Mr. Van Heugten nieuwe dijkgraaf van Schieland -sr „Katjes kijken" in Ahoy'-complex m-m 198?° Irio Eyl overleden „Daar zullen we meer van horen. termeulen termeulen termeulen tutje* BRUGGEMAN termeulen 55- Waar is het woord van de Heer? DElHAVENLOODS DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 1) ALGEMEEN Aabi (jen leven vol muzieknoten en letters is een eind gekomen: op 84- jariige^leeftijd overleed Ido Eyl, viol- listj, kapelmeester in theaters, orkest leider' bij de Vara-radio in de twinti ger jaren, lid van het Rotterdams Phllharmonisch Orkest onder Flipse, vel|e jaren muziekdriticus van De Ha venloods. Een muzikant in hart en Mefc grote nauwgezetheid deed hij zijnt werk. Zeker ook dat van recen- sen*. Hij had een groot hart voor de amateuristische muziekbeoefening en trachtte door zijn constructieve be sprekingen de orkesten en koren voort te helpen, crescendo. Tiamtaljen jaren was zijn markante wittte kop bij honderden concerten het! teken voor de uitvoerenden, dat zij (konden rekenen op een deskun dige recensie van hun musiceren. Wie zal, ramen wat dat heeft betekend melis en muziek? Eert heel ander facet was zijn onblus bare trouw aan Sparta. De Spangense voelt balclub verliest in hem een harts tochtelijk supporter gedurende meer dan 70 jaren! Idoj Eyl leefde een intens leven vol hoogten en diepten, veeleisend voor zicha.elf en voor anderen. Nu zijn articulerende stem ons oor niet meer zal bereiken, buigen iwj ons hoofd in de ctnstane stilte. En denken aan zijn vroi*w. A.H. De begrafenis vindt plaats op vrijdag 1 september om 14.00 uur op de al gemene begraafplaats aan de IJssel- dijk te Krimpan aan den IJssel. De uitnodigingskaart lijkt wel een ets. Het College van dijkgraaf en hoogheemraden van het Hoogheemraadschap van Schieland heeft het genoegen u uit te nodigen tot het bijwonen van de offici ële installatie van de heer Mr. L.W.L.F. van Heugten, als dijkgraaf van Schieland. Zo gaat dat. ..Hoe word je dijkgraaf'- vraag ik de man die tegenover me zit aan de ronde notenhouten tafel. De graaf kijkt me strak aan en zegt dat zoiets gemakkelijk gaat. „Een personeelsadvertentie in „Elsevier" en ook geloof ik in „Interme diair", ik reflecteerde op die in „Elsevier". En daar zit hij dan. Door de kroon benoemd, maar door de hoogheemraden gekozen. Op 6 september wordt hij door de loco-dijkgraaf officieel geïnstal leerd. Zijn voorganger mr. E.G. Schil thuis is gestorven. Het is warm. De graaf ontvangt ons desalniettemin in een tweedjasje en wollen das. De werkka mer van degraatis historisch ingericht Achter hem hangt een oude kaart van het Hoogheemraadschap. In het nieu we gebouw komt de voornaamheid nog uit door het grijze en witte mar mer in de ruime hallen, en het moder ne glas in lood in het trappenhuis. We krijgen koffie uit witte kopjes met gouden randjes en het wapen van Schieland erop. „De adelaar van het Oud Duitse Roomse Rijk, de kroon van de Oostenrijkse Habsburgers en de Hollandse Leeuw" lepelt de graaf. Jeugdverzuim Dijkgraaf, hoogheemraden en ingelan- dert, dat is geschiedenis vanaf Floris de Vijfde, is dat in 1978 nog wel Ring- reé'el vraag ik me af. Nou en of. De dijkgraaf is een druk bezet man en ik moet diverse keren bellen voor een afspraak. Dan wordt me één uur toe gezegd. Mr. L.W.L.F. van Heugten is 47 jaar oud. In september '74 werd hij wethouder van Zeist op de post economische zaken voor de VVD. Hoogheemraadschap anno domini Hij begon toen ook een rechtenstu- 1979 uitleggen, die om naar zijn zeggen een Jeugd verzuim" goed te maken. „Wat ik 71 nou zo prettig vind aan deze functie is het feit dat we op puur zakelijke De provincie Zuid-Holland kent 12 grond beslissingen nemen, dat geeft Hoogheemraadschappen. Rijnland een prettige sfeer. En ja. als wethou- Delfland en Schieland zijn daarvan der is het maar afwachten of je weer de meest belangrijke. Het Hoog- gekozen wordt. Ik ben nu benoemd heemraadschap (ander woord: door de Kroon, de stoel is va0* - - - - zijn vijfenzestigste.. Een ras-bestuurder op een full-time bestuurdersjob. Het feit dat ook de voorlichter bij het gesprek aanwezig moet zijn, benadrukt het nog eens extra. „Wat is nou uw werk" vraag ik hem. „Dat is vooral vergaderingen voorzitten en besprekingen voeren, dat vereist natuurlijk veel voorberei dend werk". „Je moet," zo vult de voorlichter aan. „zien dat in vergelij king met een burgemeester een Dijk graaf veel meer dagelijks werk doet". Mmm, en ik knik begrijpend. We ne men nog een koffie, er wordt een uit gebreid assortiment rookwaar voor me op tafel gezet en ik laat me het terschap) Schieland strekt zich uit vanaf de Schiedamse Maasoever tot boven Zoetermeer (eind Rotte) be noorden tot Waddinxveen en dan de Maas weer langs Moordrecht, Capel- le aan de IJssel. rechtermaasoever Rotterdam. Het is verdeeld in een Stadsdistrict, Rc-ttedistrict vaartdistrict. Bij het Waterschap Schieland zijn 75 mensen werkzaam. Verdeeld over de administratieve dienst, technische dienst en het bestuur, dat op zijn beurt weer verdeeld is in een algemeen bestuur en dagelijks bestuur. De taken van het Waterschap zijn: 1Bevolking en land beschermen tegen overstromingen. Dat bete kent het aanleggen en onderhou den van kaden en dijken. De graaf heeft ook het commando over het Dijkleger dat tijdens een alarmsi tuatie opgeroepen kan worden.Het bestaat uit Vrijwilligers en Techni sche Dienst. In zo'n situatie heeft de graaf ook bevoegdheid om ma terialen te vorderen. 2. Het water in de polders op het ge wenste peil houden. Dat geschiedt via bemaling (vroeger molens) nu al of niet automatisch. Totaal zijn er 16 gemalen in Schieland. De Rotte is de hoofdwatergang. 3. Het zuiveren van afvalwater. Zo wel van particulieren als industri ëlen. Dat houdt in de bouw van zuiveringsinstallaties onder het mom „de vervuiler" betaalt. Daar zullen we meer van gaan horen. Alhoewel het Hoogheemraadschap een overheidsinstelling is en verant woording af moet leggen aan Provin ciale Staten, moet het zichzelf bedrui pen, dat wil zeggen het moeteen eigen belasting heffen. In sommige gemeen ten gebeurt dit al, daar waar al zuive ringsinstallaties staan, het staat de be woners van de Rechtermaasoever nog te wachten. Voor die heffing is ook nog een mooie historische term: de gaarderboekhouding. Integratie Op zaterdag 16 en zondag 17 september 1978 organiseert de Nederlandse Vereniging van Kattevrienden (N.V.v.K.) haar 14e Internationale Kattententoonstelling in de IJsselhal van het AHd'Y-complex te Rotterdam. Voor deze tentoonstelling werden reed^ 900 inschrijvingen ontvangen en moesten er ruim 400 worcfen afgewezen wegens plaatsgebrek. Er zal een keur van katten worden getoond door de ongeveer 650 exposanten. Om enkele rassen te noemen: Abessijnen, Rexen, Perzen, Burmezen, Siantezen, Havana's en niet te vergeten de Europese Korthaar. In ons land is een groeiende be langstelling voor deze huisdieren en we i»ogen ons gelukkig prijzen dat Een «unieke kans... im i^/v elpees op een praktische, uimtebesparende manier "onder dak tie brengen". Bijzonder solide "ScMi/veizer Design" elpee-boxen, ie rrwkkelijk in-en op elkaar passen nelfc aan. zo'n 45 elpees plaats biedeln. Fraai uitgevoerd in gele- of zilverkleurige kunststof. Perstuk van 19,95 voor vele katteneigenaren zich verenigd hebben om het kweken en het houden van katten op een verant woorde wijze te doen. De N.V.v.K. heeft hiervoor als doelstelling: le. het bevorderen van het welzijn van de kat en het streven naar een beter begrip van en waardering voor de kat: 2e. het vormen van een vriend schapsband tussen de liefhebbers van katten onderling, en 3e. het bevorderen van het op verantwoorde wijze fokken van kat ten. Om meer mensen liefde en begrip bij te brengen organiseert de N.V.v.K. (en ook andere kattenverenigingen) tentoonstellingen. Leden van deze verenigingen laten gedurende 2 da gen hun kat(ten) aan het publiek zien (showen). Voordat een kat echter tot de showruimte wordt toegelaten wordt hij of zij aan een nauwkeurig vooronderzoek onderworpen, waar voor enkele dierenartsen zich aan bieden om die keuringen te verrich ten. Men ziet toe dat inentingen zijn verricht tegen de gevreesde katteziek- te (panleukopenie), dat de kat vrij is van oormij (erg besmettelijk) en natuurlijk vrij is van vlooien en andere uitwendige parasieten. Open dag op schooltuinen Er zal een open dag voor schoolkin deren worden gehouden op 6 septem ber door de 21 schooltuincomplexen in Rotterdam. Veel mensen die vroeger zelf een tuintje hebben ge had, krijgen nu de kans om te zien hoe het tegenwoordig toegaat met het werk op de schooltuinen. Elk jaar zijn er ongeveer zevendui zend kinderen die aan hun „eigen" tuintje kunnen werken. Soms kun nen de kinderen onder schooltijd in hun tuintje werken, maar anders zijn ze in hun vrije tijd met het tuintje van vijftien bij twintig meter, bezig. De meeste tuinen hebben een krui- denhoek en een plaatsje voor land bouwgewassen, terwijl weer anderen beplant zijn met fruitbomen. Tij dens de winter en ook op de scholen worden er lessen gegeven, door mede werkers van het bureau Natuurre- creatie- en educatie van de dienst voor Sport en Recreatie, die erg han dig kunnen zjjn voor het werk in de tuin. De open dag voor schooltuinen wordt gehouden op 6 september van 15.00 tot 20.00 uur op de volgende zeven tuincomplexen aan de rechter Maasoever: de Torenlaan in Over- schie, Berberis in Schiebroek, Achil- lesstraat in 110-Morgen, Tsjaikovski- laan in Hillegersberg, Geelkruid in Ommoord, Lieven de Keystraat in de Alexanderpolder en Gordel-Oost 131 in Centrum-Noord. Zo maar even 4,-- minder betaalt u dit weekend per rol van dit mooie.wandvirtyl op papier, dat behalve afwasbaar, ook nog 'ns krimpvrij is én makkelijk naadloos te plakken. In diverse dessins (w.o. granol, linnenstruktuur en gras linnen) en fraaie kleuren. Rollengte 814 mtr. (50 cm breed). Per rol van 13,95 voor UR1Y. Tijdens de show wordt dit alles nog eens herhaald maar dan komt er nog bij de lichamelijke conditie en de uiterlijke verzorging. Om het geheel naar een zo goed mogelijk resultaat te leiden krijgt de kat een punten waardering voor hoofd, nek, rug, staart, poten, oren en ogen (kleur). De kat met de hoogste puntenwaar dering is verzekerd van de hoogste prijs in zijn of haar klasse. Gekeurd wordt door een Inter nationale Keurmeesterskorps die keuringen verrichten voor de ERE- klasse. Internationale Kampioen, Kampioen. Verder kent men de kwalificaties „Uitmuntend", ..Zeer goed" en „Goed". Ook nesten worden ge-showd. Dat zijn hartvertederende plaatjes en vinden bij het publiek altijd wel een apart plaatsje. De kattenshow is op zaterdag 16 september van 10 tot 19 uur en op zondag 17 september van 10 tot 18 Ter overweging Rond de zo onverwacht snelle pauskeuze van de vorige week is hier en daar en overal nog al het een en ander opgemerkt. Alom prees men de nieuwe paus, Johannes Pau- lus I, om allerlei eigenschappen, zoals een voud, menselijkheid, pastorale instelling, theologische belangstelling en geschikt heid om onopvallend leiding te geven. Alle maal prachtige dingen. Zaken die moed ge ven voor de nieuwe ingetreden periode. Men kan nl. verschillend denken over een instelling als het pausdom - moet dat? is dat de enige legitieme vorm van kerkrege- ring? - men kan niet ontkennen dat de be slissingen van de paus van belang zijn voor miljoenen en ook werkelijk iets te weeg brengen. Men kan denken aan het conser vatieve standpunt van Paulus VI inzake het gebruik van voorbehoedsmiddelen en het celibaat. Niemand zal kunnen ontkennen dat zijn uitspraken in deze aangelegenhe den veel ontwikkelingen hebben tegenge houden. Nog steeds worden priesters die willen trouwen dat op straffe van verlies van hun rechten onmogelijk gemaakt en nog steeds leven katholieken die de pil ge bruiken in konflikt met Rome. Maar goed, misschien dat dit alles nog kan veranderen met de komst van deze nieuwe paus. Hoe meer hij zich aan de bronnen van ons ge loof zal houden hoe beter het zal gaan en hoe meer er ten goede zal veranderen Niet in 't minst ook ten aanzien van de verdruk ten en hongerenden in de wereld Te midden van de vele uitspraken ten aan zien van de nieuwe paus viel toch nog even een opmerking van de Roermondse bis schop Mgr. Gjjsen op, of uit de toon, net naar-dat je 't ziet. Hij merkte op dat het woord van deze paus voor hem gelijk was aan het Woord van de Heer. Niet dat die op merking op zichzelf zo bijzonder was. Maar we hadden hem in jaren niet gehoord. Wel wordt er nog altijd aan herinnerd dat de paus een plaatsvervanger van Christus op aarde is, maar die uitdrukking kan nog op allerlei manieren worden uitgelegd. Eens las ik van een protestants theoloog ten aanzien van het huwelijk, dat man en vrouw voor elkaar moesten zijn wat Chris tus voor ons was. Ik kon me in die uitspraak best vinden. Mensen moeten voor elkaar zijn wat Christus voor ons is. In zoverre kan je de paus ook best één van de plaatsver- ,,ll'at gaat u nu straks doen".' vraag ik de draaf, liet beeld wil maar niet van me af dat hij straks niet een gou den stok uit wandelen gaat. Zomet- een ga ik naar Delfland om een be spreking over integratie te houden antwoordt hij me. Dan zie ik dat hij een gouden leesbril heeft en ik ben tevreden. Bij de historische deur ne men we afscheid. De voorlichter toont me op mijn verzoek het gebouw. Dat vindt hij maar raar, merk ik wel. „Dit is misschien wel interessant" zegt hij bij de kamer van het hoofd technische dienst gekomen. In de muur zitten de meters waaraan respectievelijk water- en wind standen zijn af te le zen. De kamer is verder leeg op meu bilair en papier na. 100% zuivere scheerwol... Bijzonder mooie kwaliteit zuiver scheerwollen tapijt opschuimrubber rug. In 'n fraai berberkleurig mêlée- effekt, uitstekend passend in de meeste interieurs^40Cfcm brewL Per meter slechts Vroeger speelde hel gezim van de werkende klasse - zich rond de tafel af recht onder de lampekap. toeder de kapotte leunstoel bijgenaamd de zorgstoi g kortweg „de zorg". J Gezeten in „de zorg" las vader de krant want „de zorg" was vo m Daar komt je vader J ga uit de zorg een kreet die elke av,m H >n elk gezin geslaakt n B m De allerarmsten Ih zate zorgstoel niet. B 't Zou fijn zijn zo'n zm hebben zeiden ze. gemakkelijk, met ziekt. g Tegen 1930 kwam de c m ling verschenen de ameuble B twee fauteuils en vier r< Jjj stoelen. Het werd een rage. van de fauteuil was beg Lekker lui zitten niet langer het privilege B van koningen, prinsen. LOODGIETERS- en INSTALLATIEBEDRIJF voor snel wefk U onderhoud •centrale verwarming Cronjéstr. 12, R'dam ■ST Belt U ons: 058355* Gezellig ontbijten... op dit vrolijk rood/wit geblokte ontbijtl'aken van 100% katoen, in een royale maat (0160 cm). Dit weekend, zolang voorradig van 14,95 voor R B ■n, rijkelui. g 0 steeds beter g luxueuser want 't kan draf! We zitten niet langer in „de rj zorg"! Of toch g Leen de Zwart g Uitslag loterij vv Activitas De bliksemloterij van de w Activi tas is een groot succes geworden. Op 26 augustus werden een grool aantal loten verkocht en hieronder volgen de prijswinnaars. Nummer 7490 een draagbare kleu rentelevisie, 5121 een cassette-radio, 1242 een fiets, 3301 een wekker radio, 1083 een fototoestel, 8314 een koffiezetapparaat, 2036 een rub berboot, 7123 een trainingspak, 4821 een leren bal en 5287 een sporttas. Prijswinnaars kunnen zich melden bij J.M. Laros aan de Heul- straat 7b, tel. 673919. Fancy fair bij vv Groen Wit Zaterdag 2 september is er op het ter rein van de w Groen Wit aan de Van Duyn van Maasdam weg een groots opgezette fancy fair met in totaal 13 stands, waaronder eetkramen, koop- en spelkranen en een rad van avon tuur. Bovendien is er de eerste com petitiewedstrijd van het standaard team van Groep Wit tegen Melis- vangers van Christus noemen Verder gaat echter Mgr. Gijsen wanneer hij verklaart: Het Woord van de paus is voor mij het Woord van de Heer. Daarmee trekt hij een konsekwentie uit het stadhouder schap van Christus van de Paus, die niet ie dere katholiek hem vandaag meer zal toe geven. Hier wordt immers - en dan onge nuanceerd - het woord van een mens ge lijkgesteld met het woord van Christus. Dit laatste betekent hier zelfs' met het woord van God. Kan dit? Men kan gemakkelijk op de gevaarlijke gevolgen van zo'n uitspraak wijzen door bv. naar de vele totaal verwer pelijke uitspraken van de pausen uit de his torie te verwijzen. Ik denk alleen al aan wat de middel-eeuwse pausen over satans- dienst en ketterij gesproken hebben. Aan hun opdrachten om andersgelovigen te verwijderen of zelfs te doden. Een boek als „Das Papstthum in seiner sozial-kulturel- len Wirksamkeit" van Graf von Hoens- broech (Leipzig, Breitkopf und Hartel, 1900) is in dit opzicht onthullend en ont hutsend. Belangrijker is te vragen waaruit zo'n uit spraak voortkomt. Waarom heeft men er zo'n behoefte aan te verklaren dat het woord van de paus gelijk is aan dat van de Heer? Iemand heeft in dit verband eens ge sproken van „de grimmige, brede kloof' die er nu eenmaal bestaat tussen wat ons in het evangelie, in de bijbel, wordt meege deeld en de tijd waarin wij leven, ledereen kent die verzuchting: had ik maar in Jezus' tijd geleefd, dan zou het veel gemakkelijker geweest zijn om in Hem en in zijn woorden te geloven. Zo'n uitspraak wordt door het evangelie zelf, met z'n vele ongelovigen wel tegengesproken, maar doet het nog vaak. Men heeft een sterke behoefte om de kloof te overbruggen. Dat kan op allerlei manieren gebeuren. Wonderverhalen uit eigen tijd zijn zulke pogingen om dichterbij te komen. Een wenend Maria-beeld is voor velen het bewijs voor de waarachtigheid van het evangelie. Voor anderen is dat een relekwie, waarvan men de echtheid aan neemt. Een stukje van het kruis, een kraal van een heilige, om niet in onsmakelijker voorbeelden te vervallen. Ook de oude op vatting van de lichamelijke, echte, tegen woordigheid van Christus in het avond maalsbrood, de leer van de overgang van de substantie brood in die van het vlees van Christus is een andere poging. Men heeft dan de Heer in handen of in de mond. Heel veel katholieken verstaan dat tegenwoor dig anders en veel minder mirakuleus. Het brood en de wijn zijn tekenen van de gees telijke aanwezigheid van de Heer In dat kader moet m.i. ook de opmerking van Mgr Gijsen gezien worden Hij vraagt zich af: waar is het woord van de Heer? Waar hoor ik dat? Dan zal hij uiteraard zeg gen: in de bijbel. Maar dan zal hij daaraan toevoegen: en in de woorden van Christus" plaatsvervanger op aarde, nl. de paus. Dan is het wel heel dichtbij gekomen en is de kloof vrijwel geheel overbrugd. Toch kan men zich afvragen of dit de bedoeling is. Deze opvatting is wel heel massief: wat de paus zegt, zegt de Heer! In deze opvatting keert de onfeilbaarheid van de paus opeen heel primitieve manier terug. De paus krijgt een enorme autoriteit. Hij wordt iets als God op aarde. Niet velen zullen de mon seigneur hierin kunnen volgen. Afgezien van de vraag waarop zo'n uitspraak ge grond is en of die gronden voldoende zijn, laadt men een mens dan wel met iets on dragelijks op. Het wordt weer het bekende: Roma locuta, causa finita, Rome heeft ge sproken, de zaak is uitgemaakt. Daarin kan de mens van deze eeuw zich niet meer her kennen. Daarvoor is hij te mondig en te geëmancipeerd geworden. Heeft hij ook te zeer ontdekt tot welke wantoestanden zulk een aanhangen van een absolute autoriteit kan leiden. Dat nemen mensen niet meer. En terecht. Want ze hoeven het niet te ne men. De kloof kan best overbrugd worden. Maar dan in een gezamenlijk luisteren naar het evangelie. De oplossing van Mgr. Gijsen is te gemakkelijk. Te goedkoop ook. Het vraagt meer van ons om samen de wil van God te leren kennen. Het vraagt ons persoonlijk geloof en ons samen luisteren naar de woorden van de Heer. Die woorden zijn niet in de mond van één mens te vin den. Ook al is dat een paus. Maar in de woorden van het Oude en Nieuwe Testa ment. En ook daar niet zo dat ze niet over wogen en gezamenlijk aanvaard moeten worden, maar zodat zealleen kunnen wor den verstaan in een gemeenschappelijk, oecumenisch horen en dan vooral doen! Visserman

De Havenloods | 1978 | | pagina 15