KLM: veertig jaar Holland-Australfe ;sr ij lillik wwy - 4?s Plesman: 'Luchtruim verbindt alle volkeren' termeulen termeulen /anURK urr VOORRAAD LEVERBAAR Meent j&ó keilen termeulen Tweede Pors familiereünie BRUGGEMAN IIs vakantie houden moeilijk? DE HAVENLOODS DONDERDAG 6 JULI 1978 AIHLMES 8F AUSTRALIA LI 27-570 Duizenden Nederlanders emigreerden in de vijftiger jaren naar Australië. Daarbij speelde vanaf het begin het vlieg- Juli 1938- de aankomst tuig een belangrijke rol. Hier een groep emigranten voor de start vanaf Schiphol, gefotografeerd Lockheed Super Constellation. de KN1LM Lockheed 14 PK-AFM, onder gezagvoerder G. fiets"/ van Messel, op het een KLM vliegveld van sydney. Hiermee was de geregelde luchtdienst tussen Nederland en Australië een feit. „Het luchtruim verbindt alle volkerenDeze gedenkwaardige vaar ontbloot, door de Japanse over- woorden, uitgesproken door de grondlegger en eerste directeur van mactlt 'n de 'ucht- de KLM, dr. Albert Plesman, zijn heden ten dage meer waar dan Wederopbouw ooit. Vanaf de oprichting van 's-werelds oudste luchtvaartmaat schappij heeft Plesman gewerkt aan het realiseren van deze filoso- In 1945 herrees Nederland uit de fie. Dat daarbij vanaf het begin zijn blik vooral gericht was op het Verre Oosten is niet verwonderlijk, vooral gezien de historische banden tussen Nederland en dit deel van de wereld. Het is dit jaar 40 jaar geleden dat Ne derland en Australië door een gere gelde luchtdienst met elkaar werden verbonden. Op 28 juni 1938 startte gezagvoerder Viruly met de KLM Douglas DC-3 „Emoe" van het Amsterdamse vliegveld Schiphol voor het uitvoeren van de Jakarta-dienst. Zes dagen later werd de post voor Australië overgeladen in de Lockheed 14 PK-AFM van de Koninklijke Ne- derland-indische Luchtvaart Maat schappij (KNILM). een zustermaat schappij van de KLM. Gezagvoerder G. van Messel vloog met de Lockheed in twee dagen van Jakarta naar puinhopen van de oorlog en werd begonnen met de wederopbouw van de KLM. Op 7 december 1951 was men hiermee zo ver gevorderd, dat de luchtverbinding tussen Nederland en Australië kon worden heropend. Op de Amsterdam-Sydney route werd zen van hun land, aan een toekomst gevlogen met de Lockheed L 749 te gaan bouwen; de emigranten- Constellation. De totale reistijd was stroom kwam op gang. Vanaf het be- 74 uur, waarvan men er 52 in de gin speelde het vliegtuig een belang rijke rol by het brengen van Neder- lucht u PALMOLIVE SHAMPOO verkrijgbaar in 5 soorten; ei-, proteine-, glans-, kruiden en anti-roossham- Doo. Inh. 400gr NIVEA ZONNEBRAND Grote fles van 250 ml, zowel olie als milk BA0E0AS VITA/ SCHUIMBAD Inhoud 200 cc Voldoende voor 70 douches of 17 baden - 2 TUBES PR0DENTFLUOR 2 grote tubes tandpasta met fluor.1 Sydney en bracht met deze vlucht de eerste geregelde luchtlijn tussen Ne derland en Australië tot stand. In feite waren er al twee keer eerder Nederlandse vliegtuigen in Australië geweest. Ia mei 1931 werd door een KLM Fokker F VUB 3M een expiri- mentele postvlucht van Amsterdam naar Sydney uitgevoerd. Gezagvoer der Pattist en zijn bemanning waren 21 dagen onderweg en maakten in die tijd 139 vlieguren. Veel meer be kendheid kreeg de vlucht van de KLM Douglas DC-2 „Uiver" die op 20 oktober 1934 van het Engelse Mildenhall vertrok als deelnemer aan de Mc. Robertson-Miller Luchtrace van Londen naar Melbourne. Gezag voerder Parmentier en zijn beman ning arriveerden na 3 dagen, 18 uur en 17 minuten in Melbourne en be reikten met deze prestatie de eerste plaats in de handicapsectie en de tweede plaats in het snelheidsgedeel te van de race. Nachtlanding Grote bekendheid kreeg de KLM-vo- gel en zijn bemanning door de, niet geplande, nachtlanding op de ren baan van Albury waar de plaatselijke bevolking een geïmproviseerde lan dingsbaan creëerde door het, met ontstoken verlichting, opstellen van auto's ter weerszijden van de ren baan. Zoals reeds vermeld duurde het echter tot 1938 alvorens de geregelde lijndienstverbinding door de lucht tussen Nederland en Australië tot stand kwam. De gebeurtenissen in Europa nood zaakten de KLM in september 1939 het beginpunt van de lijn naar het Verre Oosten te verleggen van Am sterdam naar Napels. De Duitse be zetting van Nederland in mei 1940 maakte een voorlopig einde aan de luchtverbinding met Indonesië. Wel bleef de KNILM de lijndienst tussen Jakarta en Sydney uitvoeren tot de Tweede Wereldoorlog op 15 februari 1942 ook hieraan een tijdelijk halt toeriep. Wel werd nog een aantal evacueringsvluchten tussen Indo nesië en Australië uitgevoerd. Deze vluchten waren bepaald niet van ge- Het was in deze periode dat vele Ne derlanders besloten buiten de gren- Sinds 1973 wordt de Boeing 747 op de KLM diensten naar Sydney t Melbourne ingezet. EINWAY SONS «net Piano's Vleugels Cherny(nieuw) iW.. 2.495.- CHERNY(nw).», SM*. 2.795.- I Bösendorfer* u.+eo.. 18.900. I Lindbergh* y&*s.. 2.595.- BECHNERH-«8n--a*j»Oi24.940.- Schimmel* W5tr. 5.200.- Yamaha* 8.345.- Pleyel* zm*. 5.925.- Steinway Sons taan:. 16.900.- Zimmermann* 2.795.- ESTONIA(nieuw|.MJ#fc.21.940.- Feurich* urn- 5.325.- I Blüthner* 2%4êa.. 16.900.- Rich.WEBER(nw) -M».- 4.095.- Pleyel* uur. 16.400.- Petrof* 2.975.- I G'otrian StemwegiMec:. 13.900.- BECHNER(nieuw) SMOr. 4.095.- BECHNER(nw) lMWr. 1 1-400.- I Yamaha (nieuw) AMSrr- 3.145.- I Aug. Förster* SMf- 3.175.- Alexand^rhmbachj^^-. 4.630.- I Steinway SiSons* isjmk.12.900.- TCHAI KA(nw)t 5.650.- Heagele*MW- 5.495.-^ Fujica P 300... Uitgerust met een 1.8-10,5 tot 27,5 mm zoomlens. Volautoma tische belichtingsregeling met diafragmaverklikker en waar schuwing voor te weinig licht in de zoeker. Terugspoelin- richting en correctieknop voor moeilijke lichtomstandigheden. Heldere reflexzoeker en verstel baar oculair. Inclusief polsriem en beschermhoes Rechtstreeks van importeur: Estonia, Alexander Irmbach, Tchaika, Bechner, Cherny, Rich. Weber. Type N1700 speeltijd 2,5uur. Vraag despeciale Color prijs. GRATIS LVC 60 min. cassette. landers naar hun nieuwe vaderland. Duizenden vroegere landgenoten be waren herinneringen aan de reis naar het andere eind van de aarde per KLM „Conny". Met het toenemen van het aantal Nederlanders dat in Australië „opnieuw" ging beginnen werd ook de onderlinge band tussen de beide landen verder verstevigd, Nederlanders gingen op bezoek bij hun familie in Australië en Austra liërs kwamen naar Nederland In 1954 werd de Constellation ver vangen door de Lockheed LI049 Super Constellation. Deze bood plaats aan meer passagiers maar de reistijd bleef ongeveer gelijk. Het reizen over lange afstanden door de lucht kreeg een nieuwe stimulans toen in het begin van de zestiger ja ren de straalvliegtuigen hun entree maakten op de wereldluchtroutes. De KLM introduceerde de Douglas DC-8 in 1961 op de Australië-diensten, hetgeen betekende dat de reistijd, werd teruggebracht van 74 naar 34 uur, waarvan 28 uur vliegtijd. Meer passagiers De komst van de DC-8 betekende niet alleen dat de reistijd aanzien lijk werd bekort, ->ok konden per vlucht meer passagiers en vracht worden vervoerd. Het comfort werd bovendien vergroot door het lagere geluidsniveau, het trilling-vrije lopen van de straalmotoren en het vliegen op grotere hoogte. In april 1972 werd de Sydney dienst doorgetrok ken naar Melbourne. Beide Austra lische steden worden sindsdien twee maal per week door de KLM be diend. Sinds 1973 wordt de Boeing 747B door de KLM op de route naar Australië ingezet. Dit betekent op nieuw een aanzienlijke vergroting van het comfort voor de passagiers en tevens een verruiming van de vracht- mogelijkheden. De reistijd werd ver der teruggebracht tot 29 uur, waar van 24 vlieguren. Het grootste gedeel te van de passagiers bestaat uit men sen die in Australië of Nederland op familiebezoek gaan. Het sociale aspect van de luchtverbin ding tussen de beide landen is dan ook uiterst belangrijk en vormt een wezenlijke bijdrage tot het in stand houden van de nauwe band tusaen de volkeren van twee landen die bijna eikaars tegenvoeters zijn. Aan onze kust lagen huizen en hotels te stoven in de middagwarmte. Nog maar enkele woninkjes etaleerden het bordje „Zimmer Frei" De boulevard lag te blakeren en beneden op het strand was het zó heet dat vele badgasten zich grondig hadden ingegraven Uit diepe kuilen staken nog slechts hoofden die elkaar toeriepen dat het ,besonders warm was. In het water was het „lebendig" Aanrollende golfjes overspoelden zittende, staande en springende lichamen. Een enkele zwemmer waagde zich over de branding. Een bolbuikige bejaarde man lag ruggelings te drijven op een opblaasbed. Doordat de wind aflandig was dreef de matras met last en al ver uit de kust.... té ver. „Groszvati ist fort", riep een vrouw ontsteld en de kreet werd algemeen overgenomen. „Groszvati ist fort". Groszvati dreef ergens aan de horizon De reddignsgbrigade kwam eraan te pas. Toen opa weer veilig teruggeloodst was kreeg hij ervan langs „Du Dom kopf, wolltest du nach England fahren?" riep oma. totaal overstuur. Opa, nog wat ontdaan, staarde in de blauwwazige verte en mompelde: ,Ach neindas war einmal". LEEN DE ZWART Fijn op vakantie met Jolly-Bag Flinke Jolly-Bag vakantietassen, gemaakt van grof linnen, afgewerkt met P.U. In 3 verschillende model len, allemaal stevig van kwaliteit, licht in gewicht, aan de binnenzijde geplastificeerd en met extra veel ritsvakken. In zwart of naturel. Nederlands grootste kleurenTV en Video speciaalzaak. Bergweg64-Korte Hoogstraat 10-Slinge149 Centraal tel.010-654222 De familie Stichting Pors heeft in middels zo'n beetje de hele familie bij elkaar gezocht en de tweede fami liereünie houdt men op zaterdag 23 september 1978. Dit vindt plaats in restaurant „Lommerrijk", gelegen aan de Bergse Plas, Straatweg 99 te Rotterdam-Hillegersberg. De familie Pors is al jaren bezig via allerlei media de familie weer bijeen te brengen en in het kader hiervan geeft men ook een familieblad uit onder de naam Pors Post. Wie meer wil weten, kan contact opnemen onder telefoon nummer 010-502080. LOGOGIETERS- en INSTALLATIEBEDRIJF voor snel werk Wr onderhoud Ik [k. Up centrale -verwarming Cronjéstr. 12, R'dam Belt U óns: 858355' Jan, Marijke en de kinderen hebben de laatste weken uitgezien naar de vakantie. Nu is het zo ver. Zij zijn aan het inpakken. "Jan, moeten je rubberlaarzen ook mee? "Ja, zijn rubberlaarzen moeten ook mee; voor als hij gaat vissen. Jan en Marijke hebben weliswaar naar hun vakantie uitgezien, maar ze zien er ook wel tegenop. Hoe zal het allemaal gaan: de deelname aan het ver keer, het zoeken van campings, de verschillende wensen van hun kinderen en niet te vergeten hun onderlinge meningsverschillen? Vooral de eerste week van een vakantie, weten ze, kunnen ze gauw geprikkeld zijn. Het is de overgang van de regelmaat van het gewone leven naar het niet duidelijk omschrevene van de va kantie. Vooral voor Jan is het een ineens niets meer hoeven na maanden achtereen hard wer ken. Hij moet dan loskomen van zijn werk. On danks de afleiding kan hem dat de eerste dagen - vooral 's nachts - bezig houden. Het fijne is het moment waarop hij ontdekt zijn werk helemaal vergeten te zijn. Dan is het vakantie. Hij is los gekomen van zijn zorgen. Hij wordt niet meer beheerst door zijn werk. Een ander punt is de ondernemingsgeest. Geluk kig is Marijke nogal ondernemend en vinding rijk. Als het van Jan zou afhangen, zouden ze de hele dag op de camping blijven hangen. Dat is voor één dag leuk, maar wordt dat langer dan bevredigt dat niet. Daarom wordt er overlegd. Zullen ze gaan wandelen? Naar de stad gaan en deze bekijken? Of gaan zwemmen? Dat overleg leidt weieens tot ruzie. Maar dan komt de gave van Jan om vrede te stichten weer goed van pas. Hij brengt allen weer tot rede. Het gezin gaat gesplitst op pad: Marijke en dochter gaan naar de stad winkelen. Jan en zoon gaan een fikse wandeling maken. Zo zitten er verschillende kanten aan het vakan tie houden. Allereerst is er het loskomen van ons werk. Doof het jaar gaan het werk en de moeilijkheden op het werk ons bezig houden. Zijn de spanningen groot, dan laten ze ons op de duur niet meer los. Het kan zo ver komen, dat we slecht slapen, een kwaal krijgen, kortom overspannen worden. In zulk een geval moéten we er uit. Zulk een verplichte vakantie is verre van leuk. Het is prettiger als we voldoende af stand kunnen nemen van ons werk door onze vrije weekenden, vakantiesen niet te ver geten door onze instelling. Want onze instelling is het belangrijkste. Door deze kunnen we de betrekkelijkheid van onze zorgen en moeilijkhe- de zien. We kunnen ze met het verlaten van de fabriek of het kantoor achter ons laten. We kunnen zeggen.-morgen is er weer een dag. Dan zien we wel weer verder. Zitten we aan ons werk vast, dan verliezen we alle verhoudingen uit het oog. We blazen onze moeilijkheden op. We maken van muggen oli fanten. Een vakantie nu kan helpen om afstand te nemen, om de dingen weer in hun juiste verhouding te gaan zien. Kijken we na een paar weken vakantie er weer eens naar, dan bemer ken we dat onze blik veranderd is: we moeten lachen om zaken, waar we ons enkele weken ge leden nog over opwonden. De vrucht van onze vakantie is dan, dat het werk ons minder be heerst. We staan er vrijer tegenover. Een tweede kant welke aan het houden van va kantie zit is de volgende:veel mensen denken dat vakantie houden hetzelfde is als doen waar je zin in hebt. Dit is tot op zekere hoogte waar. Het hangt er van af wat we onder "doen waar we zin in hebben" verstaan. Betekent dit niets doen, ons uitleven, ons van niemand of niets iets aantrekken, zelfzuchtig onze gang gaan, dan hebben we een verkeerde opvatting van doen waar we zin in hebben. Het is niet zo dat we op vakantie wel mogen, wat anders niet mag. Op onze vakantie kunnen we niet de moraal "met vakantie sturen". Het is natuurlijk wel zo, dat op vakantie heel wat dingen kunnen die thuis niet kunnen. En dat is nu juist weer liet fijne van de vakantie. We kunnen genieten van de bossen, de bergen en het water; van de schoon heid van het landschap, van oude steden en dor pen en als we ervan houden van de cultuur schatten in musea; en tenslotte, maar niet het onbelangrijkste, kunnen we aan elkaar aandacht besteden. We kunnen luisteren naar eikaars ver halen, contact maken met buren op de camping of met de bewoners van de streek. Met vakantie hebben we tijd voor een heleboel zaken waar we anders niet aan toekomen. Een vakantie kan ons rijker maken. Zijn we weer te rug van vakantie, dan herkennen we in de krant of op de televisie dingen, die we zelf gezien heb ben. Het caféetje in een franse detective hebben we zelf gezien. Het Beierse berglandschap en de dorpjes waar onze kennissen over vertellen ken nen we nu ook. En wat belangrijker is, we heb ben op vakantie veel tijd voor elkaar gehad. We zijn dichter naar elkaar toegegroeid. Ook kon den we 's-zondags uitgebreid de tijd nemen om in een dorpje naar de kerk te gaan. Het was er intiem. En na de viering dronken we gezellig koffie met gebak en praatten we met de kinde ren over de viering. Het was een goed gesprek. In het gewone leven komen we er misschien niet toe om over godsdienstige zaken te praten. De kinderen lijken onverschillig en weinig be- Ingstelling voor deze dingen te hebben. Op zo'n vakantie bemerken we dat het hen meer bezig houdt dan we denken. We horen ineens hoe op school over deze dingen gepraat wordt. De vakantie biedt de gelegenheid om onze we reld te verruimen. Daarom kan voor veel men sen vakantie houden moeilijk zijn. Er zijn zo veel zaken die hen bezig houden, hen belemme ren om open te^taan voor nieuwe dingen, dat de gedachte aan vakantie hen benauwd. We ko men er niet gemakkelijk voor uit, dat we moeite hebben met vakantie houden. Dat mogen we niet zeggen. Vakantie moet fijn zijn en over on ze vakantie moeten we enthousiaste verhalen vertellen. Onze onmacht en stille verdriet slik ken we weg. Het kan ook een vrucht van onze vakantie zijn, als we meer begrip op kunnen brengen voor zul ke mensen. Dit geldt ook voor mensen die er geen behoefte aan hebben om op vakantie te gaan, die liever thuis blijven. Aanvaarden we dit en zeggen we niet tegen zulke mensen, dat ze vreemd of raar zijn. Staan we voor zulke men sen open, dan herkennen we in hen meer van onszelf dan we geneigd zijn toe te geven. PAUL VAN DAM. DOMINICAAN

De Havenloods | 1978 | | pagina 5