Het Grand Gala en de reakties Ooit een normaal mens gezien? Vrouwen in de overgang Buitenlandse studenten vraaen onderdak Wie heeft er nou geen poes? "Ikheb het gevoel of een ander in mij kruipt" Jos en Rob: „We zijn nooit anders geweest" UE HAVENLOODS DONDERDAG 5 OKTOBER 1978 40-574 duidelijker, De therapie in psychia trische instellingen is er op gericht de patiënten zo snel mogelijk wee „njaatschappij-rijp" te maken, maar als de maatschappij hen niet onbe vangen tegemoet kan treden is elke therapie zinloos. Juist wij, gezonde, tussen aanhalingstekens, mensen zul len hen toch moeten accepteren. Er is wel eens gezegd: er zitten er meer buiten dan binnen de inrich tingen. Soms lijkt dat wel eens waar te zijn. Zeker als je deze twee hoort praten over hun bevindingen. Zeker, ze zijn vol begrip over de moeilijkheden die ze op hun weg te genkomen. maar vast besloten om door te gaan met waar ze nu aan zijn begonnen. Zonder zichzelf te verlie zen in de toch wel harde maatschap pij- Ik ben dit stuk begonnen met een slagzin van de stichting Pandora. De organisatie door en voor ex- psychiatrische patiënten is voor in formatie te bereiken per telefoon: no. 020-127552. MAASSLUIS - Dezer dagen zijn aan de Koningin Juliana Scholengemeenschap voor havo en mavo de herkansings examens havo afgesloten. Uit de uitslag blijkt, dat 86 pet. van het toaal aantal eindexamen-kandidaten het diploma heeft gehaald. Zoals eerder gepield werden aan deze school dit jaar voor het eerst havo- examens afgenomen. SCHIEDAM Dido is de poes van Mari, Sijthofje is de poes van Gijs Annemieke heeft er zelfs drie: ScharminkelWikke en Tsjarewitz ook Yvonne heeft er drie: Mimi. René en Pluis. Henk heeft er ook één: Pommetje. Heeft u het raadseltje door nee?, dan zal ik het uitleggen: vijf men sen van de redactie hebben samen 9 poezen, die ze alke dag moeten voederen, de één geeft verse hart, de ander heeft zo'n luxe poes dat hij het is een katertje van 8 we ken) alleen maar tartaar naar bin nen krijgt. U ziet uw redactie heeft hart voor dieren en heeft geen enkele be hoefte aan een dierendag, voor hen is het elke dag dierendag en zij allemaal zorgen goed voor hun •katten. Allémaal hebben ze een hekel aan kattententoonstellingen waar de "mooiste" poezen beke ken kunnen worden, ieder is ont zettend trots op zijn of haar poes. De één vindt zijn poes intelligent de ander haar poes handig, omdat die poes de koelkast open kan ma ken en zo kunnen we nog uren door gaan. Dierendag is een rare uitvinding, net zo raar als het jaar van de vrouw, het jaar van het kind, het jaar van het boek, vader dag, moederdag, Valentijnsdag, dag van de verpleging, boeken week, vredesweek, de dag van de postzegel (heeft u ooit zoiets geks gehoord) en noem maar op. Wie belangstelling heeft voor dingen die hem of haar Herbaar zijn heeft geen kunstmatige opwekking no dig om daar aan herinnerd te wor den. De dierenbezitters en de dierenvrienden van de redactie houden geen dierendag maar blij ven wel even stil staan bij dieren die uitgemoord worden, omdat hun bont zo duur is, omdat de koppen zo leuk boven de open haard staan, of omdat je er leuke sleutelhangers van kan maken. .Dat is voor de redactie de enige reden om dierendag te gedenken, geen strikjes voor de poes en geen zalm voor de kater. Met dank van Dido. Sijthofje, Scharminkel, Wikke, Tsjarewitz, Mimi, René, Pluis en Pommetje: zij zijn het helemaal met ons eens. op elk probleempje wordt onbewust versterkt. Vaak weet de omgeving niet hoe ze daar op in moet spelen, meestal omdat ze de problemen niet zien of als gezeur afdoen. Uit de opmerkingen van de aanwezige vrouwen blijkt ook wel dat artsen daar geen oog (geen tijd?) voor schijnen te hebben of het afdoen met: „dat is de overgang me vrouwtje." Maar wat moet er gedaan worden? Allereerst vrouwen moeten er zelf over praten, velen van hen hebben nooit over dit zulk problemen zich leren uiten en daar is de Stichting in eerste instantie voor: samen met andere vrouwen leren er over te praten. Daarna moeten de mannen ingeschakeld worden ook zij horen te weten wat er in het lichaam vpn hun vrouw omgaat, ook zij hebben overgangsproblemen dat is logisch, iedereen die ouder wordt komt. in een indentiteitscrisis, alleen juist vrouwen hebben er nog een sterk lichaamlijk aspect bij. Maar samen weten wat er gebeurd en er samen over praten betekent dat je elkaar beter kan opvangen. Als laatste moet de omgeving begripvol optreden, niet beschermend maar gewoon zoals men reageert op een krantebericht dat niet zo belangrijk is: je weet het hou er dan ook rekening mee. De „VIDO" weet waar over ze praat en draait er niet omheen de stichting is er voor vrouwen in de overgang daar willen ze wat aan doen. dat de stichting automatisch emancipatie voor de vrouw bewerkstelligd is dan gelijk meegenomen, want eigenlijk zit daar de kneep. Contactadres VIDO: Nel van Pelt, Henry Plak- straat 44. tel. 71.02.10 MAASSLUIS -De V.P.R.O. die het geheim schijnt te kennen om met haar vaak chaotische direkte uitzendingen de emoties hoog te doen oplaaien en de tongen in beweging zet, zowel tijdens de opnamen als in de huiskamers, heeft met het laatste "Grand Gala van de Emancipatie" weer het nodige opgeroe pen en losgemaakt. Dag- en weekbladen stonden bol van de vaak niet malse kritiek en de ironische kommentaren. Manda Kapil, voorvrouw van D'66 en voorvechtster van de emancipatie in de ruimste betekenis van het woord maakt er geen geheim van dat zij de omstreden uitzending met "tweeslachtige gevoelens" heeft beluisterd en bekeken. "Ik weiger te geloven dat het in de bedoeling van de V.P.R.O. lag om de zaak waar het in wezen over ging; de emancipatie, belachelijk te maken" zegt ze, en op enkele incidenten na viel dat wel mee. Het is alleen jam mer dat sommige figuren te veel aan dacht kregen en te lang aan het woord waren. Dat trekt de zaak scheef. Maar zulke dingen krijg je als je een aantal mensen min of meer on voorbereid bij elkaar veegt; dan ko men vooral de emoties los. Op zichzelf is dat begrijpelijk; de emancipatie is niet alleen een gecom pliceerd geheel maar ook emotioneel sterk geladen. Daarom dien je een dergelijk programma met de nodige zorg en voorzorg te presenteren: juist en vooral voor de kijkers. De theorie die er achter zit kwam nauwelijks aan bod, ondanks de pogingen van het forum. De emotionele achtergronden bleven de overhand houden." "Hoe vond hje het meisje dat vertel de dat zij de keus had tussen huis houding doen en ongeschoolde ar beid verrichten?" vraag ik. Manda Kapil: "Ze had gelijk, maar ze zag over het hoofd dat de problema tiek van "de lopende band., al lang is onderkend terwijl het werk van de huisvrouw als vanzelfsprekend wordt aanvaard. De huisvrouw moet haar gevoelens van neerslachtigheid en onvrede maar zelf de baas zien te worden, hetzij met pilletjes van de -dokter of de fles sherry, hetzij op eigen eigen innerlijke kracht. Het is tekenend dat er verschillende uitslagen bekend werden na de "Margriet" -enquete. De ene krante- kop vermeldde dat de Nederlandse huisvrouw voor het grootste deel "tevreden" was, de andere kop ver meldde" "ontevreden". Ze hadden allebei gelijk: vrouwen die in "de eerste ronde" vermeld hadden wel tevreden te zijn bekenden in een la tere ronden zich vaak depressief te voelen en onvrede te hebben met betsaande situatie. In het algemeen kun je stellen dat er twee dingen zijn die te maken heb ben met bevrediging in het werk, dat je doet n.l. geld en de waardering van anderen. Veel vrouwen zijn aktief bezig in de "welzijns-sektor". En of dat nu hulp aan bejaarden is', of werken voor een sportvereniging, of een schoolbiblio theek op poten zetten, of je inzetten voor een belangengroep dat doet er niet toe. Je bent bezig met het "wel zijn" en dat wórdt in onze welvaarts staat, die schijnt te drijven op in geld uitgedrukte' prestaties vaak onder schat. Ik zie ook niet in waarom dit werk niet gehonoreerd zou kunnen worden: het geeft op-waardering." En terugkomend op de emancipatie in het algemeen zegt Manda Kapil: "Het betekent maximale ontplooi ingskansen voor iedereen. Behalve vrouwen zijn er andere mensen die extra aandacht verdienen en meer of betere ontplooiingskansen moeten hebben. Denk maar eens aan buiten landse werknemers, werklozen en jongeren. Njaar vrouwen vormen wel de grootste groep. Een veel voorko mende gedachte is dat vooral vtou- 'wen in hun ontwikkelingskansen zijn achtergebleven. Zii hebben vaak minder opleiding genoten en minder maatschappelijke ervaring opgedaan dan mannen. Daarom worden de mo gelijkheden gschapen om de vrouwen alsnog het één en ander te laten inha len. De mannen achterna! Eerste leren "leren", dan de opleiding (moeder-Mavo) hét diploma en als je dan veel geluk henl en alles werkt mee misschien een baan. Zo hebben de vrouwen de mannen dan "inge haald" en ze worden opgenomen in de prestatiemaatschappij en carrière drang. Juist in een tijd dat deze al tijd zo hoog aangeslagen jdealen op de helling komen Ie staan en we gaan inzien dat dit een eenzijdige manier van leven is. Wanneer er gesproken wordt oyer vorming en ontwikkeling van volwas senen laten we dan niet alleen de na druk leggen op het inhalen van een achterstand.. Andere vormen van ontwikkeling en ontplooiing zijn even belangrijk. Manda Kapil noemt in deze de laatste bijeenkomst in het Vrouwenontmoe- tingseenffum "De Toverbal". Daar werd maandagavond j.l. een film ver toond over de Franse filosofe en fe ministe Simum- de Beauvoir. De Maassluise vrouwen toonden grote belangstelling en waren na afloop graag tot diskussie bereid. Manda Kapil: "Laten we het belang van deze bijeenkomsten alsjeblieft niet onderschatten. Ze krijgen na tuurlijk niet de aandacht van een "Grand Gala", maar er wordt aan de basis een wezenlijke bijdrage gele verd aan de bewustwording van de vrouw. In een kleine groep wordt hardop gedacht en de emoties komen beter tot hun recht dan in een groot geheel. En wat het belangrijkste is. de vrouwen komen op het idee dat over een aantal "vanzelfsprekendhe den" ook anders gedacht kan worden door Tineke Diepenhorst *Manda Kapil:„Ik geloof niet dat her de bedoeling van de VPRO was om de vrouwen belachelijk te doen lijken. Ik heb vaak gelezen hoe moeilyk ont- schappij. Als je er mee geconfron- slagen psychiatrische patiënten weer teerd wordt, worden de problemen geaccepteerd worden in de maats nog veel schrijnender, maar ook veel De Stichting der Nederlandse Universiteiten en Hogescholen voor de Interna tionale Samenwerking heeft meer moeite dan ooit om haar cursisten voor dit jaar onder dak te brengen. Op het moment heeft zij nog geen kamers gevon- n voor 50 overzeese ingenieurs die in Delft een extra studie gaan volgen n elf maanden op het gebied van waterbouw of gezondheidsleer Vandaar, dat Ankie van Schagen. sociaal begeleidster van de cursisten haar hoop heeft gevestigd op Schie dam. Wellicht, meent ze. zijn er daar een paar mensen die voor een aan tal maanden een kamer willen ver huren. Om wat voor cursisten gaat het nu? Ankie: „Die mensen komen zich hier specialiseren in een bepaal de richting. De cursussen zijn opge richt ten behoeve van de derde we reld. Het is een deel van het ontwik kelingswerk. dat Nederland uit- De cursisten zijn in eigen land afge studeerd en hebben meestal al een behoorlijke baan. De gemiddelde leeftijd is dan ook ongeveer dertig jaar. De meesten van hen komen uil Aziatische landen, Zuid-Amerika en Afrikaanse landen, maar ook uit Israel en Canada. De cursus duurt elf maanden. Elk jaar ontvangt Nederland zo'n 1100 studenten op zijn buitenlandse cursussen die in het hele land gegeven worden. De onderwerpen variëren van radioprogramma's maken tot kippenfokken, maar één ding hebben alle cursussen gemeen: zij zijn nooit voor beginners. Onveranderlijk richt ons land oplei dingen in voor mensen die al afgestu deerd zijn. maar hun kennis oin de 1 of andere reden hier willen ver diepen. Het is bijvoorbeeld geen wonder, dat waterbouwkundige ingenieurs naar Delft willen gaan om daar 11 maanden keihard te studeren. Op het terrein van waterbeheersing voert Nederland de wereld aan en inge nieurs uit de derde wereld willen hier dus graag komen leren. Als de cursisten uit een arm land ko men, zijn zij of hun regering vaak niet in staat om dat zelf te betalen. Voor zulke mensen heeft de overheid een beurzenpot beschikbaar, zodat iedereen die toegelaten is - en de eisen zijn lang niet mals - tijdens zijn of haar verblijf ook niet in financië le moeilijkheden komt. De cursist kan dat ook niet hebben. Hij heeft het allergrootste deel van zijn vrije tijd nodig voof de studie. Ankie van Schagen: Daarom moet op zo'n ka mer ook behalve een bed en een zitje absoluut een tafel aanwezig zijn, waar je aan kunt werken. Onze cur sisten moeten trouwens in het huis, waar zij wonen, kans krijgen om te douchen en hun eigen potje te kot- ken, als zij dat willen". De cursisten zullen overigens veel uithuizig zijn. Ankie: ,,'t is een erg zware studie. Overdag zijn ze op het instituut voor lessen, 's avonds moeten ze hard studeren". Ep dat doen de cursisten otik. maakt tenslotte geen beste indruk, als je een jaar verlof hebt gekregen van je baan en je komt weer thuis zónder diploma. Maar de Delftse cursussen zijn dit jaar onder een kwaad gesternte ge start. Er is nog niet voldoende onder dak. Wat moet iemand doen met een geschikte kamer over? Ankie van Schagen: „Ik zou het dan zeer op prijs stellen, als ze even telefonisch contact met mij opnamen. 070 - 574201. tst. 215" SCHIEDAM - Dat vrouwen in de overgang het moeilijk kunnen hebben, is genoegzaam bij iedereen bekend; dat vrouwen e moeilijk over kunnen praten is niet bij iedereen be kend. De Stichting „Vrouwen in de Overgang" wil daar in Schiedam ook wat aan doen. Deze Stichting, kort weg genoemd „VIDO" heeft afgelo pen maandag haar eerste kennisma kingsbijeenkomst gehouden; daarvoor had het dienstencentrum de 4 Molens Mevr. Thea Ferweda uit Uithoorn uitgenodigd om te vertellen, aan de aanwezigen, wat de VIDO voor hen kon betekenen. Op heldere, en soms wat emotionele wijze, zette zij in het kort neer welke problemen deze vrouwen tussen de 40 en 60 jaar tegenkomen. Door het publiek werd goed ingespeeld en met talloze soms schrijnende voorbeelden de problemen verduidelijkt. Kort samengevat ontmoeten de vrou wen in de overgang drie groepen van problemen namelijk sociale, lichaam- lijke en psychische moeilijkheden. De lichaamlijke problemen hoeft geen betoog, iedere vrouw die in dit stadium verkeerd kan ze uitvoerig be schrijven zoals: opvliegingen, moe heidsverschijnselen, hartkloppingen, hyperventilatie (snel kort in- en uit ademen). duizeligheid, migraine etc. De lijst is oneindig aan de vullen. Frappant was dat voor de aanwezigen de herkenbaarheid var de klachten soms een gevoel van opluchting te werk bracht. Psychisch was er wel meer aan de hand, uit de zaal kwamen opmerkingen van: „een heel jaar kan ik er tegenop, maar opeens kan het me niets meer schelen, ik heb geen zin meer om te koken, schoon te maken. Ook het onbegrip in gezin, bij buren, kennissen e.d. kwam ter sprake. Een vrouw vertelde dat haar echtgenoot, op aanraden van de huisarts, een reis had besproken: ze ging mee, veel zin had zij niet en het resultaat was dat zij toch „zieker" terugkwam dan dat zii al was. Iemand vertolkte haar problemen als volgt: „Ik heb het gevoel alsof er een ander mens bij mij aan het binnen komen is." De klachten lijst kan urenlang uitgebreid worden voorbeelden kan iedereen voor zichzelf aanvullen. Maar de vraag is wat er aan gedaan kan worden. Voordat je aan oplossingen kan gaan denken moet eerst het probleem nog verder uitgerafeld worden, want het is natuurlijk niet zo dat de overgangs tijd het enige probleem is. Lichaam lijke problemen versterken vaak ook de psychische problemen en omge keerd, dit heeft tot gevolg dat de maatschappelijke problemen wat op de achtergrond dreigen te raken, maar vaak spelen die juist mee. De kinderen gaan, of z(jn het huis uit dat geeft vaak een gevoel van nutteloos heid. De echtgenoten staan vaak op hun toppunt van hun carrière; kort samengevat er is eigenlijk niets meer voor hen om naar uit te kijken. De meeste van hen krijgen steeds meer het gevoel nutteloos te zijn, vaak ont breekt de zin en de moed om iets aan te pakken. De grote werkloosheid ook onder vrouwen zal hier mis schien een rol bij spelen. Noem maar Heeft U ooit een normaal mens ontmoeten beviel het? Aan deze zin van de stichting Pandora moest ik denken toen ik toevallig in gesprek raakte met twee jongens, mannen is een beter woord, in een bekend Schiedams etablissement. Ik dronk daar een kop koffie en las de ochtend krant. Toevallig ging het gesprek over werkeloosheid en alles wat daar mee te maken heeft. Vaag, toen de twee weggingen, bleef bij mij een gevoel van onvrede hangen. Het leek alsof niet alles uitgepraat was. Ik dacht er niet verder over na tot ik ze later op de dag in hetzelfde etablissement weer tegenkwam. Al mijn journalistieke nieuwsgierigheid bij elkaar rapend begon ik opnieuw een gesprek. Maar laat ik ze eerst beschrijven. Dc namen zijn verzonnen, om hén niet in moeilijkheden te brengen. Jol is 25 jaargemiddelde lengte, zwart haar en enigszins schichtige ogen achter een zwart brilmontuur. Na de Mulo heeft hij enige tijd op een Technische School doorgebracht. Rob: uiterlijk zelfverzekerd. Geen Schiedammer. Is na -de middelbare school gelijk aan het werk gegaan. Eén ding hebben ze gemeen. Sinds korte tijd zijn ze ontslagen uit een psychiatrische inrichting. Nu proberen ze op eigen kracht weet in de maatschappij terug te komen Dit stuk gaat over de weerstand, die ze voelen en het niet voor de dag kunnen komen met hun problemen. JOS: „Wanneer je uit de Delta wordt ontslagen, ben je huiverig voor de maatschappij. Niet omdat je dat daar geleerd hebt, maar omdat je nog de herinnering hebt aan de tijd voordat je opgenomen werd. In de Delta heb je geleerd je daar tegen te verzetten, geen angst te hebben voor de maat schappij en dat wanneer je op jezelf woont en je een baan hebt alles weer goed komt. ROB: (valt hem in de rede)„Het wordt je voorgehouden dat alles van zelf in orde komt, maar in de prak tijk blijkt dat niet te kloppen. Ik heb van solliciteren bijvoorbeeld een vak gemaakt. Overal solliciteer ik en het kan me niet schelen wat ot waar het is. Zodra ze horen, en je kunt het niet verzwijgen, dat je in een psychiatrisch ziekenhuis bent op genomen geweest willen ze' je niet meer hebben." Op mijn vraag of er genoeg begelei ding is geweest om dit soort proble men op te vangen, luiden de ant woorden verschillend. ROB: „Ik ga elke week naar de Del ta toe om te praten met mijn psy choloog. Dat is niet verplicht, maar ik heb er een grote steun aan." JOS zegt juist het tegenovergestelde: „Ik wilde zelf geen nabehandeling hebben, ik wil het zelf doen. Eén keer in de drie weken komt er een maatschappelijk werker aan de deur en verder lukt het wel." Wanneer ik hun woonsituatie ter sprake breng zeggen ze allebei wel tevreden te zijn. ROB: Ik heb vroeger kans gezien een oud huisje te kopen in Schiedam en de uitkering die ik ontvang van de WAO stelt me in staat daar te blijven wonen." Jos bewoont een oud pandje, dat hij via de gemeentelijke woningdienst te gen een betaalbare huur heeft weten te bemachtigen. Veel dingen zijn nog besproken, maar één onderwerp kwam er het sterkst uit. Het allergrootste probleem dat deze jongemannen hebben is het ge brek aan contact. ROB: „Je wilt graag, wanneer je ie mand ontmoet, open ktart spelen. Gewoon vertellen dat je in een psy chiatrisch ziekenhuis gezten hebt en ook waarom: en ook al vertel je het alleen als je ervan overtuigd bent dat je het kunt vertellen, dan nog wordt je aangekeken alsof je gek bent of nog steeds gék kunt worden.' JOS: (valt hem bij)„Je moet zo voor zichtig zijn met je woorden, want als je iets vertelt over je verleden heb je grote kans dat het contact, wat je zorgvuldig hebt gelegd en opgebouwd abdrupt wordt afgesneden. En late we wel wezen, zo raar is dat niet. Er zijn zo weinig mensen die echt begrip hebben voor de situatie.' Hebben jullie het gevoel dat de men sen, zoals werkgevers, moeite doen om jullie te begrijpen en te helpen? JOS: „In je gezicht krijg jë wel die indruk.Bij een eerste gesprek is een personeelsman erg aardig, vindt liet geen enkel probleem, dat je een tijdje in „retraite" bent geweest, maar je wordt zeker niet aangenomen. Daar kan ik ontzettend moedeloos van worden. Wil je echt geaccepteerd worden, dan moet je een baan heb ben. ROB: (vult hem aan)„Wat Jos nu zegt, daar heeft hij groot gelijk in, het rare is dat we allebei graag willen werken en zo snel mogelijk, maar we komen gewoon niet aan de bak. We worden ten onrechte met de nek aangekeken." •Nel van Pelt: Niet alleen in een hoek maar samen in de groep.

De Havenloods | 1978 | | pagina 7