DE jpHAVENLOODS Werkgroep wil vraag en aanbod vrijwilligerswerk samenbrengen ^rstmarkt Film prijsvraag S.95 Jongerencentrum heropend g?s Uitsluitend Europees eiken Meubelfabriek fiOisterwijk Niet bedoeld voor bezuinigingstrucs van 16t/m 26 december termeulen Kerststal Wethouder Smit vol lof Damkampioen Vlaardingen Kerstvoetbal voor basisscholen termeulen SLAAPKAMERSI DONDERDAG 14 DECEMBER 1978 27e JAARGANG NO. 48 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL. 132170 editie p SCHIEDAM Zie extra bijlage - De werkgroep vrijwilligerscentrale Waterweg-Noord in oprichting heeft aan de gemeentebesturen van Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis subsidie gevraagd om haar plannen in daden te kunnen omzetten. De aanvraag ging vergezeld van een nota waarin de werkgroep uiteenzet wat haar doel is en hoe ze dat denkt te be reiken. In de werkgroep zijn een aantal instellingen uit het Water weggebied vertegenwoordigd, zoals de Unie voor Vrijwilligers (UW), de Schiedamse Federatie van Club- en Buurthuiswerk, de Stichting gezinsverzorging, werklozenprojekt De Trechter, Pro Ju- ventute, de Landelijke Stichting Werkwinkel en de Stichting Wel zijn Vlaardingen. Op 21 december gaat in het Rotterdamse Cinerama-theater de film „Force 10 from Navarone" - vervolg op de destijds vermaarde „Kanonnen van Nava- rone" - in première. Ter gelegenheid van die première organiseren De Haven loods en Het Zuiden een feestelijke prijsvraag, waarbij o.m. gratis vakantie reizen naar het land, waar deze film opgenomen werd, Joegoslavië, te winnen zijn. Elders in deze krant de prijsvraag en uiteraard alle wetenswaardigheden rond deze naar een verhaal van Alistair MacLean vervaardigde film. Met twee leden van de werkgroep, albert van Schaik (stichting welzijn Vlaardingen) en Inge van Neerbos (Pro Juventute Beneden-Maas) spra ken we over die nota. Wat wordt de taak van een vrijwilli gerscentrale? Albert: „Allereerst wil ik duidelijk maken dat voor ons vrijwilligerswerk betekent: alles wat niet door beroepskrachten gedaan wordt wat niet betaald wordt. Dat is dan werk pp het terrein van maat schappelijke dienstverlening zoals be- jaardenwerk, buurthuizen, gezins hulp, eerste nood lenigen als er nog geen beroepskracht aanwezig is, huis werkklassen voor buitenlandse kinde ren, enfin noem maar op." Inge: „Er zijn diverse instellingen die met vrijwilligers werken, Pro Juven tute kent bijvoorbeeld medewerkers die jongeren opzoeken in tehuizen of gezinnen bezoeken. Daar is vaak moeilijk aan te komen. Het idee is bij ons ontstaan als een gemis omdat we altijd al moeite hadden om vrijwilli gers te vinden. Ook komen er mensen bij ons die graag wat willen doen maar niet voor ons werk geschikt zijn. Die zouden dan wel wat anders kunnen doen. Daarom heeft Pro Ju ventute samen met mensen van de Centrale Hulpdienst Vlaardingen in oktober 1977 het initiatief genomen om aan een aantal andere instellingen te vragen of ze ook behoefte hadden aan een centrale. Daar zou dan in de regio Waterweg-Noord de vraag naar en het aanbod van vrijwilligers bijeen kunnen worden gebracht. Er zijn al andere steden waar dat goed werkt. De reakties waren overwegend posi tief en dat was aanleiding tot het op richten van de werkgroep." Wat voor vrijwilligers verwacht men? „Je ziet dat zulk werk vaak gedaan wordt door gepensioneerden, mensen zonder kinderen die hun vrije tijd zinnig willen besteden, huisvrouwen, langdurig werklozen, w.a.o.-ers. Het blijkt wel dat de drempel om naar een instelling toe te stappen, hoog is en we verwachten dat de mensen wat makkelijker naar een vrijwilligerscentrale zullen komen. Ze Ze kunnen daar alle mogelijkheden zien die er zijn. Helaas denken veel mensen dat je er zoveel voor moet kunnen en weten, en dat valt best mee. Bovendien wordt elke vrijwilli ger ingewerkt en begeleid door de in stelling waar ze gaan helpen." Ga je op die manier het tekort aan welzijnswerkers, gevolg van bezuini gingen van de overheid, niet verdoe zelen „Het vrijwilligerswerk moet niet het beroepswerk vervangen, maar aanvul len. Ze kunnen het werk dien waar een beroepskracht kwa tijd niet aan toekomt. Er zijn zaken die beter ge schikt zijn voor een vrijwilliger, vaak kan die op tijden dat een beroeps kracht niet kan. Bepaalde dingen kunnen niet door een beroepskracht gedaan worden, vrijwilligerswerk moet je meer zien als vervanging van de oude buren hulp. Het zyn vaak niet van die ingewik kelde dingen, er is geen hulp nodig 18 gulden voordeel... Hartverwarmende aanbieding Shetland kinderpullovers in V-hals- of ronde hals model. Gemaakt van een prachtige kwaliteit 100% scheer wol, In marine, grijs, beige of bruin, maten 104 t/m 176. Van 26,95 voor Met eigen handen t Dit stalletje verhoogt de sfeer in uw huis tijdens de kerstdagen. Het heeft een basis van 26 x 33 cm en is ca. 23 cm hoog. De figuren behoort u echter in de winkel te kopen. U kunt deze tekening bestellen door f 7,50 over te maken op postgiroreke ning 3567600 t.n.v. Karweipost B.V., vMeuten, onder vermelding van teke- ïing nummer 1202. MAASSLUIS - Vele honderden jongeren hebben het afgelopen weekeinde de weg gevonden naar het heropende jongerencentrum Ozobleu (v.h. Jeugdha- ven). Maar niet alleen jongeren. Want tijdens en na de officiële heropening za terdag kwamen ook veel ouderen - genodigden, bewoners van de wijk 't Hoofd en andere belangstellenden - een kijkje nemen. De mensen van Ozobleu toonden zich uiterst tevreden over de belang stelling en tie sfeer. Opvallend was volgens één van de bestuursleden, dat veel mensen, die tot de sluiting van De Jeugdhaven - twee jaar geleden - tot de vaste bezoekers behoorden, zich onmiddellijk weer thuis leken te voelen. De opening werd zaterdagmorgen verricht door de heer C.J. Bakelaar. Door een druk op de knop stelde hij een indrukwekkende diapresentatie in werking, die door de geraffineerde kombinatie van de vele kleuren blauw, die in het gebouw terug zijn te vinden, en symfonische muziek van Rachmaninoff veel indruk maak te op de aanwezigen. Aan het begin van de bijeenkomst had Ozobleu-voorzitter David van der Houwen zijn grote bewondering en respekt uitgesproken voor de mensen die met hun inzet en ijver gezorgd hebben voor het zelf afwerken van de verbouwing. Ook wethouder Koos Smit en de heer Bakelaar spraken lo vende woorden over de zelfwerk zaamheid. David van der Houwen bracht in her innering, dat in 1959 in het voorma lige schoolgebouw aan de Pres. Steynstraat voor het eerst werd ge start met aktiviteiten voor jongeren. Dat waren in die tijd jeugdklubs, waarbij de heer Bakelaar nauw be- VLAARDINGEN - Het jaarlijkse, door de Vlaardingse Damvereni ging georganiseerde, toernooi om het persoonlijk damkampioen schap van Vlaardingen start op dinsdag 9 januari. Zoals gebruike lijk wordt er gespeeld in drie klas sen: hoofd-, eerste en tweede klas. Bij voldoende belangstelling zal er tevens een aparpte groep voor ihuisdammers worden gevormd. De wedstrijden worden telkens op dinsdagavond (aanvang 19.45 uur) gespeeld in het clubgebouw van VDV, Emmastraat 43. De inschrij ving is mogelijk tot zaterdag 30 december bij D. Nentjes, Huijgen- straat 67a, tel. 349109. Het in schrijfgeld is f 3,50. Niet leden van VDV betalen f5,- als,ede een borgsom van tien gulden, hetgeen wordt terugbetaald na het uitspe len van de partijen. Onze filialen Hoogstraat en Zuidplein zijn 's maandags reeds vanaf 11.00 uur ge opend. Om het „winkelen" wat aangenamer te maken presenteren wij U, als extra atten tie, bij uw kopje koffie in ons restaurant gratis een heerlijk gebakje uit eigen bakkerij. Dit is wel tot 13.00 uur. trekken op de bovenverdieping van het Ozobleu -gebouw. Daarnaast ont wikkelde vanuit het klubwerk zich het open jongerencentrum dat nu weer volop gaat draaien. De heer Bakelaar sloot daarbij aan met de opmerking, dat er nu in één gebouw twee aktiviteiten plaats vin den, die elk een geheel eigen achter grond hebben. „Maar in feite werken we toch aan hetzelfde doel: „de op vang van jonge mensen" zo consta teerde hij. Hij sprak dan ook de hoop uit, dat de samenwerking tussen Ozo bleu en de kinderklubs goed zal blij- Wethouder Smit zei, dat het hem speet, dat hij namens de gemeente niet meer kon aanbieden dan een pla- tenbon. Want hoewel de raadskom- missie voor welzijnszaken heeft uitge sproken, dat er een eigen beroeps kracht voor Ozobleu moet komen, hebben B W daarover nog steeds geen beslissing genomen. Na het offi ciële gedeelte bleven de meeste geno digden, waaronder ook burgemeester Van Djjke en wethouder Van der Knaap, nog geruime tijd in de sfeer volle barruimte van het centrum bij een. VLAARDINGEN - Het ligt in de be doeling om in de kerstvakantie op 2 en 3 januari a .s. in de sporthal aan de fioris de Vijfdelaan, alhier, een voet baltoernooi te organiseren voor leer lingen van het Vlaardingse basison derwijs. De inschrijving staat open voor leer lingen van de zesde klassen eventueel aangevuld met leerlingen van vijfde klassen. Per school kan worden inge schreven met één jongens team. Daar naast zal wederom worden bekeken of meisjesteams deel kunnen nemen; dit zal afhangen van het aantal deel nemende teams. Graag vernemen wij van u of op uw school belangstelling bestaat om aan meisjes voetbal deel te nemen. Voor de goede orde delen wij u nog mede dat een zaalvoetbal team bestaat uit 6 spelers 1 doelver- dediger en 5 veldspelers); daarnaast dienen een viertal wisselspelers be schikbaar te zijn. Per team dient minimaal 1 begeleider aanwezig te zijn. Inschrijfformulieren dienen uiterlijk 5 december a.s. in het bezit te zijn van de heer PJ.Ek- hart, Sportlaan 92, 3135 GW Vlaar dingen. Nadere gegevens zoals tijdschema wedstrijdindelingen enz. zullen u zo spoedig mogelijk worden toegezon den. maar vriendschap en aandacht. Daar is geen beroepskracht voor nodig, het is gewoon een kwestie van medemen selijkheid, ik geloof dat die niet be taald kan worden. Als vrijwilliger kun je een bepaalde relatie van mens tot mens opbouwen. Een beroepskracht heeft opdracht om een bepaald doel te bereiken bij voorbeeld een cliënt zo snel mogelijk zelfstandig maken en zo efficiënt mogelijk hulp bieden. Dat doet hij vanuit zijn kennis die hij tijdens zijn beroepsopleiding heeft opgedaan. In feite sta je er in een relatie mens mens anders tegenover, het kontakt op zich, dat moet gewoon komen. Sommige mensen krijgen namelijk te weinig aandacht. Een maatschappe lijk werker heeft een case-load (aan tal cliënten waar hij mee bezig is) van 30 mensen, die heeft daar geen tijd voor." We ontkennen niet dat het een reëel gevaar is dat we misbruikt worden voor bezuinigingstrucs, maar dat is niet de bedoeling. Dat moeten we te gengaan. De diskussie over wat je als vrijwilligerswerk moet beschouwen zal op gang komen als we een poosje bezig zijn." De drie gemeentes blijken welwillend tegenover de plannen te staan. Ook CRM ziet het wel zitten dus het ziet er naar uit dat de vrijwilligerscentra le er binnen niet al te lange tijd wel zal komen. Kritische welzijnswerkers zullen ongetwijfeld kanttekeningen zetten bij de visie die Albert en Inge ten aanzien van de verhouding tussen vrijwilligers- en beroepswerk hebben. Immers, waarom zou een beroeps kracht geen mens-tot-mens relatie met zijn cliënten hebben? Dat is nu juist wat de laatste jaren, ook op de sociale akademies, gepropageerd wordt. Verder is het ook niet ondenkbaar dat een werkloze onderwijzer via de centrale een huiswerkklas voor bui tenlandse kinderen gaat begeleiden. Door de bezuinigingen zullen gezins hulpen moeilijker aan werk komen. Ze kunnen dan misschien vrijwillig en met behoud van uitkeringen hetzelf de werk gaan doen. De werkgroep vrijwilligerscentrale Waterweg-Noord is zich wel van het laatste bewust. Albert: „Dat span ningsveld, daar verkeer je inderdaad in. Maar het gaat er in de eerste plaats om dat het vrijwilligerswerk nodig is, dat die hulp moet worden geboden. Daarmee kun je niet wach ten totdat de oorzaak verholpen is. Ik zie het niet zitten om eerst aan de oorzaken van die problemen te wer ken en de mensen in de kou te laten zitten." YVONNE HONTELE de kerst rstkleed in - bruin/beii m. Gezellig tafelen met de kerst Een 100% katoenen kerstkleed in een gezellig rood/groen- bruin/beige dessin. Maat 130x160 cm. Van 19,95 voor Pink-Floyd-dag in Ozobleu Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670. MAASSLUIS - Zondag is het Pink Floyd-dag in het open jongerencen trum Ozobleu. Daar draait 's middags om ongeveer half vier de befaamde film ,JPink Floyd at Pompei", een opname van een life-optreden van de groep. Verder is er die dag veel mu ziek van Pink Floyd, terwijl ook ge zorgd wordt voor uitgebreide doku- mentatie. Vrijdagavond is er in Ozobleu ook een muziekfilm, namelijk „The man who felt to earth". Dit is een science- fiction-verhaal over een bewoner van een andere planeet, die op aarde te recht komt. De film draait in feite echter geheel om de muziek van su perster David Bowie. Deze film begint om half negen. Donderdag begint men in Ozobleu met Volksdansen. Twee mensen van een nationaal bekende Rotterdamse volksdansgroep, die enkele jaren gele den ook al in het centrum aktief wa ren, geven een kursus. Het is de be doeling, dat bij voldoende belang stelling een eigen volksdansgroep wordt geformeerd. Het dansgebeuren begint donderdag om acht uur. Er is een kans, dat Ozobleu zaterdag avond de kabaretgroep „Met zonder met" kan presenteren. Aangezien deze mogelijkheid zich kort voor het verschijnen van deze krant voordeed en de onderhandelingen nog niet zijn afgesloten, hebben we daarover nog geen volledige zekerheid. wandmeu beien. bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Febriekstoonzalen __jgjjg^jgg>bgugL_Ggug«e«ingal 66, Rotterdam, tel. 010 -12.64.61.

De Havenloods | 1978 | | pagina 1