'Ik hou van cijfers; cijfers liegen niet' Gedegen ondersteuning van onderwijsveldwerk 89.95 I.95 Orgelconcert Koos Bons Gemeente-ontvanger met pensioen: Geen bitterheid Veel werk Administratie O.B.D.: Brandpreventie niet zo interessant *Bea achter de offset-machine lemeente-on tvanger J. li. van Vclzcn Dubbelop begeleiding, voor de voorbereiding van alle vergaderingen en commissies die zich met de individuele kinderen bezig houden. Inmiddels staan er zo'n 2500 kinderen geregistreerd en is er sprake van een omvangrijk archief. Psycho assistente Frieda Bregman dje een kantoor ruimte deelt met Carla Hartog heeft een groot aantal verschillende werk zaamheden. Ze volgt een cursus voor psychologisch assistente bij het Nederlands Instituut voor Psycholo gie en neemt een dag per week testen af. Ze doet tikwerk voor een groepje medewerkers. Frieda houdt de gege vens bij van het oudste kleuteronder- zoek (per jaar zo'n 600 kleuters), werkt samen met diverse psycholo gen enz. Telefoniste/ typiste Gerda Jense is telefoniste typiste bij de O.B.D. en haar werk is gemakke lijker te omschrijven. Typisch kan toorwerk: tikken en alle inkomende telefoongesprekken verwerken. Het tikwerk is niet anders dan op een gewoon kantoor maar wel het aantal mensen die werk opgeven. Vrijwel alle veldmedewerkers laten alles of een deel van hun tikwerk door Gerda verzorgen. En bijna zonder uitzondering zijn ze daar altijd aan de late kant mee en had het gisteren klaar moeten zijn. „De scholen zit ten er op te wachten" zeggen ze dan tegen Gerda. Administratie Op een administratie zitten natuur lijk ook mensen die zorgen voor de begrotingen, salarissen, sociale pre mies, kindertoeslag enz. Bij de O.B.D zorgt daar Adri Koppenaal voor. Tij dens het schrijven van dit artikel is hij voor het eerst vader geworden van een welgeschapen zoon en zijn interessen gingen dan ook nergens anders naar uit. Hem konden we dus niets vragen. Wel aanwezig was Nelleke Walter. Nelleke is de secretaresse van de direkteur, de heer Spanjfersberg. Ze voelt zich een soort duizendpoot omdat de werkzaamheden die zij ver richt nogal verschillend van karakter Ze onderhoudt namens de direkteur en het bestuur alle kontakten met de mensen in en buiten de dienst. Dit kan varieren tot het bellen van een elektricien om een stroomstoring te verhelpen tot het bellen van de wet houders van onderwijs van de drie gemeenten. Het moeilijkste vindt ze altijd om telefonisch een vergadering af te spreken met de leden van het Dagelijks Bestuur van de O.B.D. Dat zijn vertegenwoordigers van de Rooms Katholieke en Protestants Christelijke schoolbesturen en de openbare vertegenwoordigers waar onder de drie wethouders. Allemaal mensen met drukbezette agenda's. „Laatst" vertelde ze „ben ik drie dagen aan het telefoneren geweest om een datum te vinden waarop iedereen kon". Een telefooninstal latie waarbij 10 abonnee's tegelijk kunnen praten lijkt haar ideaal om dit soort problemen op te lossen. Administratie bij de O.B.D. een in gewikkelde zaak die totaal niet lijkt op een administratie van een gewoon kantoor. Toch wel een ad ministratie die onmisbaar is voor het werken in de scholen. Het volgende artikel zal gaan over het enige integratieproject kleuter- lager onderwijs, dat er in deze regio in uitvoering is. VLAARDINUEN - Voorlichting over brandpreventie schijnt niet zo belang rijk te zijn in de ogen van de Vlaardingen. Maandagavond werd er een voor lichtingsavond over de brandpre\>entie gegeven voor bewoners van het cen trum van Vlaardingen en men kon helaas maar weinig bezoekers verwelko men. De avond werd verzorgd door de Vlaardingse brandweer en vond plaats in buurtcentrum de Haven aan het Weeshuisplein. MAASLAND - Koos Bons opent zaterdag 4 februari de serie „Orgel concerten 1978" in de Ned. Herv. Kerk te Maasland. Voor deze avond heeft de concert gever een aantrekkelijk programma samengesteld. Hfj begint met werken van componisten uit de 18e eeuw waaronder J.P. Kellner en J.L. Krebs. Het eerste gedeelte eindigt met de prachtige 3e Sonate van Felix Men delssohn. Daarna volgen nog werken ...voor zorgeloos verhuizen! zowel in binnen- als buitenland overzee/emigratie ver pakkingen boedel- en archiefopslag hydraulische verhuislift tot 6e verdieping waar of u ook woont, de afstand oude - nieuwe woning bepaalt ons tarief, eenmalige vouwdozen inbegrepen rijksverhuizingen. van Alexandre Guilmant en Jehan Alain. Besloten wordt met een impro visatie over Gez. 459: Door de nacht van smart en zorgen. Het concert begint om 20.15 n.m. De torendeur is vanaf 19.30 uur open erkend verhuizer Man is man" VLAARDINGEN - In de Stadsge hoorzaal in Vlaardingen treedt 4 fe bruari de Toneelgroep Theater op met Bertolt Brechts komedie „Mair is Man". De regie van het stuk is van René Lobo, het decor en de kostuums zijn van Jan Kieboom, de vertaling van Hans Roduin en de muziek van Ber nard van Beurden. De toegangsprijzen bedragen f 15,-, f 12,50 en f 10,-. Houders van C.J.P. en Pas 65 betalen f 10,- voor alle rangen. De kassa is geopend af maandag 30 januari MAASLAND - Vanaf dinsdag 31 januari a.s. heeft het dorp geen gemeente- o>: n ter meer. De heer J.B. van Velzen, tot nu toe in deze funktie werk zak-u, zal dan zijn afscheid vieren wegens het bereiken van de pensioenge- rc. leeftijd. Eerst, in klein verband, met de collega's op het gemeente- hi rna met de burgerij tijdens een receptie in „De Magneet". Ik. zeker dat velen hem dan de hand zullen komen drukken. Meer dan dertig jaar was hij in Maasland in gemeentelijke dienst; een periode van tien jaar in Schipluiden ging daaraan vooraf. In 1976 werd hem de gouden ere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt, voor veertig jaar dienst in gemeentelijk verband. Sinds 1954 was hij Maas- land's gemeente-ontvanger. Maar hij behoort in Nederland tot één der laatsten van dit legioen; de functie raakte steeds meer in onbruik en wordt in steeds meer gemeenten overgenomen door de comptabele van de afdeling Financiën. Banken en de giro zorgen grootdeels voor inning en uitbetaling van de gemeen telijke gelden. Zo ook in Maasland, waar geen nieuwe gemeente-ontvan ger benoemd zal worden. Het zou trouwens erg moeilijk zjjn om ie mand te vinden die, na zoveel jaren in deze functie, kan zeggen:„Ik heb hier alleen maar vrienden gemaakt". Dat J.B. van Velzen deze uitspraak wél kan doen komt wellicht voort uit het feit dat hij ook verklaart: „Het menselijk aspekt heeft bij mij altijd het zwaarst gewogen. Ik kende de mensen uit het dorp van haver tot gort en deed mijn werk voor die men sen, niet voor genummerde dossiers. Het nieuwe systeem van gelden innen en uitbetalen zal best zijn voordelen hebben, maar het menselijk verkeer verdwijnt: we zijn allemaal nummers geworden". Van Velzen konstateert het zonder bitterheid. Hij zag méér veranderen in het dorpsleven, waarmee zijn eigen leven zo sterk is verbonden. Het aan tal woningen van de Algemene Wo ningstichting, waarvoor hij ook de administratie voerde, vertienvoudigde zich in twintig jaar van 40 tot 400. Het dorp groeide, en de adminis tratie van de Bedrijven (Water en Elektriciteit) werd overgenomen door Delfland. Dat heeft wel even pjjn gedaan. „Het leefde naar alle kanten", zegt van Velzen wat weemoedig. Samen met oud-burgemeester Groot Enze- rink, die minstens zo veel belangstel ling had voor „de bedrijven" als hij, werden vroeger voorlichtingstentoon stellingen georganiseerd over het ge bruik van energie. Altijd met het hoofddoel de mensen, de gebruikers, 'te bereiken. „Een echte ambtenaar ben ik, dacht ik, nooit geworden", zegt van Velzen nu, „maar ik was wel de meest gecon troleerde ambtenaar van Maasland. Iedere drie maanden kwam er contro le van het Verificatie Bureau van Nederlandse Gemeenten. Vroeger had ik veel geld onder m'n beheer Iedere maand werden o.a. de salaris sen door mij uitbetaald, te beginnen bij de burgemeester". Ook in het maatschappelijk verkeer van Maasland heeft van Velzen z'n partij meegeblazen. Talrijk zijn de functies die hjj bekleedde en veel werk heeft hij verzet voor de ver enigingen, de kerk en sociale zorg. „Veel dingen zijn ook ten goede veranderd", zegt hij nu. „Armenzorg bestaat gelukkig niet meer. Ook de verstandhouding tussen de verschil lende kerken en haar gelovigen is veel verbeterd. Indertijd was ik de eerste katholiek die hier in het gemeente huis kwam werken en dat was wel iets in een tijd dat de Turkse schom mel op de kermis aan de ketting werd gelegd, omdat die de onzedelijkheid in de hand zou werken. Het was de tijd dat de mensen uit de Zuidbuurt op de fiets naar het dorp kwamen om ter kerke te gaan, maar die fiets aan de rand van de bebouwde kom par keerden om het laatste stuk te schrij den!" Mevrouw van Velzen vult aan: „We moesten onze kinderen verbieden op zondag buiten te spelen en te step pen, dat zou niet goed gevallen zijn in het dorp". Dan komt het laatste jaarverslag van de Algemene Woningstichting dat van Velzen maakte op tafel. Een lijvig werk met weinig tekst maar met tientallen bladzijden cijfers. Ik hou van cijfers", zegt van Velzen. „Met woorden kun je alle kanten uit maar cijfers zijn eerlijk; cijfers liegen niet". TINEKE DIEPENHORST Goedkoop zwemmen wordt herhaald MAASSLUIS - De kans isgroot.dat de schooljeugd rond de paasdagen weer tegen een aanzienlijk geredu ceerd tarief kan gaan zwemmen. Ook gedurende de kerstvakantie was dat mogelijk en er trokken toen ruim zes honderd jongeren naar zwembad Dol-fijn. De gemeente heeft nu de „Sport- real''-organisatie om een nieuwe bij drage gevraagd, waaruit dit goedkope zwemmen gefinancierd moet worden. Mocht er echter uit de trimpot geen subsidie komen, dan (zo werd tijdens een vergadering van de sportraad medegedeeld) lijkt het niet waar schijnlijk, dat de gemeente - gezien het succes - zelf naar wegen gaat zoe ken om het zwemmen gedurende de paasvakantie door te laten gaan. Sfeervol... Deze bronzen (elektrische-) hang- olielamp. Melkwitte glazen globe, helder binnenglas, onderpot en tussenstukken in bruin hout. Een echte sfeermaker! Hoogte 90 cm diameter globe: 30 cm. Van 144, MINIPANTIES Prettig zittende elas tische minipanties. Ma ten 36-42. In fumée, misty, camel, nègre of middengrijs. Van 1,95 voor Maatsysteempanties met ingezet kruisje of tussenstuk van een bekend merk Maten 36-54, diverse modekleuren. Normaal 3,95-4,95 Kijk, vóór u koopt, eerst bij: ULnnNDBREN! Rekreatie All-in Calandstraat 17. Dordrecht. Tel. 078-38244. In Rotterdam Caravanbedrijf Frans Schets Charloise Lagedijk 656. tel. 010-814652 DE HAVENLOODS DONDERDAG 26 JANUARI 1978 fftnl REGIO" Vlak voor en na de jaarwisseling is de serie over de Onderwijsbege leidingsdienst enkele weken onderbroken geweest. In de komende weken zal de serie artikelen worden voortgezet en de eerste daar van gaat over de vraag hoeveel assestentie een psycholoog nodig heeft of een systeembegeleider nodig heeft om effectief te kunnen werken. De Onderwijsbegeleidingsdienst, kortweg O.B.D. genaamd heeft de begeleiding van zo'n 90 kleuterscholen en ruim 100 lagere scholen in Schiedam. Vlaardingen en Maassluis. Bij de O.B.D. werkt een groot aantal deskundigen. Remedial teachers (geven hulp aan individuele kinderen met leerproble men), systeembegeleiders, psycholo gen, maatschappelijk werkers enz. Een grote groep van sterk gespeciali seerde deskundigen dus. Zij worden „Veldwerkers" genoemd. Dat wil zeggen, dat ze in het onderwijsveld bezig zijn. Deze mensen kunnen dat echter niet alleen. Zij hebben mede werkers nodig om allerlei hand- en spandiensten te verrichten. Diensten die net zo onmisbaar zijn als het werken in het veld zelf. Alleen over het aantal van die medewerkers en de kosten die dat met zich meebrengt is nog al gauw onenigheid. Meisje aan offset Bea van de Berg zou in een modezaak zeker geen gek figuur slaan. Ze staat echter dagelijks aan de hendels van een levensgrote off-set machine die zo'n 3 duizend vellen per uur eruit gooit. Toch wel een vreemd beroep voor een meisje van 19 jaar. Ze werkt al twee en halfjaar bij de O.B.D en heeft in die tijd wel het nodige zien veranderen. Ze werd aangenomen als proberen wat drukwerk te maken op een off-set machine. Ze heeft weieens een enkele keer voor de koffie gezorgd, maar het drukwerk nam al gauw zo'n groot deel van haar weektaak in beslag, dat een grafische cursus hoogst noodzakelijk werd. Zo'n off-set machine heeft nogal wat kuren waar je als „toen 16-jarige" geen enkele weet van hebt. Het begon indertijd met het eenvoudig vermenigvuldigen van brieven die naar de scholen toe gingen, 10, 20 of 200 stuks. Maar al gauw gingen de veldwerkers allerlei rapporten schrij ven met een omvang van 10, 20 of 30 bladzijden. Als het rapport dan ook nog aan 200 scholen gestuurd moest worden, dan kwam je totaal aan een aardige oplaag. Op dit moment worden alle rapporten die er jaarlijks verschijnen door Bea gedrukt. Alle lesbrieven, cursussen enz., kortom alles wat gedrukt moet worden en jaarlijks loopt dat in d<- honderddui zenden stuks papier. Immers in het verzorgingsgebied van de O.B.D. zitten zo'n 25.000 kinde ren in de leeftijd van 4 tot 12 jaar. Op dit moment is men bezig met een experimentele lesbrief van de Schie- damse openbare scholen. Er is een werkgroep van onderwijzers geweest, in samenwerking met een systeembe geleider van de O.B.D., die een les- Dubbelop brief hebben gemaakt voor wereldo riëntatie voor klas 5 en 6. Bij elkaar, het leerlingenmateriaal en het mate riaal voor de onderwijzer bestaat de ze uit zo'n 130 kantjes. Er zijn een kleine 500 leerlingen die dit mate riaal gaan gebruiken. Telt u zelf maar na hoe uitgebreid het karwei is waar Bea dan mee bezig is. En dit is nog maar een werkje van één van de 20 a 30 veldmedewerkers die er zijn Al hebben de veldmedewerkers mees tal een andere opleiding dan Bea, toch voelt ze weinig onderscheid. Ze vindt dat de andere medewerkers fijn en plezierig met haar omgaan en haar beschouwen als een onmisbare mede werkster om het materiaal naar de scholen toe te krijgen. De uitrusting in haar „drukkerijtje" is noodzakelij kerwijs wel meegegroeid met de O.B.D. Stond er eerst een allersim pelst copieerapparaat nu staat er een hypermoderne I.B.M. copieermachi- ne die in staat is binnen de kortste tijd honderden afdrukken te maken, tweezijdig te copieren, te verkleinen, te sorteren, kortom een wonder van vernuft. Natuurlijk is er ook bindap- paratuur om rapporten te binden, vernietigingsapparatuur om dossiers te doen vernietigen enz. Vanzelfspre- ens is Bea niet de enige medewerk er van de administratie van de LD. 2500leerlingen Een belangrijke taak wordt verricht door Carla Hartog. Zij verzorgt de administratie van alle individuele leerlingen waar de O.B.D. mee te maken heeft. Dat is een nauwgezet en verantwoordelijk werk. Immers van elke leerling die door een mede werker van de O.B.D. wordt onder zocht wordt een dossier aangelegd. Gaat 3 maanden na het afsluiten van de behandeling of zelfs één of twee jaar later weer iemand anders met zo'n leerling verder dan is het van het grootste belang, dat men weet wat er al gedaan is. Het kan ook noodzakelijk zijn de gegevens beschikbaar te hebben voor een an dere hulpverlenende instantie. De ouders worden soms doorverwezen naar een Medisch Opvoedkundig bu reau of het Kinderziekenhuis of het algemeen maatschappelijk werk. Alleen wanneer de ouders daar dan tóestemming voor geven worden die gegevens doorgespeeld. Elk dos sier staat alfabetisch op naam gerang schikt en ook nog eens per school en per gemeente. Bovendien is gere gistreerd welke medewerker een dossier in bewaring heeft. Vaak be vatten de dossiers persoonlijke gege vens van kinderen of ouders en het is een duidelijke zaak dat daar zeer zorgvuldig mee omgesprongen moet worden. Carla zorgt bovendien met de coordinator van de individuele STACARAVANS reeds vanaf f. 9.250,- Nostalgie... dekoratieve aardewerk mokken bedrukt met kleurige afbeeldingen van ouderwetse posters. In creme, meerkleurig bedrukt. 0 Per stuk van 2,95 voor 6 mokken voor 10,-- rers. in creme, c*Men/€ bubbel^ Het blijft fris. En dan kunt u best een beetje warmte gebruiken. Prima kwa liteit (100%) katoenen Inter lock herenondergoed .In wit. Maten S(5), M(6) en L(7). Voor de prijs hoeft u geen kou te lij den. Nor maal 8,95 Borstrok

De Havenloods | 1978 | | pagina 4