HAVENLOODS 15 Schiedammers blijven mopperen Wat doet Schiedam Hard Rock en soft music in Schiedam editiep SCHIEDAM 'geen mens kan ze missen in Groot Rotterdam" „Bid, vecht, huil, werk. en...." KRANT VAN RIJNMOND unicon contactlenzen Buursteden verzetten koopavond SLAAPKAMERS DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1978 27e JAARGANG NO. 29 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 3 NO. 29 DE$ HAVENLOODS *Foto: DICK LEMKE No. 70253-2-005 SCHIEDAM- Het gebeurt niet vaak dat het Openbaar Lichaam Rijnmond zich rechtstreeks wendt tot de bevolking die in haar ge bied woont. Al vele jaren probeert de voorlichtingsdienst het be stuurlijke lichaam te "verkopen" aan haar inwoners, helaas lukt dat niet zo erg, tenminste in Schiedam. Rijnmond leeft veel meer in b.v. Spijkenisse en de rest van Voorne en Putten. Om daar wat aan te doen is er nu een uitgebreide krant over de Rijnmond inwoners uitgekomen en de bestuurders van Rijnmond hebben voor ons een nieuwe naam bedacht: "de Aglomeratiemens". Wat dat precies inhoudt blijkt wel in het verhaal over die mens. Vlees noch vis, ontevreden met alles en tevreden met veel, een verhuizer, een stinkende luchtinademer, met weinig speelruimte voor de deren, een binnenzitter etc. Alles waar een inwoner van de rest van Nederland behoefte aan heeft, en het merendeel zelfs bezit moet de "Aglomeratiemens" (Rijnmonder dus) ontberen. op elkaar, er is veel middelhoog- bouw en hoogbouw, men is dan ook zeer ontevreden over zijn uitzicht, misschien is het daarom ook dat de Schiedammer een regelmatig park bezoeker is. Op een mooie zomer avond is echter in het Beatrixpark daarvan weinig te bespeuren. Oppassen In 1972 toen er sprake van was dat er een "hoogoven" op de Maasvlakte zou komen, en onze huidige burge meester de landelijke kranten haalde met de* beroemde "motie Lems" waar de actiegroepen de raadszaal van Rotterdam haalden, waar blijven ze overigens bij de L.N.G.-overslag, op dat zelfde moment besloot Rijn mond na te gaan hoe men over zijn of haar plaatselijk leefmilieu dacht. Voor Schiedam is dan ook alleen be langrijk wat Schiedammers erzelf over zeggen. Toch een aantal algemene opmerkin gen die zeker voor Schiedam gelden. Het milieu is in de loop der jaren wat op de achtergrond gedrongen, sprak men vroeger over water en lucht, tegenwoordig is de werkgelegenheid op de eerste plaats gekomen. We moeten er toch bij stil staan dat wanneer de economische activiteit weer aantrekt de milieuvervuiling weer toegaat nemen, er is wat dit be treft een schijnbare verbetering. Woningen Iedereen weet dat in de Rijnmond de huisvesting een ramp L en voorlopig nog niet opgelost. Oude wijken zijn aan vernieuwing toe, renovatie wordt aarzelend ingezet. Hoe langer het Een grotere kern van bejaarden ont staat hierdoor, gastarbeiders doen hun intrede in deze wijken en de sociale samenhang is dan voorgoed verloren. Merkwaardig is dat ondanks de slechte oude woningen de bewo ners een steeds grotere afkeer krijgen aan nieuwbouwgebieden. Projecteren we dit nu on Schiedam dan wijst het onderzoek naar een met zo opti mistische beeld. Nieuw is het niet wat het onderzoek ons voor houdt. Iedere Schiedammer die zijn of haar ogen de kost geeft, weet wat er aan de hand is. Het eigen huizenbezit is in Schiedam, vergele ken met b.v. Vlaardingen en Maas sluis, aan de zeer lage kant. Verhui zen is dan ook aan de orde van de dag naar andere gebieden zoals Maassluis en Spijkenisse. Dat een groot deel van de woningen in Schiedam oud is, is -eveneens een waarheid als een koe. Woonkosten zijn in Schiedam nogal aan de lage kant, wat eveneens een eenzijdige opbouw van de bevolking garandeert. De Schiedammer woont nogal dicht Dat de Schiedammers niet te spreken zijn over hun winkelarsenaal, daar wordt al „jaar en dag" over gespro ken en geschreven. Het rapport wijst er dan ook op dat Schiedammer vrijwel nooit te voet, te fiets of met het openbaar vervoer zijn inkopen gaat doen. Er moet nogal flink ge reisd worden voor de grotere aan kopen. Dit in tegenstelling met bijv. de Vlaardingers. Dat al die Schiedam mers hun auto pakken op zaterdag of op koopavond brengt weer een aar dige geluidsoverlast met zich mee en daar heeft de Schiedammer toch al zijn portie van in de vorm van vliegtuiglawaai. Niet alleen voor het winkelen is de Schiedammer aange wezen op de auto, ook het werk moet met dit vervoerstuig bereikt worden. Vervreemding Opvallend in het rapport is, voor de ingewijden zeker niet, dat er een grote mate van vervreemding in Schiedam is. Niet alleen in de oude wijkan maar ook in de nieuwere Nou was dit onderzoek wel gehouden in 1972, maar veel verbetering is er waarschijnlijk niet in gekomen. Het milieu is voor de meeste Schie dammers niet zo'n probleem: ondanks de goede geinformeerdheid DANKBETUIGING Wij danken familie, vrienden, kennissen, buren en col lega's voor de bloemenzee en de overweldigende be langstelling bij de grote stilte die nu voor onze JAN VAN LEEUWEN is ingegaan. Het is een grote troost te weten dat hij niet alleen ons maar ook vele anderen toebehoorde. Familie J.H. van Leeuwen Familie J. van der Woerdt Peppelweg 81c, Leeuwenbekstraat 30b Inleiding DE AGGLOMERATIEMENS Inhoud SESSl GEMETEN Geïntegreerd Milieu-Onderzoek in Rijnmond van de Schiedammers hebben ze de neiging om dit probleem te baga telliseren en men is ook niet zo bereid hiervoor een offer te bren gen in de vorm van geld, wel steunen ze acties ten bate van de leefbaar heid. Dit alles leidt dan ook maar tot één conclusie: „de Schiedammer is ontevreden met zijn situatie, hij of zij komt niet aan het „gemiddel de van tevredenheid" van de overige bevon»van het Rijnmondgebied. Oplcts - se-wergen een geweldige in spant: -Xv le Hele bevolking, met name het stadsbestuur. Rijn mond is het slechtste woongebied van Nederland hebben vergelijkingen aangetoond met bijvoorbeeld het Noordzeekanaalgebied Schiedam is binnen de Rijnmond één van de zorgwekkendste gemeen ten, er zal in overleg met de bevol king heel wat moeten gebeuren, maar de Schiedammers kunnen er zelf heel wat aan doen. Volg de akti- viteiten die er in straat of buurt gebeuren nauwlettend. Rijnmonders en zeker Schiedammers voelen zich vaak machteloos als het op beslui ten aankomt, milieuproblematiek wordt ten onrechte verdrongen: „van zo erg is het niet" en men ziet de toekomst donkerder in dan de rest van Nederland. Dar is een uitdaging aan de plano logen, stadsvernieuwers, architec ten. economen, maar vooral aan politici. Ieder heeft het recht op een eigen stekkie. Maar hou ze in de gaten die technocraten want: „Het doel van de man die de plannen maakt is niet altijd het doel van de man die met de plannen wordt geraakt". SCHIEDAM- De Havenloods had de Schiedammers een wat positiever resul taat willen voorleggen over de enquete die drie weken geleden voorgelegd is aan de Schiedamse bevolking. De vraag was en is nog steeds: „verandert Schiedam haar koopavond?" Helaas een hard antwoord op die vraag is niet binnen gekomen op de redactietafel. 170 mensen in Schiedam hebben de moeite genomen de bon in te sturendat is te weinig om een conclusie uit de antwoorden te trekken. Vlaardingen. waar de Havenloods gelijktijdig een dergelijke enquete hield, reageerde beduidend aktiever: 1620 inwoners stuuden de bon op. HENK BONZET Er was feest in Schiedam het afgelo pen weekend, niet alleen scheen de zon tot klagens toe op de half bedekte armen en benen van de inwoners, maar ook jankten de gitaren en blie zen jonge Amerikaantjes hun wangen bol. Zaterdagavond was in het kader van Jeugdland de stoffige Plantage schelp uit haar schulp gehaald. Op dit voortreffelijk podium trad het „puikje van de nederpop" op om de Schiedamse jeugd te vermaken. On danks de hitte die er s avonds nog steeds was, trok de jeugd in grote ge tale naar het podium. Allereerst vertoonde „Beautiful Gar den" haar kunsten. Harde rock teis terde de oren van de toehoorders maar dat wende al ras. Het ene na het andere nummer werd de ruimte in gegooid en weerkaatst door de om liggende huizen, tot op de Broersvest kon men het horen. Later op de avond trad het wat meer bekende „Libera tion of Man" op. Gedanst werd er slechts schuchter maar de warmte liet dat ook niet toe, de stemming kwam er ondanks deze handicap aardig in. Met nummers van Pink Floyd en Chi cago als hoogtepunt. Jammer was dan ook dat de band zich liet verlei den tot het meer commerciële disco- werk. In de wandelgangen werd druk gepraat over de op handen zijnde be slissing om het plantagepodium op te heffen. Bij de toch al schamele accom modatie in Schiedam zou het bepaald niet handig zijn om dit schilderachtige gedeelte van Schiedam te bederven. Een meer doordachte programmering met bijv. amateuruitvoeringen, Rijn mondband e.d. zou het hele Schie damse culturele gebeuren ten goede komen. Zondagmiddag Het Beatrixpark was afgelopen zon dag niet alleen bevolkt met zonaan- bidders en zon-haters (die zaten on der de bomen) maar ook met een uit 125 muzikanten bestaande band uit de V.S. Een heel „college" was neer gestreken in het park en lieten wer ken van Strauss, Bach en Gershwin „den volke kond" doen. In bikini zwembroeken en zo hier en daar een wit overhemd met opgerolde mou wen luisterden de toehoorders aan dachtig naar de strak geleide band. Het is grappig om te constateren dat Schiedammers graag naar muziek uitvoeringen gaan als het geen geld kost. Ondanks de vrijheid om in Schiedam, evenals Rotterdam, overal te musciceren, is er tot nog toe maar één muzikant op de Hoogstraat ge weest. Zou het toch waar zijn, dat onze binnenstad niet zo aantrekkelijk is en dat je uitvoeringen moet organi seren om de inwoners de straat op te krijgen. Als er iets is, dan komt de Schiedammer wel, het afgelopen weekend heeft aangetoond dat we op de goede weg zijn. nu het vervolg nog. H.B. JAAR AUTO'S Het resultaat was er dan ook na: 80 pet. van de Vlaardingers wilde de koopavond op vrijdag houden, dit dwars tegen de beslissing van het gemeentebestuur in. Deze besloot de koopavond naar donderdag te ver plaatsen, dat wil zeggen tegen de wens in van de inwoners. Schiedam had gekozen, enkele jaren geleden uit concurrentiemotieven de koop avond op donderdag te houden. Logisch zou dan ook geweest zijn om dezelfde reden de koopavond naar de vrijdag te verplaatsen. Die vraag legden wij dan ook voor aan de inwoners van Schiedam. Resultaat Een echt resultaat is niet uit de enquete gekomen, wel is een trend aan te geven. Frappant is dat deze vrijwel gelijk oploopt met de wensen in Vlaardingen. Van de 170 inwoners van Schiedan die de bon invulden kozen 140 voor koopavond op vrij dag, de argumentatie loog er dan ook niet om. Dat veel clubaktiviteiten op donderdag georganiseerd worden is bij het stadsbestuur ook bekend, maar dat betekent dat veel Schie dammers geen gebruik kunnen maken van de koopavond. Zij gingen/ gaan dan ook winkelen in Vlaardin gen en Rotterdam op vrijdag; helaas is die mogelijkheid voor hen nu ook vervallen. Een ander veel gehoord argument is dat veel werknemers hun salaris op vrijdag ontvangen zodat irtkopen eerst op vrijdagavond plaats vinden. Een briefschrijver wees erop dat sociale uitkeringen eveneens pas op vrijdag ontvangen worden. Toch was een louter praktisch argument dat de overhand had: groenten, vlees. melk etc. koop je liever op vrijdag om dat de versheid in het weekend van de produkten beter ge garandeerd is. Een dergelijk terugkeren argument om de koopavond op vrijdag te houden was: „we gaan eerst winke len en daarna een hapje eten, dan pas heb ik het gevoel dat het weekend echt begint". Het veel gehoorde argu ment dat de inwoners op vrijdag al naar camping of boot gaat wordt geloochenstraft de een inwoner die zegt: „altijd op zaterdagochtend haar inkopen te doen omdat de arti kelen op d boot niet zo lang houd baar zijn". De winkeliers van Schiedam zouden er goed aan doen om zich te herbe zinnen welke dag de meest gunstige is voor hun koopavond. Wanneer dat vrijdag gaat worden is er een grote kans dat hun klandizie toe neemt omdat in de naaste gemeen ten er geen koopavond is. Het kan ook een injectie geven aan de niet zo beste binnenstad. Ook het nieuwe „Hof van Spaland" zal klanten trekken, voornamelijk uit Vlaardingen-Holy. Het assortiment in dit nieuwe winkelcentrum is aan trekkelijk genoeg om niet-Schiedam- mers de oversteek te doen maken. Gebleken is, omonstotelijK in v lei dingen en met een duidelijke trend in Schiedam, dat het merendeel van het kooplustige publiek liever op de vrijdag dan op de donder dag winkelt wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen industriegebouw, Goudsesingel 66, Rotterdam, tel. 010 - 12.64.61

De Havenloods | 1978 | | pagina 1