Paus Johannes PaulusEzalPaus van arbeiders zijn ELUBAETIE Prijzenlijst groeit MULTIBONT Pools priester Frankow uit Capelle: KAREL DOORMANSTRAAT 358 JONKER FRANSSTRAAT 128 A «jteeMt/eo keilen termeulen termeulen ut. HAVEN LOODS LKJNDhRDAGj9 OKTOBER 1978 CAPELLE AAN DEN IJSSEL - De keuze tot Paus van de Poolse aartsbisschop Karol Wojtyla was voor velen over de gehele wereld een onverwacht gebeuren. Een bijzonder blijde en hoopgevende verrassing betekende het bekend worden van de opvolger van Jo- hannes-Paulus I voor de in Capelle wonende Poolse priester Fran kow. r ucnuciic aan priesters omaai de kerkgeschiedenis Hp isde eerste Van de 36 miljoen Polen er 95 pet buitenlander sinds hiina ïrtrt innr die katholiek zijn en g0 pct naar de gaan. Elk jaar worden er een 700 jon ge mensen tot priester gewijd. Waar om heeft de kerk, juist in een commu nistisch land zo'n grote aangang? Frankow. „Vroeger zijn in Polen kerk en staat steeds verenigd geweest te gen de aanvallen van buitende Duit- buitenlander sinds bijna 500 jaardie tot Paus gekozen wordt. Wij leven in een heel moeilijke tijd. Er zijn gewei dige sociale problemen in de hele we reld. Met name in Zuid-A merika en Afrika. Omdat de Paus het marxisme goed kent, zowel in de theorie als m de praktijk kan hij een nieuwe visie 6WI ut aallTinlcI1 ïim uullcn; ue uull_ hebben om de problemen van andere de Russen, de Oostenrijkers. Nu landen op te l™sen Ik geloof dat hij IS er slechts één regerende partij, de een Paus van de arbeiders zal zijn hp kerk js de enige oppositie. De pers is was zelf arheider Hii vans de histehn,, F 5 was zelf arbeider. Hij was de bisschop van boeren en arbeiders in een com munistisch land. Dit probleem is zijn specialiteit. In zijn preken onder- gecensureerd. In de kerk alleen kan men de waarheid zeggen, protesteren tegen de schending van mensenrech ten, om vrijheid voor de arbeiders Ontmoeting SdFmeL hï rec-ht(i-~v~n vragen. Daarom is de kerk geliefd bij de-meni op vn,heid en rechtvaardig- de mensen, ze hebben er vertrouwen in, omdat de kerk hun rechten verde- digd". Het zijn deze achtergronden uit het r- j leven van Paus Johannes Paulus II die Frankow heeft de voormalige aartsbis- de priester Frankow de overtuiging schop van Krakau nog onlangs ont moet tijdens een grote bijeenkomst in Duitsland. Dat was ter gelegenheid van het eerste bezoek van aartsbis schop Wyszinsky na de oorlog aan het buitenland. Daarbij werd hij door aartsbisschop Wojtyla begeleid. Het Duitse episcopaat had het Poolse epis copaat voor dit eerste officiële en ver zoenende bezoek uitgenodigd. Fran kow kan heel veel vertellen over het leven en werken Karol Wojtyla en vooral over zijn inzet voor de arbei der. De huidige Paus werd geboren als zoon van een arbeider in Wadowitze, in Callicie, niet ver van Krakau. Voor de oorlog moest hij als arbeider in een chemische fabriek gaan werken. Gedurende de eerste oorlogsjaren wil de hij acteur worden, hij werkte toen in een klandestien antifascistisch thea ter in Krakau, dat door de Duitsers was bezet. Reeds tijdens de oorlog koos hij echter voor het priesterschap. In '48 werd hij priester. Daarna stu deerde Wojtyla filosofie, zijn docto raal examen deed hij in Rome, hij is echter in Polen gepromoveerd. In Lublin was hij hoogleraar voor theo logische ethiek. Kardinaal Op zeer indringende wijze schetst Frankow hoe de huidige Paus per soonlijk sterk geëngageerd raakte in zijn strijd voor de vrijheid van de ar beiders in zijn land. „In 1969 werd Wojtyla benoemd als kardinaal van Krakau, de oude hoofdstad van Po len. Er heerst daar een levendig intel lectueel klimaat. Er is de universiteit, er leven veel schrijvers. Krakau heeft een grote invloed op de Poolse cultuur. Na de oorlog is bij Krakau een nieuwe stad gebouwd, Nova Huta, de stad van de staalindus trie. Dat mncrf een atheistische stad worden, om de grote invloed van Kralau te niet te doen. Gedurende 20 jaar leefden daar 100.000 mensen zonder kerk. Dankzij de strijd van kardinaal Wojtyla voor het geloof van de arbeiders kwam er drie jaar gele den toch de eerste kerk. Bij die strijd is»bloed gevloeid, maar Wojtyla bleef achter de arbeiders staan, daarom is hij zeer geliefd bij hen". Frankow legt uit waarom de kerk in zijn vaderland van veel meer belang is dan in een land als Nederland, een consumptie-maatschappij. „Hier gaat het voor alles om het consumeren en om het bezitten. Dat kan bij ons niet,' mede daarom hebben wij een ander gevoel voor waarden. Om een goede positie te krijgen moetje partij-lid zijn dan kun je niet kerkelijk trouwen of je kind laten dopen. Bij ons zal menig een afzien van een goede positie en de daarbij behorende welstand omdat hij niet tegen zijn geweten wil kiezen. Polen kent ook geen verdeeldheid bin nen de kerk, want de staat zou daar van kunnen profiteren om het atheis- me te stimuleren Oppositie Het gebrek aan roeping om priester geven dat hij, die is groot geworden in de strijd voor de rechten van de ar beider, zich nu ook als Paus daarvoor zal inzetten. Ook door zijn vele rei zen kent de Paus de wereld en haar problemen. Hij was onder meer in Australië, Duitsland, België, Amerika en Frankrijk. In dit laatste land werk te hij na zijn studie in Rome geduren de twee jaar als priester voor de daar wonende Polen, hetzelfde werk dat Frankow nu in ons land doet. Belang rijk acht Frankow het ook dat Paus Johannes betrekkelijk jong is, 58 jaar, niet concervatief en zeer sportief. Dat blijkt wel uit zijn liefde voor de jazz en zijn activiteiten als alpinist. Hij stimuleert „Sacro-Song" een wij ze van jazz-beoefening in de kerk. Frankow besluit zijn relaas over het leven van Paus Johannes-Paulus II met een grappige annecdote: „De Paus ging dikwijls alleen met grote rugzak de bergen in. Zo klauter de hij eens in de bergen van zijn eigen diocese in Gallicie en raakte de weg kwijt. Aan een toevallig ontmoette boer vroeg hij de weg. Die keek hem aan en vroeg: Wie ben jij eigenlijk wel?" „Jaik ben Uw aartsbis schop". „Nu dan ben ik de Paus", antwoordde de boer en ging zijns weegs". KLEUREN: BRUIN EN MIDDENBRUIN Grote maten t/m 54. Eve NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN Rotterdam, 010-127546, Rotterdam, 010 -138065, ma 13-18 uur. di t/m za9-18 uur, vrijdag tot 21 uur. Multibont ook in Amsterdam - Eindhoven - Arnhem - Leeuwarden. (jjP ALGEMEEN Naast de hoofdprijs m de Grote Clubactie 1978 - zoals bekend een tweeweekse geheel ver zorgde vliegvakantie naar Fuengirola aan de Spaanse Costa del Sol voor het hele gezin of wanneer de wmnaar/res een vrijgezel is, met zeven vrienden of vriendinnen - begint nu ook de lijst van troostprijzen al een enorme omvang te krijgen. Hieronder een opsomming van de tot nu toe beschikbaar gestelde troostprijzen. Vereniging Prijs Bedrag Schenker S.V. „Alexandria '66" wekkerradio 80,- afd. Basketball Albert Schweitzer Scouting Groep koffiezetapparaat 75,- „Alblasserdam" Majoret- tafeltje en 79,90 ten-Tamboers- en Trom- 2 stoeltjes petterscorps D.E.S.V. Waardebon voor een bloemstuk 100,- D.H.Z. Waardebon voor sport artikelen 75,- Donk - zwem en poloclub Glazen geslepen bowlstel. D.E.S. '75 V.V. 7 delig 79,50 Moulinex Mixer 79,50 D.C.V. Waardebon voor sport artikelen 75,- C.A.D.IJ. '73 mistachterlamp/achteruit- rijset 85,- L.T.V. „D.O.S.H." Polaroidcamera 100- Dorus Rijkers Groep 25 „Homas" sjoelbak 79,- Scouting D.D.C. Voetbalver. Pannenset 99,50 V.V. Fortuna-Vlaardingen Philips-hairstyler 80,- Jong Flardinga Broodrooster, acculader 75,- „De Geuzen" zeeverken- Bar-Koelkast 388,- nersgroep R.C.V.V. Groen Wit V.V.V. Waardebonnen 75,- Kon. Oratoriumver. contant 500,- „Halleluja" „De Hollandiaan" hand kodak Pocket instamatic balver. camera 75,- „Harmonie Rotterdam- horloge 75,- Charlois" Sportclub „Hillegersberg" set Hallogeen Verstralers 112,- Hof van Jericho, reisvereniging S.V. Hagendoorn R.Z. „Hermandad" R'damse Politie Sportver. Badmintonclub Hunter Douglas „Jan'Bijlsma" kaatsvereniging „Kwiek" Rotterdamse korfbalver. R.K.S.V. „Leonidas" P.V. de Luchtbode „Lodewijck van Praet- groep" Scouting „The Lakers" „De Marktzotten" C.K.C. „Maassluis" „De Ooievaars" R V V. O.N.I.T. „Piet Hein" drumband F.C. Perkouw Studio R.A.B.O. Inter national P. V. de Reisduif R.E.T. muziekver. R.K.S.V. Spartaan afd. handbal S.C.R. Steeds Volharden R.S.V. „Sperwers" K. C. Succes Uit Sport Vriendschap V.V.O.H. Wings handbal, ver. t.t.v. Vriendenschaar „Zwart-wit '28" „Zingt den Heer" Chr. gem. zangver. Eldos Damvereniging „Charlois' Insulinde Excelsior R.A.V. Metro P.P.S.C. C.K.C. T.H.O.R. H.O.V. J.C.J.v.Speykgroep V.V. "Zwaluwen" A.C.C.E.N.T. N.A.D.O. V contant 250,- Diner voor 4 pers. 75,- e Radio cassetterecorder 300,- VVV-waardebonnen 75,- Horloge 79,- Waardebon 75,- trainingsjack Adidas 110,- tafellamp 109,- 3 boeken 96,- Erbé R.C.F. Brandblusser. voor huis, caravan, auto 85,- Decoupeerzaag 98,- Electr. boormach. 100,- Diner 75,- Koffiezetapparaat 95,- Portable radio cassette recorder 250,- Slagers vleespakket 75,- contant 75,- Expresso-koffiezet- apparaat 198- 4 grammofoonplaten 75,- contant 100,- Telesports 100,- Polaroid camera 75,- Koperen olielamp 95,- waardebon 75,- zakcalculator 85,- Zuiver wollen deken 1 pers 109- Plantenbak 75,- Waardebon te besteden in sportartikelen zaak 75,- Braun hairstyling set 75- Braun scheerapparaat 82.- Waardebon 75.- 1 grote, 1 kleine koffer en 1 tas 80,- Klokradio 90,- handwerkpakket voor wandkleed 75,- Braun round sty Ier set 75- Sprei 95,- contant 75,- s" contant 75,- eiken mimiset 300,- waardebon 150,- autotijdklokje 90,- gereedschap 75,- spellendoos, o.a. roulet 100,-- te, schaken en dammen. contant 75,- Kruidenrek 75,- Floralin, Burg. Meineszpl. 12 Rotterdam. Kadobon sportzaak 100 Waardebon 75.- Waardebon v.e. plantenbak 75.- Caravan Centrum Rotterdam, Stadionweg 31, Rotterdam Fa. de Hartog, Dirk de Derdelaan 3, Vlaardingen Koeltechnisch bureau Smit Holland B.V., Waterleidingstraat 3, Vlaardingen Rekencentrum Deltacom Informatie Sy stemen, Lange Haven 80-82, Schiedam Foto Mostert, Hoogstraat 150, Vlaardin- Sub. dealer Honda. Garage van Leeuwen, Grindweg 16, Rotterdam De Roock Automaten B.V., Strevelsweg 119b, Rotterdam Chin. Ind. Rest. Sing Po, Slinge 27, Rot terdam Kantoor, boekhandel en speelgoed „DE BOEK", Burg. Meineszplein 30, Rotter dam Piet Lap b.v.. Groene Hilledijk 256, Rot terdam Ridderikhoff Brandpreventie, Dam 10, Schiedam Spoor verzekeringen, Nansenstraat 54, Gouda Smit Ijzerhandel, Marnixkade 5. Maas sluis Novotel, Hargalaan 2, Schiedam Schoonmaakbedrijf „Citu Service", Pol derlaan, Rotterdam Fa. Weposo, muziek en speelautomaten, Pieter de Hoochstraat 16, Rotterdam J. N. J. Groen in 't Wout, edelslager. Dorpsstraat 33, Berkenwoude Muntz, muziek-automaten handel, Pieter van Aschstraat 14-25, Rotterdam Gebr. de Hooge, kantoormach. handel, Schieweg 22-24, Rotterdam J. Verbeek, Parkweg 332, Schiedam Ton van den Heuvel, Groothandel in vleeswaren. Kabeljauwstraat 12a, Rotter dam Drukkerij „Hepo", Gansstraat 6, Gouda Pendrechts textielhuis, Sliedrechtsestraat 50, Rotterdam Ouwenbroek's meubelfabriek, Vlaar dingen. D. Poppeliers, Kinderdijkstr., Rotterdam Expl. van Muziek en speelautomaten "BOHA automaten", Gerrit v.d.Linden- straat 45;47, Rotterdam. Emous-sport Veerplein 10, Vlaardingen. Romsom, Schieweg 97c, Rotterdam. Korfbalver. Vlaardir—- contant 75.- T.t.v. Perfekt Tweepers. sprei 169.50 H.Gonlag, Ass. en Fin. Wegedoorn 9, Maassluis. Tapijthal Perfekt, Aelbrechtskade 170. Voor de contante bedragen worden nog prijzen gekocht. Rotterdam. Nou kijk I verleden jaar kochten we dat bloemetjesbankstel je weet wel, van die bloemetjes van die bloemetjesstof allemaal bloemetjes nou ja bloemetjes het waren meer bloemen van die grote bloemen weet je niet van die grote bloemen op stelen, weet je niet erg grote bloemen het waren gele bloemen en de stof was rood nou ja rood het was meer roodachtig of bruinachtig ja wat zal ik nou zeggen zo tussen rood en bruin in weet je niet en we vonden het erg mooi dat bloemetjesbankstel me man vond het mooi en ik vond het ook mooi al die bloemen he, zee me man 't maakt zo vrolijk, zee-die tenminste dat zee-die eerst maar later zee-die ik krijg er wat van, zee-die van die bloemetjes ja meid en toen kreeg ik 't ook, ineens ik kreeg er ook wat van van die bloemetjes.... Nou hebben we 't verkocht wehadde 'n advertentie gezet en er kwam iemand op af en die kocht het gek he, laat die 't nou kopen die vond ze weer mooi, die bloemetjes, nou ja, zeg maar bloemen 't waren grote gele bloemen op steeltjes... oh, meid, ik mot d'r uit! Daag! Ik dacht: 't is toch fijn dat openbaar vervoer.... zo hoor je nog eens wat 10 gulden voordeliger... Fijne corduroy pantalon (100% katoen) met een goede pasvorm. In een modieus "rechte-pijp model", met opgestikte achterzakken. In midden bruin, donkerbruin of camel, maten 44-45-46-47-48-49-50 51 52-54. Van 29,95 Lekker warm... Nooit meer last van koude voeten, wanneer u deze behaaglijk warme gesloten boa-acryl pantoffel in huis haalt. In diverse leuke kleuren. Normale prijs 9,95, maten 28/35 nu 36/41 slechts 6,95

De Havenloods | 1978 | | pagina 15