Fiom:'vrouw beslist uiteindelijk zelf' mog&SL pSoF/TgÖï mMF MULTIBONT ËE E Problemen bij zwangerschap: Consult 1978-79 4 WRJ1J SLINKT Sm. fork KAREL DOORMANSTRAAT 358 JONKER FRANSSTRAAT 128 A Volksmuziek in'Matrix' Het Blijdorp winter abonnemcnt laat u niet in de kou staan! Aantal donors van bloed neemt toe Erasmus viert 65-ste Dies óteen tjec> keilt termeulen Schaarste beter verdelen DE HAVENLOODS DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 I ALGEMEEN- „Een stichting voor maatschappelijke hulpverlening bij problemen naar aanlei ding van zwangerschap en/of alleenstaand ouderschap". Dit is de omschrijving die de onlangs verschenen gids voor eerste-lijns hulpverleners, getiteld Consult, geeft van de Fiom. Bij die instantie geven maatschappelijk werkers, eventueel bijgestaan door een pedagoog, een psycholoog en een psychiater, directe hulp aan zowel gehuwde als ongehuwde mannen en vrouwen, meerder jarigen en minderjarigen. Kloeg en Margreet Bridié: „De „De problemen die wij hier krijgen", zegt de coördinatrice van de Fiom, Tinie Kloeg, „kunnen op drie ter reinen liggen, maar hebben altijd te maken met een onbedoelde of onge wenste zwangerschap. In principe zijn er voor alle dergelijke zwanger schappen drie oplossingen. Er kan gekozen worden om het kind te be houden, er kan voor abortus gekozen worden en men kan afstand van het kind doen". Waarmee de kern aangegeven is van het werk van de Fiom. De instantie is ontstaan uit een fusie van de COM- Rotterdam, de Hendrik Pierson Stichting en de Fiom, overigens een afkorting die vóór de fusie Federatie voor Instellingen van Ongehuwde Moederzorg betekende, maar die er na uitsluitend als herkenbare roep naam verder ging. De Fiom is een stichting op particulier initiatief. Opvallend is dat van het totaal aantal geholpen mensen in 1977 ruim een derde doorverwezen werd naar abor tusklinieken. Welk deel daar weer van uit minderjarigen bestond is niet precies duidelijk maar het moet een groot percentage geweest zijn. Daar komt nog bij dat de Praktijkvoor beeld uit Consult: „Meisje, 17 jaar, zwanger na eerste seksueel contact, wil beslist abortus. Haar ouders mo gen niets weten, zegt ze, want dan zou ze het huis uitgeschopt worden. De jongen, min of meer vaste vriend, heeft echter grote bezwaren tegen abortus". Duidelijk zal zijn dat het aantal min derjarigen dat zonder medeweten van de ouders een abortus wenst groot is. De oplossing die de Fiom vond voor het probleem dat b.v. de Rotterdam se abortuskliniek een handtekening van de ouders vroeg voordat tot abor tus overgegaan werd (wat tot gevolg had dat veel minderjarigen nooit meer naar de kliniek terug kwamen) bestond uit een uitgebreid gesprek met de mensen in de problemen. Na een uitgebreid doorpraten van het be sluit om abortus te plegen geeft de Fiom een brief mee naar de kliniek, waarna er op sociale indicatie een abortus uitgevoerd kan worden. „Maar de uiteindelijke beslissing ligt toch altidj bij de minderjarige. Dat is net zo goed een uitgangspunt van de Fiom als het feit dat we volstrekt anoniem werken. Een huisarts heeft toch ook zijn beroepsgeheid". Pratend over de Fiom met Tinie Ploeg en Margreet Briedé betekent tot de ontdekking komen dat het werk van de Fiom veelomvattend is. Wat weer inhoudt dat hulp verlenen op alle terreinen even gewenst als moeilijk is. In Consult is terug te vin den dat de Fiom een enkele maanden of zelfs jaren durende individuele begeleiding wil geven. Maar dat de Fiom op een gegeven moment ook tiet verder kan is duidelijk. Het pro- tleem van de huisvesting, „dankzij" iet beleid van de Rotterdamse ge- neente een bijna onmogelijke zaak, maakt het in veel gevallen onmoge lijk om iemand verder te helpen, daar een woning een eerste eis is. Uitstel len van hulp in geval van ongewen ste zwangerschap is al even goed on mogelijk, reden waarom er ook geen wachtlijsten zijn. Er worden vanzelfsprekend in de ver ste verte niet uitsluitend minderjari gen geholpen. De problemen van meerderjarige ongehuwden zijn bij een onbedoelde zwangerschap wel vergelijkbaar met die van jonge on gehuwden en ook met die van gehuw den. Ook de laatstgenoemde groep terwijl afstand ervan doen net zo min gaat, een abortus in de ogen van de vrouw in weerwil van wat dan ook volkomen legaal is. „Wij maken voor ze duidelijk waarom ze een beslissing nemen. Een beslissing nemen moeten ze uiteindelijk toch zelf doen. Daar om wordt het ook moeilijker wan neer iemand twijfelt aan een abortus. Maar ook dan moet de cliënt zelf kiezen". i Gevraagd naar de rol die de man speelt bij het hulp verlenen van de x Fiom: „We geloven niet dat er speci fieke problemen voor de man zijn. Het is gelukkig zo dat hij de laatste jaren steeds meer met de vrouw meekomt, meepraat. Hij wordt zeker niet als gesprekspartner onder tafel geschoven. Een man praat soms ver- standelijker over de problemen van een ongewenste zwangerschap dan de vrouw. Hij hoeft dan ook niet geaborteerd te worden, is er min der emotioneel bij betrokken". De al diverse keren genoemde gids Consult is ontstaan omdat er bij verschillende hulpverleningsor ganisaties op het gebied van seksuele en zwangerschapsproblemen de be hoefte leefde om meer aandacht aan voorlichting te besteden. Daarvoor was extra geld en mankracht nodig. CRM wilde alleen dan subsidie geven wanneer er een samenwerking tussen de verschillende organisaties tot stand kwam. Dat werd het SSH, het „Gespreks en Samenwerkingsverband op het gebied van Seksuele voorlich ting, voorlichting, vorming en Hulp verlening". De bedoeling is dat eerste-lijns hulp verleners, als huisdokters, maatschap pelijk werkers, maar b.v. ook de po litie aan de hand van de gids mensen door. kunnen verwijzen naar de juiste instanties. Tot voor kort wisten de weet de vrouw in deze situatie niet instanties zelf nog niet wie precies Rotterdamse gids voor eerste-! ijne hulpverleners bij problemen - zwangerschap seksualiteitsbeleving - relatiebeleving beslist uiteindelijk toch zelf'. behoort tot de „clientèle" van de Fiom. „Redenen waarom een gehuw de vrouw", aldus Consult, „onbe doeld zwanger kan raken zijn er legio. Zo'n zwangerschap kan geac cepteerd worden of de vrouw kan deze als ongewenst ervaren. Vaak goed wat ze eigenlijk wil. Een gesprek met een ervaren deskundige kan de vrouw helpen bij het verdui delijken van haar eigen motieven en haar begeleiden bij het zoeken naar de beste oplossing in haar situatie" Tiny Ploeg en Margreet Briedé leg gen er de nadruk op dat, wanneer het niet mogelijk is in de ogen van de vrouw om het kind zelf op te voeden, wat deed. Waardoor het kon gebeu ren dat een zwanger meisje of naar de Sociale Dienst of naar de Kinderbe scherming verwezen werd, in plaats van de hierboven besproken Fiom. Consult is een uitgave van de SSH, onder auspiciën van de GG en GD, Rotterdam. De gids kan besteld worden via de GG en GD, Schiedamsedijk 95, 3011 EN Rotter- KLEUREN: BRUIN EN MIDDENBRUIN W Rotterdam, 010- 127546. Rotterdam, 010-138065, ma 13-18 uur, di t/m za9-18 uur. vrijdag tot 21 uur Multibont ook in Amsterdam - Eindhoven - Arnhem - Leeuwarden. VOORDPT JE WET WEET ben je sr/NKyr In Rotterdams eerste en enige folk- club, Matrix aan de Mauritsstraat 68, treedt zaterdagavond de eerste buitenlandse groep op. Het zijn de Trunkles, een uit Engeland afkomsti ge groep die traditionele muziek maakt.. De groep werd in 1976 samenge bracht door solist John Goodluck, wiens droom het was een groep te vormen van musici, die zouden kun nen spelen in gelegenheden van iedere afmeting en voor een publiek van elke omvang of nationaliteit dan ook. In minder dan geen tijd zjjn ze een veelgevraagde groep geworden, die werkt in folk clubs en dorpshui zen, theaters en nachtclubs, met toe nemend werk voor T.V. en radio en een uiterst succesvolle introductie in Nederland toen ze optraden op het mini-festival in Groningen in maart van dit jaar. Hun eerste LP als groep samen zal in de zomer van dit jaar worden uitgebracht. Een typische Trunkless-avond bevat niet alleen zang, maar ook dans (met John's vrouw Danielle, die als caller optredt en de passen uitlegt) en zelfs een Morris optreden. Maar Trunkles zijn evengoed thuis op een concert en een unieke kwaliteit van de groep is dat ze een repertoire kunnen kiezen dat is afgepast op iedere denkbare ge legenheid. Aanvang in Matrix: 20.30 uur. 't 2e hoogseizoen in Blijdorp van 1 november '78 tot 1 maart '79 Wie denkt dat juist nu de diergaarde kompleet in een diepe winterslaap verkeert, heeft 't mis. Het is verbazend, zoveel als in de winter, volledig overdekt, te zien en te beleven valt. De exotische flora en fauna van de tropische kas, de mensapen en de dikhuiden. De unieke aquarium tentoonstelling En wat u vooral niet aan u moet laten voorbijgaan is de grote aquarium tentoon stelling. Met het unieke paludarium, het grote Noordzee-aquarium en de Amazonehal met de reusachtige arapaima's uit Zuid-Amerika. Alles overdekt en lekker warm, slechtst 10.- Neem een Winterabonnement of geef er één weg. Voor 'n tientje! Dat is deprijs voor een volwassene. Senioren (65+ers) en junioren (tot 14 jaar) betalen f5.- voor zo'n Winter abonnement. U koopt ze aan de kassa. Een pasfoto is niet nodig. Geldig van 1-11-1978 tot 1-3-1979 HOEAND INTERNATIONAL „Met de KERST 5 dagen naar het sfeervolle BUDAPEST Prijs f.695,- incl. vele extra's Vertrek 23 dec. 1978. inl.: Rotterdam. Karei Doormanstraat 300 Tel. 010- 130840. Spec. Reizen". binnen Pfetjei n ons land zijn momenteel ruim driehonderd duizend donors, die regelmatig bloed afstaan. Een kleine moeite voor de donor, maar van grote betekenis voor onze zieke medemens. Door de toenemende kennis kan met bloed steeds meer worden gedaan. Steeds meer zieken kunnen met bloed, of met daaruit bereide geneesmiddelen worden geholpen. Iedere gezonde volwassene tussen 18 zucht, een andere ernstige operatie, en 65 jaar, die niet al als „vaste" do- of een bevalling heeft doorgemaakt nor bij een andere bloedtransfusie dienst of bloedbank is ingeschreven en die in het afgelopen jaar geen geel- De Erasmus Universiteut Rotterdam viert op acht november haar 65ste Dies. Mr. L.J. Brinckhorst, lid van de Tweede Kamer en oud-staatssecreta ris van buitenlandse zaken zal de diesrede uitspreken. De titel van deze rede is „Nederland in de Europese Gemeenschap, terugblik en vooruit zicht". OP dezelfde dag zullen ere doctoraten worden verleend aan ver scheidene mensen. en die niet onder regelmatige behan deling van een arts is, kan zonder be zwaar wat bloed afstaan. De normale hoeveelheid bloed van een volwasse ne is ongeveer 5 liter en de afgestane hoeveelheid wordt binnen enkele we ken weer in het lichaam aangemaakt. Maandag 13 november bloedafname- avond in de Meao-school aan de Baan weg 15 te Overschie. Men kan zich opgeven bij mevr. P. Snaathorst, Torenlaan 52, telefoon 157678 of 's avonds (tijdens de bloedafname-avond) aan de Meao- school. 2H Vroeger had de jeugd de toe komst Vandaag heeft in alle westerse landen de jeugd het heden in handen. Handel en industrie weten dat De totale reklame richt zich dan ook op de jeugd. Daar ligt de markt voor: patat, spijkerbroeken, platen- pelers, mode, alles voor de jeugd. Draag je ouder-zijn gelaten Je hebt geluk wanneer je ergens nog slagen kunt in je smaak of in je maten. Wind je niet op, wees bedaard bejaard en niet proberen nog na je veer tigste te solliciteren, dat riekt ver dacht en na je vijftigste, dan ben je toch een ouwe zak Na je vijfenzestigste is 't hele maal verkeken, Wen er dan aan dat de eerste de beste hufter je met opa aan gaat spreken. In deze tijd zijn 't jongelieden die regeren, dikteren en doen en laat ze maar, zij regelen de zaken... alleen die nieuwe telefoongids 78/79 die hadden ze niet moeten mogen maken: die telefoongids is een onbe zonnen misser maar helaas, hij is er zonder hoofdletters en in mini- mini-minidruk Je moet er niet aan denken dat ouderen, in nood misschien, plotseling die telefoongids no dig hebben, een naam een nummer zoeken., dat gaat mis, dan helpt geen brilletjelief. Nog geen tientje... Heerlijk warme huispantoffel, om zo aan te schieten... In een rood/marine, kleurig gebreid Scandinavisch dessin. Maten 36/41. Van 24,95 Ter overweging „Wie vandaag de dag de kranten leest, de radio beluistert of de televisie bekijkt krijgt de indruk dat Nederland is bevolkt met veertien miljoen klagende, zeurende, uitsluitend aan hun eigen belang denkende mensen die panisch bezig zijn hun aandeel in de welvaart veilig te stellen, die geen cent over hebben voor milieubeheer, ver keersveiligheid of andere zorgen van de over heid, die diep ongelukkig zouden zijn als ze volgend jaar hetzelfde en niet een hoger inko men dan dit jaar zouden hebben". Met deze lange maar veelzeggende volzin begon dr. Jan Terlouw onlangs zijn aandeel in de „al gemene politieke beschouwingen" in de Tweede Kamer. Hij voegde er direct aan toe dat dit beeld niet klopt met de werkelijkheid. Er zijn immers wel degelijk heel veel mensen tevreden met wat ze hebben, tal van Nederlanders zijn ook bereid een offer te brengen als het er om gaat de nood elders te lenigen. Het punt is dat de ontevredenheidsbetuigingen het in de publi citeit winnen. Het zijn de belangengroepen, niet het minst de vakbeweging en de werkgeversor ganisaties, die het hoogste woord hebben; tel kens als zij zich roeren krijgt de waarnemer de indruk dat er alom ontevredenheid heerst. Dat geldt zeker de laatste jaren: er is als gevolg van de economische situatie bijzonder weinig te verdelen en wat er nog aan ruimte is wordt door allerlei groeperingen in de samenleving gretig belaagd. Wie de uitspraken van de belangen groepen naast elkaar legt lijkt te moeten conclu deren dat veel mensen in dit land ten koste van anderen méér willen hebben. Maar nogmaals: dat beeld klopt niet. Ook Terlouw trok deze conclusie: „Ik kan massa's mensen, werkgevers en werknemers, jongen en ouden, hoger en min der hoog beloonden, die best bereid zijn om iets in te leveren. Mensen die niet zitten te springen om een paar gulden meer, maar om beklemto ning van andere prioriteiten". Wie met open ogen door de samenleving gaat weet dat Ter louw gelijk heeft. Dat is trouwens één van de zaken die met name dit jaar sterk opvallen. In grote delen van de maatschappij is men bereid om een stukje wel vaartsgroei in te leveren ten behoeve van de aanpak van wat thans volksvijand nummer één is: de werkloosheid. De grote vakcentrales ge ven ditmaal een uitstekend voorbeeld door hun looneisen aanzienlijk te matigen. Wat dat be treft is het beeld dat Terlouw schetste ditmaal te somber. In deze weken vergaderen alom de plaatselijke afdelingen van de grote vakbonden over het ar beidsvoorwaardenbeleid voor 1979. Ook op die vergaderingen is matigingsbereidheid duidelijk aanwezig. Het pleidooi van de Nederlandse kerken voor een „Nieuwe levensstijl dringt door in de sa menleving. Ook buiten de kerken raken veel mensen er van overtuigd dat een groteie sober heid op z'n plaats is. Mensen die het materieel goed hebben vinden in steeds grotere getale dat ze wat moeten opofferen ten behoeve van de velen in dit land en daarbuiten die het beslist NIET goed hebben. Niet alleen kampt een groot deel van de wereld nog met honger, dorst en ziekte, maar ook in ons land treft men nog heel wat schrijnende „gevallen" aan. Wie daarvan nog niet ten volle overtuigd zou zijn moet maar eens contact opnemen met een gemeentelijke sociale dienst. En al mogen onze sociale voor zieningen op een redelijk niveau zijn gekomen, toch zijn het helaas nog vaak minimumvoorzie ningen. De samenleving, nationaal en internationaal, heeft enorm veel geld nodig: om honger, dorst en ziekten te bestrijden, om werkgelegenheid te scheppen, om de mensen een aanvaardbare huisvesting te geven. We zullen offers moeten brengen, niet één jaar, maar lange tijd, om voorzieningen te scheppen en te verbeteren die het leven van velen aangenamer kunnen maken. Het is te dol dat we meer dan 33 jaar na de tweede wereldoorlog nog met sen onaanvaard baar grote huisvestingsnood kampen. Het is te gek dat, terwijl de niet-materiële nood steeds groter wordt, er niet genoeg geld is om aan de toenemende behoefte om die nood aan te pak ken tegemoet te komen. Het is ellendig dat er een ontzaglijk groot gebrek is aan geld om men sen aan te trekken voor wezenlijke voorzienin gen als de gezinsverzorging, de wijkverpleging en de kinderverzorging. Instituten die tot taak hebben jongeren die met grote problemen kam pen te helpen zitten met enorme wachtlijsten, in feite een volstrekt onaanvaardbare zaak. Op de samenleving, op ons allen, wordt een be roep gedaan om mee te denken over en, waar enigszins mogelijk, mee te werken aan de aan pak van al die problemen. Is dat teveel gevraagd? Zeker niet! Overheid, organisaties en burgers hebben hierbij een erg belangrijke taak. E.J. MATHIES

De Havenloods | 1978 | | pagina 15