloten enz. De klok is verplaats baar, maximaal belastbaar tot 2000 watt en kompleet met snoer en stekker. Van 79,50 GRASSLIN Chronomatic De stichting Hollands Bos heeft pogingen ondernomen om het boerengeriefbosje aan het Oosteinde te Waarder in haar bezit te krijgen. Nadat er een voorlopig koopcontract was getekend, diende men een subsidie-aanvraag in bij het Ministerie van CRM en de Provincie. De Provincie achtte het een te groot risico geld te geven aan een kleine plaatselijke stichting, dat de continuïteit niet altijd zeker is. Zij vond het verstandiger dat een grote stichting: Het Zuidhollands Landschap de eigendomsrechten zou verwerven. Er is echter voor een uniek samenwerkingsverband gekozen. Het Zuidhollands Landschap heeft het bosje in eigendom en de Stich ting Hollands Bos draagt zorg voor het onderhoud. Het is voor het Zuid-Hollands Landschap te ingewikkeld om verspreid liggende, kleine percelen te onderhouden maar een stichting die plaatselijk bekend is kan het des te beter. De Stichting Hollands Bos heeft voor het onderhoud - bijvoorbeeld het uitbaggeren van de sloten rondom het bosje - een kleine subsi die gekregen. Voorts rekent ze op, zowel financiële als fysieke, steun van de Driebruggenaren bij het onderhouden van het bosje. DRIEBRUGGEN -Er is een tijd geweest dat de lage landen overdekt waren met een oerbos. Deze wildernis, waar Holland zijn naam holtland (hóutland) aan te danken heeft, werd in fasen ontgonnen door boeren die er zich wilden vestigen. Zij groeven hun weteringen landin waarts en aan deze afwaterings kanalen werden de percelen uitgezet. j Deze boeren waren voor hun brand stof aangewezen op het hout dat in de omgeving te vinden was, Daarom brachten zij niet het gehele gebied in cultuur maar lieten kleine stukjes bos min of meer onaangetast. Bij nagenoeg iedere boerderij hoorde een klein bosperceeltje waar de boer per jaar een kwart of een vijfde van de houtvoorraad vandaan haalde. Dit gebeurde 's winters, als de sloten be vroren waren en men het hout gemak kelijk per slede kon vervoeren. Verval De berketakken werden gebruikt voor bezems, voor de stelen waren de essen zeer geschikt en van het elze- en wilgehout konden uitstekende staken gemaakt worden. Vooral in de kaasmakerijen was er een grote be hoefte aan warm water. In de water kachels of waterfornuizen, kon een grote hoeveelheid water warm gemaakt worden met vier of vijf tak- kebossen. De houtopstallen hebben van oudsher de naam van boerenge- riefbosjes. Daarbij moet rekening ge houden worden dat gerief vroeger een ietwat afwijkende betekenis had. In de samensfelling boerengeriefbos betekent het zoiets als „bos ten nutte of ten voordele van de boer". Dit voordeel bleef van kracht tot de Tweede Wereldoorlog. Daarna werd de economische waarde van het hout steeds minder: er werden andere brandstoffen aangevend, het arbeidsloon steeg en daardoor wer den de knechts, die het geriefbos on derhielden, geleidelijk aan schaarser, de prijs van de (weide)-grond steeg meer en geriefbosjes kregen een ande re bestemming. Deze ontwikkeling heeft ertoe geleid dat van de gerief bosjes die er rond de eeuwwisseling waren, ongeveer 60 procent is ver dwenen. Het verval van de bosjes vol trekt zich vaak ongemerkt. De sloten slibben dicht en op een gegeven mo ment kan het vee op de aangrenzende weide oversteken. Deze beesten lus ten ook wel eens wat anders dan gras en vooral als de betrokken beesten schapen of geiten zijn is het met bos- Het boerengeriefbos aan het Oosteinde naar een tekening van Aart de Wil. (Uit: Het Hollands Landschap, 4'77, een tijdschrift van het Zuidhollands Landschap te Rotterdam). jes snel gedaan. (Geiten eten bijvoor beeld het schors van de bomen op!). Wat is nu het belang van zo'n bosje? Zeldzaam Allereerst hebben ze een grote land schappelijke waarde. De bosschages zijn een welkome afwisseling in het vrij monotone weidelandschap, ze onttrekken wegen, spoorlijnen en hoogspanningsmasten aan het oog, kortom ze bepalen in belangrijke mate de sfeer in dit agrarische gebied. Deze eigenschap kan men pas goed op waarde schatten als ze er niet meer zijn. Men zal ze dan missen. Voorts zijn de bosjes een vluchtge- bied voor allerlei dieren die zich in Voor een kwart van alle Ne derlanders vormt geluidhinder een constante bedreiging. De helft ondervindt incidenteel hinder, terwijl het resterende kwart zegt dat geluidoverlast nummer een probleem vormt. Deze gegevens worden ont leent aan een onderzoek dat het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft laten in stellen onder de bevolking van 13 tot 70 jaar. Spontaan noemt ruim de helft Van ^lle Nederlanders, als eerste bij het woord geluidhinder: verkeer (vlieg tuiglawaai 50 pet.: auto's 44 pet.; brommers 32 pet.). Het rapport sig naleert dat veel van dat lawaai niet te vermijden is, maar toeteren, met de portieren slaan, hard optrek ken en remmen en gierend de bochten nemen is natuurlijk on nodig lawaai, dat iedereen Kan ver mijden. Ongeveer 1 op elke 8 Nederlanders heeft regelmatig last van radio, t.v. of grammofoon die te hard staat. De helft van de mensen stoort zich aan transistorradio's in de natuur, terwijl 12 procent die overlast ver oorzaakt. Er kunnen omstandigheden zijn, waarbij men gevoeliger voor geluid is dan anders: als men geconcentreerd wil werken, bij vermoeidheid of ziekte. Een kwart van de ondervraag den zegt tenminste één keer per week in de slaap gestoord te worden door geluiden. Tien procent zelfs elke nacht: Feestjes Lentefitheid in hartje w inter. Hofwijckplein 47 Opmerkelijk is ook dat als we een feestje geven, in de regel rekening wordt gehouden met de buren. Ruim een derde nodigt één of meer buren uit, 59 procent waarschuwt de buren en 25 procent doet geen van beide, maar zorgt er zelf voor dat de buren geen last ondervinden. Uit het rapport blijkt ook dat 65 pro cent van alle ondervraagden bereid is zich aan te passen, wanneer er ge klaagd wordt over het feit dat ze lawaaioverlast veroorzaken. Bijna een derde klaagt weieens, meestal bij bu ren. Bij 21 procent is weieens geklaagd en in tweederde van de ge vallen vindt men dat terecht. Van alle ondervraagden heeft 18 procent over dit onderwerp ruzie gemaakt. Schodelijk De ondervraagden zijn zich zeer bewust van de schadelijke invloed die geluidhinder op de gezondheid kan hebben. Hoofdpijn wordt in 92 procent van de gevallen genoemd, gehoorbeschadiging 85 procent en verhoogde bloeddruk door 71 pro cent. Beïnvloeding van het humeur, ergenis, slaapstoornissen, agressie, nervositeit worden alle tussen de 80 en de 96 procent genoemd. Brochure De Nederlandse Stichting Geluidhin der heeft, in het kader van de voor lichtingscampagne „Laten we zacht zijn voor elkaar", een brochure uit gegeven over „geluidhinder in en om de woning en wat u daaraan kunt doen". Gei'nteresseerden kunnen deze gratis brochure aanvragen bij de Nederlandse Stichting Geluidhinder, Postbus 381, 2600 AJ Delft. Op dat zelfde adres kunt u terecht met al uw vragen over geluidhinder. in 23 verschillende kleuren en strepen... dit shirt voor jongens en meis jes van 65/35 polyester/katoen. Met voor en achter een jukstuk, jongenssluiting en 2 borstzakken. Maten 104 t/m 164. Nu zeer voordelig Van 14,95 voor Dabbelop Nog geen 7 gulden per meter... Extra voordelige meubelstof om zelf nog voordeliger meubels te bekleden. In vele mooie uni-kleuren en diverse, nauwelijks te verslijten kwaliteiten o.a. fibranne of wol. Normaal uit de prijsseries van 20,- tot 35,-- het weidelandschap of in de bebouw de kom moeilijk kan handhaven. Met name de wezel en de hermelijn zijn hier veilig voor katten, die een hekel aan zwemmen hebben. De bioloog C. van Achterberg trof de volgende vogels aan: ransuil, kool- pimpel mees, roodborstje, fitis, winterko ninkje, roodstaartje, grauwe vliegen vanger, waterhoen, knobbelzwaan en houtduif. Als trekvogels noemt hij: mezen, sijsjes, kramsvogels, goud haantjes en waterrallen. De planten groei in sommige bosjes is zeer zeld zaam. Met name kan men er mossen Dubbel^ aantreffen die alleen i gebieden gevonden kan worden b. op de Hoge Veluwe. De bosjes vertonen onderling wel enige verschillen maar ze bestaan ge woonlijk uit elzen, berken, essen, wil gen, meidoorns, kamperfoelie- en lijs terbesstruiken, hulstbomen en' zomereiken. De meeste bomen heb ben hun knotten laag bij de grond. Ze zijn vroeger zo gecultiveerd, opdat de boer makkelijk de takken kon af hakken. Als deze takken verwijderd zijn komt er méér licht op de bodem en krijgt de kruidlaag meer kansen. Deze bestaat voor het merendeel uit rankende helmbloem. Langs de sloot kanten komen planten voor als mel- keppe, waterzuring, gele lis, katte- staart, pluimzegge, cyperzegge en engelwortel. De heer Van Achterberg, die een des kundige op het gebied van insekten is, heeft aangetoond, dat de bosjes een waar insektenreservaat vormen. Van de 43 soorten sluipwespen die er in Europa'en Azië voorkomen, zijn er maar liefst 13 soorten in de gerief bosjes aangetroffen en sommige daar van zijn zeer zeldzaam. Het belang van de insekten voor de kringloop in de natuur, wordt vaak onderschat. Verstoringen in de insektenwereld kunnen echter enorme gevolgen heb ben. Uit een groep mensen die zich bezig hield met het knotten van wilgen en populieren, is de stichting Hollands Bos ontstaan. Deze organisatie, die in 1976 is opgericht, heeft als doel ,jhet behouden en zo mogelijk restau reren van het cultureel en natuurlijk landschap in de gemeente Driebrug- gen. Dat doet ze o.m. door het kopen of pachten van terreinen dié een be paalde landschappelijke of biolo gische waarde hebben. Een andere belangrijke taak is de voorlichting. Misschien nog belangrijker dan wette lijke bepalingen is de mentaliteit van de landeigenaar. Wanneer hij over tuigt raakt van de waarde van b.v. een geriefbosje, zal hij ook dienover eenkomstig handelen. De stichting wi wil daarom in contact treden met de eigenaren van de houtpercelen. De leden van de stichting zullen dan in persoonlijke gesprekken nagaan hoe de bosjes het best voor de toekomst bewaard kunnen blijven. Men kan de stichting steunen door zich als-donateur op te geven bij me vrouw W. Doorman-Degens of de heren C.T. Lancée, A. de Wit, J. v.d.Klis, C. van Achterberg of J. Vlaardingerbroek. Het gironummer r rustige van de stichting is 3769442 t.n.v Voor dit artikel is gebruik gemaakt van publikaties uit Zuidhollands landschap", een driemaandelijkse uitgave van de gelijknamige stich- Op de parkeerplaatsen rond het winkelcentrum kun je van alles beleven. de auto uit en naar voren lopend vonden, over de motorkap heen, hun monden elkaar en innige kussen. Van die lange opeetzoenen als in een film. ledereen keek naar ze. Een zurige dame die gewoon overal alles miste zei snibbig: ze hadde beter in de wage kenne blijve zitte. Nou, het jonge stel ging lekker en bleef lekker gaan. Ze trokken zich van niemand iets aan. Ze merkten niet eens dat ze vergeten hadden de wagen op de handrem De wagen gleed langzaam achter- Ik vond het allemaal wel lollig. Leen de Zwart estersingel 34, R'dam St. 36.07.33 Dag. geopend 9.00-17.30 uur Zaterdags 9.00-16.00 uur. De Havenloods B V is uitgeefster van de gerenommeerde huis- aan-huisbladen De Havenloods, Holland Silhouet, Nieuwe Vlaardingse Courant, Schiedams Nieuwsblad en Maassluis Nieuwsblad. De hoofdredactie zoekt op korte termijn een Haar taak is uiterst gevarieerd: het bijhouden van de agenda, de zorg voor het foto-archief, het uitwerken en typen van brieven, notuleren van redactievergaderingen, verzenden van bewijsnummers, een kopje koffie halen, het samenstellen van servicerubrieken en het beantwoorden of „sturen" van tele foontjes. Naast deze meer algemene werkzaamheden zal zij de hoofdredacteur assisteren op administratief en organi satorisch terrein. De gedachten gaan uit naar een meisje van 18 tot 20 jaar met een middelbare schoolopleiding, typevaardigheid en journa listieke feeling. Van haar wordt verwacht dat zij in team verband kan werken, kritisch en zorgvuldig is en initiatieven durft te ontplooien. Zij zal werkzaam zijn op ons hoofd kantoor in Rotterdam. Brieven zo spoedig mogelijk naar de hoofdredactie van De Ha venloods BV, postbus 1980, Rotterdam. Op de enveloppe ver melden sollicitatie gespeca AMSTERDAM ROTTERDAM ROTTERDAM ARNHEM EINDHOVEN ersgraclït 510 Jonker Fransstraat 12« A Karei Doormanstraat 35» Ir j P van Mui|lwi|kstraat 60 Hooghuisstraat 2 020 - 292693 Tel 010 - 138065 Tel 010 - 127546 Tel 085 - 422970 Tel 040 - 445653 Open: maandag t m zaterdag Open maandag t m zaterdag Open: maandag I m zaterdag Open maandag t m zaterdag Open maandag t m zaterda uur donderdag tot 9-18 uur, vn|dagtot21 uur 9-18uur. vrijdag tot 21 uUr 9-18uur. donderdag tot 21 9-18 uur vrijdag tot 21 uur let op het juiste nr. Reiskosten voor 2 personen 510 binnen Nederland bij aankoop volledig betaald!

De Havenloods | 1978 | | pagina 15