HAVENLOODS P BooyClean wil proces tegen Gemeente Vlaordingen S.5S55S Meubelfabriek H Oisterwijk Thuis zijn in theater Schoonmaakproject Rotterdamse haven als inzet SLAAPKAMERSI Stel een politieke vraag Geloogd Massief Europees Eiken van de Meubelfabriek Oisterwijk op maar 10 plaatsen te koop: Pol de Beer helpt huurders Bloemrijke markt rond Grote Kerk Zangkoor in Woudhoek unicon contactlenzen Een mooie avond VRIJDAG 5 MEI 1978 27e JAARGANG NO. 16 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 itie P SCHIEDAM RODE KRUIS ROTTERDAM 23, 24 EN 25 MEI VLAARDINGEN/ROTTERDAM - Het schoonmaakbedrijf Booy-Clean overweegt gerechtelijke stappen te ondernemen tegen de gemeente Vlaardingen. Directeur Booy vindt dat burgemeester Kieboom nu lang genoeg zijn ondeskundigheid omtrent het schoonmaken van schepen geëtaleerd heeft. „We hebben een ad vocaat in de arm genomen, die de mogelijkheden voor eventuele procedure gaat onderzoeken. We hebben hier brieven van de ge meente Vlaardingen waaruit blijkt dat ze een volkomen verkeerde voorstelling van zaken over ons bedrijf geven". Burg. Kieboom: „Dat bedrijf is een speerpunt op het hart van Vlaardingen wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Rabriekstoonzalen ■^nd^rie^bouw^GQudsesingel 66, Rotterdam, tel. 010 12.64.61. De Havenloods geeft U de gelegenheid vragen te stellen aan politieke bestuur ders en oppositiemensen van de gemeente In deze woelige dagen voor 31 mei doen alle partijen hun best zich zo voordelig mogelijk te presenteren aan U, de kiezer. Alhoewel U uiteindelijk het laatste woord heeft, of, zoals U wilt de laatste stem, bestaat bij ons toch het idee dat het meeste uit deze partijpro gramma's in de wind vervliegt voordat het bij U wortel heeft kunnen schieten. Daarom het volgende plan Iedereen weet in zijn of haar omgeving wel iets waarove' hij graag de mening van alle politieke groeperingen zou willen weten. Wij vragen U nu, die vraag op een briefkaartje te schrijven en op te sturen naar de Havenloods in Vlaar dingen, Hoogstraat 122. Wij sturen Uw vraag dan door naar alle partijen, met het verzoek om een ant woord. Ongeveer één week voor de verkiezing zullen wij een selectie van vra gen, met daarbij de antwoorden uit alle politieke richtingen in de Havenloods publiceren. U kunt dan op uw gemak de verschillende politieke meningen in het door U samengestelde programma met elkaar vergelijken. Let wel, alleen vragen die betrekking hebben op zaken van de stad doen mee. Partijpolitiek of ideologie zijn uit den boze. U kunt ook bellen naar de Havenloods 35 29 11 op maandag en dinsdag om uw vraag door te geven. Volgende week donderdag wordt de bus gesloten. Zorg dus dat alle vragen uiterlijk woensdag 10 mei bij de Havenloods binnen Booy Clean maakt binnenschepen schoon. Het bedrijf heeft een terrein aan de Geulhaven, recht tegenover Vlaardingen. Enkele jaren geleden wilde men uitbreiden en Vlaardingen protesteerde toen heftig. Burgemees ter Kieboom hierover: „Dat bedrijf is een speerpunt gericht op het hart van Vlaardingen. Als er daar iets mis gaat, zitten wij hier met de rommel, want met zuidoosten wind komt alles over onze stad waaien. We hebben inder tijd een aantal brieven verstuurd als een soort schoten voor de boeg van BooyClean". In mei 1975 bracht het Rotterdamse havenbedrijf een rapport uit over het schoonmaken van schepen in de ha ven van Rotterdam. Men wil een einde maken aan de vele illegale lozingen van afvalstoffen bij het schoonmaken van schepen. Veel schepen maken zelf hun tanks schoon, meestal, wanneer ze varen en de daarbij vrijkomende stoffen (slops) worden gewoon overboord ge pompt. Schoonmaakbedrijven zijn er altijd al geweest, maar daar aanleggen kost extra tijd en geld. En als er niets verplicht gesteld is, kiest men de weg van de minste weerstand. - Begin 1974 beslisten Burgemeester en Wethouders van Rotterdam dat het particuliere bedrijfsleven een rol zou kunnen spelen bij het schoonma ken van schepen, natuurlijk onder controle van de overheid. BooyClean. als modern bedrijf werd genoemd als één van de participan ten. Voor het schoonmaken van de binnenschepen achtte men het nood zakelijk in het botlekgebied vaste walinstallaties op te richten. In prin cipe waren hiervoor twee teireinen beschikbaar. Aan de I.aurensBwwn en aan de Geulhaven Uit het oogpunt van nautische veiligheid op de toe gangsroutes naar beide havens was er een lichte voorkeur voor de Geulha ven. Voor wat betreft het schoonma ken van zeeschepen achtte men de Laurenshaven een geschikte locatie. Het rapport besloot: „Indien het par ticuliere bedrijfsleven geen belang stelling heeft voor het oprichten van de nodige faciliteiten op de door de gemeente ter beschikking te stellen terreinen, zou de gemeente hiertoe zelf activiteiten moeten ontplooien". Bravejongens Dit rapport was voor Booy aanlei ding gebiedsuitbreiding aan te vra- en en de nodige investeringen in nieuwe mogelijkheden en veiligheid aspecten te doen. Booy garandeert nu een voor 100 pet. „schoon" be drijf te zijn. De heer Booy: „Je moet niet denken dat we brave jongens zijn, maar iedere druppel slops, die wij uit een schip halen heeft handels waarde. De oliemengsels verkopen wij aan de A.V.r. (Afvalverwerkings bedrijf Rijnmond) die er op stoken. Het enige wat wij in de haven spuiten is schoon water. Voor stoffen, die in water oplossen hebben wij een voor West-Europa nieuw procédé inge voerd. Deze stoffen worden vergast en daarna verbrand". Hoe goed het materiaal ook mag zijn, de mogelijkheid dat mensen fouten maken blijft aanwezig. De heer Booy hierover: „Wij werken uitsluitend met eigen personeel. Er is bij ons nog nooit gebruik gemaakt van koppelba zen. Dat komt omdat wij alleen bin nenschepen schoonmaken. We heb ben langlopende contracten met ver schillende klanten en blijven daar door verzekerd van werk". Koppelbazen Het probleem met de koppelbazen, die mensen van het Centraal Station oppikken en een half uur later verhu ren als schoonmakers, bestaat wel bij het schoonmaken van zeeschepen. Het Schiedamse bedrijf Tankerclea- ning is een duidelijk voorbeeld van hoe het niet moet. Regelmatig zit half Schiedam in de stank en de „ploffen" zijn ook regelmatig terug kerende herinneringen aan de aanwe zigheid van het bedrijf. Maar particuliere schoonmaakbedrij ven van zeeschepen kunnen niet anders werken. De klandizie is, indien gegarandeerd nooii regelmatig, wat inhoud dat een toereikend eigen personeelsbestand economisch niet haalbaar is. Wil de gemeente Rotter dam deze tak van schoonmaakactivi- teiten goed en gezond maken, dan zal zij het beheer zelf in handen moeten nemen. Hetgeen al in het rapport van '75 gesuggereerd wordt. Cleaning project Proef Geulhaven. In April zijn t.v.-camera's infra-rood-camera's en infra-rood- kijkere getest op bruikbaarheid voor scheepsdetectie (waarnemen), scheeps identificatie (naam noteren) en verui- ling van het wateroppervlak. Op dit moment worden systematische metingen verricht met verschillende soorten analyse-apparatuur. De laatste metingen moeten antwoord geven op de vraag: „Waar en hoe moeten monsters genomen worden om een representatief beeld te krijgen van de waterkwaliteit op elk gewenst moment, met een zo snel mogelijke signalering indien deze kwaliteit te wensen overlaat?" Begin januari 1978 is Rotterdam sa men met Philips begonnen met een kort studieprogramma, als eerste aan zet naar een complete beheersing van schoonmaakactiviteiten in de haven. BooyClean kap garanderen schoon te werken, maar de overheid zal wel de naleving van die garanties moeten controleren. Alhoewel de overheids controle op bedrijven die schoon maakactiviteiten verrichten de laatste 'jaren steeds toenam, is er nog geen sprake van een sluitend controlesy steem. Een dergelijke aanpak vereist een optimalecombinatie van mens en techniek. Alvorens een goede opzet te kunnen ontwikkelen is inzicht in wat de techniek op dit moment te bieden heeft noodzakelijk. Philips voert momenteel metingen uit in het Botlekgebied, vooral jn de De voorstudie voor dit zogenaamde Cleaning Project zal deze zomer zijn voltooid. Vervolgens zal een voorstel worden vervaardigd aan het Gemeen tebestuur, gebaseerd op de resultaten van de« studie. Dit voorstel zal in houden de bouw van en experimen ten met een eenvoudig proefsysteem. Een proefsysteem, bestaande uit een verzameling apparaten en een aantal studies, die tot doel hebben eisen te bepalen, die aan een sluitend systeem gesteld moeten worden. Dit studieprogramma en de bouw van het systeem zal ongeveer driekwart jaar in beslag nemen. Aan het eind van deze periode zal het Gemeente bestuur verzocht worden het krediet voor een definitief systeem te ver stekken. Amsterdam, Berkel (ZH), Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo (O). Oisterwijk, Utrecht Valkenburg (L) en Zuidlarea Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 018914670 ma t/m za 9-18 uur, vrij tot 21 uur Naar aanleiding van de recente gebeurtenissen ronde de huurflats aan S de Holy singel hebben enkele bewoners zich tot het Vlaardingse Twee- de Kamerlid Pol de Beer gewend. De heer De Beer is de woningbouw 5 en huurspecialist van de VVD-fractie in de Tweede Kamer. Hij heeft de in oprichting zijnde huurdersvereniging aangeboden, deze met raad en daad ter zijde te staan. Deze vereniging heeft daar met in- stemming kennis van genomen tijdens haar laatste vergadering. De heer De Beer is reeds begonnen, een aantal zaken uit te zoeken. ui Groot uur U gezien op TV? TBC-bestrijding ontwikkelings landen Publicatie aangeboden door: DE HAVENLOODS VLAARDINGEN - Op de markt, rondom de Grote Kerk, wordt zater dag weer een grote markt gehouden van tuinplanten De Vlaardingse af deling van de Koninklijke Maatschap pij Tuinbouw en Plantkunde organi seert deze markt. De grote sortering van geraniums, tuinplanten en kleuri- ge bloemen zal de Vlaardingse Markt een fleurig aanzien geven. Om twaalf uur begint in de oude Vleeshallen een koffieschenkerij, kan de Grote Kerk bezichtigd worden. Om half drie begint het concert van Aad Zoutendijk op het kerkorgel. Aan het speciaal ingerichte informa tiecentrum worden inlichtingen gege ven over tuinaanleg en ook kunnen de aanwezigen de vernieuwde waag bezichtigen. De markt begint 's mor gens om negen uur en duurt tot 's middags half viif. Henk Elsink in Stadsgehoorzaal VLAARDINGEN - Henk Elsink komt met zijn nieuwe one-man-show naar Vlaardingen. Op dinsdag 9 mei wordt hij in de Stadsgehoorzaal verwacht. „Theater en Thuis" is de titel van dit theatergebeuren en deze titel verwijst aan de ene kant naar het leven van Henk Elsink. dat voornamelijk uit deze twee componenten is opgebouwd, maar anderzijds ook naar de toeschouwera, die zich ih het theater ook een beetje thuis kunnen voelen. Henk Elsink is niet iemand die voortdurend aan de weg timmert. Hij is zelden te vinden in de kringen van de zg. jet-set en ook op de Neder landse televisie is hij geen regelmatige verschijning. Toch dFaait hij al meer dan twintig jaar mee in de showbiz. In 1956 begon hij in het bekende St. Germain de Prés van Tom Man- ders, nadat hij in de toendertijd be- 'Jon Betmead Band' komt inTourix VLAARDINGEN - De AVRO-radio is aanstaande vrijdag te gast bij folk- centrum Assurancetourix. Dan treedt daar de "Jon Betmead Band" op. In deze band speelt de bekende slagwer ker Nigel Pegrum van de voormalige folkgroep Steeleye Span. Uit de groep Cajun Moon is gitarist Jon Gil lespie afkomstig en verder speelt het duo Little Fish in de "Jon Betmead" mee. Het optreden duurt een hele avond. Het groepsoptreden wordt afgewis seld met verschillende solo's. In ver band met de radio-opnamen zal het deze keer in Tourix wat minder ru moerig mogen zijn dan normaal. De muziek vergoedt echter veel. Het programma begint pas om tien uur, maar om negen uur gaat het Folk- centrum al open. Folkcentrum Tou rix is gevestigd aan de Hoflaan 12. Leden betalen i 2.50 en niet-leden kende Hollandse Molen aan het Am sterdamse Thorbeckeplein tussen de striptease-danseressen zijn theater debuut had gemaakt. In 1956 maakte hij met Tom Man- ders ook zijn televisie-debuut en in 1960 was het Wim Kan die hem con tracteerde voor zijn programma „Herexamen". Niet lang daarna ves tigde Hepk Elsink zijn naam voor goed met zijn beroemde radio-se rie „Vrij Entree" dat vanuit De Koo- pgrmolen werd gepresenteerd. In zijn nieuwe one-man-show ligt voor de pauze het accent op het theater en na de pauze op „Thuis". Kaarten zijn dagelijks verkrijgbaar aan de kassa van de Stadsgehoorzaal; van tien tot één en van zeven tot ne gen uur. De kaarten kosten f 17.50, f15.- en f 12.50. CJP en Pas 65 zijn dit keer niet geldig. SCHIEDAM - Zangkoor Oase geeft op dinsdag 9 mei een uitvoering in het dienstencentrum De Woudhoek aan het Heijermanplein 38. Aan dit optreden zal ook, worden meegewerkt door het mandolinege zelschap ONI. Het geheel staat onder de deskundige leiding van de heer Hakkert. De toegangsprijs bedraagt één gulden. Het optreden begint om acht uur en om half acht zal de deur van het dienstencentrum opengaan. Dit is een mooiere avond dan de meeste andere vrijdagavonden van het jaar. Wij kunnen lekker onderuit zitten met de gedachte, dat een weekend aanbreekt na een van vrije dagen doorsneden week. Deze vrijdag was natuurlijk niet vrij. Wie vandaag van zijn werk wilde blijven, moest een snipperdag nemen. Toch is het vanaag bevrijdingsdag. Nederland is een van de weinige naties in Europa, waar men het herstel van de vrijheid zo zuinigjes herdenkt. Slechts eens in de vijf jaar wordt er niet gewerkt en gegarandeerd, dat dit voorrecht ook nog eens een keer verdwijnt. Daar wachten ze mee, tot de laatste nabestaanden van de verzetshelden en de oorlogsslacht offers ten grave zijn gedaald. Ten slotte zijn we het rampjaar ook verge ten (1672, lang geleden), 't Is een beetje gek voor een land. dat zijn be staan dankt aan opstand tegen de onderdrukking en de geestesdwang. We noemen onze straten deftig naar Willem de Zwijger, we aarzelen niet halve wijken te wijden aan ongeveer elke halfzachte acteur die ooit de voorpagina's van het periodiek Cinema en Theater heeft gesierd. Maar de mens die twee generaties geleden voor onze vrijheid kapot geschoten zijn die eren we niet. Wel burgemeesters die in de oorlog aan bleven. Zij krijgen straten naar zich genoemd. Voor de naamloze strijders is er een anoniem beeld, waar de nabestaanden zich op de vierde mei vergaderen. Het worden er elk jaar minder. Toe gegeven, er was weinig om trots op te zijn toen, toen het oorlog was (toen er niet te eten was, toen ze bij tienduizenden naar Duitsland trok ken. toen ze scherp gepunte paaltjes tegen de parachutisten van onze bevrijders in het veld zetten, want dat moest van de Duitsers). Maar er zijn er geweest die het niet pakten. Naamlozen waren ze. Naamlozen zijn ze. In kleine lettertjes vindt u ze op de monumenten, als ze dood zijn. Als ze nog leven, had u ze gisteren rond zulke monumenten kunnen zien. Maar beantwoord eens deze vraag: hoeveel principiële verzetsmensen vanaf het begin hebben wij in onze gemeentes een hoofdrol laten spelen? We hadden ze minstens kunnen kiezen, toen de kust veilig was. We? Ik? Ik ben van 1949. Ik aanvaard de democratie als een ge geven. Ik weet niet wat het is ervoor te moeten vechten, ik heb ook nog nooit geleerd hoe dat moet. Er is een boek uitgekomen van de week. Het zijn alle nummers van het ille gale Trouw. Ik ben daarvangeschrok- ken. Ik ben erdoor in verwarring ge bracht. Want in dat blad legden prin cipiële mensen uit hoe je princi pieel moest handelen. En door dat te doen stelden zij zich bloot aan levensgevaar. Hoe zou ik in derge lijke omtandigheden handelen. Wat zou ik proberen te redden? Mijn fatsoen of mijn huid? Han v.d. Horst

De Havenloods | 1978 | | pagina 1