zomer opruiming DE ÜHAVENLOODS Met plus en min op weg naar nieuwe combinatie Doodsklok over Gusto Ongezonde luchtjes IHC GUSTO schelling meubelen geen mens kan ze missen in Groot Rotterdam'" Tweede gesprek over college vorming ook vaag: Waarom heeft galuaniseerbedrijf nog Macht en Onmacht! Eenzaam en Verlaten unicon contactlenzen Herman Posthoorn: stille vennoot GROOTHANBELSBEBOUW ROTTERDAM naast Centraal Station Rijker: Waarom gaat de deur dicht, wanneer de fotograaf zich vertoont? De onderzoeken waren kennelijk van dien aard, dat het MAN en het VIB zich er niet in konden vinden, want deze maand stuurden ze weer een biref, waarin weer verzocht wordt om een diepgaande inspektie. De beide verenigingen verwachten dat de gemeente zo snel mogelijk effectieve stappen zal ondernemen en aan de gevaarlijke en ongezonde situatie bij Bijker een einde zal ma ken. Om het gemeentebestuur een ge heugensteuntje te geven stuurde men ook een kopie van de brief van vorig jaar mee, alsmede de resultaten en conclusies van een rapport dat de vereniging al zelf op touw had gezet. wandmeubelen. bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen I industriegebouw, Goudsesingel 66. Rotterdam, tel. 010 12.64.61. DONDERDAG 20 JULI 1978 27e JAARGANG NO. 2? HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 I, editie P SCHIEDAM Collegevorming: Schipperen onder de kroonluchter. Schiedam het initiatief zal nemen. D'66 wilde alsnog proberen dat men akkoord ging met het uitwerken van de verschilpunten in de volle open baarheid en toonde zich dan ook te genstander van bilaterale onderhan delingen. Enige ondersteuning kwam van V.V.D., die er aan toevoegde een voorstander te zijn van handhaving van het aantal wethouders, tijdig na men noemen van personen, plaatsen en kwaliteiten van de beschikbare kandidaat-wethouders, zodat het niet mogelijk is dat de frakties dit achter af kunnen invullen. Verhulsdonk sprak nogmaals uit dat de pers niet moest denken dat zij het Programma van'de Partij van de Ar beid onderschreven, maar alleen die punten die gelijkluidend waren. Of er die avond vooruitgang geboekt is zal de toekomst hopelijk snel open baren. Onder de indruk zal een bui tenstaander niet geweest zijn, voor insiders kwam er precies uit wat ver wacht kon worden. Standpunten die voor de verkiezingen lang en breed bekend waren werden nu nogmaals ter tafel gebracht. Het wachten is op de Partij van de Arbeid. SCHIEDAM - Het was een zwarte dag donderdag 13 juli 1978. Er liep een boorschip. de CO 950, van stapel bij Gusto. Gewoonlijk een feest. Deze keer niet: het luidde de doodsklok over Gusto. Na 116 jaar één van de belangrijk ste offshore en boorschepen werf te zijn geweest rest nu alleen de legendari sche naam. Begonnen als een constructieafdeling en uitgegroeid tot internatio nale hoogte waar vele opzienbare vindingen toegepast werden. Gusto bedacht die geavanceerde technieken zelf. Gusto paste ze zelf toe. In de loop van al die tientallen jaren groeide er een hechte verbondenheid met de werf. De vak kennis werd van vader op zoon doorgegeven. De werkers bij Bijker staan voortdu rend bloot aan schadelijke dampen en aan gevaarlijke stoffen, terwijl ook de toiletten en het schaftlokaal geen gezonde verblijfplaatsen zijn. De VIB stuurde al in mei van het vorige jaar een brief naar het gemeentebe stuur met het verzoek de Hinderwet vergunning nog eens nader te N^ien Chris Zijdeveld: rentree. Er werd op die manier een grote verbondenheid gevormd. Niet alleen bij de mensen die op de werf rond- lipeen maar ook die op kantoor en met die van de tekentafels. Dat was ook het unieke van Gusto. De com binatie van technisch denken en hand vaardig handelen. Het was maar een stap van de tekentafel naar de con structeurs en terug. Veelzijdigheid Niets was een Gusto-man teveel. Of het nu ging om de overspanning van de Van Brienenoordbrug, of de staal constructie van een Hoogoven bij IJmuiden. Maar dat was het niet waar Gusto beroemd mee werd Dat was met hun boorschepen voor exploratie in diep water zoals de Pelican, com puter gestuurd en kon op haar plaats blijven liggen door middel van draaien de schroeven: uniek in de hele wereld Gusto werd beroemd door zijn pjjpen- leggers zoals „Viking Piper": de wan delende pijpenlegger. Zo zijn er wei tientallen kleine en grote uitvindin gen van de Gusto-mensen ontstaan. Nu is dit alles afgelopen. Niet op een elegante manier. Maar gewoon inge ruild voor wat anders. Wat? De toe komst zal daar definitief uitsluitsel ver moeten geven. Gusto werknemers in dienst gekomen van R.S.V. Het zal 'pijn doen, niet al leen omdat er nog geen werk is, maar zeker omdat de liefde voor R.S.V. niet overstroomt. Een kleine honderd man kunnen nog tijdelijk op de werf werkzaam zijn. Zij mogen het boor schip nog een beetje afbouwen. Als er geen koper komt voor 1980 dan zal ook dit handvaardig produkt naar de sloop gaan. R.S.V. zal er allicht wat geld voor maken. De afbouw van het bedrijf begint al. Lege fabrieks- ruimten. De timmerwerkplaats wordt al ontmanteld. Machines schoon gemaakt. De kantine is leeg. Er staan niet zoveel auto's meer voor de poort en de fietsenstalling is leeg. Twee kleine werkboten liggen op wal. Onafwendbaar Het was onafwendbaar zegt men nu. De „heren" hebben beslist en het geld is verdeeld. Maar gevochten is er wel om Gusto, ledereen die Gusto een goed hart toedroeg heeft het zijne er voor gedaan. Kamerleden hebben vragen gesteld in het parle ment. Deputaties van de verschil lende politieke partijen zijn geweest. Ze waren alle verontwaardigd. Ook zij hebben de ondergang niet tegen kunnen houden: er was reeds beslo- *Gusto: Het spel is uit, de spelers zijn naar huis. Het decor blijft achter. praten. De samenhorigheid voor Schiedam kwam duidelijk tot uiting in de grote actie „Gusto Open Schiedammers zijn geen demon- streerders, toch lukte het deze keer wel: massaal kwamen de handteke ningen ter ondersteuning binnen. In de regen werden ze aan de vaste Kamerkommissie voor Ekonomiese zaken aangeboden. Vondeling nam ze in ontvangst. Ook dat heeft niet ge holpen. Ondernemingsraad De vechtlustige ondernemingsraad van Gusto heeft getoond wat een on dernemingsraad kan 7 tin Plannen werden opgesteld, uitleg werd aan iedereen gegeven die het maar horen wilde. Maar een ondernemingsraad zonder echte macht kan de sluiting ook niet voorkomen. Schiedam is zijn belangrijkste indus trie nu ook kwijt. Het was de laatste die er nog over was. Schiedam heeft er weer een probleem bij. De ver snelde terugloop van de bevolking zal met het verdwijnen van Gusto eerder toe- dan afnemen. Het zal zijn weer slag vinden in al die sektoren waar mensen afhankelijk van zijn. De Gusto mensen zitten nu thuis, straks mogen ze naar Rozenburg naar Stik ker. >r n SCHIEDAM Galvaniseren van me talen is een riskante bezigheid Veel bedrijven en bedrijfjes hebben al dermate hoge veiligheidvoorschriften opgelegd gekregen, dat velen het maar beter vonden om met het werk op te houden. De arbeidsinspektit lost daarmee op lokaal niveau wel wat op, maar over het hoofd wordt gezien dat het werk dan toch bij andere. nog slechtere bedrijfjes terecht komt. De betreffende stad is evenwel uit de milieuproblemen, al staan er dan vaak wel arbeiders op straat. In andere steden begint het opnieuw en ook Schiedam bleef niet gespaard in de galvaniseerplaag. Al een paar jaar werkt het bedrijf Bijker aan de Bettoweg met allerlei ongezonde stoffen. Zink, chroom, nikkel en cadmium staat er op de gevel van de bedrijfsruimte en om die metalen te kunnen toepassen zijn er allerlei stoffen nodig. Zoutzuur, natriumcyanide, cyanidezout en zinkwit. De gemeente Schiedam geeft al jaren (zonder controle?) een hin derwetvergunning aan dit bedrijf af. Waarschijnlijk preveleert ook bij het gemeentebestuur het ekonomische c.q. werkgelegenheidsbelang hoven dat van milieu en de gezondheid. Er werken achttien mensen bij Bijker B.V. Vijftien daarvan zijn afkomstig van de Kaapverdische eilanden Evenals de meeste gastarbeiders zijn ook de Kaapverdiauen blij dat ze aan het werk zijn en een inkomen hebben Taalproblemen zorgen daarbij nog voor een tweede hindernis om te pro testeren tegen de slechte werkomstan digheden. Want slecht zijn die om standigheden als we het Milieuaktie- centrum Nederland (MAN) en de vereniging Voorkomen Is Beter (VIB) mogen geloven. Opvallend in de eerste ronde was de zwijgzaamheid van het C.D.A. onder aanvoering van Rietje Taverne.Van de onderhandelaars gaf zij en haar partij de minste „minnen". Hier te genover stond dat Rob Hijmans van D'66 veel minnen uitdeelde. Waar schijnlijk is dit te wijten aan het ge hanteerde systeem. Wanneer slechts een deel afweek van datgene wat men wilde dan werd soms te snel een min uitgedeeld. uit hun partijprogramma. De nadruk legde Rob Hijmans op voorlichting. Woudhoek-Noord, Stadsvernieuwing, binnenlandsbestuur (verhouding met Rijnmond). Ook V.V.D. legde bij monde van fraktievoorzitter Gerard Verhulsdonk haar eisen op tafel. Over stadsver nieuwing en met name de binnenstad wilde zij zich alleen, na bespreking van de nota van wethouder Zijdeveld in de gemeenteraad een oordeel vor men. Rietje Taverne sloot zich hierbij Ook het voorgestelde verbod van de PvdA op verkoop van woningwetwo ningen schoot bij de liberalen in het verkeerde keelgat. Aan het eind van de vergadering ontspon zich toch nog een levendig debat: „over de vraag hoe het nu verder moest." Vooral D'66 wierp zich op voor het voort zetten van de onderhandelingen op basis van openbaarheid. Initiatief Niemand, van de aanwezige partij en ging echter op het voorstel in. PvdA bij monde van Arie Verlinde benadrukte dat men zich moest hou den aan de afgesproken procedure en wenste de eerste ronde als afgesloten te beschouwen. Op de vraag wat de verschillende partijen nu met dit re sultaat zou doen antwoordde Reinier Scheeres (PvdA): „dat nu allereerst op de nu behaalde resultaten fraktie- beraad nodig was, gevolgd door bila- 6 Rentier Scheeres: Fraktiehcraad EefCollc: inleveren Passages over Midden'Delfland ging hun niet ver genoeg, stadsvernieu wing en woningbouwplannen in Schiedam-Noord voldeed niet aan de wensen van de radicalen. Zakelijk en koel vertelde Rob in 't Veld punts gewijs zijn wensen. Ook D'66 kwam met een lijst van wensen en verlangens, helaas niet SCHIEDAM - Voor niet-ingewijden was het een schimmige verto ning afgelopen donderdag in het oude stadhuis. De straks in de ge meenteraad zittende partijen onderhandelden over het te vormen college. Alhoewel echt onderhandelen? Dat zal niet in de open baarheid komen. De zo zeer gewenste openheid ging niet verder dan inventariseren of men „dan wel of dan niet" met het Partij van de Arbeid programma kon instemmen. Inhoudelijk kon of mocht men -alleen D'66 wilde dat- niet praten. Geheimtaal was dan ook niet van de lucht. Voorzitter Arie Verlinde (PvdA) legde uit wat de bedoeling was. De Partij van de Arbeid had haar programma ver menigvuldigd en een systeem van plussen en minnen bedacht. Ieder kon een plus geven wanneer men instemde met het betref fende artikel, een min wanneer de partij er niet mee instemde. Rietje Taverne: Zwijgzaaam. lil de tweede ronde kon dan elk van de partijen hun inbreng geven over punten die niet, of sterk afweek, van het Partij van de Arbeid programma. Ron Hijmans: Lastig. Zakelijk Echte grote verschillen kwamen pas ter Sprake in de tweede ronde. De P.P.R., die zich zeer gereserveerd in de eerste ronde opstelde, kwam met uitgebreide aanvullingen van het voorgestelde programma. Indachtig dat de P.P.R. alleen een links programcollege zal steunen leg- Üe zij vrijwel hun hele programma ter aanvulling. Gerard Verhulsdonk: Buitenspel'? puntsgewijs zoals de P.P.R. deed. maar op basis van hele hoofdstukken t

De Havenloods | 1978 | | pagina 1