'DHS IS EEN PURIAMATEURCIUB EN NIEMAND KRIJGT EEN CENT' DE HAVENLOODS leve DHS, reken maar van „yes Pollux krijgt de ruimte in Broekpolder 'Spelers hebben mij gebeld: ze wilden best komen, als ze maar geld kregen' "i DE HAVENLOODS DONDERDAG. 17 AUGUSTUS 19's 33-570 Kunstgras Eigenlijk zou John Kaetzke het liefst hebben, dat één van de drie nieuwe velden met kunstgras zou zijn uitge rust. „Misschien ben ik wel een erg groot idealist", verklaart Kaetzke, „maar ik vind dat er heel wat pun ten pleiten voor kunstgras, dat in onze sport is toegestaan. Sportieve recreatie kampt vooral met een ruim telijk probleem. Hoewel we straks drie velden hebben is het helemaal niet denkbeeldig, dat we toch met overbezetting te maken krijgen. Daar om is het beslist niet overbodig toch een studie over de toepassing van kunstgras te maken." John Kaetzke geeft toe dat de één a anderhalf miljoen gulden, die er mee gemoeid zullen zijn, voor velen een onoverkomelijke drempel zal zijn. Maar bij blijft mogelijkheden zien. „De gemeente is aan onderhoud van de normale sportvelden ook schat ten kwijt, bovendien is de benuttings- graad van een kunstgrasveld het tien voudige van een gewoon grasveld, dat zich toch altijd weer moet herstellen." „Het is natuurlijk pas rendabel als ook de andere hockeyverenigingen in de omgeving er gebruik van kunnen maken. Er is al een voorlichtingsavond geweest waarbij ook Spirit, Asvion en Evergreen aanwezig waren. Niet ieder een stond te trappelen, maar de mo gelijkheden blijven aanwezig. De lig ging van onze nieuwe accommodatie is redelijk centraal", aldus Joh Kaetzke, die het nutticj vindt, dat er in ieder geval een studie over dit on derwerp komt. Zo'n studie zal dan wel een tien- a twintigduizend kosten, „Om te tonen dat het ons ernst is, reserveren wij voorlopig een rijksdaal der per lid voor dit studie-object." Voor de hockeyvereniging Pollux breken tijden van grote veranderin gen aan. Zeker is,» dat er verhuisd wordt naar het sportcomplex in de Broekpolder. Zeker is ook, dat dit ge beurt samen met de voetbalvereniging Vlaardingen. De derde zekerheid is dat beide clubs daar een eigen club gebouw zullen gaan betrekken. Ver der zijn er nog vele onzekerheden. Eind augustus hoopt men de eerste fase af te kunnen ronden, wat in- zitter van Pollux Was, maar zich nu voornamelijk bezig houdt met de ver huizing en alles wat daarbij komt kij ken." In 1973 is er een voorstel ge weest van het sportbureau om door een soort ruil de voetbalclub Vlaar dingen, Pollux en de korfbalclub Oranje Nassau aan een grotere accom modatie te helpen. Oranje Nassau zou het huidige Pollux-complex als domicilie krijgen, terwijl Pollux en Vlaardingen naar de Broekpolder zou- details eens te worden. Wij denken zelf aan een permanent gebouw van onderhoudvrij hout". In de plannen staat vast dat Vlaardin gen vier voetbalvelden krijgt en Pollux drie hockeyvelden, terwijl beide ver enigingen een half-hard trainingsveld zullen moeten delen. John Kaetzke stelt zich voor dat het clubgebouw door vakmensen gebouwd zal moeten worden. Maar de afwerking, vooal het interieur, zal door een flink stuk houdt, dat men het dan met de ge meente eens wordt over het club gebouw en belendende zaken. Om meer te weten te komen over de nog niet zo zekere details in de plannen kan je bij niemand beter terecht dan John Kaetzke. Deze is namelijk co ördinator in het geheel en voorzitter van het zogenaamde Broekpolderco mité van Pollux, „De gedachte aan uitbreiding dateert eigenlijk van het einde der zestiger jaren", aldus Kaetzke, die eerder voor den vertrekken". Kaetzke constateert tevreden dat men inmiddels met de grondwerkzaamheden is begonnen: „Maar ik moet eerlijk bekennen, dat ik ernogsteeds een kijkje moet nemen. Mijn werk bestaat momenteel voor namelijk uit het leggen van contacten. Veel praatwerk dus, waaraan ik voor al in mijn vakantie veel wil doen. Over het clubgebouw zijn wij het in grote lijnen al eens met de gemeente. Eind augustus hopen we het ook over de zelfwerkzaamheid kunnen worden af gehandeld. „We hebben een Broek polder-comité opgericht waarin van elk seniorenelftal een lid is opgeno men en een jeugdbestuur zitting heeft", vertelt Kaetzke. „Verder zit ten er in het comité ook mensen met specialistische kennis, zoals mensen, die wat in bouwkunde doen en iemand die alles weet van bouw materialen. De planning is, dat we in augustus van het volgend jaar de nieuwe accommodatie kunnen betrekken." Het had zelfs verkeerd kunnen aflopen. Nog voordat hij bij DHS in functie getreden was, had Rob Jacobs zijn équipe immers al pro fetisch voorgehouden, dat een totaal van 32 punten haalbaar was. Immer zal hij zich de door hem gretig geciteerde reactie blijven herinneren. „Maar trainer, dan zijn we kam pioen". De man schrok er zelf van. Wat een overmoed. Jacobs zal inwendig best gebloosd hebben, maar zijn gelaatstrekken beaamden de veronderstelling. Zijn verbale repliek liet ook al geen enkele twijfel bestaan over zijn bedoelingen. „Buiten de selectie waren er mensen, die di> promotie naar de hoofdklasse niet zagen zit ten en er het liefst helemaal niets mee te maken wilden hebben. Dan zeik ik: als jul lie dat niet willen, waarom stel je dan een trainer aan. Later toen we in de laatste com petitie-wedstrijd tegen VIOS twee punten moesten halen om een kans op de titel te behouden, had de voorzitter gezegd: als we een doelpunt maken, dan spring ik het hoogst. Nou, en hij sprong werkelijk het hoogste ook. Dat doel, die promotie naar de hoofdklasse leefde tenslotte gewoon bij iedereen", constateerde Rob Jacobs. En die 32 punten dan? Zesentwintig wedstrijden later had de ploeg zelfs 33 punten. Tenslotte moest een slopende beslissingscompetitie de kampioen aan wijzen. Het had allemaal verkeerd kunnen aflopen Maar de titel ging niet toevallig naar DHS. Voor Rob Jacobs was het geen samenloop van omstandighe den. De ploeg had kwaliteiten, maar had voordien immer verzuimd er gebruik van te maken. Ze had den nooit anders gedaan, dan pogen het vege lijf te redden. En dat was wonderwel altijd wel enige wed strijden voor het slot van de competitie gelukt. Ja cobs heeft echter een hardgrondige hekel aan het idee een ploeg met een minderwaardigheidsgevoel te leiden. Dat is zijn stijl niet Opportunisme. Dat is zijn stijl. „Geen tegenstander is sterker dan wij totdat bewezen is, dat het werke lijk zo is". En daarom predikte Jacobs de aanval Zijn voorgangers hadden dat „vergeten". Hij heeft een hardgrondige hekel aan het katten van colle ga's, maar wanneer hij wil uitleggen wat DHS man keerde, ontkomt hij er niet aan. Voorzichtig zegt hij: „Bij DHS was men gewend geraakt aan defen sief voetbal. Mijn voorganger rekende helemaal op de verdediging met Jos Sparla als uiterst betrouw baar sluitstuk. Over het aansluiten per linie werd, evenals over de mogelijkheden, die het aanvallen biedt, niet gesproken. DHS stond bekend om zijn karaktervoetbal. Verder kende men DHS niet". Durf nodig En Rob Jacobs? Wist „men" eigenlijk wel wie hij was? Ooit was hij contractspeler geweest. Had daar na de Rotterdamse vierdeklasser FC Ommoord ge traind en volgde de C-trainerscursus. Dan is er durf maakten we het benutten van iedere doelrijpe kans niet afhankelijk van de factor geluk. Zo hadden we het nemen van een vrije trap in de buurt van het strafschopgebied ingestudeerd. En we, zomaar amateurtjes, wisten er wel zeven keer uit te scoren". Blessures of schorsingen verhinderden niet, dat de De DHS-formatie werd in een nieuw tenue gestoken. Rob Jacobs: Wanneer ik nu ga beweren dat we ons richten op handhaving, dan vind ik dat van angst getuigen". nodig om zomaar bij een eersteklasser aan de arbeid te gaan. Zelf ontkent hij dat. „De groep, waarmee ik die C- cursus volgde, bestond uitsluitend uit mensen, die nog actief betaald voetbal speelden. Dan heb je te maken met topvoetballers. Wanneer er dan over tac tiek gepraat wordt, dan praten ze op hun eigen hoge niveau. Over AZ, Feijenoord, over Sparta. Ik durf d? best op DHS te projecteren. Natuurlijk kunnen djt hoge peil niet halen, maar uitgaande van de perfectie, kan ik best enige stapjes terug doen. Daar mee maak je het minder ingewikkeld, maar kan toch profijt getrokken worden van de professionele tech nieken. Natuurlijk had ik bij DHS op mijn neus kun nen vallen. Dat risico heb ik bewust genomen. Ik ben vrij ambitieus. Voor het voetbal heb ik, dankzij de steun van mijn vrouw kan dat, veel over. leder uurtje besteed ik er aan. Zo ben ik dit jaar speciaal niet op vakantie gegaan om de wedstrijden van het wereldkampioenschap te kunnen volgen". Veel nieuwe ontwikkelingen heeft hij niet kunnen ontdekken, want vooral in de aanloop naar de finale-wedstrijden werden de offensieve daden zwaar verwaarloosd. „Ik ga van het standpunt uit, dat vier tegendoelpunten geen schade aanrichten, als je er zelf vijf gemaakt hebt". Dat kregen zijn spelers ook te horen. Ze moesten na drie jaar betonvoetbal de schakelaar pardoes om zetten. „Het kwam erg goed uit, dat DHS aan het begin van de competitie een nederlaagserie moest spelen. Toen kwamen, zeker op papier, veel sterkere tegenstanders naar Kethel. Niettemin heb ik tegen de mannen gezegd, dat ze er voor moesten zorgen, dat de tegenstanders achter ons aan moesten gaan lopen. Die partijen kweekten een groot zelfvertrou wen bij de spelers. Ook groeide het vertrouwen in mijn visie. De resultaten waren zodanig goed, dat ze in het aanvallende concept gingen geloven. Daarbij Jacobs-formatie bleef aanvallen. Van de derde tot de dertiende wedstrijd bleven ze ongeslagen. „De in zinking kwam daarna. In een periode, dat de blessu res en schorsingen ons eigenlijk boven het hoofd groeiden. Toch bleef ik volharden en gokken, dat de trainer van de tegenpartij zich in ons zouden ver gissen door te veronderstellen, dat we met zoveel wissels wel eens in de verdediging zouden gaan". Ik moest winnen „Ik kan me voorstellen, dat men soms heeft ver zucht: wat doet Jacobs nu weer? Zo haalde ik in de laatste competitie-wedstrijd tegen VIOS Henny Sla - in de verdediging toch één van de sterkste spelers- uit de ploeg en offerde hem op voor een aanvaller, die zeven doelpunten op zijn naam had staan. Ik moest winnen, vandaar". Hij won en had er geen woorden voor. Tijdens het dinef stokte zowaar zijn woordenvloed. „Ik vreet nog liever de dug-out op. dan dat ik mijn echte emoties prijsgeef. Maar tijdens dat etentje met de spelers kwamen de emoties van een heel seizoen blijkbaar los. Ik zou een toespraakje houden. Nooit heb ik om woorden verlegen gezeten, maar het werd me toen helemaal te machtig. Ik heb die speech niet afgemaakt". Rob Jacobs wilde een hoofdklasser trainen. Welnu, het is hem gelukt en daarmee bracht hij zichzelf ook in beeld. Want tenslotte is DHS voor hem een tus senstation, want hij is eerzuchtig genoeg om naar het betaalde voetbal te lonken. Dat hoeft niet over haast. „Ik kies liever voor het alleenzeggenschap. Zo was er het aanbod om onder Thijs Libregts hulptrainer te worden. Dat heb ik afgewimpeld. Ik bedoel het niet denigrerend, maar ik voel er niets voor om nu assistent te worden van de trainer bij clubs als Excelsior, SVV of FC Vlaardingen. Ik wil best assistent worden, maar dan bij een prominente club. Dan is zoiets een geweldige leerperiode". Geen creativiteit Voorlopig studeert hij op zijn toekomstige tegen standers. In de stille periode ging dat via een uitge breide administratie, waarbij hij zich voornamelijk op de „kille" cijfers zoals de resultaten in uit- en thuiswedstrijden. „Wanneer ik nu pa beweren, dat We ons gaan richten op handhaving in die hoofdklas se, dan vind ik dat van angst getuigen. Ik ben hele maal niet onder de indruk van het hoofdklasse voetbal dat ik van sommige Rotterdamse clubs gezien heb. Alles is enorm gegroepeerd. Ik vind geen creativiteit. Het is toch te gek, dat een talentvolle jongen als Te Winkel achter zijn tegenstander aan moet gaan rennen. Daar word ik zomaar helemaal koud van. Heus, we blijven aanvallend spelen. Zeker in Kethel, want daar zullen ook de sterkste hoofdklassers het traditiegetrouw erg moeilijk blij ven houden. Uiteraard zullen we in uitwedstrijden niet met de kappen op gaan aanvallen. Reken er maar op, dat we ons aan ploegen als VUC en EDO zullen aanpassen. Dat wordt dus aanvallen via de counter. Mijn seizoen is goed, wanneer we in de middenmoot eindigen. Maar mochten we onverhoeds toch degraderen, dan is dat zeker met een groot verschil" In de pré-Jacobstijd was de defensie de sterkste linie van DHS. Nu vindt hij zijn verdedigingswal te broos. „Die mannen stonden destijds negentig minuten onder druk en groeiden in hun rol. Tegenwoordig is dat hooguit tien minuten en dan vallen er -noem het concentratie-verlies- gaten". Maar Rob Jacobs kan de boer niet opgaan om de spelers, die hij denkt nodig te hebben, aan te trekken. Hij werkt en denkt wel als een professional. „Mijn spelers weten heel goed, dat er ook in de ama teurwereld het een en ander gebeurt, dat niet door de bondsreglementen gedekt is. Ook ik ben gebeld door mensen, die zeiden best naar DHS te willen komen als ze geld kregen. DHS en ik denken totaal verschillend over dit soort zaken. DHS is een pure amajeurclub en niemand van de jongens krijgt dus ook maar een cent. Ik ben een beetje prof aan het worden en dan heb ik het met die visie erg moei lijk. Maar als ik dan zie wat er door die eenvoudig heid bereikt is, dan moet ik gewoon inbinden". Postkantoor Toch kwamen nog genoeg tot de verbeelding spre kende spelers op het hoofdklasserschap van DHS af. Maar ze lopen het risico in het tweede elftal van de Kethelse club terecht te komen en die reservisten opereren in de eerste klas van de afdeling Rotter dam. „Eerlijk gezegd, vind ik de afdeling waarin ge speeld wordt niet zo belangrijk. Niettemin heb ik tegenover de nieuwe mensen geen kiekeboe gespeeld zodat iedereen precies weet wat ze aan mij en wat ze aan DHS hebben. De beste spelers van de groep staan in het eerste elftal. Tenslotte kunnen er maar elf spelen. Natuurlijk reken ik erop, dat het tweede zich naar de KNVB terug speelt. Anderzijds is de tuidige lage klassering van het tweede een goede -eden voor iedere speler om optimaal gemotiveerd aan het karwei te beginnen. Het is een kwestie van kiezen, of in het eerste spelen, of anders om negen jur op zondagmorgen verzamelen bij het postkan toor. Omdat zijn zakelijke belangen in het oosten van het land lagen, verhuisde Gé Krommen hoek midden 1977 met zijn gezin naar Arn hem. Het was een vertrek met pijn in het hart. Als oud-voorzitter van DHS en nauw betrok ken bij de honkbalvereniging SK/Groenoord, liet hij in Schiedam een brede schare vrienden en kennissen achter. Nog dagelijks mist hij ze. Mist hij Schiedam, mist hij het verenigingsle ven, „Misschien, dat ik dadelijk aan een bestuursfunctie bij een Arnhemse vereniging wil gaan denken Aanbiedingen heb ik al gehad, maar ik heb ze afgewimpeld. Ik wilde eerst eens acclimatiseren in deze omgeving", Maar wanneer er in Schiedam bij DHS hoogtij dagen zijn, dan ijlt hij naar de Randstad. Dan is hij erbij. Het kampioenschap van DHS was zo'n gelegenheid. Gé Krommenhoek is Schie dammer en wat misschien voor hemzelf nog zwaarder weegt, DHS-'er gebleven. Op ons verzoek zette hij enkele kanttekeningen over dat naar de hoofd klas gepromoveerde DHS op papier en gaf dat als titel mee: De spanning is verdwenen, het promotie-feestgedruis weggeëbd, sportpark Kethel sluimert. Wat komen gaat is het voetbalseizoen 1978/79. Na het behaalde kam pioenschap en de promotie naar de hoofdklas werden nogal eens de vragen gesteld: „Is het nu wel goed voor DHS? Kan men deze taak wel aan? Hoe moet het met de kosten?" Vragen gesteld door mensen, die DHS ongetwijfeld een goed hart toedragen. Toch zijn deze vragen makkelijk posistief te beantwoorden. Immers, DHS werkt niet uit de losse hand, maar de plannen, die reeds in 1973 zijn vastgelegd. Toen werd reeds be sloten DHS meer aanzien en bekendheid te geven. Nu vijf jaar later, is het prettig achterom te kijken: oktober 1973: een goed verlicht trainingsveld; april 1974: club van honderd biedt een overdekte zittribune aan; mei 1974: promotie naar de eerste klas KNVB, september 1974: burgemeester A. Lems verricht de aftrap bij de wedstrijd DHS-SVV, waarmee een lichtinstallatie in gebruik werd genomen; de jeugdafdeling werd nieuw leven ingeblazen: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst; masseur/verzorger Henk Verbrugge kreeg de be schikking over een volledig ingerichte behandelkamer; het clubhuis werd omgetoverd in één grote gezellige „huiskamer"; het hoofdveld werd geheel voorzien van reclame-bor den met als klapstuk een verlicht scorebord; 25 mei 1978 werden al deze activiteiten beloond met een kampioenschap van de eerste klas en promo tie naar de hoofdklas. Spontaan wil ik dan ook opmerken: DHS weet waar mee het bezig is en wordt daarbij gesteund door een grote groep harde werkers, een scala aan begunstigers en een hechte band onder leden en supporters. In deze wetenschap is het voor mij dan ook niet moei lijk het voetbalseizoen 1978/1979 met vertrouwen te gemoet te zien. DHS zal door blijven gaan op de weg, die reeds lang geleden werd uitgestippeld, met als tus senstation hgt zestigjarig jubileum in november 1979. Ik wens alle sportliefhebbers, zowel actief als passief, een prettig seizoen toe.

De Havenloods | 1978 | | pagina 19