HAVENLOODS Gemeenteraad slikt verhogingen 1 gulden! 'Tankercleaning blijft open' mninr van 16 t/m 26 december P.T.T. slaat toe bij D '66 Schooltoernooien tijdens vakantie pippei| sltop DONDERDAG 23 NOVEMBER 1978 27e JAARGANG NO. 45 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM.TEL. 132170 I editie p SCHIEDAM Wethouder Herman Posthoorn: ingeleverd. *Nicolai Dielemans (Pv/dA naprater. kwethouder Reinier Scheeres: overwinnaar n Tilborg VVD): strijdvaardig. SCHIEDAM Wethouder Scheeres zal zijn kruistocht naar Den Haag moeten gaan maken om zijn tariefsverhogingen bij de staats secretaris er door te krijgen. De verhogingen liegen er ook niet om: 8 pet. verhoging op de onroerendgoedbelasting, 10 pet. verhoging van de reinigingsrechten, 7 1/2 pet, stijging op het rioolrechten ga zo maar door, want ook de watertarieven gaan drastisch omhoog. Geen enkele partij in de raad was blij met deze voorstellenalleen V.V.D. en C.P.N. bleven zich tot het einde toe verzetten en weken niet voor het verbale geweld van Wethouder Scheeres. dwenen was, de leden van de sportraad mogen nu zelf hun voorzitter kiezen, en dat mag best iemand anders zijn dan een lid van het college (dus wet houder Posthoorn). Een compromis voorstel, waar Post hoorn het meeste voor heeft in moe ten leveren. Gelukkig zal dit maar een tijdelijke zaak zijn, want de Sport raad wordt volgend jaar omgevormd tot een Sportraad met echte bevoegd heden, maar een landerige vertoning was het. alleen in, hij wilde dat in de toekomst verhogingen en begroting gelijktijdig behandeld zouden worden. Bedroefd vroeg hij dan ook aan wethouder Scheeres: „Waarom nu?" Hij wees er ook op dat het college kostenbespa ringen in moest voeren zonder verhes COCllltiS van service-niveau. Een utopie zoals Scheeres hem ook duidelijk maakte. de meerjarenbegroting reeds vast staat daar is slechts marginaal in geschrapt, maar bij meer uitgeven dient te gaan net een keuzelijstje en sterke kosten besparing. oppositie landerig Wethouder Posthoorn wilde het re glement van de sportraad veranderen zodat deze beter zou functioneren, kernvraag in de voorgestelde wijziging was niet het aantal leden die zitting in het bestuur zouden nemen, maar de koppeling dat een 1: d van het col lege niet alleen voorzitter van de Sportraad zou worden maar tevens voorzitter van het Dagelijks Bestuur van de sportraad zou worden maar tevens voorzitter van het Dagelijks Bestuur van de sportraad. Vooral Arie Verlinde (P.v.d.A.) schoot dat laatste voorstel in het verkeerde keel gat en diende dan ook een amende ment in om die koppeling te torpede ren. In een warrige discussie waar voor niet ingewijde, zoals burgemees ter Lems, geen touw aan vast te kno pen was probeerde men tot een gede gen voorstel te komen. Burgemeester Lems stelde dan ook terecht weder om een schorsing voor, over dit punt, zodat de besluitvorming beter tot stand zou kunnen komen. Bij hervat ting van de vergadering bleek als een duveltje uit een doosje een nieuw amendement op tafel te komen, waar de koppeling voorzitter-sportraad en voorzitter dagelijks bestuur uit ver- onroerendgoed Na een aantal hamerstukken kwam de hoofdmoot van de avond aan de orde de verhogingen van onroerend goedbelasting, retributies en legesver hogingen. In een slap betoog van Ni- colaas Dielemans, fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, onder schreef hij namens zijn fractie het standpunt van het college. Bijna letterlijk las hij de voorgestelde wijzigingen voor, plus de motiverin gen van het college. Het leek alsof de fractie van de Partij van de Arbeid de wijzigingen voorstelde inplaats van het college. SCHIEDAM- De P.T.T. heeft toe geslagen bij de fractie-voorzitter van D'66, Annemarijke Peterhans. Ben je krap drie maanden lid van de gemeenteraad in Schiedam, en is net iedereen gewend aan je tele foonnummer of daar komt de telefoondienst en verandert je nummer. Daarom is hier het nieuwe nummer van Annemarijke Peterhans. Actiegroepen, indivi duele burgers en andere inwoners van Schiedam wilt u Annemarijke Peterhans om raad vragen of die zelfs geven dan moet u nu draaien 734542. Noteert u even in uw agenda. bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen industriegebouw, Goudsesingal 66. Rotterdam, tel. 010 -12.64.61 16 t/m 26 Oec.'78 Ahoy' 11 dagen lang in kerstsfeer fWarkt 'Lunapark Show Een totaalhappening die u zeker niet mag Cor van Tilborg (V.V.D.), die Gerard Verhulsdonk, verving trok fel van leer tegen het college: „Eerst praten over verhoging van de baten zonder dat de begroting op tafel ter discussie staat is van de gekke". Hij wees op de brief van de Jonge Socialisten die hun be zorgdheid, over de verhogingen, uit spraken en laakte de houding van de P.v.d.A. dat zij niet luisterde naar die brief. Hij verweet het college dat zij er vanuit ging dat loonmatiging vol gend jaar niet haalbaar is", dus daar om er maar een procentje boven op gegooid". Hij stelde dan ook voor de O.G.B.-behandeling op te schorten naar de begrotingsvergadering in de cember. Hij besloot met te zeggen: „Deze ver gadering is een voorgevecht op de be grotingsbehandeling, het college pleegt roofbouw op het vertrouwen van de raad". Annemarijke Peterhans van Democra- ,ten 66, sprak haar bezorgdheid uit over de verhogingen, zij haalde de macro-economische verkenningen er bij om aan te tonen dat de loonstij ging minimaal zal zijn. Zij steunde Cor van Tilborg in zijn voorstel de O.G.B.-behandeling op te schorten en eiste van het college duidelijk te ma ken dat de verhogingen van de ande re voorstellen niet konden wachten. Eef Collé in de voorgestelde tariefs verhogingen, hij stelde voordeO.G.B. met „maar" 6 1/2 pet. te verhogen en de overige tarieven met 3 1/2 pet. te vermeerderen zoals de staatssecre taris had voorgesteld. Het tekort dat dan ontstaat moet dan maar verhaald worden op de saldireserve van de Ge meente. Herman Noordegraaf (P.P.R.) betoog-* de dat de raad in een klemsituatie zat, er moeten nu impopulaire maatrege len genomen worden, ook al omdat Het C.D.A. zou het C.D.A. niet zijn wanneer zij allereerst allerlei bezwa ren hadden tegen de voorstellingen van het college en die bezwaren daar- Woordvoerder Verlinge (C.D.A.) stel de in eerste termijn een aantal „ver lagingen van de verhogingen" voor tot een totaal bedrag van zo'n 300.000 gulden, ook hij stelde dat dit bedrag uit de saldireserves kon komen. Toen puntje bij paaltje kwam en de V.V.D. een motie indiende over „verlaging van de verhoging" op onroerend goed •liet het C.D.A. onder druk van het college zijn bezwaren vallen. Alle amendementen en moties van de V.V.D. werden dan ook verworpen zodat alle voorstellen zonder echte strijd aangenomen werden. De raad heeft zich in het algemeen niet erg strijdvaardig opgesteld bijna iedereen kwam niet onder de druk van de wet houder uit dat de verhogingen nood zakelijk waren en geen uitstel konden dulden, ook Scheeres verontschuldig de zich voor het feit dat de verhogin gen niet gelijk met de begroting be handeld konden worden. Zijn conclu sie kwam er dan ook op neer dat de raad het geld in weze al had uitgege ven via het vaststellen van de meerja renbegroting en dat daarom de raad niet onder de verhoging uit kon ko men Aldus werd besloten. Henk Bonzet SCHIEDAM - Tijdens de kerstvakan tie zijn er voor leerlingen van de scholen weer enkele toernooien. Voor het basis-onderwijs op don derdag 28 en vrijdag 29 december zwemwedstrijden in het Sportfond- senbad aan de BK-laan. De aanmel dingen dienen uiterlijk op 1 decem ber binnen te zijn bij Centrale Schoolsportcommissie; Voor het voortgezet onderwijs op woensdag 27, donderdag 28 en vrij dag 29 december een basketballtoer- nooi in de sporthal Margriet. Dit toernooi wordt georganiseerd in sa menwerking met de basketballvereni ging Juventus. De aanmeldingen die nen beslist vóór 30 november in het bezit te zijn van de schoolbasketball- commissie. Over beide toernooien is door de Sportraad uitgebreide informatie gezonden aan de leiding van alle Schiedamse scholen. Budo-instituut opent SCHIEDAM - BBN-voorzitter Henk van Oosten zal op zaterdag 2 decem ber t>m 12 uur het door Gerard- Vroegh gebouwde Budo-instituut Schiedam aan de Jacoba Bijsterstraat 2 (Kethel) openen. Daarna is er van 14.00 tot 18.00 uur een receptie. Rijnmond beslist: SCHIEDAM - Lijnrecht tegen het besluit van het gemeentebestuur van Schie dam in beslist het Openbaar Lichaam Rijnmond om het bedrijf Tankerclea ning open te houden. Joop de Jong, vroeger fractievoorzitter van de P.v.d.A. in Schiedam en nu lid van de Rijnmondraad voor diezelfde partij heeft hier over een aantal vragen gesteld aan het Dagelijks Bestuur van Rijnmond. Voordat Schiedam haar bevoegdhe- voor de omwoners, de stank ver- den overdroeg aan Rijnmond had het al besloten om Tankercleaning te slui ten. Het Dagelijks Bestuur wist van dat besluit. Beroepen van Tankerclea ning waren reeds afgehandeld en het dwijnt en de lucht wordt schoner. Dat bedoelt het Openbaar Lichaam nou juist niet, bij sluiting van Tanker cleaning neemt de mogelijkheid toe Openbaar Lichaam zou nu over moe- om tankers schoon te maken op het ten gaan om het bedrijf ook daadwer kelijk te sluiten. Het Openbaar Lichaam kon het bedrijf sluiten op basis van het ontbreken van een hin- water zelf, zodat veel olie en andere milieu-vijandige stoffen op en in de golven gestort worden. Ja, dat is schadelijk voor het milieu en dat soort derwetvergunning, maar^ook de pro- van schoonmaken valt net niet onder de hinderwetvergunningen, maar het is wel strafbaar en er wordt nauwlet tend op toe gezien door de rivierpoli tie om deze vervuilers te bestraffen. Als laatste argument hanteert het Openbaar Lichaam nog een drogrede nering. Tankercleaning heeft opnieuw een vergunning aangevraagd ingevolge de hinderwet en die aanvraag moet tevens opgevat worden als een aan vrage inzake de Wet op de luchtver ontreiniging. CONCLUSIE. In overleg met de provincie Zuidhol land ziet Rijnmond dan ook af van zijn bevoegdheid om Tankercleaning te sluiten. Zo gaat dat in een demo cratie: hogere overheden beslissen over besluiten die genomen zijn aan de basis, de gemeente Schiedam en zijn burgers trekken aan het kortste eind. vincie kon overgaan om het bedrijf te sluiten nu op basis van het niet hebben van een luchtverontreini gingsvergunning. Dat is niet gebeurd, alhoewel de be woners rond Tankercleaning grote bezwaren tegen het bedrijf hebben wegens verontreiniging, hinder en de gevaren die aan een dergelijk bedrijf verbonden zijn. Joop de Jong vroeg zich af waarom Rijnmond dan niet overgegaan is tot sluiten? Het antwoord van het Dage lijks Bestuur was even simpel als ver bijsterend: „Tankercleaning heeft niet zoveel werk meer daarom is er ook minder overlast dan in het verle den. Wanneer het bedrijf zou sluiten zou dit verlies van tientallen arbeids plaatsen met zich meebrengen". Maar Rijnmond heeft nog een andere re den bedacht: wanneer Tankerclea ning zou sluiten dan zal dit zonse- quenties met zich meebrengen voor het milieu. Ja denkt iedereen, natuur lijk, bij sluiting neemt het gevaar af Luchtfoto Dick Hogerwerfnr. 025 - 2. 'amma it op vrijdag "november met meer dan 2000 m2 irvlak en maar liefst 10.000 geheel m verhuurafdeling. het zelf artikelen er tweede colbert in onze stomerijen: capelk J'd ijssel: schemerhoek 520 zuid plein 429 le middellandstr.92 «el es«eiferplein 40 kerstroosstr. 10 SCHIEDAM In café Quibus treedt zon dagavond de engelse groep "Pigeon" op. Alle gekheid op een stokje onder de naam Slapstick comedic. Aanvang: half 10 Cafe Quibus, Lange Haven, Schiedam. VOETBAL-FEITEN SantiagoSchiedamse Boys werd ii tweede helft gestaakt" De arbiter voelde zich door Schiedamse spelers bedreigd, na dat hij om onduidelijke redenen aan San tiago een strafschop had gegeven" De elf- metertrap werd niet meer genomen, hoe wel de scheidsrechter op het formulier in vulde, dat de wedstrijd gestaakt was na het nemen van een strafschop*'Schiedamse Boys leidde op dat moment met 3-2 Trainer Jan Post van Schiedamse Boys), zelf ooit scheidsrechter, snapte niets van de houding van zijn vroegere collega" Bij de Schiedammers maakte good-old Chris van Gerven weer zijn rentree" Hij vierde dat door het openingsdoelpunt te scoren" Bij VFC keerde Pim van der Burg met een geheelde, doch toch kromme vin ger in het strijdperk terug" De Vlaardin- gers wonnen de semi-derby tegen Excel- sior'20 met 1-3" Excelsior-trainer Aad Bierhuizen vond het een verdiende neder- ■n daarom gaf hij zijn spelers ditmaal geen compliment" Zondag trekt de derby VFC-Fortuna de aandacht" Omdat de Sportredacteur van deze krant at getuige van twee VFC-nederlagen (de beker wedstrijd tegen Delft en het competitie- treffen tegen Martinit) is hem dringend, doch beleefd gevraagd zondag maar weg te blijven" Over bijgeloof gesproken" De- pakte weer een punt. nu van Aeolus" Trainer Aad van der Vlist: „En dat is andermaal een goede stap in de rich ting"" FCN'66 draait, volgens trainer Poulus, helemaal niet zoals het zou moeten horen" RK WIK ging in de semi- derby tegen VOL van start in een 4-4-2- formatie en zou met één punt tevreden geweest zijn" Maar een oneffenheid in de Vlaardingse afweer verstoorde die ge dachte" Daarna werd het zelfs nog 0-2 daarmee werkten de Vlaardingers zich nog verder in de zorgen" VOL werd lijst aanvoerder" Vlaardingen had dat ook n worden, maarzij verslikten zich in rodelantaarndrager Devjo, zodat ze nu met Hoekse Boys de leiderspositie delen" Hoekse Boys speelde zaterdag overigens vriendschappelijk tegen derde klasser Sunlight en won met 3-1 Heel gezellig... Staan deze geborduurde cocktail schortjes in leuke modellen en frisse dessins. Een ware verassing van Sint Nicolaasvoor weinig geld Uit de prijsklasse van 12,50-14,95 Nu voor

De Havenloods | 1978 | | pagina 1