Nieuwe basisschool samen met kleuterklas Bij-Pollen 29.75 Bewonersvereniging functioneerde slecht Parkeerterrein voor verkeer afgesloten termeulen Integratie-project termeulen termeulen Tuberova onderzoek termeulen Argentinië 1978:'grote schijn' üL OA v t-iMUUDa L>OiS Ut. K O AU FfcbKUAKi 1 Een ander gezicht... Uw wanden krijgen een heel ander gezicht met Desso wand- bekleding. Deze wandbekleding is geluiddempend, lichtecht. gemakkelijk te reinigen en bo- vedien moeilijk brandbaar, eenvoudig zelf aan te brengen. In grijs- of geel-mêlée op een lichte ondergrond. 100 cm breed. Per meter REGIO De Havenloods besteedt in een serie artikelen uitgebreid aandacht aan de aktiviteiten van de Onderwijs Begeleidingsdienst, kortweg O.B.D. genaamd. De O.D.B. werkt samen met zo'n 200 kleuter- en lagere scholen in het gebied Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. In dit artikel leest u over de integratie-aktiviteiten die er in deze regio, met name in Groenoord/Schiedam ontwikkeld worden. "Met deze hoed op dames, zult u zich voelen. als een goed gevulde loempia". "Unieke vulpen, schrijft met een vulling van heerlijke toma tenketchup". Deze prachtige kreten schalden on langs door de hal van de lagere school 6_„. awlWHII »UI111CI1 De Woudhoek. Met verrukte gezich- een officieel koppel in een experiment ten zaten de kinderen van de lagere dat door het ministerie van onderwijs klassen en de kleuterschool te luiste- is opgezet, ren naar de musical. De musical werd opgevoerd door leerlingen van de 4e. - en 6e. klas. Ze hebben bet stuk vrij- ITltQ^fOtlQ wel geheel zelf ingestudeerd. Er was bij het spelen ook geen meester of Het is namelijk de bedoeling, dat in juf aanwezig om aanwijzingen te de toekomst het onderscheid tussen geven Een van de meisjes uit de 6e. kleuterscholen en lagere scholen ge- klas, Mirjam Dnes, heeft zo n beetje heel verdwijnt. Er komt dan een de leiding gehad. nieuwe basisschool voor 4 tot 12 jari- Missciuen is dat weUdeessentievan yiteiten 1Integratietoneel door de leerlingen. het stukie onderwiis-vernieuwino T" j!' wmg van ooven- vneiien m Schiedam, Vlaardingen en waar de laeere scho^ De V^nHlTnek 3 WOrdt °PSeleged <zoats met de Maassluis. Het is n.l. bepaald niet zo ^n de kleuterschooT't Floddert^ sa ?T 'S gebeurd) Z1J" er door dat aUeen de twee scholen in Groen- men mee bez fzbn zelfi and^ Lb hee) Nederland heen dit jaar 100 oord daarmee bezig zijn. Verschillen- vitdtenvan dekaderen De schoïen exPe»menteerkoppels gestart. De de andere scholen zijn ook bezig met staanLen elkaar aan ïn Groenoórd SCholA" konden zich hiervoor opge- een stuk samenwerking op te bouwen, in Schiedam Het personeel en de ven-Dat wfj!"1 er totaal in Nederland Op de lagere school wordt een vrij men. In het gebied Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis zijn alleen De Woudhoek en 't Floddertje daarvoor door het ministerie aangewezen. De Woudhoekschool wordt geleid door Jan Grobben en kleuterschool meestal gebonden aan een bepaalde methode. De kleuterschool daaren tegen is veel minder gebonden aan een bepaalde leerstofomvang. Men kan gemakkelijk aansluiten bij de Floddertje door Joke Krommenhoek, interessesfeer van de kinderen op een Samen met de andere collega's heb- bepaald ogenblik. Ook als we de ge- ben zij de afgelopen maanden (en ook al daarvoor) getracht te komen tot een intensieve samenwerking. Hierin bijgestaan door een medewerk ster van de Onderwijs Begeleidings dienst: Aura van Asten. Aura van Asten coördineert alle integratieakti- n basisonderwijs straks voorgoed samengesmolten? SCHIEDAM - In het eerste jaar van haar bestaan heeft bewonersvereni ging Schiedam-centrum na een storm achtig begin slecht gefunctioneerd. Dat valt te concluderen uit het on langs verschenen jaarverslag van de jonge bewonersvereniging. Volgens het bestuur zijn de strijdbijlen even wel begraven en kan met voldoende enthouasiasme doorgegaan worden met de strijd voor een leefbaar centrum. Dit is noodzakelijk, omdat gemeente, bewoners en alle andere belanghebbenden na de beslissing van de Kroon over het bestemmingsplan van de binnenstad aan het werk moeten om nog iets van het centrum te maken. De bewonersvereniging heeft in het afgelopen jaar twee ledenvergaderin gen en twee hoorzittingen over de Lange Haven gehouden. Er kwamen drie ledenkranten uit. De vereniging heeft zich voornamelijk beziggehou den met de Lange Haven. Daarnaast meldt de vereniging dat het pandje aan de Broersveld nog steeds niet ln gebruik is genomen vanwege moei lijkheden met de Technische Bedrij ven. De vereniging heeft bereikt dat muziekvergunningen aan horecabe drijven voortaan na overleg met de omwonenden worden afgegeven. Tevens kon worden voorkomen dat er een nachtclub gevestigd werd aan de Hoogstraat 148. Het spreekuur functioneerde slecht, meldt de bewo nersvereniging voorts in haar jaarver slag. Verder heeft de vereniging zetels in het bestuur van de stichting Bin nenstad en de Stichting Schiedamse Werkgeversinstituut ten behoeve van opbouwwerk. Tenslotte meldt de ver eniging dat werd meegewerkt aan de prijsuitreiking voor tuin- en gevelver siering. Sportief... Een fijn nylon herenjack dat sportief afgewerkt is met een grove ritssluiting, twee af sluitbare steekzakken (met rits) en kontrasterend afgezette schouders en mouwen Maten 48 t/m 52, in marine/ rood of kobalt/marine. SCHIEDAM - De afdeling Rotter dam van de Nederlandse Vereniging „De Verzamelaar" houdt zaterdag 11 februari voor het eerst een prent briefkaartenruilbeurs. Dit vindt plaats in zalencomplex Irene, Nieuwe Haven 155 te Schie dam. De ruilbeurs is te bezoeken van 10-17 uur Ja roepen uw kinderen, want ze slapen onder zo'n heerlijk donzig dekbed. Deze is gevuld met een don zig zachte 400 grams acryl Lekker licht en 's winters behaaglijk warm. Maat 100x135 cm. Kleur: één kant licht blauw en één kant geel. Ge weldige kwaliteit voor 'n bijzonder lage prijs Van 46, - voor VLAARDINGEN - Het parkeerterrein aan de zuidelijke zijde van de Parallel weg in Vlaardingen, gelegen nabij het N.S. Station Vlaardingen-Centrum, is afgesloten vooralle verkeer. Uiteraard is dit met uitzondering van voetgangers Ook de meest oostelijk gelegen toegang van het plein aan de zuidelijke zijde van de Parallelweg is voor alle verkeer afgesloten. schiedenis van beide schoolsoorten bekijken worden die verschillen be nadrukt De lagere school met haar strikt klassikale systeem werd geregeld bij de wet in 1921. De kleuterschool was van oudsher meer een soort bewaarschool en dateert wettelijk pas van 1953. Grote overgang derwerp willen benaderen. Vanzelf sprekend heeft ook de leerkracht hier een informatieve funktie bij. Belang rijk kenmerk is echter toch dat de kinderen zelf leren ontdekken welke aspecten er allemaal bij dit thema aan de orde kunnen komen. Ook op de kleuterschool wordt daar wat mee ge daan. Een onderscheid aanbrengen bijvoorbeeld wat wel en niet gezond is. Waarom snoep slecht zou kunnen zijn. De kinderen kunnen natuurlijk nog niet lezen, maar kunnen wel plaatjes sorteren, erover praten, erover tekenen enz. Het is voor de leerkrachten vooral moeilijk om een stukje van hun eigen individualiteit prijs te geven. Ze moeten het werken in de klassen op elkaar afstemmen. Samen handenarbeid Een belangrijk winstpunt van het hele integratiegebeuren vinden Joke en Jan ook de handenarbeid. Kinde ren van de kleuterklassen en de laag ste klassen hebben samen handenar beid. Ook hierin is weer een stuk vrij- D* schoolsystemen hebben sich jgS dus volkomen los van elkaar ontwik keld en moeten nu geihtegreerd wor den. Niet zomaar aan elkaar geplakt, maar uitgroeien tot een werkelijk nieuwe school voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Aura van Asten vindt met name de overgang op dit mo ment van kleuterschool naar lagere school erg groot. Overdreven voor gesteld: op de kleuterschool mogen de kinderen nog buiten spelen, bin nen spelletjes, is er een aangepaste aanpak. Op de lagere school is de vrij heid ineens voorbij en moeten ze systematisch rekenen en taal gaan le ren. Natuurlijk is de overgang allang niet zo strak meer op veel scholen Aura maakt elke personeelsvergade ring op de Woudhoek en 't Flodder tje mee. Denkt mee in het team, neemt taken op, maakt schema's en overzichten, probeert werkzaamhe den overzichtelijk en systematisch te ordenen. Samen met het team moe ten er ook verslagen gemaakt worden voor de inspectie en de andere scholen. Bovendien werkt ze elke woensdagochtend met het hoofd en de hoofdleidster of afzonderlijke per soneelsleden op de scholen om de grote vergaderingen voor te bereiden. (bijgestaan door ouderassistentes) or ganiseren diverse handenarbeid-akti- viteiten. De kinderen kunnen dan zelf kiezen waar ze mee bezig willen zijn. Doordat oudere en jongere kin deren met elkaar bezig zijn, gaan ze elkaar helpen, ontstaat er spontaan een stuk samenwerking. En dat alleen al is een positief resultaat van de integratieaktiviteiten van De Woud hoek en 't Floddertje. Jan Grobben en Joke Krommenhoek zijn erg enthousiast over het integra- tieprojekt. Ondanks het feit dat ze samen met de andere personeelsleden er ontzettend veel tijd in moeten steken. De musical in de hal was de start voor een nieuw gezamenlijk pro- jekt: "Voeding". De musical speelde zich af op de markt, waar allerlei voe dingswaren te koop worden aangebo den. Door alle klassen heen, tot in de kleuterschool toe is voeding nu 6 weken (2 maal per week) lang het centrale thema. De kinderen mogen zelf kiezen van welke kant ze dit on- Ter overweging Het is gelukkig eindelijk zover, het onbehagen over een Nederlandse deelname aan het toer nooi in Argentinië grijpt om zich heen. Na het gezeur om het meedoen van Cruyff zijn we nu zo ver dat ook andere spelers voor "de eer" hebben bedankt. Daar tussen door speelde dan nog de vraag of de vrouwen meemochten. Het werd afgeraden, want de spelers zouden er door worden afgeleid. Ongetwijfeld zal ook deze be slissing enkelen bewogen hebben om er maar vanaf te zien. Of er veel principiële afzeggingen bij zijn, kan ik niet beoordelen en is voor de probleemstelling ook niet zo belangrijk. Natuurlijk werden er al langer bezwaren ge hoord. Voetballen valt onder het hoofd "sport" Maar is het betaalde voetbal dit nog, wanneer er zulke grote commerciële belangen, niet alleen van de clubs en de spelers zelf, maar ook van de hele handel eromheen, op het spel komen te staan? Even kwam daar al iets van naar buiten toen men aanvankelijk een ploeg maar voor het gemak naar een ander viertal verplaatste omdat zoedoende een andere ploeg zou komen te spe len in een plaats waar op die manier meer pu bliek en dus meer inkomsten, te verwachten waren. Fair sportbelang dus duidelijk onder worpen aan financiële overwegingen. Men hoeft over weinig fantasie te beschikken om zich te kunnen indenken hoe het daar straks in Argentienië met de sport toe zal gaan. Men kan zich toch al afvragen of met de overgang naar het betaalde voetbal het werkelijk sportie ve gebeuren er op vooruitgegaan is - denk aan de verruwing op en vooral ook om het veld heen - maar hier wordt dit alles nog eehs onein dig vergroot. Het wordt een kermis waarbij al lerlei geldlieden uitzien naar grote winsten, over de hoofden en vooral de benen heen van hen SCHIEDAM De Stichting Tuber ova heeft op vrijdag 27 januari j.l. in Schiedam een begin gemaakt met het reeds eerder aangekondigde borstonderzoek bij de mannelijke be volking van 40 jaar en ouder. Bij dit onderzoek kunnen aandoe ningen van de borstorganen, waar onder longkanker en bepaalde hart en vaataandoeningen, worden opge spoord. Het is dus van belang dat men zich aan dit onderzoek onder werpt. De betrokken mannen hebben reeds of zullen nog een persoonlijke op roep ontvangen, met vermelding van de plaats en het tijdstip van het on derzoek. Ten gerieve van de buiten landers in Schiedam is een bijsluiter in de meest voorkomende talen bij gevoegd. In tegenstelling tot de op de bijslui ter vermelde tijden, heeft het on derzoek ook plaats op vrijdagavond 10 februari en dinsdagavond 14 fe bruari, tot 20.30 uur. Minder dan de helft- van de normale prijs betaalt u nu voor deze anti-statische ny lon damesjupon. Afgewerkt met split in de zijnaden en een leuk randmotiefje. In diverse pasteltinten. Maten S (38/40), M (42/44) en L (46)« Van 11,95 voor SCHIEDAM - De Commissie voor Financiën en Economische Zaken houdt een openbare vergadering op dinsdag 14 februari in de vergader kamer op de 10e etage van het Stads kantoor. Men begint om 20 uur. Be handeld zal worden de groene agenda voor de gemeenteraadsvergadering 20 februari, alsmede eventuele punten betrekking hebbend op de Technische Bedrijven. óteentjeó keilen Soms kan een man wakker m I liggen In de nacht en luisteren naar I de stilte Die in de randstad Holland I A Itijd een dissonante onder- toon heeft Van het verre geluid van draai- ende generatoren Of ander technisch tuig Waarmee continuebedrijven ons eraan herinneren Dat vluchten niet, meer kan. g Om zowat half twee toch weer ingedommeld Gaat plotseling vlak naast S je bed Schel en schril de telefoon Zodat je je het apezuur schrikt. g Een wat zwoelige vrouwestem: Ja, is dat nummer zoveel en I ben jij dat, Manus Neen, ik ben nummer zoveel m niet en ik ben Manus niet! 5 Bens! Bah! Even later scheurt de telefoon opnieuw Je zenuwen zijn aan flarden. 5 Ja, ben jij dat Manus I Woedend, voel je schorheid opkomen in je keel En in een diabolische opwelling Roep je in het apparaat. Ja, Manus hier. Het mens begint te kirrenOh Manus. Ik kon niet in slaap komme Nog steeds met het Flintstone- geluid in je strot, zeg je: Weet je wat je doet. Neem een taxi voor mijn rekening En kom hierheen. Ik schuif S wel een endje op. En vergeet de pil niet! Als Manus nou maar thuis is, denk je nog even Voor je in slaap valt. LEEN DE ZWART BEKENDMAKING De Vereniging van Exploitanten van Electriciteitsbedrijven in Nederland te Arnhem maakt bekend dat de schorsing van het Technisch Automatiseringsbedrijf G.J. van Leeuwen te Wate ringen, met ingang van 6 juli 1976 opgelegd op grond van de R.E.I. 1976, met ingang van 10 februari 1978 is opgeheven. Lentefitheid in hartje winter. -Bij-Pollen >re («jttipolleri in taM* Bergerac b. Hofwijckplein 47 Verkrijgbaar bij uw drogist Den Haag of reformhuis die zich maar met alles wat ze hebben voor dit bedrijf hebben in te zetten. Geen wonder dat een aantal gerenormeerde spelers dit niet ziet zitten. Je verkoopt je sportprestaties tenslotte niet voor alles en nog wat. Het is duidelijk dat, ook al wil men van tijd tot tijd op sportieve wijze uitgemaakt zien welke van de landenploegen nu de sterkste is, dit niet de manier is om dit op een zinnige wijze te doen. Ook de landenploegen van de vier afde lingen die nu voor de dag gekomen zijn, kun nen tenslotte hun wedstrijden in alle delen van de wereld op normale wijze spelen om tenslot te te bewerkstelligen dat de finalisten van mijn part nog twee wedstrijden om de eindzege la ten zien, één in Europa en één in Amerika. Wat is daartegen? Wanneer men zich met dit hele gedoe vijf weken achtereen bezig houdt, zijn er dan betere garanties voor goed en sportief voet bal7 Bovendien kan men de vraag stellen of de erbar melijke aanblik die ons eigen vaderlands voetbal te zien geeft iets kan bijdragen tot de werkelijke hoop op succes in Argentinië. En dan bedoel ik niet eens de persoonlijke inzet van de spelers, maar wat zich vooral op de tribunes laat zien en vooral niet laat zien. Er is duidelijk een bewe ging van het publiek op te merken van de be taalde velden naar de amateursclubs. En terecht Amateurs zijn evenmin heilige boontjes en ze zullen wat minder trainingstijd hebben en de outillage mag gebrekkig zijn, maar een goede in zet vergoedt veel. De motivatie speelt ook een rol. Als de motivatie alleen die van geld wordt, is t niet best. Ook roem en eer, in veel opzich ten verouderde begrippen in een wereld waarin we hoe langer hoe meer op eikaars dienst en hulp aangewezen zullen zijn, zijn niet altijd de beste stimulansen voor echte sport. Argentinië 1978 staat voor begrippen als "grote schijn", begeerte naar geld, keiharde strijd om bijzonder vergankelijke roem en eer. Ik denk dat die jongens gelijk hebben als ze op welke wijze dan ook afzeggen en daarmee te kennen geven: daar is voor ons niets te halen en ook niets te brengen. Daar komt de politieke situatie nog overheen. Velen die op de hoogte zijn van de (onmense lijke verhoudingen in deze moderne staat van het Zuid-Amerikaanse continent - onze televisie gaf er de laatste weken niet mis te verstane beel den van - vragen zich terecht af of het verant woord is ook maar één vinger uit te steken naar iets waardoor de eventuele "glorie" van dit be wind bevorderd zou kunnen worden. Er valt na melijk niets te gloriëren voor mensen die de zwakken laten omkomen en doof zijn voor het roepen van de armen. Medeplichtig daaraan worden is het laatste wat we moeten zoeken. En daarbij moet men niet naar de officials luis teren. In eigen kring is hun oordeel al dermate aangevochten dat men zich kan afvragen wie en wat deze leiders vertegenwoordigen. In ieder ge val niet die mensen onder ons die kunnen on derscheiden tussen wat schijn is en wat werke lijk van belang is voor een menswaardige samen leving en een menswaardig bestaan. Veel heb ik hieraan niet toe te voegen. Voor mij gaat 't niet door en zonder één traan. Hoezeer ik ook van een boeiende partij voetbal houd, ja, misschien omdat juist deze tak van sport mij altijd bijzonder heeft geboeid. De stem dus van een werkelijke voetballo-fiel, zo gezegd. Visserman

De Havenloods | 1978 | | pagina 13