De sergeant-majoor heeft tienduizend onderscheidingen gr iüf MUIXI VOOR IEDEREEN 98ct MULTÏBONT KONINGSHOF termeulen till.™ III termeulen Zeventien jaar geleden begonnen §a e w IS 3 xt ijl* KAREL DOORMANSTRAAT 358 JONKER FRANSSTRAAT 128 A De spaarbank in juni Je zeil d'r maar mee zitten..... E DE HAVENLOODS DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1978 Voor een fractie... van de normale prijs een strikt eerste keus wandvinyl op tex tiel. In een keur van kleuren, effen of gedessineerd. Breedte ca 130 cm. Per Maar liefst 17, - voordeel... op deze moderne, handgeweven India zomershirts Met óf zonder boord, modieus afgewerkt met rugplooien, zakken enz. In écru, beige, grijs, wit, khaki enz. Maten: 37/38,39/40,41/42. Van 26,95 voor DE HAVENLOODS oplage 277«950 Verschijnt tweemaal per week (woensdag en donderdag) huis- aan-huis in: Rotterdam rechter Maasoever, Schiedam (op woens dag als Schiedams Nieuwsblad), Vlaardingen (op woensdag als Nieuwe Vlaardingse Courant). Maassluis (op woensdag ais Maas sluis Nieuwsbiad), Hoek van Hol land, Maasdijk, Maasland, Bleis- wijk, Bergschenhoek, Berkel en Rodenri|S, Capelle a/d IJssel, Nieuwerkerk a/d IJssel, Krimpen a/d IJssel, Ouderkerk a/d IJssel, Krimpen a/d Lek, Lekkerkerk, Berkenwoude, Bergambacht, Ammerstol, Stolwijk en Schoon hoven. Uitgave: Maatschappij tot uitgif te van periodieken De Haven loods BV. Directie: J.P. Eillebrecht. Hoofdredacteur: Bert Cattel. Kantoor: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam, tel. 010- 132170. Postadres uitsluitend postbus 1980, Rotterdam. Bijkantoren: Vlaardingen, Hoog straat 122, tel. 010 352911 en Krimpen a/d IJssel, Weteringsin gel 2, tel. 01807 16899 De Havenloods is, zo blijkt ons telkenmale, een veelgelezen blad. Hoewel wij uiteraard streven naar een optimale (100 procent) be zorging in heel ons verspreidings gebied, komt het voor dat een heel enkel percentage niet of niet op tijd wordt bezorgd. Mocht u een krant eens niet of niet op tijd ontvangen, dan kunt u zich wenden tot ons lezersser vicenummer 010- 132489 (van 8.30 tot 17.30 uur). Wij zullen er dan voor zorgen dat u De Havenloods ten spoedigste bezorgd krijgt. REGIO- Sergeant-Majoor Arie v.d.Bie (47) uit Schiedam is waarschijn lijk de enige beroepsmilitair in ons land die rond tienduizend militaire eretekenen, embleem, medailles en rangonderscheidin gen in z'n bezit heeft. Niet dat Arie zo'n "supersoldaat" is, welnee, die paar medailles die voor zijn goeie gedrag ontving verzinken in het niet bij wat hij in de loop van zeventien jaar bij elkaar spaarde aan militaire tekenen van over de hele we reld. Een gedeelte is keurig opgeplakt op zogenaamde tentoon stellingsborden, die op hun beurt weer in speciaal daarvoor omgebouwde kasten opgebor gen kunnen worden. Het liefst had hij alle muren van de huis kamer met zijn gigantische col lectie onderscheidingen behan gen maar mevrouw v.d.Bie is onverbiddelijk: "Geen sprake van. Ik heb dan wel bijna geen kastruimte meer over door die hobby maar ik heb die medail les liever daar dan aan de wan den". Een kleine twintig jaar geleden. Arie v.d. Bie 'lag" op dat moment in Den Helder, exposeerde een collega van hem zijn verzameling medailles tijdens een open dag van de kazerne. Arie raakte geïnteresseerd en begon de verzamelaar te helpen door correspondentie te voeren met Engel se verzamelaars en met hen te ruilen. Doodzonde Na een jaartje werd Arie naar Steen- wijkerwold overgeplaatst en daarmee kwam een einde aan de ten. Waar echter geen eind aan kwam was de meer dan normale belangstel ling van hem voor militaire tekenen. Arie besloot dan ook zelf te gaan verzamelen, hij had immers een aardige partij contacten opgebouwd dus hij hoefde niet helemaal met niets te beginnen. v.d.Bie: "Er waren in die tijd hooguit tien mensen in Nederland die dezelf de hobby als ik hadden. D'r was helemaal geen vereniging waarin je je kon organiseren, het was echt ieder voor zich. Ja je had wel de documentatiegroep '40-'45, maar die verzamelden alleen maar documenten, pamfletten en allerhande publicaties die tijdens de tweede wereldoorlog uitgegeven wa ren. Die club voldeed duidelijk niet aan onze wensen. Pas tien jaar geleden werd de Neder landse vereniging Mars et Historica opgericht ten behoeven van de ver zamelaars van Nederlandse medailles, maar ook die instelling is voor mij te beprekt. want ik spaar internationaal. Wij, dat zijn dus de mensen die echt grote verzamelingen hebben, zijn nu bezig ons te organiseren in een onderafdeling van een Engelse club, die wel aan onze wensen voldoet. In november horen we of dat door gaat. Ik vind namelijk dat iedere ver zamelaar in een vereniging moet zit ten. 't Is doodzonde als mensen in het wilde weg gaan sparen want zij kunnen dingen dubbel hebben waar een ander om zit te schreeuwen. Door middel van clubs hou je con tact zie je elkaar op beurzen, kun je tips doorspelen enzovoort. Dat komt je hobby alleen maar ten goede"! In het begin was de verzamelwoede van Arie zo groot dat hij van alles door elkaar spaarde. Landmacht, luchtmacht en marine, Arie gaarde al les wat hij van de drie te pakken kon krijgen bijeen. Alle medailles weden op speciaal geverfde borden geplakt, marine op blauw, luchtmacht op grijs en landmacht op groen. Nu was het natrekken van de herkomst van de medailles van één onderdeel al een heidens karwei, laat staan het uitzoe ken van alle drie. V.d. Bie besloot dan ook de marine en de luchtmacht "te laten vallen" en zich helemaal op de landmacht te concentreren.) Voldoening In zeventien jaar tijd spaarde hij zo'n tienduizend medaillers, emblemen en rangonderscheidingen bij elkaar. Een deel van de collectie zit keurig geor dend op speciale borden geplakt. Eerst maakt Arie die borden zelf van etalagekarton, bespannen met stuk ken van oude legerhemden. Later ging hij over op triplex en weer later op een stuk triplex met een opstaand 1 rie v.d. Bie. de man met de tienduizend onderscheidingen. Zoals gewoonlijk vroegen we sgf. major. Arie v.d. Bie of hij een liefste wens had. met ande re woorden, of hij dolgraag een medaille wilde hebben, die tot nog toe onvindbaar voor hem was. En ja hoor, ook deze ver zamelaar heeft nog veel te wen sen over. Het allerliefste zou hij in bezit komen van de Engelse Crim-medaille met de drie ges pen. een beeldschoon onder scheidingsteken. waarvan hij nu alleen nog maar een afbeelding uit een Britse catalogus heeft. En dan is er nog wat. Iets dat eigenlijk nog belangrijker voor hem is dan de medaille: het adres van een van zijn maten hij in Korea zat. ou zijn com- i Rotterdam moeten wonen, maar zeker is dat niet. Het gaat om Gijs Kloot wijk. Het adres van Arie v.d. Bie: Lisztplein 21. Schiedam, tel. 710046. De mooiste medaille uit de collec tie. randje eromheen zodat de borden te stapelen waren zonder dat de medail les konden beschadigen. Die borden bewaart de sergant-ma- joor in speciaal door hem omge bouwde kasten en als hij gevraagd wordt om iets van de verzameling tentoon te stellen, kunnen de ge wenste borden zo uit de kast in een speciale kist overgeheveld worden, die zo gemaakt is dat de hele zaak rammelvrij en onbeschadigd naar de e expositieruimte vervoerd kan wor den. "Ze vragen me veel op open dagen in kazernes. De dienstdoende militairen nemen dan hun familie mee die op die manier de kans krijgen om iets van de legerplaats te zien, er een hap je te eten en demonstraties nij te wo nen. Op zo'n open dag merk je overi gens dat het Nederlandse volk hele maal niet zo tegen het leger is als soms wel eens lijkt. Ik krijg tenminste altijd enthousiaste mensen bij mijn stand die honderduit willen weten waar sommige dingen vandaan komen en wat de geschiede nis er van is. Dat geeft erg veel vol doening moet ik zeggen. Op die ma nier heb ik ook veel jongelui die ook wilden gaan verzamelen op het spoor gezet met advies en adressen. Het enige vervelende van zo'n tentoon stelling is dat iedereen met z'n vin gers aan de medailles moet zitten. Nee, gestolen wordt er niets maar men kijkt graag met zijn handen"5 Nu we het er toch over hebben: Willem Drie Hoe komt Arie v.d. Bie eigenlijk aan zijn spulletjes? Arie: „Het meeste komt natuurlijk uit het buitenland, met name uit Engeland. Daar aan de andere kant van het Kanaal hecht men veel meer waarde aan dit soort zaken. Dat komt omdat men daar hangt aan het verleden en helemaal aan de heldhaf tige historie van de krijgsmacht. De Britten geven werkelijk schitte rende catalogi over dit onderwerp uit met complete beschrijvingen. Ik ben ook lid van een Amerikaanse club, waarmee ik regelmatig dingen ruil. Die Amerikaanse spullen zijn bijna allemaal van stof. Men gaat er daar van uit dat metalen dingen al leen maar hinderlijk kunnen zijn in het gevecht. In Soesterberg zijn trouwens ook vaak beurzen. Daar komt half Europa kijken en daar haal je dan ook leuke dingen vandaan. Mijn mooiste medaille op dit mo ment? Dat is een zilveren van koning Willlem Drie voor long service and good conduct. Wie denkt dat Arie v.d. Bie, helemaal door zijn hobby, aan niets andeis dan aan het leger denkt heeft het mis. „Ik heb een baan bij het leger, dat is alles. Mijn hobby heeft toevallig ook met het leger te maken, maar be tekent voor mij niets anders dan een enorm plezierig tijdsverdrijf en vooral een manier om met mensen over de hele wereld in contact te komen". Wie over de hobby van Arie v.d. Bie nadenkt moet tot de volgende merkwaardige conclusie komen: de dragers van de medailles bevoch ten elkaar op leven en dood en de verzamelaars ervan zitten bij elkaar op visite. Als het aan Arie v.d. Bie ligt mag die medailles-productie dan ook best naar beneden. Al was het alleen maar vanwege het feit dat wat er dan op de markt komt zeldzaam GAY WOLF JASJE van voor 695,- NERTS-DELEN JASJE van_U095^- voor 895,- CHEVRETTE MANTEL van voor 995,- BISAMRUG MANTEL naturel van .2*995",- voor 2.695,- WASBEERMANTEL naturel, hele vellen van 4-2957- voor 3.895,- N 'Ol m 54. Eventueel m NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN Rotterdam, 010-127546, Rotterdam, 010 -138065, ma 13-18 uur, di t/m za9-18 uur vrijdag tot 21 uur. Multiborit ook in Amsterdam - Eindhoven - Arnhem - Leeuwarden SCHIEDAM De Bondsspaarbank Schiedam boekte in de afgelopen maand juni een inlegoverschot van f. 296.117,43 waarmede de totale door inleggers aan de Spaarbank toe vertrouwde gelden op 30 juni 1978 groeide to f. 201.204.202,86 In de maand juni 1978 werd f.27.309.318.02 ingelegd en f. 27.013.200,59 terugbetaald Een beperkt overschot zoals dit in de maand juni vaker wordt gezien. Vorig jaar juni beliep het overschot f. 422.808.08. De reserves en de overige toever trouwde middelen, alsmede het inleg gerstegoed. tezamen f.220,7 miljoen bedragende, waren voor f.83,5 mil joen belegd in effecten, voor f.79,4 miljoen in onderhandse en persoon lijke leningen en voor f.37,4 miljoen in hypotheken, terwijl de onbelegde en de op korte termijn belegde gel den tezamen f. 20,4 miljoen bedroe gen. vroeger maar nu zijn het er enkele honderden. Vol gens V.d. Bie komt dat omdat mili taire jasjes en medailles de jeugd wel aanspreken. Het dragen ervan is een ware rage geweest en nog steeds vindt koningshof Uiverlaan 20 Maassluis telefoon 01899-11430 ontmoetingscentrum Wij hebben 12 zalen beschikbaar voor: vergaderingen, concerten, personeelsfeesten, exposities, lunches, congressen, toneelavonden, verkoopbeurzen, recepties, diners enz. enz. capacjteit der zalen 10.800 personen „Je zal d'r maar mee zitten" is een wekelijkse rubriek van de sociale- en hulpverlenings organisaties in Schiedam. Bij toerbeurt verzorgen zij een aflevering: met relevante informatie over zaken die op dat moment actueel zijn, of met voorbeelden uit de praktijk over algemene pro blemen, waar eenieder in verzeild kan raken. zuchtend de spatten van het behang toen afgenomen. Ze moest er niet aan denken. Dat was toch wel het ergste watje kan overkomen. Dit soort gedachten schoten haar al lemaal door het hoofd toen ze op de bank lag. Ze kon niet slapen. De steken in haar rug bleven voort duren. Ze probeerde er aan de kinderen niets van te laten merken. Nog een half uurtje en Nancy en Helen kon- r school, dat zou haar wat Cobie pakte de Havenloods en bla- rust geven.Als Renier nou maar wou gaan slapen dan kon zijzelf ook een uurtje op de bank liggen. De pijn in derde die wat door om op andere ge dachten te komen. Ze zag: ,je zal maar mee zitten" staan. „Ook haar rug werd de laatste weken steeds toepasselijk," dacht ze en ze begon erger. De huisarts had gezegd dat het het artikeltje te lezen. Het ging over den moeten blijven liggen, maar hoe kwam. Zou zij daar misschien ook kon dat nou met de kinderen. Cobie e kunnen gaan praten. Je kon stelde het bezoek aan de specialist nooit weten, misschien wisten die steeds uit.'s Avonds had ze er al vaak een oplossing. Cobie stond op, liep met Dries overzitten praten. Die had naar de telefoon en draaide meteen het nummer. Ze werd doorverbon den met de maatschappelijk werker van haar wijk die toevallig net bu- reaudienst had. Cobie vertelde in het kort iets over haar probleem, dat ze op z'n werk al een balletje opgewor pen, gevraagd of er niet iets geregeld kon worden met zijn diensten, maar daar hadden ze op zijn werk niets van willen horen. Dries was bang. Het ging niet zo goed met het bedrijf zelf wel voelde dat ze nodig opgeno- hij werkte en daarom had hij niets meer over durven vragen. Cobie's moeder kon het niet meer aan om de hele dag voor de kinderen te zorgen, ja en aan kennissen kon je zoiets toch ook niet vragen, vond Cobie. En in een tehuis? Dat nooit! Bij de gedach te daaraan kreeg Cobie al kippevel. Ze had eens gehoord van iemand die men zou moeten worden, maar het bezoek aan de specialist steeds maar uitstelde omdat zij geen oplossing voor de kinderen wist. Omdat Cobie zelf moeilijk van h.uis weg kon sprak de maatschappelijk werker af daags daarna bij haar langs te komen zodat ze samen de mogelijkheden eens op een rijtje konden zetten. Wat zyn nu de mogelijkheden als je in zo'n situatie als die van Cobie en Dries zit: 1Zoek de oplossing in eerste instan tie zo dicht mogelijk bij huis. Wat zijn de mogelijkheden op het werk van de man? Indien hij regelmatige dien sten heeft of kan krijgen, kan aan bu ren, vrienden of familie gevraagd wor den overdag de kinderen op te vangen. Heb je geen familieleden of beken den in je naaste omgeving dan kun je een beroep doen op de Stichting Ge zinsverzorging. 2. Ga na of er tijdens je ziekteperio de mensen zijn die bij je in huis kun nen komen logeren om voor je kinde ren te zorgen en het huishouden te doen. Of kunnen je kinderen mis schien bij buren, vrienden of familie logeren? 3. Kunnen de kleintjes overdag naar een crèche of kinderdagverblijf? 4. Mocht dit allemaal niet lukken, dan is er nog de mogelijkheid van een kindertehuis. Het verhaal dat Cobie gehoord heeft klopt niet. In een kin dertehuis worden je kinderen niet af genomen. Als je vanwege het feit dat je ziek bent je kinderen vrijwillig in een kindertehuis laat plaatsen, be houd je natuurlijk zelf de ouderlijke macht. Het is erg rot dat als je ziek bent, je je ook nog zorgen moet maken over hoe het thuis gaat. Dat is ook niet be vorderlijk voor je beterschap. Je zou zogezegd met een gerust hart ziek moeten kunnen zijn. Praat daarom bijtijds met anderen over je zorgen. In Schiedam zijn maatschappelijk werkers dagelijks bereikbaar op Broersveld 142, tel. 73.10.33 Def^Havenloods geeft de spacetower weg Om het u mogelijk maken alles Teens met eigen ogen te zien moet u gebruik maken van de onderstaande bon. Daarmee kunt u uw ruimtereis gratis met 85 meter verlengen. Een uniek en levend beeld van Rotterdam, .zijn Maas en vele havens U moet het zelf beleven! Voor maximaal 4 personen Inleveren bij de kassa Aantal personen Aangeboden door DE HAVENLOODS Geldig t/m 30 september 1978 tn juni vermeerderde de Vlaardingse bevol king met 60 personen en kwam op 79160. I r vestigden zich 53 gezinnen en in totaal 302 personen, er vertrokken ook 53 gezin nen en in totaal 285 personen. Het aantal geboorten bedroeg 91, het aantal sterfge vallen 48. Er werden 56 huwelijken vol trokken en 7 echtscheidingen ingeschre-

De Havenloods | 1978 | | pagina 7