Medische f aculteit helpt op Celebes m fêxclusieuél tuinmeubel2 shouu 17.95 Derde wereld leert veel in Rotterdam termeulen Ontwikkelingssamenwerking in fasen speciale aanbieding Eranott óteen tjee keilt termeulen termeulen GS kiezen definitief voor zuiveringsplannen schappen DE HAVENLOODS DONDËftftAG 9 MAART 1978 j ALGEMEEN - Druilerig weer? Haal de was gerust binnen. Want de Rollfix waslijnautomaat van Leif heit biedt u 5 drooglijnen met een totale lengte van 18.50 m. Deze automaat (met gebruiksaanwij g), die u naar believen uit kunt trekken tot max. 3.70 m., is een voudig aan te brengen in keuken, badkamer, gang of waar u maar ivilt. Gemakkelijk na te spannen. Van f.27,95 Al zijn de NUFFIC-gelden er nog niet, met Rotterdamse voortvarend heid is de Medische Faculteit al praktische hulp gaan bieden in Hasa- nuddin zelf. Middels het cultureel akkoord Nederland-Ihdonesië viel van de regering wat geld los te peu teren. Vandaar dat verleden jaar twee Rotterdammers een paar maan den daar op Celebes konden docr- brengen. De faculteit hoopt zoiets ook dit jaar voor elkaar te krijgen. mw. De Medische faculteit van de Erasmus Universiteit ziet kans om de armen op Celebes aan een wat betere gezondheidszorg te helpen. Daartoe wijlen de medewerkers projecten opzetten samen met de Hasanuddin Universiteit op Celebes. Sinds het idee geboren werd - in 1974 - is er heel wat gepraat en niet zoveel gedaan, maar nu ziet het er naar uit dat de nodige fondsen loskomen. Volgende maand neemt de NUFFIC de Nederlandse Universitaire Stichting voor In ternationale samenwerking, die een groot deel van de wetenschap pelijke ontwikkelingssamenwerking betaalt, daarover een besluit. Dr. R.J.M. Croughs. internist in Dijkzigt en lid van het college van bestuur van de Erasmus Universiteit, is optimistisch gestemd. Hij ziet bijzonder veel in samenwerking met zijn collega's op Celebes. iedere stap een evaluatie plaats zou vinden. Dus niet een proces waarbij ie alles tot in de verre toekomst precies plant. Het begin zou moeten zijn een jaarlijks bezoek van twee mensen uit Rotterdam van een tot twee maanden, om de staf bij te scholen en daarnaast zouden ze het heel plezierig vinden, als er ook wat apparatuur kwam. Zij stelden bovendien voor. te beginnen mét de instituten waar onderwijs aan de jongerejaars wordt gegeven, die nog niet met patiënten in anraking komen want daar is de toestand het slechtst Binnen die beperking moch ten wij dan de keuze maken om onderlinge verdeeldheid van de Indonesiërs te voorkomen."' Project Tegenover Madurodam ligt liet hoofdkwartier van de NUFFIC. Vroeger was het hotel de Wittebrug. waarde tamelijk groten der aarde sliepen. Nu probeert men er wat te doen, voor de armsten der armen. veel kritiek op hulp aan Indonesië met realiseert van jouw doelstellingen zijn generaalsbewind, ntaar volgens moet je niet mensen in een ontwikke- mii is het best mogelijk, dat je met lingsland samenwerken. En dan: Met zo'n samenwerking heel terloops juist Indonesië bestaan oude banden en krachten doet ontwaken, die het re- daardoor kan je hier in Nederland gime niet versterken". een veel bredere mobilisatie tot stand brengen dan met plannen die door maar een paar idealisten gedragen Zolang een rtgcnng geen blokkade worden." Zeer fraaie, notehouten wandklok met originele reliëf wijzerplaat. Solide koperen uurwerk. 8-daags lopend: met zware bim-bam-slag. Afm. 79 x 24 cm. Schriftelijke garantie. van 485.-voor 239.^® SM Teveel geld Teveel vrije tijd. Op de kop een groene dop. Op die dop een veertje Een twijfelachtig heertje. J Nu nog een groen pakje aan Onder de kont een paard Q Omringd met honden, q Juisteen jager' j U hebt her al gevonden, j En wat I De honden jagen 't wild. j Er wordt geschreeuwd, gegild. I Geschoten wordt met hagel. I Zo raak je allicht wel iets Van 't opgejaagde dier. Misschien een van z'n poten I Zodat het nog wat strompelt. '1 Wordt door de honden over- rompeld. Tenslotte geeft het beest de geest* Einde van de jacht En sein voor 't /agersfeest. Er wordt getoeterd op een hoorn En iedereen raakt in de lorum.. Het slachten van het vee in abatoirs Staat onder rijkstoezicht Gaat vakkundig, pijnloossnel Volgens voorschriften en wetten ....maar wie gaui nu een 't bloeddorstige gedoe van bezeten jagers letten op LEEN DE ZWART Dit historische postkantoor in Colombo. Sri Lanka, ziet er nog vervallen uit. Maar als de restauratie - betaald door CRM en het Prins Bernardfonds voltooid is, heeft de stad er een pronkjuweel bij. En de vereniging van Ceylonezen die in Nederland studeerden, krijgt er een kantoor. Voor u het weet zit u alweer in uw tuin of op u,w balkon van het vooriaars-zonnetje te genieten. Zorg dat u dit jaar niet te laat bent met het kopen van uw tuinmeubelen en breng een bezoek aan onze tuinmeubelshow. Ruim 300 m- met exclusieve merken zoals Herlag Royal Elefant Herlag Klassiek Erbacher Garden Master Darolet Trabieten Teakhouten banken. Redwood tafels en stoelen. Ruime parkeergelegenheid Dagelijks geopend Vrijdagavond tot 21.00 uur Zaterdags tot 17.00 uur H Bleiswijk - Hoefweg 191 - (naast ff veiling Bleiswijk) - tel. 01892-3044 500 mtr. Lang rijksweg Den Haag Utrecht «jj -N't V*»« »VJ Croughs: ..hl 1974 hadden we op de medische faculteit een tweetal men sen die toevallig afkomstig waren van Je Hasanuddin Universiteit. En die benaderden ons heel terloops met het verzoek of er niet wat bredere samen werking kon komen met hun medi sche faculteit omdat daar zo'n be hoefte aan bestond. Alléén een gere geld contact al zou ze daar het ge voel geven uit het isolement te ko men. Dat zou een geweldig stimu lerend effect hebben. Daarnaast had den ze natuurlijk een aantal noden, waarvan de belangrijkste was, dat hun eigen medische staf niet voldoen de ontwikkeld was. De Hasanudin zelfs voor Indonesische begrippen een universiteit van het tweede plan met een groot gebrek aan materiaal en boeken. De meeste afdelingen van onze medi sche faculteit toonden zich enthousi ast en de beide gasten uit Celebes bleken heel goed het denken op hun eigen universiteit te hebben vertolkt" Dr. Croughs die zijn jeugd in Indone sië doorbracht, werd dus uitgezonden ont de mogelijkheden op Celebes zelf te gaan onderzoeken. Verouderd Hij trof een onderbemande universi teit aan, waarvan de docenten alle maal een bijbaan hadden om rond fe komen. Croughs: „Ze hebben daar oude gebouwen en volkomen verou derde boeken. I)e vier ziekenhuisjes zijn met één uitzondering slecht ge huisvest en overvol. Een polikliniek betekent daar een houten gebouw tje waar 200 Indonesiërs voor de deur op hun beurt zitten te wachten. Ik kreeg de indruk dat de strijd op de eerste plaats gevoerd moet worden tegen infectieziekten en de onder voeding. We hebben alle instituten bezocht en daar bleek het personeel zich terdege voorbereid te hebben. Voor en na die bezoeken hielden we een gesprek met de senaat, die de hele faculteit bestuurt". Ze wilden een breed - samenwerkingsverband, dat klein zou beginnen, stap voor stap zou worden uitgebreid, waarbij na Prachtige vloerbedekking... 'n 100% zuiver scheerwollen berbertapijt op schuimrubber rug (makkelijk te leggen). Uitgevoerd in mooi gemêleerd berbergaren. Werkelijk iets moois voor uw kamer. 400 cm breed. Van 289,-- per n De tweede stap zou in 1979 moeten beginnen. Dan zou jaarlijks een man van hen uit de instituten waar de Rotterdammers twee maanden waren geweest, een aantal maanden, maxi maal een jaar. bij ons komen werken. Derde stap tenslotte: een concreet sa menwerkingsproject meer in de diepte op het gebied van volksgezondheid. Zij zijn net begonnen daarover ideeën te ontwikkelen." Dr. Croughs, die zeer onder deindruk was geraakt van het enthousiasme op Celebes. is meteen aan de uitwerking van de plannen begonnen. Er werd een subsidie-aanvrage bij de NUFFIC inge diend, die ze daar van alle kanten be keken. Moeilijkheid: men wildeinDen Haag precies weten, hoe dat volks gezondheidsproject er nuuitzouigaan zien. Op het moment is professor Vos van de medische faculteit dan ook op Celebes om met zijn Indonesische col lega's een uitwerking op te stellen. Er is inmiddels ook al contact opge nomen met Leiden en.Utrecht, waai verschillende instituten ook wel met Hasamuddin willen samenwerken. Dat is belangrijk, want de NUFFIC betaalt de laatste tijd liever uitge breide projecten. Het is namelijk ge bleken, dat Nederland met een paar grote samenwerkingsverbanden vaak méér mensen helpt, dan met een mas sa kleintjes. Dr. Croughs heeft nog een argu ment om de subsidie-aanvraag kracht bij te zetten. „Het gaat hier om een door ons direct controleerbare sa menwerking die de armsten der armen ten goede komt. Je hoort in Nederland De Rotterdamse haven maakt geen geheim van de ervaring die een eeuw overslag op gigan tische schaal haar heeft geleerd Collega's uit vreemde landen zijn ^op de kades en in de kan toren altijd welkom. Professor Mostertman in Delft heeft daar veel plezier van. Hij is directeur van het International Institute for Hydraulic and Environ mental Engineering, waar ieder jaar topmensen uit havens in de derde wereld hun problemen met elkaar en met Nederlandse deskundigen komen bespreken. Volgende maand gaat dat weer gebeuren. In april buigt een internationaal gezelschap zich over vragen als: Hoe financier je een haven? Hoe voorkom ie vertraging bij het laden en tossen? Hoe beperk je ongevallen geld. Natuurlijk gaan de deelnemers Rotterdam uitgebreid bezich tigen en die excursies worden aangeboden door het havenbe drijf. Voor de deelnemers zijn heel wat interessante dingen op touw gezet. Ze Zullen bijvoorbeeld zien, hoe bij ons de overslag van containers geschiedt, hoe de ladingen van de schepen in trein of vrachtwagen terecht komen, op welke manier Rot terdam zijn havens omgeeft met industrieterreinen en hoe het ra darsysteem botsingen te water voorkomt. Alles bij elkaar is daar een week mee gemoeid. "Ze raken natuurlijk het meest mmmmm Dr. Croughs: Optimistisch over projekt in Indonesië onder de mdruk van de omvang" zegt Mr. J.P. Diefenbach van af deling bezoeken der Rotterdam se haven. "Het komt als iets overweldigends op ze over. Wij proberen het dan voor hen wat hanteerbaarder te maken door Rotterdam te vergelijken met een aantal havens bij elkaar. Ik splits ze altijd per onderhaven meester. Dat is voor die buiten landers belangrijk, want hun eigen haven is vaak heel klein. "Hét is niet zo belangrijk om we reldhaven no.l te zijn. Er wordt ui Japan over gesproken om al die havens rond de binnenzee van Tokio bij elkaar te trekken Dan zijn wij wat tonnage betreft nergens meer vergeleken met hen Maar daar gaat het niet om. Be langrijk is, dat je een graantje meepikt van de goederenstroom Wereldhaven nummer een is schiterend voor toeristen." De buitenlandse bezoekers krijgen veel te horen over de uit breiding van een haven. "Je moet nu al denken aan de gevol gen van een uitbreiding straks." zegt de heer Diefenbach, We gaan bijvoorbeeld na wat de ge volgen zijn van baggeren in een geindustraliseerd gebied. Dat is toevallig nogal actueel." De excursies van de buitenlan ders worden besloten met een grote vaartocht op de raderboot J aeon van Neck naar Amsterdam Die wordt op touw gezet met het hoofdstedelijke havenbedrijf want ook dar gaan de buiten landse bezoekers de gang van za ken bestuderen. CHOPIN Bekdntle piano werken o,a Nbctur- rns - Scherzo - e.v.a. uitgevoerd door Wilhelm Kempft. Nu g gg WIJ NAN DV. AN HO OJFF^ Nm Binnenweg85, tel36.2453 Voor als het frisjes is... Leuk vestje van 100% acryl met fraaie ajour verwerking in het voor pand en brede boorden. In steen- goeie kleuren o.a.: wit, zwart, écru, marine of rose. Maten 38 t/m 46. Van 23,95 voor Geen ondergrondse installatie in Dokhauen De plannen voor drie grote zuiveringsinstallaties van de waterschappen Delf land. Schieland en lJsselmonde voor de regio Rotterdam kunnen verder wor den ontwikkeld. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben maandag meegedeeld te hebben besloten, dat de waterschapsplannen de voorkeur heb ben boven de ontwerpen die de gemeente Rotterdam enige tijd geleden heeft gelanceerd voor de ondergrondse installatie in de Dokhaven. De rijksdiensten, die het college van gedeputeerde staten hebben geadvi seerd (rijkswaterstaat, inspectie volksgezondheid, arbeidsinspectie, rijksinstituut voor zuivering van af valwater) wijzen de Rotterdamse plannen unaniem af. Zij menen dat deze plannen pas veel later dan die van de waterschappen kunnen wor den uitgevoerd mei bovendien twij fels over een betrouwbare, storings vrije zuivering in deze ondergrondse installaties. Voorts achten deze diensten de com binatie van woonbebouwing en zuive ringsinstallaties ongewenst. Met name zijn ook ernstige bezwaren tegen de omstandigheden, waaronder liet per soneel. dal deze installaties /.al inoe fen bedienen, ondergronds zaJ moe ten werken in een door hel zuive ringsproces ongezonde atmosfeer. Niet aanvaardbaar plotseling het idee van een onder grondse installatie voor het zuiveren van afvalwater had gelanceerd (plan- Dokhaven) hebben de Hoogheem raadschappen van Delfland. Schie land en het Waterschap lJsselmonde op verzoek van gedeputeerde staten - ondanks de vertraging die hierdoor ontstond - het Rotterdamse plan op doelmatjgheid en kosten beoordeeld. Dp waterschappen concludeerden, evenals' de adviserende rijksdiensten - en nu ook gedeputeerde staten - daf het plan-Dokhaven niet aanvaardbaar Gedeputeerde staten hebben Rotter dam vervolgens nogmaals drie maan den tijd gegeven voor aanscherping \an hel plan. Het blijkt nu verder te zijn uitgewerkt in een algemeen plan voor vijf zuiveringsinstallaties voor de regio Rotterdamgebaseerd op het principe van de bouw van onder grondse installaties m haven die een andere beslemming moeten kriigen. De vermeende financiële voordelen van de Rotterdamse plannen - met name ook door besparingen op de ombouw van het rioolleidingennet - konden volgens de waterschappen en de adviserende rijksdiensten niet of onvoldoende aannemelijk worden gemaakt ten opzichte van de plannen van de waterschappen. Deze plannen voor installaties tussen Vlaardingen en Maassluis (Groote Lucht) tussen Rotterdam en Capelle aan den IJssel (Kralingse Veer) en tussen Rotterdam en Barendrecht (Vaanplein) zijn inmiddels zo ver uit gewerkt dat ze besteksklaar kunnen worden gemaakt en ter goedkeuring bij gedeputeerde staten kunnen wor den ingediend. Ze zijn in deze fase op alle onderdelen goedgekeurd door de betrokken instanties. WILLIAM B0YCE •Symphonies jj8 •Gloednieuwe opname van St. Mar tin ih the Jtelcte 26 - Belangrijk aspect bij de overwegingen is de achterstand die in Zuid-Holland is ontstaan op het gebied van de bouw van zuiveringsinstallaties. De waterschappen hebben te kennen ge geven zo spoedig mogelijk de drie in stallaties te willen gaan bouwen. Zij achten het „onverantwoord" nog meer tijd te verliezen aan de beoor deling van steeds andere plannen. De waterschappen hebben het gemeente bestuur van Rotterdam uitgenodigd weer. loyaal mee te werken aan de verdere uitvoering van de plannen, zoals de waterschappen die aanvan kelijk ook met instemming van Rot terdam hebben ontwikkeld. De urgentie van een snelle bouw wordt nog eens onderstreept door het feit dat Nederland internationaal ongeloofwaardig dreigt te worden tegenover andere Rijn-staten. Ons land heeft zich verplicht in 1985 geen ongezuiverd afvalwater meer te lozen op de (benedenloop van de) Rijn. Momenteel is de regio Rotter dam nog één van de grootste vervui lers van de Rijn Gedeputeerde staten van Zuid-Hol land zullen in april nog enige provin ciale adviescommissies horen om daarna een eindoordeel over de zuive ring in de regio Rotterdam te geven.

De Havenloods | 1978 | | pagina 5