Een hartekreet op het sterfhuis 429.- Het linke van Duitsland nu GRATIS Chili-week in Schiedam Nitsanim komt volksdansen in Passage Winnaars Camaretten77 in Zoldertheater Winnaar schaakpuzzel Martin u.Amerongen in het Stedelijk Gusto:Afgeschreven door IHC, xorg voor Gemeente Vogel en Jansen WW-boot bij gusto Schiedam: Wie houdt wie nu voor de gek? SCHIEDAM - Schiedam lijkt in het teken van Chili te staan. In de eerste plaats is er in het Stedelijk museum aan de Hoogstraat een prachtige ex positie georganiseerd in samenwerking tussen het Chili comité te Schiedam, het Allende centrum te Rotterdam en vooral het chileens cultureel centrum te Amsterdam. leid om deze salpeter te gaan del ven in de hoop een behoorlijk loon te krijgen. Het tegendeel was waar. In- plaats daarvan werd het slavernij en minder dan een minimum loon! Er hangen wandkleedjes die gemaakt zijn door de vrouwen van politieke gevangenen. De kleedjes zijn gemaakt van eenvoudig materiaal en tonen ons de schrijnende toestanden waar het chileens volk mee kampt, ze zijn door de kerk naar Nederland gesmok keld. Verder zijn er schilderijen, in balling schap gemaakt. Sommigen zijn over duidelijk en geven bijvoorbeeld een straatbeeld weer met op de voor grond een portret van Pinochet. Andere geven de sfeer in geheel eigen gevoelens weer: zo zien we van de schilder Moreno primitief aan doende en dichterlijke schilderijen, een groene boom groeit uit het bloed van de vermoorde mensen, de boom draagt rode appels, de strijd gaat voort, de mensen moeten verder. Voorts is er nog uitstekende grafiek en een paar wandobjekten die een versie zijn op de chileens vlag. We zien een hamer en een schop, achter staal, hermetische geslotenheid. Dus gevangenschap van arbeiders en boeren in Chili! Verleden week vrijdag onderstreepte een film die gedraaid werd in de aula van het stedelijk museum, de poli tieke situatie van een rijk land dat ge dwongen is om armoede te lijden. Onder andere door. het onteigenen van land en het aanstellen van staatsarbejders kan het land niet naar behoren worden bebouwd. De boer, geboren en getogen op zijn eigen grond, kan dit immers het beste. De meesten van ons weten ook dat van Chili de slapeter komt, dit is een meststof die naar Europa wordt uit gevoerd. Veel arbeiders werden ver- Al met al heeft dit tot grote onte vredenheid en wanhoop van de bevolking geleid en dat bracht de oprichting van de arbeidersbeweging tot stand. De arbeidersbeweging werd onderdrukt, anoniem moest kunst gemaakt en gesmokkeld den want de kunst kan een volk, en zeker een onderdrukt volk, iets van zijn eigenwaarde teruggeven. En zo gebeurde dat ook met de muziek. Oude instrumenten worden weer bespeeld en om dit Chili weekeinde te voltooien kon men maandagavond genieten van geweldig fijne muziek van de Chileens groep „Amankay" Het is tragisch dat zij deze muziek in een Nederlandse stad moesten brengen, omdat het meer was dan de loze amusementsdeunen die het regiem wenst te dulden. Henriette. Chili-expositie is nog steeds te zien in het Stedelijk Museum. SCHIEDAM - In het Passage Theater treedt op donderdag 18 mei het Folkloristisch Dansensemble Nitsa nim op. Zij worden muzikaal bijge staan door Ellen van Eyk, Doron Pe per en Freek van Diest. Ruim tien jaar geleden werd in Den Haag de volksdansvereniging "Nitsa nim" opgericht door Marius Korpel, die nog steeds de leider is van het dansensemble. De naam "Nitsanim" is het Hebreeuwse woord voor groeien en dat heeft de dansgroep dan ook ge daan. Ze bestaan nu uit een viertal afdelingen, van beginners tot ge vorderden. Op 18 mei begint de voorstelling om kwart over acht. Kaarten zijn voor f 7,50 verkrijgbaar bij het VVV en aan de kassa van het Passagetheater. CJP-ers en 65 plussers krijgen een rijksdaalder korting. Dans ensemble Nitsanim SCHIEDAM - Een in de fabriek ge breid vest, colbert over de stoel, ter- lenka broek, ongematteerde sigaar, kort haar, dat toch net een beetje artistiek valt. Vrij-Nederland journa list Martin van Amerongen is qua uiterlijk moeilijk in een hokje te zet ten. Maar ook de politiek heeft geen aangeharkt tuintje voor hem... Tuint jes genoeg natuurlijk, maar Van Ame rongen weet tussen het keurige grint altijd wel giftig onkruid te ontdekken. Dat blijkt uit zijn stuk ken in Vrij Nederland, dat bleek dins dagavond ook uit de lezing, die hij in het Stedelijk Museum hield. Het ging over de toestand in het Duitsland van nu. Al een paar weken stelt het museum de kritische foto's van Oscar van Alphen ten toon en wat hij door zijn camera zag, laat niet veel van het ideaalbeeld, het Wirt- schatfswunder, de democratische Bondsrepubliek heel. Van Ameron gen kwam de foto's toelichten met de resultaten van zijn journalistiek onderzoek. De resultaten - voorgele zen van duidelijk fotozetsel, dus wie er niet was moet Vrij Nederland maar gaan kopen - stemden niet vrolijk. Ze konden de ruim twintig links ogende toehoorders ook moeilijk van de nodige zelfvoldoening voorzien. Want van Amerongen houdt niet van vaste schema's, hij heeft geen duide lijk omlijnde analyse, van hoe het nu werkelijk is. Net als in zijn stukken voor Vrij Nederland stelde Martin van Amerongen een reeks schokken de feiten ten toon. Een pasklare op lossing had hij niet, hij verstrekt slechts informatie. heid aangesteld. De geheime dienst roept je officieel uit tot vijand van de grondwet en daarmee is een carrière in het ambtenarenapparaat uitgeslo ten. Ondertussen leiden uiterst rechtse genootschappen een bloeiend leven. Wat voor linkse bestrijders van de republiek -en links lijkt in Duitsland erg op Van der Louw- onherroepelijk ontslag betekent, wordt rechtse oppositionelen nauwelijks aangere kend. Er zijn in Duitsland geen geval len bekend van notoire Hitlervrien- den -toch ook vijanden van de demo- kratische grondwet- die om deze reden hun baan verliezen. Goed zo, de Duitsers deugen dus niet. Ze zijn op mars naar het vierde rijk, pas voor ze op. Steun de weinige goeden die het Berufsverbot bestrij den Wie zo denkt krijgt de steun van Martin v. Amerongen, maar ook een hoeveelheid onaangename feiten. De werkelijke tegenstanders van het Duitse Berufsverbot zitten links van de regerende SPD. Daar bevindt zich een onoverzichtelijke warwinkel van diep serieuze clubs zonder veel aan hang die ten oosten van Zevenaar als K-Gruppen bekend staan. K staat voor communistisch. De aan hangers van deze clubs houden zich voornamelijk bezig met het bestrij den van elkaar, omdat zij alleen menen de Ware Leer van het Marxis me te bezitten, terijl de concurren ten slechts oplichters zijn die de ar beidersklasse trachten op dwaal spoor te brengen. uit van het zogenaamde Berufsver- scala van Hitlerachtige clubs. Rij Martin v. Amerongen vertelt nu eens vooreen klein publiek. bot. Onder die term wordt verstaan het weren van alle mensen uit over- heidsbetrekkingen, van wie de Duit se overheid gelooft, dat zij niet ach ter de democratie staan. In de Bondsrepubliek betekent dat het volgende: wie ook maar enigszins als „links" beschouwd wordt, of ooit van linkse neigingen heeft blijk gege ven, wordt niet door de Duitse over- hen is niet zozeer sprake van onder linge strijd als wel van taakverde ling. Elke eng doel heeft zijn eigen club. En dat varieert van de aktie- groep voor de doodstraf en tegen de demokratie tot de beweging voor het wederinlijven van het al dertig jaar Russische Oost-Pruisen. Hoe oud zijn die rechts-extremisten wel? Steeds meer hebben de oorlog niet meegemaakt. Duitsland heeft zijn linke kantjes. Op vrijdagavond 5 en zaterdagavond 6 mei, beide avonden om negen uur. treden in Zoldertheater „In de Teerstoof" de winnaars op van het jaarlijkse cabaretfestival „Camaretten": Het Lagelandencabaret. Op het cabaretconcours dat jaarlijks in de Aula van de Delftse Technische Hogeschool wordt gehouden, won „Het Lagelandencabaret", samen met de groep „3 x bellen" verdiend de eerste prijs. Het Lagelandencabaret heeft deze bekroning voornamelijk te danken aan de vlekkeloze samenwerking tus sen gitarist en zanger Chris Houtman en voordrager, parodist, komiek typeur, etc.: Aernoud Witteveen (in het dagelijks leven kunsthandelaar, 's avonds verkoper van kleinkunst!). Dit duo houdt het in hun optreden bij de vorm van aanbrenger-uitwer ker. De aanbrenger is Chris Houtman, die zich opvallend goed ten bate van zijn partner Aernoud weet weg te cij feren. Het programma bevat geen aaneen schakeling van losse stukjes, maar een, op zeer originele wijze in elkaar grijpend geheel. Er zijn nummers bij om te huilen van de lach, maar ook blijkt dat dit duo wat te zeggen heeft. En ditmaal geen onderwerpen als de Derde Wereld, de verstedelij king, de Minister-President en de gastarbeiders. Nee, het harde cabaret van de jaren '70 gaat steeds meer plaats maken voor een wat lieflijker vorm. Op een quasi onbeholpen, wat schutterige manier, brengen Chris en Aernoud o.a. een klagende vader over zijn kind, een schitterende buik spreekact en een absurde persiflage op het scheppingsverhaal. Dit vond de jury de hoogtepunten van het programma. Als je samen met je maatje een pro gramma brengt, moet je, vooral als uitwerker, een stevige theaterper soonlijkheid zijn. Het is daarom niet verwonderlijk dat Aernoud in Delft de persoonlijkheidsprijs heeft ver worven. Hoewel, kun je het persoon lijkheid noemen? Er zijn honderden mensen met persoonlijkheid die op de planken nergens blijven. Het is die biina ondefineerbare combinatie van sterke aanwezigheid, beweeglijheid stemovertuiging. Reserveringen van maandag tot en met vrijdag via het VVV Schiedam, tel. 266000; vrijdagavond en zaterdag vanaf 13.00 uur via het theater, tel. 269455. De toegangsprijzen zijn f.9.- en voor CJP/PAS 65 f.7,50. De oploswedstrijd die Schaakvereni ging Groenoord ter gelegenheid van zijn tienjarig bestaan heeft georgani seerd heeft veel aandacht getrokken. Op de negen verschillende opgaven die in winkeletages en in de krant werden aangeboden, kwamen in to- Schaaktoernooi voor de jeugd VLAARDINGEN - Op het sport park De Vijfsluizen organiseert de schaakvereniging Shell op woensdag 10 mei het zesde Shell-jeugdschaak- toernooi. De aanvang is 14 uur. De inschrijving is 14 uur. De inschrij ving staat open voor jongeren tot en met dertien jaar en het inschrijf geld is f.1,-. Voor de gevorderden zowel als voor de beginners worden groepen van zes gevormd. De winnaars van iedere groep zullen in twee finale-groepen gaan uitmaken wie zich Shell-jeugd- schaakkampioen 1978 mag gaan noemen. De^ wedstrijden in de finale groepen en in de groepen voor ge vorderden zullen met de klok worden Omdat hef maximum aantal deelne mers gesteld is op 1 20, is het raad zaam zo snel mogelijk in te schrij ven. De aanmeldingsadressen zijn: R. Reijenga, Coomhertstraat 86 (tel. 348801) en R. te Rebel, Primu lastraat 8a (tel. 70-8136) taal 126 oplossingen binnen. Van die oplossingen waren er 95 goed en uit deze is inmiddels de winnaar van de prijs van 50 gulden geloot: de heer J.Klinge, Bachplein 233, Schiedam. Hij kreeg zijn prijs op 2 mei in Boer derij Landvreugd overhandigd. De meeste oplossingen kwamen bin- i nen op de opgave die in de kranten heeft gestaan: 24, waarvan 17 goed. De moeilijkste opgaven bleken bij de speelgoedhandels te staan: bij Quar- tel 6 goed van de 12 en bij Van der Most 7 van de 12. De gemakkelijkste opgaven bleken te vinden bij de Drankenexpresse (9 van de 10 goed) en bij Windsor House-Mgr.Nolenslaan (15 van de 17 goed.) Voor degenen die hun oplossingen willen controleren volgen hier volle digheidshalve nog een keer de namen van de deelnemende winkels met daarachter de oplossing van de opga ve die in hun etalage stond: Van der Most (1 Df4), Van de Boor (l.b8T), Windsor House Broersvest (1. Kc6), Windsor-House-Mgr.Nolenslaan l.Dc3), Huize Brabant (l.Tg7), Quartel (l.Kcó), Drankenexpresse (l.La5.2.b4), Slijterij Groenoord (l.Thl). Tenslotte de oplossing van de stelling in de krant: (l.Lh3.) MAASLAND In het kader van de serie orgelconcerten die de Orgel commissie van de Nederlands Her vormde Kerk organiseert komt za terdag de Kampense organist Klaas Jan Mulder naar Maasland. HANDIG NAAIMiUBEl 200.- bij aankoop van Toyota naaimachine met stretchsteek vanaf 579.- bovendien hoge inruilprijs van uw oude machine Toyota lichtgewicht naaimachine anai ..en op alle machines 5 jaar garantie Parkeerverbod laan van kracht was, vrijdag uitgebreid tot ruimschoots voorbij de Olympia-hal. Dat is den. Bij evenementen in de hal of op het nabij gelegen Excelsior M.complex werd keerde auto's bijna teruggebracht tot een éénbaansweg en dat maakte de ter plaatse vrij vochtige Bozenlaan voor de rijdende autobestuurderd onoverzichtelijk en voor vanuit desporthal plotseling overstekende Met- het van kracht worden van het par keerverbod zullen de bezoekers van de hal en de Excelsior-velden elders een parkeer- is echter veel te klein en derhalve zullen de woonstraten van de Dijkpolder, die toch al een parkeerplaatsentekort kennen. vangen Niemand schijnt daarbij stilgestaan te hebben, hoewel men daarmee bij de ge meente gezien het klagen van de Wip perspark-bewoners, die overlast menen te hebben van auto's bestemd voor het sport complex Bilderdijklaan toch de nodige ervaring moet hebben. Dat Rozenlaan-par- keerverbod heeft onze instemming, maar toch willen we het vingertje alvast heffen. Dan hoeft men dadelijk niet te zeggen, dat "lers of de wijkvereniging uit de Dijkpolder laat klagen. GfiV DE HAVENLOODS VRIJDAG 5 MEI 1978 SCHIEDAM - IHC blijft bij haar standpunt dat Gusto niet te redden is. Uit het deze week verschenen jaarverslag blijkt dat de mening van de Indus triële Handelscombinatie omtrent haar vestiging in Schiedam niet verandert is. „We betreuren de ontwikkeling in de Nederlandse scheepsbouw en in het bij zonder de gevolgen hiervan voor Gusto en Gusto staalbouw, waar ongeveer 900 werknemers moeten afvloeien." Het Gemeentebestuur van Schiedam van de stad grote gevolgen. Het zou zit met de handen in het haar. Dat zelf een gedeeltelijk bankroet tot ge- afvloeien heeft voor de economie volg kunnen hebben. Immers niet alleen de werf zelf, maar allerlei bedrijven en bedrijfjes om het scheepsbouwgebeuren heen zullen de dupe worden van deze sluiting. In een brief aan de ministerpresident vraagt het Gemeentebestuur landelij ke aandacht voor alternatieve oplos singen voor dit probleem. Met argu menten als: „Het kosten-niveau van de Nederlandse scheepsbouw wordt door het anti-inflatiebeleid relatief verbeterd" en het gebruiken van de internationaal erkende know-how van Gusto als onderdeel van een „eigen geintergreerde kennis indus trie", probeert de lokale overheid op te boksen tegen een koele beslissing van een multi-national. Zeven jaar geleden zijn er binnen de Gusto- top beslissingen genomen en transac ties afgesloten die de huidige ontwikkeling veroorzaakt hebben. IHC blijkt nu Gusto overgenomen te hebben omdat ze de know-how kon gebruiken in nieuw op te zetten IHC vestigingen in het verre oosten. Een nederlandse regering kan met nog zulke mooie subsidieregelingen komen en" nog zo'n hartekreet laten horen. Een multinational heeft geen hart en is in landen als Maleisië altijd goedkoper uit dan hier. Trouwens in die verre landen zijn nog geen vak bonden uitgevonden en regeringen daar zijn veel te blij met wat werkge legenheid om vervelende eisen aan bedrijven te stellen IHC zegt het in haar jaarverslag te be treuren dat het zo slecht gaat met de scheepsbouw in Nederland. Ze vergeet erbij te vermelden dat haar eigen politiek wel eens tot deze terugval bijgedragen zou kunnen heb ben. Men krijgt zo de indruk dat er de laatste maanden een treurspel naar de buitenwereld wordt opgevoerd. De zaal is volledig in de ban en let niet op het spel dat achter de coulissen gespeeld wordt. Naar het schijnt hebben de arbeiders van Gusto zelf nog het best in de gaten wat er komende is. Getuige de naam die zij Gusto's laatste pro ject gegeven hebben. Schiedam trekt aan de bel. Nu het water aan de lip pen staat worden mooie frases gefor muleerd: „Op het niveau van de rijks overheid zou beleidsuitgangspunt moeten zijn: levert een maatschap pelijke kosten-baten-analyse een uit komst die de rijksoverheid vraagt om- een aanpak waar visie en moed uitspreekt en waar alle betrokkenen en de jongere generatie vertrouwen uit putten? of, - een aanpak waar angst en gelatenheid uit spreekt, waar verliezen worden bijgepast in de hoop op betere tijden, doch waar de betrokkenen en de jongere generatie hun eigen consequenties uit trekken? HANDELSONDERNEMING Beukelsdijk 120 tel. 255474 Rotterdam

De Havenloods | 1978 | | pagina 15