lVENLOODS Het is zover Blijf van ons hofje af Met brandmerk voor uw zekerheid Meubelfabriek M Oisterwijk 1P7 SLAAPKAMERS KORTING editiep SCHIEDAM geen mens kan ze missen in Groot Rotterdam" t-r Spaland Winkelcentrum geopend „Ons hofje is beter dan het Particulier initiatief beloond unicon contactlenzen tweede pantalon CHINA W£*tl' w TAPIJTEN DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 27e JAARGANG NO. 40 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 132170 DE® HAVENLOODS SCHIEDAM- Op maandag 25 september heeft wethouder Chris Zijdeveld van ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling een rapport aangeboden over Schiedam-west, oftewel het gebied rondom de Mariastraat. Zoals in de bewonerskrant, die enkele dagen daarna uitkwam, staat is er door een ambtelijke werkgroep een inventarisatie gemaakt van de aanwezige woningen. Zij beoor deelden en deelden de woningen in bepaalde groepen in. Maatstaf was de kwaliteit van de woningen, maar ook is gekeken naar her huisvesting, buurthuis (Schiedam-West), scholen etc. Als gerust stelling staat in de laatste zin van de informatiekrant „dat er nog geen ingrijpende dingen gaan gebeuren". Maar enkele bewoners van de wijk zijn wel ongerust. Anton Troelstra, Mulja de Zwart en Peter Staal, allen woonachtig in het schilderachtige straatje dat uit komt in de Kortelandstraat, vertellen over hun twijfels wat er met hun woningen gaat gebeuren. Peter Staal zet grote vraagtekens bij de inventarisatie van goede en slechte woningen zoals dat door de gemeente gedaan is. Toen hij navraag deed bij de gemeente stuitte hij op een zeer dik rapport, dat hij helaas niet voor nadere bestudering mocht mee nemen. Uit dat rapport bleek dat de gemeente cijfers had gebruikt, om de woningen naar kwaliteit in te delen, die stamden van voor '974. Daaruit blijkt dat de woningen die zij bewo nen (het hofje in de Kortelandstraat) behoren tot de slechtste kategorie namelijk de zeer slechte tot onbe- veel van de bewoners zijn nog druk in de weer om hun huis steeds beter te maken. Bewoners is niet geloven originele Pyrenee- jacks Camel bruin groen en roest Voor een vind je nergens Zuidplein Hoog 572 Korte Lijnbaan 10 Ook in Amsterdam en Utrecht woonbaar verklaarde woningen. Het hele blok waar zij in wonen valt onder die kategorie, dit blok wordt begrensd door Fabristraat, West- frankelandsestraat, Kortlandstraat en Mariastraat. Wie echter in het hofje gaat kijken kan zich niet voorstellen dat deze, uit prachtige IJsselstenen opgetrok ken woningen, slecht, laat staan onbewoonbaar, zijn. De huisjes liggen aan een binnenplaats, waar iedere bewoner hard werkt om detuinen in goede staat te houden. Dat dat gelukt is bewijst wel de prijs die zij van de Heide Maatschappij gekregen hebben enkele weken geleden, of zoals Peter Staal het uitdrukt: „Ons hofje is beter onderhouden dan het hofje bij het Proveniershuis". Hulp voor onderhoud krijgen ze van de de vroegere eigenaar van het hofje, de bloemenkoopman Dirk van Vooren. Peter Staal, en iedereen kan dat zien, dat veel huizen in de buurt zijn opge knapt en bepaald niet met de franse slag. Alle huizen van het hofje zijn opnieuw gevoegd, de stenen zim schoongemaakt, nieuwe vloeren zijn gelegd, leidingen vernieuwd, prachti ge moderne keukens zijn aangelegd, douches geplaatst, woonkamers verruimd, doordat de meesten de gang bij de keuken hebben getrok ken, dakgoten zijn vernieuwd, schoorstenen gerepareerd en om dat de huizen niet voorzien zijn van spouwmuren zijn gipsplaten aange bracht en isolatiemateriaal zorgt voor de noodzakelijke besparing op energie. Natuurlijk zien de bewoners van dit hofje wel dat veel woningen in de buurt in een slechte staat verkeren, maar er wordt veel verbeterd. Veel huizen, dwz op twee woningen na, is in handen van eigenaars/bewoners, die er veel voor over hebben om hun huizen in goede staat te brengen en te houden. Dat er in hun woongebied ook veel gastarbeiders, voornamelijk Turken, wonen, vinden zij geen enkei bezwaar, integendeel met de buurt bewoners hebben zij een goede verstandhouding. Zij wijzen op een aantal huizen in de Mariastraat, waar de gemeente enkele woningen voor duizenden guldens, tijdelijk(?) aan het renoveren zijn. Ooic wijzen zij op de huizen aan de Fabristraat, waar kortgeleden kompleet nieuwe daken gelegd zijn. Is het dan gek dat zij zich onzeker voelen wat er in de toe komst met hun huizen gaat gebeuren, Wie wonen er nu in deze woningen? Allereerst behoren de bewoners van de twee hofjes, er is er ook één die loopt van de Kortlandstraat naar de Fabristraat, tot de zogenoemde groep van één- en tweepersoons huis houdens, waar in Schiedam toch al zo'n gebrek aan woningen voor is. Veelal zjjn het jonge mensen die hart voor hun buurt hebben. Zij zijn zeer tevreden met hun behui zing en iedereen kan zien dat deze huizen voldoen aan de meest elemen taire eisen van wonen. Licht en lucht zijn in ruime mate aanwezig, wie beschikt er in Schiedam over een grote tuin voor en een binnen plaatsje achter, waar rode vuurdoorns in de herfstzon staan te pronken? Uitgebreid is al beschreven hce goed de woningen zijn opgeknapt. De bewoners bewonen deze hofjes al jarenlang, gemiddeld van vier tot vijftien jaar. In de loop van deze jaren is een hechte band ontstaan, men eet b(j elkaar, men helpt elkaar bij de verbouwingen en zorgt voor eikaars poezen wanneer de één een weekend weg gaat of op vakantie gemeenschappelijk straatje zelf ter hand te nemen. Zijdeveld schijnt gezegd te hebben: „Teken eerst maar een verklaring dat jullie huizen onbewoonbaar verklaard kunnen worden". Een goede inspraakprocedure is er niet in de gemeente Schiedam. De bewoners van de Westwijk zijn nauwelijks opde hoogte of er bespre kingen zijn met het stadskantoor. Wethouder Zijdeveld zegt dat er nog geen vast omlijnde plannen zijn met dit gebied, maar de bewoners zijn daar niet van overtuigd. Duidelijk is in ieder geval wel dat de bewoners van het hofje er niet mee akkoord gaan dat hun woningen van slecht tot onbewoonbaar genoemd wor den. Is daar niet over te praten? De hofjes zijn toch ook aangesloten op de C.A.I.? SCHIEDAM - Eindelijk is het dan zover Vandaag is door Burgemeester Lems van Schiedam het winkelcentrum Schiedam-Noord, in de wandeling Spaland, geopend. Tientallen jaren heeft de bevolking van Schiedam-Noord daar op gewacht, wel waren er wat kleine buurtwinkelcentra maar deze waren te klein of te weinig gesorteerd om aan de behoefte van de steeds groeiende bevolking te voldoen. Maar nu is het er dan toch, een modern architectonisch verantwoord winkelcentrum waar iedereen, onaf hankelijk van het weer kan winkelen. Een plastic dak zorgt voor de be schutting tegen wind, regen en sneeuw, een luifelplan is voor dit winkelcentrum uiteraard niet nodig. Het doorschijnend dak wekt de in druk dat men toch buiten winkelt en niet in een overdekt winkelcen trum, zoals in Koningshoek in Maas sluis. Het ziet er nu nog een beetje „stenig" uit maar wanneer de bomen die op het grote parkeerterrein en op het plein voor het winkelcentrum wat groter zijn en in bloei staan zal ook de aanblik bij het betreden van het winkelcentrum tengunste veran deren. De inwoners van Schiedam-Noord hebben door middel van dit winkel centrum nu eindelijk de mogelijk heid om zich te indentificeren met hun wijk. Wanneer u door dit winkel centrum loopt ziet u een uitgebreid scala van mogelijkheden om uw da gelijks en wekelijkse boodschappen te doen. Een greep uit de mogelijk heden: natuurlijk is er een groot winkelbedrijf, gelukkig niet één zo dat concurrentie in deze tak van het bedrijfsleven gewaarborgd is. Deze twee winkels vindt u aan het begin van het winkelcentrum. Naast één van de zelfbedieningszaken is een winkel gespecialiseerd in huishoude lijke artikelen, maar ook kunt u daar terecht voor kleine cadeaus voor vrienden en bekenden. Slager, brood- en banketbakker, slijterij, kaashan del, vishandel, en een hakkenbar waar ook sleutels gedupliceerd kun nen worden is natuurlijk ook aanwe zig. aantal schoenenzaken, uiteraard is het assortiment van de hoogste kwa liteit en de laatste mode. In elk winkelcentrum horen ook, en laten we dat noemen, de krenten in de een aantal aanvullende winkels. Met name moge genoemd worden een reform-annex groentehuis met spe cialiteiten bekend bij veel Noorde lingen. Drogisterij/parfumerie ont breekt ook niet in de rij. Ook wo ningtextiel kan gekocht worden in het winkelcentrum, een dierenspe ciaalzaak en een speciaalzaak vol maakt het geheel. Luxe Winkels De stomerjj, die de Schiedam aan de deur kregen ook gevestigd in het winkelcentrum, ook de heer de Bot, welbekend bij de Groenoorders heeft een nevenves tiging in het winkelcentrum geopend. Natuurlijk is er ook een wol- annex h and werkartikelen winkel, een prachtige bloemen en planten winkel, een winkel met allerlei soor ten behang en verf, bepaald niet on nodig in het snel groeiende Achiedam-Noord. Naaimachines zijn ook te koop in het winkelcentrum. Voor tijdschriften en kantoorartike len kunt u terecht in het midden van het winkelcentrum, daar vlak bij vindt u een speelgoedhandel, en let vooral op de prachtige collectie pluchen beesten en poppen die uitge stald staan. Ook de dames en heren mode is rijk vertegenwoordigd, van de betere confectie tot de betere spij- kerkleding waar ook „spijkerschoe nen van een bekend merk" te koop zijn. Over schoenen gesproken, afgezien van de schoenhersteller zijn er in dit grandioze winkelcentrum ook een Wat nu? Alhoewel in de informatiekrant staat dat de bewoners zich, let wel, voor lopig geen zorgen hoeven te maken, neemt die bezorgdheid wel toe. Initiatieven zoals het plaatsen van ouderwetse straatlantaarns in het hofje blijven nu onder de bewo ners, maar ook de renovatieplannen die huiseigenaren willen uitvoeren dreigen nu de mist in te gaan omdat zij niet wéten waar ze aan toe zijn. Bewoners in het hofje tussen Korte landstraat en Fabristraat hebben al aangeboden aan wethouder Zijdeveld de riolering en de bestrating van hun SCHIEDAM Op zaterdagmiddag 21 oktober zal de wethouder van' Stadsontwikkeling van Schiedam, de heer C. Zijdeveld, namens de Histo rische Vereniging, drie geëmailleerde schildjes aanbrengen uitreiken aan de eigenaren van drie gerestaureerde panden aan de Schie 114, Lange Ha ven 72 en 103. De Historische Vere niging hoopt met het uitreiken van deze schildjes, getooid met het em bleem van de vereniging, het parti culier initiatief inzake restauratie en goed onderhoud te stimuleren. Voorafgaande aan de uitreiking zal een bijeenkomst worden gehouden in de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat Schiedam, die begint om 14.00 uur. Het woord zal worden gevoerd door de heer C. van Tilborg, gemeenteraadslid, over stadsherstel en monumentenbehoud. Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 0189M670, ma t/m za 9-18 uur, vrij tot 21 uur. Luxe gebruiksartikelen, of zoals velen het noemen, duurzame ge- bruiksartiekelen, zijn natuurlijk ook aanwezig in Spaland. Edelstenen, goud, briljanten en alles wat met een juweliersbedrijf te maken heeft vindt u bij de charmante Wilma Doof, ook voor brillen en contactlenzen hoeft u niet meer naar Rotterdam of ande re grote steden in de omtrek. Om de rij van luxe goederen te vervolmaken is er een winkel met fotoartikelen, en binnenkort opent een radio- en televisiezaak, een akpsalon, een reis bureau en een „doe het zelf-zaak". Wanneer u niet meer weet hoe u al die boodschappen moet betalen is er ook een bank aanwezig, maar laat u het niet zovr komen. Schiedammers die in Noord wonen mogen gelukkig zijn met dit geweldig winkelcentrum. De binnenstad mag zich wel sterk maken om deze feno- minale concurrentie het hoofd te bieden, want niet alleen is er een overvloed aan winkels, nie te veel, maar voor Schiedam-Noord is het on gekende luxe, te winkelen in een winkelcentrum vlak bij huis. Straks gaat ook de eerste paal in de grond voor een wijkcentrum, de coffee shop in het winkelcentrum zal over enige dagen geopend worden. Als sluitstuk van het winkelcentrum zal een Bistro geopend worden, de eerste in .Sohiedam-Noord. Schiedammers mogen blij zijn dat zoveel (40) winkels bereid zijn om zich te vesti gen in deze moderne flatwijk. Beatrixparkvijvers worden leeggevist SCHIEDAM - De hengelsport vereniging Schiedam en Omstreken gaat op vrijdag 20 en zaterdag 21 ok tober de vijvers van het Beatrixpark met de zegen bevissen. Doel van deze omvangrijke operatie is de controle van de visstand en maatregelen tegen winterrisico 's. Dat laatste is noodzakelijk, omdat de diepte van de Beatrixpark-vijvers niet r dan 60 a 80 cm is hetgeen hij strenge winter tot massale vis sterfte zou kunnen leiden. Het bagge- van de vijvers wordt door de gemeente voorbereid, maar zolang dat niet gebeurd is, moeten de waar devolle vissen zoveel mogelijk over gebracht worden naar Poldervaart waar in 1.80 meter diep water wel overwinterd kan worden. Ook brasens en minder goed groeien- issen worden naar ander water overgebracht. Daar kunnen ze zich beter ontwikkelen, terwijl er dan voor de andere vissen, voornamelijk karpers, meer voedsel overblijft. Het visprogramma voor beide dagen: vrijdag 9.30 uur de theehuisvijver, 14.30 uur de zg Tussenplas; zaterdag 9.30 uur en 14.30 uur de Grote Plas, wandmeubelen, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen industriegebouw, Goudsesingel 66. Rotterdam, tel. 010 12.64.61. Begroting verlaat SCHIEDAM - Wat een ieder reeds verwacht had is bewaarheid gewor den. De begrotingsbehandeling voor het jaar 1979 zal eerst in december van dit jaar gehouden kunnen wor den. Van 18 tot en met 21 decem ber zal het gevecht in de raad los barsten, niet alleen hoeveel geld er verdeeld kan worden zal het voor naamste criterium zijn maar vooral waar komen de prioriteiten te Eg gen voor de verschllende politieke partijen, zal de hamvraag worden. Dat de begroting zo laat uitkomt (nog steeds is die niet gepubliceerd) schijnt voornamelijk te liggen aan het feit dat de computer, die de gemeen te gebruikt, de salarissengegevens van 1977 nog niet verwerkt heeft. Hoofdreden zal waarschijnlijk eerder zijn dat de gemeente pas zeer laat de nieuwe circulaires betreffende uitke ringen uit het gemeentefonds van het rijk heeft ontvangen. Alhoewel de gemeenten Vlaardingen en Maas sluis schijnen van dat laatste excuus geen last te hebben. speciaal dameskleding Spreekuur voor ouderen SCHIEDAM In nauwe samenwer king met de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (A.N.B.O.) gaat de Stichting Raad voor het Bcjaar- denwerk in Schiedam een spreekuur voor ouderen organiseren in de socië teitsruimte van de A.N.B.O. aan de Lange Nieuwstraat 181 (Blaauwhuis). Met ingang van 12 oktober zal een medewerkster van de Stichting daar zitting houden van 14.30 tot 15.30 uur (alleen op donderdag). De bedoe ling is om tijdens dit spreekuur dié informatie te verstrekken, welke van belang is voor onze ouder wordende stadsgenoten. Daarnaast kan aan de bezoekers van dit spreekuur de weg worden gewezen naar de verschillen de instanties in Schiedam, zoals bij voorbeeld: Warme Maaltijden voor ziening, Dienstencentra, Kruisvere niging, Bejaardenhulp en huisbezoek. Aan dit spreekuur zijn geen kosten verbonden en is ook bedoeld voor niet-A.N.B.O. leden. UNICÓ.N BA/, Lid A.N.VX. in onze stomerijen: vlaardingen: veerplein99 capelic a/d ijssel: schemerhoek 520 rotterdam: zuidplein 429 - le middellandstr.92 1 RECHTSTREEKS VAN IMPORTEUR 0* öJl 4 ,onovefUoHerf sch'oonh'eid""-knoopte ap,„en van JGg? op de winkelwaarde

De Havenloods | 1978 | | pagina 1