DE ®i HAVENLOODS Geef de ploeg een werf' Waarom wij brandmerken. Scharensliep op markt IHC GUSTO unicon contactlenzen T.H. pleit voorbehoud Gusto know-how: Voorlichting over reis naar Hawaii Volkstuinders vieren feest LOB LAP NU 19.90 NU 29.50 Een luchtje scheppen in Stedelijk Regionaal VBO in Schiedam M Meubelfabriek Oisterwijk Rotterdam. Hoogstraat 197 „De Binnenhof" Ommoord Beijerlandselaan 101 Zuid Schiedam: R'damsedi|k 443i X WIE WEET f ER IETS/ OVER HET/ WITTE HUIS 997__r ZIE ELDERS IN DIT BLAD 11ft 1 tt lï If ma9az'jnverkoop showmodellen 441 I zie duo rubriek "Antiek" Toonkamer opheffingsuitverkoop Wegens sluiting van de toonkamer in Rotterdam geeft Pastoe op alle kasten, eetkamers en bankstellen aanwezig in de showroom kortingen tot 50%. Showroom: Groothandelsgebouw. Conradstraat 34, Rotterdam Openingstijden: vrijdagavond van 18.00 u. - 21.00 u. zaterdag van 9.00 u. -17.00 u. Met toestemming van de K.v.K. voor de periode van 17 juni 1978 tot en met 31 augustus 1978. MIDGETGOLF Jl PARKHAVEN DONDERDAG 29 JUNI 1978 27e JAARGANG NO. 24 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM.TEL. 132170 I editie p SCHIEDAM Maandag 3 juli organiseert Pan American Airways in samenwer king met De Havenloods een voor lichtingsavond over de reis met de Kilama Hawaiians naar Hawaii, waarover wij enige tijd geleden uitvoerig publiceerden. De bij eenkomst wordt gehouden in de Clauszaal van „Engels" aan het Stationsplein in Rotterdam (bij Centraal Station). Aanvang 19.30 uur. De bezoekers van deze avond krij gen alle informatie over de droom reis en de eilanden. Er wordt een film over Hawaii vertoond. Als ex tra attractie treden de Kilama Hawaiians op. Gratis toegangskaarten zijn ver krijgbaar op onze kantoren in Rotterdam (Prins Hendrikkade 14. Noordereiland), Vlaardingen (Hoogstraat 122) en Krimpen a.d. IJssel (Weteringsingel 2). De eerste reis, van 3 tot en met 21 oktober, is volgeboekt. Voor de tweede trip, van 23 oktober tot en met 11 november, zijn nog plaat sen verkrijgbaar. KAREL DOORMANSTRAAT 358 Rotterdam, 010 - 12 75 46 JONKER FRANSSTRAAT 128 A Rotterdam, 010 - 138065 SCHIEDAM - De werf is verloren, maar Gusto zeker nog niet. De Hoge Schoolraad van de T.H.-Delft dringt er bij minister-president van Agt op aan, dat hij al zijn invloed aanwendt om de Gusto-ploeg als eenheid te behouden. In de brief, waarvan deze week een afschrift bij het gemeentebestuur is binnengekomen, gaat de schoolraad uit van 2 standpunten: Voorkomen moet worden dat de Gusto-ploeg uitwaaiert over het RSV-concern. Geef de ploeg een eigen werf en maak er een geavanceerde speerpunt industrie van. Er moet geld beschikbaar zijn voor zo'n nieuwe werf en er is zelfs een mogelijke locatie genoemd, door de landelijke overheid. Het terrein waar Gusto nu gevestigd is leent zich niet zo goed voor een rigoreuze opknapbeurt. De gebroe ders Smulders zijn indertijd goed koop begonnen. Een paar oude lood sen van de wereldtentoonstelling werden opgekocht. Het stuk grond was eveneens niet aan de dure kant en een haventje was zo gegraven. Een echt zware belasting kunnen de loodsen niet hebben en het haventje is te kort om grote schepen te ont vangen. Het huidige hoofdgebouw staat echter op de monumentenlijst. Dr. ir. SaurwaJt is voorzitter van de vakgroep werfinrichting en werfbe- drijf van de T.H. Volgens hem moet er tussen de 80 en 120 miljoen door de overheid "gereserveerd" zijn voor de mogelijke bouw van een nieuwe werf in de buurt van Dordrecht. Een nieuwe werf heeft zelfs in deze tijd zeker wel levensvatbaarheid. Er is een groot gat in de markt, maar om dat gat op te vullen is een grondige research nodig. De werven doen niet aan research, ze hebben er geen tijd voor, omdat alle tijd in beslag wordt genomen met pogingen het hoofd boven water te houden. De T.H. is eigenlijk de enige die de adem heeft om aan de toe komst te denken en dan doet zij dat ook. Saurwalt: 1/5 van de wereld is land en de rest is bedekt met water. In de toekomst gaan we onherroepelijk naar die zeebodem toe, Om er voed sel te halen, maar ook om er mijn bouw te plegen. Wij willen dan ook niet enkel de off-shore, maar een veel Crhiprlnm omvangrijker pakket, tot speerpunt uc(u,u'1 industrie willen bestempelen. Je zou het "Marine-technologie" kunnen noemen. Als het ministerie geld be schikbaar wil stellen voor een onder zoek dan kan de T.H. in deze materie de kar gaan trekken. Eerst moet wor den onderzocht hoe de markt voor dit "produkt" ligt en dan kunnen de bedrijven geïnteresseerd raken". Engeland heeft de problemen anders aangepakt. Alle werven zijn genatio naliseerd met alle voor en nadelen vandien. Op die manier ontstaat een enorme samenbundeling van krach ten en een optimale mogelijkheid om het werk te verdelen. Concurrent Dat Engeland een geduchte concur rent is heeft het havenbedrijf van Rotterdam kunnen ervaren, toen zij voor de bouw van een speciaal pa trouillevaartuig nergens anders dan in Engeland terecht konden. Protesten in eigen land waren niet van de lucht maar de reden van uitbesteding aan een ander land lag gewoon in het on vermogen van de eigen werven. In Nederland zou zo'n systeem niet werken. De werven zijn erg gebrand op eigen initiatief. Maar de bundeling van Know-how en ervaring, gesubsi dieerd door de overheid zou ons land op den duur bepaald geen windeieren bezorgen. gezamenlijk streven enkel van uit ge gaan Gusto open te houden, maar nu sluiting onvermijdelijk is rijst de vraag: wat nu? Dr. Saurwalt: "Het is mijn privé mening, maar gezien de nieuwe be leidslijnen binnen het Schiedams gemeentebestuur niet eens zo'n gekke gedachte. Men wil de binnen stad en het havengebied toeristisch wat aantrekkelijker maken. De hallen op de werf kunnen weinig gewicht hebben. Je zou kunnen pro beren er een werf van te maken waar de "gewone-man" zelf aan zijn boot je kan werken. Steeds meer mensen hebben tegenwoordig een eigen boot, groter of kleiner, maar de jachthavens puilen uit. Je maakt er een magazijn bij, een restaurant. Het huidige hoofdgebouw staat op de monumentenlijst, daarin is een unieke kans om een soort klein maritiem museum te situeren. De hele hoek krijgt er een veel opener karakter door en het biedt toch werkgelegen heid aan een aantal mensen. Maar ja, het is maar een ideetje. Voor het terrein van Gusto in Schie dam zijn eigenlijk nog geen plannen gemaakt. Zowel het comité Gusto Open als de gemeente is er in het Wethouder Scheeres hierover: "Er zijn een heleboel plannetjes geop perd, maar we weten nog niet eens wat de eigenaar met de grond gaat doen. Er is wel een bestemmingsplan voor dat gebied in voorbereiding. Per soonlijk zou ik zeggen zou daar een stuk nieuwe werkgelegenheid gecre ëerd moeten worden, maar dat blijft vooruit lopen op de zaken. Eerst moeten we weten wat IHC met de grond doet". *De hallen van Gusto kunnen weinig gewicht hebben. Wat doen we ermee7 SCHIEDAM- Volkstuindersvereniginj Vijfsluizen houdt op zaterdag 1 jul haar jaarlijkse Open dag. Die wordi gehouden op het volkstuinencomple* bij de Poldervaart, waar de bezoeker: tegelijk de tuintjes kunnen bewonde De grote Open Dag bevat ook deze keer weer een veelheid van aktivitei- ten een fietspuzzeltocht, een hindernisloop met kruiwagens, een rommelmarkt, een bloemschik demonstratie, oliebollenkraam en een mini-kermis met een stand voor ballengooien en voor spijkers slaan. Over de Poldervaart wordt een kabelbaan aangelegd en de aanwezi gen kunnen een demonstratie spin nen en klompenmaken bijwonen. De vereniging heeft er dit jaar weer veel werk van gemaakt en, als het weer ook een beetje meewerkt, be looft het een groot feest te worden. Om tien uur 's morgens begint het gebeuren en iedere belangstellenden is van harte welkom op het volks tuinencomplex aan de Poldervaart. warxlmeubelen. bankstellen enz. Nergens zo'n keus industriegebouw, Goudsesingel 66. Rotterdam, tel. BUITENGEWONE VAKANTIE AANBIEDING Originele, gloednieuwe Laplander SLAAPZAKKEN - dekenmodel 76 x 180 cm., fabrikaat Laetaud, Frankrijk-wereldbekend. Lightweight uit voering. Kleur veldgroen, met stevige treksluiting, plus wasvoorschrift. Tijdens transport werd verpakking beschadigd, maar ja, dat is de verzekering - de slaapzakken zelf zijn puntgaaf. Adviesprijs 39.- Adviesprijs 49.50 r, in modern des- Verder heeft van Dale het nog over wolkenmassa's, over de dampkring en over de ademhaling en alles bij elkaar levert het begrip "Lucht" Voldoende materiaal om er een Stedelijk Mu seum om tot 28 augustus de exposi tiezalen voor het thema lucht in te richten. SCHIEDAM. Hef bestuur van de Martin Luther Kingschool in Maassluis en de ge meentebesturen van Schiedam en Vlaardingen hebben besloten in augustus 1978 een zelfstandige open bare school voor voortgezet buiten gewoon onderwijs (V.B.O. te stich ten. Deze school wordt gevestigd in het schoolgebouw Burg. Honnerlage Gretelaan 497 te Schiedam en krijgt dan een geheel eigen gebouw. De school krijgt een regionaal karakter en staat open voor die kinderen, die niet worden toegelaten tot het indivi dueel technisch en individueel huis- houdonderwijs. Op dinsdagavond 4 juli om 20.00 uur wordt er voor alle ouders een informatie-avond georganiseerd in het schoolgebouw Burg. Honnerlage Gretelaan 496. Voor alle verdere inlichtingen kan men zich in verbinding stellen met de afdeling onderwijs van de gemeente Schiedam, telefoonnummer 260500- toestel 130. Om u de zekerheid te geven dat u het échte geloogde, massieve eiken van de Meubelfabriek Oisterwijk krijgt. Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670, ma t/mza 9-18 uur, vrij tot 21 uui *Oude Gusto-kantoor staat op de monumentenlijst: wellicht geschikt voor een klein maritiem museum. SCHIEDAM - Van Dales Groot Woordenboek der Nederlandse Taal .geeft veertien betekenissen van het begrip "lucht". De eerste daarvan is wel de meest gangbare, namelijk het gasmengsel, dat de aarde omgeeft en dat voor het leven op aarde onmis baar is. DetjjfHavenloods geeft de spacetower weg Om het u mogelijk maken alles ris met eigen ogen te zien moet u gebruik maken van de onderstaande bon. Daarmee kunt u uw ruimtereis gratis met 85 meter verlengen. Een uniek en levend beeld van Rotterdam, U moet het zelf beleven! Voor maximaal 4 personen Inleveren bij de kassa Aantal personen Aangeboden door j DE HAVENLOODS langrijk gedeelte van de expositie in beslag. Er zijn films en foto's van wolkenformaties, vliegtuigmodellen, speelgoed en natuurlijk mag zeker in het Rijnmondgebeid de term "lucht verontreiniging" niet ongebruikt blij ven. Tenslotte wordt er informatie gegeven over de meteorologische metingen en ook aloude natuurkun- deproeven (de Maagdenburger Halve Bollen?) zijn vertegenwoordigd. Reden genoeg om eens een luchtje te gaan scheppen in het Stedelijk Museum. Het museum is gevestigd aan de Hoogstraat 112 en is dagelijks van ly tot 17 uur geopend. Op zondag gaat het museum pas om half een open. SCHIEDAM - Morgen is er weer eeh scharensliep in de stad. Wie messen, scharen of andere gevaarlijke snij- voorwerpen te slijpen heeft kan tij dens de markt terecht op het plein voor de Hema. Zij zullen daar vak kundig worden geholpen door enkele verklede docenten van de Liederwy- de-school. De heren Zappeij en van Krogten hebben beslag weten te leggen op een oude slijperskar van Jillis (sinaasappe- *Deze ruimte moet opgeknapt wor- len). Hun verschijning in het open baar is onderdeel van een vossenjacht voor de leerlingen van de hoogste klassen van Liederwyde. De op brengsten van een dagje slijpen zijn bestemd voor de stichting G.J.V.W. die zich bezighoudt met vrijetijdsbe steding voor gehandicapten. Het geld wordt besteed voor het op knappen van een ruimte die sinds kort aan de stichting is toegewezen. SCHIEDAM - Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland heb ben verklaard geen bezwaar te heb ben, in afwachting van de formele goedkeuring van de begroting, tegen besluiten van de gemeenteraad van Schiedam tot wijziging van de Begro ting 1978: betreffende het sociaal cultureel werk met mensen zonder werk; be treffende de subsidie van het werke- lozenproject „De Trechter" het voteren van de volgende kre dieten: f 30.000,- voor voorzieningen aan het Stadhuis: f 8.000,- voor de aanschaf van video apparatuur voor de Sociale Dienst; f 988.300,- voor routinekredieten en nieuwe investeringen t.b.v. de V.R.O. M.-dienst. Bij het woord museum denkt menig een aan kunst. Kunst ontbreekt dan ook niet bij deze tentoonstelling, maar daarnaast zijn er ook een hele boel zaken, die minder met kunst en meer met lucht te maken hebben. De zeventiende eeuwse landschapsschil der Jan van Goyen mag bij een derge lijk thema natuurlijk niet ontbreken zijlij wijdse Hollandse luchten zijn wereldberoemd. Ook van latere "luchtschilders" hangt er werk in het stedelijk en de naam van de twintig ste eeuwer Jan Grotenburg moet daarbij genoemd worden. De niet als kunst bedoelde voorwer pen nemen, zoals gezegd, ook een be-

De Havenloods | 1978 | | pagina 1