'Beginnen met opbouw van nieuwe traditie' Indianen op Kerstmarkt Kerstcircus in AHOY' Unieke verzameling Kerststallen Kerstmarktprogramma Coordinator Ton Zimmerman DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 50-585 In de entree van Kerstmarkt AHOY' '78 zal een unieke expositie van kerststallen uit tien verschillende landen worden ingericht. Deze kerst stallen zijn eigendom van Elisabeth Houtzager uit Utrechtdie als eni ge in Nederland beschikt over een collectie van maar liefst 235 exem plaren uit alle delen van de wereld. Mevrouw Houtzager, die als kunst- historica - zij is doctor in de kunstgeschiedenis - tijdens de oorlogsja ren met deze hobby begon, heeft speciaal voor de Kerstmarkt een keu ze gemaakt van de meest opvallende kerststallen, uit die collectie. „Ik ben er tijdens de laatste wereldoorlog min of meer toevallig mee begonnen. Ik woonde destijds op kamers en wilde graag tijdens de kerstdagen zelf een stal hebben. Die waren in die tijd uiteraard niet te koop en toen heb ik er zelf maar een ontworpen en die laten maken. Daar is mijn specialisatie uit gegroeid. Het begrip kunstgeschiedenis is zo veelomvattend, dat ik er het onderdeel kerststallen maar heb uitge licht. Ik heb er de hele wereld voor afgereisd, maar kan dan nu ook zeggen, dat ik in Europa de enige ben, die over een zo grote en zo in teressante collectie originele kerststallen beschik", aldus mevrouw Houtzager. Op de bovenste foto een in hout handgesneden kerststal uit Brazilië en op de onderste foto een door Karl Verbeek uit Didam vervaardig de stal, die alle klederdrachten uit de Gelderse Achterhoek in zich bergt. De stal zelf is een originele kopie van een Gelderse schaapskooi. zonder Anneke Verheijen, Frida Eille- brecht en Daaf Boekhout was die Kerstmarkt nooit van de grond geko men. En dat mag de buitenwacht ge rust ook eens vernemen!" Gedeeltelijk paralel aan de Kerstmarkt loopt in het Sportpaleis AHOY' het jaarlijkse Kerstcircus. Tien dagen lang - van 21 december tot en met 30 de cember - met in principe twee voorstellingen per dag kunnen de Rotterdam mers terecht bij een programma, zoals dat de laatste jaren in Nederland niet meer te zien was. De producers, de Engelse Bully Arata, Wim Buitendijk en Harm Scheepbouwer (Ahoy') zorgden voor het aantrekken van artiesten uit de gehele wereld. Als extra werd de populaire Nederlandse comediènne Corrie van Gorp toegevoegd. Zij zal een aantal sketches in en boven de piste spelen. Die Indianen blijken in de Verenigde Staten nu niet direkt in een al te roos kleurige omstandigheid, zonder geld en werk, in reservaten weggeduwd te leven. Om daar het fijne van te weten te komen is een team van de redac tie naar het „hoofdkwartier" van de Nanai in Rotterdam gegaan om daar met mevrouw Maria van Kints, voor zitster in oprichtster van de aktie- In dit Kerstcircus Ahoy' staat het En gels Duitse circus Althoff Williams centraal. Twee jaar terug startte dit circus onder leiding van Franz Althoff en zijn vrouw Evy. Zij heeft als hoog tepunt een act met een draaiende tij ger in het midden van de kooi in het licht van een schijnwerper, terwijl de andere zeven geweldenaars in het don ker op nauwelijks vier meter afstand toekijken. Het is niet de enige roofdierenact in het Kerstcircus Ahoy'. Het program ma begint met een panternummer. Zonder vrees streelt de Hongaar Ko- bann zijn troeteldieren. Hij vangt ze op in de sprong, danst er mee rond en doet nog meer dingen die het pu bliek voor onmogelijk houdt. Voor grote sensatie in de nok van het circus zorgt de groep The Jarz. Vorig jaar wonnen zij in Monte Carlo de grote circusprijs en dat is een eer die in de hele wereld veel waardering on dervindt. Uit Amerika komen Guzman and Monique, het enige duo dat op een motorfiets over een draad in de nok van het circus kan rijden. Na het suc ces van dit duo bij Barnum and Bailey en het beëindigen van het kontrakt, trachtte de direktie van dit beroemde Amerikaanse circus een ander duo op te leiden, dat met het zelfde stuntwerk kon komen. Na enige voorstellingen was dat afgelopen, want bij een van de gewaagde stunts viel de vrou welijke helft van het duo en zij kon onmogeljjk de val overleven. Sinds dien zijn Guzman en Monique weer de enigen die deze act brengen. Aan dieren en artiesten is er in Kerst circus Ahoy' geen gebrek. Naast bo vengenoemde artiesten treden er nog zo'n vijftig op in de Ahoy'-piste en paarden (schitterende Friezen!), .tij gers, panters, honden, olifanten en zeeleeuwen zorgen voor ruim zeven tig dieren bij dit circus. Als clowns treedt de groep Bento Comp. op, een van de beste clownsgroepen van dit moment. De broer van Billy Ara ta, de producer, heeft na het afscheid van zijn broer Billy, alleen een schitte rende draadact opgebouwd. Hij wan delt onder meer op stelten over de draad. Er zijn zowaar ook Hollanders in de show. The Osmani-sisters zijn drie beeldschone Hollandse meisjes, die bovendien kunnen jongleren als de besten! Grondacrobatiek komt van de Italiaanse familie The Nikolo- dis. Deze familie treedt inderdaad in zijn geheel op. Van heel jong tot oud is vertegenwoordigd en in Phantasia- land, het park met een wondere we reld, waar de groep deze zomer op trad, zorgde zij steeds voor uitver kochte zalen. Zaterdag 16 december 13.00 tot 23.00 uur: Dansorkest The Jumping Stars. 15.00 en 20.00 uur: Balletschool Ans Hoefsmit. 14.15,15.45 en 16.15 uur: Dansgroep La Popoldancantoj. Zondag 17 december 14.00 tot 16.30 uur: Standwerkersconcours. 17.00 tot 23.00 uur: Dansorkest De Phoenix. 14.00 tot 17.00 uur: De tv-clowns Bassie en Adriaan. 14.00 en 16.00 uur: Tirolerorkest Ober Gurglkapel. Maandag 18 december 19.00 tot 23.00 uur: Krontjong Hawai-orkest The Tamace's en hoeladansen. Woensdag 20 december 19.00 tot 23.00 uur: Dansorkest The Jumping Stars. 19.30, 20.15 en 21.00 uur: Dansgroep La Popoldancantoj Donderdag 21 december 19.00 tot 23.00 uur: Krontjong Hawai-orkest The Tamace's en hoeladansen. Vrijdag 22 december 19.00 tot 23.00 uur: Dansorkest De Phoenix. Maandag 25 december Dinsdag 26 december 13.00 tot 23.00 uur: Dansorkest De Phoenix Dansorkest De Phoenix. 14.00, 16.00, 20.00 Country en westem-groupe The Intruders. en 22.00 uur: Country en westerngroupe The Intruders. Ton Zimmerman heeft als hoofd van de sector vakantie-recreatie al heel wat gemeentelijke activiteiten achter de rug. Van de inmiddels 20 afleveringen van Jeugdland, mocht hij er zeven mee-organiseren en dus ligt het voor de hand, dat de nu 38-jarige geboren en getogen Rotterdammer ook een voorname or ganisatorische rol speelt bij de komende Kerstmarkt AHOY' '78. Het organi seren van evenementen heeft ook duidelijk zijn voorkeur. „Ja, en welk stem pel die evenementen dragen, gemeentelijk of particulier, zal mij eigenlijk een zorg zijn. Als ze de Rotterdamse recreant meer ten goede komen. De steeds meer toenemende vrije tijd van de mensen doen het oude begrip brood en spelen in de goede zin van het woord weer herleven. Vandaar ook die Kerstmarkt. Een voor Rotterdam nieuw idee, maar ik geloof niettemin dat we al onmiddeiijk aan de opbouw van een nieuwe traditie beginnen. Zo optimistisch ben ik wel", aldus Ton Zimmerman. De coördinator van de Kerstmarkt komt, en dit zijn z'n eigen woorden, uit een groot nest. Veel broers en zus ters, die van hun ouders organisatie talent met de paplepel ingegeven kre gen. „Ja, zo zou je wel kunnen stellen. Mijn vader en moeder vormden vroeger zo'n beetje hèt toevluchtsoord van Vreelust. Er werden bij ons heel wat problemen van anderen opgelost. Geen wonder dus, dat wij met die ne gen kinderen al snel midden in het le ven stonden. En wat nog belangrijker is, we gingen mee-organiseren. Toen ik 19 jaar was had ik al een eigen jeugd-soos in Feyenoord-Hillesluis. En hoewel niemand zich met de mu ziekkeuze mocht bezighouden en er dus van inspraak nog helemaal geen sprake was, moest ik toen al snel een ledenstop invoeren. Thuis heb ik le ren leven. Dat betekent voor mij per soonlijk een stukje rust en daarnaast veel levenslust. Die lijn hebben we ei genlijk met z'n negenen weten door te trekken tot op de dag van vandaag. Ik ben de KAJ, de katholieke jeugd beweging, ingegaan, waar ik al snel bezoldigd bestuurder werd. Kreeg zo doende snel veel ervaring in het orga niseren van nationale en internationa le evenementen, die mij nu binnen de ambtenarij uiteraard nog steeds van pas komen. Al kan ik in m'n huidige functie dan ook heel wat minder di rect werken dan vroeger het geval was. Had ik m'n zin gekregen, dan zou die Kerstmarkt er vorig jaar al ge weest zijn, maar dat bleek gezien alle problemen, vergunningen etc., rond zo'n evenement gewoon geen haalba re kaart". den, is morgen misschien al weer ou derwets. Van een veel jarenplan kan bij dit soort zaken dan ook geen spra ke zijn. Je moet je als organisatie voortdurend kunnen aanpassen aan de eisen, die de moderne recreant stelt. Mede daardoor kun je ook een stukje spontaniteit behouden en dat is in deze wereld van de technocratie dacht ik een goede zaak. Binnen alle afbakingen moet de mens toch de ge legenheid tot een stukje vrijheid be houden. Anders worden de mensen te passief. Geef ze daarom de kans hun plannen uit te voeren. Als er mensen zijn, die iets willen onderne men, help ze. Ook al omdat anders de zaken beheerst gaan worden door beroepsmatige figuren, die de mens in z'n recreatieve patroon geen vrije keus meer laten, maar een duidelijke dwangmatige lijn uitstippelen. Bin nen het organisatie-patroon van deze Kerstmarkt zijn die vrijheden ingecal culeerd. Alleen de Rotterdammers moeten er nog rijp voor worden. Nog warm voor lopen. Als ze eenmaal van die Kerstmarkt geproefd jiebben, weet ik zeker dat ze het volgend jaar niet alleen terug zullen komen, maar dat er verschillende mensen zullen zijn, die op basis van hun eerste ervaring zelf met plannen komen aanstappen. En daar moeten we bij de organisatie van dit soort evenementen naar toe. Niet alleen vóór de mensen, maar ze ker ook dóór de mensen". Planning Wat betreft de Kerstmarkt, die 16 de cember dus in AHOY' alsnog van sta pel loopt, is er sprake van een stuk lange termijn-planning. „In feite wel ja, hoewel ik bij het organiseren van dergelijke evenementen niet graag dat begrip hanteer. Als de mens een eeuw geleden één leven leidde, zijn dat er nu bij wijze van spreken zes gewor den. Met andere woorden, wat van daag up to date genoemd kan wor- Een stukje filosofie, dat duidelijk ver raadt dat Ton Zimmerman op weg van de katholieke jeugdbeweging naar de gemeente nog een stukje maat schappelijk werk verricht heeft. „Klopt, ik heb drie jaar in het maat- schappelijk werk gezeten en eigenlijk is dat de periode geweest, waarin ik echte mensenkennis opgedaan heb. Ik had te maken met souteneurs en afgedwaalde intellectuelen. Uren heb ik met die mensen gepraat. Misschien dat ik ze iets vooruit heb kunnen hel pen, vast staat in ieder geval, dat ik van hen ontzettend veel geleerd heb. Vooral op het vlak van de contactue le eigenschappen. Ook binnen m'n huidige werk heb ik daar enorm veel profijt van. Bij het organiseren van de Kerstmarkt, maar ook in de samen werking op m'n afdeling. Als ik naar buiten treedt als coördinator van dat evenement, dan mag je niet vergeten, dat ik bij dat werk een grote rugdek king geniet van m'n vaste staf Want In totaal biedt het Kerstcircus Ahoy' zeventien acts in een programma dat drie uur gaat duren. De toegangsprij zen voor het circus zjjn van f 10. tot f 24,- voor volwassenen. Jeugd t/m 14 jaar en 65-plussers betalen op alle rangen half geld. Dinsdag 19 december 19.00 tot 23.00 uur: Dansorkest De Phoenix. Zaterdag 23 december 13.00 tot 18.00 uur: Dansorkest De Phoenix. 19.00 tot 23.00 uur: Dansorkest The Jumping Stars. 14.00, 16.00, 20.00 en 22.00 uur: Country and westerngroupe The Intruders. Zondag 24 december 13.00 tot 18.00 uur: Dansorkest De Phoenix. 14.00 en 15.30 uur: Dansschool Wuyster met formation-dancing en old-time-dancing en een demonstratie door het paar Bernaards. dat als vijfde eindigde op de Eur. kampioenschappen Latijns-Amerikaans ballroomdancing. vrouw Kints voorbeen tijdje naar Rot terdam over komen. Ondanks het feit dat die Indianen nu eenmaal in Amerika als tweederangs burgers beschouwd worden, is het een uiterst trots volk en zeker geen zielige mensen; zo benadrukte Maria. „Ze voelen zich een echte natie, de Verenigde Staten beschouwen ze als een bevriende buurstaat!" Laatst is er een groep Hopi's en Ira kezen in Nederland op bezoek ge weest die op een „paspoort" reisden van eigen makelij! Dat die Indianen zo veel naar het bui tenland reizen is een gevolg van het feit dat ze in eigen land geen gehoor krijgen en vandaar dat ze wel op het buitenland zijn aangewezen, ook in Amerika hebben de trotse nazaten van Sitting Bull en Crazy Horse wak ker proberen te schudden met akties zoals de bezetting van het voormalige gevangeniseiland „Alcatraz" (waar Al Capone ook nog eens vastzat) en de aktie bij Wounded Knee, maar tot dusverre zönder resultaat, in Amerika tenminste. In het buitenland ligt dat gelukkig heel anders, dat blijkt wel uit de Nederlandse aktiegroep; bedoe ling van dit alles is dat de Indianen hun onafhankelijkheid terugwillen. Zo hebben de mensen zich ook nooit v willen assimileren met de blanken, al leen sommige dingen van onze bescha ving hebben zij overgenomen, maar bewust heeft men de oude Indiaanse gebruiken in ere gehouden. Vooral door het feit dat zij nog steeds de blanke cultuur op vpel punten niet aanvaarden, worden zij door de Ame rikaanse overheid als derde-rangs bur gers behandeld. Al zijn er veel IndianenMie gestudeerd hebben, toch komen de oude gebrui ken vaak weer terug; mevrouw Van Kints kent persoonlijk een Indiaan, Russell Means geheten, die vroeger als accountant werkzaam was en he lemaal binnen de Amerikaanse samen- leving gesetteld was, maar toch op een gegeven moment alles opgaf om weer in het reservaat te leven. De man is overigens zeer strijdbaar bin nen de A.I.M., de American Indian Movement, en wordt herhaaldelijk op grond van de geringste overtredingen opgepakt, waarna hij in de cel be landt. De eerste keer gebeurde dat nadat de zoon van een Indiaanse werd vermoord, waarna de blanke moordenaar een belachelijk geringe straf kreeg, het oude gezegde: „Geen betere Indiaan dan een dode" doet in Amerikaanse kringen dus nog steeds opgang! Toen de Indianen tijdens de rechtspraak na afloop van het von nis weigerden uit eerbied voor de rechters te staan, werd de Nationale Garde gewaarschuwd die eerst de In dianen de rechtzaal uit sloegen en ver der Russell Means arresteerden. Eén van de zaken die Nanai daarom doet is het schrijven naar Indiaanse politie ke gevangenen. Door die internationale belangstelling wordt in ieder geval bereikt dat hun behandeling verbetert. Het vreemde van het hele geval is verder dat de In dianen juist in de noordelijke staten meer gediscrimineerd worden dan in de zuidelijke; vooral staten als South Dacota staan in een kwade reuk bij de rode broeders. De NANAI bemoeit zich dus alleen met de Noordamerikaanse Indianen, maar Zuidamerikaanse verwanten dan, die worden toch ook ni#t zo jo fel behandeld? Mevrouw Van Kints: „Dat wel, maar ik heb mijn handen al vol aan mijn vrienden in de V.S.! Haar hele huis is dan ook ingericht als NA- NAI-hoofdkwartier: verspreidt door de hele woning staan schrijfmachines, stencil-apparatuur en een schitterende kollektie Indiaanse gebruiksen siervoorwerpen die Maria in de loop der jaren van haar vrienden kreeg. Een selectie daarvan zal ook op de Kerstmarkt in de kraam van de NANAI zijn terug te vinden, waaron der een levensgrote Indiaanse pop die in een schitterende klederdracht is gestoken. Zeker de moeite waard dus om een ogenblik langer bij de NA- N Al-kraam stil te blijven staan. Op een kerstevenement zoals binnenkort in Ahoy' plaatsvindt kan uiteraard ook de Derde Wereld niet ontbrekenveel mensen denken daarbij aan landen als Pakistan, India, Vietnam en andere uiterst onplezierige oorden. Nu maken veel mensen zich terecht zorgen over de situatie waarin de bevolking daar ver keerd en proberen door allerlei akties verandering in die toestand te brengen. Ook op de kerstmarkt wordt er met een kraam aandacht besteed aan zo'n be- volkinsgroep, al zal niet iedereen in die mensen direct een bevolkingsgroep uit de Derde Wereld herkennen. We bedoelen hiermee de stand die is ingericht door de NANAI, de Nederlandse Actiegroep Noord-Amerikaanse Indianen, een onafhankelijke organisatie die is opgericht om in Nederland de situatie waarin de Indiaanse volkeren van Noord-Amerika leven meer bekendheid te geven. groep te praten. De nu 65-jarige Ommoordse huis vrouw heeft al van kindsaf belangstel ling van alles wat met de Indianen te maken heeft, de komplete nalaten schap van Karl May verslond ze, maar ze ging veel verder dan anderen. Zelfs de Atlantische Oceaan kon haar niet tegenhouden om haar dorst naar ken nis te stillen en zo pakte ze in 1966 voor het eerst haar koffers, om alleen naar de States te vertrekken. Hoewel ze er vrijwel niemand kende die eerste keer, was de reis toch' bij zonder geslaagd; dankzij de redactie van een weekblad beschikte de reizig ster over het adres van een Nederland se onderwijzeres die les gaf in een Na vajo-reservaat. Zelf zegt ze ervan: „Het was zo fan tastisch, zo apart, misschien doordat ik alleen reisde waren de Indianen heel gewoon tegen me en zo kon ik allerlei ceremoniën bij wonen. Kortom, die eerste kennismaking met een zo aparte kuituur verliep zo goed dat ze binnen de kortste keren aan al les verslaafd was dat met Indianen te maken heeft. Al spoedig werd er dan ook een tweede reis naar Amerika ge maakt waarbij, gezien de al opgedane ervaringen, een auto werd gehuurd om een tocht langs diverse reservaten te maken, waarbij overal vrienden werden gemaakt. Zozeer zelfs dat er nu dikwijls uit Amerika, Indiaanse vrienden van me-

De Havenloods | 1978 | | pagina 19