HAVENLOODS Groningen mag aan het gas nrnn Rijnmond wordt volwassener CHA* Met garantie tot 1991 r Meubelfabriek jiOisterwijk >CHIt ^ecn mens ai ze missen in >oi Rotterdam99 Weg vrij voor kerncentrale op de maasvlakte I I illlïlHI Op weg naar provincie nieuwe stijl ^BAAR n CHINA TAPIJTEN I SLAAPKAMERS"" unicon contactlenzen -J DONDERDAG 2 NOVEMBER 1978 27e JAARGANG NO. 42 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170 RIJNMOND- „De vrees is niet denkbeeldig dat dit debat het karakter krijgt van een nabeschouwing over de wedstrijd F.C. Groningen tegen de F.C. Feye- noord. Een wedstrijd met de locale en regionale bestuurders als veldspelers en de L.N.G. terminal als speelbal van economische begeerte. Een wedstrijd waarin Groningen de beker heeft gewonnen, een beker die Groningen misschien aan zich voorbij kan laten gaan" Met deze ironische woorden opende Ineke Lambers-Haquebard, lid van de tweede kamer voor D'66, het debat over aanlanding van L.N.G. in die tweede kamer. Wel daat leek het dan ook op: over de zin van de L.N.G.- import en -opslag werd dan ook nauwelijks gepraat. Over de mogelijkheid om internationale aard gascontracten uit te ruilen werd niet gediscussieerd behalve door D'66, de P.P.R. en de P.S.P. De rest van de kamer was ervan over- geulen, ruime uitwijk- en parkeermo- tuigd dat het importeren van L.N.G. gelijkheden, geen getij beperkingen een noodzakelijk bijna had ik geschre- moderne navigatiemiddelen uitsteken ven kwaad, iets is, nuttig om onze ei- de havenorganisatie die het klappen gen aardgasreserves langzamer op te souperen en toch onze internationale contracten na te komen. Conclusie: van de zweep kent, er zullen geen ex tra baggerwerken nodig zijn, geen in ternationaal overleg over waterbouw kundig en scheepvaarttechnische as pecten, zoals wel bij de Eemshaven no dig zal zijn". Merkwaardig doet het dan toch aan dat hij overwegend die aspecten de voorkeur uitspreekt voor de Eemsha- Verloren speciaal dameskleding Rijnmond dus ook de stad Rotterdam, heeft verloren ondanks zorgvuldig lob byen, bij de regering en leden van de tweede kamer ziet Rijnmond deze vet te kluif aan haar neus voorbij gaan. Rijnmond heeft zelfs verloren ondanks de steekhoudende argumenten die zij inbracht, zo steekhoudend, dat van de linkerkant van de kamer naar de rech terkant van de kamer, de kamerleden die argumenten gebruikten om de keus Groningen te rechtvaardigen. Neem b.v. de woordvoerder van het C.D.A. de heer Ad Lansink: „technisch-nau- tisch is de Maasvlakte in het voordeel t.o.v. de Eemshaven", en hij somt de voordelen even snel op: „diepe vaar- ^ande/ Maar gaat hij verder „het beeld voor de Eemshaven is niet zo somber: de vaar geulen kunnen uitgediept worden, de stremming van scheepvaart duurt slechts één uur (Rotterdam half uur) ankeren is geen probleem en zelfs is er een uitwijkroute beschikbaar via de Westereems mogelijk". Daartegenover staat natuurlijk de veel grotere risico's bij eventuele ontploffingen in het Rijn mondgebied. Maar ook de milieuaspec ten betrok hij in zijn overweging: „Vergelijking op dit gebied valt in het voordeel uit van de Maasvlakte" (ook al). Toch kiest hij voor het recreatiege bied waar ook de Eemshaven aan ligt- De Waddenzee- om het vervoer van L. N.G. te realiseren. Voor al die dagre creanten die op de Waddenzee varen zal het een grote belasting zijn om drie keer per week te moeten wachten op zo'n grote gastanker. Werkgelegenheid Maar het C.D.A. was niet de enige die zo dacht en uiteindelijk tot de conclu sie kwam om de Eemshaven als aanlan dingsgebied goed te keuren, ook V.V.D. en in mindere mate de P.v.d.A. kwam tot die afweging. *Ruimte voor kerncentrale Het is maar afwachten of er aanvull- lende industrie naar het noorden komt zoals koeltechnische industrie, kolen- vergassingsinstallatie of afleidingen van chloor-produktie. Het noorden heeft wat infra-structuur betreft niet zo'n beste naam, ook daar zal geld veel geld voor nodig zijn. In Rijnmond zijn die industrieën al aanwezig, en het arbeids- potentieël om die industrieën in stand te houden is helaas ook in ruime mate aanwezig. Eén, en verreweg het belang rijkste argument om de terminal naar Groningen te brengen, is dat dat het een verlichting brent op de arbeids markt, in het zo zwaar door werkloos heid getroffen Noorden. Maar dat geld ook voor Rijnmond waar getalselmatig een veel groter aan tal werklozen aanwezig is. De bouw wordt gescht op 6000 manja ren waar deze gespecialiseerde arbei ders vandaan moeten komen is nog een open vraag, we moeten er niet gek van- op kijken als die uit Duitsland komen, in Rijnmond zijn ze in ruime mate voor handen. Aan büjvende werkgele genheid bied de terminal slechts plaats voor 120 mensen: 50 hooggekwalifi ceerde bij de terminal zelf en 70 by het baggeren om de vaargeul diep ge noeg te houden. Conclusie Het kabinet, gesanctioneerd door de kamer heeft gekozen voor de Eems haven, ondanks al de bezwaren, waar milieu-aantasting bepaald niet de be langrijkste van was. Misschien is er nog een lichtpuntje: de haast die de rege ring maakt schijnt niet helemaal nood zakelijk te zijn, er zijn aanwijzingen dat er wel gas aangevoerd kan worden via een pijpleiding, dan ligt Rotterdam wel in de markt, want het aanvoeren van gas (in de vorm van L.N.G.) is iets anders dan het opslaan van gas. Maar beter zou zijn dat ons land het gas niet nodig zou hebben, de regering deed (doet?) er verstandig aan het be sluit nog even oj^te schorten. Er is nog ty'd genoeg om te onderzoeken of een aardgasruil met Italië nog mogelijk is. De Maasvlakte ligt er nu nog als een kale vlakte bij. Minister van Aardenne heeft nu al plannen gemaakt om te on derzoeken of kernafval opgeslagen kan worden in zoutkoepels, eveneens in het Noorden van ons land. Dat opent de weg, als dat mogelijk zal blijken, om een kerncentrale te vestigen op de Maasvlakte, die kans is levensgroot aanwezig. In december komt het vol gende rappoort van de regering uit over kernenergie, wie weet wat daar in staat De tijd dringt! Mr, Stoffelen(Pv/dA). RECHTSTREEKS VAN IMPORTEUR Voor hen die de schoonheid van het originele Chinese tapijt ken nen en weten dat de kwaliteit niet te overtreffen is hebben wij nu een prijsdoorbraak die de markt voor dit hoogwaardige ar tikel zal openbreken. PRIJZEN VER BENEDEN DE WINKELWAARDE! KEUZE UIT MEER DAN 1000 STUKS Showroom open maandag tlm vrijdag 9.00 tot 12.00 uur 13.30 tot 17.00 uur of eventueel na tel. afspraak. S. DE WIED B.V. Admiraliteitskade 10, R'dam Tel. 010-121401-121893. RIJNMOND Iedereen was het wel met elkaar eens, afgelopen week in de Tweede Kamer: "Rijnmond moet zo snel mogelijk een echte provincie wor den:" tot die tijd (1985) moet het Openbaar Lichaam Rijnmond nog maar aanrommelen met haar beperkte bevoegdheden, gelukkig zijn die nu een heel klein beetje uitgebreid, maar veel is het niet. Dat Rijnmond bestuurlijk nog niet "je van het" is ontlokte aan Piet Stoffelen, lid van de Tweede Kamer voor de Partij v.d. Arbeid, een aantal opmerkingen hierover,: "De eerste oorzaak is dat Rijnmond vanaf het begin moest werken met te weinig bevoegheden: vrijwel alleen coördi nerende en één enkele planologi sche bevoegheid maar verder niets. De enige mogelijkheid verdere be voegdheden van de deelnemende ge meenten. Dat staat gelijk aan het wachten op een wonder en wonderen gebeuren in de harde werkelijkheid zelden of nooit. Als tweede punt gaf hij de bestuursstructuur van het ge-, bied als oorzaak aan: "gewest, ge meenten en provincie kunnen for meel geheel zelfstandig opereren en werkzaam zijn in het zelfde gebeid d.w.z. 24 kapiteins op één schip: dat kan nooit goed gaan. Ook de getals matige inwoners verschillen van de gemeenten zijn voor hem een oor zaak dat "een en ander" niet goed functioneerd. Voorgeschiedenis Eind Februari 1956 begonnen de eerste besprekingen van de burge meester van Rotterdam en twaalf omliggende gemeenten over de moge lijkheden van samen werking. Juni 1956 sprak Rotterdam met 27 ande re gemeenten hierover. Dit overleg liep vast op de vraag of er een boven gemeentelijk dan wel intergemeente lijk overleg zou moeten komen. In 1958 stelden de hoogleraren Prinsen Simons op verzoek van de gemeente Rotterdam een wetsontwerp tot in stelling van een openbaar üchaam Rijnmond op. In februari 1960 werd een voorontwerp van wet opgesteld voor het ongemak tijdens onze verbouwing van 1000 naar méér dan 2000 m2. doe-het-zelf plezier. Maar.straks hebben wij méér dan 10.000 doe-het-zelf artikelen en zoals u weet altijd laag in prijs. /fgTjjJjTjg) Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670. Geopend ma t/m vr van 9.30 tot 17.45 uur, za van 9.30 tot 17.00 uur en alle koopavonden tot 21.00 uur. in de Tweede Kamer dat in november 1964 tot wet werd verheven. Opzet bij deze wet was om te komen tot een eenheid van bestuur zodat het nieuwe gewest doelmatig bestuurd kon worden, het is er niet van geko men, de oorzaken zijn hierboven voor het grootste deel al genoemd. Natuurlijk zijn er binnen Rijnmond al goede dingen gedaanveel plannen zijn gemaakt, er is veel gedaan aan coördinatie tussen de verschillende bestuurseenheden, er is een dienst centraalmillieu beheer gekomen, veel gemeenten hebben hun hinderwetbe voegdheden al overgedragen aan het Openbaar Lichaam om maar een paar voorbeelden te noemen. Maar op sociaal gebied of op het gebied van volksgezondheid en cultuur is nog helemaal niets gedaan. Je kan dan ook niet spreken van een geihtregeerd beleid alle goede voor nemens van de verschillende politie ke partijen ten spijt. Tweede Kamer Alle sprekers bij de behandeling van de wijziging op de wet Openbaar Lichaam zeiden dat dit een over gangswet moest z n. Wanneer defini tief beslist is dat Rijnmond een provincie nieuwe stijl wordt dan zal deze wet moeten worden ingetrok ken. Sietse Faber van het C.D.A. be gon zijn toespraak in de Kamer gelijk met een vraag aan Min. Hans Wiegel van Binnelandse zaken "of de latere praktische ontwikkelingen in de Rijnmond, en dan bedoelt hij het meerderheidscollege, belemmerend heeft gewerkt voor sommige gemeen te besturen om bevoegdheden over te dragen aan Rijnmond? Henk Zeeval- king zette vraagtekens bij de samen stelling van de Rynmondraad. D66 "een bestuurslichaam bestaande uit zes dagelijks besturrsleden, een door de kroon (Koningin) benoemde voor zitter en een gekozen raad die be staat uit 81 leden vond hij niet de juiste oplossing voor een modern bestuurscollege. Maar zoals hij zei: Moderne problemen houden geen halt meer voor de oude gemeente grenzen." Dat de financieële problemen van Rijnmond een grote rol zouden spe len in dit debat was van te voren wel duidelijk. Rijnmond komt er in de toekomst wat beter bij te zitten 60 pet. van de algemene kosten die Rijnmond maakt zal door het tijk betaald worden. Min. Wiegel en staatssecretaris de Konings zien een verdere bijdrage niet zitten. Piet Stoffelen diende een motie in om Rynmond aan meer geld te helpen. Rijnmond heeft een tekort voor volgend jaar van ruim twee mil joen gulden, om Rynmond nu uit de zorgen te halen stelde hy voor het normbedrag te bepalen op 18 mil joen gulden, dit bedrag is gelijk aan de algemene kosten van Rijnmond zoals die is opgenomen in de begro ting van 1977. Dat geld is nodig, zeker wanneer je bekijkt dat de al gemene kosten nog niet exact vast staan, omdat in 1978 een tweede kantoorgebouw betrokken zal wor den door de ambtenaren van het Openbaar Lichaam. Maar veel kans op die extra twee miljoen is er niet, nu de motie door de regering afgewe zen is en ook de heer Faber C.D.A.) zijn fractie zal ontraden voor deze motie te stemmen. Arie van 't Laar gecommiteerde van Rijnmond voor financieën zou het jammer vinden als alleen de P.v.d.A. voor die motie zal stemmen, hij heeft over deze zaak afgelopen vrij dag een brief uit laten gaan naar de minister om de wenselijkheid hier van uitéén te zetten, mocht de motie afgewezen worden dan verwacht hij dat er met de staatssecretaris nog ge praat kan worden om dit tekort weg tewerken, bij de vaststelling van de *Rijnmondgecommiteerde Theo Bakker *Rijnmond hoofdkantoor op het Vasteland in Rotterdam. Grondbeleid Een streep door de verwachtingen van Rijnmond, wat betreft de uitgif te van grond voor woningbouw en in dustrie-vestigingen, lijkt het amende mentdie de Hr.. Evenhuis (V.V.D.) heeft ingediend. Hy wil dat dit niet in handen komt van de Rijnmond- ,raad bang als hij is voor het dwingend opleggen van een erfpachtregeling. Theo Bakker, lid van het dagelijks bestuur van Rynmond voor econo mische zaken, had echter geen moeite met een erfpachtregeling hij zei: "Erfpacht liefst niet dwingend opleggen, maar waar deze al bestaat kan de situatie gehand haafd blijven, aan de andere kant is het zo dat bij uitgifte van industrie- grond bij erfpacht de gemeenschap opdraaid voor het bouwrijp maken van de grond." 'Veel draaide in het debat ook om de verhouding "grote centrum" gemeen te en de kleinere omliggende gemeen ten. De stad Rotterdam, en niet ten- lonrechte. heeft vaak het gevoel spil 'te zyn van de regio die veel moeite moet doen om de regio zo goed mo gelijk te bedienen op allenrlei ge bied, die "centrumspits" heeft na tuurlijk respect voor wat een gewest doet, maar vaak zijn ze er niet van Rotterdam heeft zo haar twijfels of Het Openbaar Lichaam die taken kan overnemen. Daar staat tegenover dat bij een goed functionerend gewest de kleinere ge meenten een soort buffer, een be schermheer krijgen die hen bewaard voor het "platdrukken" door Rotter dam en gelijktijdig kan de regio even wicht biedenaan al te opdringerige ac tiviteiten van de "grootstad". Rynmond krijgt er nu gelukkig een paar taken bij die voor dit bestuurs lichaam de mogelijkheden biedt om uit te groeien naar een provincie nieuwe stijl. Rijnmond kan nu einde lijk gaan zorgen voor o.a. de regiona le aspecten van de gezondheidszorg, de regionale aspecten van voorzienin gen voor openlucht recreatie, die zelfde aspecten gelden ook voor de brandweer. Maar ook de gemeentelij ke bestemmingsplannen moeten nu ter goedkeuring voorgelegd worden aan Rynmond. Spijtig is dat het openbaar vervoer nog niet onder Rijnmondverantwoording word gere geld. Ook spijtig is het dat er nog geen ruimte is gevonden voor het over dragen van rijksbevoegdheden aan Rijnmond zoals dat wel is gedaan bij het gewest Eindhoven. Rijnmond zal nog minstend 5 jaar met deze wet moeten leven, voordat het een echte provincie is. met ho pelijk een aangepaste kleinere raad. I wandmeu beien, bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekrtoonzi industriegebouw, Goudsesingl 66, Rotterdam, tel. 010 12.64.61

De Havenloods | 1978 | | pagina 1