GROTE '7Q ELUBAETIE /O Prijzenlijst groeit Weekend in Belgische bungalow bon Buitenkans voor lezers De Havenloods termeulen óteentfeo keilen termeulen I Nieuwe kansen voor de vrede DE HAVENLOODS DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 ALGEMEEN- f UIMOmOLA I Naast de hoofdprijs in de Grote Clubactie 1978 - zoals bekend een tweeweekse geheel ver- zoigde vliegvakantie naar Fuengirola aan de Spaanse Costa del Sol voor het hele gezin of, wanneer de winnaar/res een vrijgezel is, met zeven vrienden of vriendinnen - begint nu ook de lijst van troostprijzen al een enorme omvang te krijgen. Hieronder een opsomming van de tot nu toe beschikbaar gestelde troostprijzen. Vereniging Prijs Bedrag Schenker koffiezetapparaat 75,- 79,90 „Alblasserdam" Majoret- tafeltje en ten-Tamboers-en Trom- 2 stoeltjes petterscorps D.E.S.V. Waardebon voor een bloemstuk 100,— D.H.Z. Waardebon voor sport artikelen 75,- Donk - zwem en poloclub Glazen geslepen bowlstel, 7 delig 79,50 D.E.S. '75 V.V. Moulinex Mixer 79,50 D.C.V. Waardebon voor sport artikelen 75,— C.A.D.IJ. '73 mistachterlamp/achteruit- rijset 85,- L.T.V. „D.O.S.H." Polaroidcamera 100,- 79,- D.D.C. Voetbalver. Pannenset 99,50 V.V. Fortuna-Vlaardingen Philips-hairstyler 80,— Jong Flardinga Broodrooster, acculader 75,— Bar-Koelkast 388,— R.C.V.V. Groen Wit V.V.V. Waardebonnen 75,— Kon. Oratoriumver. „Halleluja" contant 500,- „De Hollandiaan" hand balver. kodak Pocket instamatic camera 75,- „Harmonie Rotterdam- Charlois" horloge 75- Sportclub „Hillegersberg" set Hallogeen Verstralers 112,— Hof van Jericho, reisvereniging contant 250,- S.V. Hagendoorn R.Z. Diner voor 4 pers. 75,- „Hermandad" R'damse Politie Sportver. Radio cassetterecorder 300 - Badmintonclub Hunter Douglas V W-waardebonnen 75,- „Jan Bijlsma" kaatsvereniging Horloge 79,— „Kwiek" Rotterdamse korfbalver. Waardebon 75,— R.K.S.V. „Leonidas" trainingsjack Adidas 110,— P.V. de Luchtbode tafellamp 109,- „Lodewijck van Praet- groep" Scouting 3 boeken 96,- „The Lakers" „De Marktzotten" Erbé R.C.F. Brandblusser, voor huis, caravan, auto Decoupeerzaag 85,- 98- C.K.C. „Maassluis" Electr. boormach. 100,- „De Ooievaars" Diner 75,- R.V.V. O.N.I.T. Koffiezetapparaat 95,- „Piet Hein" drumband F.C. Perkouw Portable radio cassette recorder Slagers vleespakket 250\— 75,— Prins Willem van Oranje drumfanfare contant 75,— Sportvereniging „De Pioniers" Expresso-koffiezet- apparaat 198.- Studio R.A.B.O. Inter national 4 grammofoonplaten 75,- P. V. de Reisduif contant 100,- Rolschaatsver. „Rotterdam" Telesports 100,- R.E.T. muziekver. Polaroid camera 75,- R.K.S.V. Spartaan afd. handbal Koperen olielamp 95,- S.C.R. waardebon 75.,- Steeds Volharden zakcalculator 85,- R.S.V. „Sperwers" K. C. Succes Zuiver wollen deken 1 pers Plantenbak 109,- 75,- Uit Sport Vriendschap V.V.O.H. Waardebon te besteden in sportartikelen zaak Braun hairstyling set 75- 75.- „De Vogelvrienden" Braun scheerapparaat 82.- V.V.O.R. Waardebon 75,- Wings handbal, ver. t.t.v. Vriendenschaar 1 grote, 1 kleine koffer en 1 tas 80,- Klokradio 90,- „Zwart-wit '28" „Zingt den Heer" Chr. gem. zangver. handwerkpakket voor wandkleed Braun round styler set 75,- 75,- Eldos Sprei 95,- D.D.C. Haagsche tafel- tennisver. contant 75,- Damvereniging „Charlois" contant 75- Insulinde koffiezetapparaat 75,- Excelsior waardebon 150- J. Brands, Rottekade 190, Bergschenhoek Caravan Centrum Rotterdam, Stadionweg 31, Rotterdam Fa. de Hartog, Dirk de Derdelaan 3, Vlaardingen Foto Mostert, Hoogstraat 150, Vlaardin- Sub. dealer Honda. Garage van Leeuwen, Grindweg 16, Rotterdam De Roock Automaten B.V., Strevelsweg 119b, Rotterdam Kantoor, boekhandel en speelgoed „DE BOEK", Burg. Meineszplein 30, Rotter dam Piet Lap b.v., Groene Hilledijk 256, Rot terdam Ridderikhoff Brandpreventie, Dam 10, Schiedam Spoor verzekeringen, Nansenstraat 54, Gouda Smit Ijzerhandel, Marnixkade 5, Maas sluis Novotel, Hargalaan 2, Schiedam Schoonmaakbedrijf „Citu Service", Pol derlaan, Rotterdam Fa. Weposo, muziek en speelautomaten, Pieterde Hoochstraat 16, Rotterdam J. N. J. Groen in 't Wout, edelslager. Dorpsstraat 33, Berkenwoude Muntz, muziek-automaten handel, Pieter van Aschstraat 14-25, Rotterdam Gebr. de Hooge, kantoormach. handel, Schieweg 22-24, Rotterdam J. Verbeek, Parkweg 332, Schiedam Ton van den Heuvel. Groothandel in vleeswaren. Kabeljauwstraat 12a, Rotter dam Drukkerij „Hepo", Gansstraat 6, Gouda D. Poppeliers, Kinderdijkstr., Rotterdam Voor de contante bedragen worden nog prijzen gekocht. SIP-.'' i *Ecn kijkje in een van de riante bungalows De Havenloods organiseert in samenwerking met Marko Tours - Voerstreek. Ook steden die een be- Driebergen een weekend in het Drie Grenzen-park in het Belgische ^oek de moeitc waard Z|jn, liegen a|s Gemmenich. Op vier kilometer van het Limburgse Vaals ligt dit j)®* bungalowpark in een luisterrijke omgeving op de zuid-helling van (met zijn bfkend£ vlooienmarkt), het Geuldal. Welkom op vrijdag 6, 27 oktober en 3, 10 november Maastricht, Aken, Heerlen en Valken- 1973 en vertrek op maandag 9, 30 oktober en 6, 13 november burg. Belangstellenden voor gebeurte- 1978 uiterlijk 11 uur. De huurprijs per bingalow (max. zes perso- "issen uit de Tweede Wereldoorlog W ,20.- ,ncl. gebruik ran Je ,elverbrui ^<£5" '.IT2 assistentie ter plaatse en annuleringsrisicoverzekermg. In de prijs attributen uit het Ardennen-offensief zijn niet inbegrepen de kosten van het electra f0,25 per KW/uur), vindt. Tenslotte kan de bezoeker met schoonmaakkosten d f 35,- (dit kan in overleg ook zelf gedaan belangstelling voor geologie in Gem- worden) en administratiekosten 7,50 per persoon met een maxi- menich de voeten. Tijdens de aan- mum ran f30.- en geven procen, ,aeris,enbelas,ing.*2? ïïl ÏSKi'' ^"nÏÏÏ boven te komen en kenners slaan de - hele streek rond dit Geüldal geolo- gisch hoog aan. de omgeving fraaie wandeltochten Het bungaiowpark« verteit zaak- ondernemen. Opvallend zal tijdens voerder v*nk kFan worden verdt,eld Hp7P tnrhlpn 7lin rlat mpn rnppr in Huisdieren worden in het park toege laten. Bed-, hand- en keukenlinnen dient te worden meegenomen. Na een tweehonderdtal kilometers, rich ting het „brons groen eikenhout", te hebben afgelegd, passeert men de grenspost Wolfhaag nabij het Belgi sche dorpje Gemmenich, waar op een kilometer van de vaderlandse grens een riant bungalowpark tegen een helling in het glooiende landschap is deze tochten zijn dat het wild levende dieren tegenkomt dan in een beschermd reservaat. Naast deze sportieve uitstapjes biedt het gebied rond „De Drie Grenzen" een keur van bezienswaardigheden op korte rij-afstand. Binnen een straal aangelegd. Bungalowpark "De Drie van 30 kiiometer kan men tientallen Grenzen" is bij uitstek geschikt voor gezinnen met én zonder kinderen. De prachtige omgeving van dit stukje (Duits-)sprekend België is voor iedere wandelaar een lustoord. Zonder door kastelen bezichtigen, rijdt men door het Mergelland, naar het Duitse plaatsje Monschau in de Eifel, naar natuurgebied de Hoge Venen, naar de Ardennen met zijn vele grotten en de 30 gulden voordeel... Een nieuw seizoen - een nieuwe schoudertas. Royale tas van echt leer, met ritssluiting, twee voor vakjes en 'n extra binnenvak met rits. In zwart, bruin of naturel. Van 69,- Invullen e Havenloods, 3000 BZ 132170. n opzenden De Postbus 1980, R'dam tel. 010- Woonplaats Telefoon Aantal pers. Handtekening in drie categorieën. Wij hebben de 255 geplande bungalows, waarvan nu de helft is opgeleverd, laten bouwen in drie typen. Het verschil zit minder in de indeling, maar meer in het ui terlijk. Een bungalow bestaat uit een woonkamer met eethoek, zit hoek, open haard, radio, t.v. en een ruime terras; tevens een open keuken met roestvrij stalen aanrecht, elektri sche kookplaten, koelkast en afzuig kap. Verder zijn er een badkamer met douche, wastafel en toilet. Alle bungalows zijn zespersoons, en heb ben "twee slaapkamers waarvan één met eenpersoonsbedden en één met stapelbedden. De slaapkamers zijn eveneens verwarmd. Via een open trao vanuit de hal of vanuit de woon kamer (dat hangt van het type bunga low af) kan men de entresol bereiken waar voor een a twee personen slaap gelegenheid is. Het park „De Drie Grenzen" biedt naast de fraaie natuur en het even eens indrukwekkende uitzicht over het Geuldal een keur aan mogelijkhe den voor de vakantieganger. Zo is er een zwembad incusief een peuterbad (het zwembad hoopt men eind van dit jaar overdekt te hebben). Er lig gen twee tennisbanen en een midget- golfbaan met 18 holes. Tot de ac commodatie behoren ook een winkel en een bar. Een lang weekend met duizend-en-een mogelijkheden, met of zonder kinderen, met of zonder huisdier. Voor meer informatie en inschrijving kan men terecht op het hoofdkan toor van De Havenloods aan de Prins Hendrikkade 14 in Rotterdam, tel. 010-132170 (mevr. Voorwinde) *Zo ziet één van bungalows er aan de buitenzijde uit met hun zieke dieren Je kunt er lachen en huilen tegelijk Het is niet alleen de weeldezucht van deze tijd neen, 't is ook de eenzaamheid die mensen ertoe drijft zich te hechten aan het stomme dier. Naast me zit een oude vrouw. Ze fluistert in een kussen sloop „wat piep je nou, m 'n kleine schat?" „straks komt de dokter „en die geeft je wat Nieuwgierig als ik ben vraag Ik Wat is er aan de hand met Uw parkiet. I 't Is geen parkiet zegt 't oude vrouwtje. I Kijkt U maar eventjes. Het arme dier is verkouden het heeft het zó benauwd het kan bijna niet slikken Ik mocht even blikken in de kussensloop. Ik zag een piepklein glazen hokje met een schuin dakje in de vorm van een huis. In wat zaagsel, de patiè'n... j een witte muis. Leen de Zwart Profiteer nu... Strikt eerste keus nylon velours tapijt met schuimrubber rug. In 8 fraaie kleuren w.o. beige, bruin, groen, fraise, blauw enz. 400 cm br. 'n Oerdegelijke vloerbedekking voor 'n zacht prijsje...g~ Per meter slechts Ter overweging leder jaar opnieuw organiseert een groot aantal kerngroepen van het Interkerkelijke Vredesbe raad (IKV) rondom en vanuit de kerken een vredesweek. In die week worden in de meeste kerken de diensten op het thema van de vrede afgestemd en vinden ook in de week allerlei bij eenkomsten plaats. De bedoeling van deze akti- viteiten is een critische begeleiding van onze mentaliteit ten opzichte van de vragen van oor log en vrede. Een jaar of wat geleden dreigden deze weken in te zakken. Even was het een heet onderwerp (Vietnam!) geweest, maar daarna was er minder belangstelling. Maar later is dat weer veranderd en de laatste jaren is de belang stelling hiervoor weer aan 't groeien. Gelukkig maar. Zodoende komt een allereerste bedoeling van deze weken al tot z'n recht, nl. dat we ont komen aan het gevaar van inslapen. Dit gevaar is anders niet denkbeeldig. Voor ve len worden de toestanden te ingewikkeld. Ze hebben lange tijd geprobeerd de ontwikkelingen te volgen, maar de stroom van gebeurtenissen en veranderingen in de internationale wereld hebben er voor gezorgd dat ze 't niet meer kun nen bijhouden. Daarbij kan meteen gevoegd worden het verlammende besef van „wat kan je als enkele mens of als kleine groep eraan doe doen?". Je weet zo weinig. Je hebt geen over zicht van alles. Het een spreekt het ander tegen. Doe je niet 't verstandigst om het maar aan de deskundigen over te laten? Die gedachte ligt weliswaar voor de hand, maar de mensen van de Vredesweek delen die gedachte niet. En terecht. In het verleden is meermalen bewezen dat mensen die niet direct bij regering en beleid betrokken zijn wel degelijk wat tot stand kun nen brengen. We herinneren alleen maar aan de bijzonder diepe indruk die de protestoptochten tegen de Vietnamese oorlog, gehouden in alle grote steden van Europa, op de wereldopinie hebben gemaakt. Kort daarna kwam er verande ring. Eén van de boodschappen van de vredes week is: mensen kunnen,wel degelijk wat! Als ze maar eensgezind zijn in hun verlangen om vrede tot stand te brengen. Ten aanzien van die kansen kan men tweeèrlei standpunt innemen. Ten eerste het pessimis tische. Mensen worden nooit eensgezind. Het behoort tot het mens-zijn om te verschillen van mening en belang. Dat zal altijd wel zo blijven en daarom bullen er ook altijd konflikten blij ven. Hiertegen is op te merken dat het een apar te vraag blijft of die konflikten dan altijd met moordadig geweld gepaard moeten gaan of uitgevochten moeten worder.. Maar men kan ook anders dénken over die kansen. Optimis tischer. Kerkmensen zullen zeggen: meer vanuit het geloof, meer vanuit het vertrouwen in Gods beloften voor ons menselijk bestaan en onze wereld. In dat licht krijgt de vredesweek van dit jaar een bijzondere betekenis. Ik denk dat er een grotere bereidheid ontstaat om aan werke lijk fundamenteel andere mogelijkheden te den ken. Lange tijd heeft men in zwart wit gedacht. Er was nl. de mogelijkheid om de bestaande toestand te handhaven en de andere was: revo lutie, een gewelddadige omwenteling met en kele weir.ig aanlokkelijke en niet zelden af schrikwekkende voorbeelden. Menigeen meende zich hier voor een ontwijkbare keus gesteld te zien. De keus werd voor velen daarmee ook gemakkelijk: je weet wat je hebt, ook al is dat niet alles. Vredesweek 1978 liet een andere werkelijkheid zien. Men gaat zich langzaam maar zeker niet gelukkig meer voelen met die zwart-wittekening van de wereldsituatie. Steeds meer mensen gaan de ogen open voor de sterke relatie tussen het vraagstuk van oorlog en vrede en dat van de economische verhoudingen. Het een kan niet meer zonder het ander gezien worden. Bijzon der weinig mensen zullen zich gelukkig voelen met de aanwezigheid van kernwapenenen overal ter wereld. „Ban de bom!" „Doe de kernwape nen de deur uit!" zijn leuzen die ons allen toe spreken. De vraag is alleen: kan het? Laat onze toestand dit toe? Welke risico's nemen we? Zijn die risico's verantwoord? Dat waren de vragen tot nu toe. Maar er zijn hoopgevender vragen bij gekomen. In deze dagen diskussieert men reeds over de vraag of er raad is voor het vraagstuk van de dan ontstane werkloosheid van zo'n slor dige zes miljoen mensen als je deze wapens af schaft. Een vreemde vraag, maar tegelijk een hoopvolle vraag. De relatie tussen de vragen van het internatio naal geweld en de economie liggen echter die per. Men gaat zich hoe langer hoe meer afvra gen: in hoeverre zijn onze economische syste men, gebaseerd op streven naar winst en con currentie, mede de oorzaak dat we telkens op nieuw in een situatie komen waarin alleen een oorlog (vernietiging van kapitaalsgoederen) uit komst schijnt te kunnen brengen? Het is nu al twee keer in deze eeuw zover gekomen, moeten we opnieuw die weg op? En wat winnen we er dan mee? Is die nieuwe winst en welvaart het offer van zoveel mensen waard? Wat wordt dan de heilige koe? De winst, de groeiende wel- vaart.waarbij dan altijd bedacht moet worden dat slechts een deel van de wereld in die wel vaart deelt? In die gedachtengang gaan de verlangens uit naar andere systemen, een ander fundament voor onze samenleving, waarin niet de dingen en de opeenhoping van materiële waarden de doorslag geven, maar het geluk en de vrede van de mensen. Ik denk dat we met grote beslist heid en nauwkeurigheid die weg op moeten. Camp David heeft laten zien dat er kansen zijn die van tevoren ontkend werden. Hoe de ont wikkelingen verder in het Midden-Oosten ook mogen lopen, één ding is bewezen: er zijn ope ningen. Misschien nog klein en té klein, maar het begin is er. Vrede is een opdracht waar we samen voor staan. Niemand kan zich daaraan onttrekken. We zijn verantwoordelijk voor el- kaars leven en welstand. Ik denk dat dit evange lisch is. Ik denk dat de diepste bedoeling van de Tora is, die voor joden en christenen maatge vend is voor hun handelen. Daarmee is niet alles verklaard. Er zijn verborgenheden genoeg, maar naar een woord uit diezelfde Tora zijn die verborgenheden voor de Heer onze God en heb ben wij te maken met wat ons bekend gemaakt, beloofd is. (Wie in het bezit is of kan komen van „De eenvoudige Hiedelberger" van ds. Kohlbrugge, uit de vorige eeuw, leze eens dat ontroerende hoofdstuk over vraag 22, getiteld Hej eenvoudige). De vragen waarmee we gekonfronteerd worden zijn niet nieuw. De omstandigheden waaronder zijn dat wel. We kunnen geen kant meer op ten zij deze ene, die van de gezamenlijke bereidheid tot vrede. Visserman.

De Havenloods | 1978 | | pagina 15