i Historische tentoonstelling Rotterdam, Stad en bestuur Lourdesschool is aktief betrokken bij kerstmarkt ETEB ETEB m i mmmmm (jP algemeen In het gemeentearchief: F' r—-■ k DOUCHE KEUKENS? Devaluatie DE HAVENLOODS DONDERDAG 23 NOVEMBER 1978 „Eersame dicrete lieve besundere. Rotterdam, stad en bestuur 1328 - 1813". Onder deze titel wordteen tentoonstelling gehou den in het Gemeentearchief aan de Mathenesserlaan, die gisteren officieel geopend is door burgemeester André van der Louw, en zal duren tot 12 januari volgend jaar. Het Gemeentearchief heeft twee zalen ingericht met hoofdzakelijk eigen materiaal over de geschiedenis van Rotterdam, met als beginpunt 1328, toen Graaf Willem III op 25 juli een aantal privileges gaf aan Rotterdam. De tentoonstelling loopt tot 1813, omdat toen de Franse tijd echt af gesloten was en er sprake was van een andere administratieve op tekening van de historie van de stad. Het is overigens een omstreden zaak in hoeverre het privilege van 25 juli 1328 als stadsrechtverlening is te be schouwen. Algemeen wordt het privi lege van 7 juni 1340 als het officiële stadrecht van Rotterdam gezien. Toch staat nu, in 1978, Rotterdam opnieuw voor de vraag of het privile ge van 1328 aanleiding geeft tot een In een veelheid aan kleuren en dessins... Prachtige aanbieding wandvinyl op textiel, strikt eerste keus, in diverse kleuren en dessins (w.o. gra- nol, linnenstruktuur, matting, -mer enz.) Breedte 130 cm. voor 'n kwart van de normale prijs... van 12,95 voor TELEFOON-INDEX Praktische index met^ druktoetsen. Van 4,95 voor HOLLY HOBBY RECEPTEN-ALBUM Leuk als kado Per stuk slechts 2 DELIGE BUROSET Bestaande uit een penhouder en een kalender Van 4,95 voor herdenking, of dat gewacht zou moe ten worden tot 1990 om het 650- jarig bestaan van Rotterdm als stad te vieren. Het Gemeentearchief laat eigenlijk de vraag een beetje open, maar men vindt dat toch niet voorbij kan worden gegaan aan dat privilege van 1328. Voor de bezoeker van deze tentoonstelling viert Rotterdam dus zijn 650-ste verjaardag, maar de historici verkeren nog steeds in twij fel. Er is overigens nog een tweede aan leiding voor deze expositie, in 1976 kwam de inventarisatie van het Oud Archief van de Stad Rotterdam ge reed. Een belangrijke hoeveelheid bronnenmateriaal staat hierdoor ter beschikking van de geïnteresseerden in de geschiedenis van onze stad. Om te voorkomen dat deze tentoonstel ling een duplicaat zou worden van u„_- j twee voorafgaande tentoonstellingen bescherming van de stedelijke t u.* r-economie tegen concurrentie van het viel onder twee ambachtsheerlijkhe- sancties uitvoering van besluiten af te den, ten westen van de Rotte lag het kunnen dwingen en het zich lang ui het ambacht van de heren Bokel, zaam ontwikkelend ambtelijk appa- ten oosten in dat van de Van Voor- «»--- schotens, heren van Kralingen. Het laatste viel in de woelige tijd na de moord op graaf Floris de vijfde waar bij de Van Voorschotens gecompro mitteerd waren, terug aan de grafe lijkheid en het zijn de bewoners van dit deel, „onsen luden van Rotter- damme wonende in onse ambochte", die in 1328 een bestuur kregen, be staande uit zeven door de schout van het ambacht in overleg met de baljuw van Schieland aangewezen gezwore nen. De gezworenen mochten samen met schout en baljuw keuren maken en recht spreken. In 1340, bij de stads verlening, wam ook het gebied ten westen van de Rotte onder de stads- vrijheid en in 1358 werd het terri torium nogmaals uitgebreid, waarbij Rotterdam ook het recht kreeg ves tingwerken aan te leggen. Buiten het eigenlijke stadsgebied viel nog een strook grond ter weerszijden van de raat. Waarmee hield een stadsbestuui zich zoal bezig in vroeger tijd? De oorkonde van 1328 noemt zaken die door keuren door baljuw, schout en gezworenen geregeld moesten wor den: van straten, van steghen, van viere (vuur), van lichte, van hoe- len (heulen, bruggen) van waenre (valse) maete, van waenre ghewichte, ende van der havene te mak- kene .Vervolgens wordt een groot aantal gevallen genoemd waarin het college als rechtbank de reeds vastgestelde regels had te hanteren. De verordenende bevoegdheden waren dus beperkt tot wat we open bare werken, brandpreventie en ijk- wezen zouden kunnen noemen. Langzamerhand breidden de be voegdheden, maar ook de be moeienissen van het stadsbestuur zich uit, dank zij grafelijke privileges, en van ae maar vo°ral door de financiële nood Rotterdamse Schie tot aan Overschie l3", f e waa^nePlers .van het grafelijk onder de jurisdictie van Rotterdam. m c beginjaren van ,de °P" Vanaf het midden van de 16e eeuw 'egen Spanje el\va? afwezig- wist Rotterdam bovendien een aantal j stadhouderlijk ambachtsheerlijkheden in de omge- Gezicht op de voorgevel en oostelijke zijgevel rechts van het Stad. Op de voorgrond links de Hoogstraat, in die tijd de voornaamste straat van Rotter dam. markten en gilden zoals men die in iedere stad kende, trof men in Rotterdam bijvoorbeeld instellingen aan op het gebied van zeeassurantie en zeetijdingendienst en de Wissel bank. Op het Stadhuis werd een fonds beheerd waaruit kosten, voort vloeiend uit gevangenneming van Rotterdamse schepelingen door ka pers en zeerovers bestreden konden worden. Franse tijd ving in bezit te krijgen. Dit verschijnsel zien we overigens ook op bij andere Hollandse steden. De belangrijkste reden daarvoor was („Curiosa uit het Gemeentearchief in 1957" en drie jaar geleden richtte het Gemeentearchief in Keulen een ten toonstelling in over Rotterdam) is gekozen voor een wat strakker the- matischer opzet. Allereerst wordt aandacht besteed aan het territorium waarover het Rotterdamse stadsbestuur zijn zorgen uitstrekte. Het plaatsje Rot- terdamme, waarvan in de oorkonde van 1328 spraxe is, was midden in de 13e eeuw ontstaan rond de plaats economie tegen concurrentie van het platteland. In Rotterdam was de be heersing van de waterwegen een be langrijk motief om ambachten te verwerven; de Rotterdamse expansie richtte zich dan ook vooral langs de Rotte en de Hollandse IJssel in noor delijk en noordoostelijke richting. Middelen Het stadsbestuur was toegerust met gezag in de 17e en 18e eeuw. De direkte belangen van Rotterdam als havenstad strekten zich evenals nu, al uit over een groot geogra fisch terrein. De zorg, die Rotter dam overigens deelde met andere steden zoals Den Briel, Delft en Schiedam, was de toegankelijkheid van de Maasmond voor de scheep vaart. Verenigd in het college van Ge deputeerden van de Grote Visscherij en de pilotage op de Maze", verzorg den genoemde steden voor gezamen lijke rekening de bebakening en de loodsdienst van de Maasmond. Op het gebied van het economische leven en de sociale zorg blijkt Rotter- aantal middelen en bevoegdhe- dam een typische havenstad, hoewel den, vereist om zijn zaken uit te voe- Amsterdam als handelsstad in Hol- ren. In dit kader worden bijvoorbeeld land veruit aan de top stond en trou- de financiën aan de orde gesteld, de wens nog steeds. Maar, naast gast-, mogelijkheden om door middel van arm-, oude lieden-, weeshuizen, Als afsluitend hoofdstuk worden ook de Bataafse en de Franse tijd die daarop volgen behandeld, in sam hang met de politieke ideeën in kringen van de patriotten, die Rotterdam in de tachtiger jaren van de 18e eeuw tot zulke dramatische ontwikkelingen hadden geleid. Hoofdrolspelers waren daarbij niet al leen later in de landspolitiek sterk op de voorgrond tredende figuren als Pieter Paulus en Gijbert Karei van Hogendorp, maar ook de roemruchte mosselverkoopster Catharina Mulder, alias Kaat Mossel. De tentoonstelling eindigt met het jaar, dat ook het eindpunt van de inventaris is van het Oude Stadsarchief, 1813. De tentoonstelling beslaat de zoge naamde Landsheerijke tijd (tot 1588), de tijd van de Republiek,(tot 1795) en de Bataafse en Franse Tijd (tot 1813). Het ligt in de bedoeling dat een vervolgtentoonstelling ooit de periode van 1813 tot heden als uitgangspunt zal hebben. Een mooi uitgevoerde catalogus en een boeiende dia-geluidsserie behoren ook tot de aantrekkelijkheden van deze tentoonstelling. Het is eigenlijk onmogelijk de expositie te bekijken zonder de catalogus in de hand. De ze catalogus kan men kopen voor f. 12,50. De tentoonstelling loopt tot 12 janu ari en wordt gehouden in het Ge meentearchief, Mathenesserlaan 315, Rotterdam. De openingstijden zijn: werkdagen 10-17 uur, zon- en feest dagen 11-17 uur. Op zaterdagen is de tentoonstelling gesloten. Foto's: Gemeentearchief Rotterdam Mgt&n t/ed tn Wintertijd - Puzzletijd... Een leuke serie kinderpuzzles, in diverse soorten en prijzen. KINDERPUZZLES Van 1,60 voor DONALD DUCK PUZZLE (25 stukjes) Van 2,75 DISNEY-PUZZLE (48 stukjes) In de glazen zaal van het Ahoy-complex heeft De Havenloods/Het Zuiden organiseert De Havenloods/Het Zui- tijdens de Kerstmarkt Ahoy een grote expositieruimte gereserveerd om aan de den bovendien een foto-wedstrijd zelfwerkzaamheid van haar lezers/lezeressen tegemoet te komen. Iedereen, jong en oud, heeft alle mogelijkheden om aan deze activiteiten deel te nemen. voor amateurs, waarbij het gekozen onderwerp betrekking dient te heb ben op de stad Rotterdam. De inge zonden foto's dienen een minimaal formaat van 9 x 13 centimeter te hebben en mogen zowel in kleur als in zwart-wit zjjn afgedrukt. Evenals de werkstukken zullen deze foto's in de stand van De Havenloods/Het Zuiden worden geëxposeerd en zal ook een deskundige jury in deze cate gorie de prijswinnaars aanwijzen. Ook de deelnemers aan deze foto wedstrijd komen automatisch in aan merking voor een door De Haven loods/Het Zuiden beschikbaar gesteld toegangsbewijs voor de openingsdag. Deelnemers dienen op de achterzijde van de ingezonden foto's naam en adres (in blokletters) te vermelden. Naast deze twee wedstrijden kan iedereen bovendien nog deelnemen aan de actie 'Mensen wensen', waar bij het er om gaat op de achterzijde van een normale briefkaart in blok letters een persoonlijke kerstwens/ boodschap uit te spreken, die al dan niet voorzien van naam en adres (eveneens op de achterzijde van de briefkaart vermelden), in de entree hal van „Kerstmarkt Ahoy" via een projektor in beeld zullen worden ge bracht, zodat een groot publiek ken nis kan nemen van deze persoonlijke kerstwensen. Inzending Zowel waar het 'Rotterdam leeft' als 'Mensen wensen' betreft, dienen de foto's/briefkaarten vóór 10 december a.s. ingezonden te zjjn. Dat kan per post bij De Havenloods Postbus 1980 - 3000 BZ Rotterdam. Het Zuiden Postbus 5096 - 3081 BL Rotterdam. Op de voorzijde van briefkaart/enve loppe het motto van de betreffende wedstrijd vermelden! PowMfrttoe* PPr f Jail mm* *oi Aan de grasoever langs de singel ontdek ik de blauwe reiger. Alsof dt tijd heeft opgehouden zo stil zo onbeweeglijk staat hij daar op zijn hoge benen. Zijn gestroomlijnde pak van veren pronkt in aquareltinten van blauwgrijzen en grijs blauwen tegen witte achtergrond van ochtendnevels die laag boven het water rafelen. De gestrekte hals van de fraaie vogel reikt steil omhoog met haaks daarop de lange witverige kop waaraan de evenlange snavel als een dolk naar voren priemt. De vogel doet heel, heel langzaam een stap...en nog een stap. Het is geen lopen het is schrijden. Het is een schitterend gezicht zo mooi dat je de adem inhoudt. Achter me loopt lawaaiig een man voorbij Hij roept: Het stikt hier tegenwoordig van die vuile rottige visdieven. De visdief schrikt en wiekt zich met machtige vleugelslagen de lucht in. Leen de Zwart. I INSTALLATIES? Een showroom van 700 m komplete badkamers en keukerts. BH Admiraal de Ruyterweg 43- 47, JU 3031 AARotterdam.lel.l 4 39 62 JAAR AUTO'S I Een showroom van 700 m2met I komplete badkamers en I keukens. Honderdtwintig leerlingen van de Onze Lieve Vrouw van Lourdes school en de kleuterschool De Engel bewaarder uit Rotterdam-zuid zijn al tussen het 'aap-mies-noot' door bezig een werkstuk in elkaar te zet ten. Het idee dat achter het werkstuk zit omschrijft leraar en coördinator Paul Verstralen als: 'Hij kwam op aarde voor ons allemaal'. „Dit is het uit gangspunt, maar wij proberen ook als Rooms-katholieke school het thema van de nieuwe Katechese - ons lichaam een wonder! in ons werkstuk te verwerken. Wij vin den het erg fijn dat alle kinderen van de school een positieve bijdrage kun nen leveren, elk op hun eigen niveau. Dat schept een goede onderlinge band tussen de kinderen en dat werkt ook door in de sfeer op school in de klas". Over het werkstulc zegt Paul Verstra len: „Wij ontwerpen een hele grote wereldkaart met daarvoor gesitueerd een aantal poppen, die de mensheid moet uitbeelden. Tegenover de kaart stellen wij een kerststal op, zodat we eigenlijk de link leggen tussen alle volkeren op aarden en Jesus Christus. Een boodschap van liefde". De taken zjjn op de Lourdesschool al helemaal verdeeld. De eerste en twee de klas samen met de kleuterklas van de Engelbewaarder, maken de kerst versiering en alle nodige ballen, ster ren en tekeningen. De derde en vierde klas ontwerpen de wereldkaart en vervaardigen de pop pen, terwijl de hoogste twee klassen het moeilijkste gedeelte voor hun re kening nemen: de kerststal en de daarbij behorende figuren, zoals het Christusbeeldje en Maria en Jozef. De kinderen zijn allemaal dol en thousiast. Iedereen levert zijn of haar ideeën in bij de leraar. „Dat proberen wy zoveel mogelijk in te passen. Alle initiatieven, niet alleen die van de leraren, maar zeker van de leerlingen, moeten gehonoreerd worden", aldus Verstraten. Kerst werkstuk Iedere doe-het-zelver kan met welk materiaal dan ook een werkstuk ver vaardigen - van houtsnijwerk tot draadkunst, van breiwerk tot wand kleed etc. - dat op enigerlei wijze de kerstgedachte - die van inzender/in zendster dus - tot uitdrukking brengt. Tijdens de „Kerstmarkt Ahoy" zul len de inzendingen geëxposeerd wor den in de stand van De Havenloods/ Het Zuiden. Een deskundige jury zal bovendien gaan beoordelen, welke werkstukken voor een prijs in aan merking komen. Daarnaast ontvangt iedere inzender/inzendster automa tisch een door De Havenloods/Het Zuiden beschikbaar gesteld toegangs bewijs voor de openingsdag van „Kerstmarkt Ahoy" op zaterdag 16 december a.s. De werkstukken, die niet gebonden zijn aan bepaalde maten, dienen vóór 14 december in geleverd te wroden bij de navolgende adressen: De Havenloods Kantoor Prins Hendrikkade 14, Rot terdam Kantoor Hoogstraat 122, Vlaardin- Het Zuiden Kantoor Dordtselaan 141, Rotter dam. Rotterdam leeft Onder het motto ..Rotterdam leeft" Ter overweging klein gesprek Vader en moeder zitten met Jantje in de trein. Vader leest de krant Jantje leest een moeilijk woord dat als kop boven een artikel staat Vader, wat is sa-ne-ring? Vader vouwt z'n krant half dicht Saneiring, jongen dat is eh... Nou ja, saneiring, dat is eh... Saneiring, dat is gewoon a-je-nou... nou ja, dat is de teiring naar de saneiring zetten. Jantje: Oh! (Hij kijkt weer naar de achterkant van de krant en wordt opnieuw getroffen door een moeilijk woord Vader, wat is de-va-lu-atie?. Vader weer de krant half dicht vouwend Devalua- sie, jongen, dat is eh... Devaluasie, dat is ge woon a-je-nou... Nou ja, devaluasie is devaluasie Jantje: Oh! Moeder: Zeg, Jantje, nou moet je vader es met rust laten, vader zit te lezen. Vader: Ach, mens, laat dat kind vragen, van vragen wordt-ie wijs!. Einde nog uit Indië Bovenstaand verhaal hoorde ik in een confe rence die voor "de jongens" in de tropen ge houden werd door de inmiddels overleden Willy Vervoort. Met zijn vrouw gaf hij een uitstekend stuk entertainment weg. Zo vaak hier of daar het woord "devaluatie" valt moet ik eraan denken. Een moeilijk woord. Ook daarvoor al. In de jaren dertig speelde het een rol in de eco nomische politiek. Voorzover ik het achteraf kan begrijpen ging het toen over de vraag of onze "harde" gulden niet nodig moest deva lueren om aan de handelsmoeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. De dominee in de kerk had het er ook over en dan dacht hij aan de devaluatie, het dalen van de waarde, van allerlei geestelijke en morele zaken. De gulden kon devalueren, onder z'n waarde zakken, maar dat kon ook gebeuren met allerlei zaken als eerlijk heid .trouw, liefdee en noem maar op. Ook dat kwam mij in de gedachten toen ik het woord "devaluatie" uitschreef. De dertiger jaren! Velen denken daaraan in deze tijd terug. Er is ook veel hetzelfde. Grote werkloosheid, hoewel toen veel ernstiger en anders van aard. Daar naast dreigende toestanden in de international politiek, een bewapeningswedloop tussen de grote machten die velen in de ban van de angst hielden. ook nu Ook nu is er reden om je af te vragen of alleen de dollar in waarde kan zakken, de mark gede valueerd moest worden en hoe het met onze gulden dan staat. Maar ook nu zou je daarnaast kunnen denken aan allerlei andere waarden. Onlangs hadden we in een bepaald verband een diskussie over huwelijk, samenwonen en verdere alternatieve vormen van samenleving onder de mensen van deze tijd. Onze grote steden worden hoe langer meer grote verzamelplaatsen van alleenwonenden en van mensen die korter of langer tijd samenwonen. Uiteraard kwam de vraag naar voren - daarbij nog gevoegd het stij-* gende aantal echtscheidingen - hoe het dan met het huwelijk moest. Het gezelschap waarin deze diskussie gehouden werd was van kerkelijke aard. Grotestads-mensen die wel het een en ander gewend waren. Die al deze dingen om zich heen en in hun eigen kring gewend waren te ontmoeten. Het stuk papier dat we voor ons hadden sprak op een ontspannen toon over al dit soort vraagstukken die nogal eens allerlei emoties kunnen oproepen. twee opmerkingen Het zijn vooral twee opmerkingen die ik me er van herinner en die ik hier wil doorgeven. Uiteraard werd ook gevraagd hoe de bijbel tegenover zulke vragen staat. Opgemerkt werd dat het huwelijk in de aartsvaderlijke samenle ving van 4000 jaar geleden in Het Oosten hemelsbreed verschilde van het huwelijk nu in; het Westen. Een ieder die de bijbel een beetje kent kan dat ook constateren. De vrouw hoorde toen eenvoudig bij de bezittingen van de man. Wie overspel pleegde met de vrouw van zijn buurman was dan ook niet zozeer te laken om zijn intieme handelink alswel omdat hij een soort diefstal gepleegd had. En daarna kwam de uitspraak: De bijbel is niet geïnteresseerd in de instituties alszodanig. Ik denk dat dit waar is. De bijbel heeft geen voorkeur voor een bepaal de regeringsvorm.evenmin voor een bepaalde maatschappij vorm. We komen er "huwelijks toestanden tegen die onze verbazing wekken, maar nog meer worden we aanvankelijk verbijs terd doordat er geen enkele veroordeling op volgt. Toch kan deze opmerking niet zonder tweede, n.l. dat dit niet wil zeggen dat de bijbel ons geen oriëntatiepunten geeft voor ons samen leven. Bijbelse grondwoorden als, liefde, gerech tigheid en trouw, vrede en verzoening geven her hier richting aan ons leven. Je zou dat de wezenlijke dingen kunnen noemen. Om zo te zeggen, waar je ook aan begint en wat je ook opzet, de vraag is of het in overeenstemming is met die bijbelse richtpunten. Kan het iets van een verbond genoemd worden, waain mensen elkaar betrouwbaarheid geven en eikaars vrede zoeken? Om die vraag gaat het. Iemand van ons noemde deze gedachten ontspannend. Want we kunnen natuurlijk wel keihard voor huwelijk en gezin opkomen maar dan mogen we wel be denken hoeveel ellende juist binnen het huwe lijk en binnen dat gezin voorkomt. De fransen spreken van een huwelijk als van een egoisme met z'n tweeën. En ik herinner me een dichter lijke omschrijving van het huwelijk als een soort plek waar mensen elkaar op een grimmige wijze tegenstaan. Dit kan ons bescheiden maken tegenover hen die, mits ze die bijbelse noties aanhouden, het op een andere manier proberen. Devalueert dan het huwelijk en het gezin? Dat is de vraag. Als het wezenlijke ervan maar niet devalueert. Als de werkelijke waarde waarom het hier op aarde gaat, nl. dat we voor Gods aangezicht eerlijke met eerbied voor elkaar leven, maar niet omlaag gaat.. VISSERMAN

De Havenloods | 1978 | | pagina 15