DEift HAVENLOODS Gebrek aan beleid blijft troef in Schiedam Prijs veiligheidsaffiche naar Schiedammertje SCHIEDAM DEZE WEEK D'66 komt met leuk initiatief, maar: België 2 op proef bij CAI U wilt iets aan de slaapkamer(s) doen maar u weet niet wat? ENWB-afdeling in Vlaardingen Wethouder Zijdeveld geeft striptease ter meuten Zomeravond- klokkenspelen DONDERDAG 1 JUNI 1978 27e JAARGANG NO. 20 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170 I editie P EXTRA PAGINA'S SCHIEDAM - Een delegatie van D'66-Schiedam is met Empeo wezen praten. Empeo, een volle dochter van Bredero, heeft een aantal jaren terug een overeenkomst met Schiedam aangegaan voor het herindelen van de binnenstad. Dat was nog onder verantwoor delijkheid van de toenmalige wethouder van stadsontwikkeling Cor Bolmers. De huidige wethouder Chris Zijdeveld wil graag van die overeenkomst af, maar voelt er minder voor om de afkoopsom van enkele miljoenen guldens te betalen. SCHIEDAM - Bij wijze van proef zal met ingang van 5 juni 1978 het tweede Nederlandstalige T.V .-pro gramma van België (B.R.T 1, kanaal 43) in het programma-pakket van de C.A.Ï. worden opgenomen, waarme de het aantal T.V.-programma's dat via de C.A'.I. wórdt'doorgegeven van 7 op 8 wordt gebracht. De CA.I.-abonnee's zullen dit pro gramma kunnen ontvangen via het kanaal 4 (V.H.F. band 1). Deze V.H.F.-band 1 ligt tussen 47 en 68 M.h.z. en omvat de kanalen 2 t/m 4. De uitzendingen vinden plaats op dinsdag tot en met vrijdag van 20.10 uur tot 23.00 uur. Op kanaal 2 treft U Duitsland 1 (W.D.R. 1) aan. Het kanaal 3 wordt om technische reden niet gebruikt. Het afstemmen kunt U dus door het verdraaien van het af- stemknopje of duimeltje zelf regelen. Enige voorbeelden van deze afrege- lingem vindt U op de onderstaande plaatjes, fig. 1fig 2 of fig. 3. In tweeërlei opzicht is er sprake van een proef, niet alleen wordt het pro gramma door de B.R.T. nog op expe rimentele basis uitgezonden, maar bovendien heeft de keuze van het kanaal, waarin dit programma via de C.A.I. zal worden doorgegeven nog een voorlopig karakter, omdat slechts in de prakrijk met zekerheid zal kun nen worden vastgesteld of deze keuze inderdaad de beste is geweest. Nieuwe k lil '11 beige vind je nergens prijssg. rokken hele cirkel of rondom plooien slechts - Zuidplein Hoog 572 Korte Lijnbaan 10 Ook in Amsterdam en Utrecht Men heeft Empeo en de overeenkomst dus maar doodgezwegen, met als ge volg dat de laatste jaren alleen de tijd aan de binnenstad heeft gewerkt. Om verdere verpaupering tegen te gaan en eindelijk een weg tot renovatieplannen open te breken heeft D'66 aan de bel getrokken. Enige weken terug liet de Havenloods hierover Hans Schalkwijk aan het woord. De fractie vraagt zich af of er op een andere manier toch niet met de projektontwikkelaar sa men te werken is. Iedere rechtgeaarde Schiedammer kan zich het geharrewar rond de be stemmingsplannen A en B nog wel herinneren. De Passage zou verlengd worden, grote warenhuizen zouden de Broersvest overwalsen en over de Lange Haven zou een prachtig mo dern metro-viaduct komen te liggen, met een parkeergarage net naast de bibliotheek. Protesten waren toen- dertljd niet van de lucht. Vanuit de bevolking is veelvuldig gewaarschuwd de projektontwikkelaars toch vooral niet binnen te halen. Empeo werd vergeleken met het Paard van Troje. Vlekkenplan Vorige week is het dan tot een gesprek tussen D'66 en Empeo gekomen. Uit dat gesprek is gebleken dat Empeo best wil praten over een veranderde opzet. Die mogelijkheid zou al vanaf het be gin hebben bestaan. Empeo heeft niet meer dan een zogenaamd „Vlekken plan" ontworpen waarop niet veel meer is aangegeven dan de verdeling tussen winkel en woonruimte, groen en verkeersbestemmingen. Volgens Hans Schalkwijk hadden bijvoorbeeld naar aanleiding van dat Vlekkenplan vlakte" gerealiseerd kunnen worden. De 48 woningen, net achter de Kerk straat zijn door de vorige wethouder als een soort verkiezingsstunt neerge zet, vlak voor de vorige verkiezingen. De inzichten zijn sindsdien veranderd niet alleen bij het gemeentebestuur, maar, volgens D'66, ook bij Empeo. Directeur Oranje vindt een gepland winkeloppervlak van 20 duizend vierkante meter nu ook waanzinnig. Achtduizend vierkante meter zou meer dan voldoende zijn. Vraag blijft natuurlijk of woningen, die het liefst een redelijke huurprijs moeten vragen, wel zo interessant zijn voor een projektontwikkelaar. Want een projektontwikkelaar ver dient haar geld niet aan het bouwen maar aan het beheren van gebouwen, winkels, huizen en grond. Het risico van eventuele exploitatietekorten be rust dan weliswaar bij de projektont wikkelaar, maar ook de mogelijkheid om de prijzen zover op te drijven dat de tekorten tot baten worden ligt bij de maatschappij. Beleid Er zijn natuurlijk een hoop zaken van te voren in een kontrakt vast te leggen, maar dat vereist van de ge meente, niet alleen een brok deskun digheid en know-how, maar ook een stadsvernieuwingsbeleid, „Zonder zo'n opzet blijft de ruimtelijke orde ning een prooi van de dag", schrijft Stap binnen bij Ubica. Laat u de collectie tonen. Dat verplicht u tot niets. Spaart u wèl 'n hoop gezoek en tijdverlies. Letterlijk alles voor de slaap kamer. Van 'n matras tot en met een complete slaapkamer. Graag tot ziens. UBICA MATRASSENFABRIEK Verzamelgebouw "Zuid" (vlak bij metro-station Zuidplein) Strevelsweg 700, Appart. 613 ROTTERDAM-ZUID tel. 010 - 81 30 06 ZES DAGEN PER WEEK GEOPEND maandag t/m zaterdag: 9-17 u l everinq via detailhandel VLAARDINGEN - Vlaardingen heeft sinds kort zijn eigen afdeling van de ENWB, de Eerste, Enige. Ech te Nederlandse Wielrijders Bond. Deze bond zet zich al geruime tijd in voor de belangen van het fietsende deel van onze bevolking en doet na tuurlijk ook pogingen dat deel te doen groeien. In andere steden is de ENWB al enke le jaren aktief met het bevorderen van het fietsverkeer. Dat doet ze door attent te zijn op de verkeers plannen vap gemeenten. De auto krijgt nog maar al te vaak, onterecht, voorrang, terwijl de traditionele fiets, die toch een goedkoop, milieu-vrien delijken probleemloos vervoermiddel is, voortdurend wordt achtergsteld. In Vlaardingen pleit de Bond vooral voor de aanleg van fietspaden langs de gevaarlijke wegen, de opheffing van het éénrichtingsverkeer voor fiet sers, de aanleg van busbanen en het opnieuw instellen van het veer naar Pemis. Ook voor Schiedam en Maas sluis heeft de ENWB haar eisen nauw keurig geformuleerd. Lid worden van de ENWB betekent dat de Bond wat meer gewicht in de schaal kan leggen bij eventuele ge schillen. in Vlaardingen heeft de ENWB een postbus geopend: Post bus-414 te Vlaardingen. Telefonisch is de Vlaardingse ENWB te bereiken AMRO-directeur in het blad renova tie en onderhoud. Hij schetst hier ook de verhouding gemeente-projekt- ontwikkelaar: „Daar begint de kritiek op de project ontwikkelaar, namelijk waar het ge meentebeleid ophoudt. Wanneer de gemeenten een binnenstadsbeleid wil len voeren dan is dat hun beleid. Wanneer zij de projectontwikkeling als middel willen gebruiken is dat hun beleid en wanneer zij (fat op een andere manier willen doen is dat hun vrijheid. Wat overblijft is dat wij moeten constateren dat daar de maat staf ligt voor de beantwoording van de vraag of gemeenten enigermate ge slaagd zijn met hun beleid. De wethoudér had er beter aan gedaan om in de afgelopen jaren een stede bouwkundig beleid voor Schiedam uit te stippelen, in samenwerking met de bevolking en in samenspraak met Empeo. Had de projectontwikkelaar er dan op een gegeven moment geen brood meer in gezien, dan had, even eens in samenwerking met de bevol king een beslissing over een eventu ele betaling van de afkoopsom geno men kunnen worden. Dan had nie- De mokers regeren "in de film n Jan Schaper, wat is er eigenlijk veranderd? mand verstoppertje hoeven te spelen en waren we nu al een heel stuk ver der geweest. 1969 kwam de Schiedamfilm van Jan Schaper uit. Een tekst uit deze docu mentaire: „De mokers regeren, de muren vallen, het vuur doet de rest..." sinds die tijd is er in de stad eigenlijk bitter weinig gebeurd/Gebrek aan be leid? Een brandersbuurt actie liep spaak op onwil van de toenmalige burge meester Roelfsema. Net is er een nota verschenen waarin precies de ideeën van die brandersbuurtactie lij ken overgenomen. Alleen staat er nu bijna niets meer, dus te renoveren valt er niet veel meer. Gébrek aan beleid? De metro mocht niet door de binnen stad en zeker niet bovengronds. Nu speelt men met het idee om een snel tram over de Broersvest aan te leggen wie weet wat er straks weer voor idee- Het is op zichzelf best een goed plan van D'66 om met Empeo te gaan praten. Maar wie er moet gaan praten is het gemeentebestuur zelf. tenminste wanneer men weet wat men wil. GIJS KONINGS SCHIEDAM Voor de vierde maal organiseerde het Landelijk Veilig heidsinstituut dit jaar een affiche- ontwerp wedstrijd onder scholieren van de lagere technische scholen. Thema was vanzelfsprekend: veilig heid in het werk en voorkomen van ongelukken. De eerste prijs ging dit keer naar Schiedammer Cor Waard van de L.T.S. aan de Nolenslaan. Cor heeft de opmerkelijke beeltenis van Dik Voormekaar in zijn affiche verwerkt en voor de verspreiding was VLAARDINGEN - De Wetering- school organiseert op woensdag 7 juni een fancy-fair in haar gebouw aan de van Boisotstraat. Met de op brengst hiervan wil men een stencil vervaardiger aanschaffen en als de opbrengst erg mee valt heeft de We- teringschool nog enkele andere za ken op haar verlanglijstje staan. Heel voordelig... koopt u nu zo'n glazen koffie kan met kunststof deksel en handvat. Past op bijna elk kof fiezetapparaat. Inhoud 1,2 Itr. •van f 6,75 *9 QE slechts «f1- toestemming nodig van André van Duin. De komiek gaf vorige week toestemming tot verspreiding op de technische scholen. Hetgeen bete kent dat Cor's creatie voorlopig niet bij de drie andere winnende affiches van vorige jaren op het Veiligheids instituut in Amsterdam komt te liggen. De heer Goud van het Instituut was dinsdagmiddag j.l. naar Schiedam ge komen om de prijs te overhandigen. Hoewel het niet gebruikelijk is werd de prijs, op verzoek van de ontwer per in kontanten uitgekeerd. Wethouder Chris Zijdeveld verving Posthoorn en kondigde in zijn toe spraakje een striptease aan. Veel had het niet om het lijf «n de vele vooral jonge aanwezigen die al op het pun tje van hun stoel waren gaan zitten konden aanschouwen hoe de wethou der zijn bril afdeed om te laten zien dat er veiligheidsglazen in zaten. Veiligheid hangt er een beetje bij, ook op school. Daarom is het veilig heidsinstituut een aantal jaren gele den haar activiteiten begonnen, voor al op de lagere technische scholen. Door haar toedoen is er nu op iedere school een veiligheidspromotor aan gesteld. In Schiedam is dat de heer van Es. Hij probeert het begrip veilig heid in de normale lessen te intergre- ren. Een aantal lessen zijn speciaal voor dit doel samengesteld en wor den in praktijk gebracht. Van Es: „Resultaten zijn altijd moei lijk te zien, omdat veiligheid preven tief werkt. Maar de gevolgen zijn wel degelijk aanwezig, anders was het aan tal ongevallen in het bedrijfsleven en op school veel groter. Over het hele land vallen er bij be drijfsongevallen ongeveer 250 doden. Dat is natuurlijk 250 te veel, maar wanneer je daarnaast de verkeerson gevallen ziet met zo'n 2000 doden per jaar of de ongelukken thuis met 2500 doden dan kunnen we zeggen dat we op de goede weg zijn. Veilig werken blijkt op den lange duur ook goedkoper te zijn dan het vasthouden aan de prestatiementali teit. Kijk maar eens naar de extra kosten die gemaakt moeten worden in de vorm van uitkeringen en ver- pleegkosten, die toch door de ge meenschap gedragen moeten worden. De bedoeling achter deze, veelal speelse, activiteiten is om de toekom stige werkmensen er van te overtui gen dat een veiligheidsbril niet over bodig lastig is en datje met een helm niet voor gek loopt, ook al ben je een van de weinigen op het werk die er een op heeft. Mensen die hem niet op hadden, kunnen na een ongeval niet meer vertellen dat het toch eigen lijk wel nodig was geweest. n krijgt de prijs van het Veilig- MAASSLUIS - Op donderdag 8 juni a.s. start de eerste van een serie zo meravondconcerten op de beiaard Bij Demos toernooi miniveldvoetbal SCHIFDAM Negen verenigingen nemen op zondag 4 juni deel aan een door Demos op haar velden in sport park Helga georganiseerd mini- voetbaltoernooi. De eerste wedstrijd begint om kwart over negen en de prijsuitreiking is om kwart over vijf. De deelnemende verenigingen zijn- Zuiderster, WF, ASB, SC De Roef, SCO, Moordrecht. RDM. CCO en Demos. Minivoetbal wordt gespeeld op een veld van 65 bij 25 meter en een team bestaat uit een doelman, vier -veldspelers en drie wissels. van de Grote Kerk, die, zoals in voor gaande jaren, in de maanden juni, ju li en augustus worden gehouden. Dit jaar voor het perst gebeurt op de don derdagse koopavonden van 20.00 tot 21.00 uur. De dertien concerten zullen deels door de eigen stadsbeiaardiers wor den verzorgd, deels door gastspelers Mare Knops, beiaardier te Mechelen (B), Mar Bruinzeel, stadsbeiaardier van Drachten, Laura meilink, klokke- niste te Rotterdam, Ger Oldenbeu- ving, stadsbeiaardier van Zutphen, Addie de Jong, stadsbeiardier van Rotterdam, Michel Gottmer, stads beiaardier van Roosendaal en Jacques Maassen, stadsbeiaardier van Breda. Om de veertien dagen, vanaf het eerste concert op donderdag 8 juni, zal een gastbeiaardier het concert ver zorgen. Tijdens deze bespeilingen is de toren toegankelijk voor belangstel lenden, die het concert in de toren of op de torentrans willen beluisteren. De stadsbeiaardiers Jan van der Zwart en Gerard de Waardt zullen tij dens het spel desgewenst toelichting geven. Om organsatorische redenen dient men zich op deze avonden te 19.30 uur bij de torendeuren te mel den Kinderen hebben uitsluitend

De Havenloods | 1978 | | pagina 1