sjop OPENT Onrust bij de onderwatersport DONDERDAG ID IAIN HOF v. SPA1AND 62 SCHIEDAM Automatisering 008 een feit 2?s MULTI VOOR IEDEREEN MULMBONT Duikbewijs in de maak Eind december voltooid Zijn deuren Wij zijn klaar Voor al uw: schoenreparaties sleutels, dupliceren naamplaatjes termeulen KAREL DOORMANSTRAAT 358 JONKER FRANSSTRAAT 128 A DE HAVENLOODS DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1978 38-572 Het rommelt in het Wereldje van de onderwatersport; de kunstkikkers die er aardigheid in hebben om in het weekeinde in het koude water te plonzen. Niet alleen zijn er klachten van teleurgestelde vissers die dachten een goedge vulde fuik boven te kunnen halen om tot de ontdekking te komen dat een ander dat al onder water had gedaan, ook zouden er te veel ongelukken gebeuren die te wijten zouden zijn aan een onvoldoende opleiding. De Nederlandse duikers, die meestal verenigd zijn in de Nederlandse On derwatersport Bond, de NOB, ver denken hun buitenlandse collega's van de visstroperijen. NOB-leden duiken, zo stellen zij, in grote groe pen onder leiding, zodat de controle over en weer zo groot is, dat het vrij- wel onmogelijk is dat iemand op fuikenjacht gaat. Anders is het met de buitenlanders gesteld die vaak met z'n tweeën of zelf alleen te water gaan. Het vervelende daarvan is dat zij ook zich zelf in gevaar brengen. In België bijvoorbeeld is het iedereen mogelijk om een winkel binnen te stappen, apperatuur te kopen en direct te gaan duiken, in ons land duurt het meestal toch wel een jaar na aanmelding bij een club voordat je onder water kunt gaan. In dat jaar leer je dan eerst snorkelen en een massa theorie dat blijkbaar nodig is om weer boven water te komen; net zo als het gekkenwerk is om zonder opleiding parachute te springen. Toch zijn er dus, vooral onder de buitenlanders mensen, die ongehin derd door enige onnodige ballast als kennis het water inplonzen. Eén van die ongevallen heeft zich kort geleden voorgedaan. WRAKDUIKEN ln het begin van dit jaar werd er een stichting opgericht om in het meer van Oostvoorne een wrak te onder zoeken. De stichting werkte met een aantal mensen die 's avonds of in het weekend in het meer doken. Daar onder waren mensen die nog nooit van duiken hadden gehoord, maar die toch van de leiding naar beneden mochten. Eén van hen was de 19- jarige Peter Burns, die geen lid van een duikvereniging was en dan ook totaal geen ervaring had. Zonder zwemvliezen of reddingsvest verdween hjj op zondag 4 juni toch onder water. Om te voorkomen dat hij te snel weer boven water zou ko men, had Burns zich twintig kilo lood mgehangen; deze remedie bleek afdoende, Bums zou nooit meer bovenkomen, althans niet levend. Normaal gaat men namelijk met drie kilo lood naar beneden, zwemvliezen en natuurlijk een flinke dosis erva ring. Burns werd gevonden met water en bloed in zijn masker, volgens de NOB was de reserve van zijn fles dicht maar zat Terecht vraagt de bond zich dan ook af hoe zoiets in hemels naam kon gebeuren. DUIKBEWIJS Door dit soort ongelukken en andere mistoestanden als stroperij zijn een aantal instanties en autoriteiten, zoals rijkspolitie, provinciale staten van Zeeland, de NOB en de marine, rond de tafel gaan zitten en hebben in zoverre een oplossing gevonden dat er een duikbewijs uit de bus komt. Net zoals een rij- of vliegbewijs wordt het binnenkort verplicht om een duikbewijs te halen waardoor het duidelijk zou worden of iemand wel getraind genoeg is om onder water te kunnen. Als overkoepelend orgaan daarbij was ook de Nederlandse Onderwatersport Bond aanwezig. Vandaar dat het een must wordt om lid te zijn van speciaal die bond omdat het door de overheid als officiéél overlegorgaan wordt be schouwd. Toch is het niet de enigste bond, dat bleek onlangs op een vergadering van de Schiedamse Seahorse'. Die vereniging is het enige lid van de twee jaar geleden opgerichte Algemene Nederlandse Duikbond (ANDB). De ANDB geeft ook als duikschool kursussen aan en betaalde daarvoor de helft van de z.wembadhuur, terwijl de vereniging de andere helft betaait. Alle leden van de vereniging hebben inmiddels een brief van de ANDB ge kregen waarin vermeld staat dat ,ons bedrijf dermate verlies lijdt dat het voortzetten op deze zaak een financieel onverantwoorde zaak blijft.' De leden blijken dus bij een onderneming te zijn aangesloten, terwijl later in een later schrijven bleek dat de contributie meer dan 100 procent zou stijgen. Vandaar dan ook dat de vereniging in haar geheel probeert lid te worden van de NOB, dat geen bedrijf is, maar een sportbond; in ieder geval is die bond erkend zodat Seahorse' ook officieel goed zit als het duikbewijs verplicht wordt. Met zo 'n 3 1/2 miljoen telefoontjes per jaar alleen al in het district Rotterdam, is de informatiedienst 008 van de Telegraaf- en Tele foonbediening een rood gloeiende lijn. Tot voor kort hadden de te lefonistes van 008anderhalve minuut nodig per informatietelefoon tje, zodat het bekende antwoordapparaat „Er zijn nog zoveel wach tenden voor u" een feit was, waarmee heel Nederland geconfron teerd werd. De automatisering van 008 brengt verlichting voor de wachtenden én voor de telefonistes. De laatste kunnen de eerste nu al van dienst zijn met een telefoonnummer nog voordat de vraagsteller uitgespro ken is. SurrUere informatie en slechts drie seconden opzoektijd is voldoende. De computer heeft zijn intrede ook bij 008 gedaan. Voor veelvuldig van de telefoon gebruik makende mensen is 008 een gegeven; het nummer waar informatie verkregen kan worden over binnenlandse nummers en tarieven. Ondanks het feit dat er door heel het land telefooncentrales zijn, zijn veel mensen zich nauwelijks be wust van de aanwezigheid van die cen trales. Wie vraagt zich ooit af waar die draad aan een telefoontoestel uit komt? En wie zal ooit nagaan waar vandaan de 008-telefonistes hun in formatie geven? In het tëlefoondistrict Rotterdam ge beurt dat laatste vanuit vier vestigin gen. Het hoofdkantoor aan de Rotter damse Coolsingel heeft zestien 008- lijnen, de dependance in Capelle-Mid- delwatering heeft er twaalf en die in Pendrecht en Schiedam hebben er ie der acht. Begin december zal de auto matisering in het district Rotterdam voltooid worden als ook aan de Cool singel de computer een plaatsje zal hebben. Pendrecht Op het kantoor in Pendrecht (overi gens gelegen achter het postkantoor aan de Slinge) verteld het plaatsver vangend hoofd van de Telegraaf- en Telefoonbediening, dhr. Bernard over zijn troetelkind, de geautomatiseerde 008; „In principe geven we informa tie over telefoonnummers wanneer die tot een gesprek kunnen leiden. Natuurlijk ook over tarieven van ge sprekken. Er is een discussie gaande over het geven van een uitgebreidere service, zoals het geven van adressen en het verstrekken van inlichtingen over de horeca etc.". „De dames die voor de automatise ring de inlichtingen gaven, hadden ei genlijk alleen maar de beschikking over een uitgebreid set telefoongid sen. Tot op zekere hoogte hadden ze ook een overzicht van de mutaties, hoewel het systeem van de aanvullen de gidsen met die mutaties in de verste verte niei voldeed. Dan waren er ook nog enkele andere systemen, zoals een kroegenboek en een boek waarin speciale scholen opgenomen waren. Zo hadden ze in principe niet veel meer dan wat iedereen heeft. Bij dat probleem komt nog eens dat door het steeds dikker worden van de gid sen, die dingen ook steeds minder handzaam werden. Al met al ging de kwaliteit van de informatie achter uit". Een proef die de Telegraaf- en Tele foonbediening in Alkmaar nam wees uit dat automatisering een uitkomst zou zijn. Een groot aantal weten schappers, waaronder naast de van zelfsprekende technische mensen ook sociaal-wetenschappelijke onderzoe kers zaten, hebben ervoor gezorgd dat het werk (het geven van telefoni sche informatie) aangepast werd aan de mensen. De part-timers van 008 (bijna uitsluitend dames) hebben de beschikking over een toetsenbord, zo als dat op een typ-machine zit, dat verbonden is met een beeldscherm. Op dat beeldscherm worden de eerste drie letters van een naam ingetikt, de code van de plaats en drie letters van het adres. Die informatie volstaat voor de in Leidschendam opgestelde gigan tische computer om binnen de ge noemde drie seconden het adres en naam van de gezochte abbonnee plus het telefoonnummer op het beeld scherm te doen verschijnen. De com puter doet in die tijd de juiste keus uit pakweg vier miljoen aansluitingen. lefonistes moeten nogal flexibel zijn. Het ene moment staan ze een oude man te woord die niet zo goed weet hoe hij met een telefoon om moet gaan en het volgende moment een gehaaide telefoniste van een groot be drijf". Opvallend in het kantoor Pendrecht is de aantrekkelijke inrichting van het zaaltje. Inspraak van de telefonistes in zowel de automatisering als in de inrichting van de 008-post heeft de werksfeer veel goed gedaan. Aan het eind van dit jaar zal heel Nederland aangesloten zijn op de computer in Leidschendam, waarmee 008 geauto matiseerd zal zijn. VIIMOLIA BADZEEP .In vier geuren, waaronder US SHAMPOO Voor normaal, droog of vet haar. Inhoud 150 ml. Van 3,75 voor ELSEVE BALSAM crèmespoeling van l'Oreal, die het haar glanzend en soepel houdt. Flacon a 170 cc. Van 4,9 2 TUBES AQUA FRESH TANDPASTA 2 TUBES Beleid Dhr. Bernard: „Het is een heel bewust beleid geweest om uitsluitend "met part-timers te werken. De mentale be lasting voor de telefonistes is zo groot dat het onverantwoord is om langer - ier uur per dag te werken. De te- BOMT i°t I—I Rotterdam, 010-127546, Rotterdam, 010 -138065, ma 13-18 uur, di t/m za9-18 uur, vrijdag tot 21 uur. Multibont ook in Amsterdam - Eindhoven - Arnhem - Leeuwarden

De Havenloods | 1978 | | pagina 5