DE ^HAVENLOODS Collegevorming: Bottebijl of guillotine Schiedamse cultuurbeleid komt van grond i I Waarom wij brandmerken. niiR« l MÜ SCHIEDAM geen mens kan ze missen in Groot Rotterdam'* Oppositie heioond: unicon contactlenzen Teerstoof en Passage samen in culturele raad? Meubelfabriek Oisterwijk Sigaren en bestuur Weer terugloop aantal inwoners SLAAPKAMERS Radikale vragen 1978 27e JAARGANG NO. 30 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 I editie p DE» HAVENLOODS SCHIEDAM Vanavond valt de beslissing over het nieuwe college van Schiedam. De afgelopen weken is er druk overleg geweest tussen de onderhandelingensdelegatie van de Partij van de Ar beid, als grootste partij in Schiedam, en (ie andere partijen die in de toekomstige- gemeenteraad een rol gaan spelen. Al lereerst is gepraat met de kleine partijen, in het programma tische overleg was al gebleken dat de P.P.R. veel aanvullingen wenste op het programma van de partij van de Arbeid, eveneens werd duidelijk dat Herman Noordegraaf niet be reid was om inliet college plaats te nemen en de Radicalen zijn alleen bereid steun te verlenen aan een progressief, d.w.z. links, college. Ook de nieuwkomers in de raad D'66, wenste in eerste instantie: een college die een afspiegeling garandeerde van de meerderheid van de raad. Zij brachte de 3.1.1. formu le in de onderhandelingen. Drie wethouders van de P.v/d A., één voor de V.V.D. en één voor henzelf. De V.V.D. kon zich bij deze opzet wel aansluiten, maar deed ook de sug gestie om de zetel van de liberalen in te ruilen voor die van het C.D.A. Met deze opstelling ging de Partij van de Arbeid verder werken. Het was in de plussen en minnen onderhandelingsfase al snel gebleken dat het C.D.A. de minste aanmerkin gen en de minste aanvullingen had op het programma van de P. v/d A. Op haast alle punten bleek,een over stemming mogelijk te zijn, dit on danks de vaak felle oppositie van de OPINIE SCHIEDAM - Misschien is het nog te vroeg om kommentaar te leveren op de geschetste ontwik keling in het openingsartikel, de twee frakties moeten immers nog liun goedkeuring geven aan het behaalde onderhandelingsresul taat. Een enkele opmerking is toch wel op zijn plaats. Allereerst: met name die partijen die ge streefd hebben naar een afspie gelingscollege maar met een te kleine vertëgenwoor diging van het C.D.A. Andere partijen zijn in deze afspiegeling niet opgenomen. Daarom is er ook niet echt sprake van een afspiegelingscollege. Voor de Partij van de Arbeid lijkt het aantrekkelijk om de C.P.N. in te ruilen voor de 10 zetels tellende fraktie van het C.D.A., weinig elegant is dat zeker. Voor het C.D.A. lijkt dit een onderwaar dering van de getalsmatige kracht die het straks in de gemeente raad laat zien. Waarom het C.D.A. dan toch met de P. v.d. A. in zee gaat zal voor velen een raadsel zijn en blijven. Het doet toch merkwaardig aan dat een partij als het C.D.A. die sterk oppositie heeft gevoerd tegen het zittende college (b. V. Woudhoek-Noord nu straks besluiten uit gaat voeren waar zij tegen hebben gestemd in achterliggende raadsperioden. Een ander gevaar dreigt voor het C.D.A.: Er zijnfnoggeen pro grammatische afspraken gemaakt, er is nog geen beleidsprogram ma dat aan de samenwerking ten grondslag ligt. Beide onderschrij ven op dit moment het verkie zingsprogramma van de Partij van de Arbeid. Het C.D.A. zal op moeten passen, haar identiteit niet kwijt te raken, de kans zit er dik in, gezien b.v. de-samenwerking van de P. v.d. A. met de P.P.R. Eén winstpunt is er wel: de strakke fraktie-lijn van de P. v.d. A., de afgelopen jaren, zal mis schien losser gehanteerd worden. Het is te hopen, andere partijen die alle een zakelijkeoppositie willen voeren kunnen het voor touw hiervan nemen. Laat men niet vergeten via .getrapte verkie zingen' heeft de P.v.d.A. nu toch de meerderheid in het college ;an Schiedam. HenkBonzet christen democraten in de afgelopen jaren. De onderhandelingsdelegatie onder aanvoering van Rietje Taverne probeerde eerst de formule 3.2 in de wacht te slepen. Getalsmatig zou dat in overeenstemming zijn met de toe- lomstige frakties in de raad. De I'. v/d A. bleek echter vast te willen houden aan de huidige voer wethou ders in het college. Het C.D.A. zag dit uiteindelijk ook in en ging,'zij het met enige aarzeling; akkoord met de verdeling: drie wethouders voor de Rietje Taverne: Zwijg Toen dit compromis bereikt was konden de onderhandelaars weer naar huis, met de opdracht om dit resultaat te verdedigen bij hun eigen fracties. Op deze manier ontstaat eelt groot machtsblok in de gemeente Schiedam De partij van de Arbeid die uitging van minimaal 20 zetels krijgt nu tot vele verrassing, voornamelijk die van de kiezers, 10 zetels in de Raad extra steun, want daar lijkt het wel op. ge zien de reactie van de diverse partijen Gerard Verhulsdonk, fractievoorzit- UNICON B.V. Lid A.N.V.C. ter van de V.V.Ü.: "De geruchten over het nieuw te vormen college met het C.D.A. berusten voor meer dan de helft op waarheid V.V.D. heeft tot het laatst de moge lijkheid opengelaten voor de 3.1.1. formatie, de z.g.n. "brede basis", evenals dat D'66 dit gedaan heeft. Er is nu gekozen voor de formule van 3.1 met het C.D.A. na 8 jaar trouwe dienst wordt de huidige wethouder Collé (C.P.N.) zonder opgave van re den het bos ingestuurd." "Er zal bepaald geen liefde nodig zijn om deze combinatie tot stand te la ten komen, meer is het de noodzaak die tot dit geheel geleid heeft. De toekomstige wethouder van het C.D.A. zal onder zware druk komen te staan van haar eigen fractie om iets van haar eigen programma te realise ren. Onze partij zal een zakelijke op positie kiezen indien deze combinatie ontstaat." Onafhankelijk Herman Noordegraaf (P.P.R.) wees er nogmaals op:" dat dit college uit noodzaak ontstaat, de P v/d A. hoeft niets van haar programma in te leve ren. Het C.D.A. onderstreept vrijwel geheel het programma van de P. v/d A. Het zal duidelijk Zijn dat dit voor de P.P.R. niet ver genoeg gaat. De radicalen zullen dit college dan ook niet gedogen maar het kritisch bege leiden". D-66 bij monde van haar toekomstige fractievoorzitter Anne- mariike Steens:" Op zich juicht D'66 een brede basis van twee zetels voor het C.D.A. en drie voor de P v/d A. Dat er geen enkele afspraken blijk- baar zijn gemaakt op programmatisch gebied staan: hét programma van het Eén van onze grootste bezwaren is het ontbreken van een visie over de binnenstad, de nota van wethouder Zijdeveld is daar ook te oppervlakkig voor, het is als discussiestuk maar meer ook niet!" Gerarrl Verhulsdonk: Bufterisnel Rietje Taverne, onderhandelaar en fractievoorzitter van het C.D.A., ken- scietste de sfeer als: "uitstekende en in goed vertrouwen, er is nu een principe overeenkomst ontstaan die wij moeten verdedigen in onze eigen fractie, dat zal binnen het C.D.A. geen problemen opleveren. Ik zie dit college met ons ontstaan dan wan neer de Partij van de Arbeid in zee gegaan zou zijn met de V.V.D. Amenderen was dan ook nauwelijks nodig. De tijd is tekort om voor be gin september een apart collegepro gramma naar buiten te brengen, maar het programma van de P. v/d A. is een goed uitgangspunt. Ik verwacht dat binnen de fracties een grotere vrijheid ontstaat, met name binnen de partij van de Arbeid, zodat goed tegenwicht altiid mogelijk is. Donderdag valt de beslissing over het nieuwe college, op papier blijft een kleine oppositie over: V.V.D. D'66 P.P.R.. en de C.P.N. Een ver bond zal dat niet worden daar liggen de idiologieën te ver voor uiteen. Toch zullen zij de raad moeten acti- SCHIEDAM - De laatste tijd is er veel verwarring over het Passa°etheater. filmvoorstellingen dreigen dan wel, dan niet meer vertoond te worden. De po sitie in dit geheel van de .Teerstoof' wordt er bij gehaald. Maar wat is er dan wel aan de hand? In het programma van de partij van de Arbeid evenals dat van D'66 en de V.V.D. is de gedachte ontwikkeld om te komen tot een ,funk- tionele raad', die het cultuurbeleid van de gemeente Schiedam gaat bepalen, dit wordt dan een funktionele raad waar ook het Museumbeleid deel van uit zal maken. *Passagetheater: Nieuwe culturele injectie hard nodig. Om u de zekerheid te geven dat u het échte geloogde, massieve eiken van ue Meubelfabriek Oisterwijk krijgt. Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670, mat/mza9-18uur,vrijtotz» uur. Maar laten we ons beperken bij de theater aktiviteiten. Op dit moment en dat geldt nog voor het komende seizoen, wordt het beleid bepaald door de Schiedamse Gemeenschap wat betreft het Theaterpassage, en .goedwillende amateurs' van het Zol dertheater voor de Teerstoof Wil men tot een evenwichtige en tijdige programmering komen voor beide theaters dan is een goed overleg noodzakelijk. Dat is één van de rede nen waarvoor de culturele raad moet ontstaan. Wanneer alle culturele aktiviteiten gebundeld worden, in deze raad, dan is een goede samenwerking verze kerd. Eerste besprekingen in die rich ting zijn onder leiding van wethouder Posthoorn reeds gestart. De direkteur van de S.G., de heer Pil- lard en vertegenwoordigers van de Teerstoof zijn reeds tot de slotsom gekomen dat hun ideeën inpasbaar zijn. In de nieuw te vormen culturele raad zal een subcommissie opgericht worden met de naam .Theatergebeu- ren', deze zal bestaan uit vertegen woordigers van het Passagetheater, de Teerstoof en een vertegenwoordiger v van de culturele raad. De nadruk in deze subcommissie zal liggen op de coördinatie. Het is niet de bedoeling dat men zigh gaat bemoeien op een ander terrein. Ook zgl gekeken wor den naar het meer efficiënt gebruiken van personeel en ruimten. Het is niet de bedoeling dat de identiteit van de verschillende theaters aangetast zal worden. Het bestuur zal de aanzet geven voor het beleid. In de tijd dat deze gedachte ontwikkeld werd, bood de Teerstoof aan om de pro grammering van het Passagetheater van advies te dienen. Het is niet de bedoeling dat iemand of iets, iets of iemand overneemt. De opzet is om te komen tot een sa menwerking op gelijke basis ook op financieel gebied, de mondelinge toe zegging dat het huidige subsidiepa troon gehandhaafd wordt is reeds ge daan. De programmering voor het sei zoen '79/80 zal indien deze samen werking tot stand komt een aanwinst zijn voor de regio Schiedam. Zeker omdat de direkteur van de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen, de heer Van Ginneken, mee wil werken zodat men elkaar niet in de wielen kan rijden. de Teerstoof: na vijf jaar wordt er einde- SCHIEDAM Het is niet gebrui- komstige raadsleden werden beke- kelijk dat een raadsvergadering snel ken, en zoals dat gaat in de raad afgelopen is in Schiedamzo snel dat van Schiedam had allereerst een de koffie aan het eind geserveerd werd. Maar waar ging het dan ook over? De geloofsbrieven van de toe- SCHIEDAM De bevolking van Schie dam blijft teruglopen. De telling van de gemeente over de maand juni wees uit dat Schiedam weer 50 inwoners minder telde. In het eerste halfjaar van 1978 wonen er 479 inwoners minder in Schiedam. Wanneer we dat uitsplitsen dan is het overgrote gedeelte van Schiedam niet vertrokken naar de "eeuwige jacht- vélden", maar gewoon verhuist, of met een duur woord: gemigreerd. Aan de andere kant staat hier weer tegenover dat 237 personen zich ge vestigd hebben in Schiedam nml. 119 mannen en 118 vrouwen. Mannen opgelet er is één vrouw tekort. Zeker omdat in de loop van een half jaar 133 mannen zijn vertrokken, maar ook 142 vrouwen, in totaal 275 per sonen. Wanneer deze trend zich voortzet dan heeft de gemeente Schiedam na de komende 11 maan den minder dan 75.000 inwoners. Op dit moment is dat nog 75.519. commissie onder voorzitterschap van Arie Verlingen, zich over de antece denten van de toekomstige raads leden gebogen. Niemand had zich schuldig gemaakt aan subversieve activiteiten gedurende de tweede wereldoorlog, niemand had zich om laten kopen om aan een plaats te komen in de gemeenteraad en zo hoort het ook. Alle kandidaten waren gewogen en zwaar genoeg be vonden om deel uit te maken van het toekomstige stadsbestuur. Enig debat was er wel in deze raads vergadering. Het ging dan ook over het buitenmodel stembiljet die de gemeente Schiedam gehanteerd had. Maar veel stelde de kritiek niet voor. Burgemeester Lems, als voorzitter van de kiescommissie, beleed in het openbaar de technisch fouten van het stembiljet, en beloofde dat dit zover mogelijk niet meer zou voorkomen. Opvallend was het dan ook dat Arie Verlingen (pvdA) ont kende dat er fouten c.q. vergissingen begaan waren. Rietje Taverne wees er terecht op dat er een eenheid in uitvoering van stembureaux hoorde te zijn. Dus geen sigaren, wanneer sigaren niet overal aanwezig zijn. Zij vergat dat dit in strijd is met de kieswet, omdat dit als omkoping beschouwd kan worden. Gelukkig heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Hans Wiegel, daar niet zwaar aangetild, maar ook hij houdt van een wilde Havanna. wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen industriegebouw. Goudsesingel 66. Rotterdam, tel. 010 12.64.61 SCHIEDAM - Het aktieve raads lid Herman NoordegTaaf heeft, ondanks dat hii kortgeleden in het huwelijk is getreden, weer een aantal scherpzinnige vragen voor gelegd aan het nog zittende col lege. Ieder die de aktiviteiten volgt van de regering, en ambte naren, in Den Haag. zal het er mee eens zijn dat er een „educa tief netwerk" in welke vorm dan ook, in het vat zit. In Schiedam is over deze aktiviteiten nog nauwelijks iets gehoord. Wanneer men kijkt naar de gemeente Maas sluis dan blijkt dat daar reeds een geheel plan ter tafel ligt. Wat hielden de vragen dan in van de radikale voorman. Allereerst welke aktiviteiten het huidige col lege heeft ondernomen om te ko men tot een sociaal-educatief netwerk en is er een dusdanige voorbereiding geweest, dat wan- e eevoerd gaat worden de germ. dam hierop in kan spi neer men het oor b luisteren legt ot de conclusie ^bereidingen om lijk netwerk te r gevorderd is. graaf heeft gelijk >ver vragen te konjfi tot kom» Hen stellen DefgHavenloods de snaretower Om het u mogelijk |te maken alles met eigen ogen te zien moet u gebruik maken van de onderstaande bon. Daarmee kunt u uw ruimtereis gratis met 85 meter verlengen. Een uniek en levend beeld van Rotterdam, (zijn Maas en vele havens. het zelf beleven! Voor maximaal 4 personen Inleveren bij de kassa Aantal nersonen Aangèboden door DE HAVENLOODS Geldig t/m 30 seotember 1978

De Havenloods | 1978 | | pagina 1