E Kop koffie langs de weg vaak „bak" vol troost, maar soms ook een wat twijfelachtig genoegen xtra 1250 KOPJES KOFFIE PER HOOFD X2 22 22 4-574 Is er een drank, die het hart sneller kan doen kloppen dan onze veelbesproken koffie? Na mij en kele dagen vrijwel uitsluitend met dit genotmiddel gelaafd te hebben, krijg ik het antwoord, dat H.H. doktoren reeds voorspeld hadden. Een gebruik van meer dan vijftien koppen per dag kan echte hart kloppingen veroorzaken, gevolgd door slaapstoor nissen, een hinderlijk gewoel in bed dus. Terwijl inderdaad een door coffeïne aangewak kerde rusteloosheid me 's nachts wakker houdt, overpeins ik mijn reis langs de koffiehuizen. Ten onrechte wekken televisiereclames de indruk, dat het drinken van dit brouwsel slechts in de familie kring tot een ritueel kan worden verheven. Moeders, vervuld van een onbeschrijfelijke tederheid, schen ken voor hun gezinnetjes de mokken vol, terwijl een soort aro matische muziek dit gebeuren op het scherm begeleidt. In op dracht van branders, roomleveranciers, klontjespersers en sinds kort zelfs fabrikanten die een stuifmeelachtige melkpoeder over ons uitstrooien, is koffie het symbool geworden van een vredig en knus gezinsleven. Ik ontvlucht deze romantiek van het Hollands Binnenhuis, waarin de moederbindingen reeds hun schaduw vooruitwerpen, op zoek naar andere koffie. Alle beeldverhalen ten spijt staan jaarlijks 411.276.000 zo was het althans in 1976 buitens huis gedronken koppen onomstotelijk op hun schoteltjes. VERTROOSTING Ze worden volgens ciijfeers van het C.B.S. geserveerd door de Nederlandse horecabedrijven. Hoewel ik slechts een ge ring aantal van deze 35.000 etablissementen kan bezoeken, leidt dit tot een herontdek king van de koffie als een bij uitstek mascu line drank. Vooral in de grauwe morgenuren ontlenen mannen onderweg er vertroosting en bemoe diging aan, zij het met gemengde gevoelens. Terwijl de winkelprijs voor de bonen na gro te prijsexplosies al weer aardig is gezakt, blijven in de café-restaurantbedrijven soms zeer pittige verhogingen van kracht. Derhal ve paren zich thans vanouds gehoorde jam merklachten over het kwaliteitsniveau aan enig gemor over de prijzen. Volgens opdracht bedrink ik me voorna melijk in langs de weg gelegen pleisterplaat sen aan de koffie. Het forensisme heeft zo geducht om zich heen gegrepen, dat dage lijks meer dan drie miljoen mensen op reis gaan naar hun werkterrein. In een land waar alle auto's tezamen jaarlijks 111 miljard ki lometer afleggen, is goede en betaalbare kof fie langs de weg bijna een levensbelang. Tussen vertegenwoordigers die zich moed indrinken voor het bezoek aan hun eerste klant, neem ik al vroeg plaats aan een coun ter, het soort in carré opgestelde toonbanken die koffiedrinkers er toe veroordelen elkaar aan te staren. Er heerst een dof stilzwijgen. Blazerdragers met het spinneweb van de slaap nog in het hoofd betrommelen zwarte attachékoffertjes. HEILSBOODSCHAP Het ochtendblad voorspelt onheil, de ra dio geeft een opsomming van verkeersop stoppingen. En dan is er koffie; in deze moe deloze dageraad een drank waaruit teugsge- wijs de hoop kan worden geput, dat alles misschien toch nog goed zal komen. Ik be taal voor deze boodschap des heils f 1.40, in clusief een vlinderdun koekje dat zich affi cheert als Pain d'Amanda en op dit uur smaakt als kolengruis. Tussen deze kostwinners van ons tijds gewricht keer ik terug tot de bronnen van de koffie, eens voorbehouden aan de wereld- broederschap van mannen in voor hen gere serveerde lokalen. Tegenwoordig wordt het weer veel zwart gedronken, zoals in de dagen van weleer. Ik neem aan dat de schenkers daar geen enkel bezwaar tegen zullen heb ben, omdat hun drank, aldus genuttigd, een niet onaanzienlijke besparing oplevert aan melk of room en suiker. Reeds toen hierboven het koekje ten tone le werd gevoerd, kan ik de verdenking een kruideniersmentaliteit té bezitten, op me geladen hebben. Maar dergelijke futulitei- ten mogen bij een drank met zulke fabuleu ze omzetcijfers, niet over het hoofd worden gezien. Van alles wat de horecabedrijven in ons land uitschenken eist de koffie (in geld) 22 procent voor zich op, de vorstelijke som van circa 515 miljoen gulden per jaar. MERKWAARDIG Bovendien, het horeca-imperium van de dynastie Van der Valk heeft zelf op alle spijskaarten laten drukken: „Koffie met room/koekje f 1,25". Merkwaardigerwijze wordt deze toespijs mij onthouden, als ik in een van de twee dozijn aan deze familie toe behorende zaken koffie ga drinken. Het loopt echter tegen lunchtijd en de manager is er terecht van overtuigd, dat ik mijn eet lust niet wil bederven. Intussen ben ik dan al aardig in verwar ring gebracht. Er van uitgaande dat alle ex- Van de 1250 kopjes koffie die de Nederlanders jaarlijks per hoofd van de bevolking drinken laten zij zich er een aantal serveren door horecabedrijven. ,,De koffie is klaar", weten zij en de kwaliteit is er de laatste jaren niet op achteruitgegaan, al worden dan nog veel slappe en/of lauwe bakjes geschonken. Goede horecabedrijven beschouwen deze consumptie als een visitekaartje voor hun bedrijf, de graadmeter voor wat zij verder te bieden hebben. Geen drank wordt kritischer genoten dan dit nationale brouwsel. Nu ons volk in de ban van een verregaande mobiliteit is gekomen, is de «koffie onderweg" een teer punt geworden. Van de circa 412 miljoen ho- recakopjes worden er veel door rei zigers gedronken. Motels worden bovendien meer en meer vergader centra, waarin heren met atta- chékoffertjes bijeenkomen voor in structies, briefings, evaluaties en brainstormings, zoals dat tegen woordig in goed Nederlands heet. De weggebruikers hebben zich er mee moeten verzoenen, dat de prijzen voor hun onontbeerlijke kopje koffie sterk zijn opgelopen en opmerkelijke variaties vertonen, met afwijkingen van meer dan 100 procent. Volgens becijferingen van het CBS is de gemiddelde prijs met 32 cent gestegen in vergelijking met twee jaar geleden, terwijl de koffie als grondstof voor deze drank maar een cent of zes tot acht per kopje duurder is geworden. Wat is er aan de hand met ons bakje troost? Eén van onze redac teuren ging de weg op, om daar een indruk van te krijgen en kwam dus overal op de koffie. De prijs die hij moest betalen varieerde van 80 tot 175 cent, hartkloppingen en sla peloosheid door overmatig gebruik van deze drank nog buiten be schouwing gelaten. PRIJSVERHOGING DOORZICHTIGE COMPENSATIE ANDERE KOSTEN BEROEPSCHAUFFEURS VAAK HET BESTE AF NACHTKOFFIE IS VEEL GOEDKOPER ploitanten zich houden aan de maatstaf van zes gram koffie per kop, vraag ik me af, waar de prijsverschillen vandaan komen. Met name de mensen onderweg zijn afhankelijk van de luimen der calculatoren; zij kunnen moeilijk uitwijken naar het goedkoopste adres, als de lust in een pittige teug hen be kruipt. STUIFPOEDER Zojuist is in een proefschrift uitgerekend, dat jaarlijks per hoofd van de bevolking 430 uur wordt gereisd, inclusief het gebruik van andere vervoermiddelen dan de auto. De trein bijvoorbeeld. Vorig jaar stortten leden van de familie Spoor zich dermate gretig op de koffie, dat zij vier miljoen bekertjes voor hun rekening namen. Ik zwijg dan nog van die miljoenen andere reizigers-porties zoals op Schiphol (3.200.000 kopjes of bekertjes koffie) en de doorgaans uitzichtloze wachtlo- kaliteiten bij busstations, waar ik liever de beker aan me laat voorbijgaan. Maar ook in de trein heb ik het koffiedrin ken vaak ervaren als een troosteloze, aan vervreemding onderhevige bezigheid. Rij dend langs weilanden waarin melkkoeien hun uiers nauwelijks kunnen torsen, tracht ik daar het stuifpoeder boven mijn beker uit te schudden. Deze treinkoffie kost nu f 1,20. GEWENNING Wagons Lits is al een eind gevorderd met de gewenning van het publiek aan wat toch als een ontluistering van het echte koffie drinken gezien moet worden. Vorig jaar bleek uit enquêtes, dat maar liefst 86.1 pro cent van de reizigers tevreden was over de kwaliteit van koffie en broodje (f 1,55). Ern stiger nog slaat de verwording toe in maar al te veel snackbars en lunchrooms, waar de tafels bezaaid liggen met suiker- en melk- zakjes en resten daaruit. Alsmede andere „dondiments" zoals in horecakringen de mini-doseerverpakkingen worden genoemd. Het ergste wat de koffiedrinker kan over komen, is de verstrekking van met een zegel tje dichtgeplakt, driehoekig kartonnetje melk, dat bij voortijdig knijpen ejaculeert in het oog of op de revers. Als dan bovendien nog Rita Corita haar klagelijke hymne over ons lekkere bakkie koffie ten gehore brengt, stijgt de droefenis ten top. Koffie drinken, ja gezellig! Terugkerend tot de wegrestaurants moet ik bekennen, dat de kwaliteit me over het algemeen is meege vallen en nog bijna overal een eerlijk zuivel- produkt naast het kopje wordt gezet. De prijzen echter lopen dermate uiteen, dat X VERSCHILLEN Van enigerlei verhouding tussen dit prijs niveau en de kwaliteit blijkt over het alge meen geen sprake te zijn. Aan een koffiebar in een motel van de Clingendaelgroep moet ik het diepst in de beurs tasten. Op het prijslijstje is met de rode balpen het nieuwe bedrag achter het oud (f 1,50) ingevuld. Het kopje koffie kost daar nu f 1,75, inclusief een minibrokje Deventerachtige, aan enige klef heid onderhevige koek. De score overtreft net nog even de één gul den zeventig, die ik moet betalen in een an der motel, waar het „candykoekje" niet kan verbloemen dat ik lauw en te bitter vocht in mijn kopje krijg. Wie gebruik maakt van de autosnelwegen, komt al gauw terecht in de wegrestaurants van grote concerns zoals Van der Valk (de grootste) die met f 1,25 precies op het gemiddelde zit dat volgens CBS-be- cijferingen thans voor een kopje koffie wordt gevraagd. Als tweede superschenker, met koffie uit de eigen branderij, fungeert Albert Heijn (twaalf wegrestaurants, goed voor 1 Va 2 miljoen kopjes) die het in de corners voorlo pig op f 1,45 houdt. Het is een van de weini ge zaken fik trof dit fenomeen verder alleen aan in „Rick" nabij Jutphaas, waar een tweede of derde kopje gratis wordt bijge- schonken. De prijs is daar 1,50. KWALITEIT De ervaring heeft geleerd dat 70 procent van de gasten zich nog eens laat bedienen, zodat die bij A.H. in feite maar ƒ0,725 beta len. Zoals overal is de kwaliteit sterk afhan kelijk van de tijdsduur, verstreken tussen zetten en uitschenken. Een jaar geleden werd hier nog f 1,25 in rekening gebracht. Dezelfde fl,45 (of f 1,50) berekenen de schenkers in Postiljon Pleisterplaatsen, mo tels in Arnhem, Bunnik, Nulde, Haren, Hee renveen, Almelo en Deventer, die onlangs nogal onder vuur zijn genomen door het blad „Koopkracht", omdat binnen twee jaar de prijs van één tot anderhalve gulden was ver hoogd. Als grootste wegrestaurant presen teert zich „De Lugt" nabij Zaltbommel, met 550 zitplaatsen, waar lang f 0,85 in rekening is gebracht maar nu een gulden op tafel moet komen. In het kielzog van vrachtwagenchauf feurs bereik ik ook zeer eenvoudige koffie huizen als het café-restaurant „Half weg", gelegen aan een vroegere hoofdrou te. In dit familiebedrijfje schenkt de vrouw des huizes me voor tachtig cent een bakje leut, dat in smaak en aroma best kan wedijveren met de 110 duurdere motelkoffie. Ik vergeef haar derhalve gaarne, dat ze er ongevraagd een scheutje melk aan heeft toegevoegd. ZELFGEMAAKT Dit wonder van prijsverstarring (goedko per ben ik nergens terechtgekomen) wordt me geserveerd met twee klontjes op een na- maakpersje, tussen beroepsgoederenvervoer- ders die een de randen bespoelend bord erw tensoep uit grootmoeders tijd vol spek, worst en aardappelen, met smaak verorberen. „Zelfgemaakt" verklaart de herbergierster desgevraagd. Prijs: f 1,75. Dit reservaat van huiselijke en ouderwetse gastvrijheid kan in stand worden gehouden, dank zij de toewijding van beroepschauf feurs. Velen blijven door de jaren heen trouw aan dit soort zaken, vaak gelegen aan vroe gere hoofdverbindingen maar door de aanleg van nieuwe rijkswegen wat buiten het ge zichtsveld gekomen. Ergens in de Betuwe kom ik er achter, dat in zulke chauffeurscafés soms een lagere prijs wordt berekend voor deze „ridders van de weg". Hun koffie kost dan bijvoorbeeld negentig cent, terwijl iemand met een wit boord om er f 1,20 voor moet betalen, hoewel die meestal ook niet voor zijn plezier achter het stuur zit. Deze wat verouderde klasse-tegenstelling latend voor wat ze is, ontdek ik in hotel Maarsbergen een opmerkelijk verschil tus sen dag en nacht. Overdag kost de koffie daar f 1,25, terwijl ter vertroosting van de nachtelijke reizigers tussen 23 en 7 uur maar f0,85 wordt berekend. Een verdere opsom ming zou alleen maar kunnen aantonen, dat van een eenheidsprijs voor koffie langs de weg geen sprake is. Ik drink er sloten van, circa 12 centiliter per kopje, verstrekt door serveersters die te genwoordig wel stewardessen worden ge noemd of behendig aan de koffiekraan draaiende mannen. Kopjes van 80 en 90 cent, van een gulden en fl,10, 1,20, 1,25, 1,45, 1,50, 1,70 en 1,75, die zich zelden van elkaar onderscheiden. Een enquête zou pas hebben uitgewezen, dat er tweeduizend ma nieren bestaan om koffie te zetten, zodat de horecabedrijven allemaal koortsachtig op zoek zijn naar een „gemiddelde smaak". ENQUETE Op mijn beurt stel ik een bescheiden en quête in onder de schenkers, om er achter te kotnen of zij voornemens zijn hun prijzen te verlagen, nu koffie op de wereldmarkt al weer een stuk goedkoper is geworden. De reacties variëren van een uitgesproken „nee" tot vage overpeinzingen in de geest van: „Misschien als straks blijkt dat deze tendens zich voortzet". ONTZAG Soms wordt ook heftig gereageerd. Men sen die koffie branden en op het menu heb ben, voelen zich door de al gauw als negatief ervaren publiciteit over hun produkt soms diep gekwetst. De schenkers hebben een hei lig ontzag voor de groot-inquisiteurs van El sevier, die er jaarlijks of uit trekken om het koffie-ceremonieel zeer kritisch te onder- koffiedrinkers, die niet alleen flutlepeltjes van 100 voor een gulden mee naar huis ne men, maar ook de fraai gebloemde koppen en schotels, de trots van zijn concern, in koopsprijs f 6,75. Misschien dat daarom Al- bert Heijn en Van der Valk hun koppen zo herkenbaar hebben gemaakt, door er respec tievelijk een chocoladekleurige banderol en een kleine Avifaunatoekan op af te drukken. Ik krijg te horen, dat de koffie eigenlijk wel een rijksdaalder zou moeten kosten, wil de horeca er mee uit komen, gelet op de zal elders het oor te luisteren gelegd moeten worden. Daartoe reis ik tenslotte naar de Koninginnegracht in 's Gravenhage, waar dis. A. W. Merk als secretaris van het Be- drijfsschap Horeca méér over dit onderwerp weet te vertellen dan het feit, dat in deze stad ons eerste koffiehuis in 1664 door de schrijver Justus van Effen is geopend. Mijn verwarring raak ik hier echter niet helemaal kwijt. De koffie is in deze branche een eigen le ven gaan leiden, na de fatale nachtvorst in Brazilië die de grondstofprijzen omhoog joeg. Vooral de verkeersrestaurants hadden al eerder klappen gekregen, door de autoloze zondagen en de invoering van het blaaspijp je, alsmede accijnsverhogingen. Een BTW- verlaging van 16 tot 4 procent werd als pleis ter op de wonde eigenlijk niet toereikend geacht. Aangezien de overheid het prijsbeleid voor de horecabedrijven heeft losgelaten (in 1974) kon ook het kopje koffie duurder worden, toen de bonenprijs in de winkel tot bijna het drievoudige opliep. En omdat elke schenker In de horecaburcht te 's Gravenhage wordt me duidelijk, dat het grote misver stand weer eens onverbiddelijk heeft toege slagen. De heer Merk zet me niet alleen een mok koffie voor, maar haalt ook zijn statis tieken voor den dag. Daaruit blijkt zonne klaar, dat de koffieprijs een uiterst onbedui dende rol speelt in het bedrag, dat voor een kopje betaald moet worden. Er is maar zes gram van nodig om een dragelijk resultaat te verkrijgen. Dit ingre dient kost op dit moment tezamen met sui ker en melk voor één kopje, niet meer dan 18 cent. Maar bewust of onbewust is bij het pu bliek wel de indruk gewekt, dat die koffie prijs doorslaggevend was. COMPENSATIE In werkelijkheid hebben veel horecabe drijven de kans aangegrepen, om hun koffie prijzen scherp bij te stellen en andere geste gen lasten (op elk kopje moet nu bijv. 54 cent loonkosten in rekening worden ge bracht) in de prijs te verwerken. De koffie verschaft hun compensatie. Nog eens inschenkend toont de heer Merk aan, dat uit een kilo koffie gemiddeld 170 kopjes gezet kunnen worden. Doorbereke ning van die duurdere grondstof alléén zou tot prijsstijgingen van ten hoogste acht cent per consumptie geleid hebben. Na aftrek van alle lasten blijft er bij een gemiddelde prijs van f 1,25 thans zo'n 32 cent schoon van over, tegen 21 in 1970. Rekening hou dend met de geldontwaarding zou er thans drie cent méér op verdiend worden. Mag dat misschien, vragen de schenkers zich af. Van mij mag het en misschien wel van iedereen, die mee de 411.276.800 horeca- kopjes helpt ledigen. OP DE KOFFIE Maar dan moet wel het schermen met de zo waanzinnig duur geworden koffie bonen achterwege blijven, omdat die in het hele verhaal nauwelijks een rol spe len. Aandringen op prijsverlaging i.v.m. de dalende koffieprijzen heeft dat is de keerzijde van deze medaille dus abso luut geen zin. Het zou de consument maar een paar centen voordeel opleveren. Vol gens de heer Merk zit het eigenlijk best goed, omdat in het totale consumptiepak ket de koffie verhoudingsgewijs goedkoop is gebleven met dat gemiddelde van f 1,25. Op weg naar huis neem ik er nog een paar. De eerste kost me (in een motel bij Den Haag) f 1,50, de tweede moet fl,75 opbrengen en de derde fl,25. Op grond van de mij zo juist voorgelegde statistie ken bereken ik voor de duurste een winst marge van tegen de honderd procent. Ik kom daar dus min of meer op de koffie. LEO J. LEEUWIS l

De Havenloods | 1978 | | pagina 7