De jackpot geeft ...èn neemt 9?5 79.80 termeulen ter meulen 1 U termeulen termeulen DE HAVENLOODS DONDERDAG 19 OKTOBER 1978 i REGIO TEKST: LEO S. LEEUWIS De 50.000 speelautomaten in Nederland slokken jaarlijks zo'n 100 miljoen op (of misschien wel 1000 miljoen wie kan het zeggen?)... en intussen studeert een interdepartementale commissie ijverig voort, bijgestane door de altijd gezagsgetrouwe leden van de Vereniging Automatenhandel Nederland. CORD OTTING Maar liefst 40. voordeel! Oerdegelijk nylon tapijt, bijzonder geschikt om in veel-belopen ruimte; e leggen. In een prachtig klassiek beige of -groen bloemdessin. 400 cm breed. Van 119,80 per meter voor jiueinoessm. pi- Van wand tot wand.. Prachtige naadloze voiline van 100% polyester. Uitgevoerd met loodband en prachtig hoog gedessineerd. In ivoor. Hoogte 270 c Per meter van 18,95 Bestuursleden van de Vereniging Automatenhandel Nederland (V.A.N.) hebben de laatste tijd weer veel slapeloze nachten. Terwijl zij met schier aandoenlijke gezags getrouwheid streven naar „een maat schappelijk verantwoord en ordelijk economisch verkeer in deze betrekke lijk jonge branche", (persbericht) blijft de „eenarmige bandiet" zich aan hun toezicht onttrekken. Deze gangster fungeert nog altijd als sym bool voor de naar schatting 50.000 speelautomaten die nu in ons land hun legioenen verslaan. Hij kwam in de vooroorlogse crisisjaren als ver spieder over de grenzen en viert onge kende triomfen, nu een nieuwe malai se zich begint af te tekenen. Intussen is dit sujet ook die ene arm kwijtge raakt. Het mechanische apparaat met de grote handle is vervangen door automaten, voorzien van een ve derlichte drukknopbediening. De hedendaagse fruitautomaten zitten vol elektronica en winnen dank zij een geavan ceerde computertechniek aan onfeilbaar heid. Wat gebleven is zijn de appels, abriko zen, peren, pruimen en kersen die. in door gaans vrij ordinaire kleuren, hun rondjes draaien, zodra een kwartje of gulden in de gleuf is geworpen. Komen zij in bepaalde combinaties tot stilstand, dan kan de bedie ner van het apparaat recht doen gelden op ..vrije spelen". Het wachten is echter gericht op dat ..moment suprème" waar elke speler hunkerend naar uitziet: het flitsen en rate len van een machine die de grote prijs (jack pot) uitkeert in een waterval van munten Geen visioen kan voor een hartstochtelijke bespeler van de totempaal of kuif (zoals de apparaten ook wel genoemd worden) uit gaan boven deze verrukking. ONRUSTBAREND Theoretisch levert het hem alleen maar een overweldigend aantal vrije spelen op. maar het is een publiek geheim dat in de meeste cafes de muntjes inwisselbaar zijn voor geld. Vrij veel geld soms, vooral als er gegokt wordt in etablissementen waar men de hand licht met wettelijke bepalingen, t.a.v. de kansspelen, zoals een r aantal van 20 vrije spelen. Maar afgezien van de reële winstmogelijk heden grijpt de speelwoede in een onrustbarend tempo om zich heen, met meer uitwassen dan de V.A.N. lief is. Er komt de laatste tijd weer veel aan het licht. Nog geen jaar gele den bleek een portier in Amsterdam 75.000 gulden ontvreemd en in automaten vergokt te hebben. Recente bekentenissen van ver slaafden verenigd in een groep „Anonieme Gokkers" grenzen aan het ongelofelijke. Mensen die hun aandrift om tienduizenden guldens in fruitautomaten te stoppen niet kunnen weerstaan en via persoonlijke lenin gen en hypotheken aan geld trachten te ko men, nemen ten einde raad deel aan deze groepstherapie. Bekend zijn ook de verhalen van eenzame weduwen en bejaarden, werklozen en mini mumloontrekkers. die hun schamele inko men op dezelfde manier zien verdwijnen. Een des te grotere verleiding, naarmate de kasten nieuw terrein veroveren. Ze staan niet alleen in speelhallen en cafés, maar wekken ook de goklust op in discotheken, op campings en in jeugdhuizen. Wasserettes, snackbars, sigarenwinkels soms (annex post agentschap!) en zelfs garages met fruitauto maten behoren al niet meer tot de uitzonde ringen. Een van de grootste exploitanten kreeg onlangs een schouderklopje van het Engelse vakblad ..Coin Slot International", omdat hij in zijn gigantische speelpaleizen te Sche- veningen de kinderkens tot zich liet komen In zijn „Kiddy Ranch" en „Silver City" had hij voetenbankjes gemaakt en poten van ap paraten af laten zagen, om ook kleuters gele genheid te geven amusementsautomaten te bespelen. Zij mogen zich nog niet wagen aan de verboden vruchten van gokmachines. maar kunnen in onvervalste W'estern-style hun hart ophalen aan andere toestellen, ter wijl vader in een andere hal het fruit op een rijtje probeert te krijgen en moeder uitrust. De kinderspelen leveren muntjes op, gel dend als betaalmiddel voor snuisterijen en snoep. •long geleerd, oud gedaan. Een voorname lijk in Engeland en Amerika gevestigde in dustrie (ook -Japan is in opmars) put zich uit in vindingrijkheid en zorgt telkens voor nieuwe modeverschijnselen. De produkten worden in ons land gretig afgenomen. Intus sen trachten ongeveer vierhonderd georgani seerde fabrikanten, groothandelaren, impor teurs en exploitanten zich te beschermen te gen het kwade daglicht, dat hun nering be schijnt. Hun voorgangers waren tenslotte onderwereldfiguren in Amerika, die het gok ken mechaniseerden en onder bedreiging met geweld de exploitatiè voor zich opeis ten. Complete oorlogen tussen gangsterben den, politieke verwikkelingen en schandalen begeleidden de opmars van het leger eenar mige bandieten. GESPREKSPARTNERS De tijd dat een burgemeester (La Guardia van New York) persoonlijk de toestellen kort en klein sloeg en de poten er van confisceer- de als wapenstokken voor zijn agenten, be hoort tot het verleden. Een onberispelijk ge zelschap als de V.A.N., aangesloten bij het Koninklijk Nederlands Ondernemers Ver bond, is gesprekspartner geworden voor staatssecretarissen en directeuren-generaal. Als ze in juridische verwikkelingen verstrikt raken, kunnen zij een beroep doen op hun eigen onbesproken adviseurs van de Prof. dr Schuhstichting: twee hoogleraren aan de T. H. in Delft Voorzitter H. van Dessel uit Meijel schat dat zijn bedrijfstak wel 15.000 mensen werk verschaft. De amusementsautomaten om vatten veel meer dan alleen maar de uprights (vakterm voor fruitautomaten) in hun eindeloze verscheidenheid. Het wemelt in ons land van de flipperkasten en juke boxen. die ook wel hun kwartj.es opeisen maar geen klemmend beroep doen op de goklust. En nog veel onschuldiger zijn de kippen in speeltuinen, als zij kakelend hun surprise-ei leggen en het kunststoffen ge dierte dat door kinderen bereden kan wor den terwijl moeder winkelt. Voetbal-appara ten en allerlei andere spelen brengen de mensheid al evenmin op slechte gedachten Toch zijn er nog andere facetten van deze branche, waar de gemoederen soms door in beweging komen. Vooral in de speelhallen staan vernuftige instrumenten opgesteld, die een beroep doen op sluimerende geweld dadigheid en agressie. Dank zij de elektroni sche technologie kan men zich daar uitleven als motorduivel. supercoureur, astronaut en scherpschutter. Zittend op een kunstlederen kruk kan iedereen hier in een Flying Fortress vliegen en watertoren, fabrieken en hangars in puin gooien. Het neerschieten van cow boys en Indianen in een verbluffend driedi mensionaal Wild-West-decor behoort tot de geliefkoosde bezigheden. Toch schijnen ook in deze sector grenzen te bestaan. Een sttorm van verontwaardiging stak onlangs op, toen een nieuw toestel werd geïntroduceerd waar bij men als „automobilist" de opdracht kreeg zoveel mogelijk voetgangers te men. Het was overigens maar een van de lichtelijk huiveringwekkende attracties in dit genre. De V .A.N. heeft het dus niet gemakkelijk. Voorzitter H. van Dessel: „Ten onrechte is ons image nog niet vrij van het criminele verleden. Wij behoren niet tot een mafia en zijn geen gangsters. Er is ons alles aan gele gen om misstanden uit de wereld te helpen en de consument te beschermen tegen beun hazerij en uitbuiting" Toen in 1973 de wet op de kansspelen werd versoepeld, is een duidelijke positiebe paling van de speelautomaten achterwege gebleven. V.A.N.-functionarissen vormen nu samen met vertegenwoordigers van „Economische Zaken" en „Justitie" een in terdepartementale werkgroep, die daar klaarheid in moet brengen. Het wachten is op een interimrapport en dan een uniforme, landelijke regeling. Rechtstreeks geld uitbe talende machines zijn overal verboden, maar controle op de verzilvering van vrije spelen is vrijwel onmogelijk. Een meer gede tailleerde regeling van het „gokwezen" wordt nu aan de gemeentebesturen overgela ten, die via hun politieverordeningen soepel of gestreng kunnen optreden en gul of spaar zaam zijn met vergunningen. De tolerantie kan van plaats tot plaats verschillen. FRUITAUTOMATEN De grote boosdoeners blijven de „uprights". Zeer tot ergernis van de V.A.N. leiden deze fruitautomaten voornamelijk in Amsterdam tot wantoestanden, waardoor de hele branche in discrediet dreigt te geraken. Lang^niet alle exploitanten zijn keurig geor ganiseerd. Er wordt veel gerommeld met „opgevoerde" machines, zodat verslaafden hun ziekelijke goklust kunnen botvieren met „inzetten" tot ƒ20,— per handomdraai. Het ontbreekt er aan de strenge controle, waardoor bijvoorbeeld steden als Rotterdam en Eindhoven zich onderscheiden. De „grote bazen" van de vereniging kun nen He zaak niet helemaal onder controle krijgen zolang geen verplichting bestaat zich aan de voorschriften van deze organisatie te onderwerpen. Hun miljoenomzet (gezamen lijk zouden de speelautomaten jaarlijks een miljard gulden opslokken) wordt door duis tere elementen bedreigd. Een totaal verbod van het „rollenspel" zoals dat in België van kracht is geworden, zoti voor hun branche funeste gevolgen kunnen hebben. Het lijkt hun verstandiger om de automaten alleen in horecabedrijven te plaatsen, waar dan auto matisch gebruik door kinderen (de wettelij ke minimum leeftijd is zestien jaar) verhin derd zou worden. De vraag of fruitautomaten rechtstreeks een winstje in geld moeten gaan uitbetalen is nog in discussie. Tal van landen (waaron der de helft van alle kantons in het fatsoen lijke Zwitserland) staan dit toe, onder strin gente bepalingen en controle overigens. De mogelijkheid om dit spel te beoefenen op Money Spinner, Super Gamble, Lucky Twin, Crazy Seven, Happy Clown, Golden Circle, Goldfinger of hoe ze dan ook mogen heten moet volgens de V.A.N. blijven be staan. Er is sprake van een onmiskenbare behoefte zegt men. Een nieuwe industrie draait op volle toeren. Honderden monteurs jakkeren in hun auto's met mobilofoon door het land om defect geraakte machines te gaan repareren. En evenzoveel afgezanten van de exploitanten reizen langs cafés en speelhallen waar zij de winst gaan incasse ren. Dat gebeurt meestal op fifty-fifty basis. De caféhouder behoeft alleen maar toe te staan, dat het apparaat wordt geplaatst en elektrische stroom mag gebruiken. In ruil daarvoor krijgt hij de helft van de opbrengst. Zelfs als hij „uitbetaalt" schiet er nog ge noeg over om de kast in zijn zaak te toiere- Alle verslavingsellende ten spijt over schrijdt de eenarmige bandiet steeds meer grenzen. Vanuit Nederland zijn onlangs 35 gereviseerde fruitautomaten verscheept naar het verre Sierra Leone. En de nieuwste at tractie waar Russen voor in de rij staan zijn rissen flipperkasten in hun vermaakcentrum van het Gorkipark. De machines zijn daar achtergelaten door een Nederlandse expo sant, wiens ratelende en flitsende toestellen de Russen meteen in hun greep kregen Dezer dagen heeft de „Church of Eng land" veler misprijzen opgewekt, door po gingen te doen speelautomaten te weren uit zalen waar toch al bingo gespeeld wordt. Voor en na de massale bingoparty's (waar 6 miljoen Engelsen regelmatig aan deelne men) en in de pauze werpt men zich mas saai op deze kasten. Een gokdrift waar zelfs de tradities respecterende kerk het te kwaad mee kreeg. En gokken behoort tot de onaan tastbare verworvenheden van het trotse Al bion waar de fiscus jaarlijks 265 miljoen pond int aan „betting en gambling"-betas ting. Terecht kunnen de Britten er op wij zen, dat Charles Dickens reeds in 1836 de le den van zijn Pickwickclub een soort flipper kast liet bedienen in de Peacock Tavern. Deze voorloper van de huidige apparaten be stond uit een omrand bord met spijkertjes, waartussen de knikker zich een weg moest zoeken. In de twintiger jaren is, alle beel denstormen ten spijt, Chicago het centrum van de goksyndicaten geworden en nu nog speelt die stad een rol in de produktie van speelautomaten. Het zijn ook nog altijd de „grote jongens" die de controle over deze markt in handen hebben. Ook in ons land zijn enkele namen een begrip en hun invloed strekt zich uit tot andere sectoren van de amusementsindu strie, zoals lunaparken en discotheken. In tegenstelling tot hun Amerikaanse pioniers, geven zij aan legalisatie en wettelijke orde ning de voorkeur en distantiëren zij zich van de „wilde markt". Het is trouwens de enige mogelijkheid om hun voortbestaan te garan deren. Met hun perfecte organisatie staan zij klaar om de overheid behulpzaam te zijn. Er zijn exploitanten die 800 kasten onder hun beheer hebben. De dure (tot 10.000,—) en ingewikkelde apparatuur, waar geen onderhoudsgarantie op wordt ge geven, is voor particulieren vrijwel onbereik baar. Zij beschikken niet over de vereiste know-how en gespecialiseerde monteurs, zoals de „vliegende brigades" van de in to taal 600 exploitanten die bliksemsnel storin gen komen opheffen. Er mag geen minuut verloren gaan! In het V.A.N.-blad „Benelumat" (uitgege ven in samenwerking met de Belgische en Luxemburgse branche) was onlangs een Duitse professor te hulp geroepen om aan de fruitautomaat lof toe te zwaaien. Het toestel zorgt voor sublimatie en helpt frustraties uit de wereld, is neutraal, precies en onomkoop baar en bewerkstelligt via ludieke elementen (licht, kleur, toetsenborden en beweging) een aangename ontspanning, aldus deze ge leerde. „TOEGESTOKEN HAND" In Duitsland, zo is vastgesteld, ipaakt 80 pet. van alle jongeren tussen 17 en 25 jaar wel eens gebruik van deze speelautomaten. Alle opwekkende berichten ten spijt slaagt men er echter niet in, dt ellende van deze nieuwe dwangneurose te verheimelijken. De fruitautomaat is voor honderden eenzame mensen de laatste strohalm geworden, waar zij zich aan vastklampen. Er is dan tenslotte toch nog iemand, die een hand naar hen uit steekt. De hand van de éénarm. Daar schuilt zoveel symboliek en nostalgie in, dat veel fabrikanten hun elektrische apparaten weer gaan voorzien van zo'n onnodige hef boom. Grandioze restantaanbieding. Prima kwaliteit BH's in diverse modellen en kleuren (w.o. wit en huidkleur). Maten A 70 t/m 80. B 70 t/m 90; C 70 t/m 90 Normaal betaalde u 7-15 gulden nu per stuk slechts PEPITA 25 PEPITA 20 PEPITA 20 Cap. 2000 K.cal/uur Leverbaar in 3 kleuren. Afm.: HxBxD, 48x25x1,25 In bruin en groen In witte uitvoering PEPITA 25 Cap. 2500 K.cal/uur Afm.: HxBxD. 48x47x18 cm. In bruine uitvoering 2AS? Met thermostaat v Noortwijckstraat 36 Groene Hilledijk 223 Zwartjanstraat 110 Vierambachtsstraat 15 Grote Markt 3 Vriesestraat 25 Haag: Hoefkade 536 I: Westwagenstraat 59 I: Oudelangedijk Tel. 010 -15 61 40 Sfeervol wonen... Geef uw wanden een nieuw gezicht met dit strikt eerste keus wandvinyl op schuimbasis. Verkrijgbaar in «en mooi granol-dessin (bruin, geel of oranje) 100 cm breed Per meter van 13,50 voor

De Havenloods | 1978 | | pagina 5