Moeder MAVO as meer daai bijscholingsiiistituut Witte huis heeft 'n fraai verleden 9® 5?5 Wilt u de gids maar volgen? Cursisten winnen aan zelfvertrouwen opruiming opruiming 995 bpmiming Meert tjeó keih en opruiming Je mag eigenliefde leren müAVENLOODS DONDERDAG 13 JULI 1978 ALGEMEEN- „Toen ik vanmorgen in alle vroegte al die bussen zag vertrek ken dacht ik, hoe krijg ik die in vredesnaam allemaal weer veilig thuis. Maar nu, na een lange fij ne en geslaagde schoolreis, kan ik weer opgelucht ademhalen. Alles is goed gegaan en we zijn niemand van de 400 deelnemers onderweg „kwijt geraakt". Het was een reuze geslaagde excur sie". Aan het woord is de dui- is zo'n heerlijk luchtig huisjurkje ideaal. Het is van makkelijk was- bare 65/35 polyester/katoen, afgewerkt met een haakrandje en een geborduurde bloem op het voorpand. In wit, maten 38,40 en 42. Nu v n 19,95 Ruimvallend voor 'n klein prijsje... deze fijn vrijetijdspullover van 100% katoen valt heerlijk wijd en is gebreid in een chenille- streep- effekt. Maten 36 t/m 46, in écru, bleu of rose. Van 29,50 voor n <*o, in ecru, delijk opgeluchte heer A. Vos, hoofd van de Christelijke Moe der MAVO/HAVO waaraan zo'n 1100 (voornamelijk uiteraard vrouwelijke) leerlingen studeren. De Moeder MAVO was vorige week vrijdag een dagje uit. Lek ker een hele dag weg van de kin deren, de vaat, én van de studie boeken, want het schoolseizoen is voorbij en de spannende repe- titietijd is voor de meesten met gunstig gevolg afgesloten. Een reden temeer voor vrolijkheid dus en aangezien het reisdoel Brussel voor vrijwel iedereen een nog nooit eerder bezochte plaats was, waren de verwachtin gen hoog gespannen. Het werd ook een fijne dag voor al die dames en het handjevol heren in de Belgische hoofdstad die warempel zo nu en dan beschenen werd door iets wat op een zonnetje leek. Het museum van Schone Kusnten. het Koninklijk Muse,um voor Midden- Afrika. de grote paleizen, kerken, fraaie parken en het stadje Waterloo, het weer veilig thuiskrijgen van die het was allemaal de moeite van het bekijken meer dan waard. Het geza menlijk diner genuttigd op vader landse bodem - was een waardige af sluiting van een fijne dag, waarbij leer lingen van diverse MAVO-afdelingen met elkaar kennis konden maken en daarbij steeds weer tot de conclusie kwamen dat ze het met hun school toch bijzonder goed getroffen had den. Onrust De excursie naar Brussel (de plaats was vrij willekeurig gekozen) was in eerstg instantie bestemd voor de eer ste klassers. Later kwam men op het idee om ook de andere klassen uit te nodigen. De heer Vos bestelde alvast twee bussen en nam een derde in op- hele horde leerlingen. Zoals gezegd is alles echter voorspoedig verlopen, al zal men waarschijnlijk in het^ vervolg de excursies tóch in wat kleinere groe pen gaan maken. Zo'n Moeder MAVO is veel meer dan alleen een instituut datje opleidt voor het gewenste diploma. Dat werd wel duidelijk tijdens de vele gesprekken die de dames op deze uitgaansdag voerden. De schoolbanken - waarin velen na twintig of meer jaren - weer wat onwennig plaats nemen, bieden hen de mogelijkheid hun kennis uit te breiden. Natuurlijk, dat is belang rijk, maar er' is nog meer. De dames raken niet uitgepraat over de plezieri ge sfeer in de klas, de steun die ze van elkaar én van de docenten onder vinden wanneer de studie niet zo vlot verloopt als wordt gewenst en vooral over de gezelligheid die behoren tot Het bleek echtereen beetje"anders een „vaste groep" hen geeft. „Vol- e lopen, ook de HAVO-avondschool wassen leerlingen studeren natuurlijk genover dat ze bijzonder goed gemo tiveerd zijn. Ze willen zélf en vinden het meestal verschrikkelijk als ze het toch 'op moeten geven. De dames zijn Hoogvliet. Het volgen van een HAVO- ook wel fanatiek als het hun school cursus (vanaf MAVO-niveau) is mo- betrefl. Ze beschouwen het als iets gelijk in Rotterdam-Zuid en Centrum, heel belangrijks in hun leven en het Het studeren aan een instituut als de is voor ons als leraren erg fijn om daar Moeder MAVO (ook wel het tweede aan mee te werken. Met z'n allen kans onderwijs genoemd) is volgens moet je fyet ideaal van een goede en de heer Vos voor velen een erg ingrij- harmonische samenwerking op school pende zaak. „De mannen krijgen een _g g. daar vr0uw thuis, die minder tijd waarmaken en ik vind dat v a heel leerlingen hadden wel z je uit, het aantal deelnemers groeide en daarmee ook de onrust van de or ganiserende docenten in verband met heer Vos. „Soms gaat het wel wat langzamer, vooral als ze op oudere leeftijd beginnen, maar daar staat te- Uitbreiding De Scholengemeenschap voor dagon derwijs aan volwassenen aan de Beu- mershoek 7 in Rotterdam-Zuidwijk startte in 1976 met een eerste klas MAVO. Volgend jaar voorjaar hopen de eerste leerlingen het diploma te behalen en inmiddels zijn er ook „de pendances" gestart in Rotterdam-Cen trum, Krimpen a/d IJssel, Oud-Beijer- iand. Ridderkerk, Zwijndrecht en met ingang Van het nieuwe seizoen ook in Schoonhoven, Sliedrecht en 4 Het Witte Huis omgevirig, een jaar oorlog (KLM fo- JAAR AUTO Enorm aantal reacties na oproep Op onze oproep, of er misschien mensen zijn die ietS over het Witte Huis kunnen herinneren aan verha len. anekdotes of historische feiten, is een enorm aantal reacties gekomen Op alle brieven wordt gereageerd, hetzij schriftelijk, hetzij persoonlijk. Het leek ons wel aardig om één van de reacties alvast te publiveren, mis schien stimuleert het andere om ook een bijdrage te leveren. Voor wie iets over het Witte Huis te vertellen heeft, waar of niet-waar, zelf meegemaakt, of niet: gaarne uw reactie naar redactie De Havenloods, postbus 1980, Rotterdam, dit in verband met de uitgave van een boek je over Europa's eerste wolkenkrab ber. Mevrouw A. Kind van Wijngaarden. Kellogplaats 118 in Rotterdam schreef ons, in dichtvorm het volgen- Het We lieten een photo maken op de hoogste verdieping Witte Huis. Ik weet nog heel goed hoe dat ging. Een meneer zei: Stap daar maar in. Je kan moeilijk naar boven gaan lopen. Al giechelend zijn we er in gekomen, en rutch.... daar gingen we tot de hemel toe. Dat was wel een gedoe. Daar stond de man met de kiekeboe en zei: dames gezellig samen op de kiek en hoe? We droegen pothoed en dat stond on allebei een leuke Om te beginnen waren we twee vriendinnen 1 jaar. heel goed maar net staat vast de photo ligt nog steeds in de kas Jammer da.t je niet zo kon blijve maar nu zijn we charmante oude w..ven. heeft voor het huishouden, meer geïnteresseerd is in verschillen de dingen dan vroeger", zo vertelt hij. „De cursisten winnen ook aan zelfver trouwen. Vrijwel elke leerling denkt in het begin dat de ander veel meer weet dan zij. Het is dan een hele ver ademing te constateren dat de andere klasgenoten vaak dezelfde problemen hebben. Volwassenen zijn meestal ook bang om „af te gaan". Ze trek ken zich een fout veel meer aan dan een schoolkind en daarom ook stude ren velen in het begin zo ontzettend hard. Na een poos gaat dat krampach tige er wel af, al blijft er - ook onder hen - toch altijd wel een competitie systeem heersen. Daarom ook mis schien, wordt er tijdens repetitie soms gespiekt. Dat behoort nog bij het ou de schoolgedrag van vroeger, maar op den duur houdt dat vanzelf od. De leerlingen zien ook wel in dat ze daar zichzelf niets mee helpen". Een vak Om potentiële leerlingen die bang zijn de eisen van zo'n opleiding (nog) niet aan te kunnen wat te helpen, is men op de Chr. Moeder MAVO dit seizoen begonnen met een voorberei dende cursus. Men kan daar de ken nis van de lagere school wat opfrissen, alvorens al dan niet een studie aan de MAVO te starten. Ook is het met in gang van het nieuwe seizoen mogelijk een studie in slechts één vak te begin nen. De leerling kan dan examen doen voor een z.g. deelcertificaat en het be zit van zes zulke certificaten geeft het recht op het MAVO of HAVO-di- ploma. Overigens zijn de mogelijkhe den aan deze scholengemeenschap nog niet uitgeput, want als de plan nen van de heer Vós doorgaan, zal men in de toekomst ook nog een VWO- en een MEAO-afdeling aan de school toevoegen. Wie belangstelling heeft voor een „opleiding" aan deze school, waar zowel overdag als 's avonds wordt les gegeven, kan zich na 21 augustus aanmelden voor het nieuwe seizoen op werkdagen van 9 tot 17 uur. Het telefoonnummer is 310- 819330. CORR1E VAN HAASTEREN Ter overweging Ik heb heel veel geleerd van een boekje van een bekende Duitse psycholoog Walter Trobisch: „Leen mij je ogen". Hij begint over een gesprek met een mooi Noors meisje. Slank, diepliggende levendige blauwe ogen. Prachtig blond haar. Een succesvolle studente. Maar ze had een groot probleem. Zij kon niet van zichzelf houden. Ze haatte zichzelf zo diep, dat ze op het punt stond, een eind aan haar leven te maken. Trobisch probaerde haar op te beuren, door haar te wijzen op zoveel positieve dingen die zij bezat. Maar het was vruchteloos. Ze had een diepe angst, dat elke waardering, die ze voor zichzelf had, haar hoogmoedig zou maken. En een hoogmoedige wordt door God verwor pen. Uit angst daarvoor verwierp ze zich zelf. Trobisch vroeg haar zichzelf even in de spiegel te bekijken. Ze deed het. Maar ze draaide direkt haar hoofd om. Met zachte drang nam hij haar hoofd in zijn handen en dwong haar voor de spiegel in haar eigen ogen te kijken. Ze kromp ineen alsof ze een lichamelijke pijn had. Het duurde een hele tijd voor zij in staat was, om fluisterend te herhalen wat Trobisch haar voorzei: „Ik ben een mooi meisje". Toen kwamen de klachten los: zij kon met niemand opschieten. Met haar mede-studenten niet, noch met haar professoren. Noch met haar buren. Noch met haar familie. Ze zat boordevol vijandigheid en kritiek. Daarvan wierp ze alle schuld op zichzelf. Ze zei dat ze altijd alleen maar aan zichzelf dacht en ze noemde zich een grote egoistè. Door haar egoisme kon ze andere mensen niet lief hebben. Laat staan hen accepteren. Toen probeerde Trobisch haar duidelijk te maken dat het precies omgekeerd met haar was: omdat ze niet van zichzelf hield. ELNETTSATIN HAARLAK Houdt uw haar de hele dag in model. Bus a 300 gram. yJWEALl CALIFORNIA LIPSTICK Van Max Factor. In 12 verschillen de kleuren. Per stuk MAX FACTOR Voor 'n mooiere glans van de lippen. In diverse kleuren, per stuk van 6,95 lOT ELSEVE BALSAM crèmespoeling van 1'O.real, die het haar glanzend en soepel houdt. Flacon Van 4,95 iHFA- In de zaal voor tijdelijke tentoonstel lingen van Museum Boymans-van Beu- ningen is van 15 juli tot 3 september 1978 een expositie ingericht van kleu ren- en zwart-wit foto's, gemaakt door de Rotterdamse fotograaf Vin cent Mentzel (geboren 1945) tijdens twee reizen naar China in 1973 en 1977. De foto's vormen het verslag van be zoeken in 1973 aan Peking, Shanghai en Tatsjai („Laten wij het voorbeeld van Tatsjai volgen" - het voorbeeld voor iedere Chinese boer); in 1977 waren naast Peking, Shanghai, met tien miljoen inwoners, en Tatsjai ook Binnen Mongolië (voor een fotoserie uit Binnen Mongolië heeft Mentzel de eerste prijs kleurenfoto-verhalen van World Press Photo 1978 gekre gen). Een verslag van leven, werken, spelen en (schijn)vechten, in de stad, de fa briek, op het land, op straat, thuis en in het theater, vrij naar de werkelijk heid door Vincent Mentzel en toch ook gebonden aan: „Wilt u de gids maar volgen?" Op bromfietsen heb ik het niet. 't Zijn reeds lang geen bromfietsen meer. 't Zijn oneerlijke onduidelijke lawaaidingen waarop jongelui, zonder rijbewijs, snelheden mogen overtreden, mits ze maar, volgens ministriëel voorschrift, zijn uitgerust met de valhelm. - Op die valhelmen heb ik het ook niet. Ze vermommen de brom fietsrijders tot buitenmenselijke Marsmannetjes. - Gief zo'n vermomd persoon nooit een hand! U weet immers niet wie of wat achter die uitbundige gekleurde halfmetalen halfglazen bol verborgen zit.- U zult nog zien dat er nog eens ongezien en voor he teerst en zonder dat iemand ervan weet een vliegende schotel is geland dicht in de buurt.- Argeloos wandelt u in de polder of langs de groene dijk. Daar komt een blinkend gehelmde op u af Ha, denkt u, dat is mijn neef. Die is even wezen rondbrommen U grijpt de toegestoken hand. Had u dat maar nietgedaan! 't Was de laatste hand, die u gaf. Vonken sprongen over. Er schoot achttien miljoen Volt door uw lichaam. 't Was uw neef niet. 't Was een buitenaards wezen van ergens uit de ruimte. Neen, ik zie de mensen liever blootshoofds, op de gewone eerlijke fiets. Dan weet ik waar ik aan toe ben. Leen de Zwart I li.». Voor nog géén 6 gulden... koopt u nu zo'n lekker rulle sport handdoek van een bekend merk. Ze zijn er in diverse grappige afbeeldingen, w.o. tennis, hockey, voetbal, waterpolo en schaatsen. In zwart/wit, afm. 50x100 cm. Nu door kleine schoonheidsfoutjes per stuk van 12,95 daarom kon ze niet van anderen houden. Omdat ze geen eigenliefde had, kende ze geen naastenliefde. Wij denken vaak, dat eigenliefde iets aan geborens is. Maar je krijgt alleen maar eigenliefde als een ander je lief heeft. Je „ik" is niet „jezelf". Ik kan vragen: hoe sta ik tegenover mezelf. Dat meisje stond voor de spiegel en zag zichzelf, en ze haatte het als een Vreemde. Een baby kan zichzelf niet liefhebben. Want hij is zichzelf nog niet. Hij kan ook nog geen „ik" zeggen. Hij heeft het over zichzelf als een vreemde. „Jantje heeft pijn". „Jantje heeft honger". „Jantje wil een snoepje". Hij kan zichzelf nog niet liefhebben. Hij is alleen nog maar een bundeltje lust en aandriften. Maar als hij voelt dat zijn vader en moeder hem liefhebben, dan kan zijn ontwakend ik, samen met zijn vader en moeder, leren zichzelf lief te hebben. Dat had de Noorse studente nooit geleerd. Net zo men als miljoenen anderen. De bekende psychiater Dr. A.A.A. Terruwe heeft er een duidelijke uitdrukking voor: ze zijn nooit „bevestigd" door een ander. En daarom kunnen ze zichzelf niet bevestigen. Kan een mens dat later nog leren? Een psycho loog probeert zo'n meisje het gevoel te geven dat hij hem of haar aanvaardt, door dik en dun. In de hoop, dat zij dan ook zichzelf gaan lief hebben. Een wijs een trouw medemens kan- ook een grote hulp zijn. Maar er is altijd een ander voor nodig. Bijvoorbeeld....God. De goede andere. Jezus zegt: Je zult je naaste beminnen als je zelf. Het laatste dat Hij je leert, is jezelf te beminnen. En dan leer je tegelijk hoe je een ander kan en mag beginnen. Want „jezelf" ander kan en mag beminnen. Want „jezelf" idat is a.h.w. een dubbelganger, van wie je je vaak erg ver en vreemd kunt voelen. Ga maar eens voor de spiegel staan. Is dat beeld hele maal eigen, vertrouwd? Maar God haalt dat vreemde, verre naar zich toe. En dan krijg je moed, het nu ook bij jezelf te doen. En bij anderen. Maar kweekt dit geen egoisten. En ijdeltuite rij? Misschien vindt u het vreemd, maar toch zeg ik het maar: een ijdeltuit ziet voor de spie gel zichzelf niet zoals hij is. Hij ziet alleen maar de mooie kanten. Hij is bang, dat hijzelf of anderen ook de lelijke kant zullen zien en daarvoor steekt hij de kop in het zand. Net als de struisvogel voor zijn vijand. H4j ver blindt zichzelf. Een egoist kan niet liefhebben, want hij is niet echt zichzelf. Hij is alleen nog maar „ik" maar hij heeft zichzelf verloren. Hij hoeft nooit moeite te doen om zichzelf te aan vaarden, want hij staat hooit vreemd tegen over zichzelf. Zijn ik heeft zijn zelf hele maal verslonden. Omdat hij geen goede rela tie heeft met zichzelf, heeft hij ook geen goede relatie met God en met de anderen. Helaas, we brengen onszelf en anderen tel kens in de nesten, door het bekende woord over de liefde te verdraaien. Er staat: heb je naaste lief als jezelf. En wij maken er van: heb je naaste lief inplaats van jezelf. Dat zal Goddank nooit lukken! Als jezelf. Dat betekent heel radikaal, dat er gelijkheid is. Dus: ikzelf heb geen voor rang. Geen prioriteit. Niet: het hemd is nader dan de rok. Niet: ieder is zichzelf het naast. Wie of wat voorgaat, dat kan ik niet zelf bepa len. Dat moet mij telkens in elke nieuwe situatie weer opnieuw worden duidelijk ge maakt. Dr. KJ. Kraan

De Havenloods | 1978 | | pagina 13