Rusthuis moet sluiten r~ Zeg es wat Leegstand kan brand in de hand werken BontShow Eenakter festival voor herhaling vatbaar Omdat kwaliteit geen toeval is PI E. 1 ii 3 Meubelfabriek MOisterwijk UNicoN contactlenzen h "geen mens kan ze missen in Grool Rotterdam" unfair Provincie handelt Dichtmetselen of Amateurtoneel in Passage Theater SLAAPKAMERS- h s^^maLdam^j^^ing wiokdcfntrum^^^^^^Tdam-centriim zuidpfein 4().r> hoogstraat KiS DE0 HAVENLOODS HE7i0nnDBN1 r «blo«xd cuihRT DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 27e JAARGANG NO. 36 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 editie p SCHIEDAM Het wordt hoog tijd dat Schiedam een nieuwe leuze krijgt, die met name de V.V.V. kan gebruiken bij haar werkzaamheden op het gebied van de publiciteit. Vandaar een wed strijd onder alle Schiedammers. De nieuwe leuze moet uit ongeveer zeven woorden bestaan waarin de naam Schiedam voorkomt. Ze moe ten vóór 10 oktober gestuurd worden in een gesloten:enveloppe aan: VVV- Schiedam, OverschieseStraat 1, Schie dam. met in de linkerbovenhoek "Schiedamleus". F.en uit 6 personen bestaande jury bepaalt welke de meest pakkende leuze is. De jury bestaat uit: burge meester A. Lems, Gerard Verhuls- donk (bekend van radio en t.v.j. lard, S.G./VVV-direkteur en de V VV-bestuursledenJ.W.A.M. Mijinke. direkteur Novotel, Hans Leyte, journalist. De bedenker van dé leuze ontvangt als prijs een VVV-geschenkbon van f. 100. en een etentje voor twee per sonen in een Schiedams restaurant. Leuze plus priiswinnaar zullen in de loop van oktober bekend worden ge maakt. De winnaar doet afstand van alle rechten. De leuze zal wettig wor den gedeponeerd. Tevens zal de ge meente worden gevraagd ook gebruik van de nieuwe leuze te maken. De uitspraak van de jury is bindend. Alle inzendingen worden eieendom WV-S.-M- mode 1978-1979 "te houden onze salons .aanvang Kleiweg 145 - Rotterdam is toegang SCHIEDAM Het Ned. Hervormd Rusthuis aan de Ttiinlaan 58 in Schiedam heeft bericht gekregen van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland dat het Rusthuis haar werkzaamheden, geleidelijk aan. moet beëindigen. Het Rusthuis zou volgens de Provincie niet meer aan de eisen voldoen die een modern Rusthuis moet heb ben. Het Rusthuis heeft nu een ontheffing voor deze eisen, maar die wordt ingetrokken met ingang van 2 mei 1979. Dat dit in eerste instantie een ramg is voor de bewoners van dit rusthuis hoeft geen betoog. Op dit moment wonen 44 bejaarden in dit Rusthuis. De gemiddelde leeftijd van de bewoners is 83 jaar. s' SCHAKEN - Bij dc schaakvereniging Schiedam startte weer een cursus schaken. De deelname was groter dan vorig jaar. Bovendien waren alle leeftijdsgroepen wel vertegenwoordigd. Voor de jeugd heeft deze cursus nog een extra attractie: zij kunnen diverse schaakdiploma's halen. Voor wie zich nog wil opgeven (jeugd en volwassenen) kan zich melden bij F. Groeneweg tel. 010.701215. rottendam 29septt m8okt. '78 openingstijden; K)-17u 19-2230u.'s zondags 10-17a SCHIEDAM Een nieuwe herfst, een nieuw begin zo beschreef ex- burgemeester H Roelfsema het eerste Schiedamse eenakter in zijn welkomsttoespraak. Het Passage theater zat op zaterdag 16 september de eerste avond van het nieuwe sei zoen, aardig vol. Dat niet alle plaat sen bezet waren, weet de heer Roelf sema aan de maansverduistering die op hetzelfde moment plaats vond. Een smaakmaker voor het program ma dat de Schiedamse amateur-to neelverenigingen in het komende seizoen gaan brengen, zo noemde hij het festival. Immers, het Passage theater zal minder voor film en meer voor toneel uit eigen stad worden ge bruikt. De spits werd afgebeten door To neelgroep '71 met de zestiende-eeuw- se clugte "Van den Appelboom". Dat viel niet mee, noch voor het publiek, noch voor de spelers, want voor de akteurs was het stuk onuitsprekelijk, voor de toehoorders onverstaanbaar en de inhoud was voor iedereen on verklaarbaar. Beter te pruimen was Utile Dulci met "Karei", een satire van de Pool Slawomir Mrozek. Het pubhek was duidelijk geboeid door de beklem mende gebeurtenissen op het toneel. Echt theater was het, de akteurs bouwden langzamerhand een steeds sterkere spanning op in een verhaal waarin iedereen zijn eigen (verbor gen) angsten en lafheid kon herken- Na de pauze kwam Groeton met "Verschuivingen" van Gerben Hellen- ga. Groeton staat bekend om het mo derne materiaal waaraan deze groep zich terecht durft te wagen. Zeker was het stuk niet makkelijk, een aaneenschakeling van levensbeschou welijke uitspraken waarin iedereen wel iets herkenbaars kon vinden, maar waarin voor het publiek geen duidelijke lijn zat. Er gebeurde niets, er werd met de Nederlandse taal, met woorden gespeeld, op een beeldende maar niet verhalende manier. Maar als je het ziet als een sprekend ta- tableau vivant, een surrealistisch "schilderij, of een persiflage op een gesprek, dan kan het voor de liefheb bers boeiend zijn. In elk geval kon Groeton deze beslist niet makkelijke eenakter, goed de baas. Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670, ma t/mza 9-18 uur, vrij tot 21 uur. In het komende seizoen zal moeten blijken of het eigen Schiedamse to neel levensvatbaar is. SCHIEDAM - Heeft u wel eens ge hoord van de Vido-groep in Schie dam? Nu ik niet. maar Vido betekent Vrouwen in de Overgang, deze werk groep wil vrouwen helpen die in deze "vervelende" periode zitten. Daarom heeft het bestuur van deze werkgroep Thea Ferweda uit Uithoorn uitgeno digd om het een en ander uiteen te zetten. Iedereen is a.s. maandag van harte welkom om 10 uur 's morgens in het dienstencentrum "de vier Molens", Nieuwe Damlaan 766. Laten we wel zijn, ik ben een man, jong, en daarom nog niet geconfron teerd met deze problemen. met deze beslissing vah de provincie niet eens. Uniek In 1931 werd het Bejaardentehuis opgericht met instemming van de leden van de Hervormde Kerk, zij kochten het pand Tuinlaan 58 en nam op 15 juli 1935 no 60 in ge bruik. In latere jaren kocht men de panden no. 56 en no. 62. De unieke ligging van dit huis in een rustige om geving en dicht bij het centrum zal voor de bewoners van dit tehuis een groot gemis zijn wanneer het tehuis gesloten zal worden. Gezien de grote wachtlijst bij de andere bejaardente huizen zal het moeilijk worden om een andere plaats voor de bejaarden te vinden. Die opdracht heeft het be stuur echter wel gehad van de provin cie. Het bestuur verwacht ernstige moei lijkheden om het tehuis leefbaar te houden, zeker omdat ook geen nieu we bewoners meer aangenomen kun nen worden. Maatschappelijk gezien is het toch onrechtvaardig dat bejaar den nogmaals moeten verhuizen. SCHIEDAM - De Schiedamse brandweer heeft het de afgelopen da gen even druk gehad, was er maan dagavond een gasontploffing aan de Swammerdamsingel. in het weekend ging een leegstaand pand aan de Buitenhavenweg in vlammen op. In beide gevallen was de brandweer snel ter plaatse en was de brand spoedig onder controle. Was de ontploffing een zuiver technische izaak. de brand aan de Buitenhavenweg, naast de paardeslager. vertoonde waarschijn lijk een aangestoken luchtje. De Direktrice, zuster Spruyt vindt dat de •Provincie een unfair spel heeft ge speeld. In 1975 werd toestemming gevraagd om het rusthuis te reno veren of eventueel zelfs tot nieuw bouw over te gaan. De Provincie wees dit verzoek af omdat volgens de pro vinciale commissie "planning bejaar denoorden" de verwachte verzor gingscapaciteit in 1985 ruimschoots opgevangen zou kunnen worden door de andere in Schiedam aanwezige be iaardenoorden. Het bestuur is het I wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen industriegebouw, Goudsesinggl 66, Rotterdam, tel. 010 - 12.64.61. dienstdoende officier kan het niet echt hard maken, maar gezien de loop van de brand, deze is ontstaan in de gang. denkt de brandweer toch aan onopzettelijke of opzettelijke brandstichting, hij denkt dat het mo gelijk is dat een verdwaalde peuk sigaret of een lucifer de brand heeft veroorzaakt, maar echt bewijzen is niet mogelijk. Brandgevaar ln Schiedam staan helaas veel panden leeg, vaak oude panden b.v. aan de Buitenhavenweg, de Eendrachtsstraat etc. Maar niet alleen oude woonhui zen staan leeg, de gemeente zelf heeft ook panden in haar bezit waar op dit moment niets mee gedaan wordt. Neem b.v. het achterste gedeelte van het Proveniershuis, de plavonds zijn er uit gesloopt, de ramen dichtge spijkerd en de ^gemeente heeft het volgezet met oude spullen zoals schoolbanken Ook de Historische Vereniging heeft zorgen over de toestand van het Proveniershuis, in de laatste vergade ring heeft de heer R.R.J. Melchers aan het bestuur gevraagd of het bestuur actief genoeg is om dit vèr- val te signaleren. Het antwoord van de voorzitter spreekt boekdelen": het initiatief ligt bij de gemeente". Maar ook de Lindenhof staat al ja ren leeg, ook deze wordt gebruikt als opslagplaats voor de gemeente. De brandweer in Schiedam is alert genoeg om branden te blussen in dien dit uitbreekt. Maar de gemeen te moet toch snel wat aan die leeg stand doen. Brandweer Om brand te voorkomen heeft de brandweer een goed controlesysteem ontwikkeld om de leegstaande panden in de gaten te houden. Maar bij een betere beveiliging zoals de dichtgemetselde panden in de Een- drachtstraat is het gevaar van brand minimaal. De brandweer zegt: brandstichting voorkomen, kan je vrijwel niet; iemand die dat wil komt ook een dichtgetimmerd pand bin nen. Maar wanneer je de panden dicht metselt zoals in de Eendracht- straat is het risico minimaal. Krakers die zeer inventief zijn om een panel binnen te komen, komen ook daar niet binnen, laat staan een eventuele brandstichter". Wat de samenwerking betreft met de gemeente is de brandweer wel tevre den. ..Wij zullen aan de bel blijven trekken wanneer wij vinden dat iets niet genoeg beveiligd is, B en W heeft daar gelukkig duidelijk oog en oor voor. Wij werken ook uitstekend samen met andere brandweerkorpsen in de omgeving, wanneer er een ernstige calamiteit ontstaat dan kun nen wij op voldoende steun reke- nén". Maar het is te hopen dat leeg staande panden snel gevuld of opge ruimd worden.

De Havenloods | 1978 | | pagina 1