J Kinderhulp in gehele wereld Terres des Hommes laat kind helpen: Vaargidsen voor rijkspolitie termeulen Zaterdag voor 11e keer actie 'Mensen in nood' termeulen óteevx tjeó keilt De wonderlijke clown 'Woudi' Jï Omgaan met elkaar DE HAVENLOODS DONDERDAG 13 APRIL 1978 ALGEMEEN - 1 15-570 "Terres de Hommes", stichting voor directe hulp aan kinderen in nood, houdt zich over de gehele wereld bezig met het welzijn voor het kind. Uiteraard is dat een veelomvattend begrip, dat voor even zoveel uitleg vatbaar is, maar men biedt dan ook hulp op allerlei terrein. De stichting werd in 1959 opgezet door de Zwitser Ed- mond Kaiser. Zij ontleent haar naam aan de titel van een boek van Antoine de Saint-Exupéry, dat handelt over de "kinderen van de rekening". In de loop der jaren werd het Zwitsers voorbeeld ge volgd door vele andere landen, waaronder Duitsland, Denemarken, Frankrijk, België, Canada, Noorwegen, Tunesië, Cambodja en ui teraard ook Nederland. De verschillende landenorganisaties werken echter zelfstandig. Men ver leent hulp in de derde wereld als zich noodsituaties voordoen, men zendt artsen, verpleegsters, fysiotherapeu ten en andere medewerkers uit naar andere landen, men verricht operaties in het betreffende land of eventueel in Nederland zelf en men zorgt voor De drie Vetus Vaargidsen, die respectievelijk de IJsselmeerhavens, de Zeeland havens en de havens aan de Grote Rivieren behandelen, zijn dezer dagen offi cieel aangeboden aan de Rijkspolitie te Water. Dit gebeurde tijdens een bijeen komst van de commandant en de districtscommandanten op het bureau van de Rijkspolitie te Water aan de Westerdoksdijk in Amsterdam. De eerste exemplaren werden in ont vangst genomen door de heer R. den Breejen, commandant van de Rijks politie te. Water. Hij noemde de gid sen een schot in de roos voor de toe rende watersporter. „Dankzij deze gidsen kan hij zien waar hij terecht komt en welke faciliteiten hem in zijn aanloophaven wachten". Kolo nel Den Breejen achtte de Vetus Vaargidsen pok voor de Rijkspolitie te Water van belang. „Wij kunnen nu informatie verschaffen aan de water sporters die (nog) niet in het bezit zijn van deze gidsen". Tenslotte merkte hij nop op de aanbieding van de vaargidsen te beschouwen als een erkenning van het feit, dat de Rijks politie te Water zich ook voor de toe rende watersporter inzet. De Vetus Vaargidsen zijn samenge steld door W. H. den Ouden N.V. te Schiedam, fabrikant van de bekende Vetus boatequipment en de Vetus- gift geschenkartikelen. De heer W. van Brakel, verkoopdirecteur van W. H. den Ouden, deelde bij de over handiging mee dat het aantal vaargid sen met twee zal worden uitgebreid. Deze vaargidsen behandelen de Noordzeehavens tot en met Wil- helmshafen, inclusief de Waddenei landen en het vaargebied Friesland, Groningen en de kop van Overijssel. China matten... de bekende ijzersterke matten. Ideaal in het week end huisje of caravaa Deze naturelkleurige mat ten koopt u nu in de royale maat van 195x106 c voor slechts De heer IV. van Brakel, verkoopdirecteur van W. H. den Ouden N. V., biedt de Vetus Vaargidsn aan aan de heer R. den Breejen, commandant van de Rijks politie te Water. Ieder jaar zo rond Pasen zetten 200 mensen uit het Rijnmondgebied zich in om niet meer dan 35 trailers met gedragen kleding in te zamelen en af te voeren naar de magazijnen. "Mensen in Nood" stuurde in 1977 gebruikte kleding naar Tanzania, India, Kenya, Botswana, Transkei, Zuid Afrika, Angola, Portugal, Rhodesië, Brazilië, Chili, Indonesië, Zambia, Madagascar, Ghana, Malawi, de Kaap Verdische eilanden en ook naar Polen. En steeds blijven de aan vragen binnenstromen voor hulp aan vluchtelingen bij politieke onrust, bij overstromingen, maar ook voor stak kers in Calcutta die vaak zonder kle- Op 65 verzamelpunten zullen dit jaar weer de schouders onder het in- zamelingswerk worden gezet (kleding bijeengebonden en liefst in plastic zakkenl en wel op zaterdag 22 april tussen 13.00 - 16.00 uur 's-middags. Gewestelijke vergadering De Partij van de Arbeid houdt dins dag 18 april haar gewestelijke ver gadering in het Trefpunt, Boezemweg 189 te Rotterdam. Men behandelt onder meer een motie van de afdeling Zuid-Oost over W.V.V. en de situatie in de scheepsbouw en grootmetaal. Inleiders zijn Herman Berkhout, districtbestuurders Industriebond N. N.V.V.; Jaap van der Doef, lid Twee de Kamer; Henk van der Pols, wet houder te Rotterdam en Rienus Vischschrapers, secretaris onder nemingsraad Rijn-Schelde/Verolme Apparatenfabriek. De vergadering begint om 20 uur, Keukens EN JE RUIKT HET ÖÖK NOS 5000 kinderen Bij dit laatste project zijn in totaal zo'n 5000 kinderen betrokken. Zo'n adoptie houdt in, dat een familie in Nederland maandelijks een bijdrage van f 37.50 levert voor onderhoud van een kind in een tehuis elders in de wereld. Die pleegouders ontvan gen dan een foto van het kind en een levensbeschrijving. Als door omstan digheden de pleegouders van hun bij drage afstand moeten doen, dan neemt Terres des Hommes eventueel de adoptie over. De stichting draagt er weer zorg voor dat de betaling van de pleegouders via de Nederlandse ambassades loopt, zodat ingrijpen van de regering van het betreffende land is uitgesloten. Werkgroepen Ook zorgt men ervoor dat er onder wijs wordt gegeven inde derde wereld en vanzelfsprekend hoort ook de voedselverstrekking tot de taken van de organisatie. Daarnaast helpt men met huizenbouw, verstrekt voor lichting, kortom zorgt zoveel moge lijk voor al die dingen die voor de ontwikkeling van het kind belangrijk kunnen zijn. Overbodig is het ze zeg gen, dat voor aid die dingen erg veel geld nodig is en ook daadwerkelijke hulp van groot belang is. Manieren om te helpen zijn er genoeg. We noemden als de "adoptie", verder kan men uiteraard bijdragen storten op gironummer 646900 ten name van de penningmeester stichting Ter res des Hommes, Prinses Mariestraat Die werkgroepen houden zich bezig met het organiseren van evenementen waar voorlichting wordt verstrekt, zij voeren akties, zetten zich in voor be paalde onderdelen van projecten, ver kopen artikelen in stands of bezoeken kinderen in ziekenhuizen of helpen bij de tijdelijke opvang van deze kinderen, als zij in een zieken huis in hun omgeving wordt ver pleegd. De groepen worden ook inge schakeld bij de adoptieprogramma's Wie hierover meer wil weten, kan kontakt opnemen met de stichting op bovenstaand adres of even bellen met het Rotterdams kontaktadres, de familie Roozen, tel. 66.16.73. Reductie Ook Nederlandse kinderen kunnen kinderen in het buitenland helpen. Zondag 23 april namelijk, is er in de kleine zaal van De Doelen een optreden van de clown Woudi. Alle kinderen van 4-12 jaar zijn van harte welkpm. Zij moeten een kope ren cent en eigen poppen of beren meebrengen. Deze voorwerpen wor den tijdens het optreden door de clown met de kinderen samen ge bruikt. Het optreden begint om 14.30 uur. Gezond lopen... op zo'n komfortable gezondheids- sandalet met 'Wörishofer' voetbed en een sleehak met kurkdessin. In beige of rood, maten 36 t/m 42. Van 19,95 voor 5M J Dit is een tijd B Waarin vrijwel alles In diskussie is. Gespreksgroepen pakken Vrijwel alles bij de kop. B Ret kan niet op! Dingen die eertijds Eigenlijk vanzelf gingen U Worden verheven tot proble- m Tel daarbij de problemen J Die nog niet bestonden B Maar worden uitgevonden 2 Plus de problemen Die werkelijk bestaan Dan kunnen B Leuteraars en sleutelaars Er dapper tegenaan. Soms is er een forum B Waarbij ook de gewone man B Een duit in het zakje doet. Dat doet hem goed 2 Want inspraak is best geinig. 1 Alleen, het helpt zo weinig B Want goed en wel beschouwd Blijft het toch een bende! 2 Problemen! Wat een ellende! B LEEN DE ZWAR T jj Galerie Aelbrecht aan de Aelbrechts- kolk 2b in Delfshaven organiseert tot en met 26 april een tentoonstel ling van drie Rotterdamse kunste naars. Het zijn Jan de Graaf met bronzen en polyester beelden, Coba Koster met keramische en bronzen figuren en Guus de Ruiter met schil- derijen en aquarellen. De Rotterdamse clown Woudi treedt zondag 23 april op in de kleine zaal van de Doelen. Woudi heet eigenlijk Frederik Woudenberg, die indertijd is opgeleid door Corrie Hartcng, dans- pedagoog. Daarna heef» Frederik als heilpedagoog gewerkt en vervolgens in Zwitserland vijf jaar euritmie ge studeerd. Deze ondergrond was hem echter nog niet voldoende en zijn volgende beroep was kleuterleider in een klas met moeilijke kinderen. Door dat samenwerken met kinderen werd hij zich er van bewust wat je met poppen kunt doen en zo ont stond het idee voor het poppenthea ter, dat later in vele Europese landen bekendheid zou gaan krijgen. Frederik had al een arsenaal poppen, die werden aangevuld toen hij in Zurich de poppen van Eva Altdorfer zag. Ze maakte voor hem de poppen, die hij in zijn huidige poppentheater gebruikt. Zo zien we Jan Klaassen, de leeuw Caesaro, de rover Krasna- knoeks, Kroesnaknaks, directeur Casparini juffrouw Alie de Bonk en bakker Deegmans, om maar eens een paar namen te noemen, allemaal te rug in het poppenwereldje van de clown, die ook met de kinderen zelf contact legt tijdens zijn voorstelling. Alle kinderen van 4-12 jaar zijn wel kom. I1 J Reductiebon Bij inlevering van deze bon, ont- I vangt u voor de voorstelling van I j de clown Woudi op zondag 23 j j april in de kleine zaal van De Doe- j len te Rotterdam aan de kassa een korting van f. 1,50 op de toe- J gangskaart van f 6,- en een korting j van f. 1,- op een toegangskaart van I f. 4,50 (jeugd tot 12 jaar), I Deze bon is slechts éénmaal gel- I dig en te gebruiken voor maxi- I maal 2 toegangs kaarten. I-LJ Op zoek naar "t betere bed en deskundige voorlichting over gezond slapen? Stap binnen bij Ubica. Laat u de collectie tonen. Dat verplicht u tot niets. Spaart u wèl 'n hoop gezoek en tijdverlies. Letterlijk alles voor de slaap kamer. Van 'n matras tot en met een complete slaapkamer. Graag tot ziens. Showroom UBICA MATRASSENFABRIEK Verzamelgebouw "Zuid" (vlak bij metro-station Zuidplein) Strevelsweg 700, Appart. 613 ROTTERDAM-ZUID tel. 010 - 81 30 06 ZES DAGEN PER WEEK GEOPEND maandag t/m zaterdag- 9-17 uut Levering via detailhandel Ter overweging Het is een waarheid als een koe dat de politiek een hard bedrijf is. Dat blijkt vooral in een ver kiezingsjaar, niet alleen omdat het dan nogal eens voorkomt dat mensen, die enkele jaren in een vertegenwoordigend lichaam (zoals staten en de gemeenteraad) zaten zonder duidelijke motieven als zodanig uitgerangeerd worden, maar ook omdat in de hitte van een verkiezings campagne dingen gezegd kunnen worden die anderen kwetsen. Van dat laatste enkele recente voorbeelden. De leider van de oppositie in de Tweede Kamer, Den Uyl, betoogde in de afgelopen weken enke le malen dat het huidige kabinet kennelijk de zwaksten wil gaan aanpakken. Hij wees op het feit dat het kabinet „overweegt" de WAO- uitkeringen iets te verlagen. Nog afgezien van de omstandigheid dat het kabinet-Den Uyl enige tijd geleden niet alleen overwoog, maar ook concreet voorstel indiende om de WAO-uitke- ringen wat omlaag te brengen (het voorstel werd later teruggenomen als gevolg van druk uit de samenleving) was het niet fair van Den Uyl om de eerstverantwoordelijke bewinds lieden, minister Albeda en staatssecretaris De Graaf, beiden uit de vakbeweging afkomstig, op deze wat goedkope wijze aan te vallen. Voor beiden zou een voorstel tot verlaging van de WAO-uitkeringen ook persoonlijk een harde beslissing zijn. In dezelfde verkiezingsperiode meende premier Van Agt in Maastricht eraan te moeten herinne ren dat oppositieleider Den Uyl, toen deze nog minister van economische zaken was, de eerst verantwoordelijke bewindsman voor de sluiting van de mijnen was. Hij „vergat" erbij te vermei den dat het een besluit van het gehéle kabinet- Cals (samengesteld uit leden van KVP, PvdA en ARP) was en dat Den Uyl het met een brok in de keel deed. .Hard attaqueren" is in de samenleving van van daag gemeengoed geworden. Dat geldt niet alleen voor het politieke bedrijf maar ook voor andere terreinen. In het bedrijfsleven vind je het op allerlei niveaus maar ook in (bijvoorbeeld) het betaald voetbal maak je, wat dat betreft soms botte staaltjes mee In onze hele samen leving lijkt het een prestatie te worden om iemand .onderuit te halen", om iemand aan te pakken zonder dat je rekening houdt met de omstandigheden en motieven van een ander. Zelfs in het kerkelijk leven komen deze ver schijnselen voor. Al heel lang. Het gebeurde en gebeurt in de top in de vorm van keiharde kerkelijke besluiten over mensen, maar ook op het grondvlak": hoeveel dorpen zijn er niet waar mensen van verschillende kerken als ze elkaar zondags op weg naar de kerk tegen komen weigeren elkaar te groeten? Ook dat is, wat je noemt, „.keiharde confrontatie" De bijbel leert ons een andere wijze van omgaan met elkaar. Daarin wordt het respect voor de medemens sterk benadrukt. Wie in de evange liën leest hoe Jezus tijdens zijn leven op aarde met de mensen omging moet constateren dat onze levenswijze in vele opzichten van die van Hem afwijkt. Zachtmoedigheid en nederigheid werden door Jezus geaccentueerd. Dat hield niet in dat Hij altijd vriendelijk was, Jezus kon heftig te keer gaan tegen misstanden. Hij kon ook hoogmoedige mensen op hun plaats zetten Wie bijbels wil trachten te leven is niet een „doetje", niet een „halfzacht" mens. Hij kan heftig te keer gaan als hij misstanden tegen komt, vooral wanneer mensen onrechtvaardig behandeld worden. Maar hij speelt steeds de bal, en niet de man. Hij ziet in de eerste plaats de medemens in de ander. En als die ander faalt mag hij daarop best, ook hard, als het moet, gewezen worden, maar hij mag niet de grond in getrapt worden. Als mensen ergens in hun leven gefaald hebben en ze willen hun leven op dat punt corrigeren moet hun een faire kans geboden worden. Daarom is bijvoor beeld reclassering niet alleen de taak van een instelling, maar ook opgave voor de hele maat schappij, een kwestie van mentaliteit. Wat zou onze samenleving er anders uit zien als we ons meer humanitair zouden opstellen, rechtvaardig én respect- en liefdevol In het klein en in het groot. Ook dan kan om ons eerste voorbeeld nog eens aan te halen - de politiek een hard bedrijf zijn, maar een zakelijk hard bedrijf, zonder dat we de ménsen daarin „pakken" In zo'n samenleving is uiteraard ook van rassendiscriminatie geen sprake meer en wordt de mens als medemens bejegend. Dezer dagen wordt herdacht dat Martin Luther King tien jaar geleden werd vermoord. Hij kon keihard zijn als het om de rechten van de negers ging, maar hij was bovenal medemens, strikt rechtvaardig en met onnoemelijk veel naas tenliefde. Hij droomde van een andere wereld en deed al het mogelijke om die andere, betere wereld, reeds in onze samenleving te verwerke lijken. Een lichtend voorbeeld voor ons alle maal. E.J.M

De Havenloods | 1978 | | pagina 17