De Schiedammers dubbel gepakt DE ff HAVENLOODS Bureau moet Schiedam uit slop halen Vrolijk Kerstfeest GROTE 'TÖ ELUBAETIE O Gemeentebestuur aanvaardt gevolgen Bestek '81 klakkeloos B&W willen bedrijven aantrekken I SLAAPKAMERS- «er "geenmens Stan ze missen in Groot Rotterdam" /<*ande/ e< SCHIEDAM- De femeente Schiedam is in sociaal-ekonomisch opzicht een donkere periode ingegaan, zo vindt wethouder Reinier Scheeres van financiën. De scheepswerven Gusto en De Jong gingen dicht, de drankindustie vertrekt en het is mogelijk dat de toekomst nog meer ongunstige ontwikkelingen in die richtin° zal brengen. wandmeubelen, bankitallen enz. Ntrgeni zo'n kaui. Fabriakttoonzalan 66. Rottardam, tel. 010 - 12.64.61. Het gemeentebestuur tracht zich de laatste jaren aktief in te zetten om een verdere aantasting van de stede lijke ekonomie tegen te gaan en deze zo mogelijk te versterken. Tot nu toe heeft men zich gericht op de metaal- en scheepsbouwindustrie, maar men wil zich nu ook met andere, ekonomische sektoren gaan bezighouden. Vooral op de lange termijn ziet de wethouder mogelijk heden voor het gemeentebestuur om de sociaal- ekonomisch beleid. Schiedam heeft met haar gunstige ligging ten opzichte van een hoog- De winter, een jaargetijde dat heel mooi kan zijn. Is het niet prachtig als de wereld een wit aanzien heeft. De daken van de huizen. Het fraaie polderlandschap, waar trots enkele bomen boven uit ste ken. Natuurlijk heeft een witte wereld nadelen. Ook als de dooi vernijnig doorzet iaat het zijn vieze sporen achter. Voor het autoverkeer is sneeuw zeker een handicap. Ook voorde mensen, die buiten hun werk moeten doen. Maar moeder natuur is op zijn mooist met een witte dekmantel waardige nationale en internationale infrastruktuur mogelijkheden om de impasse te boven te komen Slagvaardiger beleid Om tot een slagvaardiger heleid te komen hebben burgemeester en wethouders besloten dat op de gemeentesekretarie per 1 januari 1979 een afzonderlijk Bureau Ekonomische Aangelegenheden wordt ingesteld. Voorlopig wordt het bureau door twee personen bemand; als hoofd heeft het college mr. J. Brouwer benoemd, thans nog werk zaam bij de sekretarie-afdeling open bare werken. Het Bureau Ekono mische Aangelegenheden zal, in nauwe samenwerking met andere onderdelen van het gemeentelijk apparaat, aandacht gaan schenken aan een aantal zaken. het industrieel vestiginsklimaat van Schiedam verbeteren, terwijl aktief zal worden geprobeerd om geschikte bedrijven te werven en vestigingspro cedures te stroomlijnen en te bekor ten. Werkgelegenheid Het bureau zal de ontwikkeling van de werkgelegenheid nauwlettend in het oog houden, rijksregelingen ter verbetering van de situatie zullen optimaal worden gebruikt. Gebeur tenissen die de werkgelegenheid kunnen verminderen wil men tijdig signaleren, vooral door kontakten met bedrijven, kamer van koop handel, vakbonden en het arbeids bureau. GEMEENTE VLAAÜDINGEN NIEUWJAARSONTVANGST Door de ontwikkeling in oude wijken vinden B W dat er speciale aan dacht nodig is voor de problematiek van de middenstand, die werk verschaft aan ongeveer 2800 Schie dammers. Bedrijven die in stadsver nieuwingsgebieden in de knel dreigen te raken, zullen speciale aandacht krijgen. Tenslotte wil het bureau het toeris me bevorderen, uiteraard in samen werking met de V.V.V Schiedam is een donkere periode ingegaan, vindt wethouder Reinier Scheeres van financiën. KNCGV selecteerde bij kringwedstrijden VLAARDINGEN/SCHIEDAM— In de Naaldwijkse sporthal De Pijl zijn selectiewedstrijden gehouden van de kring Maasmond van het KNCGV. De geselecteerden mogen op zaterdag 20 januari deelnemen aan de gewestelij ke wedstrijden in de Haagse sporthal Overbosch De uitslag. damcs-A. 1 Els Scheffers. 2. Ineke van der Sar (beiden DOS 3 Coby Veldhuizen (Testo Vlaardingen) De trekking van de Grote Club Actie '78 heeft deze week plaatsge vonden. Als hoofdprijswinnaar een geheel verzorgde vliegvakantie naar Fuengirola kwam uit de bus De heer Van Eijsden Geraniumstraat 29 I 'hardingen De winnaar wordt verzocht zo spoedig mogelijk contact op te nemen met De Havenloods tel. 010-132170 In De Havenloods van 4 januari 1979 zal de totale trekkingslijst van de Grote Club Actie '78 geplaatst worden. 4. Micke Tubbing (Excelsior), 5 Ingrid van der Laarse (Testo Vlaardingen), 6. Manette Paalvast (NTO Maasland); dames-B 1 Anneke Pillc-Haars (Testo Vlaardingen), 2. Ellen de Maas (DOS Naaldwijk), 3. Trees Paalvast, 4. Netty van der Sar (beiden NTO Maasland), 5. Paulette Schipper (Advendo Maassluis 6. Jaquelinc Haars (Testo Vlaardingen), 7 Jaqueline Kubert (Advendo Maassluis) 8. Yvonne Emons (Alliantie Schiedam). Leden van het Schiedamse Alliantie haalden de volgende klasseringen, meisjes 12-13 jaar Madeion de Jong 9e plaats; aspiranten-heren B2. Cortiaan van Loenen, 3. Bart Mutliert, 7. Hans de Wit en 8. Cer- rit-Jan Occhics; lieren-A 1. John van der Meer en heren -BI. Harry van der Lee, 2. Nico Tulling, 3. Aren Koetman. Kerstloop in Rhoon Op een nieuw en rustig parcours De start en finish is op het sportcom wordt op zaterdag 23 december in plex van WCR aan de Omjoopseweg Rhoon de jaarlijkse kerstloop gehou- (te bereiken via Groene Kruisweg af den. Deze wordt georganiseerd door slag Rhoon). Voor meer inlichtingen de voetbalclub WCR in samenwer- kan men bellen D. van Maaren tel king met de Barendrechtse atletiek- 01857- 1400 en H Vrijhof tel vereniging Energie 01806- 7842 Om 12 uur is er een prestatieloop over 1 km voor jeugd t/m 10 jaar en een kwartier later startén de pres tatielopen over afstanden van 3, 6 of 9 km. Het inschrijfgeld is f.1,-(voor jongeren t/m 10 jaar), f.3,50 (t/m 15 jaar) en f. 5,- (vanaf 15 jaar). Daarna is er om 14 uur een nationale wed strijdloop voor licentiehouders KNAU in de klassen senioren, dames en veteranen SCHIEDAM De donkere nacht voor kerstmis wordt in café Quibus hartverwarmend opgevrolijkt door saxofonist- violist Piet le Blanc Op de eerste Kerstdag zijn er korte films in Quibus en op tweede Kerst dag is de Engelse theaterman Justin Case te beluisteren l tin j Ji Verschijningsdata In verband met de komende feest dagen zal ons kantoor Hoogstraat 122, Vlaardingen van 27 t/m 29 december a.s. gesloten zijn. U kunt ons gedurende die dagen wel bereiken via het hoofdkantoor te Rotterdam, tel. 010 - 13.21.70. De Havenloods zal donderdag 28 december a.s. niet verschijnen. De eerstvolgende uitgave verschijnt op donderdag 4 januari 1979. De Directie Eef Collé (CPN): „meer winst neer werkgelegenheid is een leugen. SCHIEDAM - Bestek '81 is een slecht plan vindt het Anti- Bezuinigings Comité Schiedam (ABC). In oktober heeft het comité dan ook een protestbrief aan de gemeenteraad gestuurd, waarin gevraagd werd om Bestek '81 af te wijzen en dit protest bij rege ring en parlement kenbaar te maken. Dat de bezuinigingen voor de gemeente Schiedam gevolgen heb ben, is al duidelijk geworden uit de forse tariefsverhogingen die door de gemeenteraad werden goedgekeurd. Dat was nodig omdat de gemeente minder geld van de overheid zal krijgen. Het ziet er naar uit dat ook de doeluitkeringen omlaag gaan, zodat het de gemeente moeite gaat kosten om haar voorzieningenpeil te hand haven. In de gemeentebegroting die op 18, 19, 20 en 21 december in de gemeen teraad behandeld wordt, is duidelijk rekening gehouden met Bestek '81, Het ziet er dus niet naar uit dat onze vroede vaderen in Den Haag hun ongenoegen over de bezuinigingen kenbaar zullen gaan maken. Integen deel, ze hebben zich er al bij neer gelegd. Het Anti-Bezuinigingscomité, op gericht op initiatief van de PSP, laat het er echter niet bij zitten. PPR, D'66 en CPN hebben bij de gemeen teraad een motie ingediend waarin Bestek '81 door het gemeentebestuur wordt afgewezen. Bij de behandeling van de tariefsverhoging zou de motie ook op tafel komen, maar op verzoek van de PvdA-fraktievoorzitter Nicolai Dielemans werd dat agendapunt buiten de orde gesteld totdat de begroting aan de orde zou komen. De tariefsverhogingen werden overigens niet uitgesteld. Dubbel pakken „Er gaan tijdens de begrotingshan deling geen beslissingen vallen, want dat is al gebeurd toen de tariefsver hogingen werden aangenomen", vindt gemeenteraadslid Eef Collé (CPN). Ik heb daarom indertijd aan de orde gesteld dat het onjuist is om die apart van de begroting te behan delen. Het college van B W heeft al een voorlopig antwoord gegeven op de bezwaren van het comité tegen Bestek'81. Ze vinden het geen taak van het college om in Den Haag te gaan protesteren. Ze zullen wel zien waar ze de duiten vandaan halen. Dat weten we nu dus, uit de tariefsverhogingen. En om de pro testbrief tegen Bestek '81, waar een groot aantal Schiedamse groepe ringen zich achter hebben gesteld, nu pas te gaan behandelen is mosterd na de maaltijd. Protesteren heeft weldegelijk zin, in het hele land komt er steeds meer verzet tegen de bezuigingen, kijk maar naar de bezetting van uni versiteiten, de demonstraties van de ambtenaren. Als zoveel mogelijk gemeentes protesteren dan onder steunt dat de ontwikkeling tegen de gevolgen van Bestek '81 Maar hier worden die gevolgen klakkeloos aanvaard, inplaats van dat men protesteert. Die tariefsverho gingen, terwijl juist de armste groe pen er op achteruitgaan, dat noem ik dubbel pakken van de bevolking. Minister Albeda zegt; ze krijgen minder meer, maar als je al weinic hebt is hetgene wat je meer zou krijgen nodig om achteraf goed te maken wat je tekort bent gekomen. De verhoging die de minimum- trekkers krijgen wordt zesmaal met f 7,- gekort, terwijl de prijzen wel stijgen. Als er niet 0,5 maar 0,3 pet wordt gekort, valt er een gat van 60 miljoen. In dezelfde wee,k heeft de regering wel voor 600 miljoen Oriors gekocht; met anderhalf vliegtuig minder heb je die 60 miljoen al. Dat wordt gewoon besteld, daar wordt in de Kamer niet eens over gesproken. En als je al verrekt weinig hebt, dan is vijf gulden minder in je porte monnee al veel en dan komen die tariefsverhogingen en prijsstijgingen er ook nog eens bij. Bestek'81 wordt een flinke teruggang, vooral voor de minimumlijders. Leugen De regering speelt op het solidari teitsgevoel van de mensen, het moet gebeuren. Er moet meer geld naar de bedrijven en dan zou er door meer winst ook meer werkgelegenheid komen. Een grotere leugen bestaat er niet. Philips bijvoorbeeld maakte vorig jaar een goede winst, en wat zie je dan; ze stoten arbeidsplaatsden af. Textielbedrijven worden verplaatst naar de lage-lonenlanden. Gusto is bewust kapotgemaakt, het bedrijl was nog niet gesloten 6Y er kwamen heel wat orders voor baggermateriaal bij de I.H.C. binnen. De bedrijven kijken alleen maar waar ze de meeste winst kunnen behalen. De regering kan wel geld aan bedrijven geven, maar ze hebben geen enkele garan tie dat dat de werkgelegenheid bevordert" Eef Collé vindt dat het gemeente bestuur best de saldireserve zou kunnen aanspreken om de gevolgen van de bezuinigingen te lijf te gaan. „Er is alleen al een algemene reserve van dertien miljoen en als je de hele lijst van reserves ziet dan kan er best een kleine aanslag op plaatsvinden, maar Scheeres zegt: geen aanvulling uit de saldireserve, anders stap ik op. John de Haryog, PSP-sekretaris, lid van het ABC zet zijn bezwaren tegen Best; 1 '81 nog eens op een rijtje. „We vrager, ons af of het nodig is om te bezuinigen, om geld in bedrijven te pompen. Via de Wet Investerings regeling wordt nu al tot 1981 12 miljard aan de ondernemers kado gegeven. Dat is meer dan de bezui- niginen. Of dat meer werkgelegen heid oplevert is «zeer dubieus, er is geen enkel bewijs voor. Veel be drijven verdwijnen met een hoop geld over de grens. Daar worden de mensen in Nederland niet wijzer van. En het begint al met de verkeerde kant op te gaan, een hoop arbeids plaatsen bij de overheid en de dienst verlenende sektor verdwijnen als gevolg van Bestek'81, Het is best goed om bedrijven in nood meer steun te geven, maar dan onder controle van overheid, arbei ders en vakbonden. Het gaat om de vraag hoe de koek verdeeld wordt en dat kan best op een andere manier, jloor nivellering van inkomens onder andere. Daar naast zou een betere verdeling van de beschikbare arbeid, met behoud van loon, nodig zijn. Dat is gezonder ook. De PSP pleit daar al lang voor en dan wordt gezegd: waar moet het geld daarvoor vandaan komen. En we gaan nu dus al 12 miljard bezuinigen, dat kan gebruikt worden voor betere werkverdeling met behoud van loon. De vrijheid van het ondernemers schap worst zo wel meer beperkt, maar dat past geheel binnen de PSP-visie. Onze standpunten passen niet onmiddellijk op de samenleving. We hebben een maatschappijvisie waarin de maatschappij heel anders is georganiseerd dan nu het geval is" PvdA De protestbrief aan de gemeenteraad was ondertekend door de besturen van PvdA, PPR, PSP, D'66, CPN en diverse groeperingen uit de bevol king. Kort daarna bleek de PvdA geen behoefte meer te hebben aan samenwerking met het Anti- Bezuinigins Comité. Blijkens een brief aan het comité, gedateerd 26 november 1978, zag men zelfs geen heil meer in een gesprek. Als redenen werden opgegeven dat de PvdA geen tegenstander is van om het even welke bezuiniging. De strijd tegen Bestek'81 moet op landelijk nivo gevoerd worden, plaatselijk wil de PvdA zich slechts bezighouden met de konsekwenties voor de gemeente Schiedam. Het comité besperkt zich niet tot plaatselijke gevolgen en berust niet op een breed maatschap pelijk draagvlak, zo vindt de Schie damse PvdA. En ook al zou dat wel het geval zijn, dan is het nog maar de vraag of men aan zo'n comité zou meedoen. Eef Collé: „De PvdA vindt dat we geen breed maatschappelijk draagvlak nebben. Moeten dat dan ook uit vyp-ers en CDA-ers bestaan? Waar schijnlijk bedoelen ze dat". DONDERDAG 21 DECEMBER 1978 27e JAARGANG NO. 49 HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 14. ROTTERDAM. TEL 132170 I SCHIEDAM A

De Havenloods | 1978 | | pagina 1