Boten van beton in Vlaardingen De bekendste meiken nu voor WinoWipenj 2» r 10.- 3T 1278 128 ia 7. 15.- 5N Nieuwe ontwikkeling komt naar Nederland DE HAVENLOODS DONDERDAG 6 JULI 1978 27-243 I In Vlaardingen worden boten gemaakt van cement. Twee mannen hebben een loods gehuurd op het industrieterrein en zijn begonnen. Van staal wordt eerst de bewapening gemaakt, zoals bij betonstorten ook gebeurd. Alleen nu in de vorm van een boot. Het geraamte wordt dan simpelweg afgestucadoord en klaar is kees. ten of metalen model. In feite is de Ferrocement boot sterker dan welk model dan ook dat met spanten is gemaakt. Spanten zijn te vergelijken met de ribbekast van de mens. De wand van een boot is bevestigd aan spanten. Mocht door een aanvaring nu een grote druk op de romp komen dan scheurt of breekt de wand bij de spanten. Dus op de plaats die het minste meegfeeft. Omdat de Ferroce ment boot geen spanten heeft wordt de druk van de klap over de hele boot verdeeld en is scheuren niet zo gauw mogelijk. Hans Hoogendoorn bezig met de bewapening De staart in vlechtwerk. Zo simpel is het natuurlijk niet. On derbouwen van woonarken zijn wel "eens van beton gemaakt, maar voor dat je een goede zeilboot uit cemAit hebt gemaakt komt er wel het een en ander voor kijken. Jn de eerste plaats zijn de boten niet .ygn gewoon beton. De wanden zou den veel te dik worden en beton breekt te vlug. Uit een speciale sa menstelling van cement, zand en wa ter en nog een materiaal wordt het ""Zogenaamde Ferrocement verkregen. Samen met de bewapening moet de cement de boot een bepaalde elastici teit geven, die nodig is om klappen op te vangen. Aan de andere kant moet het materiaal een druksterkte hebben die drie keer zo hoog is als bü normaal beton. En de hele construc tie moet licht blijven. Een echt gat slaan is helemaal niet mogelijk. Zou de boot zo'n grote klap maken dat er niets meer op te vangen is dan kraakt het materiaal ten hoogste. De bewapening zorgt ervoor dat de cement toch bij elkaar blijft en er alleen maar scheurtjes ontstaan, waar weliswaar water door naarbinnen komt, maar wat niet te vergelijken is met de straal die door een gat naar binnen stroomt. Boven dien is er een materiaal voorhanden waarmee onder water binnen zeven minuten zo'n lek makkelijk te dich ten is. •De stucadoor maakt de boot dicht. Geen simpel werkje maa ceerd vakwerk. De wand wordt niet dikker dan 12 milimeter. Veilig Sterk Ais aan al deze voorwaarden is vol daan dan komt er een boot tevoor schijn die sterker is dan een polyester concurrent, maar ook dan een hou- Een Ferrocement boot is een veilige boot. Waarom worden er dan niet op grote schaal dit soort boten gemaakt? Hanns Felsch en Hans Hoogendoorn, initiatiefnemers: „Ons procédé is ei genlijk al zo'n honderd jaar. De Fransman Lambo maakte bloembak ken van het materiaal. En waarom zou je geen boten kunnen maken van datzelfde materiaal. In Australië, Nieuw-Zeeland en Canada wordt Fer rocement vrij veel toegepast. Meest jachten en vissersboten tot een lengte van 25 meter worden er van gemaakt. voor het staal, dat toen zeer schaars In Maleisië heeft Hanns Felsch een watertank gemaakt van Ferrocement voor 30.000 liter en hij heeft er 30 jaar garantie op gegeven. Hanns Felsch: „Het materiaal vraagt bijna geen onderhoud, het kan niet verroesten, het kan niet rotten en het lost niet op of zoiets. Wij zouden on ze boten makkelijk met 30 jaar ga rantie kunnen leveren en wie weet doen we dat ook wel." Bovendien is Ferrocement hitte en koudebestendig als geen ander mate riaal. Mocht een jacht uitbranden, dan is alleen de opbouw verloren, maar de boot zelf blijft volledig in tact. Staal zou door de grote hitte he lemaal verwrongen worden en de hele boot zou verloren zijn. dan is de weg vrij. Je kunt wel na gaan, met zo'n kleine kans op werke lijke schade bij aanvaring, zo'n grote bestendigheid voor temperatuur en zo weinig kans op beschadiging door achterstallig onderhoud, is een gas tanker van Ferrocement een stuk vei liger dan de huidige stalen schepen." En de prijs? Hanns Felsch: „We zijn nu met onze eerste boot bezig. Een zeiljacht van 11 meter. Zo'n boot zou in staal on geveer 80.000 gulden moeten kosten. Bij ons blijft de prijs onder de halve ton. In polyester wordt alles boven de 10 meter ook ineens veel duurder, om dat er geen series van gemaakt wor den. Bij ons maakt de maat niet zo veel uit. Alles is handwerk. Wij heb ben geen mallen nodig, alleen een te kening." het Ferrocement hoofdstuk nog eens de kwaliteitseisen die aan het model van de boot gesteld worden. Toen ik vorig jaar in Nederland kwam wilde ik iets met de kennis van Ferrocement doen, maar ik zocht een partner, die op het gebied van jacht bouw en zeilen een hoop wist. Na veel zoeken en experimenteren ben ik tenslotte op mijn zwager Hans Hoogendoorn terechtgekomen. Deze boot hebben we in het afgelopen jaar samen gemaakt. In de avonduren, naast ons gewone werk. Ik ben inge nieur en Hans is werktuigbouwkundi- Deze maand hebben we de grot stap naar full professional gezet. Dat is mogelijk omdat we van Esmil Progas opdracht gekregen hebben twee grote vloeistoftanks te bouwen. Het zelfde werk als ik in Maleisië gedaan hpb. Progas kwam bij ons toevallig terecht en wij bleken de oplossing voor hun problemen te hebben. Een tank van de grootte die zij willen, maar van van gewoon beton zou ongeveer 6 ton gaan wegen. Dan zou er een hele fuhdering moeten worden gelegd. Sprookje Techniek Hanns Felsch: „In Duitsland is men bezig met de ontwikkeling van een gastanker. De kennis van het procédé is in Duitsland erg hoog. Als dit lukt Het lijkt allemaal erg makkelijk, je neemt een beetje staal, maakt een tent, huurt een stucadoor en als je de tent omdraait heb je een boot. Hanns: „De techniek achter het pro cédé is verschrikkelijk moeilijk. Met het maken van boten krijg je boven Boten van beton blijkt dus geen sprookje te zijn. Ze hebben diverse voordelen boven andere materialen en eigenlijk geen duidelijke nadelen. De zaak zal dan wel vlug uitgroeien tot een multinational. Hanns Felsch: „Daar hebben we helemaal geen trek in. We blijven liever klein. Kijk, we zijn allebei gek op varen. Met name zeilen op zee. We hebben nu nog de vrijheid om er eens tussenuit te gaan voor een tijdje. Als je een grote zaak hebt ben je al je vrije tijd kwijt en waar werk je dan nog voor?" „We hebben wel iets van een prestige project, waar we mee willen begin nen. Fr is jaarlijks een internationale kanowedstrijd, georganiseerd door de Technische Hogescholen en Hogere Technische Scholen in Europa. Alle équipes moeten zelf een kano bou wen en daarmee een race Geen tent. geen halmaar de bewapening voor een betonnen boot. willen de volgende keer aan de race meedoen met een eigen kano. We zoeken alleen een buurthuis, of een club die mensen wil leveren om mee te werken. De boot te bouwen en om hem te varen. Wij zorgen wel voor sponsors, daar is trouwens, voor een deel al gezorgd en voor de materialen en alle andere faciliteiten. We hebben alleen een paar enthousiaste mensen nodig die volgend jaar die studenten eens voor een verrassing willen laten staan. We hebben al eens eerder een kano gemaakt met een wanddikte van 3 milimeter. Het ding was lichter dan een houten kano, dus wat de boot betreft is de race al gewonnen. Nu nog een paar bouwers en roeiers." Geihteresseerde kunnen kontakt op nemen met de Havenloods in Vlaar dingen: Hoogstraat 122, Vlaardingen. Gijs Konings. •De staart wordt bepleisterd. Door het gat gaat de sehroej-at jupon anti-statisch mr Panh/lf) eJ nachtkleding 2 paar pantalon kniekousjes 2 luxe Pastunette slipjes kant beha Pantylette Charmante duster lang model van chique faquard lycra fiber-fill beha van lycra soft pantyslip Triumph en alle voordelen van een speciaal zaak, zoals paskamers vakkundige bediening ruime keus alle bekende merken EN: BIJ U IN DE BUURT 100% katoen geborduurde poplin beha Holiandia batist nachthemd Holiandia meisjes nachthemd alle maten lang model |tr|C0t| nachthemd pang model naadloze soft beha van Triumph Holiandia batist nachthemd kort model lovable lycra panty met pijp 5 mini pantynylons 3 pantynylons grote maat met tussenstuk de kroon filialen *uid: west: ommoord: beyerlandselaan 59 schiedamseweg 25 hesseplaats 49 de slinge 169 binnenweg 254 «verschil» pleinweg 1 franselaan 275 W,rKnw' noord: blijdorp: zwart jansstraat 14 statenweg 115 kleiweg 100 bergselaan 301 oost: schiebroek: goudse rijweg 8 peppelweg 71 noord noordsingel 39 zwartjansstraat 17 blijdorp stadhoudersweg 97 koperwiek 41 Schiedam: den haag: oranjestraat 17 torso filialen centrum: meent 67 zuid groene hilledijk 267 dordtselaan 112 burg. baumannlaan 120-124 alexanderpolder: samuel esmeijerplein 37 vlaardingen: korte hoogstraat 41-43 vlaardingen veerplein 1 capeile: apeldoornselaan 292

De Havenloods | 1978 | | pagina 7