Kinderen centraal op T urkse 'bevrijdingsdag' IDËRAÊi Maassluis is een krant rijker STADS KRANT Kemal ieder jaar geëerd als grote vernieuwer termeulen Vrouwenkoor geeft concert Concertseizoen weer afgesloten termeulen april '78 The Flails spelen voor w Kethel termeulen termeulen "Wij vrouwen" komt met kaartenactie DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 APRIL 1978 Q) REGIO - 17-572 VLAARDINGEN/ROTTERDAM - Voorde Turkse kinderen in de Rijnmond is het van de week vaak feest. Hun ouders herdenken de dag, dat in het verre vaderland de republiek werd uitgeroepen en dat was een soort bevrijding die wel wat weg heeft van onze vijfde mei. Er is echter een groot verschil: de Turken hebben van hun bevrijdingsdag een speciaal kinderfeest gemaakt. De herdenking van het nieuwe begin dient volgens hen in het teken te staan van de jeugd. Zaterdag wordt er dan ook speciaal voor de Turkse kinderen een enorm feest gegeven in de grote zaal van de Doelen. En dat het een succes wordt staat nu al vast. Verkeden jaar verschenen er bij dezelfde gelegenheid tweeduizend bezoekers. de enige die de vijanden het land uit wist te jagen en voor een soort be stuur kon zorgen. De sultan -zoon van de inmiddels afgezette Abdoel Hamid joeg hij het land uit en het Topkapi-paleis werd een museum. De 2000 haremvrouwen liet hij weer bij hun vaders afleveren. Revolutie De feestdag in de Doelen wordt het grootse sluitstuk van een hele reeks activiteiten die de afgelopen dagen in kleinere kring hebben plaatsgevon den. Zo boden kinderen van Turkse gastarbeiders in Vlaardingen wethouder Kloots een assortiment mierzoet gebak aan, zoals dat in hun land wordt gegeten. En de vele Turkse winkeliers doen goede zaken met hun wandtapijten van Mustafa Kemal, de vader des vaderlands en de grondlegger van de Republiek. Waarom zulk een grootse viering, ter wijl in Nederland de vijfde mei haast ongemerkt voorbij gaat en je elk jaar «p koninginnedag minder vlaggen ziet? De Turken hebben reden om hun republiek dankbaar te zijn. Ze treeft misschien weinigen welvaart ge bracht, maar wel aan iedereen zelf respect. De Turken van nu kunnen trots zijn op hun land en dat was vroeger anders. Haremvrouwen Zestig jaar geleden noemden ze het Turkse Rijk smalend de „zieke man van Europa". Het land werd gety- ranniseerd door een niet geheel nor male sultan, Abdoel Hamid geheten. Hij woonde in het Topkapi-paleis te midden van 2000 haremvrouwen, die allemaal op de slavenmarkt waren gekocht. De sultan was geen dwinge land vanwege zijn karakter, maar uit angst. Hij vreesde vermoord te wor den en die angst beheerste zijn leven. Wie zijne majesteit aan het schrikken maakte, liep grote kans om in het hart geschoten te worden, want Abdoel Hamid droeg altijd twee pistolen bij zich met smaragden op de kolf en hij schoot net zo goed als de gemiddelde cowboy. Ondertussen moest Turkije zich ver nedering op vernedering laten welge vallen door de grote Europese lan den. Er heeft zelfs wel eens het plan bestaan om Nederland aan Pruisen te geven en de koning (Willem 1) scha deloos te stellen met 1/3 Turkije. Retourzending In het leger van deze sultan nu was Mustafa Kemal officier. Hij begreep dat je van je vijanden moest leren en dat deed hij ook uitvoerig. Toen het Turkse Rijk door de eerste wereld oorlog ineenstortte —het land vocht met de Duitsers mee-, wasMustafa En toen - egon de revolutie echt. Mustafa Kemal verordonneerde, dat alle Turken op zijn westers moesten gaan leven. Mannen mochten geen fez, een soort hoofddeksel, meer dragen en vrouwen die met een slui er op straat liepen kregen moeilijk heden met de politie. Alle ambte naren kregen opdracht een westers kostuum aan te trekken. En Mustafa Kwekerij "Holy" Het tuincentrum waar U alles kan vinden. We staan zaterdag 6 mei op de Geranium morkt in Vlaardingen t.o. stadhuis. *Turkse kinderen i hun eigen land aan. !:ii!ɧ§!Iiy;: i;:"1-:»,:,;-. Vlaardingen bieden wethouder Kloots lekkernijen i 3 jaar garantie... Groot model personenweegschaal, van het merkSoehnle. Uitgevoerd met skai bekleding (makkelijk afwasbaar) en verchroomde lens houder. In bruin of oranje. Van 28,50 SCHIEDAM - Het Schiedams Vrou wenkoor geeft op vrijdag 28 april een concert in de Magnalia Dei kerk aan de Alberdastraat 67. Aan dit concert werken Peter Beijersbergen en Alice Schuppers. Bovendien wordt er me dewerking verleend door Chris Ver hoog, die deze keer niet in zijn kwa liteit van koordirigent van „Orpheus" maar als baritonsolist. Ria Borgmeijer heeft de algehele leiding. Op het programma staan o.a. werken van Blyton, Hindemith en Ravel. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de le den van het koor, bij de VVV en o op de dag van de uitvoering, mor gen dus, aan de Magnalia Dei Kerk. Het concert begint om kwart over VLAARDINGEN Basklarinettist Harry Sparnaay en pianist Polo de Haas verzorgen op 9 mei het laat ste concert van dit seizoen in het Vis serijmuseum. Samen vormen zij het duo Fusion Moderne. Dit concert vindt plaats onder auspiciën van de Culturele Raad en de Stichting Gau- deamus. Er zullen werken worden gespeeld van Klaus Huber, Peter Schat en Ton de Leeuw. Het concert begint om kwart over acht. Het Visserijmu seum is gevestigd aan de Westhaven- kade nr. 53/54. De toegangsprijs bedraagt f 4.50, de houders van een CJP of 65-plus pas krijgen twee gul- Speciaal voor de grotere damesmaten... XXL panties met een goede pas vorm, geschikt voor de maten 44 t/m 52. Naadloze panties met een groot tussenstuk in het verstevigde broekje, in middengrijs, camel, mis ty of charm-beige AP Van 3,95 voor I ^3 5 stuks 9,50 I Kemal beval zijn topmensen zo veel mogelijk van het westen te leren. Dat gebeurde ook. Turkijke is nog steeds een arm land maar in vergelijking met de rest van de derde wereld leven haar inwoners in redelijke welstand. Het kan veel. Zo wordt al jaren een eigen auto geproduceerd, de Anadol. en buiten landse vijanden, zoals de Grieken, hebben geleerd, dat met Turkije niet te spotten valt. Tradities Alleen met de modernisering van de geest valt het niet mee. Onge veer de helft van de Turkse kiezers stemt op partijen die de oude tradi ties toch wel min of meer willen handhaven. De rest staat achter de partij van Mustafa Kemal, de Repu blikeinse Volkspartij van premier Ecevit die wel wat lijkt op de Neder landse PvdA. Ecevit doet ook zijn best om het lot van de kleine man te verbeteren en daarbij doet hij regel matig een beroep op de gedachten van zijn grote voorganger. Vandaar dat het zo'n gelukkige ge dachte is om de dag van de republiek geheel in het teken van de kinderen te stellen. Zij moeten het werk van Mustafa Kemal voortzetten. Aan hen is de taak om iedereen in het im mense land een menswaardig bestaan te geven. Mustafa Kemal heeft de grondslag gelegd. En het is geen Mustafa Kemal verving het Arabische schrift door het Europese en hij gaf daar zelf les in. De vader aller Turken ontzag zich niet om feesten stop te der, dat zijn landgenoten hem de metten, als hij merkte dat gastheer en ge nodigden het nieuwe schrift nog niet erenaam Atatürk hebben gegeven, beheersten. Dan liet hij het schoolbord te voorschijn halen en begon deles vader aller Turken. Want dat was hij. Want Kemal was natuurlijk wel de baas in Turkije. MAASSLUIS -Vanaf het begin van dit jaar vindt iedere inwoner van Maas sluis éénmaal per maand een nieuwe krant in de bus. Naast "De Havenloods", "het Maassluis Nieuwsblad", "De Schakel", en "De Maaskoerier", die huis een huis bezorgd worden is nu ook "De Stadskrant" verschenen, een uitgave van het Gemeentebestuur. De eenvoudige krantevorm werd met opzet geko zen omdat een eerder verschenen bulletin, fraai uitgevoerd op hoogglanzend papier dat éénmaal in de twee maanden verscheen, niet aan het doel bleek te beantwoorden en bovendien te veel "in de papieren" ging lopen. Het doel: de bevolking en haar bestuurders dichter bij elkaar brengen door informatie te geven over gemeentelijke zaken en in te haken op aktuele gebeurtenissen bin nen Maassluis. Een woordvoerdster \an de ge- wel nodig dat bepaalde onderwerpen meentelijke voorlichtingsdienst: "We meer aandacht krijgen. Uiteraard ge- kunnen uiteraard niet korikurreren ven we Veel voorlichting over ge- kunnen uiteraard niet konkurreren met de aktualiteit van een dag- of weekblad maar we vonden het toch meentelijke zaken in de Stadskrant. Beslissingen die in de gemeenteraad vallen worden door ons wat uitge diept en wat smakelijke voorgescho teld dan in dorre ambtenarentaal. Maar ook andere zaken die het weten waard zijn brengen we onder de aan dacht van de bevolking. In het laatste (april) nummer hadden we artikelen opgenomen over de Rijkssubsidie regelingen bij woningverbetering en terugbetaling van gemeentelijke be lastingen. SCHIEDAM/KETHEL - De voetbal vereniging Kethel is dringend aan een nieuw sportcomplex toe. Daarvoor is echter veel geld nodig en dat hoopt men bijeen te krijgen op een in juni te houden Fancy Fair. Als aanloop voor dit evenement treedt aanstaande saterdag 29 april, de groep The Flails op in gebouw Ar cade. De baten van dit optreden ko men ten goede aan de Fancy Fair en die komt op zijn beurt weer ten goe de aan de aanleg van een sportcom plex in Bijdorp. De groep The Flails speelt zaterdag helemaal belangeloos. Fr kunnen ruim vijfhonderd mensen in gebouw Arcade en voetbalvereni ging Kethel zou met een volle zaal de koning te rijk zijn. De toegang be draagt vier gulden en het optreden begint om kwart over acht. 'n Secure keukenhulp... deze Soehnle keukenweegschaal met een maximaal weegvermogen van5 kg. (25gram-schaalverdeling). 3 jaar garantie. In oranje of bruin. Van 19,95 C Soehnle Voor oud-leden en voor ouders van leden van „Liefde en Vrede" houdt sociëteit „In the Mood" op donder dag 27 april 1978 een gezellige avond in het gebouw van L&V aan de Fran senstraat. Om acht uur gaat de zaal voor „Soos All in" open. Vooruitlopend op de gemeenteraads verkiezingen van volgende maand brachten we bovendien een historisch overzicht van het ontstaan van de "Gemeenteraad" en de wijze waarop dit instituut nu funktioneert. Verkiezingen In het volgend nummer gaan we na der op de verkiezingen in; praktische wenken over het stemmen bij vol macht: wat er gebeurt met niet uit gebrachte en ongeldige stemmen; wat "restzetels" zijn. Bovendien een wat "gezelliger" onderwerpde Nationale Molendag van zaterdag 13 mei die de laatste jaren gecombineerd wordt de landelijke Fietsdag. Maar in de eerste plaats is de Stadskrant er op gericht de drempel tussen de bevol king en haar plaatselijke bestuurders te verlagen. We hebben de indruk dat onze uitgaven goed worden gele zen, dat hebben we gemerkt nadat we een artikel over het aanvragen en verlengen van paspoorten publiceer den". Het feit dat enorme hoeveelheden drukwerk de Maassluizer van dinsdag tot en met vrijdag overspoelen heeft de gemeentelijke voorlichtingsdienst onderkend. Strevend naar een op timale attentiewaarde verschijnt "De Stadskrant" iedere eerste maandag van de maand. Maar niet als op die maandag Koninginnedag en de Dag van de Arbeid samen vallen. Dan wordt het één week later. Volledig verstelbaar... Modern bolspotje met kleine fitting, geschikt voor lampen tot 40 watt. Naar alle kanten verstelbaar, door snede spot 12 cm. In bruin, oranje, zwart of beige. Kompleet met snoer en stekker van 14,95 voor VLAARDINGEN - Het komité Wij Vrouwen Eisen begon onlangs met een landelijke kaartenaktie om zo doende de verantwoordelijke mi nisters te attenderen op hun eisen. Die zijn al geformuleerd bij de aprichting van het komité in 1974 ;n betreffen de legalisering van abor- De kaartenaktie van het komité heeft bovendien als doel de voorlichtings- aktiviteiten over abortus uit te brei den. De kaarten worden verkocht op markten in diverse steden. Voorop staan de drie eisen van het komite: Legalisering van abortus, Abortus in het ziekenfondspakket en De vrouw beslist. Het is de bedoeling dat deze kaarten worden verzonden naar de diverse bewindslieden, al of niet van nog een eigen tekst De kaarten zijn in Vlaardingen ook te koop bij het PSP-pandje, het Rut- gerhuis, de NVSH, ae Stichting Wel zijn en bij het JAC. Wie meer infor matie wil kan kontakt opnemen met E. Rundholz, Parallelweg 68, AORKVOORUW PERZISCHE TAPIJTEN ALLE HET DE BEKENDE DERA661RANTIE KOM EENS LANGS IN ÉÉN VAN ONZE 3 ZAKEN NhlS B1EI WE DEHEvIWE I Fraencksptett* 9. Hillaganbefg. tal 010-187700 beradifcaar mal tramliin 4 en bus 35 an vanat owWigganda gamaantan mal bua Z an 4

De Havenloods | 1978 | | pagina 5